Ta część pomoże Ci dokonać diagnozy obecnej sytuacji i przygotować się do rozmowy z przełożonym na temat kluczowych kompetencji dla jakościowej realizacji odpowiedzialności na Twoim stanowisku. Zadanie, które przed Tobą stoi to określenie obszarów, które już opanowałeś i tych, które potrzebujesz jeszcze rozwijać, aby czuć sie pewnie w codziennej pracy.

OCENA POZIOMU KLUCZOWYCH KOMPETENCJI

Część EAD rozpoczyna się od oceny poziomu kompetencji/postaw kluczowych na Twoim stanowisku.

Tabela zawiera 10 kluczowych kompetencji/postaw (konkretnych zachowań do zaobserwowania w codziennej pracy), które są kluczowe na Twoim stanowisku, aby odpowiednio realizować swoją rolę.

Oczywiście lista wszystkich kompetencji i postaw jest znacznie szersza. W dokumencie znajdziesz wyselekcjonowane z nich.


Jeżeli poczujesz, że czegoś Ci brakuje i oprócz podanych kompetencji, chciałbyś dodać jeszcze jedną, masz oczywiście taką możliwość. W tabelce znajdziesz opis stanowiska oraz piramidę postaw, które możesz w tym celu wykorzystać.

Twoim zadaniem jest:

Twoja refleksja


Przygotowując się do rozmowy rocznej zastanów się i określ na ile w skali od 1 do 10 opanowałeś/aś daną kompetencję.

1 oznacza - nie mam żadnej wiedzy i umiejętności, nie wykazuje się daną kompetencją, 10 oznacza - jestem referentem w tym obszarze.


UWAGA: 10 kluczowych kompetencji zostało określonych dla głównych stanowisk w Decathlon. Jeśli w Twojej tabelce nie ma z góry ustalonych kluczowych kompetencji, Twoim zadaniem jest określić je przygotowując się do rozmowy rocznej. Weź przy tym pod uwagę swój opis stanowiska, obszar odpowiedzialności oraz piramidę postaw.

Wybierz kompetencje


Wybierz kompetencje nad którymi chciałbyś/abyś pracować w nadchodzącym roku.


Zalecamy, aby zdecydować się na maksymalnie 2 kompetencje, ponieważ większa ilość może być kłopotliwa w realizacji, aczkolwiek wybór należy do Ciebie. Nie skupiaj się jedynie na rzeczach, w których jesteś “słaby”. Ważne jest również, aby pielęgnować swoje mocne strony. Rozwijając jedynie braki można doprowadzić do sytuacji, gdy jesteśmy w wielu rzeczach przeciętni, zamiast w kilku być mistrzem. Zrównoważ więc swój wybór.



Twoi referenci


Przy kompetencjach jakie wybrałeś/aś w poprzednim roku określ, kto jest według Ciebie referentem - kimś kogo oceniłbyś 10 na 10 i kto jest dla Ciebie wzorem do naśladowania.


Może być to osoba z Twojej jednostki, ale niekoniecznie. To ważne, abyś wiedział/a od kogo warto się uczyć, do kogo w razie potrzeby możesz zgłosić się po pomoc i challange.

Podsumuj


Na sam koniec podsumuj wybrane przez Ciebie kompetencje. Najważniejszym aspektem jest określenie jakie konkretne podejmiesz działania, by wzmocnić daną kompetencję. Po czym poznasz, że rozwinąłeś/ęłaś się w tym obszarze do pożądanego poziomu?

Mogą to być:

  • udział w szkoleniu lub realizacja ścieżki edukacyjnej

  • współpraca z referentem

  • wykonanie konkretnego zadania

  • samodzielna nauka na materiałach dodatkowych

  • podjęcie się jakiejś misji

  • objęcie dodatkowej roli

  • staż itp.

MÓJ TALENT

„Talent to każdy powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania lub zachowania, który może znaleźć praktyczne zastosowanie”


W myśl idei, że każdy powinien rozwijać w sobie to, co w nim najmocniejsze, chcemy zachęcić Cię do inwestycji w Twoje TALENTY. Jeśli identyfikujesz w sobie TALENT spoza dziesięciu kluczowych kompetencji związanych z opisem Twego stanowiska - zachęcamy Cię do tego, byś skupił się także na nim. Zastanów się, jak w codziennej pracy mógłbyś rozwijać swoje najmocniejsze strony.


PRZYKŁADY MOCNYCH STRON: świetnie prowadzisz zebrania (niezależnie od stanowiska jakie pełnisz), masz talent graficzny, masz wysoko rozwiniętą komunikatywność, łatwość pióra, świetnie analizujesz dane, jesteś kreatywny i potrafisz znajdować nieszablonowe rozwiązania na problemy, itd.

*Jesli wykonywałeś kiedyś badanie Gallupa Clifton Strenghts - możesz się nim posiłkować.

Twoim zadaniem jest:

Krok 1. Zastanów się nad swoimi talentami. Które z nich możesz wykorzystać w codziennej pracy i dzięki temu czuć, że rozwijasz się w obszarach, które są Twoją siłą i mocną stroną.


Krok 2. Zastanów się i zapisz poprzez jakie konkretne aktywności zawodowe możesz rozwijać swój talent.


Krok 3. Czy jest ktoś to stanowi dla Ciebie wzór w tym obszarze?


Krok 4. Zapisz po czym poznasz, że rozwinąłeś/ęłaś się w tym obszarze do pożądanego poziomu.

Po uzupełnieniu części z oceną kompetencji kluczowych na Twoim stanowisku oraz talentami, które możesz wykorzystać w codziennej pracy powstanie Twój PLAN ROZWOJU. Wykorzystaj go podczas rozpisywania swojej misji na rok 2023.


Powodzenia!