* SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZADAŃ W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

Rok szkolny 2015/2016

DIAGNOZA STANU WYJŚCIOWEGO

1. Diagnoza wstępna -przeprowadzenie rozmów wśród uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły.

2. Diagnoza etapowa- wybór problemów priorytetowych na podstawie analizy rozmów i obserwacji.

PLANOWANIE DZIAŁAŃ I ICH EWALUACJI

1. Wybór priorytetów

W wyniku analizy rozmów z rodzicami uczniów i własnych obserwacji zespół Szkoły Promującej Zdrowie ( koordynator, członkowie) wybrał następujący priorytet: - zdrowe odżywianie, popularyzacja picia wody, aktywność fizyczna.

USTALENIE PRZYCZYN TYCH PROBLEMÓW I SPOSOBÓW ICH ROZWIĄZANIA - braku pozytywnych nawyków żywieniowych, - nadmierne spożywanie chipsów i słodyczy dostępnych w sklepiku szkolnym, - picie słodki napojów gazowanych, 5 - mała aktywność fizyczna, - siedzący tryb życia ( komputer, telewizor) - powiększająca się liczba dzieci z nadwagą

USTALENIE CELÓW - uświadomienie wpływu sposobu odżywiania na zdrowie i samopoczucie człowieka, - zachęcenie do spożywanie zdrowego drugiego śniadania, - popularyzacja spożywania warzyw i owoców, - podjęcie szerszej współpracy ze sklepikiem szkolnym w celu wprowadzenie do sprzedaży zdrowych produktów ( woda, soki, jogurty, owoce, warzywa...), - popularyzacja mleka i jego przetworów, - popularyzacja picia wody, - zachęcenie do większej aktywności fizycznej

W roku szkolnym 2015/16 zrealizowaliśmy wiele działań na rzecz Szkoły Promującej Zdrowie:

PYSZNIE, ZDROWO, SAŁATKOWO..."

W ramach zajęć zdrowego stylu życia oraz zdrowego odżywiania uczniowie klasy I g zrobili swoje ulubione sałatki. W klasie królowały różnorodne warzywa. Każdy uczeń starał się, aby jego sałatka była kolorowa i smaczna. Przy tej okazji dzieci przypomniały sobie wygląd, smak oraz zapach niektórych produktów. Przyrządzanie sałatek, wspólne częstowanie kolegów i koleżanek dało dzieciom wiele satysfakcji. Uczniowie nauczyli się również, że przygotowanie i jedzenie wymaga zachowania szczególnej higieny, myjąc nie tylko ręce ale również i warzywa.

ABY POMÓC POWINIENEŚ WIEDZIEĆ !

Szkolenie uczniów klas trzecich w zakresie udzielania pierwszej pomocy, prowadzone przez panią Irenę Sajdak. Uczniowie uczą się, jak reagować i postępować w sytuacji wypadku zagrażającemu zdrowiu lub życiu. Pamiętajmy, że może to dotyczyć każdego z nas. Dlatego ważne jest, by postępować sprawnie, zachowując spokój i opanowanie.

Trzecioklasiści krok po kroku uczą się podstawowych czynności ratujących życie, pamiętając, że bezpieczeństwo ratownika jest zawsze najważniejsze! Umieją ocenić stan poszkodowanego, orientują się kiedy wezwać pomoc i jakie dane podać, aby służby szybko dojechały ze sprzętem i ludźmi potrzebnymi podczas danego zagrożenia. Potrafią udrożnić drogi oddechowe i ocenić, czy poszkodowany oddycha, ułożyć w pozycji bocznej ustalonej oraz wykonać resuscytację.

Gdyby co dziesiąty mieszkaniec Ziemi potrafił udzielać pierwszej pomocy, ocaliłoby to MILION ludzi rocznie!

WARSZTATY KULINARNE Z OKAZJI ŚWIĘTA DZIEWCZYNEK

Uczniowie klasy IIa uczcili Święto Dziewczynek uczestnicząc w warsztatach kulinarnych - "Zabawa w gotowanie". W ramach zajęć dzieci poznały produkty i zaplanowały kolejne etapy przyrządzania pizzy. Zadbały o to, aby wśród składników znalazła się nie tylko mąka pszenna, ale również razowa. Nie zabrakło zdrowej papryki, bazylii i oliwek. Całości dopełniły szynka, pieczarki i serek. Mali kucharze rozwijali swoją sprawność manualną, ucząc się podstawowych technik kulinarnych takich jak: krojenie, ścieranie, ugniatanie, wałkowanie. Wykazały się zaradnością, umiejętnością zgodnej współpracy i dużym zaangażowaniem. Wspólne gotowanie okazało się pełnym sukcesem - pizza była znakomita, a co najważniejsze od początku do końca wykonana przez dzieci.

Renata Maziarz, Zuzanna Bielecka

DZIEŃ WITAMIN

23 listopada zespół ds. Promocji Zdrowia zorganizował w szkole akcję pod hasłem „Dzień Witamin”. Celem akcji było uświadomienie uczniom dobroczynnego wpływu witamin dla organizmu człowieka, dostarczenie wychowankom sporej dawki witamin poprzez wspólną degustację owoców i warzyw oraz kształtowanie nawyku mycia owoców oraz warzyw przed jedzeniem. Uczniowie klas 0-VI przynieśli w tym dniu umyte „dary naszych sadów i ogrodów”. Następnie panie przygotowały witaminowy poczęstunek na pięknie udekorowanych stołach, które uginały się od dorodnych owoców i warzyw. Cała społeczność szkolna degustowała do woli świeże, smaczne owocowe i warzywne rarytasy. W szkole panował radosny nastrój, który spowodowany był ( jak sądzimy) wysokim stężeniem witamin w młodych organizmach. Zapach świeżych cytrusów unosił się na szkolnych korytarzach cały dzień:).

Dziękujemy wyrozumiałym nauczycielom, dyrekcji oraz służbom porządkowym – dzięki którym udało się sprawnie przeprowadzić tą kolorową inicjatywę.

„PIĄTKI OWOCOWO- WRZYWNE”.

Każdy piątek jest dniem owocowo - warzywnym. Uczniowie w tym dniu przynoszą dowolny, ulubiony owoc lub warzywo. Chcemy w ten sposób wyrobić wśród uczniów właściwe nawyki żywieniowe, zachęcać ich do spożywania warzyw i owoców. W klasach powstały ogródki z ziołami, własnoręcznie posadzone przez dzieci.

„BREAKFAST IS MY POWER!"

Dnia 23 maja odbyła się w naszej szkole lekcja otwarta z języka angielskiego promująca zasady zdrowego odżywiania. Lekcje przeprowadziła pani Justyna Babicka. Uczniowie klasy 5d zdobywali wiedzę w języku angielskim na temat najważniejszych składników odżywczych, z jakich powinno składać się zdrowe śniadanie. Szczególna uwaga uczniów została zwrócona na efekty, jakie daje dla zdrowia i ogólnego samopoczucia regularne spożywanie produktów pełnoziarnistych, białek, witamin i minerałów.Uczniowie nauczyli się rozróżniać śniadanie zdrowe od niezdrowego na podstawie zawartych w nim składników. Zwieńczeniem lekcji było wspólne przyrządzenie zdrowego śniadania i jego degustacji. W roli głównej wystąpiły płatki owsiane, jogurt naturalny, mleko, świeże i suszone owoce oraz orzechy. Przygotowane przez dzieci śniadanie nie zawierało cukru, soli, tłuszczu ani żadnych sztucznych składników. Smacznego!

"ODSTAW NAŁÓG NA UBOCZE, BĘDZIESZ ŻYCIE MIAŁ UROCZE!"

W ramach projektu „Szkoła Promująca Zdrowie” 23 maja zostało przeprowadzone spotkanie na temat współczesnych uzależnień – „Tytoń, narkotyki, alkohol, dopalacze – jak się przed tym bronić.” W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas szóstych, którzy już niebawem opuszczą mury „Siódemki” i wejdą w kolejny etap swojego życia – etap gimnazjum. Tam czekać będą na nich nowe przyjaźnie, nowe wyzwania, ale także nowe, nieznane pokusy. Uczniowie obejrzeli krótką prezentację wprowadzającą ich w temat spotkania. Następnie prowadzący wytłumaczyli czym jest uzależnienie oraz omówili zagrożenia jakie niosą ze sobą współczesne nałogi takie jak zażywanie narkotyków czy dopalaczy, alkoholizm oraz nikotynizm. Pani pedagog przestrzegała dzieci przed uzależnieniami. Uczulała ich na różne sytuacje z jakimi mogą się spotkać w swoim jeszcze ‘niedorosłym’ życiu oraz radziła jak mogą się bronić przed ewentualnymi zagrożeniami. Na koniec dzieci z zaciekawieniem obejrzały animację z przekazem o uzależnieniach. Przed rozejściem się do sal lekcyjnych wszyscy otrzymali naklejki „STOP UZALEŻNIENIOM”. To spotkanie miało być impulsem do zastanowienia się nad tym, czy warto palić papierosy, brać narkotyki, dopalacze czy pić alkohol.

"NA STRAGANIE"- inscenizacja przygotowana przez kl. Ia

Dnia 9 listopada uczniowie klasy Ia stawiali swoje pierwsze kroki aktorskie przed koleżankami i kolegami z klasy Ib i Ig.Pod czujnym okiem pani Renaty Czerneckiej – Skrok i pani Marty Bańki zaprezentowali tekst Jana Brzechwy pt. „Na straganie” z własnoręcznie wykonanymi rekwizytami. Mali aktorzy wzbogacili swój występ wierszami i piosenkami. Dzięki temu przekazali cenne informacje o tym, że warzywa odgrywają istotną rolę w żywieniu. Dostarczają, bowiem składników regulujących procesy biologiczne ustroju, przyczyniając się tym samym do utrzymania zdrowia. Te składniki to: witaminy, składniki mineralne, kwasy organiczne, pektyny, substancje aromatyczne, cukry łatwo przyswajalne, błonnik.

Goście przybliżyli sobie wiedzę na temat wpływu warzyw na właściwy rozwój.

MARSZ "RÓŻOWEJ WSTĄŻKI"

W piątek, 30 października uczniowie klas VI "e" i VI "a" pod opieką p. Beaty Korkowskiej, Joanny Grzegorczyk i Bogusławy Dynek uczestniczyli w Marszu "Różowej Wstążki".

Marsz zintegrował osoby z różnych środowisk, które niosły wspólne przesłanie: "Wcześnie wykryty nowotwór nie musi oznaczać wyroku. Profilaktyka możne uratować nasze życie." Marsz wyruszył spod Biblioteki Międzyuczelnianej docierając do Miejskiego Domu Kultury. W sali widowiskowej p. Konrad Mężyński, prezes Stowarzyszenia "Dobro Powraca" oraz lek. med. Wojciech Korkowski mówili o profilaktyce raka, systematycznych badaniach i zdrowym stylu życia. Odbyła się również projekcja filmu poświęconego poruszonej tematyce.

CZYSTOŚĆ TO ZDROWIE

30 maja zostało wystawione przez dzieci z klasy I g przedstawienie pt.: „Czystość to zdrowie” przygotowane przez p. Justynę Madej, podczas którego gościliśmy przedszkolaki wraz z wychowawcami z Publicznego Przedszkola nr 9 oraz z Publicznego Przedszkola nr 1. Przedstawienie miało na celu szerzenie wiedzy na temat higieny osobistej, dbania o własny wygląd. Podczas spotkania odbyło się również podsumowanie naszych dwuletnich działań związanych z programem „Szkoła promująca zdrowie”. Wszyscy obecni obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez koordynatora projektu w naszej szkoły p. Beatę Trzcińską. Mimo, że nastąpiło już podsumowanie, nie zamierzamy poprzestać na tych działaniach wiemy bowiem, że zdrowie jest wartością nadrzędną i należy o nie dbać już od najmłodszych lat.

ABY POMÓC POWINIENEŚ WIEDZIEĆ!

Każdy może nauczyć się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, jednak od tego, czy znajdzie się ktoś. kto je prawidłowo wykona, może zależeć czyjeś życie.

21 października uczniowie klas IG i IID wzięli udział w lekcji nauki udzielania pierwszej pomocy, przygotowanej i prowadzonej przez panią Irenę Sajdak. Po obejrzeniu filmu instruktażowego dzieci dyskutowały na temat miejsc, przedmiotów, sytuacji niebezpiecznych w szkole, w domu, na podwórku. Zastanawiały się, jak pomóc w razie wypadku i jak należy wezwać pomoc, gdy w pobliżu nie ma telefonu. W parach prowadziły rozmowę z dyspozytorem pogotowia. Obserwowały, jak prawidłowo ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, wykonać oddechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej. Zapamiętały, że uciskanie klatki piersiowej można ćwiczyć tylko na manekinie!

WIZYTA W OKRĘGOWEJ SPÓŁDZIELNI MLECZARSKIEJ

W ramach popularyzacji picia mleka 16 czerwca uczniowie z klasy O a i I g odwiedzili Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Stalowej Woli. Dzieci wzięły udział w szkoleniu ,, Mleczne pyszności na zdrowe kości" i otrzymały certyfikat ,,MAŁEGO MLECZARZA".Celem wycieczki było zwiększenie wiedzy dzieci na temat odżywczych walorów mleka oraz jego przetworów, kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i promowanie zdrowego stylu życia.

Nasza szkoła już kolejny rok bierze udział programie „Owoce w szkole”. Program jest dofinansowany z budżetu Unii Europejskiej.

Miesiąc owocu lub warzywa

Każdy miesiąc jest miesiącem poświęconym konkretnemu owocu lub warzywu. W tym celu przygotowujemy piękną gazetkę, gdzie można poczytać o właściwościach odżywczych warzyw i owoców. Dla kulinarnych odkrywców są też przepisy na pyszne, zdrowe przekąski.

Wnioski:

Realizacja programu sprawiła, że uczniowie zaczęli przywiązywać większą uwagę do tego, co, na co dzień jadają. Zaczęli zwracać większą uwagę na zabieranie drugiego śniadania jak i spożywania większej ilości owoców i warzyw. Uczniowie zrozumieli, że spożywanie słodyczy nie jest zdrowe dla organizmu. Poznali najważniejsze zasady żywienia. Potrafią odróżnić zdrową żywność od niewartościowego, „śmieciowego” jedzenia. Nauczyciele uznali, że realizacja projektu przyczyniła się do większego zainteresowania grona pedagogicznego zdrowym odżywianiem. Zebraliśmy pozytywne opinie ze strony rodziców. Widzą oni potrzebę realizacji takiego projektu, ponieważ jest, co raz więcej dzieci, które mają problem z nadwagą, co wiąże się w przyszłości z chorobami. Rodzice zwracali uwagę, że ich dzieci zaczęły same prosić o owoce i warzywa do szkoły nie tylko w piątki podczas prowadzonej przez nas akcji „Piątki owocowo - warzywne”. Wytworzyła się zdrowa rywalizacja wśród poszczególnych klas. Uczniowie z zainteresowaniem śledzą wyniki konkursu w poszczególnych miesiącach i mobilizują swoich kolegów i koleżanki do przynoszenia owoców i warzyw ( największa rywalizacja jest wśród uczniów klas I - III ). Akcję zamierzamy kontynuować w następnym roku szkolnym. Nadal będziemy realizować Tydzień Owocu lub Warzywa. W tym zadaniu bardzo wspomagają nas wychowawcy klas. Będziemy też organizować w następnym roku szkolnym Szkolny Tydzień Zdrowego Bardzo ważnym dla nas zadaniem jest popularyzacja picia wody, w związku z tym będziemy podejmować działania propagujące codzienne picie wody. Będziemy też dbać o aktywność fizyczną naszych uczniów, wycieczek, zabaw na świeżym powietrzu. W realizację programu włącza się społeczność szkolna, pomagają nam rodzice, pracownicy szkoły. Realizacja programu przyczyniła się do: kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych, wzrostu aktywności fizycznej, popularyzacji rajdów, zabaw na świeżym powietrzu, integracji społeczności szkolnej.

Koordynatorzy : Beata Trzcińska, Marta Bańka