2. Kooli väärtused, eripära ning õppe- ja kasvatuseesmärgid

Juhan Liivi nim Alatskivi Kool on oma õpetajat, õpilast ning tema valikuid väärtustav, avatud ja traditsioonidele toetuv kool, mida iseloomustab pidev arengusoov. Alatskivi Kool toetab eesti kultuuritraditsioonide, Euroopa ühisväärtuste ning maailma kultuuri ja teaduse põhisaavutuste omaksvõttu.

Alatskivi Kooli eesmärgiks on toetada iseseisva, loova ja kriitiliselt mõtleva inimese kujunemist.

Alatskivi Kooli lähtuvad kooli põhiväärtustest ja väärtuskasvatuse alusprintsiipidest.

Juhan Liivi nim Alatskivi Kooli (edaspidi: kool) õppekava õppe-kasvatuseesmärgid ning põhimõtted lähtuvad üldinimlikest ja ühiskondlikest põhiväärtustest ning väärtuskasvatuse alusprintsiipidest.

Alatskivi Kooli väärtuskasvatus põhineb kogu koolipere, õpilase ja tema perekonna vastastikusel usaldusel ning koostööl. Koostöö eesmärgiks on pakkuda isiklikku eeskuju, toetada õpilase loomupärast soovi enda identiteedis selgusele jõuda ning pakkuda talle sobiva arengukeskkonna kaudu tuge erinevates rühmades ja kogukondades ning kogu ühiskonnas aktsepteeritavate käitumisharjumuste väljaarenemiseks.

2.1. Kooli põhiväärtused

Juhan Liivi nim Alatskivi Kool on hooliv, iseendast ja teistest lugu pidav kool, kus väärtustatakse mitmekülgset koostööd ning häid suhteid; toetatakse avatud infovahetust ning suhtlust kooli ning kogukonna, teiste õppeasutuste ja rahvusvaheliste partneritega.

Juhan Liivi nim Alatskivi kool on vastutustundlik kool, mis analüüsib järjepidevalt oma otsuseid ning teeb tulevikku suunatud otsuseid; võtab vastutuse oma tegude ning võimalike tagajärgede eest. Alatskivi Kool kujundab avatud, keskkonnast ja inimestest hoolivaid ühiskondlikult aktiivseid inimesi, kes on vastutustundlikud nii inim- kui ka looduskeskkonna suhtes. Kool suunab õpilasi väärtustama kogukondlikku ühtekuuluvustunnet, tajuma ühiskondliku kaasvastutuse rolli, tähtsustama ühiskonna ja looduskeskkonnaga seotud jätkusuutlikkust.

Juhan Liivi nim Alatskivi Kool on loov ja ettevõtlik kool, kus väärtustatakse uuenduslikku, julget ja kriitilist mõtlemist ning eneseteostusvajadust; avatust uutele ideedele ja õppemeetoditele. Alatskivi Kool aitab kaasa õpilaste kasvamisele loovateks, mitmekülgseteks isiksusteks, kes suudavad ennast täisväärtuslikult teostada erinevates ühiskondlikes rollides.

Juhan Liivi nim Alatskivi Kool on positiivne ja koolirõõmus. Koolis innustatakse kõiki võimetekohaselt arenema, mõtlema, õppima ning analüüsima, arvestades noorte erinevat arengut õppetöö diferentseerimisel.

Õpilasel, kes on läbinud kooli õppekava, on kujunenud põhilised eakohased kooliastmele vastavad väärtushoiakud, ta mõistab oma tegude aluseks olevaid väärtushinnanguid ning vastutab oma tegude eest, suhtub sallivalt ja avatult maailma ning inimeste mitmekesisusse.

Kooli missioon on luua parimad arenguvõimalused vastavalt õpilase vajadustele ja eeldustele, väärtustada õppimise ja õpetamise protsessi, muuta koolikeskkond õppijakeskseks, säilitada kooli ja kogukonna traditsioone, teha koostööd erinevate huvigruppidega.

Juhan Liivi nim. Alatskivi Kool eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimise ning arengu eest tervikuna, erilist tähelepanu pööratakse koolis kodukoha kultuuriväärtustele. Oluline on Juhan Liivi elu- ja loometegevusega seonduva käsitlemine, kodukandi mitmekultuurilisuse tähtsustamine ning Kodavere kolme ajaloolise kultuuri süvendatud tundmaõppimine.

Eesti kultuur põhineb talupojakultuuril, mille käsitlemine õppetöös suunab õpilast väärtustama töökust, maalähedust, säästlikku eluviisi, praktilisi oskusi. Eesti kultuuri kandjaks on ka Juhan Liiv ja tema looming ning kodukandiga seotud folkloor (muistendid, legendid).

Vene vanausuliste kultuuriline omapära (traditsioonid, arhitektuur, pühamud, põllumajandus ja kalapüük) rõhutab piirkonna kultuurilist mitmekesisust, millest lähtuvalt keskendutakse õppetöös teiste kultuuride tundma õppimise ja väärtustamise olulisusele, kultuurilise koostöö vajalikkusele ja tolerantsusele kultuurierinevuste suhtes.

Baltisaksa mõisakultuuri sümboliks on kooli läheduses asuv Alatskivi loss. Baltisaksa mõisakultuuril on oluline osa kohaliku turisminduse ja ettevõtlikkuse arendamisel, millele pööratakse tähelepanu ka õppetöös. Loss pakub häid võimalusi õppetöö mitmekesistamiseks. Lossiruumes on õpilastel võimalik osa saada harivatest kultuuriüritustest.

Kooli piirkondlikust eripärast tingituna moodustavad õpilaskonnast arvestatava osa muukeelsed õpilased, kelle kodukeeleks on peamiselt vene keel. Kooli ülesanne on toetada kõigi õpilaste edukat toimetulekut Eesti ühiskonnas, arvestades nende vajadusi, päritolumaa kultuuritraditsioone, rahvuslikku identiteeti ning isiksust. Seetõttu peetakse muukeelsete õpilaste integreerimist koolikeskkonda ja kogu ühiskonda väga oluliseks. Muukeelsete õpilaste jaoks toimuvad spetsiaalsed õpiabitunnid. UNESCO Ühendkoolide võrgustiku liikmena ja Erasmus+ projektides osalejana on koolil tihedad kokkupuuted ja koostöökogemused erinevatest kultuuriruumidest ning rahvusest pärit partneritega. Multikultuurne keskkond muudab õpilased kultuuriliselt sallivamaks, suunab nad väärtustama nii oma kultuuri kui teiste rahvuste kultuuritraditsioone, õpetab väärtustama kultuurilist mitmekesisust.