5. Läbivate teemade ja lõimingu põhimõtted

5.1. Läbivad teemad

Läbivad teemad on pädevuste saavutamise ning õppeainete ja ainevaldkondade lõimingu vahend. Läbivad teemad toetavad õpilaste suutlikkust oma teadmisi erinevates eluvaldkondades rakendada.

Läbivad teemad on:

väärtused ja kõlblus – taotletakse õpilaste kujunemist kõlbeliselt arenenud inimeseks, kes tunneb ühiskonnas üldtunnustatud väärtusi ja kõlbluspõhimõtteid, järgib neid koolis ja väljaspool kooli, ei jää ükskõikseks, kui neid eiratakse, ning sekkub vajaduse korral oma võimaluste piires;

kultuuriline identiteet – taotletakse õpilase kujunemist kultuuriteadlikuks inimeseks, kes väärtustab emakeelt ja rahvuskultuuri ning mõistab kultuuri osa inimeste mõtte- ja käitumislaadi kujundajana ning kultuuride muutumist ajaloo vältel, kellel on ettekujutus kultuuride mitmekesisusest ja kultuuriga määratud elupraktikate eripärast ning kes väärtustab omakultuuri ja kultuurilist mitmekesisust ning on kultuuriliselt salliv ja koostööaldis;

elukestev õpe ja karjääri planeerimine – taotletakse õpilase kujunemist isiksuseks, kes on valmis õppima kogu elu, täitma erinevaid rolle muutuvas ühiskonnas ja kujundama oma elu teadlike otsuste kaudu;

keskkond ja jätkusuutlik areng – taotletakse õpilase kujunemist sotsiaalselt aktiivseks, vastutustundlikuks ja keskkonnateadlikuks inimeseks, kes hoiab ja kaitseb keskkonda ning väärtustades jätkusuutlikkust, on valmis leidma lahendusi keskkonna- ja inimarengu küsimustele;

kodanikualgatus ja ettevõtlikkus – taotletakse õpilase kujunemist aktiivseks ning vastutustundlikuks kogukonna- ja ühiskonnaliikmeks, kes mõistab ühiskonna toimimise põhimõtteid ja mehhanisme ning kodanikualgatuse tähtsust, tunneb end ühiskonna liikmena ning toetub oma tegevuses riigi kultuurilistele traditsioonidele ja arengusuundadele;

teabekeskkond – taotletakse õpilase kujunemist teabeteadlikuks inimeseks, kes tajub ja teadvustab ümbritsevat teabekeskkonda, suudab seda kriitiliselt analüüsida ning toimida selles oma eesmärkide ja ühiskonnas omaksvõetud kommunikatsioonieetika järgi;

tehnoloogia ja innovatsioon – taotletakse õpilase kujunemist uuendusaltiks ja nüüdisaegseid tehnoloogiaid eesmärgipäraselt kasutada oskavaks inimeseks, kes tuleb toime kiiresti muutuvas tehnoloogilises elu-, õpi- ja töökeskkonnas;

tervis ja ohutus – taotletakse õpilase kujunemist vaimselt, emotsionaalselt, sotsiaalselt ja füüsiliselt terveks ühiskonnaliikmeks, kes on võimeline järgima tervislikku eluviisi, käituma turvaliselt ning kaasa aitama tervist edendava turvalise keskkonna kujundamisele.

Läbivate teemade õpe Juhan Liivi nim Alatskivi Koolis rakendub:

Täpsemalt (konkreetselt ja teemati) on läbivate teemade käsitlemine kajastatud ainevaldkonna ainekavades.

5.2. Lõiming

Õppetegevus ja selle tulemused kujundatakse tervikuks lõimingu kaudu. Lõiming toetab õpilaste üld- ja valdkonnapädevuste kujunemist. Lõimingu saavutamist kavandatakse koolis õppekava arenduse ning õpetaja õppe- ja kasvatustegevuse planeerimise käigus. Õppe lõimimine saavutatakse erinevate õppeainete, koolisiseste projektide ja läbivate teemade kaudu. Lõimingu tagavad vastav õpikeskkond ja õpetajate koostöö.

Lõiming ehk seoste loomine toimub Juhan Liivi nim Alatskivi Koolis:

Ainekavades on kajastatud konkreetsed lõimumisega seotud teemad alajaotises „Koostöö”.

5.3. Pädevuste kujundamine

Aineüleste pädevuste kaudu, milleks on üld- ja valdkonnapädevused, taotletakse riiklikus õppekavas kirjeldatud õpilase suutlikkuse kujunemist.

Riiklikus õppekavas määratletud üldpädevusi on kaheksa: kultuuri- ja väärtuspädevus, sotsiaalne ja kodanikupädevus, enesemääratluspädevus, õpipädevus, suhtluspädevus, matemaatika-, loodusteaduste ja tehnoloogiaalane pädevus, ettevõtlikkuspädevus ja digipädevus.

Riiklikus õppekavas on määratletud järgmised valdkonnapädevused: keele- ja kirjanduspädevus, võõrkeelepädevus, matemaatikapädevus, loodusteaduslik pädevus, sotsiaalne pädevus, kunstipädevus, tehnoloogiapädevus (ainult põhikoolis), kehakultuuripädevus.

5.3.1. Üldpädevuste kujundamine

Kultuuri- ja väärtuspädevust kujundatakse:

Sotsiaalset ja kodanikupädevust kujundatakse:

Sotsiaalne ja kodanikupädevus kajastub kõigi ainevaldkondade õppekavades, kuid suurem osakaal on sotsiaalainetel.

Sotsiaalset ja kodanikupädevust arendatakse õppeprotsessis, kasutades erinevaid meetodeid: rühmatöö, paaristöö, diskussioonid, simulatsioonid, rollimängud, esseede- referaatide kirjutamine, esitlused, projektid.

Enesemääratluspädevust kujundatakse:

Enesemääratluspädevuse arendamiseks toimuvad koolis arenguvestlused, mis suunavad õpilast ennast analüüsima.

Õpipädevust kujundatakse:

Suhtluspädevust kujundatakse:

Suhtluspädevuse arendamiseks erinevates õppeainetes suurendatakse suulise vastamise osakaalu.

Matemaatika-, loodusteaduste ja tehnoloogiaalast pädevust kujundatakse:

Matemaatika-, loodusteaduste ja tehnoloogiaalane pädevus elluviimiseks on oluline erinevate õppemeetodite abil matemaatika vastu huvi äratada. Samuti on nimetatud pädevuse kujundamiseks kooli õppekavasse toodud STEM-tunnid ja tunniplaan toetab loodusainete ning tehnoloogiaõpetuse integreeritud õpetamist.

Ettevõtlikkuspädevust kujundatakse:

Digipädevust kujundatakse:

kõikides ainetundides õpetajate kaasabil.

Digipädevuse arendamist toetab koolis õppeaine „Informaatika”. Digioskuste ning aine õpitulemuste paremaks omandamiseks kasutatakse alates 5. klassist ühe õppeaine ühe nädalatunni ulatuses digivahendeid.

Valdkonnapädevused realiseeruvad õpitulemuste saavutamisel. Õpitulemuste saavutamine ning meetodite valik vastavalt õpitulemustele on detailsemalt kirjeldatud õpetaja töökavas.

Täpsemalt on ainetundides toimuv üldpädevuste kujundamine kajastatud ainevaldkonna ainekavades peatüki „Üldpädevuste kujundamine” all.