Визначення статі.

Стать. Статеві ознаки. Визначення статі.


Пригадайте які особливості періоду статевого дозрівання.

Навчіться називати первинні та вторинні статеві ознаки людини, роль ендокринної системи в регуляції овуляції.

Запам'ятайте такі ключові поняття і терміни: первинні статеві органи, вторинні статеві ознаки, мутація, полюція, менструальний цикл, овуляція.


Продовження роду (відтворення)- важлива функція організму людини, яка стає можливою після досягнення статевого дозрівання.


Які ознаки статевого дозрівання у хлопчиків?

Статеве дозрівання у хлопчиків починається у період від 11 і завершується в середньому до 18 років. Первинні його ознаки - збільшення розмірів яєчок і зовнішніх статевих органів.

У яєчках починають утворюватися сперматозоїди і виробляється чоловічий статевий гормон. Він надходить у кров і зумовлює формування вторинних статевих ознак, характерних для чоловічого організму. До них належать ріст волосся на обличчі, низький голос, формування типової чоловічої статури.

Зміни голосу у період статевого дозрівання називають мутацією, У цей час не рекомендують напружувати голосові зв'язки (кричати, голосно розмовляти).

Під впливом статевого гормону посилюється секреція шкірних залоз, особливо на обличчі й спині. Якщо не дотримуватися особистої гігієни, вони можуть запалюватися, утворюючи вугрі.

Строки настання статевого дозрівання та його інтенсивність залежать віл багатьох чинників: спадкових особливостей, побутових і соціально-економічних умов, стану здоров'я, характеру харчування, клімату тощо. З початком статевого дозрівання у хлопчиків починає вироблятися сперма, мимовільне виверження якої під час сну називають полюцією. Полюції свідчать про те, що сім'яники розвиваються нормально, хлопчик стає юнаком.


Які ознаки статевого дозрівання у дівчаток?

Статеве дозрівання у дівчаток відбувається від 9 до 16 років. У цей час збільшується виділення гормонів гіпофіза, що стимулюють ріст яєчників, у яких починають вироблятися статеві гормони. Це первинні статеві ознаки. Під їхнім впливом розвиваються жіночі вторинні статеві ознаки: збільшуються молочні залози, формується відповідна жіноча статура.

Приблизно у віці 11-14 років у дівчат починається перша менструація - ознака дозрівання яйцеклітини у фолікулах яєчників.


Чому ми схожі на своїх батьків?

Як вам уже відомо в яйцеклітині й у сперматозоїді міститься 23 хромосоми (зигота в нормі містить 46 хромосом, тобто повний їхній набір, характерний для клітин тіла людини). При злитті яйцеклітини і сперматозоїда під час запліднення одну половину хромосомного набору (23 хромосоми) запліднене яйце дістає від батьківського, а другу (23) - від материнського організму. Таким чином, запліднене яйце (зигота) містить інформацію про спадкові ознаки обох батьків.


Як визначають стать людини?

У людини стать визначається за поєднанням статевих хромосом під час запліднення яйцеклітини. Хромосоми в соматичних клітинах організму людини складають парні (диплоїдні) набори (2n). Серед них розрізняють нестатеві хромосоми (аутосоми) і одну пару статевих хромосом, які умовно позначають певними літерами латинського алфавіту X, Y. Клітини жінки містять дві однакові статеві хромосоми, які позначають XX. У чоловіків вони представлені двома різними хромосомами X і Y. Тож набори хромосом жінки і чоловіка відрізняються лише однією хромосомою: хромосомний набір жінки містить 44 А + XX, чоловіка - 44 А + ХY (А - нестатеві хромосоми - аутосоми). Статеві клітини (гамети) у людини мають половинний (гаплоїдний) набір хромосом: яйцеклітини містять 22 А + X хромосоми. Таким чином, у жіночої статі утворюється лише один тип гамет (гамети з Х-хромосомою). У чоловіка гамети містять і 22 А + Х, і 22 А + Y хромосоми, тобто утворюється два типи гамет (з Х-хромосомою і з Y-хромосомою). Якщо при заплідненні до яйцеклітини потрапляє сперматозоїд з Х-хромосомою, утворюється зародок жіночої статі, а з Y- хромосомою - чоловічої статі. Отже, визначення статі в людини залежить від наявності X- або Y-хромосоми в сперматозоїді, що запліднює яйцеклітину.

Будова статевих органів.


Пригадайте як відбувалася еволюція статевого розмноження у хребетних тварин: що таке рід, родина.

Навчіться характеризувати реалізацію в людини функції продовження роду; будову і функції статевих залоз людини.

Запам'ятайте такі ключові поняття і терміни: яєчка, сім'яні міхурці, передміхурова залоза, яєчники, маткові труби, матка.


Однією з умов існування і процвітання будь-якого біологічного виду є здатність відтворювати нащадків. Людина також біологічний вид, тому продовження роду є її природною потребою. Однак людина не тільки біологічна, а й соціальна істота. Це зумовлено тим, що її еволюція відбувалася в соціальному середовищі. Тому повноцінними умовами для продовження людського роду є створення сім'ї.

Людина розмножується статевим способом. Функцію розмноження забезпечує репродуктивна система, яку утворюють статеві органи. Статеві органи складаються зі статевих залоз, де формуються статеві клітини; статевих шляхів, по яких ці клітини досягають місця запліднення, і зовнішніх статевих органів, що забезпечують зустріч статевих клітин.


Яка будова чоловічих статевих органів?

Чоловіча статева система складається з внутрішніх і зовнішніх статевих органів. Внутрішні статеві органи - це яєчка (статеві залози) з придатками, статеві канали (сім'явиносні й придаткові протоки, сім'явипорскувальний канал), придаткові статеві залози (сім'яні міхурці, передміхурова залоза, залози цибулини сечівника) (мал.1,1).





Яєчка - овальні парні статеві залози, що містяться поза черевною порожниною у шкірному мішку (мошонці) і виконують подвійну секреторну функцію: зовнішню - утворення сперматозоїдів і внутрішню - виділення гормону тестостерону. Кожне яєчко складається приблизно з тисячі звивистих сім'яних канальців (мал.1,2). При статевому дозріванні у сім'яних канальцях яєчок починають утворюватися чоловічі статеві клітини - сперматозоїди. З яєчок вони надходять до придатків, де дозрівають упродовж двох тижнів.

Придаток яєчка - це згорнута спіраллю трубка, що проходить по задній частині кожного яєчка. Від кожної протоки придатка починається сім'явиносна протока, яка з'єднується з протоками сім'яних міхурців. Сім'яні міхурці - парні залози, секрет яких забезпечує сперматозоїди поживними речовинами, а також підтримує їхню рухливість.

Протоки придатків й сім'яних міхурців зливаються в одну й утворюють сім'явипорскувальний канал. Він відкривається у сечівник (уретру). Саме тут сечовий шлях об'єднується зі статевим.

Під сечовим міхуром, верхню частину сечівника охоплює передміхурова залоза (простата). Вона виділяє слиз, який забезпечує рух сперматозоїдів сім'явиносною протокою, а також процес сім'явипорскування. Залози цибулини сечівника виділяють слизоподібний секрет, що захищає слизову оболонку сечівника від подразнювальної дії сечі.

До зовнішніх статевих органів відносять мошонку, що вміщує яєчка та їхні придатки, і статевий член (пеніс).


Яка будова жіночих статевих органів? До жіночих статевих органів належать яєчники, маткові труби, матка і піхва (мал.2).





Яєчники - парні статеві органи мигдалеподібної форми. Вони утворені з численних фолікулів, кожен з яких містить незрілу яйцеклітину, та секреторних клітин, що виділяють статеві гормони (зокрема естрадіол і прогестерон).

До кожного яєчника підходить маткова труба - парний м'язовий орган завдовжки до 12 см, за допомогою якого кожен яєчник зв'язаний з маткою. Частина маткової труби має розширення (лійку) з отвором, оточеним миготливими війками. Завдяки рухам цих війок яйцеклітина потрапляє до маткової труби, де, зазвичай відбувається запліднення.

Матка - товстостінний грушоподібний порожнистий м'язовий орган, який виконує менструальну, секреторну функції; а під час вагітності в ній розвивається зародок і плід. У матці розрізняють опуклішу верхню частину, або тіло матки, до якого підходять маткові труби, та вужчу циліндричну нижню частину матки - шийку. Це вузь кий канал, який під час пологів розширюється, щоб ним могла пройти дитина Матка переходить у піхву - м'язову трубку, через яку сперматозоїди потрапляють у жіночий організм.

До репродуктивної системи жінок відносять також молочні залози - парні органи, в яких утворюється молоко в період вигодовування немовлят.


Узагальнимо знання


Період статевого дозрівання характеризується значними змінами у фізичному і психічному розвиткові підлітків.

Уникання шкідливих звичок (вживання алкоголю, нікотину та інших наркотичних і токсичних речовин) збереже стійкість молодого організму до негативних впливів зовнішнього середовища.

Застосуйте здобуті знання


Виберіть правильну відповідь (одну або кілька)


1. Укажіть чинник, який зумовлює формування вторинних статевих ознак у чоловіків:

а) утворення сперматозоїдів;

б) вироблення тестостерону;

в) прогестерону.


2. Позначте, що утворюється на місці зруйнованого фолікула:

а) яйцеклітина;

б) жовте тіло;

в) гормон естроген;

г) гормон прогестерон.


3. Виберіть роль жовтого тіла:

а) виробляє гормон, що затримує дозрівання наступного фолікула;

б) готує слизову оболонку матки до прийняття зародка;

в) сприяє розшаруванню слизової оболонки матки;

г) сприяє дозріванню яйцеклітини.


4. Сконструюйте відповідь у вигляді таблиці «Особливості періоду статевого дозрівання у хлопчиків і дівчат».

1. Виберіть чоловічі статеві органи:

а) яєчники;

б) яєчка;

в) сім'яні міхурці;

г) передміхурова залоза.


2. Виберіть жіночі статеві органи:

а) яєчники;

б) яєчка;

в) матка;

г) маткові труби.


3. Вкажіть продукти чоловічих статевих залоз:

а) сперматозоїди;

б) яйцеклітини;

в) гормон тестостерон;

г) гормон прогестерон.


4. Вкажіть продукти жіночих статевих залоз:

а) сперматозоїди;

б) яйцеклітини;

в) гормон тестостерон;

г) гормон прогестерон.


5. Сконструюйте відповідь у вигляді схеми «Значення репродуктивної системи людини».

Мал.1. Чоловічі статеві органи (1). Будова яєчка (2)



Мал.2. Будова жіночих статевих органів