3. Aja ja õppekeskkonna kasutus

Õppeaasta kestab 1. septembrist järgmise aasta 31. augustini.

Põhikoolis toimub õppetöö traditsioonilises aineõppesüsteemis (v.a I kooliastmes lõimitud kunstiõpetuse ja tööõpetuse ainekava).

Põhikooli õpilase nädala õppekoormus kajastub õppeaineti tunnijaotusplaanis vastava klassi juures. Õppetunni pikkus on 45 minutit, vajadusel rakendatakse paaristunde. Tundide ja vahetundide ajad on kehtestatud kooli kodukorras ning kättesaadavad kooli kodulehel. Kooli päevakavas on 3 eraldi söögivahetundi kooliastmetele. I, II ja III kooliastmel on kõigil erinev päevakava.

Õppeprotsess toimub põhiosas Juhan Liivi nim Alatskivi Kooli hoones (Alatskivi, Kooli tn 1) ja staadionil. Vajadusel ja võimalusel kasutatakse õppetundide läbiviimiseks Peipsiääre valla allasutusi, nt Liivi Muuseum, Alatskivi loss, Alatskivi loodusmaja, Alatskivi matkarada jne. Kord kuus planeeritakse kogu koolile e-õppepäev. Vajadusel toimub õppetöö distantsilt.

Koolis õpetatakse A-võõrkeelena inglise keelt ning B-võõrkeelena vene keelt.

Vene kodukeelega 1.-3. klassi õpilastele võimaldab Alatskivi Kool õpiabitunde, mis toimuvad paralleelselt põhiainetunniga.

2018. aastast alustas Alatskivi Kool loodusainete integreeritud õpetamist 1., 7., ja 8. klassides. (STEM-tunnid). STEM-tunnid keskenduvad mitme õppeaine probleemi- ja/või projektipõhisele koosõpetamisele. Tunniplaan on koostatud nii, et vähemalt ühel korral nädalas on STEM-õppe ainete tunnid järjestikku (nt töö- ja tehnoloogiaõpetus, matemaatika, füüsika, loodusõpetus jne). Vajadusel ja võimalusel kaasatakse nendesse tundidesse teisi aineõpetajaid. STEM-õpet koordineerivad kooli õppejuht ja infojuht. STEM-õppe korraldamise põhimõtted on esitatud Lisas 9.

Aineülene õppekäik on üldjuhul tervet õppepäeva hõlmav õppeprotsessi osa, mis sisaldab ainetevahelist lõimumist, arendab üld- ja ainealaseid pädevusi ja toetab läbivaid teemasid. Õppekäigud toimuvad vastavalt õppekavas fikseeritud õppekäikude korrale.

Ainesisene õppekäik on ühe aine piires planeeritud väljaspool klassiruumi toimuv õppeprotsessi osa.

Ekskursioon on ühe- või mitmepäevane klassi ühisüritus, mis ei ole kooli õppekavas täpselt fikseeritud.

Huvitegevust viiakse läbi nii Juhan Liivi nim Alatskivi Kooli ruumides kui ka väljaspool. Kooli traditsioone kandvad huviringid – rahvatants ja koorilaul – on lisatud tunniplaani õppe- ja huvitegevuse paremaks integreerimiseks ja korraldamiseks. Huviringide läbiviimiseks kaasatakse mitmeid koostööpartnereid.

3.1. Põhikooli tunnijaotusplaan

3.1.1. I kooliaste

Eesti keeles on 2. ja 3. klassis 1 tund rohkem riiklikult kehtestatud miinimumist. 2. klassi loodusõpetuses 1 tund rohkem riiklikult kehtestatud miinimumist. Matemaatikas on 1. klassis 1 tund, 2. klassis 2 tundi ja 3. klassis 1 tund rohkem riiklikult kehtestatud miinimumist. Kehalises kasvatuses on 3. klassis 1 tund rohkem riiklikult kehtestatud miinimumist.

2. klassis alustatakse inimeseõpetuse ja 3. klassis A-võõrkeelena inglise keele õpinguid.

Üldpädevuste, õpitulemuste ning õppe- ja kasvatuseesmärkide paremaks saavutamiseks on Alatskivi Kool suurendanud kohustuslike õppeainete mahtu järgmistel põhjustel:

Eesti keel - toetada ja arendada kõigi, sh muukeelsetest peredest pärit õpilaste keeleoskustaset (funktsionaalne lugemine, õigekeelsus, suhtluskeel, lugemisoskus, eneseväljendusoskus, üritustel esinemiseks ettevalmistumine jne).

Matemaatika - võimalus rakendada teoreetilisi teadmisi praktikas (õuesõpe, STEM-õpe). Eluliste tekstülesannete lõiming eesti keelega.

Loodusõpetus -võimalus läbi viia õuesõpet ja õppekäike, teha praktilisi ülesandeid ja katseid STEM-õppe raames.

Kehaline kasvatus – suurendada õpilaste kehalist aktiivsust koolipäeva jooksul, juurutada Liikuma Kutsuva Kooli põhimõtteid ning arendada õpilaste arusaamist erinevatest aktiivse eluviisi vormidest, rütmilisest liikumisest.

1. ja 2. klassis õpetatakse 1 nädalatunni ulatuses ringitunnina rahvatantsu.

Vaata: I kooliastme ainekavad

TUNNIJAOTUSPLAAN I KOOLIASTE

3.1.2. II kooliaste

Valikainetest ja kohustuslikest õppeainetest on matemaatikas 4. ja 5. klassis lisaks üks nädalatund läbi aasta, ajaloos 5. klassis lisaks üks nädalatund läbi aasta, mis on lõimitud süvendatud digiõppega. 5. klassi ajalootundides kasutatakse projektõppe meetodeid, õpilased kasutavad koolis olemasolevaid digivahendeid õpitulemuste saavutamiseks / väljundite demonstreerimiseks (tunnijaotusplaanis on õppeaine tähistusega *). 5. klassi muusikas on lisaks üks nädalatund läbi aasta. 6. klassi matemaatika 5 nädalatunnist 1 on lõimitud digiõppega, mis süvendab õpilaste matemaatilisi digioskusi (tunnijaotusplaanis on õppeaine tähistusega *). 4. ja 5. klassis on 1 nädalatunni ulatuses kohustuslikuks valikaineks informaatika, 4. klassis lisaks 1 tund liiklusõpetust, 6. klassis üks nädalatund rahvatantsu.

II kooliastme 6. klassis alustatakse B-võõrkeele õppimist 3 nädalatunni ulatuses.

Üldpädevuste, õpitulemuste ning õppe- ja kasvatuseesmärkide paremaks saavutamiseks on Alatskivi Kool suurendanud kohustuslike õppeainete mahtu järgmistel põhjustel:

Matemaatika – I kooliastmes omandatud teadmiste taseme ühtlustamine. Võimalus teoreetilisi teadmisi rakendada praktikas(õuesõpe). STEM-tundide läbiviimine. Eluliste tekstülesannete lõiming eesti keelega.

Ajalugu – lähem tutvumine Kodavere kolme kultuuriga, digiõppe süvendamine.

Muusika – aktiivsem tegelemine musitseerimisega, rütmiimprovisatsiooniga, saadete ja lugude loomine.

Informaatika – digipädevuste süvendamine.

Liiklusõpetus – liikluse algtõdede õppimine ja jalgratturikoolitus.

Rahvatants – Eesti kultuuripärandi hoidmine.

Vaata: II kooliastme ainekavad

TUNNIJAOTUSPLAAN I KOOLIASTE

3.1.3. III kooliaste

III kooliastmes on 7. klassi eesti keeles ja 9. klassi matemaatikas lisaks 1 nädalatund läbi aasta. 7. klassi loodusõpetusele lisandub 1 tund STEM-õpet, mille raames tehakse projekti- ning probleemipõhiseid õppetsükleid, kasutatakse maksimaalselt kaasaegseid digilahendusi (tunnijaotusplaanis on õppeaine tähistusega *). 8. klassi 1 nädalatund füüsikas ja 9. klassi 1 nädalatund ühiskonnaõpetuses süvendavad õpilaste digioskusi (tunnijaotusplaanis on need õppeained tähistusega *). Tundides kasutatakse õppesisusse ja –metoodikasse inegreerituna digi- ja/või robootikavahendeid. 8. klassis õpetatakse ettevõtlusõpet (Lisa 11).

Üldpädevuste, õpitulemuste ning õppe- ja kasvatuseesmärkide paremaks saavutamiseks on Alatskivi Kool suurendanud kohustuslike õppeainete mahtu järgmistel põhjustel:

Matemaatika – võimalus täiendavalt keskenduda geomeetrilistele ülesannetele, STEM-õpe.

Eesti keel – kirjaliku ja suulise eneseväljendusoskuse täiendav arendamine paremaks toimetulekuks kõigis õppeainetes.

STEM – võimalus õpetada integreeritult loodusaineid, matemaatikat ja tehnoloogiat.

Ettevõtlusõpe – anda väljund õpilaste ideedele ning neid ettevõtlusõppe raames rakendada. Ettevõtlusõpe on tihedalt seotud III kooliastmes kohustusliku loovtöö ettevalmistusega.

Vaata: III kooliastme ainekavad

TUNNIJAOTUSPLAAN I KOOLIASTE