* SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZADAŃ W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE W ROKU 2016/2017

Na podstawie obserwacji rzeczywistości szkolnej i jej najbliższego otoczenia, przeprowadzonych rozmów i wstępnych ankiet wśród nauczycieli i losowo wybranych uczniów i rodziców, została podjęta decyzja o realizacji trzech podstawowych celów Szkoły Promującej Zdrowie:

1. Promocja zdrowia poprzez aktywność fizyczną.

2. Promowanie zdrowego trybu życia i odżywiania.

3. Dbanie o własną higienę i bezpieczeństwo.

Celem priorytetowym w roku szkolnym 2016/2017 było zwiększenie aktywności fizycznej. Przyczyną wyboru takiego problemu priorytetowego była: - spadająca aktywność na zajęciach wychowania fizycznego - niska świadomość wśród uczniów na temat ruchu dla zdrowia człowieka - niski poziom wiedzy na temat wad postawy - brak pozytywnych nawyków żywieniowych - mała wiedza uczniów na temat sposobów udzielania pierwszej pomocy Wprowadzając szereg dodatkowych zajęć rekreacyjno- sportowych dla uczniów stworzyliśmy im warunki do rozładowania stresu, napięć i emocji nagromadzonych podczas pobytu w szkole. Poprzez organizację imprez sportowych chcieliśmy zintegrować całą społeczność szkolną i lokalną, zmotywować ich do zdrowej rywalizacji i ukazać pozytywne strony aktywnego spędzania czasu wolnego. Naszym celem było również uświadomienie społeczności szkolnej, jakie zagrożenia wynikają z braku odpowiedniej dawki ruchu.

Realizacja zadań wynikająca z programu :

Projekt: „ZDROWO JEM WIĘCEJ WIEM.”

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Misją jest przywrócenie naszych dzieci do świata zdrowia, sprawności i pogody ducha. Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda objęła projekt honorowym patronatem. Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.

Podczas pierwszego spotkania z rodzicami przeprowadzono krótką prelekcję na temat projektu i uczestnictwa w konkursie,, Zdrowo jem, więcej wiem" Zadaniem programu „Aktywnie po zdrowie” jest między innymi pogłębienie wiedzy rodziców na temat zdrowego odżywiania dzieci oraz ich aktywności fizycznej.

KUPUJEMY WARZYWA I OWOCE

Uczniowie klasy II g (28 września) wybrali się z wychowawczynią na rynek kupić owoce i warzywa. W klasie odbyła się degustacja zakupionych produktów. Ten dzień był zdrowy i witaminowy!

PRZYRZĄDZAMY NUTELLĘ

W ramach projektu ,,Zdrowo jem więcej wiem" odbyły się warsztaty kulinarne, przygotowane przez autorów blogu- „Zabawa w gotowanie”. Wspólne działania kulinarne dostarczyły wszystkim wiele radości. Dzieci nauczyły się jak z naturalnych składników wykonać coś słodkiego.

JESIENNA SURÓWKA – SAMO ZDROWIE!”

W ramach programu „Szkoła promująca zdrowie” uczniowie własnoręcznie przygotowali surówki z ulubionych warzyw i owoców. Przy tej okazji poznali wartości odżywcze przyniesionych produktów oraz rozróżniali ich zapach i smak. Z wielkim zaangażowaniem i przy zachowaniu zasad higieny, wzięli się do pracy, w wyniku czego powstały kolorowe i zdrowe surówki, które dzieci z ochotą zjadły na drugie śniadanie. Wszyscy uczniowie byli dumni, że potrafili samodzielnie przygotować zdrowy i smaczny posiłek.

WIZYTA W SKLEPIE "EKO ŻAREŁKO"

Uczniowie klasy 2 odwiedzili sklep ze zdrową żywnością "Eko Żarełko". Dzieci poznały wiele ekologicznych produktów dostępnych w sklepie oraz dowiedziały się, z których zrobić zdrowy i smaczny posiłek. Mogły spróbować niektórych zdrowych artykułów spożywc

Zrealizowaliśmy Ogólnopolski Program ,,ŚNIADANIE DAJE MOC!!!

WARZYWA I OWOCE NA CO DZIEŃ I OD ŚWIĘTA

Nasza szkoła to ,,Szkoła promująca zdrowie” dlatego uczniowie klasy drugiej ,,Siódemkowe Smakusie” już od dwóch lat

( kl 0 i kl I) uczestniczą w wielu akcjach i konkursach związanych ze zdrowym żywieniem oraz zdrowym stylem życia. Ich wiedza na temat warzyw i owoców na początku konkursu nie była mała, niemniej jednak w wielką ochotą przystąpili do kolejnego projektu. Dzieciom oraz ich rodzicom przedstawiono koncepcję zajęć związanych z tematem. Rozpoczęliśmy od lekcji plenerowej na targu owocowo- warzywnym, gdzie dzieci miały okazję rozpoznania oraz nazwania warzywa lub owocu oraz poznania różnych ich odmian. Uzgodniono, że każde dziecko codziennie w ramach drugiego śniadania będzie spożywało owoc lub warzywo. Na lekcji, wspólnie z dziećmi opracowano harmonogram oraz sposób przeprowadzenia prezentacji dotyczących warzyw i owoców. Uczniowie – pod kierunkiem nauczyciela-podzielili się na 2,3 – osobowe grupy według sympatii, każda grupa losowała owoc lub warzywo do przygotowania ,,Prezentacji Owoce- Warzywa –CJI”. Następnie w kalendarzu klasowym każdy zespół zaznaczał datę swojego wystąpienia. Dokonano również podziału ról do przedstawienia ,,Na straganie” J.Brzechwy. W domu uczniowie wspólnie z rodzicami opracowali projekty strojów oraz przygotowali przepis na zdrową potrawę z warzyw i owoców. Niektóre -wybrane przez dzieci przepisy zrealizowano w szkole – sałatka owocowa, zdrowa warzywna kanapka. Dzieci uwielbiają kucharzyć, więc zajęcia te sprawiły im wiele radości. Swoimi potrawami częstowali uczniów innych klas. Wielką przyjemnością dla dzieci były również zajęcia rozpoznawania warzyw i owoców za pomocą zmysłów. Na lekcjach plastyki, różnymi technikami wykonywali prace – owoce i warzywa, które zostały wykorzystane jako dekoracja klasy, korytarza szkolnego oraz do przedstawienia. Przez kolejne tygodnie, zgodnie z harmonogramem zespoły prezentowały wiadomości na temat walorów odżywczych warzyw i owoców. Dzieci były bardzo zaangażowane, prześcigały się w pomysłach dotyczących wierszyków, plakatów oraz sposobu ich prezentacji, które były na wysokim poziomie i co najważniejsze wykonane w większości przez dzieci z niewielką pomocą rodziców. W kolejnych prezentacjach uczestniczyli zaproszeni uczniowie innych klas. Po zakończeniu wszystkich promocji owoców i warzyw uczniowie wspólnie składali przygotowane materiały w ,,Encyklopedię warzyw i owoców”. Samodzielnie wybrali projekt okładki, kolejność składu. Wielkim wydarzeniem dla dzieci było przedstawienie ,,Na straganie” na które zaproszono dzieci z oddziału przedszkolnego. Mali aktorzy wspólnie z rodzicami przygotowali wspaniałe, kolorowe stroje a swoje role przedstawili a dużą ekspresją. Na koniec zaśpiewali piosenkę o jabłku i poczęstowali zaproszonych gośc

KONKURS: KLASOWE PISEMKO ZACHĘCAJĄCE DO ZREZYGNOWANIA ZE SŁODYCZY

Wstępem do zadania 1.2 była lekcja na której uczniowie zapoznali się z formą jaką jest czasopismo. Przeglądali różne czasopisma dziecięce– ich skład, treści, szatę graficzną. Nauczyciel zapoznał dzieci z zadaniem konkursowym. Chętnych było tak dużo, że uczniowie podzieleni zostali na 2-osobowe grupy. Przygotowano aż 15 pisemek. Część zadań (ilustracje) uczniowie wykonywali w szkole a część (treści, skład) w domu z pomocą rodziców. W wyznaczonym dniu dzieci przyniosły gotowe pisemka do szkoły. Nastąpiła ich prezentacja – każdy zespół przedstawiał i reklamował swoje pisemko. Wszystkie pisemka przez tydzień wyłożone były w klasie, tak aby każdy uczeń mógł zapoznać się z ich treścią oraz szatą graficzną. Zaproszono również dzieci z innych klas aby mogły je przejrzeć. Autorzy doskonale wywiązali się tego zadania. Włożyli w przygotowanie dużo pracy oraz zaangażowania. Każde czasopismo miało oryginalny tytuł, kolorowe, ciekawe ilustracje oraz bogate treści. Po tygodniu przystąpiono do wybrania najlepszego pisemka. Aby stworzyć warunki demokratycznych wyborów, do pomocy poproszono zaprzyjaźnioną klasę drugą. Każdą pracę oznaczono numerem. Uczniowie na karteczkach zapisali numer wg nich najlepszego pisemka. Następnie w obecności dzieci karteczki policzono i podano wynik. Wygrało pisemko numer 4 pod tytułem ,,Zdrowa ja, zdrowy Ty – pisemko o tym, co warto jeść’’. Była to wspaniale przygotowana praca, w większości przez dzieci. Zawierała ilustracje i opisy zalet warzyw i owoców , ich przewagę nad słodyczami. Autorzy umieścili w nim również cenne wskazówki jak zdrowo się odżywiać oraz spędzać aktywnie czas. Pisemko zawierało również reklamę następnego numeru. Zwycięzców oraz pozostałych autorów nagrodzono a wszystkie pisemka udostępniono społeczności szkolnej.

KONKURS: STREFA AKTYWNOŚCI- ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

Uczniowie wiedzą, że ruch na świeżym powietrzu to zdrowie i często korzystają z tej formy aktywności. Dlatego z chęcią przystąpili do kolejnego zadania. Dzieci dowiedziały się od rodziców w jakich zabawach oni uczestniczyli, gdy byli dziećmi. Pomysły dzieci zaprezentowano w klasie- zapisano na tablicy a osoba zgłaszająca daną zabawę musiała przynieść potrzebne rekwizyty (kapsle, skakankę itp.-o ile są potrzebne ) oraz zapoznać dzieci z zasadami zabawy – wg opracowanych zasad: 1.Na czym zabawa polega- co należy robić i co jest potrzebne do zabawy, 2.Kiedy można się w nią bawić (pora roku), 3.Gdzie można się bawić, 4.Ile osób może w niej uczestniczyć. Jeżeli warunki klasowe na to pozwalały –uczniowie prezentowali zasady gry w praktyce. Jednak aby pomóc dzieciom dokonać wyboru 10 najlepszych dla nich zabaw, wszystkie propozycje ,,wypróbowano” podczas wyjść na świeże powietrze - na boisku szkolnym lub w parku. Następnie nastąpiło głosowanie –po odczytaniu propozycji, poprzez podniesienie ręki uczniowie wybierali ulubioną zabawę. Zabawy z największą ilością głosów uznano za najatrakcyjniejsze. Największą popularnością w klasie cieszyły się takie propozycje zabaw jak: Gra w klasy, Gra w kapsle, Skakanka- szczur, Przeciąganie i skakanie przez linę, Chodzi lisek koło drogi, Baba Jaga patrzy, Dwa ognie, Badminton, Gra w gumę, Komórki do wynajęcia. Podczas ładnej pogody, na świeżym powietrzu popularyzowano wśród innych zespołów klasowych wybrane przez dzieci zabawy, organizując wspólne wyjścia na plac zabaw lub boisko szkolne.

PROMOCJA PODJĘTYCH DZIAŁAŃ W SZKOLE

Od początku trwania zadań konkursowych promowano projekt ,,Zdrowo jem, więcej wiem” wśród społeczności szkolnej. Na stronie internetowej szkoły na stronie głównej znajduje się logo projektu oraz na bieżąco ukazują się notatki oraz zdjęcia z działań projektowych. Już na początku roku szkolnego ukazało się ogłoszenie o przystąpieniu grupy Siódemkowe Smakusie do projektu oraz zapoznano wszystkich zainteresowanych z celami projektu oraz przewidywanymi, pożądanymi efektami. Uczniowie podczas zajęć plastycznych różnymi technikami wykonywali obrazki warzyw i owoców, które wyeksponowano na dużej, przenośnej tablicy oraz umieszczono na korytarzu i w holu szkoły. Wszystkie pisemka – samodzielnie opracowane przez uczniów i zachęcające do spożywania warzyw i owoców oraz zrezygnowania ze słodyczy, zostały zaprezentowane podczas wystawy dotyczącej projektu w holu szkoły. Były tam dostępne przez cały tydzień, a następnie w klasie grupy Siódemkowych Smakusiów oraz w bibliotece szkolnej. Na wystawie znalazły się również plakaty promujące dane warzywo lub owoc oraz inne materiały do ,,Encyklopedii warzyw i owoców’’. Uczniowie biorący udział w projekcie przygotowali dla zwiedzających poczęstunek w postaci prostych przekąsek z owoców i warzyw. W kolorowych strojach warzyw i owoców częstowali oglądających. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów szkoły oraz rodziców, którzy chętnie przeglądali pisemka, plakaty oraz prace plastyczne. W ramach działań promocyjnych na stoliku w holu szkoły wyłożono ulotki z prelekcji ,, Zdrowo i aktywnie” - propagujące zdrowe odżywianie i ruch w życiu dziecka – tak aby stały się one dostępne dla szerszego grona zainteresowanych rodziców. Przedstawienie ,,Na straganie’’ J. Brzechwy zaprezentowano trzykrotnie dzieciom z oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych. Po przedstawieniu mali aktorzy poczęstowali gości jabłkami oraz zachęcali młodszych kolegów i koleżanki do codziennego zjadania warzyw i owoców. Podczas ładnej pogody grupa konkursowa popularyzując ruch na świeżym powietrzu organizowała dla innych uczniów wspólne zabawy ruchowe na boisku szkolnym, przypominając i reklamując zapomniane zabawy ich rodziców oraz dziadków

WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI

Rodzice z dużym zaangażowaniem wspierali swoje dzieci w działaniach projektu. Sami również chętnie uczestniczyli w zajęciach kulinarnych razem ze swoimi pociechami. We wrześniu przygotowano dla rodziców spotkanie oraz prezentację na temat wartości odżywczych warzyw i owoców w codziennej diecie dziecka oraz zbawiennym wpływie ruchu na zdrowie. Prelekcja odbyła się według następującego planu: 1. Bank witamin – badanie wejściowej wiedzy rodziców na temat bogactwa warzyw i owoców w witaminy i inne składniki mineralne. 2.Prezentacja multimedialna ,, Zdrowo i aktywnie” - a) co oznacza kolor owocu lub warzywa , jaką stanowi dla nas informację, b)kolor -ciemnogranatowy -winogrona, borówka czernica (czarna jagoda), czarna porzeczka, śliwka, jeżyna, żurawina –bogactwo wit C (wzmacnia system odpornościowy organizmu), antocyjanów (poprawiają krążenie krwi, właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne ), karotenoidów( naturalne przeciwutleniacze), c)kolor pomarańczowo-żółty - marchew, papryka, pomidory, dynia, morele, brzoskwinie, pomarańcze, cytryny, grejpfruty- bogactwo wit.A (wzmacnia układ immunologiczny, bierze także udział w procesie widzenia), Beta-karotenu (działa przeciwnowotworowo), wit C. d) kolor zielony - sałata, szpinak, cykoria, brokuły, natka pietruszki, seler naciowy - bogactwo folianów (zapobiegają anemii, regulują wzrost i podział wszystkich komórek, organizmu) ,wit C, wit B6 oraz żelaza. e)prezentacje ,,kolorowych talerzy’’- atrakcyjne propozycje kompozycji warzyw i owoców. f) ruch to zdrowie – propozycje rodzinnych zabaw ruchowych. 3) Przekazanie rodzicom ulotek tematycznych ( konspekt prelekcji) oraz integracyjna zabawa ruchowa 4)Poczęstunek ,, kolorowy talerz”– przekąski owocowo- warzywne.

Na wstępie poproszono rodziców by do kart – ,,banków’’ poszczególnych witamin dopisali konkretny owoc lub warzywo, które ją zawiera. Okazało się, że największą popularnością cieszył się bank witaminy C. – na listę wpisano większość warzyw i owoców. Pozostałe witaminy nie cieszyły się już tak wielką popularnością ze względu na niewystarczającą wiedzę na ich temat. Było to punktem wyjścia do prezentacji ,, Zdrowo i aktywnie” .Na wstępie omówiono zagadnienia dotyczące koloru warzywa lub owocu –czyli o czym świadczy ich barwa. Następnie prezentowano poszczególne kolory oraz warzywa i owoce mające taką barwę. Uzmysłowiono rodzicom, że barwa owocu lub warzywa ma wpływ nie tylko na kolor ale stanowi również informację o jego właściwościach zdrowotnych. W taki sposób omówiono kolor ciemnogranatowy, żółty i pomarańczowy, zielony. Kolejnym punktem prezentacji było przedstawienie propozycji, kolorowych talerzy – czyli jak komponować dla dziecka zestawy bogate w najważniejsze składniki odżywcze tak, aby ładnie wyglądały i zachęcały do jedzenia. Po prelekcji rodzice otrzymali ulotki - notatkę podsumowującą wiadomości z prezentacji wraz z przepisami – pomysłami prostych dań z warzyw i owoców, które mogą przygotować same dzieci z pomocą dorosłych oraz propozycjami rodzinnych zabaw ruchowych. Następnie zaproszono rodziców do integracyjnej zabawy ruchowej przy muzyce ,,Klaszczą ręce, skaczą nogi”, która dostarczyła wszystkim wiele śmiechu i radości. Z rodzicami uzgodniono, że każde dziecko codziennie w ramach drugiego śniadania będzie spożywało w szkole owoc lub warzywo a w domu razem z rodzicami przygotowywać będzie smaczne dania owocowo- warzywne. Rodzice zobowiązali się również do zapewnienia dzieciom warunków codziennego ruchu. Ciekawe i proste w przygotowaniu propozycje dań będą wykorzystane na warsztatach kulinarnych. Smacznym akcentem na koniec prelekcji był ,,kolorowy talerz ‘’- z przekąskami owocowo- warzywnymi dla każdego uczestnika prelekcji. Towarzyszyła temu wystawa prac, plakatów wykonanych przez dzieci w ramach projektu.

Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami udali się na niecodzienną wycieczkę do Tesco w ramach programu "Od uprawy do potrawy".

Na wstępie dzieci wybrały nazwę grupy ("Trolle") i swojego wodza. Potem udały się na ciekawą ekspedycję po sklepie. Zostały zapoznane z zasadami zdrowej żywności. W formie podchodów szukały zdrowych produktów, próbowały smacznych potraw, oraz samodzielnie komponowały zdrowy posiłek.

Zabawy i radości było co niemiara!!!

Dzieci zadowolone i obdarowane prezentami ze zdrową żywnością od Tesco wróciły do szkoły

"WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA"

Uczniowie naszej szkoły wiedzą już sporo o prawidłowym odżywianiu oraz o tym, ze woda jest niezbędna do życia nie tylko dla ludzi ale również dla zwierząt i roślin. Dokładnie jednak nie zdawały sobie sprawy, jaka jest rola wody w organizmie ludzkim. Celem przeprowadzonych zajęć było uświadomienie dzieciom, jakim skarbem jest woda, w jaki sposób organizm traci wodę oraz jak racjonalnie ją uzupełniać. Wstępem do lekcji były zajęcia plastyczne ,, Magiczny strumień”. Uczniowie namalowali obrazki przedstawiające bujną roślinność, jaka urośnie na pustyni w wyniku pojawienia się tam strumienia wody. Następnie przeprowadzono pogadankę dotyczącą znaczenia wody dla zdrowia i życia człowieka, w której uczniowie aktywnie uczestniczyli. Z pogadanki wyciągnięto wniosek, iż woda jest najważniejszym składnikiem organizmu a bez niej nie ma możliwości przeżycia. Było to wstępem do kolejnego zadania– uczniowie zamalowywali jaką część ciała ludzkiego zajmuje woda, słuchając - za co jest ona w organizmie odpowiedzialna oraz jak w wyniku różnych procesów organizm ją traci. Wielkim zainteresowanie dzieci cieszyło się doświadczenie odmierzania wody za pomocą gąbki. W wyniku eksperymentu uczniowie słusznie zauważyli, że wody ubyło. Następnie uczniowie wybierali spośród przygotowanych kart te, które informowały w jakich okolicznościach organizm ludzki traci wodę i przypinali je na tablicy. Wspólnie doszli do wniosku, że należy wodę w organizmie uzupełniać, pijąc jej co najmniej 1,5 litra dziennie. Z ochotą przystąpili do kolejnego eksperymentu – wspólnie z nauczycielem przygotowali trzy napoje – cytrynowy, pomarańczowy ( wyciskali sok z owoców do wody mineralnej), do trzeciego dolali naturalnego soku malinowego. Każdy miał możliwość wyboru najsmaczniejszego napoju oraz zaznaczenia tego wyboru na tablicy. Dzieci wspólnie doszły do wniosku, że tak przygotowana woda jest najzdrowsza - dobrze przyswaja ją organizm, dostarcza naturalnych witamin, nie zatruwa niezdrowymi dodatkami jak barwniki i konserwanty oraz nie zawiera dużych ilości cukru. Następnie uczniowie pracowali w grupach. Każda grupa miała za zadanie wpisać do tabelki składniki odczytane z etykiet butelki wody mineralnej i butelki słodkiego napoju gazowanego. Po zakończeniu pracy podsumowali zadanie wskazując na fakt, że tylko naturalna woda to najlepszy i najzdrowszy napój dla człowieka. Dzięki niej żyjemy oraz jesteśmy zdrowsi. Dostarcza organizmowi cenne składniki mineralne - magnez, wapń, sód, jod. Natomiast wszystkie napoje zawierają różne konserwanty oraz szkodliwe barwniki, substancje zapachowe i smakowe. Po tej lekcji uczniowie postanowili, że oprócz zdrowego drugiego śniadania do szkoły zabierać będą butelkę niegazowanej wody mineralnej. Na zadanie domowe – w celu utrwalenia treści zajęć, uczniowie otrzymali do uzupełnienia kartę pracy „Źródło życia i zdrowia – woda!”

"WODOLUBEK"

Nasi uczniowie lubią wyzwania dlatego z chęcią przystąpiły do kolejnego zadania . Zadaniem dzieci było wymyślenie i przedstawienie maskotki o nazwie WODOLUBEK. Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel wspólnie dziećmi określił, jakimi cechami ma charakteryzować się Wodolubek (to postać, co lubi wodę i docenia jej zbawienne znaczenie dla zdrowia). Dzieci wspólnie doszły do wniosku, że każda z grupa przygotowuje maskotkę Wodolubka. Dzieci pracowały samodzielnie pod kierunkiem nauczyciela oraz z pomocą rodziców. W wyznaczony dzień uczniowie, na forum klasy oraz przedstawiali przygotowane przez siebie postacie. Każdy Wodolubek ,,prezentował swoje zdrowie oraz zachęcał do picia tylko wody mineralnej”. Wszystkie siedem prezentacji było bardzo udanych a dzieci włożyły w ich przygotowanie wiele wysiłku oraz chęci. Przystąpiono do głosownia. Najbardziej dzieciom podobał się Wodolubek z hasłem ,,Wodę pij zdrowo żyj”, i to on właśnie zajął pierwsze miejsce. O punkt niżej znalazła się ,,Wodolubek – wodna miss”, która również bardzo podobała się dzieciom – dlatego postanowiono ją również wyróżnić. Zwycięzcy prac otrzymali nagrody w postaci dużej butelki wody niegazowanej. Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali małe butelki wody mineralnej. Aby zachęcić innych do picia wody niegazowanej - w innych klasach zaprezentowano postacie Wodolubka oraz wybrane prezentacje. Na przerwie częstowano uczniów i nauczycieli wodą mineralną

WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI

W klasie II po raz kolejny w ramach programu "Zdrowe- nietrudne" uczniowie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych. Przygotowali pyszną sałatkę owocową z granulowanymi otrębami. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się wielu informacji na temat zdrowego odżywiania oraz zawartości witamin w przygotowanym deserze.

PIERWSZE MIEJSCE W POWIATOWYCH IGRZYSKACH MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

Trzeciego marca w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli wręczono nagrody z okazji Powiatowego Dnia Animatora Kultury i Sportu. Te nagrody to wyraz podziękowania i uznania ludzi, którzy przez swoją działalność oraz osiągnięcia w dziedzinach sportu i kultury przyczyniają się do promocji Powiatu Stalowowolskiego. Miło nam poinformować, że Nasza Szkoła zajęła I MIEJSCE w Powiatowym Współzawodnictwie Szkół w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w roku szkolnym 2015/2016.

Nagroda ta jest nam szczególnie droga. Przyznawana jest w oparciu o punktację osiągnięć w poszczególnych dziedzinach sportu. Dowodzi ona, że "Siódemka" uzyskuje sukcesy nie tylko w jednej dyscyplinie, ale na wielu płaszczyznach aktywności fizycznej.

Kolejny rok z rzędu osiągnięcia uczniów z siódemki na arenie powiatu i województwa przyniosły szkole zwycięstwo w klasyfikacji ogólnej szkół powiatu stalowowolskiego.

SZKOLNY KONKURS EKOLOGICZNY

Dwudziestego kwietnia uczniowie klas drugich wzięli udział w Szkolnym Konkursie Ekologicznym. Celem konkursu było uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody i podnoszenie ich świadomości ekologicznej. Uczestnicy wykazali się szeroką wiedzą na temat przyrody i sposobów jej ochrony. Wspaniale współpracowali w swoich zespołach rozwiązując quiz, krzyżówki, zagadki i rebusy konkursowe.

28 kwietnia odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród laureatom. Część oficjalna została poprzedzona występem artystycznym "Z ekologią za pan brat" przygotowanym przez uczniów klasy 3.

Program ,,LEKKOATLETYKA DLA KAŻDEGO

UDANE ZAWODY GMINNE

Dziewiętnastego maja odbyły się gminne zawody „Baw się z nami”. Wzięło w nich udział siedem stalowowolskich szkół.

Rywalizację wygrała drużyna z naszej szkoły

KONKURS PLASTYCZNY „CZAS NA ZDROWIE”

Zapraszamy uczniów klas IV-VI do udziału w konkursie plastycznym „Świat oczami młodych” organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska i Pocztę Polską pod patronatami Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

Celem konkursu jest stworzenie projektów znaczków pocztowych, które przedstawią szeroko rozumiane hasło przewodnie „Czas na zdrowie”.

DZIEŃ WITAMIN W NASZEJ SZKOLE

Ósmego czerwca został zorganizowany w naszej szkole Dzień Witamin. Celem akcji było uświadomienie uczniom dobroczynnego wpływu witamin na organizm człowieka, dostarczenie uczniom sporej dawki tych substancji przez wspólną degustację przygotowanych przez siebie soków owocowo- warzywnych i deserów owocowych.

Na korytarzach ustawiono stoły z samymi pysznościami. Można było znaleźć na nich różnorodne warzywa, owoce, koktajle jak i ciemne pieczywo posmarowane zdrowymi pastami. Tuż za nimi były powieszone plakaty zrobione przez uczniów. Wspólne działanie nie tylko miało wymiar dydaktyczny, ale dostarczyło uczniom wiele satysfakcji. Mamy nadzieję, że akcja przyczyniła się do promocji zdrowego stylu odżywiania, a dzieciom uświadomiła jak ważna jest dieta bogata w błonnik i witaminy.

FINAŁ POWIATOWYCH IGRZYSKACH MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

Na boisku "ORLIK" w Głogowie Małopolskim odbył się Finał Wojewódzki IMS w konkursie "Baw się z nami". Po eliminacjach miejsko- gminnych, powiatowych i rejonowych w zawodach wystartowało 6 najlepszych zespołów Podkarpacia. Łącznie w zawodach wszystkich szczebli wzięło udział około 200 drużyn.

Dzieci rywalizowały w 7 wyścigach i zabawach:

· wyścigi z pałeczką sztafetową,

· dodawanie skoków,

· wyścigi z zamianą piłek,

· biegi w workach,

· rzuty do żywego kosza,

· wyścigi z przekładaniem szarfy,

· strzały na bramkę.

Drużyna naszej szkoły zajęła 5 miejsce.

4. Monitoring podjętych działań.

Podjęte działania monitorowano przez :

- przeprowadzanie konkursów,

- udział w zawodach sportowych,

- artykuły i zdjęcia zamieszczane na naszej stronie internetowej,

- informacje zamieszczane w dzienniku internetowym

- przygotowanie plakatów.

Za monitorowanie zadań odpowiedzialni byli: koordynator projektu i szkolny zespół. Całość nadzorowali pan dyrektor Janusz Bis i pani v-ce dyrektor Zofia Zaniewicz

5. Informacja na temat ewaluacji podjętych działań.

Na jej podstawie obserwacji oraz wywiadu z uczniami oraz wychowawcami stwierdzono, że wszystkie te działania sprawiły, że wzrosła świadomość uczniów jak ważne są zdrowe nawyki żywieniowe i jak ważny jest ruch dla naszego zdrowia. Zaobserwowano, że coraz częściej przynosili do szkoły zdrowe posiłki oraz z wywiadów jakie przeprowadzaliśmy wynika iż bardzo rzadko zdarza się aby uczeń przyszedł do szkoły bez zjedzonego śniadania w domu.

6.Dokumentacja potwierdzająca podjęte działania

-załącznik nr 1 (Zdjęcia i notatki na stronie Szkoły Promującej Zdrowie)

podpis szkolnego koordynatora

Beata Trzcińska