Mokesčių deklaravimas

Atsakymai pateikiami vertinant nuolatinio Lietuvos gyventojo, vykdančio individualią pavėžėjimo veiklą pagal pažymą, mokestines prievoles. Informacinio pobūdžio turinys paruoštas pagal institucijų paaiškinimus, kurie neturi teisės akto galios ir išreiškia kompetentingos valstybės institucijos nuomonę mokesčių įstatymų ar kitų teisės aktų reglamentuojamais klausimais. Esant papildomoms svarbioms aplinkybėms, institucijos pasilieka teisę situaciją vertinti kitaip. 

Kokios yra pareigos vykdant individualią veiklą?

Vykdydamas individualią veiklą turėsite:

Išsamesnę informaciją rasite čia.


Išsamesnę informaciją rasite čia.


Nuo 2018-01-01: jeigu kitam gyventojui išmokėjote nuomos išmokas už veikloje naudojamą nekilnojamąjį turtą (patalpas), nuo jų privalote išskaičiuoti ir sumokėti 15 proc. pajamų mokestį ir tokias išmokas deklaruoti VMI.

Išsamesnę informaciją rasite čia.

Išlaidos

Apie išlaidų priskyrimą individualios veiklos leidžiamiems atskaitymams

Kas yra leidžiami atskaitymai?

Leidžiamais atskaitymais laikomos gyventojo patirtos išlaidos, susijusios su per mokestinį laikotarpį gautomis individualios veiklos pajamomis.


Vykdomos veiklos leidžiamiems atskaitymams galima pasirinkti priskirti:



Pasirinkus leidžiamiems atskaitymams priskirti faktiškai patirtas išlaidas, privaloma turėti juridinę galią turinčius dokumentus išlaidoms pagrįsti. Pasirinkus leidžiamiems atskaitymams priskirti 30 % individualios veiklos pajamų sumą, šios sumos nereikia grįsti dokumentais.

Kokios išlaidos gali būti laikomos leidžiamais atskaitymais ir gali būti deklaruojamos kaip išlaidos, patirtos vykdant pavėžėjimo veiklą? 

1. Sumokėtas atvirkštinis PVM už Bolt paslaugas: 


Nuo iš Bolt operatoriaus įsigytos paslaugos (komisinio mokesčio) apskaičiuota ir į biudžetą sumokėta pardavimo PVM suma, kaip įsigytos paslaugos kainos dalis, gali būti laikoma individualios veiklos leidžiamais atskaitymais, jei individualią keleivių pavėžėjimo veiklą vykdantis gyventojas nėra įsiregistravęs PVM mokėtoju ir paslaugos pirkimo PVM netraukia į PVM atskaitą.


2. Naudojamo ilgalaikio turto (pvz., automobilio, planšetės) įsigijimo, remonto bei eksploatavimo išlaidos: 


Ilgalaikiu turtu yra laikomas turtas, kuris:


Trumpalaikis turtas – tai turtas, kuris IV naudojamas gyventojo pajamoms uždirbti (ekonominei naudai gauti) trumpiau kaip vienerius metus, o jo įsigijimo kaina į leidžiamus atskaitymus įskaitoma tą mokestinį laikotarpį, kurį šis turtas pradėtas naudoti veikloje.


Ilgalaikio turto deklaravimas FR0457 formoje


Norint individualioje veikloje, įskaitant pavėžėjimo veiklą, naudojamo ilgalaikio turto (toliau – IT) įsigijimo, remonto bei eksploatavimo išlaidas priskirti leidžiamiems atskaitymams, tokį IT reikia deklaruoti VMI pateikiamoje Fizinio asmens pranešimo apie ilgalaikio turto ar jo dalies priskyrimą vykdomai individualiai ir/arba kitai ekonominei veiklai FR0457 formoje, nurodant, kiek procentų šis turtas faktiškai naudojamas individualioje veikloje (pvz., - 100 proc., jei naudojamas tik individualioje veikloje, jei naudojamas ir asmeniniams tikslams, nurodoma faktiškai veiklai priskirta dalis proc., neviršijanti 90 proc., o mobiliojo ryšio priemonėms – neviršijanti 50 proc.). 

FR0457 forma turi būti užpildoma prieš pradedant veikloje naudoti ilgalaikį turtą. Užpildžius formą atgaline data, deklaracijoje klaida nebus rodoma, tačiau VMI gali savo ruožtu pasiteirauti, kodėl buvo informacija apie naudojamą ilgalaikį turtą buvo pateikta vėliau. 

Pridedant į FR0457 formą naują ilgalaikį turtą, reikia pakartoti ir prieš tai naudotą turtą, jei jis vis dar naudojamas veikloje. Pavyzdžiui, pateikiate formą su automobiliu ir vėliau nusiperkate planšetinį kompiuterį, kurį naudosite veikloje. Norėdami įtraukti planšetinį kompiuterį, vėl pildote FR0457 formą, kurioje įrašote ir planšetinį kompiuterį, ir automobilį. Jei baigėte naudoti ilgalaikį turtą — formoje reikia nurodyti, kad IT yra baigtas naudoti. Sekantį kartą pildant formą, baigto naudoti ilgalaikio turto įtraukti nereikia.

Trumpalaikio turto FR0457 formoje nurodyti nereikia, tokio turto įsigijimo išlaidos leidžiamiems atskaitymams priskiriamos tą mokestinį laikotarpį, kurį turtas pradėtas naudoti individualioje veikloje. 


Ilgalaikio turto įsigijimo išlaidos ir nusidėvėjimo skaičiavimas


FR0457 formoje turi būti nurodomas individualioje veikloje naudojamas visas IT, tiek priklausantis gyventojui nuosavybės teise, tiek naudojamas pagal nuomos ar panaudos sutartį.

Tačiau norint leidžiamiems atskaitymams priskirti individualioje veikloje naudojamo IT įsigijimo išlaidas (skaičiuojant nusidėvėjimą), tai galima padaryti tik tuo atveju, jei IT priklauso gyventojui nuosavybės teise arba yra gautas pagal pirkimo–pardavimo ar finansinės nuomos (lizingo) sutartį, kurioje numatytas nuosavybės teisės perėjimas. 

Atsižvelgiant į tai, naujo automobilio įsigijimo išlaidos galėtų būti priskiriamos leidžiamiems atskaitymams (skaičiuojant nusidėvėjimą), tiek priklausančio gyventojui nuosavybės teise, tiek įsigyto pagal pirkimo–pardavimo ar finansinės nuomos (lizingo) sutartį, kurioje numatytas nuosavybės teisės perėjimas, jei automobilis yra deklaruotas FR0457 formoje ir gyventojas turi jo įsigijimo dokumentus.

Individualios veiklos IT (pvz., automobilio) įsigijimo išlaidos leidžiamiems atskaitymams priskiriamos lygiomis dalimis (skaičiuojant nusidėvėjimą) per laikotarpį ne trumpesnį nei Pelno mokesčio įstatymo (toliau – PMĮ) 1 priedelyje atitinkamai turto grupei nustatytas nusidėvėjimo normatyvas metais: 

Nusidėvėjimą galima pradėti skaičiuoti nuo to mėnesio, kurį automobilis pradedamas naudoti veikloje ir nurodomas pateiktoje FR0457 formoje.

Jeigu IT priskiriamas individualios veiklos turtui ne tuo pačiu mokestiniu laikotarpiu, kurį įsigytas, nustatant jo įsigijimo išlaidas, kurios gali būti atskaitomos iš pajamų, iš IT įsigijimo dokumentuose, turinčiuose juridinę galią, nurodytos kainos atimama tos kainos dalis, atitinkanti to IT sąlyginio nusidėvėjimo (amortizacijos) sumą, už laikotarpį nuo jo įsigijimo iki to mokestinio laikotarpio, kurį IT buvo deklaruotas kaip individualios veiklos turtas. Sąlyginio nusidėvėjimo suma apskaičiuojama vadovaujantis PMĮ 18 straipsnio 11 dalies nuostatomis. IT sąlyginio nusidėvėjimo apskaičiavimo pavyzdys yra pateiktas FR0457 formos užpildymo ir pateikimo taisyklių 17 punkte.


Dujų įrangos automobilyje įrengimas 


Kai automobilis naudojamas individualioje pavežėjo paslaugų veikloje, tai automobilyje įmontavus dujų įrangą, jos įsigijimo kainą (pagrįstą juridinę galią turinčiais dokumentais) galima priskirti individualios veiklos leidžiamiems atskaitymams pagal FR0457 formoje nurodytą faktinį automobilio naudojimą individualioje veikloje (išreikštą procentais). 


Automobilio draudimas, techninė apžiūra, remontas, nuoma ir kitos išlaidos 


Automobilio draudimo (civilinio, kasko), jo remonto, techninės apžiūros, plovyklos paslaugų, padangų įsigijimo, montavimo, langų ploviklių, automobilio kvapų, automobilio vidaus ir išorės kosmetinės priežiūros priemonių įsigijimo išlaidos, taip pat nuomojamų automobilių nuomos išlaidos, gali būti priskiriamos leidžiamiems atskaitymams pagal automobilio priskyrimo vykdomai veiklai proc. (nurodytą FR0457 formoje) ir tuo atveju, jei automobilis veikloje naudojamas pagal nuomos ar panaudos sutartį. Minėti automobiliai turi būti deklaruoti FR0457 formoje ir patirtos išlaidos turi būti pagrįstos juridinę galią turinčiais dokumentais (sąskaitomis faktūromis, PVM sąskaitomis faktūromis, kasos aparato kvitais).


Išlaidos degalams


Norint automobilio degalų išlaidas priskirti leidžiamiems atskaitymams, reikia:


3. Ryšio paslaugos (mobilus internetas, telefono pokalbiai):


Telefono pokalbių išlaidas, taip pat ir interneto išlaidas, galima priskirti individualios veiklos leidžiamiems atskaitymams, net jei telefonas / planšetė nėra deklaruoti FR0457 formoje. 

Telefono numerio bei interneto priskyrimą savo individualiai veiklai reikia įforminti laisvos formos apskaitos dokumentu (pvz., aktu), kurį reikia saugoti kartu su kitais individualios veiklos apskaitos dokumentais. Individualios veiklos leidžiamiems atskaitymams priskiriamų mobiliojo ryšio paslaugų išlaidų dydis gali būti nustatomas pagal telefoninių pokalbių išklotines, o interneto - pagal faktinį interneto naudojimą individualios veiklos tikslais. Svarbu, kad pasirenkant mobiliojo ryšio ir/ar interneto paslaugų išlaidų priskyrimo leidžiamais atskaitymas būdą, būtų atsižvelgta į tai, kiek patirtos išlaidos susijusios su vykdoma individualia veikla (pagal faktiškai vykdomos veiklos pobūdį) bei pajamų uždirbimu ir kiek su gyventojo asmeniniais poreikiais. 


4. PSD ir VSD įmokos: 


Pagal GPMĮ 18 straipsnio 11 dalies nuostatas gyventojas individualios veiklos leidžiamiems atskaitymams gali priskirti Lietuvos Respublikos įstatymuose nustatyto dydžio jo kaip individualią veiklą vykdančio asmens PSD ir VSD sumokėtas įmokas.


5. Taršos mokestis: 


Išlaidos, kurios nepriskiriamos individualios veiklos leidžiamiems atskaitymams yra nurodytos GPMĮ 18 straipsnio 3 dalyje. Taršos mokestis (jei toks pagal Aplinkos apsaugos departamento išaiškinimą būtų privalomas) nepatenka į neleidžiamų atskaitymų sąrašą, todėl jei būtų privalomas, galėtų būti priskiriamas leidžiamiems atskaitymams.

Apie apskaitos dokumentus

Kokius dokumentus reikia rinkti ir pateikti, norint deklaruoti faktiškai patirtas išlaidas? Kas turi būti nurodyta ant dokumento?

Pasirinkus leidžiamiems atskaitymams priskirti faktiškai patirtas išlaidas pagal pagrindžiančius dokumentus, išlaidų dokumentais gali būti: sąskaitos faktūros, PVM sąskaitos faktūros, kasos aparato kvitai ir kt. Šiuos dokumentus reikia saugoti ne trumpiau nei 10 metų.

Vadovaujantis Mokesčiams apskaičiuoti naudojamų apskaitos dokumentų išrašymo ir pripažinimo taisyklių (toliau – Taisyklės) 2.7 punktu, išlaidos gali būti pripažintos sąnaudomis pagal sąskaitas faktūras ar PVM sąskaitas faktūras tik tuo atveju, jeigu jose nurodytas:

Kokiais atvejais užtenka kasos aparatų kvito?

Išlaidas galima pagrįsti kasos aparatų kvitais, jeigu prekių ar paslaugų, kurių įsigijimą patvirtina kasos aparatų kvitas, vertė (kartu su PVM) neviršija 100 eurų, o perkant degalus - jeigu kasos aparato kvite prekių vertė (įskaitant PVM) neviršija 150 eurų ir jame yra rekvizitas, pagal kurį galima identifikuoti prekių (paslaugų) pirkėją, pvz., asmens kodas ar individualios veiklos pažymos numeris. Nėra nustatyto limito, kiek iš viso galima pateikti kvitų, neviršijančių nustatytos maksimalios vertės. 

Su kasos aparato kvito rekalavimais galite susipažinti čia. Jeigu kasos aparato kvitas neatitinka nustatytų reikalavimų, kartu su juo reikia turėti ir sąskaitą faktūrą ar PVM sąskaitą faktūrą.

Ar yra atvejų, kai nereikia jokių dokumentų, pagrindžiančių išlaidas?

Teisės aktuose nėra nustatyta išlaidų suma, kurios pagrindimui neprivaloma turėti kasos aparato kvito ar kito apskaitos dokumento. Tai reiškia, kad visais atvejais deklaruojant faktiškai patirtas išlaidas būtina turėti išlaidas pagrindžiantį dokumentą.

Kur ir kaip pateikti įrodymus apie faktiškai patirtas išlaidas? 

Išlaidas pagrindžiančių dokumentų prie Metinės pajamų mokesčio deklaracijos GPM311 forma (toliau - Deklaracija GPM311) pateikti nereikia, minėti dokumentai pateikiami mokesčių administratoriui paprašius. Tačiau, išlaidas, kaip ir pajamas pagrindžiantys dokumentai bei apskaitos registrai – Individualios veiklos pajamų ir išlaidų žurnalai (toliau – Žurnalas) turi būti saugomi ne trumpiau nei 10 metų.

Kokie yra galimi išlaidų sekimo / saugojimo formatai? Ar būtina vesti individualios veiklos žurnalą?

Gyventojai, vykdantys individualią veiklą pagal pažymą (įskaitant pavėžėjimo veiklą) privalo pildyti Žurnalą, kuris pildomas vadovaujantis Gyventojų, besiverčiančių individualia veikla (išskyrus gyventojus, įsigijusius verslo liudijimus) buhalterinės apskaitos taisyklėmis (toliau – BA taisyklės).

Visos mokestiniu laikotarpiu gautos (uždirbtos) individualios veiklos pajamos (atsižvelgiant į taikomą apskaitos principą*) ir visos išlaidos pagal išlaidas pagrindžiančius dokumentus turi būti nurodomos atskirose Žurnalo eilutėse. Žurnalas pradedamas pildyti nuo seniausio (anksčiausio) įrašo. 

Kokia forma pildyti Žurnalą, t. y., pildyti popierinį ar naudotis elektronine buhalterinės apskaitos tvarkymo priemone: VMI sukurta i.APS programa arba kita elektronine buhalterinės apskaitos tvarkymo priemone (kurioje taip pat pildomas elektroninės formos Žurnalas), gyventojas turi pasirinkti pats, įvertinęs, koks Žurnalo pildymo būdas jam yra patogiausias.

Naudojantis elektroninėmis apskaitos tvarkymo priemonėmis, rekomenduojame pasibaigus metams visą informaciją atsispausdinti ar kitaip išsisaugoti, kadangi būtina nuolat turėti prieigą prie įrašų.

_______

* Vadovaujantis GPMĮ 8 straipsnio 5 punkto nuostata, gyventojo, kuris verčiasi individualia veikla (įskaitant individualią pavėžėjimo veiklą) ir yra įregistruotas PVM mokėtoju arba savo individualiai veiklai priskiria ir joje naudoja ilgalaikį turtą, individualios veiklos pajamos pripažįstamos pagal kaupimo apskaitos principą. Nuo 2023-01-01 kaupimo apskaitos principą gali pasirinkti taikyti ir gyventojai, kurie nėra PVM mokėtojai ir individualioje veikloje nenaudoja IT. Taikant kaupimo apskaitos principą pajamos pripažįstamos jų uždirbimo - produkcijos ar paslaugų pardavimo momentu, neatsižvelgiant į apmokėjimo už produkciją (ar paslaugas) momentą.

Kiti individualią veiklą vykdantys gyventojai (ne PVM mokėtojai ir veikloje nenaudojantys IT ir nuo 2023-01-01 nepasirinkę taikyti kaupimo apskaitos principo) individualios veiklos pajamas pripažįsta taikydami pinigų apskaitos principą, t. y. individualios veiklos pajamas pripažįsta, kai už prekes ar paslaugas pirkėjas sumoka.

Kurioje VMI deklaracijos vietoje reikia įrašyti patirtas išlaidas? 

Faktiškai patirtos mokestinio laikotarpio individualios veiklos išlaidos, kurios pagal GPMĮ 18 straipsnio nuostatas priskiriamos leidžiamiems atskaitymams, turi būti nurodomos Deklaracijos GPM311 C priede (vedlio C dalyje), atsakant į klausimą „Gavote pajamų ar patyrėte išlaidų?“- žymint „Patyriau išlaidų“, atsakant į klausimą „Kokias išlaidas patyrėte?“ - žymint „Gamybos, prekybos, paslaugų teikimo, sporto, atlikėjo ar kitos individualios veiklos (93)“, laukelyje „Išlaidų suma“ nurodant patirtą išlaidų sumą, tada “Išlaidų tipą“. Individualią pavėžėjimo veiklą vykdantys gyventojai renkasi – 1 „ Leidžiami atskaitymai, įskaitant ribotos netekties nuostolius, bet neįskaitant VSDĮ ir PSDĮ ir kitų ribojamų leidžiamų atskaitymų“ (ir/ar kitas išlaidas iš sąrašo, jei tokias patyrė).

Leidžiamų atskaitymų suma Deklaracijoje GPM311 turi būti nurodoma be apskaičiuotos nuo individualios veiklos pajamų mokėtinos PSD ir VSD įmokų sumos (šios sumos, pildant Deklaraciją GPM311 apskaičiuojamos ir iš pajamų atimamos automatiškai).

Kur pažymėti savo pasirinkimą, ar leidžiamiems atskaitymams noriu priskirti 30 % pajamų, ar faktiškai patirtas išlaidas?

Deklaracijoje GPM311 deklaruojant su individualios veiklos pajamų gavimu (uždirbimu) susijusias išlaidas reikia pasirinkti ar leidžiamiems atskaitymams priskiriama 30 % individualios veiklos pajamų, ar faktiškai patirtos išlaidos. Vedlio C dalyje – „Leidžiamų atskaitymų būdas“, spausti nuorodą „keisti“ ir pasirinkti norimą leidžiamų atskaitymų būdą.

Negalima rinktis 30 % individualios veiklos pajamų, jei individualios veiklos pajamos ar jų dalis gaunama iš su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusio asmens (darbdavio). 

njnjn

Mokesčiai

Bendri klausimai apie mokesčius

Kokios yra mokesčių lengvatos, kuriomis galėčiau pasinaudoti?

Gyventojų pajamų mokestis

Vykdant individualią veiklą pagal pažymą, individualios veiklos pajamoms gyventojų pajamų mokesčio lengvatos nenumatytos/netaikomos.

VSD

Savarankišką veiklą vykdantis asmuo gali nemokėti VSD įmokų (tas laikotarpis bus neįskaitytas į socialinio draudimo stažą), jeigu:

Kaip sužinoti preliminarią mokesčių sumą, kurią turėsiu sumokėti?

Preliminarią nuo individualios veiklos pajamų mokėtiną GPM sumą ir įmokas SoDrai (VSD, PSD) galima apskaičiuoti naudojantis šia informacinio pobūdžio skaičiuokle

Kur galiu rasti pagalbos mokesčių deklaravimo klausimais?

VMI svetainės aplanke „Domiuosi pajamų ir turto deklaravimu“ paskelbta aktuali informacija deklaruojantiems pajamas: e. seminarų įrašai kaip deklaruojamos pajamos, dažniausiai užduodami klausimai (DUK), paaiškinamieji raštai ir kita aktuali, su pajamų deklaravimu susijusi informacija. 

Jeigu gyventojui būtų reikalinga pagalba teikiant Deklaraciją, siūlome paskambinti bendruoju klientų aptarnavimo padalinių numeriu 8 5 2191 777 arba atvykti į artimiausią VMI padalinį, iš anksto užsiregistravus anksčiau nurodytu telefonu arba internetu per šią nuorodą. 

Kur galiu rasti daugiau informacijos apie individualios veiklos vykdymą?

VMI paruošta medžiaga apie individualią veiklą:

Apie gyventojų pajamų mokestį

Kaip apskaičiuoti mokėtiną gyventojų pajamų mokestį? 

Apmokestinant individualios veiklos pajamas, taikomas 15 proc. pajamų mokesčio tarifas. Pajamų mokestis apskaičiuojamas nuo per kalendorinius metus gautų (uždirbtų) individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų, t. y., mokestis skaičiuojamas nuo skirtumo, iš individualios veiklos gautų (uždirbtų) pajamų sumos atėmus arba faktiškai patirtas išlaidas, pagrįstas juridinę galią turinčiais dokumentais, arba sumą, lygią 30 proc. gautų (uždirbtų) individualios veiklos pajamų, taikant GPMĮ 18-2 straipsnyje nustatytas formules. Pritaikius minėtas formules, jeigu individualios veiklos apmokestinamosios pajamos neviršija 20 000 eurų per metus, pajamų mokestis sudaro 5 proc. apmokestinamųjų pajamų, o šioms pajamoms viršijus 20 000 eurų, mokestis didėja, kol pasiekia nekintantį 15 proc. tarifą (kai apmokestinamosios pajamos yra 35 000 eurų ir daugiau).

Pajamų mokestis apskaičiuojamas kalendoriniams metams pasibaigus iki kitų metų gegužės 1 d. (už 2022 m. iki  2023 gegužės 2 d. nes gegužės 1 d. yra nedarbo diena), nuolatiniam Lietuvos gyventojui per metus gautas pajamas, įskaitant ir individualios veiklos pajamas, deklaruojant VMI pateikiamoje Deklaracijos GPM311 formoje. 

Iki kada reikia sumokėti gyventojų pajamų mokestį už praėjusius metus? Ar galima mokėti kas mėnesį, ar tik kartą per metus?

Deklaracijoje GPM311 apskaičiuotą pajamų mokestį įmokos kodu 1441 gyventojas turi sumokėti į vieną iš VMI pajamų surenkamųjų sąskaitų iki Deklaracijos GPM311 termino pateikimo pabaigos, t. y., metams už kuriuos deklaruojamos pajamos pasibaigus iki kitų metų gegužės 1 dienos (už 2022 m. iki 2023 m. gegužės 2 d. (nes gegužės 1 d. nedarbo diena)).

Tačiau, jeigu gyventojas pageidauja, pajamų mokestį nuo per kalendorinius metus gautų (uždirbtų) individualios veiklos pajamų galima mokėti ir metų eigoje (pvz., kas mėnesį ar už kitą laikotarpį), įmokos kodu 1441, į vieną iš biudžeto pajamų surenkamųjų sąskaitų, kurias galima rasti šiame puslapyje. Tačiau kalendoriniams metams pasibaigus, avansu sumokėtą gyventojų pajamų mokestį gyventojas turės deklaruoti Deklaracijoje GPM311. Pildant Deklaraciją GPM311 svarbu avansu sumokėtą gyventojų pajamų mokesčio sumą nurodyti Deklaracijos GPM311 A dalyje „Bendri duomenys“ laukelyje „Kiek savarankiškai sumokėjote pajamų mokesčio iki deklaracijos pateikimo?“, kadangi galutinė mokėtina/grąžintina gyventojų pajamų mokesčio suma Deklaracijoje GPM311 apskaičiuojama atsižvelgiant į visas per kalendorinius metus gautas pajamas ir sumokėtą pajamų mokestį.

Kaip keičiasi gyventojų pajamų mokesčio skaičiavimas, jei turiu kelias individualias veiklas?

Vykdant kelias individualias veiklas, neatsižvelgiant į tai kuri iš jų yra pagrindinė, kuri papildoma, individualios veiklos pajamų apmokestinimas pajamų mokesčiu nesikeistų. Pagal  GPMĮ nuostatas gyventojo iš skirtingų individualių veiklų rūšių gautos (uždirbtos) pajamos ir leidžiami atskaitymai nėra priskiriami tik vienai individualios veiklos rūšiai. Individualios veiklos pajamos sumuojamos ir leidžiami atskaitymai, susiję su visų veiklos rūšių pajamų gavimu (uždirbimu) atskaitomi iš visų (visų rūšių) per metus gautų (uždirbtų) individualios veiklos pajamų sumos. Dėl to gyventojas visoms individualioms veiklos rūšims turi taikyti vienodą išlaidų priskyrimo leidžiamiems atskaitymams būdą, t. y., leidžiamais atskaitymais laikyti faktiškai patirtas išlaidas pagal pagrindžiančius dokumentus arba išlaidomis laikyti 30 proc. gautų (uždirbtų) individualios veiklos pajamų (jei individualios veiklos pajamų negauna iš savo darbdavio).

Atsižvelgiant į tai ir gyventojų pajamų mokestis apskaičiuojamas nuo bendros, iš visų individualios veiklos rūšių per kalendorinius metus gautos (uždirbtos) individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų (iš pajamų atskaičius išlaidas, kurios priskiriamos leidžiamiems atskaitymams) sumos.

Kaip keičiasi gyventojų pajamų mokesčio skaičiavimas, jei esu įdarbintas (-a) kitoje įmonėje pagal darbo sutartį, o pavežėjimo veikla yra papildoma mano veikla?

Gyventojo dirbančio pagal darbo sutartį ir papildomai vykdančio individualią veiklą pagal pažymą, individualios veiklos pajamų apmokestinimas pajamų mokesčiu nesikeistų. Jeigu gyventojas dirba pagal darbo sutartį ir vykdo individualią veiklą pagal pažymą, gautos darbo užmokesčio pajamos ir individualios veiklos pajamos apmokestinamos atskirai. 

Tačiau, jeigu dirbdamas pagal darbo sutartį, darbdaviui gyventojas yra pateikęs prašymą dėl neapmokestinamųjų pajamų dydžio (NPD) taikymo, o metų eigoje gavo apmokestinamųjų individualios veiklos pajamų, tai VMI pateikus Deklaraciją GPM311, metinis NPD bus perskaičiuotas ir dėl to gali kisti (padidėti) į biudžetą mokėtinas gyventojų pajamų mokestis, nes pagal GPMĮ 20 straipsnio nuostatas, didėjant pajamoms, mažėja priklausantis metinis NPD.

Kur galiu matyti mokesčius, kuriuos turėsiu mokėti?

Gyventojas, pateikęs Deklaraciją GPM311, nuo gautų (deklaruotų) pajamų, įskaitant individualios veiklos pajamas, apskaičiuotą mokėtiną ar grąžintiną pajamų mokesčio sumą, taip pat nuo individualios veiklos pajamų mokėtinas PSD, VSD įmokų sumas,  gali matyti suformuotoje Deklaracijoje GPM311. Jei pateikdamas Deklaraciją GPM311 gyventojas neįsidėmėjo mokėtinų sumų, jas gali matyti VMI Elektroninės deklaravimo sistemos (toliau – EDS) skiltyje „Deklaravimas“, kairėje pusėje pasirinkęs „Pateikti dokumentai ir formos“.  Atsidariusiame pateiktų Deklaracijų sąraše pasirinkus Deklaraciją GPM311 už 2022 metus (ar kitus metus) ir paspaudus „Dokumento duomenys“. Taip pat aktualią informaciją apie turimas VMI administruojamų mokesčių prievoles/permokas gyventojas gali pasitikrinti VMI autorizuotų elektroninių paslaugų srityje Mano VMI, skiltyje „Mokesčiai ir baudos“ /„Permokos ir grąžinimai“.

Apie prievolę registruotis PVM mokėtoju ir „atvirkštinį“ PVM nuo „Bolt“ komisinio mokesčio

Kada atsiranda prievolė registruotis PVM mokėtoju? 

Lietuvoje teikiamos keleivių vežimo (pavėžėjimo) paslaugos yra PVM apmokestinamos taikant 21 proc. PVM tarifą. Todėl gyventojui, teikiančiam pavėžėjimo paslaugas, gali atsirasti prievolė registruotis PVM mokėtoju, skaičiuoti ir mokėti PVM, tačiau tik tuomet, kai atlygis iš Lietuvoje vykdomos PVM apmokestinamos veiklos (pavėžėjimo ir kitos individualios veiklos, jeigu tokia kita veikla vykdoma) per paskutinius 12 mėnesių viršys 45 000 eurų ribą (t. y. apskaičiuojant 45 000 eurų ribą, turi būti atsižvelgta į atlygį iš pavėžėjimo veiklos, o jeigu gyventojas Lietuvoje vykdo dar ir kitą individualią veiklą, tai ir į atlygį iš tos kitos veiklos). Skaičiuojama ne per kalendorinių metų 12 mėnesių, o per pastaruosius iš eilės einančius 12 mėn.

Jeigu atlygis iš minėtos veiklos neviršys 45 000 eurų, tai registruotis PVM mokėtoju, skaičiuoti ir mokėti PVM gyventojui prievolės nebus (PVMĮ 71 straipsnio 2 dalis).

Kada atsiranda prievolė mokėti „atvirkštinį“ PVM?

Kai gyventojas, teikdamas pavėžėjimo paslaugas, naudojasi užsienyje įsikūrusio keleivių vežimo organizatoriaus Bolt platforma ir moka komisinį mokestį, nuo kurio Bolt PVM neskaičiuoja, tai nepriklausomai nuo to, ar gyventojas yra registruotas PVM mokėtoju, ar ne, jis nuo tokių įsigytų paslaugų (nuo komisinio mokesčio) kiekvieną mėnesį atskirai turi pats apskaičiuoti 21 proc. „atvirkštinį“ PVM, jį deklaruoti ir sumokėti į biudžetą ne vėliau, kaip iki sekančio mėnesio 25 dienos (PVMĮ 95 straipsnio 2 ir 7 dalys). 

Kada reikia mokėti PVM (įskaitant „atvirkštinį“ PVM)?

PVM (įskaitant „atvirkštinį“ PVM, kai paslaugos įsigyjamos iš valstybės narės PVM mokėtojo) turi būti sumokėtas kiekvienam kalendoriniam mėnesiui pasibaigus iki sekančio mėnesio 25 dienos įmokos kodu 1001 ir yra sumokama VMI.

Ar pavežėjas gali susigrąžinti PVM už kurą? 

Jeigu gyventojas yra įsiregistravęs PVM mokėtoju

Jeigu gyventojas yra įsiregistravęs PVM mokėtoju ir vykdomai PVM apmokestinamai pavėžėjimo veiklai naudoja lengvąjį automobilį (savo arba kito asmens pagal panaudos ar nuomos sutartį), tai degalų pirkimo PVM jis gali įtraukti į PVM atskaitą (susigrąžinti), jeigu turi savo vardu tinkamai išrašytas degalų įsigijimo PVM sąskaitas faktūras arba degalų pirkimo kasos aparato kvitus (kurie laikomi PVM sąskaitomis faktūromis), o lengvasis automobilis priskirtas ekonominei veiklai deklaruojant FR0457 formoje. Lengvajam automobiliui įsigytų degalų (ir kitų išlaidų) pirkimo PVM atskaita galima tokia dalimi, kurią gyventojas nurodo FR0457 formoje, bet ne daugiau kaip 50 proc. Daugiau informacijos rasite čia.


Jeigu gyventojas nėra įsiregistravęs PVM mokėtoju

Gyventojas, kuris nėra įsiregistravęs PVM mokėtoju, degalų pirkimo PVM negali įtraukti į PVM atskaitą (negali susigrąžinti). Degalų pirkimo PVM atskaita būtų galima tik tuo atveju, jeigu gyventojo (ne PVM mokėtojo) atlygis iš pavėžėjimo veiklos (ir kitos veiklos, jeigu tokia kita veikla vykdoma) per paskutinius 12 mėnesių viršytų 45 000 eurų ribą ir jam būtų prievolė registruotis PVM mokėtoju, skaičiuoti ir mokėti PVM pagal PVMĮ 71 straipsnio 2 dalies nuostatas. 

Tokie asmenys išlaidas už kurą (kartu su kuro pirkimo PVM) gali įtraukti į sąnaudas (priskirti leidžiamiems atskaitymams).

Apie mokesčius SoDrai

Kokias privalomojo sveikatos sveikatos draudimo (PSD) bei socialinio draudimo (VSD) įmokas turiu mokėti? Kaip tai padaryti?

PSD mokamas kas mėnesį

Asmuo, kuris yra įregistravęs individualią veiklą pagal pažymą ir privalomuoju sveikatos draudimu nėra draudžiamas kitais pagrindais (darbdavio, valstybės lėšomis ir kt.), kas mėnesį iki paskutinės mėnesio dienos turi mokėti 6,98 % dydžio privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmoką nuo minimalios mėnesinės algos galiojančio tą mėnesį, už kurį mokama įmoka. 2024 m. PSD įmokos dydis yra 64,50 Eur. Šio dydžio PSD įmoka mokama nepriklausomai nuo gautų pajamų ar vykdytos veiklos laikotarpio. PSD įmokos kodas 444. Sąskaitas ir rekvizitus reikalingus įmokų mokėjimui galima rasti čia.

VSD tarifas

VSD įmokų tarifas – 12,52 %. Jeigu dalyvaujama pensijų kaupime, mokant į pasirinktą pensijų fondą papildomą 3 proc. pensijų įmoką savo lėšomis, tai VSD įmokų tarifas - 15,52 proc. 

VSD gali būti mokamas avansu

VSD įmokos gali būti skaičiuojamos ir mokamos avansu nuo sumos neviršijančios metinių lubų - 43 VDU. VSD įmokos avansu mokamos kartą per mėnesį ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos, nurodant įmokos kodą 444.

Sumokėjus VSD įmokas iki kito mėnesio 15 d. turėtų būti pateiktas SAV pranešimas apie savarankiškai dirbančius asmenis. SAV pranešimą apie savarankiškai dirbančius asmenis galima pateikti prisijungus prie draudėjo paskyros. Pranešimo formą galima rasti draudėjo paskyroje meniu pasirinkus „Formos ir šablonai“/ „Sukurti naują“ bei iš pranešimų sąrašo pasirinkus SAV,06.

SAV pranešimai teikiami ir pildomi vadovaujantis SAV pranešimų apie savarankiškai dirbančius asmenis pateikimo taisyklėmis.

PSD ir VSD skaičiavimas pagal individualios veiklos pajamas

VSD ir PSD įmokos skaičiuojamos nuo 90 procentų individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų sumos (neatėmus PSD ir VSD įmokų), kuri kalendoriniais metais negali būti didesnė nei 43 vidutiniai darbo užmokesčiai (VDU) (2023 m. 72450,7 Eur). Apmokestinamosios pajamos apskaičiuojamos iš individualios veiklos pajamų atėmus leidžiamus atskaitymus (neatėmus VSD ir PSD įmokų).

Įmokų perskaičiavimas deklaravus pajamas

Pasibaigus kalendoriniams metams ir deklaravus individualios veiklos pajamas, VSD ir PSD mokėtinos įmokos yra perskaičiuojamos už praėjusius kalendorinius metus. Deklaravus individualios veiklos pajamas, yra paskaičiuojamos PSD ir VSD įmokos nuo 90 % gautų pajamų. Jei metų eigoje sumokėta mažiau, nei priklauso pagal galiojančius tarifus nuo 90 % apmokestinamųjų pajamų sumos, skirtumas turi būti sumokėtas iki metinės pajamų mokesčio deklaracijos pateikimo.

Asmens informacija apie įmokas

Savarankiškai dirbančių asmenų informacija apie apskaičiuotas ir sumokėtas socialinio draudimo įmokas nurodoma asmeninėje „Sodros“ paskyroje draudėjui meniu juostoje pasirinkus punktą „Ataskaitos“ ir suformavus S22 „Preliminari valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo fondų lėšų finansinė ataskaita“ ataskaitą.

Ar turiu mokėti PSD, jei esu įdarbintas (-a) ir PSD įmokas už mane moka darbdavys?

Asmuo, kuris yra įregistravęs individualią veiklą pagal pažymą ir privalomuoju sveikatos draudimu nėra draudžiamas kitais pagrindais (darbdavio, valstybės lėšomis ir kt.), kas mėnesį iki paskutinės mėnesio dienos turi mokėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmoką. 

Jeigu asmuo privalomuoju sveikatos draudimu yra draudžiamas kitais pagrindais kaip dirbantis pagal darbo sutartį, valstybės lėšomis ar kt. pagrindais, tuomet nereikia mokėti mėnesinių PSD įmokų nuo minimalios mėnesinės algos. Pasibaigus kalendoriniams metams ir deklaravus individualios veiklos pajamas, VSD ir PSD mokėtinos įmokos yra perskaičiuojamos už praėjusius kalendorinius metus (skaičiuojama pagal galiojančius tarifus nuo 90 % apmokestinamųjų pajamų sumos). Jei metų eigoje sumokėta mažiau, skirtumas turi būti sumokėtas.

Apie mokestį už aplinkos teršimą iš mobiliųjų taršos šaltinių

Ar reikia mokėti mokestį už aplinkos teršimą iš mobiliųjų taršos šaltinių? Jei taip - kaip ir kada?

Fizinis asmuo, vykdantis komercinę veiklą pagal individualios veiklos pažymą ir naudojantis mobiliuosius taršos šaltinius, siekdamas gauti ir (ar) uždirbti pajamų ar kitos ekonominės naudos, jeigu jam netaikomos Įstatymo 6 straipsnio 2 dalyje nustatytos mokesčio lengvatos, privalo apskaičiuoti, deklaruoti (forma FR0521) ir sumokėti mokestį už aplinkos teršimą iš mobiliųjų taršos šaltinių.


Kam nereikia mokėti mokesčio?

Vadovaujantis Įstatymo 6 straipsnio 2 dalimi, nuo mokesčio už aplinkos teršimą iš mobiliųjų taršos šaltinių atleidžiami:

a) mokesčio mokėtojai, teršiantys: iš M1 ir N1 kategorijos kelių transporto priemonių, varomų benzinu ir (ar) dujomis, kurios pirmą kartą registruotos ne anksčiau kaip prieš 4 metus, ir iš M2, M3, N2 ir N3 kategorijų transporto priemonių, kurios pirmą kartą registruotos ne anksčiau kaip prieš 3 metus. Transporto priemonės naudojimo laikotarpis skaičiuojamas nuo transporto priemonės pirmosios registracijos dienos iki mokestinio laikotarpio paskutinės dienos;

b) mokesčio mokėtojai, teršiantys iš transporto priemonių, naudojančių Lietuvos techninės specifikacijos standartus atitinkančius biodegalus: biodyzeliną, atitinkantį standartą LST EN 14214, ir sintetinį dyzeliną, atitinkantį standartą LST EN 15940, – už sunaudotą biodegalų kiekį, kurio sunaudojimas patvirtintas biodegalų įsigijimo dokumentais.


Mokesčio apskaičiavimas

Mokestis už aplinkos teršimą apskaičiuojamas: mobiliųjų taršos šaltinių, išskyrus oro transporto priemones, skirtas keleiviams ir kroviniams vežti, ir žemės ūkio veiklai naudojamus ne keliais judančius mechanizmus, Lietuvos Respublikoje sunaudotą degalų kiekį dauginant iš tarifo, nurodyto šio įstatymo 5 priede, tarifo koregavimo koeficiento, kai transporto priemonė atitinka bent vieną iš šio įstatymo 7 priede nustatytų techninių ypatumų, ir indeksavimo koeficiento (9 str. 3 d. 3 p.).


Mokesčio deklaravimas ir sumokėjimas

Mokestis už aplinkos teršimą, išskyrus mokestį už aplinkos teršimą iš žemės ūkio veiklai naudojamų ne keliais judančių mechanizmų, sumokamas ir mokesčio už aplinkos teršimą deklaracijos (FR0521) pateikiamos VMI ne vėliau kaip pasibaigus mokestiniam laikotarpiui, iki kalendorinių metų, einančių po to mokestinio laikotarpio, vasario 15 d. (9 str. 4 d.) VMI.

Taip pat pagal LR aplinkos ministro 2021-05-26 įsakymu Nr. D1-324 patvirtintą aprašą, yra privaloma vesti sunaudotų degalų apskaitą. Pilną Aplinkos apsaugos departamento išaiškinimą rasite čia

Mokesčių deklaracijos pateikimas

Apie gyventojo pajamų deklaravimą

Kaip ir kur deklaruoti pajamas?

Patogiausia ir paprasčiausia užpildyti bei pateikti Deklaraciją GPM311 elektroniniu būdu per VMI EDS, pasinaudojus vedliu, parengtu pagal klausimų - atsakymų principą.

Individualios veiklos pajamos deklaruojamos Deklaracijos GPM311C dalyje „Individualios veiklos pajamos“.

VMI siekdama palengvinti gyventojams pajamų deklaravimą parengia ir kovo mėnesio pirmoje pusėje EDS patalpina preliminarią Deklaraciją. Deklaracija suformuojama pagal iš trečiųjų šaltinių (Lietuvos įmonių, kredito įstaigų, draudimo bendrovių, darbdavių ir pan.) gautą informaciją. Preliminarioje deklaracijoje pateikti duomenys nėra galutiniai, pagal kuriuos gyventojui nustatoma prievolė mokėti mokesčius. Gyventojas pats turi įvertinti, papildyti ir pakoreguoti (jei turi kitų ir/ar tikslesnių nei preliminarioje deklaracijoje nurodytų duomenų) preliminarios deklaracijos duomenis ir tik tada pateikti Deklaraciją GPM311.

Gyventojų, kurie individualios veiklos apskaitą veda i.APS programoje, duomenys apie individualios veiklos pajamas ir išlaidas, kurios priskiriamos leidžiamiems atskaitmams į preliminarią deklaraciją iš i.APS perkeliami automatiškai, o gyventojai, kurie individualios veikos apskaitą tvarko ne i.APS posistemyje (pildo popierinį Žurnalą ar naudojasi kita elektroninės apskaitos priemone) individualios veiklos pajamų ir leidžiamų atskaitymų sumas Deklaracijos GPM311 Vedlio C dalyje turi nurodyti patys. Deklaracijoje GPM311 nuolatinis Lietuvos gyventojas turi deklaruoti visas (ne tik individualios veiklos pajamas) mokestiniu laikotarpiu (kalendoriniais metais) Lietuvoje ir užsienio valstybėse gautas pajamas (išskyrus neapmokestinamąsias nedeklaruojamas pajamas). Užpildžius Deklaraciją GPM311 Vedliu mokėtina ar grąžintina pajamų mokesčio suma apskaičiuojama automatiškai. 

Deklaracijoje GPM311 apskaičiuotą mokėtiną pajamų mokesčio sumą gyventojas privalo sumokėti į vieną iš VMI pajamų surenkamųjų sąskaitų iki Deklaracijos GPM311 pateikimo termino pabaigos (už 2022 m. iki 2023 -05-02).

Kaip sumokėti mokesčius po deklaravimo? 

Pajamų mokestį yra galimybė sumokėti iškart pateikus Deklaraciją (yra mygtukas „Mokėti“). Mokestis mokamas įmokos kodu 1441 į VMI biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą. Informaciją, reikalingą mokėjimui atlikti, galima rasti VMI svetainėje -> „Sąskaitos ir įmokų kodai“.

Deklaracijos formavimo metu, automatiškai gaunama informacija apie įmokų (VSD, PSD) Sodrai sumas (jei nuo individualios veiklos pajamų jas (įmokas) yra prievolė mokėti, o sumos rodomos nevertinant ar įmoka buvo mokėta ir, jei buvo, tai kokia jos suma buvo sumokėta).

Kaip suvesti išlaidas naudojant iAPS?

Individualios veiklos leidžiamiems atskaitymams priskiriamas (apskaičiuotas, kaip anksčiau paaiškinta, ir pagrįstas dokumentais) išlaidų sumas i.APS programoje galima įvesti kairiajame meniu paspaudus laukelį „Išlaidos“, pasirenkant įvedamų išlaidų tipą. Išlaidas (jų dalį) reikia registruoti atskirai pagal kiekvieną apskaitos dokumentą (gautą sąskaitą faktūrą, PVM sąskaitą faktūrą ar kt.).

Jei gyventojas yra užpildęs FR0457 formą, tai duomenys apie IT automatiškai perkeliami į i.APS programą, kur turto būsena nurodama „Atskaitoma”. Priskiriant IT įsigijimo išlaidas leidžiamiems atskaitymams, i.APS kairiajame meniu reikia paspausti mygtuką „Turtas ir paslaugos“, išsiskleidusiame lauke pasirinkti „Turto sąrašas“, pasirinkti turto eilutę ir spausti mygtuką „Neatskaitomas”. Atsidariusiame ekrano lange užpildyti privalomus laukus ir spausti mygtuką „Patvirtinti”. i.APS programoje priskyrus IT leidžiamiems atskaitymams, jo nusidėvėjimo išlaidos bus apskaičiuojamos automatiškai, t. y., einamojo mėnesio paskutinę dieną i.APS „Apskaitos žurnale” bus formuojamas atskiras įrašas, kurį gyventojas galės matyti Apskaitos žurnalo išlaidų skiltyje.

Išsamesnę informaciją apie naudojimąsi i.APS galima rasti VMI interneto svetainėje https://www.vmi.lt/evmi/i.aps. Jeigu gyventojui būtų reikalinga pagalba, naudojantis virtualiu buhalteriu i.APS, gali pasinaudoti apskaitos tvarkymo vedliu (prisijungus prie i.APS ekrano apačioje kairėje pusėje) arba paskambinti į VMI Mokesčių informacijos centrą telefonu 1882. Rekomenduojame skambinti prisijungus prie i.APS, kad atsiliepęs konsultantas galėtų gyventojui operatyviau padėti išspręsti iškilusį klausimą.

Ar būtina pateikti deklaraciją, jei negavau pajamų mokestiniu laikotarpiu?

Jei gyventojas, įregistravęs individualią veiklą pagal pažymą, iš įregistruotos individualios veiklos pajamų mokestiniu laikotarpiu negauna, prievolė teikti Deklaraciją GPM311 išlieka. Deklaracijoje GPM311 nurodžius individualios veiklos pajamų sumą – 0, prievolės mokėti pajamų mokestį nuo individualios veiklos pajamų neatsirastų. Pajamų mokestis būtų apskaičiuojamas įvertinus Deklaracijoje GPM311 deklaruotas mokestiniu laikotarpiu (kalendoriniais metais už kuriuos teikiama Deklaracija) gautas kitų rūšių pajamas (jei tokios buvo gautos) ir nuo tokių pajamų išskaičiuotą/sumokėtą pajamų mokestį.

Kas nutiks, jei deklaruosiu neteisingai ar nepateiksiu deklaracijos iki nurodytos datos?

Pagal Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo (toliau – MAĮ) 40 straipsnio nuostatas už teisingą mokesčių apskaičiavimą, deklaravimą bei jų sumokėjimą atsakingas pats mokesčių mokėtojas.

Jei gyventojas suklystų deklaruodamas pajamas, tai Deklaracijos GPM311 tyrimo metu nustačius neatitikimus, gyventojas gautų pranešimą apie Deklaracijoje GPM311 nustatytus trūkumus ir turėtų ją patikslinti. Pranešime nustatytais terminais patikslinus Deklaracijos GPM311 duomenis, bei sumokėjus patikslintoje Deklaracijoje GPM311 apskaičiuotą mokėtiną pajamų mokesčio sumą (jei tokia būtų apskaičiuota) bei delspinigius (jei jie būtų apskaičiuoti už pavėluotai, po Deklaracijos GPM311 pateikimo termino sumokėtą pajamų mokestį) papildomos sankcijos (baudos) nebūtų taikomos.

Mokesčių deklaraciją pateikus ne laiku (vėliau nustatyti termino) arba iš viso nepateikus, deklaravus ne visas pajamas ar kitaip pažeidus teisės aktuose nustatytas mokestines prievoles gyventojui atsiranda atsakomybė pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) nustatytą tvarką. Už Deklaracijos pateikimo tvarkos pažeidimus pagal ANK gyventojas gali būti įspėjamas arba jam gali būti skirta bauda. Mokesčių administratorius, vadovaudamasis teisingumo ir protingumo kriterijais, konkretaus pažeidimo atveju (įvertinus aplinkybes) gali baudos neskirti.

Baudos taip pat neskiriamos gyventojui savarankiškai nustačius ir ištaisius klaidas, t. y. pateikus VMI atitinkamo mokesčio deklaraciją (jei jos buvo nepateikęs) arba pateikus patikslintą deklaraciją, kurioje nurodomas teisingas mokesčio dydis, tačiau tik tuo atveju, jeigu deklaracija pateikiama VMI iki atitinkamo VMI pavedimo tikrinti mokesčių mokėtojo mokesčių apskaičiavimo, deklaravimo ir sumokėjimo teisingumą, išrašymo dienos. Baudos taip pat neskiriamos gyventojui pašalinus VMI pareigūno mokestinio tyrimo metu nustatytus mokesčių apskaičiavimo, deklaravimo ir sumokėjimo trūkumus ar prieštaravimus.

Tačiau, jeigu VMI administruojamo mokesčio gyventojas nebuvo deklaravęs ir sumokėjęs arba pavėluotai sumokėjęs į biudžetą, tai gyventojui yra skaičiuojami delspinigiai. Už VMI administruojamą nesumokėtą arba pavėluotai sumokėtą gyventojo deklaruotą mokestį, delspinigiai skaičiuojami nuo kitos dienos po to, kai mokestis pagal tuo metu galiojančius mokesčių teisės aktus turėjo būti sumokėtas į biudžetą ir skaičiuojami nepertraukiamai iki mokestis bus sumokėtas, tačiau ne ilgiau kaip 180 kalendorinių dienų nuo teisės priverstinai išieškoti mokestį (mokestinę nepriemoką) atsiradimo dienos. Delspinigių dydis už kiekvieną pavėluotą dieną – 0,03 proc. nuo nesumokėtos sumos.

Jei neužtenka pinigų sumokėti visus mokesčius, ar galima išskirstyti įmokas per keletą mėnesių?

Jeigu, pateikęs Deklaraciją GPM311, gyventojas turėtų finansinių sunkumų sumokant joje apskaičiuotą gyventojų pajamų mokestį ir norėtų gyventojų pajamų mokesčio prievolę mokėti dalimis, galėtų pateikti prašymą sudaryti mokestinės paskolos sutartį. Prašymą galima pateikti per Mano VMI sistemą, pasirinkus: Paslaugos -> Mokesčių atidėjimas ir termino keitimas -> Mokesčių atidėjimo ir mokėjimo dalimis sutartis. Informaciją apie Prašymo pateikimą ir reikalavimus, norint atidėti arba išdėstyti mokestinės nepriemokos mokėjimą galima rasti VMI internetinės svetainės Mokesčių žinyne (klausimo-atsakymo Nr. KM3150).

Apie PVM deklaravimą

Kaip deklaruoti PVM gyventojui, neįsiregistravusiam PVM mokėtoju? 

Jeigu gyventojas yra ne PVM mokėtojas ir jo gautas atlygis iš Lietuvoje vykdomos PVM apmokestinamos pavėžėjimo veiklos per paskutinius 12 mėnesių neviršijo 45 000 eurų, suteiktų pavėžėjimo paslaugų Apyskaitoje FR0608 deklaruoti nereikia. 

Tačiau, šiam asmeniui atsiranda prievolė nuo Bolt apskaičiuoto komisinio mokesčio pačiam apskaičiuoti 21 proc. pardavimo PVM. Apskaičiuotą PVM jis turi deklaruoti Apyskaitos FR0608 19 laukelyje (PVMĮ 95 straipsnio 7 dalis). Apyskaita FR0608 teikiama per EDS. Apyskaita FR0608 turi būti pateikta ir joje apskaičiuotas „atvirkštinis“ PVM turi būti sumokėtas į biudžetą (nurodant įmokos kodą 1001) už kiekvieną mėnesį atskirai, kurį buvo įsigytos paslaugos, iki kito mėnesio  25  dienos. 

Jeigu iki nurodytos datos Apyskaita FR0608 nebuvo pateikta ir „atvirkštinis“ nebuvo sumokėtas, Apyskaitą FR0608 pateikti ir apskaičiuotą „atvirkštinį“ PVM sumokėti galima (reikia) ir vėliau (bet ne vėliau, kaip nustatyta MAĮ 68 straipsnyje*). 

Jeigu per kalendorinį mėnesį iš Bolt paslaugų nebuvo įsigyta, tai Apyskaitos FR0608 19 laukelyje 0 (nulis) nedeklaruojamas ir tuščia Apyskaita FR0608 neteikiama. 

Neteisingai deklaruoti duomenys Apyskaitoje FR0608 turi būti ištaisyti pateikiant patikslintą Apyskaitą FR0608. 


______________

* Pagal MAĮ 68 straipsnio 1 dalies nuostatas, mokesčių mokėtojas ar mokesčių administratorius mokestį apskaičiuoti arba perskaičiuoti gali ne daugiau kaip už einamuosius ir trejus praėjusius kalendorinius metus, skaičiuojamus atgal nuo tų metų, kuriais pradedama mokestį apskaičiuoti arba perskaičiuoti, sausio 1 dienos. 

Kaip deklaruoti PVM gyventojui, įsiregistravusiam PVM mokėtoju? 

Jeigu gyventojas, vykdantis pavėžėjimo veiklą ir įsigyjantis paslaugas iš Estijos PVM mokėtojo (šiuo atveju iš Bolt), įsiregistruoja PVM mokėtoju, tai jis suteiktų pavėžėjimo paslaugų pardavimo PVM bei nuo Bolt komisinio mokesčio apskaičiuotą „atvirkštinį“ PVM turi deklaruoti kalendorinio mėnesio PVM deklaracijoje FR0600. Minėta PVM deklaracija FR0600 pateikiama per EDS, kalendoriniams mėnesiui pasibaigus iki sekančio mėnesio 25 d.   

Pildant kalendorinio mėnesio PVM deklaraciją FR0600, 11 laukelyje deklaruojama suteiktų pavėžėjimo paslaugų vertė be PVM, o 29 laukelyje deklaruojama nuo šios vertės apskaičiuota 21 proc. pardavimo PVM suma. 

Bolt komisinis mokestis deklaruojamas PVM deklaracijos FR0600 23 ir 24 laukeliuose, nuo jo apskaičiuota ir suapvalinta 21 proc. „atvirkštinio“ PVM suma deklaruojama 32, 25 ir 35 laukeliuose.

Jeigu iki nurodytos datos PVM deklaracija FR0600 nebuvo pateikta ir „atvirkštinis“ nebuvo sumokėtas, PVM deklaraciją FR0600 privaloma pateikti kaip galima greičiau (kitu atveju VMI suformuoja (gali suformuoti) pakaitinę PVM deklaraciją FR0600 pagal praėjusio mėnesio duomenis  (MAĮ 104(1) straipsnis)). 

Jeigu per kalendorinį mėnesį nebuvo suteikta pavėžėjimo paslaugų ir Bolt komisinio mokesčio neskaičiavo, PVM deklaracija FR0600 privalo būti pateikta tuščia (ne vėliau kaip iki sekančio mėnesio 25 dienos). 

Neteisingai deklaruoti duomenys PVM deklaracijoje FR0600 turi būti ištaisyti pateikiant patikslintą PVM deklaraciją FR0600.

Mokėtinas į biudžetą PVM (kai PVM deklaracijos FR0600 36 laukelyje apskaičiuojama teigiama suma), turi būti sumokėtas į biudžetą kiekvienam kalendoriniam mėnesiui pasibaigus iki sekančio mėnesio 25 dienos įmokos kodu 1001.

Gyventojas įsiregistravęs PVM mokėtoju privalo teikti gaunamų ir išrašomų PVM sąskaitų faktūrų registrus. Registrų duomenys teikiami per i.MAS sistemos i.SAF posistemį. PVM sąskaitų faktūrų registrai turi būti pateikti kalendoriniams mėnesiui pasibaigus iki sekančio mėnesio 20 dienos. 

Į Gaunamų PVM sąskaitų faktūrų registrą registruojamos visos per mokestinį laikotarpį gautos PVM sąskaitos faktūros, įskaitant ir iš Bolt gautas PVM sąskaitas faktūras. 

Registruojant iš Bolt gautas PVM sąskaitas faktūras, nurodomas PVM klasifikatoriaus mokesčio kodas PVM21.

Į Išrašomų PVM sąskaitų faktūrų registrą registruojamos visos per mokestinį laikotarpį gyventojo vardu išrašytos PVM sąskaitos faktūros, tai yra turi būti registruojamos tiek pačio gyventojo išrašytos PVM sąskaitos faktūros, tiek keleivių vežimo organizatoriaus Bolt už gyventoją išrašytos PVM sąskaitos faktūros. 

Registruojant PVM sąskaitas faktūras už Lietuvoje suteiktas pavėžėjimo paslaugas nurodomas PVM klasifikatoriaus mokesčio kodas PVM1.