Державна підсумкова атестація

ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД ДПА -2023


Міністерство освіти і науки України повідомляє, що набув чинності наказ Міністерства освіти і науки України від 11 січня 2023 року № 19 «Про звільнення від проходження державної підсумкової атестації учнів, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти, у 2022/2023 навчальному році», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26 січня 2023 року за № 167/39223.

Наказ підготовлено з метою збереження життя і здоров’я учнів в умовах воєнного стану, відповідно до статті 17 Закону України «Про повну загальну середню освіту», Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення б воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», пункту 8 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 630, пункту 3 розділу І, пункту 6 розділу IV Порядку проведення державної підсумкової атестації, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 07 грудня 2018 року № 1369, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02 січня 2019 року за № 8/32979.


  Перейти до перегляду інформації з ДПА

 

 

 Державна підсумкова атестація (ДПА) — випускні іспити, які складають випускники початкової (4  клас), основної (9 клас) та старшої (11 клас) школи, а також професійно-технічних і вищих навчальних  закладів I–II рівнів акредитації в Україні. Державна підсумкова атестація проводиться наприкінці  навчального року.

 Державна підсумкова атестація проводиться в загальноосвітніх навчальних закладах з предметів, які  містяться в інваріантній частині типових навчальних планів за збірниками, затвердженими Міністерством  освіти і науки України. Результати ДПА визначаються за 12-бальною шкалою за загальними критеріями  оцінювання навчальних досягнень учнів. Бали, отримані за атестацію, виставляються окремо від річних  балів. Результати ДПА заносяться до свідоцтва про базову загальну середню освіту (9 клас), до  атестата про повну загальну середню освіту (11 клас) і враховуються при визначенні середнього бала  відповідного документа, а також при визначенні претендентів на нагородження золотою або срібною  медаллю.

 

ДПА в початковій школі

У початковій школі проводиться державна підсумкова атестація з української мови або з мови навчання (мова та читання) та математики. Бали за атестацію виставляються за результатами підсумкових контрольних робіт.

 

ДПА в основній школі

В основній школі учні атестуються з української мови (диктант), математики, географії, біології та іноземної мови (чи інший гуманітарний предмет на вибором навчального закладу, профільний предмет або предмет, який вивчається поглиблено, окрім Української літкратури ).

 

ДПА у старшій школі

Державна підсумкова атестація проводиться з української мови (письмовий переказ), профільного предмета (або на вибір з історії України чи математики у класах універсального профілю) та предмета на вибір (крім деяких предметів, які не вивчаються в 11 класі у класах універсального профілю, наприклад, правознавства).


Можуть бути атестовані також екстерни та інші особи, які не навчались у «звичайних» загальноосвітніх навчальних закладах (особи, які не мали змоги за станом здоров'я, які прискорено опанували навчальний матеріал тощо).

Результати ДПА можуть бути оскаржені до апеляційної комісії, яка може скоригувати атестаційну оцінку

Звільняються від ДПА:

Вимоги до поведінки учнів під час державної підсумкової атестації

 

1. Під час державної підсумкової атестації учні мають право:

1.1. Задавати організаційні запитання, що не стосуються змісту атестаційних завдань.

1.2. Оскаржити процедуру проведення державної підсумкової атестації чи її результати.

 

 

2. Під час державної підсумкової атестації учням заборонено:

2.1. Заважати одне одному, спілкуватися, передавати різні предмети тощо.

2.2. Задавати учителю запитання, що стосуються змісту атестаційних завдань.

2.3. Виходити з аудиторії по декілька осіб (виходити дозволяється лише по одному).

2.4. Виносити за межі аудиторії бланки та проштамповані аркуші.

2.5. Користуватися мобільними телефонами, фото- і відеоапаратурою, друкованими й рукописними матеріалами (підручниками, посібниками, конспектами), що можуть бути використані як додаткові джерела інформації, необхідної для виконання атестаційної роботи.

 

 

3. Під час державної підсумкової атестації учні зобов'язані:

3.1. Залишити речі, не передбачені процедурою проведення державної підсумкової атестації, у спеціально відведеному в аудиторії місці.

3.2. Дотримуватися тиші.

3.3. Здавати державній атестаційній комісії бланки відповідей у разі виникнення потреби вийти з аудиторії.

3.4. Здати атестаційну роботу і покинути аудиторію у разі порушення дисципліни та недотримання правил поведінки під час виконання атестаційної роботи.

3.5. Здати бланки відповідей після закінчення роботи.

 

Поради учням щодо підготовки та складання ДПА

Заздалегідь поставте перед собою мету, яка вам під силу. Пам’ятайте, що ніхто не може завжди бути досконалим.

· Не бійтесь помилок. Не помиляється той, хто нічого не робить. Ті люди, які налаштовані на успіх, досягають у житті значно більшого, ніж ті, які намагаються уникати невдач.

· Завчасно ознайомтеся з процедурою проходження державної підсумкової атестації, а також з правилами заповнення бланків та проштампованих аркушів.

· Потренуйтеся розв’язувати завдання у формі, яка буде використана під час атестації; спробуйте вдома розрахувати час на виконання одного такого завдання.

· Під час підготовки до державної підсумкової атестації чергуйте розумову діяльність із руховою. Пам’ятайте увага і концентрація слабшають, якщо довго займатися одноманітною роботою.

· Відпочивайте через кожні 40-50 хвилин занять (оптимально робити 10-хвилинні перерви).

· Для активної роботи мозку потрібно багато рідини, тому більше пийте простої або мінеральної води, зеленого чаю.

· Дотримуйтесь режиму сну і відпочинку. При посилених розумових навантаженнях варто збільшити час сну на годину. Напередодні державної підсумкової атестації ляжте раніше спати.

· Перед тим, як розпочинати виконувати атестаційну роботу, зосередьтеся, розслабтеся і заспокойтеся. Пам'ятайте, що розслаблена зосередженість набагато ефективніша, ніж напружена увага.