Strona główna‎ > ‎

* WYDARZENIA I GALERIA


ROK 2019/2020

WARSZTATY ZE SZKOŁĄ NA WIDELCU w klasie 1A i 2 A

W ramach realizacji Ogólnopolskiego Programu

DOBRZE JEM ZE SZKOŁĄ NA WIDELCU

Zadanie finansowane jest ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

 Warsztaty kulinarne dla dzieci w wieku szkolnym realizowane są przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Zadanie finansowane jest ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Warsztaty mają na celu nabywanie praktycznej wiedzy z zakresu prawidłowych nawyków żywieniowych. Do końca roku zostaną przeprowadzone warsztaty, które obejmą ponad 800 dzieci.

Zdrowie jest naszym najcenniejszym skarbem i powinniśmy o nie dbać niezależnie od wieku. Tymczasem badania potwierdzają, że m.in. niewłaściwe nawyki żywieniowe i brak ruchu sprzyjają wielu chorobom, w tym nadwadze i otyłości, które dotyczą aż co trzeciego polskiego ośmiolatka. Prawidłowe żywienie i aktywność fizyczna mają ogromne znaczenie nie tylko w profilaktyce różnych chorób ale także wpływają na prawidłowy wzrost i rozwój dzieci, ich funkcje poznawcze, zdolność do nauki. Ukształtowane w dzieciństwie prozdrowotne nawyki, w tym żywieniowe, zaprocentują lepszym zdrowiem w przyszłości.      

Dzieci też mogą dbać o swoje zdrowie np. spędzając więcej czasu w ruchu, a mniej przez telewizorem, komputerem czy smartfonem oraz zdrowo się odżywiając. Warsztaty kulinarne to bardzo atrakcyjna forma nauki o zasadach zdrowego żywienia. Podczas takich zajęć przekazywana jest nie tylko wiedza teoretyczna z zakresu zasad zdrowego żywienia ale przede wszystkim w sposób praktyczny dzieci uczą się jak przygotować dobre dla zdrowia i jednocześnie pyszne potrawy czy posiłki.

Koordynator: Beata Trzcińska
REJONOWA KONFERENCJA NAUKOWO- METODYCZNA

        16 października 2019 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli odbyła się Rejonowa Konferencja Naukowo- Metodyczna pt. „Szkoła Promująca Zdrowie w teorii i praktyce.”

Głównymi organizatorami konferencji byli:

       Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Oddział w Tarnobrzegu,

       Rejonowa Sieć Szkół Promujących Zdrowie działająca przy PCEN Oddział w Tarnobrzegu,

       Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Mikołaja Kopernika    w Stalowej Woli.

Uczestnikami spotkania byli dyrektorzy szkół, przedszkoli z terenu Stalowej Woli i okolic.

W trakcie konferencji poruszono ważne dla zdrowia dzieci i młodzieży zagadnienia:

     "Szkoła Promująca Zdrowie – w kierunku efektywnej edukacji"- dr Barbara Wolny, Wojewódzki Koordynator Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie, PCEN w Rzeszowie Oddział w Tarnobrzegu.

     "Rola JST w rozwoju i wspieraniu przedszkoli i szkół promujących zdrowie"– Halina Wołos, Naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia Urzędu Miasta w Stalowej Woli.

    "Programy i projekty Stacji Sanitarno– Epidemiologicznej wzmocnieniem działań Szkoły Promującej Zdrowie"- Iwona Bielecka, Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Stalowej Woli.

           Celem konferencji było upowszechnianie działań prozdrowotnych, zwrócenie uwagi na ponadczasową wartość, jaką jest zdrowie i zintegrowanie środowiska lokalnego w promowaniu zasad zdrowego i aktywnego stylu życia.  Podczas konferencji przedstawiono, jak istotny wpływ  we współczesnej szkole na efekty nauczania i uczenia ma dobre samopoczucie pracowników szkoły. Zachęcano również do wymiany doświadczeń między szkołami i placówkami oświatowymi w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki problemów dzieci  i młodzieży.

           Pani Beata Trzcińska, Koordynator Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Stalowej Woli przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej działania oraz  drogę, jaką przebyli w celu uzyskania Wojewódzkiego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie.

           Uroczystość uświetnił występ tematyczny uczniów klasy III pt. „Dobre rady dla Baby Jagi.”, pod kierunkiem pani Jolanty Łuszczak.

           Po zakończeniu konferencji na gości czekał stół rozmaitości, a na nim zdrowe i pyszne przekąski przygotowane przez uczniów z klas gastronomicznych  Zespołu Szkół  nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli oraz Koła Gospodyń z Pysznicy. Dla uczestników przygotowano również szereg atrakcji: materiały edukacyjne, zdrowy poczęstunek oraz możliwość skorzystania z oferty stoisk przygotowanych przez organizacje specjalizujące się w prozdrowotnej działalności: Zabawa w gotowanie ( mobilne warsztaty kulinarne),  Impuls Life (Pierwsza Pomoc), Naturhause (dietetyk), Miody z Agatówki, Konesso.

           Mamy nadzieję,że tematyka konferencji zachęci inne placówki edukacyjne do podejmowania działalności prozdrowotnej na rzecz całej społeczności szkolnej.
ROK 2018/2019

WARSZTATY KULINARNE

15 marca uczniowie klasy I a oraz klasy 4 a w ramach integracji oraz promocji zdrowego odżywiania uczestniczyli w WARSZTATACH KULINARNYCH zorganizowanych z inicjatywy pani Beaty Trzcińskiej, Anny Konefał oraz pani Marty Bańki.

W ramach zajęć przygotowali pyszne koktajle owocowe. Celem warsztatów było przybliżenie uczniom zagadnienia zdrowego odżywiania oraz poznanie smaku i wyglądu różnych owoców. Były to smaczne napoje przyrządzone z różnych owoców takich jak jabłko, gruszka, truskawka, malina itp. Owoce te wyróżniają się ciekawym smakiem i właściwościami i zawierają cenne witaminy. Każdy uczeń mógł poprzez różne zmysły poznać smak, wygląd oraz zapach owoców. Wspólna praca zaowocowała dużą porcją zdrowego, naturalnego deseru w postaci kolorowego koktajlu. Robienie koktajli jest dobrym sposobem na urozmaicenie diety dziecka poprzez miksowanie różnych owoców. Zajęcia te pozwoliły uczniom na wykazanie się umiejętnością współpracy w grupie, zaangażowania w działanie oraz doświadczenia nowych działań. Uczniowie z niecierpliwością czekali na efekt końcowy swojej pracy i na chwilę rozkoszy wypijając porcję witamin.

                                                                                                                                                                    Beata Trzcińska


ŚNIADANIE DAJE MOC

Już trzeci rok nasza szkoła uczestniczy w programie ogólnopolskim  Śniadanie Daje Moc.

Głównym zadaniem tego programu edukacyjnego jest zwiększanie świadomości   na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Podsumowaniem programu jest, jak co roku, zorganizowanie 
w szkole
Dnia Zdrowego Śniadania.     W tym roku 
zaplanowano go na  7 listopada. Na stołach królowały: warzywa, owoce, wędliny, sery, mleko, jogurty, płatki i inne zdrowe produkty. Uczniowie nie tylko wspólnie spożyli wspólny posiłek, ale również poczęstowali innych. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
LUBIMY SAŁATKI

W ramach promocji zdrowego odżywiania, na zajęciach edukacyjnych  klasa 1 a wykonała sałatkę jarzynową. Głównym celem było uświadamianie dzieciom znaczenia warzyw dla zdrowia oraz zachęcanie do ich spożywania.DZIEŃ JABŁKA


IDZIEMY NA TARG WARZYWNO- OWOCOWY

1 października dzieci z klasy 1 a pod opieką pani Anny Konefał i pani Beaty Trzcińskiej udały się na targ warzywno- owocowy. Podczas wycieczki uczniowie oglądali różne gatunki owoców  i warzyw, porównywali  ich wygląd, rozpoznawali i nazywali  poszczególne warzywa i owoce.  Dowiedzieli się o wartościach odżywczych niezbędnych  do właściwego funkcjonowania organizmu. Na zakończenie wycieczki dzieci zakupiły swoje ulubione owoce, które ze smakiem zjadły po powrocie do szkoły.


WYCIECZKA DO DOBOSZÓWKI


W dniu 27 września uczniowie z klasy 1 a i 1 d uczestniczyli w wycieczce do osady leśnej Doboszówka, która położona jest we wsi Kalenne.

Dzieci wzięły udział w warsztatach edukacyjnych „Od ziarenka do bochenka”. Zajęcia miały na celu przybliżenie poszczególnych etapów powstawania chleba oraz kształtowanie postawy poszanowania dziedzictwa kulturowego i tradycji lokalnych. Dużą atrakcją było własnoręczne młócenie zboża za pomocą cepów. Kolejną czynnością było przesiewanie zboża przez przetak i młynek, a następnie mielenie zboża w kamiennych żarnach i obserwowanie powstania z nich otrąb i mąki. Dużo radości dało dzieciom formowanie własnych chlebków i przygotowanie ich do pieczenia oraz wspólne ubijanie i degustacja masła.


ROK 2017/2018

ZNAJDŹ CZAS NA ŚNIADANIE


Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, który dostarcza niezbędnej energii.
W to wyjątkowe święto zrobiliśmy coś naprawdę pysznego!

Dnia 24 kwietnia 2018 roku obchodzony jest Europejski Dzień Śniadania. Tegoroczne hasło brzmi: "Znajdź czas na śniadanie" (ang. Make time for breakfast). Uczniowie klasy III „a” wykonali wiosenne zdrowe śniadanie. Celem podjętego zadania było promowanie racjonalnego odżywiania poprzez wspólne przyrządzanie i spożywanie zdrowego posiłku – pełnowartościowego śniadania.
Uczniowie przypomnieli zasady Piramidy Zdrowia oraz przeprowadzili pogawędkę na temat zdrowego śniadania. Ustalili, że śniadanie powinno dostarczyć od 20 do 25 proc. potrzebnej naszemu organizmowi całodobowej energii; powinny być w nim takie produkty, jak zboża, owoce i warzywa, produkty mleczne, tłuszcze bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe oraz wapń w ilości 200–300 mg, czyli tyle, ile zawiera jedna szklanka mleka, jeden kubek jogurtu, 20 g sera lub 250 g twarogu.


JESTEŚMY PRZYJACIÓŁMI ZIEMI


Z okazji Dnia Ziemi uczniowie z klasy III pod opieką swoich wychowawców przygotowali montaż słowno - muzyczny pt."Jesteśmy przyjaciółmi Ziemi". Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne oraz przedstawiły scenkę na temat
dbania o środowisko wokół nas. Mali aktorzy uświadomili  swoim kolegom i koleżankom z innych klas jakie niebezpieczeństwa zagrażają Ziemi ze strony człowieka  oraz co możemy zrobić, aby pomóc naszej planecie Ziemi.


ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI W RUPIECIARNI

Uczniowie obejrzeli Mechaniczno – Biologiczną Stację Segregacji Odpadów. Z panią inspektor ds. ochrony środowiska przeszli ścieżką ekologiczną i wysłuchali bogatej prelekcji. Podczas spotkania zdobyli wiedzę na temat: redukcji ilości odpadów biodegradowalnych kierowanych na składowiska; odpadów materiałowych poddawanych odzyskowi i recyklingowi (tworzywa sztuczne, makulatura, szkło, metale); odpadów poddawanych odzyskowi (odpady zielone, budowlane, wielkogabarytowe i niebezpieczne); bezpiecznego dla środowiska składowania odpadów komunalnych, które nie będą mogły zostać poddane odzyskowi poprzez uzyskanie niskiej aktywności biologicznej materiału przeznaczonego do składowania; wykorzystania energetycznego (produkcja energii elektrycznej i cieplnej) biogazu uzyskiwanego poprzez biologiczne przetworzenie odpadów organicznych.

Po zajęciach ekologicznych w pobliskim lesie uczniowie mieli piknik. Potem przyglądali się pracom największego w Polsce tartaku, należącego do słynnego koncernu IKEA. To była bogata edukacja środowiskowa w terenie.


WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW

Klasa III g z wielką przyjemnością gościła przedszkolaków w swojej sali. Największe emocje u naszych gości wzbudziła inscenizacja wiersza "Na straganie" Jana Brzechwy. Po przedstawieniu odbyły się warsztaty kulinarne,,Szaszłyki owocowe-zdrowe i kolorowe", a na zakończenie wszyscy zaśpiewali wspólnie piosenki o owocach i warzywach.. Dla maluchów było to nie lada przeżycie, ponieważ niektóre z nich po raz pierwszy przekroczyły próg szkoły. Wizyta ta miała na celu adaptację i integrację przedszkolaków ze szkołą jako przyszłych uczniów klas I.


RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ

Jak co roku, wszyscy uczniowie klas trzecich naszej szkoły odbywają szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocyUczą się podstawowych czynności ratujących życie: sprawdzania przytomności, wzywania pomocy, sprawdzania oddechu, układania w pozycji bocznej ustalonej oraz resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Poznają łańcuch przeżycia. Znajomość tych zasad jest niezmiernie ważna, bo dzięki niej można uratować czyjeś zdrowie lub życie. Gdyby co dziesiąty mieszkaniec naszej ziemi je znał, można by uratować milion ludzi rocznie!

Zajęcia prowadzą nauczycielki świetlicy szkolnej T. Łojowska i I. Sajdak w ramach realizacji programu „Ratujemy i uczymy ratować” pod patronatem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


ZAWODY W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

05 kwietnia na Stadionie Lekkoatletycznym w Stalowej Woli odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w Indywidualnych oraz Drużynowych Biegach Przełajowych. Nasi uczniowie zarówno indywidualnie jak i drużynowo odnieśli sukcesy.

Uczeń klasy 6B - Wiktor Pioterczak zajął indywidualnie II miejsce w biegu na 800 m.


SADZIMY ZIOŁA


PROMUJEMY WARZYWA I OWOCE


SPOTKANIE Z PANEM FARMACEUTĄ

28 lutego 2018 r. uczniowie gościli pana farmaceutę Jarosława Butryna. Pan przybliżył uczniom zawód farmaceuty i charakter pracy w aptece. Dzieci dowiedziały się czym jest lek, w jakich formach występuje, w jaki sposób przygotowuje się i przechowuje leki, kto może je kupować oraz co powinni zrobić dorośli z przeterminowanymi lekarstwami. Ważną treścią spotkania było podkreślenie faktu, że nie wolno dzieciom brać i przyjmować leków samodzielnie. Nasz miły gość zaprezentował przybory, które są potrzebne do przygotowania leków. Bardzo ciekawym doświadczeniem było wykonanie przez pana farmaceutę syropu i maści recepturowej. W trakcie spotkania uczniowie chętnie zadawali pytania dotyczące zdrowia, zawodu farmaceuty i pracy w aptece.


ZDROWYM BYĆ !

W ramach kształtowania nawyków prozdrowotnych uczniowie odwiedzili szkolny gabinet stomatologiczny. Celem wizyty było uświadomienie dzieciom konieczności dbania o zęby i higienę jamy ustnej. Pani stomatolog Agnieszka Garbacz zapoznała uczniów z wyposażeniem gabinetu oraz wyjaśniła jak się leczy zęby. Pani doktor rozmawiała z dziećmi o higienie jamy ustnej, zdrowym odżywianiu i zaprezentowała prawidłowe szczotkowanie zębów. To było bardzo pouczające spotkanie.

IGRZYSKA MŁODZIEŻY  I DZIECI W MINI PIŁCE KOSZYKOWEJ

Dnia 23.02.2018 r. w PSP nr 12 w Stalowej Woli odbyły się Igrzyska Młodzieży i Dzieci w mini piłce koszykowej dziewczyn. Drużyna naszej szkoły po zaciętych meczach zajęła w tym turnieju III miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych."KAŻDA KROPLA WODY JEST CENNA"

10 stycznia w
klasie III „f” odbyła się lekcja "Każda kropla wody jest cenna" w ramach programu "Wybieram wodę". Tematem zajęć było znaczenie wody w przyrodzie. Dzieci podzielone były na "kolorowe grupy" w zależności od tego , co symbolizowały. Krople zielone były morzami i oceanami, krople czarne lodowcami, szare rzekami, niebieskie symbolizowały wodę zdatną do picia. Kropla niebieska była jedna, aby uświadomić uczniom i w obrazowy sposób pokazać, że jest jej mało. Rozwinęła się dyskusja. Uczniowie rozwiązywali również zagadki i rebusy związane z tematem lekcji. Pod koniec zajęć wszyscy stwierdzili, że woda jest niezbędna do życia dla roślin, zwierząt, a przede wszystkim dla człowieka. Jednogłośnie postanowili ją oszczędzać!                                                                                                                           


„UZALEŻNIENIA ODBIERAJĄ WOLNOŚĆ” - wyniki konkursu

9 grudnia 2017 r. w bibliotece szkolnej odbyło się wręczenie nagród w konkursie plastycznym dla klas szóstych i siódmych „Uzależnienia odbierają wolność”. Konkurs zorganizowały nauczycielki Joanna Grzegorczyk i Iwona Jabłońska, a wzięli w nim udział chętni uczniowie najstarszych klas naszej szkoły.
Nagrody – dyplomy, albumy przyrodnicze i przybory plastyczne otrzymały uczennice: 

Klaudia Pieńkowska z kl. VI C – I miejsce
Karolina Lulek z kl. VII C – II miejsce
Kinga Cisek i Natalia Ciapińska z kl. VII C – III miejsce ex aequo.

Wyróżnienia za udział w konkursie przypadły uczennicom kl. VI C: 
Zuzannie Stańczyk i Kornelii Tofilskiej.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów.

"DZIEŃ BEZ KOMPUTERA" - wyróżnienie 2017

25 XI 2017 r.w MDK w Tarnobrzegu odbył się konkurs recytatorski pt.,,Dzień bez komputera".
Miło nam poinformować, że Lena Iwanicka - uczennica klasy IV "a" zdobyła wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy."DOBRZE JEM ZE SZKOŁĄ NA WIDELCU"

W piątek 24 listopada w ramach programu "Dobrze jem ze szkołą na widelcu",  uczniowie klas I d i III g podjęli wyzwanie pod hasłem: „Robimy zdrowe kanapki!”. Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie z zaangażowaniem dobierały składniki tak, aby każda kanapka wyglądała wyjątkowo. Na stolikach nie zabrakło pomidorów, ogórków, rzodkiewek i innych zdrowych produktów.
Podczas przygotowywania posiłku dzieci kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność i dbały o higienę. Na koniec okazało się, że najlepiej smakują kanapki wykonane samodzielnie.


ZAWODY LDK

23 listopada drużyna złożona z uczniów klas drugich i trzecich wraz z opiekunami panią Anną Dąbek i panem Pawłem
 
Cieślińskim wzięła udział w Międzyszkolnych Zawodach Lekkoatletyka dla każdego.

Każdy uczestnik miał do zaliczenia 3 konkurencje zespołowe. Po wykonaniu zadań uczestnicy otrzymali medale i dyplomy. Pełni radości wrócili do szkoły twierdząc, że lekka atletyka jest dla każdego.


DZIAŁANIA ZDROWOTNE W KLASIE I "C"


"ŚNIADANIE DAJE MOC"

8 listopada w Europie obchodzony jest jako
Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W Polsce zaś obchodzony jest jako Dzień „Śniadanie daje moc”.

Program ten ma  na celu:
- zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka,
- przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.

To ósma już edycja akcji Śniadanie Daje Moc. W akcji wzięło udział 8200 szkół w całym kraju. W trakcie spotkań dzieci przygotowywały smaczne i zdrowe posiłki, brały udział w warsztatach kulinarnych, oglądały występy artystyczne przygotowane przez klasy III b oraz III g związane z tematem akcji i uczyły się 12 zasad zdrowego odżywiania opracowane przez Instytut Matki i Dziecka.
W akcję zaangażowali się również rodzice uczniów, wyrażając aprobatę oraz uznanie dla takich działań, także zaopatrując dzieci w zdrowe artykuły spożywcze. Uczniowie z entuzjazmem uczestniczyli w podjętej akcji, przygotowując wspólnie posiłek oraz nakrywając do stołu, a także wyrazili chęć powtórzenia takich działań. Na zdrowe, pyszne śniadanie, które daje moc i energię na cały dzień została zaproszona również Dyrekcja Szkoły.
 
Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również dała szansę na integrację grupy, zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.


SOBOTA Z LEKKĄ ATLETYKĄ 

W sobotę 4 listopada grupa uczniów, trenujących lekką atletykę w programie LDK wzięła udział w zawodach wojewódzkich w Mielcu.

Pięcioro z nich zdobyło medale:
Jerzy Zegadłowicz ( 7 d ) – srebrny medal w biegu na 60 m oraz srebrny w skoku w dal
Jakub Cieśliński ( 7 b ) – srebrny medal w biegu na 300 m oraz brązowy w skoku w dal
Kuziora Dominika ( 4 g ) – srebrny medal w skoku w dal
Barabasz Karol ( 6 c ) - srebrny medal w skoku w dal
Alicja Deka ( 5 b ) – brązowy medal w skoku w dal


"UCZTA DLA DUCHA I CIAŁA- III "f" W ANN ROSE"

31 października 2017 r. klasa III "f" wybrała się do sklepu ze zdrową żywnością Ann Rose. Uczniowie od wejścia oczarowani byli wspaniałym zapachem ziół i przypraw oraz wystrojem wnętrza sklepu. Właściciele pani Ania i pan Tomek przekazali uczniom bardzo dużo informacji na temat zdrowej żywności i naturalnych kosmetyków. Dzieci zostały poczęstowane morelami suszonymi na słońcu i rodzynkami, które bardzo różniły się smakiem i kolorem od tych, które są dostępne w każdym sklepie. Kosztowały również zdrową wegetę i niedźwiedzi czosnek. Pani Ania opowiedziała dzieciom o właściwościach naturalnych kosmetyków. Pod koniec pobytu uczniowie zrobili zakupy. Królowało naturalne mydło, kasza gryczana i jęczmienna, glicerynowa pomadka do ust, zdrowa kawa Inka a także kardamon z cynamonem. Dzieci były oczarowane, zadowolone i bogatsze o zdobyte wiadomości na temat zdrowej żywności i naturalnych kosmetyków. Miejsce to jest godne polecenia.


 SPOTKANIE Z PIOTREM KORYCIŃSKIM 

30 października pan Piotr Koryciński absolwent naszej szkoły, który wspiął się na najwyższy szczyt w Europie Mont Blanc (4810 m.n.p.m) odwiedził klasy VI e, VII a, VII d, VII e  i poprowadził warsztaty na temat wypraw wysokogórskich pt.: „Jak osiągnąć cel, który sobie obieramy”
Podczas spotkania z młodzieżą pan Piotr opowiadał jak należy przygotować się do takiej wyprawy, pokazał sprzęt, który należy ze sobą zabrać. Mówił na co zwrócić szczególną uwagę będąc w wysokich górach aby wyprawa zakończyła się sukcesem. Uczniowie z uwagą słuchali prelekcji, oglądali zdjęcia z wyprawy i zadawali wiele pytań. Rozmawiając z uczniami pan Piotr życzył im, aby 
osiągnęli sukces, cokolwiek sobie w życiu zaplanują.


WIZYTA W PASIECE


WARSZTATY PRZYRODNICZEPROGRAM ZDROWY PRZEDSZKOLAK

Od października w naszej szkole realizowany jest program autorski. Adresowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i jest dostosowany do ich możliwości rozwojowych. Program realizowany będzie przez cały rok szkolny w czasie trwania zajęć na świetlicy szkolnej.

Prawidłowy rozwój, zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne dziecka stanowią o potencjale zdrowotnym społeczeństwa. Ważne jest, aby treści o charakterze prozdrowotnym przekazywać od najmłodszych lat. Wiek przedszkolny jest tym okresem w życiu człowieka, w którym najtrwalej kształtuje się aktualne i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia.  W tym okresie dziecko potrzebuje ruchu, który jest dla niego naturalną potrzebą fizjologiczną. Chodzi więc o to, aby pielęgnować i podtrzymywać jego naturalne formy, a jednocześnie sterować rozwojem cech motoryki i rozwijać umiejętności ruchowe.

Głównym celem programu jest poszerzanie wiadomości dzieci na temat wychowania zdrowotnego, wyrabianie prawidłowych nawyków prozdrowotnych oraz propagowanie zdrowego stylu życia.

Nasze przedszkolaki w październiku :

-    poznały definicję zdrowia
-    dowiedziały się „kto to taki  uczeń zdrowy”

-    dowiedziały się jak dbać o zdrowie i dobre samopoczucie

-    dowiedziały się jak unikać niebezpieczeństw zagr
ażających 
      jego zdrowiu
-    poznały zasady bezpiecznego zachowania się w domu, w szkole
      i na ulicy
-    pogłębiały wiedzę na temat higieny osobiste
-    poznały wartości odżywcze owoców
-    wykonywały tematyczne prace plastyczne

-    słuchały wierszy, uczyły się piosenek o zdrowym odżywianiu
-    badały swoją sprawność fizyczną
-    systematycznie dwa razy w tygodniu uczestniczyły w grach
      i zabawach ruchowych 
oraz gimnastyki.

                                                         


W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH 

7 października 2017 r. klasy III D i III F pojechały na wycieczkę do Racławic pod hasłem "W zdrowym ciele zdrowy duch". Dzieci bawiły się na placu zabaw i ćwiczyły na siłowni "pod chmurką". Po tych atrakcjach chłopcy z obu klas rozegrali mecz piłki nożnej, który wzbudził wiele emocji zarówno "małych piłkarzy" jak i widzów. Dzieci jeździły również bryczką i konno. Atrakcją był także grill integracyjny. Dzieci posiliły się po tak aktywnie spędzonym czasie i utrwaliły zasady kulturalnego spożywania posiłków. Wycieczka na długo pozostanie w pamięci uczestników.JESIEŃ TO WSPANIAŁA PORA

Jesień to wspaniała pora, aby poznawać walory odżywcze warzyw i owoców. Uczniowie klasy I a z wielkim zapałem zamienili się w kucharzy i zachowując zasady higieny przyrządzili zdrowe sałatki. Samodzielnie obrane, pokrojone i wymieszane owoce smakowały wyśmienicie nawet tym, którzy do tej pory za nimi nie przepadali. Witamin potrzebujemy wszyscy!


ZDROWO I KOLOROWO W III F

3 października 2017 r. uczniowie z klasy III f robili kanapki ze zdrowej żywności. Oprócz sałaty, pomidorów i rzodkiewek królowały polskie pomidory i szczypior oraz ciemne pieczywo. Dzieci zwracały uwagę na higienę i bezpieczeństwo podczas robienia kanapek oraz na końcowy efekt i sposób podania posiłku. Ta lekcja na długo zostanie im w pamięci, było " zdrowo i kolorowo".
                                                                                          

WARSZTATY KULINARNE W III G

Uczniowie z klasy III g w ramach realizowanego Ogólnopolskiego Programu ,,Dobrze jemy ze szkołą na widelcu" uczestniczyli w warsztatach ,,Zabawa w gotowanie" prowadzonych przez państwo Szkutnik . Głównym tematem warsztatów była piramida żywieniowa oraz wspólne przygotowanie jabłek pod kruszonką. Zabawa w gotowanie wpływa korzystnie na rozwój wielu  umiejętności dziecka. Wspólne przyrządzanie posiłków jest również okazją do wzmocnienia współdziałania i przyjaźni między dziećmi.
                                                                                

Zawody ,,Lekkoatletyka dla Każdego!"

 W dniach 14, 15, 18 i 21 września odbyły się w naszej szkole zawody lekkoatletyczne w ramach programu ,,Lekkoatletyka dla Każdego!'' dla uczniów klas młodszych.

W zawodach wzięły udział następujące klasy: 1A, 1B, 1C, 2A, 2B, 3B, 3C, 3D, 3E, 3F, 3G, 3H.
Młodzi sportowcy po przeprowadzonej wspólnej rozgrzewce rywalizowali w następujących konkurencjach:

* bieg sprinterski przez płotki

* bieg z wykorzystaniem drabinki koordynacyjnej

* skok w dal z miejsca

* rzut oszczepem piankowym

* sztafeta klasowa

Na zakończenie zawodów każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom.
Mamy nadzieję ,że wśród młodych lekkoatletów wyłonią się przyszli Mistrzowie.
Wszystkim uczestnikom zawodów GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów sportowych.
ROK 2016/2017


FINAŁ POWIATOWYCH IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

Na boisku "ORLIK" w Głogowie Małopolskim odbył się Finał Wojewódzki IMS w konkursie "Baw się z nami". Po eliminacjach miejsko- gminnych, powiatowych i rejonowych w zawodach wystartowało 6 najlepszych zespołów Podkarpacia. Łącznie w zawodach wszystkich szczebli wzięło udział około 200 drużyn.

Dzieci rywalizowały w 7 wyścigach i zabawach:

·       wyścigi z pałeczką sztafetową,

·       dodawanie skoków,

·       wyścigi z zamianą piłek,

·       biegi w workach,

·       rzuty do żywego kosza,

·       wyścigi z przekładaniem szarfy,

·       strzały na bramkę.

Drużyna naszej szkoły zajęła 5 miejsce. Gratulujemy.


DZIEŃ WITAMIN W NASZEJ SZKOLE

Ósmego czerwca został zorganizowany w naszej szkole Dzień Witamin. Celem akcji było uświadomienie uczniom dobroczynnego wpływu witamin na organizm człowieka, dostarczenie uczniom sporej dawki tych substancji przez wspólną degustację przygotowanych przez siebie soków owocowo- warzywnych i deserów owocowych.
Na korytarzach ustawiono stoły z samymi pysznościami. Można było znaleźć na nich różnorodne warzywa, owoce, koktajle jak i ciemne pieczywo posmarowane zdrowymi pastami. Tuż za nimi były powieszone plakaty zrobione przez uczniów. Wspólne działanie nie tylko miało wymiar dydaktyczny, ale dostarczyło uczniom wiele satysfakcji. Mamy nadzieję, że akcja przyczyniła się do promocji zdrowego stylu odżywiania, a dzieciom uświadomiła jak ważna jest dieta bogata w błonnik i witaminy.


PODZIĘKOWANIA ZA UDZIAŁ W PROJEKCIE EDUKACYJNYM

"ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM"

Zakończyła się VII edycja projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”, która odbyła się pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy. Otrzymaliśmy podziękowania i dyplomy.


UDANE ZAWODY GMINNE

Dziewiętnastego maja odbyły się gminne zawody „Baw się z nami”. Wzięło w nich udział siedem stalowowolskich szkół.

Rywalizację wygrała drużyna z naszej szkoły przed PSP Nr 3 i PSP Nr 9.

Drużyna startowała w składzie:

Alicja Deka 4 b, Zuzanna Skowronek 3 d, Julia Kowalczykowska 3 g, Dominika Kalawska 3 g, Julia Woźniak 3 c, Aleksandra Bibik 3 f, Kacper Kędzia 4 b, Piotr Książek 3 f, Oliwier Kobylarz 3 c, Kacper Mrós 3 c, Jakub Bunarowski 3 a, Adam Karwas 3 b

Po wygranych zawodach gminnych kolej na zawody powiatowe. Oby również wygrane. 
Gratulacje dla startujących.


KONKURS PLASTYCZNY „CZAS NA ZDROWIE”

Zapraszamy uczniów klas IV-VI do udziału w konkursie plastycznym „Świat oczami młodych” organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska i Pocztę Polską pod patronatami Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Infrastruktury i Budownictwa.
Celem konkursu jest stworzenie projektów znaczków pocztowych, które przedstawią szeroko rozumiane hasło przewodnie „Czas na zdrowie”.
Znaczki, oprócz wartości użytkowej oraz kolekcjonerskiej, mają stanowić element prozdrowotnej edukacji, wpisujący się w misję Fundacji BOŚ i Poczty Polskiej.
„Świat oczami młodych” to okazja do samodzielnego zaprojektowania znaczków!
Komisja Sędziowska wyłoni 3 prace, które otrzymają nagrody główne – prace, nazwiska laureatów oraz nazwy placówek, z których pochodzą znajdą się na znaczkach okolicznościowych wprowadzonych do obiegu w październiku 2017 roku. 
Dodatkowo Komisja wybierze 10 kolejnych prac, które zdobędą wyróżnienia. Autorzy wymienionych prac otrzymają nagrody rzeczowe. 
Wszystkie prace wezmą udział w głosowaniu Internautów.
Na Wasze prace czekamy do 15 czerwca 2017 r. Należy składać je u pani Beaty Trzcińskiej w sali 109.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.oczamimlodych.pl

Wyróżnione prace:

LEKKOATLETYKA DLA KAŻDEGO


Zapraszamy chętnych uczniów na treningi lekkoatletyczne w ramach Programu ,,Lekkoatletyka dla Każdego"! W międzyczasie odnotowaliśmy już sukcesy i majowy start. 

13 maja 2017r. na Stadionie Lekkoatletycznym odbyły się 59 Otwarte Mistrzostwa Stalowej Woli w Lekkiej Atletyce.

Uczniowie , którzy startowali to:
Cieśliński Jakub - 6B
Zegadłowicz Jerzy - 6D
Kolasa Igor - 5 B
Orszak Rafał - 5 B
Jońca Oliwia - 5 D
Oczkowska Jagoda - 6 B


SZKOLNY KONKURS EKOLOGICZNY

Dwudziestego kwietnia uczniowie klas drugich wzięli udział w Szkolnym Konkursie Ekologicznym. Celem konkursu było uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody i podnoszenie ich świadomości ekologicznej. Uczestnicy wykazali się szeroką wiedzą na temat przyrody i sposobów jej ochrony. Wspaniale współpracowali w swoich zespołach rozwiązując quiz, krzyżówki, zagadki i rebusy konkursowe.
28 kwietnia odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród laureatom. Część oficjalna została poprzedzona występem artystycznym "Z ekologią za pan brat" przygotowanym przez uczniów klasy 3a.WARSZTATY KULINARNE

Klasa II d i III b (07.03.2017) uczestniczyła w warsztatach kulinarnych, które trwały 60 minut. Dzieci otrzymały fartuszki, oraz niezbędne akcesoria do gotowania. 
Zgłębiały sekrety kuchni przygotowując nutellę ze zdrowych, naturalnych produktów bez sztucznych dodatków i konserwantów. Podczas zajęć dzieci poznawały nowe smaki, zapachy i uczyły się dobrych nawyków żywieniowych. Wspólna zabawa w gotowanie zachęcała do samodzielnego przygotowywania w domu smacznych i przede wszystkim zdrowych posiłków. Zajęcia zakończyły się wspólną degustacją.PIERWSZE MIEJSCE W POWIATOWYCH IGRZYSKACH MŁODZIEŻY

SZKOLNEJ

Trzeciego marca w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli wręczono nagrody z okazji Powiatowego Dnia Animatora Kultury i Sportu. Te nagrody to wyraz podziękowania i uznania ludzi, którzy przez swoją działalność oraz osiągnięcia w dziedzinach sportu i kultury przyczyniają się do promocji Powiatu Stalowowolskiego. Miło nam poinformować, że Nasza Szkoła zajęła I MIEJSCE w Powiatowym Współzawodnictwie Szkół w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w roku szkolnym 2015/2016.

Nagroda ta jest nam szczególnie droga. Przyznawana jest w oparciu o punktację osiągnięć w poszczególnych dziedzinach sportu. Dowodzi ona, że "Siódemka" uzyskuje sukcesy nie tylko w jednej dyscyplinie, ale na wielu płaszczyznach aktywności fizycznej.

Kolejny rok z rzędu osiągnięcia uczniów z siódemki na arenie powiatu i województwa przyniosły szkole zwycięstwo w klasyfikacji ogólnej szkół powiatu stalowowolskiego. Wyprzedziliśmy PSP Nr 12 i PSP Nr 11.

Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczniów, którzy przyczynili się do tego sukcesu a także dla nauczycieli wychowania fizycznego, którzy ich przygotowywali.

DIETETYK 
17 marca  klasę II B odwiedziła pani dietetyk.  Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak właściwe odżywianie wpływa na nasze zdrowie. Dietetyczka zapoznała  dzieci z piramidą żywienia,  wyjaśniła także jak ważna dla prawidłowego funkcjonowania jest codzienna aktywność fizyczna i przebywanie na świeżym powietrzu. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną , która przedstawiała zasady odżywiania. Na zakończenie odbyły się krótkie zajęcia z aerobiku.

WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI
W klasie II B po raz kolejny w ramach programu "Zdrowe- nietrudne" uczniowie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych. Przygotowali pyszną sałatkę owocową z granulowanymi otrębami. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się wielu informacji na temat zdrowego odżywiania oraz zawartości witamin w przygotowanym deserze.


ZDROWE ŚNIADANIE
W ramach programu "Zdrowe- nietrudne" uczniowie klasy II B przygotowali zdrowe, energetyczne śniadanie. Po prezentacji produktów i podziale na grupy dzieci wykonały według podanego przepisu pyszną pastę z tuńczyka."WODOLUBEK"
Nasi uczniowie lubią wyzwania dlatego z chęcią przystąpiły do kolejnego zadania . Zadaniem dzieci było wymyślenie i przedstawienie maskotki o nazwie WODOLUBEK. Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel wspólnie dziećmi określił, jakimi cechami ma charakteryzować się Wodolubek  (to postać, co lubi wodę i docenia jej zbawienne znaczenie dla zdrowia). Dzieci wspólnie doszły do wniosku, że każda z grupa przygotowuje maskotkę Wodolubka. Dzieci pracowały samodzielnie pod kierunkiem nauczyciela oraz z pomocą rodziców. W wyznaczony dzień uczniowie, na forum klasy oraz przedstawiali przygotowane przez siebie postacie. Każdy Wodolubek ,,prezentował swoje zdrowie oraz zachęcał do picia tylko wody mineralnej”. Wszystkie siedem prezentacji było bardzo udanych a dzieci włożyły w ich przygotowanie wiele wysiłku oraz chęci. Przystąpiono do głosownia. Najbardziej dzieciom podobał się Wodolubek z hasłem ,,Wodę pij zdrowo żyj”,  i to on właśnie zajął pierwsze miejsce. O punkt niżej znalazła się ,,Wodolubek – wodna miss”, która również bardzo podobała się dzieciom – dlatego postanowiono ją również wyróżnić. Zwycięzcy prac otrzymali nagrody w postaci dużej butelki wody niegazowanej. Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali małe butelki wody mineralnej. Aby zachęcić innych do picia wody niegazowanej  - w innych klasach zaprezentowano postacie Wodolubka oraz wybrane prezentacje. Na przerwie częstowano uczniów i nauczycieli wodą mineralną. 

"WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA"
Uczniowie naszej szkoły wiedzą już sporo o prawidłowym odżywianiu oraz o tym, ze woda jest niezbędna do życia nie tylko dla ludzi ale również dla zwierząt i roślin. Dokładnie jednak nie zdawały sobie sprawy, jaka jest rola wody w organizmie ludzkim. Celem przeprowadzonych zajęć było uświadomienie dzieciom, jakim skarbem jest woda, w jaki sposób organizm traci wodę oraz jak racjonalnie ją uzupełniać. Wstępem do lekcji były zajęcia plastyczne ,, Magiczny strumień”. Uczniowie namalowali  obrazki przedstawiające bujną roślinność, jaka urośnie na pustyni w wyniku pojawienia się tam strumienia wody. Następnie przeprowadzono pogadankę dotyczącą znaczenia wody dla zdrowia i życia człowieka, w której uczniowie aktywnie uczestniczyli. Z pogadanki wyciągnięto wniosek, iż woda jest najważniejszym składnikiem organizmu a bez niej nie ma możliwości  przeżycia. Było to wstępem do kolejnego zadania– uczniowie zamalowywali jaką część ciała ludzkiego zajmuje woda, słuchając - za co jest ona w organizmie odpowiedzialna oraz jak w wyniku różnych procesów organizm ją traci. Wielkim zainteresowanie dzieci cieszyło się doświadczenie odmierzania wody za pomocą gąbki. W wyniku eksperymentu uczniowie słusznie zauważyli, że wody  ubyło. Następnie uczniowie wybierali spośród przygotowanych kart te, które informowały w jakich okolicznościach organizm ludzki traci wodę i przypinali je na tablicy. Wspólnie doszli do wniosku, że należy wodę w organizmie uzupełniać, pijąc jej co najmniej 1,5 litra dziennie. Z ochotą przystąpili do kolejnego eksperymentu – wspólnie z nauczycielem przygotowali trzy napoje – cytrynowy, pomarańczowy ( wyciskali sok z owoców do wody mineralnej), do trzeciego dolali naturalnego soku malinowego. Każdy miał możliwość wyboru najsmaczniejszego napoju oraz zaznaczenia tego wyboru na tablicy. Dzieci wspólnie doszły do wniosku, że  tak przygotowana woda jest najzdrowsza - dobrze przyswaja ją organizm, dostarcza naturalnych witamin, nie zatruwa niezdrowymi dodatkami jak barwniki i konserwanty oraz nie zawiera dużych ilości cukru. Następnie uczniowie pracowali w grupach. Każda grupa miała za zadanie wpisać do tabelki składniki odczytane z etykiet butelki wody mineralnej i butelki słodkiego napoju gazowanego. Po zakończeniu pracy podsumowali zadanie wskazując na fakt, że tylko naturalna woda to najlepszy i najzdrowszy napój dla człowieka. Dzięki niej żyjemy oraz jesteśmy  zdrowsi. Dostarcza organizmowi cenne składniki mineralne - magnez, wapń, sód, jod. Natomiast wszystkie napoje zawierają różne konserwanty oraz szkodliwe barwniki, substancje zapachowe i smakowe. Po tej lekcji uczniowie postanowili, że oprócz zdrowego drugiego śniadania do szkoły zabierać będą butelkę niegazowanej wody mineralnej. Na zadanie domowe – w celu utrwalenia treści zajęć, uczniowie otrzymali do uzupełnienia kartę pracy „Źródło życia i zdrowia – woda!”

"OD UPRAWY DO POTRAWY"

W dniu 08.02.2017r. klasa 2b wraz ze swoimi wychowawcami udała się na niecodzienną wycieczkę do Tesco w ramach programu "Od uprawy do potrawy".
Na wstępie dzieci wybrały nazwę grupy ("Trolle") i swojego wodza. Potem udały się na ciekawą ekspedycję po sklepie. Zostały zapoznane z zasadami zdrowej żywności. W formie podchodów szukały zdrowych produktów, próbowały smacznych potraw, oraz samodzielnie komponowały zdrowy posiłek.
Zabawy i radości było co niemiara!!! 
Dzieci zadowolone i obdarowane prezentami ze zdrową żywnością od Tesco wróciły do  szkoły.

FORUM DLA RODZICÓW: KOLOROWY TALERZ

Rodzice Siódemkowych Smakusiów  z dużym zaangażowaniem wspierali swoje dzieci w działaniach projektu. Sami również chętnie uczestniczyli w zajęciach kulinarnych razem ze swoimi pociechami. We wrześniu przygotowano dla rodziców spotkanie oraz prezentację na temat wartości odżywczych warzyw i owoców w codziennej diecie dziecka oraz zbawiennym wpływie ruchu na zdrowie.Prelekcja  odbyła  się według następującego planu:   1. Bank witamin – badanie wejściowej wiedzy rodziców na temat bogactwa warzyw i owoców w witaminy i inne składniki mineralne. 2.Prezentacja multimedialna  ,, Zdrowo i aktywnie”  aco oznacza kolor owocu lub warzywa , jaką stanowi dla nas informacjęb)kolor -ciemnogranatowy -winogrona, borówka czernica (czarna jagoda), czarna porzeczka, śliwka, jeżyna, żurawina –bogactwo wit C (wzmacnia system odpornościowy organizmu), antocyjanów (poprawiają krążenie krwi, właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne ), karotenoidów( naturalne przeciwutleniacze), c)kolor pomarańczowo-żółty - marchew, papryka, pomidory, dynia, morele, brzoskwinie, pomarańcze, cytryny, grejpfruty- bogactwo wit.A (wzmacnia układ immunologiczny, bierze także udział w procesie widzenia), Beta-karotenu (działa przeciwnowotworowo), wit C. d) kolor zielony - sałata, szpinak, cykoria, brokuły, natka pietruszki, seler naciowy - bogactwo folianów (zapobiegają anemii, regulują wzrost i podział wszystkich komórek,organizmu) ,wit C, wit B6 oraz żelaza. e)prezentacje ,,kolorowych talerzy’’- atrakcyjne propozycje kompozycji warzyw i owoców. f) ruch to zdrowie – propozycje rodzinnych zabaw ruchowych.  3) Przekazanie rodzicom ulotek tematycznych ( konspekt prelekcji) oraz  integracyjna  zabawa ruchowa  4)Poczęstunek  ,, kolorowy talerz”– przekąski owocowo- warzywne.

Na wstępie poproszono rodziców by do kart – ,,banków’’ poszczególnych witamin dopisali konkretny owoc lub warzywo, które ją zawiera. Okazało się, że największą popularnością cieszył się bank witaminy C. – na listę wpisano większość warzyw i owoców. Pozostałe witaminy nie cieszyły się już tak wielką popularnością ze względu na niewystarczającą  wiedzę na ich temat. Było to punktem wyjścia do prezentacji ,, Zdrowo i aktywnie”  .Na wstępie omówiono zagadnienia dotyczące koloru warzywa lub owocu –czyli o czym świadczy ich barwa. Następnie prezentowano poszczególne kolory oraz  warzywa i owoce mające taką barwę. Uzmysłowiono rodzicom, że barwa owocu lub warzywa ma wpływ nie tylko na kolor ale stanowi również informację o jego właściwościach zdrowotnych. W taki sposób omówiono  kolor ciemnogranatowy, żółty i pomarańczowy, zielony. Kolejnym punktem prezentacji było przedstawienie propozycji, kolorowych talerzy – czyli jak komponować dla dziecka zestawy bogate w najważniejsze składniki odżywcze tak, aby ładnie wyglądały i zachęcały do jedzenia. Po prelekcji rodzice otrzymali ulotki  - notatkę podsumowującą wiadomości z prezentacji wraz  z przepisami – pomysłami prostych dań z warzyw i owoców, które mogą przygotować same dzieci z pomocą dorosłych oraz propozycjami rodzinnych zabaw ruchowych. Następnie zaproszono rodziców do integracyjnej zabawy ruchowej przy muzyce ,,Klaszczą ręce, skaczą nogi”, która dostarczyła wszystkim wiele śmiechu i radości. Z rodzicami uzgodniono, że każde dziecko codziennie w ramach drugiego śniadania będzie spożywało w szkole owoc lub warzywo a w domu razem z rodzicami przygotowywać będzie smaczne dania owocowo- warzywne. Rodzice zobowiązali się również do zapewnienia dzieciom warunków codziennego ruchu. Ciekawe i proste w przygotowaniu propozycje dań będą wykorzystane na warsztatach kulinarnych. Smacznym akcentem na koniec prelekcji był ,,kolorowy talerz ‘’- z przekąskami owocowo- warzywnymi dla każdego uczestnika prelekcji. Towarzyszyła temu wystawa prac, plakatów wykonanych przez dzieci w ramach projektu.

PROMOCJA PODJĘTYCH DZIAŁAŃ W SZKOLE
Od początku trwania zadań konkursowych promowano projekt ,,Zdrowo jem, więcej wiem” wśród społeczności szkolnej. Na stronie internetowej szkoły na stronie głównej znajduje się logo projektu oraz na bieżąco ukazują się notatki oraz zdjęcia z działań projektowych. Już na początku roku szkolnego ukazało się ogłoszenie o przystąpieniu grupy Siódemkowe Smakusie do projektu oraz zapoznano wszystkich zainteresowanych  z celami projektu oraz przewidywanymi, pożądanymi efektami. Uczniowie podczas zajęć plastycznych różnymi technikami wykonywali obrazki warzyw i owoców, które wyeksponowano na dużej, przenośnej tablicy oraz umieszczono na korytarzu i w holu szkoły. Wszystkie pisemka – samodzielnie opracowane przez uczniów  i zachęcające do spożywania warzyw i owoców oraz zrezygnowania ze słodyczy, zostały zaprezentowane podczas wystawy dotyczącej projektu w holu szkoły.  Były tam dostępne przez cały tydzień, a następnie w klasie grupy Siódemkowych Smakusiów oraz w bibliotece szkolnej. Na wystawie znalazły się również plakaty promujące dane warzywo lub owoc oraz inne materiały do ,,Encyklopedii warzyw i owoców’’. Uczniowie biorący udział w projekcie przygotowali dla zwiedzających poczęstunek w postaci prostych przekąsek  z owoców i warzyw. W kolorowych strojach warzyw i owoców częstowali oglądających. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów szkoły oraz rodziców, którzy chętnie przeglądali pisemka, plakaty oraz prace plastyczne. W ramach działań promocyjnych na stoliku w holu szkoły wyłożono ulotki z prelekcji ,, Zdrowo i aktywnie”  - propagujące zdrowe odżywianie i ruch w życiu dziecka – tak aby stały się one dostępne dla szerszego grona zainteresowanych rodzicówPrzedstawienie ,,Na straganie’’ J.Brzechwy zaprezentowano trzykrotnie dzieciom z oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych. Po  przedstawieniu  mali aktorzy poczęstowali gości jabłkami oraz zachęcali młodszych kolegów i koleżanki do codziennego zjadania warzyw i owoców. Podczas ładnej pogody grupa konkursowa popularyzując ruch na świeżym powietrzu organizowała dla innych uczniów wspólne zabawy ruchowe na boisku szkolnym, przypominając i reklamując  zapomniane zabawy ich rodziców oraz dziadków

KONKURS: STREFA AKTYWNOŚCI- ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU 
 Siódemkowe Smakusie wiedzą, że ruch na świeżym powietrzu to zdrowie i często korzystają z tej formy aktywności. Dlatego z chęcią przystąpiły do kolejnego zadania. Dzieci dowiedziały się od rodziców w jakich zabawach oni uczestniczyli, gdy byli dziećmi. Pomysły dzieci zaprezentowano w klasie- zapisano na tablicy a osoba zgłaszająca daną zabawę musiała przynieść potrzebne rekwizyty (kapsle, skakankę itp.-o ile są potrzebne ) oraz zapoznać dzieci z zasadami zabawy – wg opracowanych zasad: 1.Na czym zabawa polega- co należy robić i co jest potrzebne do zabawy, 2.Kiedy można się w nią bawić (pora roku), 3.Gdzie można się bawić4.Ile osób może w niej uczestniczyć. Jeżeli warunki klasowe na to pozwalały –uczniowie prezentowali zasady gry w praktyce. Jednak aby pomóc dzieciom dokonać wyboru 10 najlepszych dla nich zabaw, wszystkie propozycje ,,wypróbowano” podczas wyjść na świeże powietrze - na boisku szkolnym lub w parku.  Następnie nastąpiło głosowanie –po odczytaniu propozycji, poprzez podniesienie ręki uczniowie wybierali ulubioną zabawę. Zabawy z największą ilością głosów uznano za najatrakcyjniejsze. Największą popularnością w klasie cieszyły się takie propozycje zabaw jak: Gra w klasy, Gra w kapsle, Skakanka- szczur, Przeciąganie i skakanie przez linę, Chodzi lisek koło drogi, Baba Jaga patrzy, Dwa ognie, Badminton, Gra w gumę, Komórki do wynajęcia. Podczas ładnej pogody, na świeżym powietrzu popularyzowano wśród  innych zespołów klasowych  wybrane przez dzieci zabawy, organizując wspólne wyjścia na plac zabaw lub boisko szkolne.

KONKURS: KLASOWE PISEMKO ZACHĘCAJĄCE DO ZREZYGNOWANIA ZE SŁODYCZY 
Wstępem do zadania 1.2 była lekcja na której uczniowie zapoznali się z formą jaką jest czasopismo. Przeglądali różne czasopisma dziecięce– ich skład, treści, szatę graficzną. Nauczyciel zapoznał dzieci z zadaniem konkursowym. Chętnych było tak dużo, że uczniowie podzieleni zostali na 2-osobowe grupy. Przygotowano aż 15 pisemek. Część zadań (ilustracje) uczniowie wykonywali w szkole a część (treści, skład) w domu z pomocą rodziców. W wyznaczonym dniu dzieci przyniosły gotowe pisemka do szkoły. Nastąpiła ich prezentacja – każdy zespół przedstawiał i reklamował swoje pisemko. Wszystkie pisemka przez tydzień wyłożone były w klasie, tak aby każdy uczeń mógł zapoznać się z ich treścią oraz szatą graficzną. Zaproszono również dzieci z innych klas aby mogły je przejrzeć. Autorzy doskonale wywiązali się tego zadania. Włożyli w przygotowanie dużo pracy oraz zaangażowania.  Każde czasopismo miało oryginalny  tytuł, kolorowe, ciekawe ilustracje oraz bogate treści. Po tygodniu przystąpiono do wybrania najlepszego pisemka. Aby stworzyć warunki demokratycznych wyborów, do pomocy poproszono zaprzyjaźnioną klasę drugą. Każdą pracę oznaczono numerem. Uczniowie na karteczkach zapisali  numer wg nich najlepszego pisemka. Następnie w obecności dzieci karteczki policzono i podano wynik. Wygrało pisemko numer 4 pod tytułem ,,Zdrowa ja, zdrowy Ty – pisemko o tym, co warto jeść’’. Była to wspaniale przygotowana praca, w większości przez dzieci. Zawierała ilustracje i opisy zalet warzyw i owoców , ich przewagę nad słodyczami. Autorzy umieścili w nim również cenne wskazówki jak zdrowo się odżywiać oraz spędzać aktywnie czas. Pisemko zawierało również reklamę następnego numeru. Zwycięzców oraz pozostałych autorów nagrodzono a wszystkie pisemka udostępniono społeczności szkolnej.

LEKCJA: WARZYWA I OWOCE NA CO DZIEŃ I OD ŚWIĘTA

Nasza szkoła to ,,Szkoła promująca zdrowie” dlatego uczniowie klasy drugiej  ,,Siódemkowe Smakusie” już od dwóch lat
( kl 0 i kl I) uczestniczą w wielu akcjach i konkursach związanych ze zdrowym żywieniem oraz zdrowym stylem życia. Ich wiedza na temat warzyw i owoców na początku konkursu nie była mała, niemniej jednak w wielką ochotą przystąpili do kolejnego projektu. Dzieciom oraz ich rodzicom przedstawiono koncepcję zajęć związanych z tematem. Rozpoczęliśmy od lekcji plenerowej na targu owocowo- warzywnym, gdzie dzieci miały okazję rozpoznania  oraz nazwania warzywa lub owocu oraz poznania różnych ich odmian. Uzgodniono, że każde dziecko codziennie w ramach drugiego śniadania będzie spożywało owoc lub warzywo. Na lekcji, wspólnie z dziećmi opracowano harmonogram oraz sposób przeprowadzenia prezentacji dotyczących warzyw i owoców. Uczniowie – pod kierunkiem nauczyciela-podzielili się na 2,3 – osobowe grupy według sympatii, każda grupa losowała owoc lub warzywo do przygotowania ,,Prezentacji Owoce- Warzywa –CJI”. Następnie w kalendarzu klasowym każdy zespół zaznaczał datę swojego wystąpienia. Dokonano również podziału ról do przedstawienia ,,Na straganie” J.Brzechwy. W domu uczniowie wspólnie z rodzicami opracowali projekty strojów oraz przygotowali przepis na zdrową potrawę z warzyw i owoców. Niektóre -wybrane przez dzieci przepisy zrealizowano w szkole – sałatka owocowa, zdrowa warzywna kanapka. Dzieci uwielbiają kucharzyć, więc zajęcia te sprawiły im wiele radości. Swoimi potrawami częstowali uczniów innych klas. Wielką przyjemnością dla dzieci były również zajęcia rozpoznawania warzyw i owoców za pomocą zmysłów. Na lekcjach plastyki, różnymi technikami wykonywali prace – owoce i warzywa, które zostały wykorzystane jako dekoracja klasy, korytarza szkolnego oraz do przedstawienia. Przez kolejne tygodnie, zgodnie z harmonogramem zespoły prezentowały wiadomości na temat walorów odżywczych warzyw i owoców. Dzieci były bardzo zaangażowane, prześcigały się w pomysłach dotyczących wierszyków, plakatów oraz sposobu ich prezentacji, które były na wysokim poziomie i co najważniejsze wykonane w większości przez dzieci z niewielką pomocą rodziców. W kolejnych prezentacjach uczestniczyli zaproszeni uczniowie innych klas. Po zakończeniu wszystkich promocji owoców i warzyw uczniowie wspólnie składali przygotowane materiały w ,,Encyklopedię warzyw i owoców”. Samodzielnie wybrali projekt okładki, kolejność składu. Wielkim wydarzeniem dla dzieci było przedstawienie ,,Na straganie”, na które zaproszono dzieci z oddziału przedszkolnego. Mali aktorzy wspólnie z rodzicami przygotowali wspaniałe, kolorowe stroje a swoje role przedstawili a dużą ekspresją. Na koniec zaśpiewali piosenkę o jabłku i poczęstowali zaproszonych gości.

ŚNIADANIE DAJE MOC!!!


WIZYTA W SKLEPIE "EKO ŻAREŁKO"

Uczniowie klasy 2 „b” w dniu  3 listopada odwiedzili sklep ze zdrową żywnością "Eko Żarełko". Dzieci poznały wiele ekologicznych produktów dostępnych w sklepie oraz dowiedziały się, z których zrobić zdrowy i smaczny posiłek. Mogły spróbować niektórych zdrowych artykułów spożywczych.


Projekt,,ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM”

Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. W projekcie bierze udział zespół złożony z uczniów klasy drugiej II g. W etapie jesiennym zrealizowany został 1 blok zadań o tematyce prozdrowotnej: ,,Warzywa i owoce na co dzień”, ,, Klasowe Pisemko zachęcające do zrezygnowania ze słodyczy”, ,,Strefa aktywności-zabawy na świeżym powietrzu”, ,,Promocja podjętych działań”, ,,Kolorowy talerz”.  W skład bloku zadaniowego wchodzą zajęcia lekcyjne, konkursy, promocja w szkole oraz forum zdrowia dla rodziców W klasie został ogłoszony konkurs na pracę, w której każdy zaprezentuje zdobytą wiedzę. Uczniowie w grupach, parach albo samodzielnie wykonywali plakaty, zawierające hasła zachęcające do spożywania owoców i warzyw zamiast słodyczy.Podczas lekcji i konkursów uczniowie zdobyli wiele nowych wiadomości, którymi chcieli podzielić się ze swoimi kolegami i koleżankami w szkole. Plakaty wykonane na konkurs zostały zaprezentowane w formie wystawy dla wszystkich uczniów i wzbudziły duże zainteresowanie. Uczniowie pozostałych klas podchodzili, by przeczytać zamieszczone tam wierszyki i z zainteresowaniem słuchali o zasadach zdrowego odżywiania się."Strefa aktywności - zabawy na świeżym powietrzu". Uczniowie wiedzą, że zdrowie to nie tylko odpowiednie odżywianie, ale także wszelkie formy ruchu. Dlatego 26 października uczniowie klasy II g biorący udział w projekcie ,,Zdrowo jem, więcej wiem”spotkali się na boisku szkolnym w celu przeprowadzenia kilku zabaw i gier, które zostały wybrane przez dzieci w wyniku głosowania. Były wyścigi, zabawy ze skakanką, gra w klasy, w gumę, w piłkę i wiele innych zabaw, które sprawiły wiele radości dzieciom.

„JESIENNA SURÓWKA – SAMO ZDROWIE!”

W ramach programu „Szkoła promująca zdrowie” uczniowie klasy II h własnoręcznie przygotowali surówki z ulubionych warzyw i owoców. Przy tej okazji poznali wartości odżywcze przyniesionych produktów oraz rozróżniali ich zapach i smak. Z wielkim zaangażowaniem i przy zachowaniu zasad higieny, wzięli się do pracy, w wyniku czego powstały kolorowe i zdrowe surówki, które dzieci z ochotą zjadły na drugie śniadanie. Wszyscy uczniowie byli dumni, że potrafili samodzielnie przygotować zdrowy i smaczny posiłek.

      PRZYRZĄDZAMY NUTELLĘ

29 września w klasie 0 „a”, II „g” i IV „a” w ramach projektu ,,Zdrowo jem więcej wiem" odbyły się  warsztaty kulinarne, przygotowane przez autorów blogu- „Zabawa w gotowanie”. W tym dniu uczniowie przyrządzili smaczny krem orzechowy. Wspólne działania kulinarne dostarczyły wszystkim wiele radości. Dzieci nauczyły się jak z naturalnych składników wykonać coś słodkiego.

KUPUJEMY WARZYWA I OWOCE

Uczniowie klasy II g (28 września) wybrali się z wychowawczynią na rynek kupić owoce i warzywa. W klasie odbyła się degustacja zakupionych produktów. Ten dzień był zdrowy i witaminowy!

Nowy projekt: „ZDROWO JEM WIĘCEJ WIEM.”

 Nasza szkoła przystąpiła do  ogólnopolskiego  projektu  realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Misją jest przywrócenie naszych dzieci do świata zdrowia, sprawności i pogody ducha. Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda objęła projekt honorowym patronatem. Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.

Podczas pierwszego spotkania z rodzicami przeprowadzono krótką prelekcję na temat projektu i uczestnictwa w konkursie,, Zdrowo jem, więcej wiem" Zadaniem programu „Aktywnie po zdrowie” jest między innymi pogłębienie wiedzy rodziców na temat zdrowego odżywiania dzieci oraz ich aktywności fizycznej.


ROK 2015/2016

WIZYTA W OKRĘGOWEJ SPÓŁDZIELNI MLECZARSKIEJ

16 czerwca uczniowie z klasy O "a" i I "g" odwiedzili Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Stalowej Woli. Dzieci wzięły udział w szkoleniu ,, Mleczne pyszności na zdrowe kości" i otrzymały certyfikat ,,MAŁEGO MLECZARZA".Celem wycieczki było zwiększenie wiedzy uczniów na temat odżywczych walorów mleka oraz jego przetworów, kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i promowanie zdrowego stylu życia.

"BREAKFAST IS MY POWER!"

Dnia 23 maja odbyła się w naszej szkole lekcja otwarta z języka angielskiego promująca zasady zdrowego odżywiania. Lekcje przeprowadziła pani Justyna Babicka. Uczniowie klasy 5d zdobywali wiedzę w języku angielskim na temat najważniejszych składników odżywczych, z jakich powinno składać się zdrowe śniadanie. Szczególna uwaga uczniów została zwrócona na efekty, jakie daje dla zdrowia i ogólnego samopoczucia regularne spożywanie produktów pełnoziarnistych, białek, witamin i minerałów. Uczniowie nauczyli się rozróżniać śniadanie zdrowe od niezdrowego na podstawie zawartych w nim składników. Zwieńczeniem lekcji było wspólne przyrządzenie zdrowego śniadania i jego degustacji. W roli głównej wystąpiły płatki owsiane, jogurt naturalny, mleko,  świeże i suszone owoce oraz orzechy. Przygotowane przez dzieci śniadanie nie zawierało cukru, soli, tłuszczu ani żadnych sztucznych składników. Smacznego!

"ODSTAW NAŁÓG NA UBOCZE, BĘDZIESZ ŻYCIE MIAŁ UROCZE!"

W ramach projektu „Szkoła Promująca Zdrowie”  23 maja zostało przeprowadzone spotkanie na temat współczesnych uzależnień – „Tytoń, narkotyki, alkohol, dopalacze – jak się przed tym bronić.” W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas szóstych, którzy już niebawem opuszczą mury „Siódemki” i wejdą w kolejny etap swojego życia – etap gimnazjum. Tam czekać będą na nich nowe przyjaźnie, nowe wyzwania, ale także nowe, nieznane pokusy. Uczniowie obejrzeli krótką prezentację wprowadzającą ich w temat spotkania. Następnie prowadzący wytłumaczyli czym jest uzależnienie oraz omówili zagrożenia jakie niosą ze sobą współczesne nałogi takie jak zażywanie narkotyków czy dopalaczy, alkoholizm oraz nikotynizm. Pani pedagog przestrzegała dzieci przed uzależnieniami. Uczulała ich na różne sytuacje z jakimi mogą się spotkać w swoim jeszcze ‘niedorosłym’ życiu oraz radziła jak mogą się bronić przed ewentualnymi zagrożeniami. Na koniec dzieci z zaciekawieniem obejrzały animację z przekazem o uzależnieniach. Przed rozejściem się do sal lekcyjnych wszyscy otrzymali naklejki „STOP UZALEŻNIENIOM”. To spotkanie miało być impulsem do zastanowienia się nad tym, czy warto palić papierosy, brać narkotyki, dopalacze czy pić alkohol. 


"PYSZNIE, ZDROWO, SAŁATKOWO..."

W ramach zajęć zdrowego stylu życia oraz zdrowego odżywiania uczniowie klasy I g zrobili swoje ulubione sałatki. W klasie królowały różnorodne warzywa. Każdy uczeń starał się, aby jego sałatka była kolorowa i smaczna. Przy tej okazji dzieci przypomniały sobie wygląd, smak oraz zapach niektórych produktów. Przyrządzanie sałatek, wspólne częstowanie kolegów i koleżanek dało dzieciom wiele satysfakcji. Uczniowie nauczyli się również, że przygotowanie i jedzenie wymaga zachowania szczególnej higieny, myjąc nie tylko ręce ale również i warzywa.


OWOCE MIESIĄCA- JAGODY

Jagody są pyszne i zdrowe. Leczą oczy, obniżają poziom złego cholesterolu, uelastyczniają naczynia krwionośne. Suszone jagody szybko likwidują biegunki. Owoce te świetnie sprawdzają się także jako dodatek do deserów. W czasach, gdy nie znano antybiotyków, czarnymi jagodami leczono zakażenia, tyfus, a nawet polio. Zwalczano nimi gronkowca. Do dziś lekarze zalecają jedzenie jagód podczas kuracji przeciwko glistom i owsikom u dzieci.


ABY POMÓC POWINIENEŚ WIEDZIEĆ !
Trwa szkolenie uczniów klas trzecich w zakresie udzielania pierwszej pomocy, prowadzone przez panią Irenę Sajdak. Uczniowie uczą się, jak reagować i postępować w sytuacji wypadku zagrażającemu zdrowiu lub życiu. Pamiętajmy, że może to dotyczyć każdego z nas. Dlatego ważne jest, by postępować sprawnie, zachowując spokój i opanowanie.
Trzecioklasiści krok po kroku uczą się podstawowych czynności ratujących życie, pamiętając, że bezpieczeństwo ratownika jest zawsze najważniejsze! Umieją ocenić stan poszkodowanego, orientują się kiedy wezwać pomoc i jakie dane podać, aby służby szybko dojechały ze sprzętem  i ludźmi potrzebnymi podczas danego zagrożenia. Potrafią udrożnić drogi oddechowe i ocenić, czy poszkodowany oddycha, ułożyć w pozycji bocznej ustalonej oraz wykonać resuscytację.
Gdyby co dziesiąty mieszkaniec Ziemi potrafił udzielać pierwszej pomocy, ocaliłoby to MILION ludzi rocznie!


WARSZTATY KULINARNE Z OKAZJI ŚWIĘTA DZIEWCZYNEK

Uczniowie klasy IIa uczcili Święto Dziewczynek uczestnicząc w warsztatach kulinarnych - "Zabawa w gotowanie". W ramach zajęć dzieci poznały produkty i zaplanowały kolejne etapy przyrządzania pizzy. Zadbały o to, aby wśród składników znalazła się nie tylko mąka pszenna, ale również razowa. Nie zabrakło zdrowej papryki, bazylii i oliwek. Całości dopełniły szynka, pieczarki i serek. Mali kucharze rozwijali swoją sprawność manualną, ucząc się podstawowych technik kulinarnych takich jak: krojenie, ścieranie, ugniatanie, wałkowanie. Wykazały się zaradnością, umiejętnością zgodnej współpracy i dużym zaangażowaniem. Wspólne gotowanie okazało się pełnym sukcesem - pizza była znakomita, a co najważniejsze od początku do końca wykonana przez dzieci.


Warzywo miesiąca- SAŁATA
Nie żałujmy sobie sałaty. Osoby, które jedzą dużo zielonych warzyw liściastych, rzadziej chorują, są szczupłe i mają ładną cerę. Sałata jest zdrowa i bardzo smaczna. Można ją jeść samą i z dodatkami. Jest w czym wybrać, bo rodzajów sałaty jest naprawdę wiele: rukola, lodowa, masłowa, roszponka, rzymska...
Sałata zawiera luteinę i zeaksantynę, silne przeciwutleniacze. Dostarcza też antynowotworowych substancji, kwasu foliowego i witamin B wzmacniających system nerwowy. Ma tez dużo witaminy E i C, potasu, żelaza, manganu, magnezu, kwasów organicznych. Jest niskokaloryczna: 100 g sałaty to tylko 12 kcal. Orzeźwia, poprawia trawienie i odkwasza.

Luty- miesiącem ZIÓŁ

 Fitoterapia to leczenie przy pomocy roślin. Ich właściwości lecznicze znane były od wieków. Ludzie doświadczalnie poznawali oddziaływanie różnych ziół na organizm człowieka i z pokolenia na pokolenie przekazywali sobie tą wiedzę, stale ją poszerzając.  Obecnie mimo powszechnego stosowania leków farmakologicznych nadal korzysta się z ziołolecznictwa. Na wiele dolegliwości zioła potrafią pomagać tak samo jak leki otrzymywane syntetycznie, przy czym nie mają tylu ubocznych, niepożądanych skutków. Posiadając wiedzę o ziołach, sposobach ich zbioru i przyrządzania można leczyć i zapobiegać niektórym chorobom. Trzeba jednak pamiętać, że w poważniejszych przypadkach nie można liczyć tylko na zioła. 
 Sporządzając napary i nalewki z ziół trzeba dokładnie znać ich właściwości i sposób przyjmowania, bo zioła niewłaściwie użyte mogą szkodzić lub nawet być trujące.

Warzywo miesiąca- CEBULA

Lecznicze właściwości cebuli w ludowej medycynie były wykorzystywane już przed tysiącami lat. I nie ma wątpliwości, że należy jej się przynajmniej jeden pomnik wystawiony przez wdzięczną ludzkość za wszystkie jej dobroczynne właściwości.
Działanie cebuli:

- bakteriobójcze, za które odpowiadają składniki lotne (fitoncydy), uwalniające się podczas krojenia lub miażdżenia cebuli, jak i związki nielotne, znajdujące się w miąższu,
- pobudzają wydalanie moczu,
- usuwające nadmiar wody z organizmu.

Zaleca się ją więc osobom cierpiącym na:
- reumatyzm i artretyzm (zapalenie stawów),
- choroby, którym towarzyszy opuchlizna,
- przy zaburzeniach w oddawaniu moczu,
- albuminurię (obecność białka w moczu),
- uremię (zwiększona zawartość mocznika we krwi).

Co więcej, cebula:
zwiększa odporność organizmu na choroby (jest bogata w siarkę),
- łagodnie obniża podwyższone ciśnienie krwi,
- zawiera witaminy i mikroelementy, których wartość była doceniana przez całe wieki (choćby przy leczeniu szkorbutu przez więźniów i marynarzy). Liście cebuli zawierają: 25 - 90 mg% witaminy C, 1,3 - 5,9 mg% prowitaminy A, witaminy B1, B2 PP,
pobudza apetyt przyspieszając wydzielanie się soków trawiennych,
- zapobiega rozszerzeniu się procesów trawiennych i gnilnych w jelitach oraz eliminuje gazy i reguluje wypróżnienia,
zmniejsza zawartość cukru we krwi,
- wzmacnia organizm, w tym serce (zwłaszcza sok),
- niszczy pasożyty, zwłaszcza owsiki,
- ma korzystne działanie na zapalenia skóry, pomaga w leczeniu ran i oczyszcza je,
uśmierza pieczenie po ukąszeniu owadów, takich jak: komar, pszczoła, osa,
- według amerykańskich badaczy jedzenie codziennie jednej surowej cebuli minimum przez dwa miesiące powoduje wzrost "dobrego" cholesterolu - HLD, a obniżenie "złego" - LDL.

"JABŁKO dla każdego"

W dniu 9 i 10 grudnia 2015 r. w ramach realizacji projektu „Szkoła promująca zdrowie” w naszej szkole przeprowadzono akcję „Jabłko dla każdego”. Uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz przybyli rodzice, dzieci i dziadkowie częstowali się jabłkami ze specjalnie przygotowanych kilku straganów. Zabierając owoce każdy mógł się dowiedzieć o wartościach energetycznych oraz pozytywnym wpływie jabłek na zdrowie.
Akcje przygotowały i przeprowadziły: pani Marta Bańka i pani Renata Czernecka – Skrok. Za pomoc w akcji dziękujemy p. Ani, p. Jarkowi i p. Pawłowi.

"NA STRAGANIE"- inscenizacja przygotowana przez kl. Ia

Dnia 9 listopada uczniowie klasy Ia stawiali swoje pierwsze kroki aktorskie przed koleżankami i kolegami z klasy Ib i Ig.Pod czujnym okiem pani Renaty Czerneckiej – Skrok i pani Marty Bańki zaprezentowali tekst Jana Brzechwy pt. „Na straganie” z własnoręcznie wykonanymi rekwizytami. Mali aktorzy wzbogacili swój występ wierszami i piosenkami. Dzięki temu przekazali cenne informacje o tym, że warzywa odgrywają istotną rolę w żywieniu. Dostarczają, bowiem składników regulujących procesy biologiczne ustroju, przyczyniając się tym samym do utrzymania zdrowia. Te składniki to: witaminy, składniki mineralne, kwasy organiczne, pektyny, substancje aromatyczne, cukry łatwo przyswajalne, błonnik.

Goście przybliżyli sobie wiedzę na temat wpływu warzyw na właściwy rozwój. 

Owoc miesiąca- JABŁKO
Grudzień jest miesiącem czerwonych owoców i warzyw.

Jabłko to kuszący owoc znany od wielu lat. Już w biblijnych czasach Ewa dała Adamowi jabłko. Każdy z nas je lubi, choć nie każdy zjada. Jabłka neutralizują toksyczne substancje, obniżają poziom „złego” cholesterolu i wspomagają prawidłowe trawienie. To także dobre owoce na odchudzanie. To przecież żaden wysiłek, a słodka przyjemność, więc jedzmy je ze smakiem. Lobo, gala, antonówka, reneta – to tylko niektóre z ich odmian, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.DZIEŃ WITAMIN
     23 listopada zespół ds. Promocji Zdrowia zorganizował w szkole akcję pod hasłem „Dzień Witamin”. Celem akcji było uświadomienie uczniom dobroczynnego wpływu witamin dla organizmu człowieka, dostarczenie wychowankom sporej dawki witamin poprzez wspólną degustację owoców i warzyw oraz kształtowanie nawyku mycia owoców oraz warzyw przed jedzeniem. Uczniowie klas 0-VI przynieśli w tym dniu umyte „dary naszych sadów i ogrodów”. Następnie panie przygotowały witaminowy poczęstunek na pięknie udekorowanych stołach, które uginały się od dorodnych owoców i warzyw. Cała społeczność szkolna degustowała do woli świeże, smaczne owocowe i warzywne rarytasy. W szkole panował radosny nastrój, który spowodowany był  ( jak sądzimy) wysokim stężeniem witamin w młodych organizmach. Zapach świeżych cytrusów unosił się na szkolnych korytarzach cały dzień:). Organizatorzy dziękują za zaangażowanie wszystkim uczniom klas od O do VI !
Dziękujemy wyrozumiałym nauczycielom, dyrekcji oraz służbom porządkowym – dzięki którym udało się sprawnie przeprowadzić tą kolorową inicjatywę.
Mamy nadzieję, że akcja przyczyniła się do promocji zdrowego stylu odżywiania, a dzieci polubią surówki i warzywa.   PAPIEROSY- NIE, DZIĘKUJĘ! 

     Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu, obchodzonego 19.11.2015. pani Beata Korkowska przeprowadziła lekcję w kl. VI „a” na temat szkodliwości tego uzależnienia. Uczniowie dowiedzieli się jak papierosy działają na organizm człowieka, aktywnie włączyli się w dyskusję, obejrzeli przygotowane plakaty oraz film. Doszli do wniosku, że palenie papierosów to powolne zabijanie samego siebie i innych (biernych palaczy).


Warzywo miesiąca- DYNIA
„Pożywienie niestworzone przez naturę nie może nam służyć za jedzenie”.- Andreas Moritz
Chcesz być szczupły, zdrowy, mieć ładną cerę i tryskać energią- jedz DYNIĘ. Jest idealnym warzywem dla odchudzających się, bo jest niskokaloryczna. Zawiera witaminy i minerały, i jak na roślinę ciepłolubną przystało, energię naszej gwiazdy- Słońca. Szczególnie dobrotliwie oddziałuje na żołądek, śledzionę i trzustkę.

Gazetka wykonana przez panią Maję Bieszcz- Giecko promująca w miesiącu listopadzie spożywanie zdrowego warzywa- DYNI.

Zdrowe odżywianie- warzywa i owoce antyrakowe.

"Jesteś tym co jesz."
 Spożywając codzienne posiłki pamiętajcie, że powinniśmy chronić nasz organizm przed atakiem nowotworów na różne sposoby.
 N
iektóre pokarmy stanowią pożywkę dla raka, a inne wręcz odwrotnie mają w swoim składzie silne związki antyrakowe
Zdolność produktów spożywczych do eliminowania rakotwórczych substancji ma bardzo duże znaczenie. Dlatego spożywajmy warzywa i owoce

Gazetka przygotowana przez panią Joannę Grzegorczyk przedstawia warzywa i owoce antyrakowe, a także jak się zdrowo odżywiać, by uniknąć otyłości.


Marsz "Różowej Wstążki"

        W piątek, 30 października uczniowie klas VI "e" i VI "a" pod opieką p. Beaty Korkowskiej, Joanny Grzegorczyk i Bogusławy Dynek uczestniczyli w Marszu "Różowej Wstążki". 
Marsz zintegrował osoby z różnych środowisk, które niosły wspólne przesłanie: "Wcześnie wykryty nowotwór nie musi oznaczać wyroku. Profilaktyka możne uratować nasze życie." Marsz 
wyruszył spod Biblioteki Międzyuczelnianej docierając do Miejskiego Domu Kultury. W sali widowiskowej p. 
Konrad Mężyński, prezes Stowarzyszenia "Dobro Powraca" oraz lek. med. Wojciech Korkowski mówili o profilaktyce raka, systematycznych badaniach i zdrowym stylu życia. Od
była się również projekcja filmu poświęconego poruszonej tematyce. 


Aby pomóc, powinieneś wiedzieć!
         Każdy może nauczyć się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, jednak od tego, czy znajdzie się ktoś. kto je prawidłowo wykona, może zależeć czyjeś życie.
21 października uczniowie klas IG i IID wzięli udział w lekcji nauki udzielania pierwszej pomocy, przygotowanej i prowadzonej przez panią Irenę Sajdak. Po obejrzeniu filmu instruktażowego dzieci dyskutowały na temat miejsc, przedmiotów, sytuacji niebezpiecznych w szkole, w domu, na podwórku. Zastanawiały się, jak pomóc w razie wypadku i jak należy wezwać pomoc, gdy w pobliżu nie ma telefonu. W parach prowadziły rozmowę z dyspozytorem pogotowia. Obserwowały, jak prawidłowo ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, wykonać oddechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej. Zapamiętały, że uciskanie klatki piersiowej można ćwiczyć tylko na manekinie!


SZKOŁA PROMUJĄCA ZALECENIA EUROPEJSKIEGO KODEKSU WALKI Z RAKIEM 

 1. Cykl 7 zajęć dla klas piątych i szóstych:
          a)  Co to jest Europejski kodeks walki z rakiem?
          b)  Papierosy – nie, dziękuję.
          c)  Wystrzegaj się otyłości.
          d)  Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
          e)  Spożywaj więcej warzyw i owoców. Jedz co najmniej pięć porcji dziennie.
           f)  Alkohol – dziękuję, ja nie piję!
           g)  
  Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

 2. Światowy Dzień Onkologii – 04.10.15.  – wystawa rysunków Andrzeja Mleczki ilustrujących zalecenia EKWzR; pogadanka na temat projektu dla uczniów klas piątych i szóstych.
 3. Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi  - 15.10.15. „Różowa wstążeczka” – promowanie  badań profilaktycznych wśród pracownic szkoły oraz mam i babć uczniów. Przygotowanie różowych wstążeczek – symbolu walki z rakiem piersi oraz ulotek informacyjnych.
 4. Światowy Dzień Walki z Otyłością – 24.10.15. Wystawa – komiks o zdrowym trybie życia, plakaty zachęcające do zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.
 5. Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu – 19.11.15. Konkurs plastyczny (wystawa nagrodzonych prac); ulotki ostrzegające przed skutkami palenia tytoniu.
 6. Przedstawienie o zdrowym trybie życia „Czerwony Kapturek”, przygotowane przez uczniów klasy VIE, na zakończenie projektu– grudzień 2015.
 7. Ankiety ewaluacyjne dla uczniów klas piątych i szóstych, biorących udział w projekcie na początku (październik) i końcu zajęć (grudzień) – porównanie wyników.

                   Koordynatorki projektu w szkole: Joanna Grzegorczyk i Beata Korkowska

         15 października z okazji Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi, panie Joanna Grzegorczyk i Beata Korkowska przypominały o ważności badań profilaktycznych, nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali ulotki, rozwieszone zostały plakaty. Przypięta różowa wstążka symbolizowała przyłączenie się do akcji. Mamy nadzieję, że nasze działania zachęciły przynajmniej niektóre panie do lepszego zadbania o swoje zdrowie i profilaktycznego przebadania się. 

ROK 2014/2015
SAŁATKA OWOCOWA ,,BOMBA WITAMINOWA”                    
Propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych to główny cel programu Szkoła Promujące Zdrowie. Z tej okazji uczniowie klasy 0 „c” mieli okazję samodzielnie zrobić pyszną sałatkę owocową. Każdy uczeń przyniósł ulubione owoce. Dbając nie tylko o zdrowe odżywianie, ale też o higienę i bezpieczeństwo podczas przygotowywania posiłków, dzieci przygotowały wszystko jak należy: umyły ręce i owoce. Ostrożnie kroiły owoce z niewielką pomocą wychowawczyni. Na koniec dzieci z apetytem zjadły sałatkę. Wspólne spożywanie pysznej i zdrowej sałatki owocowej sprawiło, że nawet Ci, którzy nie za bardzo lubią owoce zajadali ją ze smakiem.

          KONKURS PLASTYCZNY OWOCE I WARZYWA


          KONKURS "KULINARNI ODKRYWCY"

           AKCJA W SKLEPIE TESCO- "PROMUJEMY GOTOWANIE I ZDROWE ODŻYWIANIE"

         ŁADNIE, SMACZNIE I ZDROWO- ROBIMY KANAPKI

                  DZIEŃ JABŁKA "APPLE DAY"

AKCJA "DRZEWKO ŻYCIA"–ubieramy przyrodę

GAZETKI SZKOLNE

Comments