The Anthony Wayne FFA chapter was one of the first organizations when the Anthony Wayne High School was established in 1951. The chapter became a satellite program of Penta Career Center in 2002. Below you will find the advisors, officers, awards won, and other interesting facts about the year. If you have any information about any of the FFA years or pictures please feel free to email them to the current advisors. Thank you to everyone who has helped the Anthony Wayne FFA throughout the years.
2023-2024
Advisor: Mrs. Courtney Bockbrader and Ms. Colleen Kreais
Executive Team: Carol Beck, Kendall McVicker, Shelby Navarre, Olivia Pagan, Braelynne Stuard, Makayla Tellier, Jaidyn Triggs
Awards:
Silver-rated National Chapter
Ronald Bischoff and Makayla Tellier received their State FFA Degrees at the State FFA Convention.
Summer Muhlenkamp placed 3rd in the Equine Entrepreneurship proficiency area at the state level.
2022-2023
Advisor: Mrs. Courtney Bockbrader and Ms. Colleen Kreais
Executive Team: Ronald Bischoff, Autumn Navarre, Shelby Navarre, Eva Schadewald, Justin Schroeder, Makayla Tellier, Nick Wacha
Awards:
Patrick Miller, Lydia Swartz, and Jake Zajkowski received their American FFA Degrees at the National FFA Convention.
Gold-rated National Chapter
Megan Burke, Mikalyn D'Amore, Summer Muhlenkamp, and Nick Wacha received their State FFA Degrees at the State FFA Convention.
2021-2022
Advisor: Mrs. Courtney Bockbrader, Mrs. Whitney Short (until September 2021), Ms. Brenna Loxley (starting October 2021)
Executive Team: Mikalyn D'Amore, Lily Fries, Shelby Navarre, Vesta Miller, Summer Muhlenkamp, Nick Wacha, Anna Wright,
Awards:
Ronald Bischoff and Jacob Zajkowski were National Agriscience Fair finalists. Ronald placed 2nd overall in Social Systems division 3 and Jake placed 1st overall in Plant Systems division 5.
Nicole McMullen and Haley Schmersal received their American FFA Degrees at the National FFA Convention.
Jacob Zajkowski served as the Ohio FFA President.
Lily Fries received her State FFA Degree at the State FFA Convention.
Mikalyn D'Amore placed 2th in the Agriscience Research- integrated systems area at the state level.
Interesting Facts:
Mrs. Short left the program in September 2021. Her new job is now being an agricultural education program specialist through the Ohio Department of Education.
2020-2021
Advisor: Mrs. Courtney Bockbrader and Mrs. Whitney Short
Officers: President, Jacob Zajkowski; Vice President, Oliver Aldridge; Secretary, Anna Wright; Treasurer, Mikalyn D'Amore; Reporter, Vesta Miller
Awards:
Lexi Fries and Lauren Swartz received their American FFA Degrees at the Virtual National FFA Convention.
Mikalyn D'Amore and Lily Fries were National Agriscience Fair finalists.
Alyssa Dean received her State FFA Degree at the Virtual State FFA Convention.
Jacob Zajkowski was selected as the Ohio FFA President.
Jacob Zajkowski placed 1st in the Agriscience Research- plant systems area and 2nd in the Vegatable Production area at the state level.
Interesting Facts:
Students varied between hybrid, virtual, and all- in learning as the COVID-19 pandemic continued to affect the world.
Jacob Zajkowski was selected as an Ohio FFA State Officer- President.
2019-2020
Advisor: Mrs. Courtney Bockbrader and Mrs. Whitney Short
Officers: President, Reegan Kehres; Vice President- Strengthening Agriculture, Tayler Common; Vice President-; Vice President- Growing Leaders, Jacob Zajkowski; Secretary, Anna Wright; Treasurer, Patrick Miller; Reporter, Maggie Burkett
Awards:
Jacob Zajkowski placed 1st in Agriscience Fair Plant Systems at the National level.
Anna Wright and Lily Fries were National Agriscience Fair finalists
Jacob Zajkowski received his State FFA Degree
Jacob Zajkowski was selected as an Ohio FFA State Officer- Vice President at Large.
Diana Weimer received her American FFA Degree.
Interesting Facts:
Starting mid-March, students had virtual class until the end of the school year as the COVID-19 pandemic started
2018-2019
Advisor: Mrs. Courtney Bockbrader and Mrs. Whitney Short
Officers: President, Lauren Swartz; Vice President- Strengthening Agriculture, Lily Hassan; Vice President- Building Communities, Reegan Kehres; Vice President- Growing Leaders, Lexi Fries; Secretary, Laura Caswell; Treasurer, Madelynn Mangold; Reporter, Maggie Burkett
Awards:
Laura Caswell and Lily Hassan placed 2nd in Agriscience Fair Food Systems at the National level.
Lily Fries placed 4th in Agriscience Fair Social Systems at the National level.
Louis Pawliski was a national proficiency finalist.
Patrick Miller, Laura Caswell, and Taylor Common received their State FFA degrees
2017-2018
Advisor: Mrs. Courtney Bockbrader and Mrs. Whitney Short
Officers: President, Nicole McMullen; Vice President, Paige Miller; Secretary, Laura Caswell; Treasurer, Madelynn Mangold; Reporter, Haley Schmersal; Sentinel, Lexi Fries; Student Advisor, Lauren Swartz
Awards:
Paige Miller and Kennedy Shartzer placed 5th in Agriscience Fair Social Systems at the National level.
Louis Pawliski placed 1st in the Ag Mechanics Design and Fabrication Proficiency area at the state level.
Nicole McMullen placed 4th in the Accounting Proficiency area at the state level.
2016-2017
Advisor: Mrs. Courtney Bockbrader and Mrs. Whitney Short
Officers: President, Marleigh Kerr; Vice President, Kalie Anderson; Secretary, Nicole McMullen; Treasurer, Camryn Buskey; Reporter, Haley Schmersal; Sentinel, Louis Pawliski; Student Advisor, Kelsey Arquette
Interesting facts:
The Ohio Superintendent of Public Instruction, Paolo DeMaria, came to visit the chapter. Click here, to learn more.
Marleigh Kerr elected as State Sentinel for Ohio FFA.
Mrs. Short was selected at the National Agriscience Teacher of the Year.
2015-2016
Advisor: Mrs. Courtney Bockbrader and Mrs. Whitney Short
Officers: President, Drake Moore; Vice President, Jacob Gase; Secretary, Nicole McMullen; Treasurer, Kalie Anderson; Reporter, Marleigh Kerr; Sentinel, Lafe Pitzen; Student Advisor, Tiffany Lowry
Awards:
Ag Communications (Jacob Gase, Marleigh Kerr, and Drake Moore) placed 1st in the state 8th at the National level.
Haley Velker and Sumner Lonseth placed 2nd in Agriscience Fair Plant Systems at the National level.
Interesting facts:
Discovery Channel broadcasted live from the classroom for a virtual field trip to Hertzfeld Poultry. Once in the spring for Pi Day and once in fall for National Egg Day.
Kalie Anderson, Joe Chamberlain, Jacob Gase, Drake Moore, and Louis Pawliski received their State Degrees.
2014-2015
Advisor: Mrs. Courtney Bockbrader and Mrs. Whitney Short
Officers: President, Jacob Gase; Vice President, Spencer Burtcher; Secretary, Olivia Behnfeldt; Treasurer, Drake Moore; Reporter, Marleigh Kerr; Sentinel, Cody Perry; Student Advisor, Lafe Pitzen
Awards:
Ag Issues Team (Kalie Anderson, Matt Hoskins, Ryan Bird, Marleigh Kerr, and Drake Moore) placed 2nd at the State level.
Agricultural Communications ( Jacob Gase, Marleigh Kerr, and Drake Moore) placed 3rd at the State level.
Interesting facts:
The chapter was featured in "Our Ohio." Click here to read the article.
Olivia Behnfeldt, Spencer Burtscher and Megan Perry received their State FFA Degrees.
2013-2014
Advisor: Mrs. Courtney Bockbrader and Mrs. Whitney Short
Officers: President, Madison Binkley; Vice President, Lucas Froelich; Secretary, Summer Amrou; Treasurer, Jacob Gase; Reporter, Lisa Mason; Sentinel, Cody Perry; Student Advisor, Willy Lemle
Awards:
The Chapter received a Silver rating at the National level.
Ag Communications Team placed 2nd at the District level.
Drake Moore placed 2nd individual at the District level for Job Interview.
General Livestock Team placed 2nd at the District level.
2012-2013
Advisor: Mrs. Courtney Bockbrader and Mrs. Whitney Short
Officers: President, Andrew Teet; Vice President, DJ Gase; Secretary, Maddison Binkley; Treasurer, Lucas Froelich; Reporter, Stephanie Leamen; Sentinel, Mackenzie Hoffman; Student Advisor, Josh Metzger
Awards:
Northwest Skills Classic placed 5th at the State level.
Andrew Teet elected as District 1 President for Ohio FFA.
2011-2012
Advisor: Mrs. Short and Mr. Ryan
Officers: President, Andrew Teet; Vice President, Abbey VanTyne; Secretary, D.J. Gase; Treasurer, Lucas Froelich; Reporter, Tessa Verstraete; Sentinel, Willy Lemle; Student Advisor, Justin Kouhn
Awards:
Northwestern Skills Classic placed 2nd at the State level.
The Chapter received a Silver rating at the National level.
2010-2011
Advisor: Mr. Mark Ryan and Mrs. Whitney Short
Officers: President, Cody Valentine; Vice President, Abby VanTyne; Secretary, Casey Jones; Treasurer, Andrew Teet; Reporter, Samantha Micka; Sentinel, Bryan Kitchen; Student Advisor, D. J. Gase
Awards:
The Chapter received a Silver rating at the National level.
Interesting facts:
Andrew Teet's received gold at the Ohio FFA Convention for his Treasurer's Book.
2009-2010
Advisor: Mr. Mark Ryan and Mrs. Whitney Short
Officers: President, Daniel Lemle; Vice President, Tim Lance; Secretary, Sheri Buffington; Treasurer, Bryan Kitchen; Reporter, Lauren Wilson; Sentinel, Landon Witt; Student Advisor, Samantha Micka
Awards:
Agricultural engineering received 4th at the State level.
2008-2009
Advisor: Mr. Mark Ryan and Mrs. Whitney Short
Officers: President, Daniel Lemle; Vice President, Tim Lance; Secretary, Sheri Buffington; Treasurer, Bryan Kitchen; Reporter, Lauren Wilson; Sentinel, Landon Witt; Student Advisor, Samantha Micka
Awards:
Equine Management placed 3rd at the State level.
2007-2008
Advisor: Mr. Mick Weber, Mr. Ryan
Officers: President, Nick Barney; Vice President, Casey Huepenbecker; Secretary, Abby Curtis; Treasurer, Jamie Kazcor
Awards:
The Chapter received a Silver rating at the National level.
2006-2007
Advisor: Mr. Ryan, Mr. Weber
Officers: President, Carl DeVault; Vice President, Tina Haley; Secretary, Emily Warnecke; Treasurer, Nick Barney
Awards:
Dairy products placed 4th at the State level.
Interesting facts:
Members were able to travel to Iowa for the World Food Prize.
2005-2006
Advisor: Mr. Mark Ryan, Mr. Weber
Interesting facts:
Hanna Lemle was elected at State Treasurer.
2004-2005
Advisor: Mr. Weber
Officers: President, Luke Warner; Vice President, UNKNOWN; Secretary, UNKNOWN; Treasurer, UNKNOWN; Reporter, UNKNOWN; Sentinel, UNKNOWN; Student Advisor, UNKNOWN
2003-2004
Advisor: Mr. Weber
2002-2003
Awards:
Agricultural Sales Team (Clint Warner, Amanda Mason, Jill McMullen, and Mark Thomas) placed 7th at the State level and 1st at the district level.
2001-2002
Advisor: Mr. Weber
Awards:
Parliamentary Procedure Team (J. McMullen, S. McGranahan, E. Winslow, E. Pennell, A. Mason, L. Warner, M. Thomas, W. Martin, C. Warner, N. Cherry, and G. Bly) placed 3rd in their division at the State level.
Agricultural Sales Team (Amanda Mason, Jill McMullen, Mark Thomas, and Clint warner) received 1st at the district level.
Interesting facts:
Shane Warner Received American FFA Degree.
Jennifer Mason, Jason Perry, Jeff Strayer, Clint Warner, Mark Thomas, and Shannon Bruns received their State FFA Degrees.
Members planted trees at the Whitehouse Library.
2000-2001
Advisor: Mr. Eppley and Mr. Weber
1999-2000
Advisor: Ms Miller
Officers: President, Luke Ryan; Vice President, Ryan McColl; Secretary, Shane Warner; Treasurer, Jonn McMullen; Reporter, Shannon Bruns; Sentinel, Jeff Strayer; Student Advisor, Jason Perry; Parliamentarian, Jennifer Sinkovic; Historian, Mindy Rochte
Interesting facts:
Ryan McColl received State FFA Degree
1998-1999
Advisor: Ms Miller
Officers: President, Emily Mathewson; Vice President, Luke Ryan; Secretary, Greta Garvin; Treasurer, Nate Foltz; Reporter, Kate Soldenwagner; Sentinel, Ryan McColl; Student Advisor, Ben D'Amore; Parliamentarian, Mindy Rochte; Historian, Jeff Strayer
Awards:
Team Decision Making (TDM) Contest (Emily Mathewson, Luke Ryan, Shane Warner, Jennifer Mason, Kristin Walbolt, Ryan McColl, Ben D'Amore, Mindy Rochte, Mindy Rochte, Jason Perry, Shannon Bruns, and Chris Good) placed 1st at the district level.
Interesting facts:
Jeff Mason received hie American Degree.
The chapter had a Pumpkin Sale.
1997-1998
Advisor: Mr. Epply and Ms Miller
Officers: President, Emily Mathewson; Vice President, Ben D'Amore; Secretary, Greta Garvin; Treasurer, Luke Ryan; Reporter, Rose Vollmar; Sentinel, Jonn McMullen; Student Advisor, Kristin Walbolt; Historian, Chris Good; Parliamentarian, Shane Warner
Awards:
Ag Sales Team (Jeff Mason, Ben Croson, Kris Howland, Emily Mathewson, and Ben D'Amore) placed 1st at District level.
1996-1997
Advisor: Mr. Eppley & Ms Dawn Miller
Officers: President, Jeff Mason; Vice President, UNKNOWN; Secretary, UNKNOWN; Treasurer, UNKNOWN; Reporter, Emily Mathewson; Sentinel, UNKNOWN; Student Advisor, UNKNOWN
Awards:
Agricultural Sales placed 5th at the State level.
The Chapter received a Silver rating at the National level.
Interesting facts:
Mr. Chuck Norris sent the chapter a signed photo.
1995-1996
Advisor: Mr. Kissel and Ms. Miller
Officers: President, Jeff Mason; Vice President, Ben Croson; Secretary, Stephanie Strayer; Treasurer, Jamie Sell; Reporter, UNKNOWN; Sentinel, UNKNOWN; Student Advisor, UNKNOWN
1994-1995
Advisor: Unknown
Officers: President, Mark Ryan; Vice President, Ben Croson; Secretary, Jamie Sell; Treasurer, Jeff Mason; Reporter, UNKNOWN; Sentinel, UNKNOWN; Student Advisor, UNKNOWN
Awards:
Dairy Team (Ben Croson, Scott Thomas, Stephanie, and Jason Bidlack) placed 1st at the State level.
Interesting facts:
Some FFA members saw a two-headed lamb born.
1993-1994
Advisor: M. Haehn
1992-1993
Advisor: Mr. Stan Yankowsky
Officers: President, Adam Hertzfeld; Vice President, Jenny Atkinson; Secretary, Kasey Adkinson-Bailey; Treasurer, Andy D'Amore; Reporter, Mark Ryan; Sentinel, Jason Whalen; Student Advisor, Clint Umbrell
1991-1992
Interesting facts:
Carnation sale for St. Patrick's Day to help raise money for cystic fibrosis.
1990-1991
Advisor: Mr. John Riker and Mr. Stan Yankowsky
Officers: President, Candy Black Vice President, UNKNOWN; Secretary, Eric Kujowski; Treasurer, Todd Thompford; Reporter, Amy Jacobs; Sentinel, UNKNOWN; Student Advisor, Ken Leininger
Interesting facts:
Ms Candy Black was FFA Queen.
Sara Ryan was elected State Vice President.
State Reporter Sara Duffie visited the chapter.
1989-1990
Advisor: Mr. Riker
Officers: President, Arthur Sido; Vice President, Jeff Pittman; Secretary, Candy Black; Treasurer, Todd Thompford; Reporter, Sara Ryan; Sentinel, Bob Juarez; Student Advisor, Dan D'Amore
Awards:
Sara Ryan placed 1st in the State in Job Interview.
Sara Ryan placed 1st in the Prepared Public Speaking contest at the district level.
Arthur Sido placed 1st in the district Soil Contest.
Interesting facts:
Sara Ryan was the first Anthony Wayne FFA member to place 1st in a state contest.
Ms. Sara Ryan FFA Queen.
1988-1989
Advisor: Mr. Riker
1987-1988
Advisor: Mr. Riker
Interesting facts:
Ms Kelly Morrison was the Chapter Sweetheart.
1986-1987
Advisor: Mr. Riker
Interesting facts:
Freshman attend Greenland Camp.
1985-1986
Advisor: Mr. Johnson and Mr. Riker
Officers: President, Rick Schaller; Vice President, Bill Gase; Secretary, Kelly Morrison; Treasurer, Ron Pittman; Reporter, Amy Disher; Sentinel, Don Pittman; Student Advisor, Chris Weimer
Interesting facts:
National FFA President, Rick Malir visited the chapter.
FFA Queen was Kelly Morrison.
1984-1985
Advisor: Mr. Johnson and Mr. Riker
Officers: President, Angie Barney; Vice President, Shane Perry; Secretary, Kelly Morrison; Treasurer, Rick Schaller; Reporter, Bill Gase; Sentinel, Terry Perry; Student Advisor, Lonnie Perry
Interesting facts:
Held donkey basketball.
1983-1984
Advisor: Mr. Riker
Officers: President, Mary Maguire; Vice President, Shane Perry; Secretary, Angie Barney; Treasurer, Bill Gase; Reporter, Kendall Wisely; Sentinel, Rick Schaller; Student Advisor, Lonnie Perry
1982-1983
Awards:
Horse Judging team placed 1st at the district level.
Tractor Trouble Shooting (Greg Endicott and Dan McNab) placed 4th at the State level.
Interesting facts:
FFA Queen was Mary Maguire.
1981- 1982
Advisor: Mr. Borer and Mr. Riker
Officers: President, Dan McNab; Vice President, Brian Maguire; Secretary, David Pease; Treasurer, Mary Maguire; Reporter, Bonnie Weimer; Sentinel, Bill Sniegowski; Student Advisor, Lisa Schaller
Awards:
Angie Ryan placed 2nd in the state for Creed Division of the Public Speaking Competition.
Tractor Trouble Shooting (Greg Endicott and Dan McNab) placed 3rd at the district level.
Interesting facts:
FFA members and Mr. Borer planted 80 cherry trees for the Village of Whitehouse.
Bonnie Weimer was crowned FFA Queen.
1980-1981
Advisor: Mr. Riker
Officers: President, Lias Schaller; Vice President, Mike Carter; Secretary, Bonnie Weimer; Treasurer, Dan McNab; Reporter, Michelle Johnson; Sentinel, Brian Spangler; Student Advisor, Theresa Fountain
Awards:
Parliamentary Procedure Team received bronze at the district level.
Matt Schaller received 3rd place overall in General Livestock judging at the district level.
Waterfowl Identification (M. Schaller, Jay Garmen, and Brian Torok) placed 2nd at the district level.
Interesting facts:
State FFA Vice President spoke during the banquet.
Held the Anthony Wayne's first farm olympics. 5 other chapters participated and Anthony Wayne won 6 out of the 9 events.
1979-1980
Advisor: Mr. McKnight
Officers: President, Dan McNab; Vice President, Dave Sneigowski; Secretary, Lisa Schaller; Treasurer, Brian Macquire; Reporter, Glenda Barney; Sentinel, Don Morison; Student Advisor, Linda Weimer
Awards:
Reporter received gold at the district level.
Parliamentary Team received gold in sub-districts.
Interesting facts:
FFA Queen was Miss Glenda Barney.
1978-1979
Advisor: Mr. McKnight
Officers: President, Gene Barney; Vice President, Glenda Barney; Secretary, Wendy Pohlman; Treasurer, Ken Bialecki; Reporter, Julie Gorniak
1977-1978
Advisor: Mr. McKnight and Mr. Riker
Interesting facts:
FFA Queen was Kim Behnfeldt.
1976-1977
Advisor: Mr. McKnight and Mr. Riker
Officers: President, Mike Sayre; Vice President, Pat Williams; Secretary, UNKNOWN; Treasurer, Burnard Barney; Reporter, Lori Longnecker; Sentinel, Todd Longnecker; Student Advisor, Matt Plocek
Awards:
Soils judging team received 1st.
Parliamentary Procedure team received 1st.
Interesting facts:
FFA Queen was Peggy Utz.
1975-1976
Advisor: Mr. Riker and Mr. McKnight
Officers: President, Ed Cowden; Vice President, Tim Holliker; Secretary, Pat Williams; Treasurer, Lori Longnecker Reporter, Mike Sayer; Sentinel, George Michaels; Student Advisor, Todd Longnecker
Awards:
Parliamentary Procedure received bronze medal at the district level.
Interesting facts:
Tim Holliker became a state farmer. The last one awarded to a member of AW was in 1965.
1974-1975
Advisor: Mr. Riker and Mr. McKnight
Officers: President, Bob Longnecker; Vice President, Tim Holliker; Secretary, Lori Longnecker; Treasurer, Ed Cowden; Reporter, Bob Desko; Sentinel, Rusty Stafford; Student Advisor, Arlen Tipping
Interesting facts:
Largest banquet to date of 250 people in attendance.
1973-1974
Advisor: Mr. Skelton
Officers: President, Bob Longnecker; Vice President, Darrel Thebeau; Secretary, Rick Perry; Treasurer, Arlen Tipping; Sentinel, Larry Pelton; Student Advisor, Bob Wilhelm; Recorder, Nick Olwick
Awards:
Parliamentary Procedure team received 3rd place at the district level
1972-1973
Interesting facts:
Planted over 1,000 trees for the school.
1969-1970
Advisor: Mr. Richard Christenson
Officers: President, M. Lehman; Vice President, J. Meyers; Secretary, D. Hertzfeld; Treasurer, L. Hertzfeld; Reporter, J. Moosman; Sentinel, D. Murdock; Student Advisor, D. Heilman
1968-1969
Advisor: Mr. William Imes
Officers: President, UNKNOWN; Vice President, J. Gregory; Secretary, D. Heilmann; Treasurer, D. Hertzfeld; Reporter, T. Strayer; Sentinel, M. Lehman; Student Advisor, H. Gregory
Awards:
Parliamentary Procedure team received a gold rating.
Secretary's book received a gold rating.
Treasurer's book received a bronze rating.
1967-1968
Advisor: Mr. William Imes
Officers: President, D. Thomas; Vice President, D. Meyer; Secretary, S. Holliker; Treasurer, D. Heilmann; Reporter, B. Hoffman; Sentinel, T. Strayer; Student Advisor, R. Silveous
Awards:
Chapter received a superior rating at the state level.
Interesting facts:
There were 42 members.
1966-1967
Advisor: Mr. William Imes
Officers: President, L. Lehman; Vice President, J. Matzinger; Secretary, UNKNOWN; Treasurer, D. Thomas; Reporter, D. Meyer; Sentinel, N. Mercer
Awards:
Parliamentary team received 1st.
Reporter's book Gold rating at the district evaluation.
Secretary's book received a Silver rating at the district evaluation.
Treasurer's book received a Bronze rating at the district evaluation.
Interesting facts:
The Chapter Sweetheart was Miss Paula Heilmann.
1965-1966
Advisor: Mr. Grove Rinehart
Officers: President, Bill Sharpe; Vice President, Les Lehman; Secretary, Jim Fischer; Treasurer, Jim Bell; Reporter, P. J. Sharpe; Sentinel, Rog Height
Awards:
Parliamentary team received a gold award.
Chapter received a superior rating at the district level.
Secretary's book received 1st in the district and gold rating.
Treasurer's and Reporter's books received a silver award at the district level.
Interesting facts:
The Chapter Sweetheart was Miss Karen Studor.
The first female FFA members were allowed in the Chapter and first female officer.
1964-1965
Advisor: Mr. James Pease and Mr. Rhinehart
Officers: President, K. Tilton; Vice President, J. Bucher; Secretary, B. Sharpe; Treasurer, D. Heilmann; Reporter, G. Studor; Sentinel, C. Sharpe
Awards:
Freshmen/sophomore parliamentary team received 1st place in their division.
Junior/senior parliamentary team received 1st place in their division.
Interesting facts:
The Chapter Sweetheart was Miss Karen Studor.
1963-1964
Advisor: Mr. James Pease
Officers: President, Don Fischer; Vice President, John Bucher; Secretary, Ken Tilton; Treasurer, Dick Heilmann; Reporter, Tom Matzinger; Sentinel, Randy Dey
Awards:
Freshmen/sophomore parliamentary team received 1st place in their division.
Junior/senior parliamentary team received 1st place in their division.
Interesting facts:
The Chapter Sweetheart was Miss Bonnie Fischer.
They had two members on the Tri-County FFA Council; Don Fischer (President) and Ken Tilton (Sentinel).
1962-1963
Advisor: Mr. James Pease
Officers: President, Denny Bucher; Vice President, Larry Pennell; Secretary, Don Fischer; Treasurer, Rollie Weimer; Reporter, Clarence Hertzfeld; Sentinel, Ken Saunders; Assistant Vice President, John Bucher; Assistant Secretary, Ken Tilton; Assistant Treasurer, Roger Saunders; Assistant Reporter, Tom Matzinger; Assistant Sentinel, Ken Wilson
Awards:
Freshmen/sophomore parliamentary team received 1st place in their division.
Junior/senior parliamentary team received 1st place in their division.
Interesting facts:
The Chapter Sweetheart was Miss Bonnie Fischer.
They had two members on the Tri-County FFA Council; Ken Saunders (President) and Don Fischer (Reporter).
1961-1962
Advisor: Mr. David Young
Officers: President, Roger Pennell; Vice President, Denny Bucher; Secretary, Larry Helzer; Treasurer, Tom Schaller; Reporter, Rollie Weimer; Sentinel, Kerry Saunders; Assistant Vice President, Larry Pennell; Assistant Secretary, Don Fischer; Assistant Treasurer, Tom Schaller; Assistant Reporter, Dave Weaver
Interesting facts:
The Chapter Sweetheart was Miss Barb Boyer.
1960-1961
Advisor: Mr. David Young
Officers: President, Kim Bucher; Vice President, Dave Hertzfeld; Secretary, Dick Keifer; Treasurer, Paul Swartz; Reporter, Roger Pennell; Sentinel, Ron Allen; Assistant Vice President, Denny Bucher; Assistant Secretary, Ernie Wittes; Assistant Treasurer, Tom Schaller; Assistant Reporter, Rollie Weimer
Awards:
The chapter was Awarded the Chapter Achievement Award.
The chapter received a superior rating.
Officer's record books received 1st place in the district.
Interesting facts:
The Chapter Sweetheart was Miss Barb Boyer. She received the highest place for the chapter as receiving 5th place at the Ohio F.F.A. Sweetheart title at the Ohio State Fair.
1959-1960
Advisor: Mr. David Young
Officers: President, Richard Dey; Vice President, Robert Weimer; Secretary, David Hertzfeld; Treasurer, Paul Swartz; Reporter, Charles Smith; Sentinel, Gene Collins
Interesting facts:
The Chapter Sweetheart was Miss Carole Ledbetter.
1958-1959
Advisor: Mr. David Young
Officers: President, Tom Sharpe; Vice President, David Brentlinger; Secretary, Dick Radar; Treasurer, Kenneth Studor; Reporter, William Strayer; Sentinel, Frank Hertzfeld
Awards:
Meat Judging Contest (Tom Sharpe, David Brentlinger, and George Wenzlick) received a Silver Rating at the National level and 1st place in the State.
The F.F.A. booth at the 1959 Ohio Sate Fair received 1st prize.
Interesting facts:
The Chapter Sweetheart was Miss Peggy Miller.
1957-1958
Advisor: Mr. Robert L. Smith
Officers: President, Larry Studor; Vice President, Steve Thomas; Secretary, Philip Hertzfeld; Treasurer, Jim Davis; Reporter, Allen Pecsok; Sentinel, Leslie Disher
Awards:
Unknown
Interesting facts:
Larry Studor was the first Anthony Wayne F.F.A.member elected as a state officer. He was elected as the Vice President of the North Section of the Ohio Association.
James Kennedy and Larry Disher made the state F.F.A. band.
The Chapter Sweetheart was Miss Peggy Miller. She placed 8th in the state for the F.F.A. sweetheart contest.
1956-1957
Advisor: Mr. Robert L. Smith
Awards:
Parliamentary Procedure received the Gold Award
Egg-grading team (Steve Thomas, Allen Pecsok, and Philip Hertzfeld) received first place team in Ohio and an all-expensed paid trip to Niagara Falls and Syracuse, New York
Interesting facts:
The first Honorary Chapter Farmer was awarded to Mr. Hanely.
The Chapter Sweetheart was Betty Springer.
1954-1955
Advisor: Mr. Robert L. Smith
Officers: President, Ralph Farnsworth; Vice President, Donald Butz; Secretary, Tom Hertzfeld; Treasurer, James Kennedy; Reporter, Harold Wilder; Sentinel, Richard Weimer
Awards:
Parliamentary Procedure received the Gold Rating.
State Chapter Contest received the Gold Rating.
Interesting facts:
Tom Schwartz was awarded he F.F.A. camp scholarship.
James Kennedy an Larry Disher made the state F.F.A. band.
The Chapter Sweetheart was Miss Doris Boyer.
There were 52 members.
1953-1954
Advisor: Mr. Robert L. Smith
Officers: President, Larry Disher; Vice President, Ralph Farnsworth; Secretary, Jerry Keifer; Treasurer, Tom Schwartz; Reporter, Dick Pollock; Sentinel, Milton Hite
Awards:
Parliamentary Procedure received the Gold Award
State Chapter Contest received the Silver Award
Interesting facts:
The first State Farmer Degree was awarded for the first time to chapter president, Larry Disher.
The Chapter Sweetheart was Miss Jean Young.
1952-1953
Advisor: Mr. Robert L. Smith
Officers: President, Larry Disher; Vice President, Robert Butz; Secretary, Richard Lemons; Treasurer, Tom Schwartz; Reporter, Jon McVicker; Sentinel, Bob Miller
Interesting facts:
This is the first year the Whitehouse and Monclova Future Farmers of America chapters joined together.
1951-1952
Advisor: Mr. Robert Smith (Whitehouse)
Officers: (Monclova) President, Don Stafford; Vice President, Ronnie Richards; Secretary, Bob Butz; Treasurer, Web Mastin; Sentinel, Frank Fender
(Whitehouse) President, Art Richardson; Vice President, Dick Burkett; Secretary, Richard Lemons; Treasurer, Eddie Parson
Interesting facts:
There were two different groups that had own officer team and advisor.
F.H.A. helped again with the annual banquet.
1950-1951
Advisor: Mr. William Karnes
Officers: President, Ronnie Disher; Vice President, James Allion; Secretary, Arthur Richardson; Treasurer, Richard Burkett; Reporter, Richard Lemons; Sentinel, Eldon Seel
Awards:
Float at the Lucas County Fair tied for 1st place.
Booth at the Lucas County Fair received Grade B.
Parliamentary Team received a 2nd place Silver Award.
Interesting facts:
During this time women were not permitted to join the organization. The Future Homemakers of America (F.H.A.) was an all women organization that helped plan the annual banquet with the Future Farmers of America.
The chapter was from both of the elementary schools of Whitehouse and Monclova.