Vandværkets årlige ordinære generalforsamling var tirsdag den 29. marts 2011 for første gang henlagt til Konfirmandstuen i Sundby Præstegård, hvilket viste sig at være velegnet og tilfredsstillende for de samtlige 10 fremmødte. Bestyrelsen for vandværket havde selv medbragt forplejning, der i anledning af 70 års jubilæum stod på konditor lagkage med dertil kaffe og efterfølgende tilhørende kolde forfriskninger.
Regnskab for 2010 blev fremlagt og godkendt sammen med beretning. Hele årsrapporten kan ses her Årsrapport 2010
Under beretning for 2010 kunne vandværkets formand Jens Risager se tilbage på et år med god vandværksdrift, og hvor det største tiltag har været anlæggelse og indvielse af den nye etape langs Nordskoven. Der er nyligt fremkommet en ny Vandforsyningsplan 2010 – 2021 for hele Guldborgsund Kommune med gennemgang af alle kommunens offentlige og private vandværker, herunder er der kommet øget fokus på beredskabsplaner og vandværker uden nødforsyningsledning til et nabovandværk. Bestyrelsen vil fortsat arbejde videre hermed. I anledning af at vandværket med årsskiftet 2011 gik ind i 70 året for sin stiftelse havde formanden fundet lidt anekdoter frem fra arkivalierne og fortalte, at allerede i det første år af vandværkets historie måtte man i april måned 1941 hidkalde hjælp fra en sagfører og indkalde til ekstraordinær generalforsamling, da der opstod interne problemer med at gennemføre de fastlagte - og efter nogen andelshaveres mening - for højt fastsatte priser på vand. Apropos priser kostede vandværkets boring dengang 71.000 kroner, hvilket var mange penge. Prisen for installationerne beløb sig derud over til 2.500 kroner.
Under valg til bestyrelsen ønskede Per Borup efter en del år ikke længere genvalg, og i stedet for blev Thomas Kristiansen opstillet og valgt uden modkandidater. Ligeledes blev Jens Risager genvalgt uden modkandidater og for en periode på 2 år. Arne Stryhn blev genvalgt som suppleant til bestyrelsen uden modkandidater. Til revisorer og revisor suppleant genvalgtes Revisionscentralen FFR ApS.