Syfte dagens träff: Att träna coachande förhållningssätt och frågekompetens.
Innan den här träffen vill åter igen påminna er om vikten av att öva olika färdigheter på egen hand på din enhet med grupper eller i de sammanhang du jobbar idag.
Förberedelsen inför denna gång kan ta lite längre tid om du ser alla filmer och läser igenom material på denna sida.
Agenda
Läs material/se filmer på site innan träff
Incheckning
Ett coachande förhållningssätt/GROW: Instruktion live
Testa grow i praktiken parvis
Fördjupad frågekompetens
Gruppgrow hur gör man: Individuell coaching med flera
Lärgrupper med gruppgrow
Utcheckning gemensamt
Extra material: Längst ner på siten finns två howto-filmer med genomgång av Teams. En med hur man gör en inbjudan i sin outlook-kalender(för PC) och en med allmän information runt Teams.
Några tyckte att ni redan kan andra ville ha lite mer hjälp på vägen och för dem har vi gjort filmerna.
Tillbakablick och framåt
Förra gången gjorde ni en självskattning i era lärgrupper runt färdigheter och förmågor för en processledare. Vi gick igenom era svar och såg att flera lyfte dagens tema: Frågekompetens.
Många gav sig själv som nästa steg att öva, öva och öva igen. Vi har också påmint era rektorer om att ni behöver få öva.
Vi gjorde en filmreflektion ca 20 min runt alla färdigheter och hur vi ser på dem som processledare. Filmen är inspelad i Meet och inte gjord någon särskild redigering med. Se det som en ljudfilm, sätt dig tillbaka, blunda om du vill och klicka igång.
Hur stämmer våra tankar överens med dina? (Att spela in via meet kan också vara bra när man vill att deltagare som inte ska delta på mötet ska kunna se mötet i efterhand.) Videokvalitet i meet är inte särskilt hög.
Filmreflektion runt processledarfärdigheter
Tillbakablick:
Förra gången gjorde ni en självskattning i era lärgrupper runt följande färdigheter/områden:
Övergripande förmåga att processleda ett mötes alla faser.
Använda feedbackmodeller för att följa upp och få saker att hända/ reflekterat lärande.
Din förmåga att utmana till nästa nivå på olika sätt.
Din förmåga att ställa kraftfulla/öppna/reflekterande/fördjupande/klargörande/ coachande frågor.
Förmåga att lyssna på olika nivåer.
Timing: Våga vänta in.
Förmåga att skapa engagemang i gruppen.
Mod: att våga lyfta in olika perspektiv, utmana och ta fram nya steg, borra djupare, definiera, hänvisa till spelregler när stämning ändras mm. Involvera alla.
Din förmåga att själv eller med gruppens hjälp: Sammanfatta/Kvittera. Öka tydlighet/skapa samsyn
Mejsla fram nästa/nya steg på gruppnivå/individnivå. Aktioner är en viktig del av processledning/lärande.
Ett coachande förhållningssätt som processledare eller pedagog:
Vad är ett coachande förhållningssätt? Jo, som vi ser det är det en nyckelkompetens för en processledare. Nedan följer en film på ca 5 min som förklarar Vad? Hur? Varför?
Ett coachande förhållningssätt kännetecknar också ofta skickliga pedagoger, filmen förklarar mer.
Se den innan nästa träff för att lättare hänga med på det vi kommer att göra då.
Film: Ett coachande förhållningssätt
Vill du få människor runt dig att växa?
Använd ett coachande förhållningssätt.
Filmen är gjord på mobil och redigerad med appen Videoleap och uppladdad till Youtubekanal. (En betalapp, men kan testas innan man betalar.)
Growmodellen
Grundmodellen skapades av bland annat John Whitmore (idrotts- och ledarskapscoach) och började som en 4-stegsraket som används i coachsamtal för att skapa och nå målbilder.
GROW
Goal: Frågor för att ta fram en målbild/önskat läge
Reality: Frågor för att utforska nuläget
Options: Frågor som klargör olika möjliga alternativ
Will: När? Vem? Vilja? Motivation? Nästa steg...
Modellen har använts och modifierats mycket i olika typer av utvecklingssammanhang.
GROW-modellen för grupp
Här arbetar man som processledare med hela gruppen, men var och en har sitt eget fokus och man går tillsammans stegvis genom modellen.
Alla ska ha ett nästa steg när samtalet är avslutat.
Att använda chat är ett bra komplement liksom Jamboard och liknande i steg 4.
Klargörande fördjupande frågor: Fler typer av frågor
Workshop 1:
Vi visar hur GROWmodellen fungerar i storgrupp.
Därefter delas ni in i par och testar Grow-modellen på varandra.
Tänk ut innan vad du vill bli bättre på som processledare, det blir ditt ämne att bli coachad runt.
Workshop 2
Vi inleder i storgrupp och går igenom modellerna.
Lärgrupper: Gruppworkshop
Del 1: Utse en processledare för SMARRA
Processledaren checkar in kort med SMARRA:
SMARRA är en modell som är bra för att checka tydligheten för var och en i gruppen.
Är nedanstående tydligt vet vi varför vi träffas och vad vi ska åstadkomma på mötet,
samt hur vi ska bidra.
Syfte: Varför är vi här?
Mål: Vad ska vi åstadkomma?
Arbetsgång: Hur ska vi arbeta/nå dit?
Roller: Vad ska var och en tillföra på mötet?
Regler: Hur samarbetar vi och vad måste vi förhålla oss till?
Aktioner: Hur kommer vi ta ut nästa och nya steg
Del 2 Välj ny processledare som använder GRUPPGROW för att alla i gruppen ska ta fram en roadmap med nästa steg när det gäller era färdigheter och förmågor som processledare.
Tänk på att fånga upp alla individuella steg i Google docs för varje grupp i träff 5 på delad enhet.
Utcheckning via formulär:
Hur bjuder man in till Teamsmöte
Genomgång av TEAMS