Для вчителів біології

Творча група вчителів біології Полтавського району рекомендує вибрати з репозитарію підручників





прир кал 17 (1).docx
природознавство (1).docx
навч проекти пр.docx

2017-2018н.р.

РМО вчителів біології –«Розвиток професійної компетентності вчителя, як умова підвищення якості освіти»

Творча група вчителів біології: «Використання мультимедійних презентацій при викладанні біології»

Складанням іспиту з біології завершилась державна підсумкова атестація у 9 класі для учнів, що поглиблено вивчали цей предмет протягом трьох років. 26 випускників Терешківської ЗОШ І-ІІІ ступенів успішно виконали завдання ДПА.

13 червня 2017 року в 9 класі Степненського НВК відбулася державна підсумкова атестація з біології.docx
ДПА з біології в 9 кл..docx

Я ХОЧУ ПРИВІТАТИ ВАС З ВЕСНОЮ

Хай смуток розтане

весною, як сніг.

Хай в дім ваш приходить

лиш радість і сміх!

Хай сонячний промінь

зігріє вам душу,

Якщо, раптом сльози -

нехай їх осушить.

Нехай усміхаються вам перехожі

у яснії дні і у дні непогожі.

Як сад весняний,

хай душа ваша квітне

І кожен ваш день

до вас буде привітним!

Надії,

кохання

й небесної сині

Усякому дому

і кожній людині!

Лідія Яр

Колотій Михайло Сергійович

Олімпіада з екології – 1 м. у ІІ турі, 2 м. у ІІІ турі.

Вчитель – Тараненко Марина Сергіївна


Хмелевський Дмитро Олександрович

учень 11 класу Терешківської ЗОШ І – ІІІ ступенів

Екопроект на тему:

«Екологічні ніші Твердокрилих у межах Чалівського лісництва Полтавського району як основна умова їх збереження»

Переможець І етапу та призер (2-ге місце) ІІ етапу Всеукраїнської предметної олімпіади з екології.


21 березня 2017 року відбулося засідання РМО вчителів біології Пол-тавського району на базі Краєзнавчого музею

Вчителі відвідали науково-дослідний відділ природи, зокрема ознайомилися з орнітологічними колекціями та гербаріями.

Короткі відомості до екскурсії.

Орнітологічна колекція почала комплектуватися з 1891 р., коли музею було подаровано 20 чучел птахів. У 1897 р. музей придбав 350 чучел 134 вида птахів у генерала Шульговського.

У першій чверті ХХ ст. (1900-1920 рр.) музейна колекція чучел та тушок птахів значно поповнилась збірками В. Г. Аверіна, М. І. Гавриленка, І. А. Зарецького, К. М. Скаржинської, М. Ф. Ніколаєва, Г. І. Бернадського та інших орнітологів, краєзнавців, аматорів.

Напередодні війни орнітологічна збірка музею включала 1100 екземплярів, до якої, як зазначав М. І. Гавриленко, входили всі раритети орнітофауни Полтавщини. Після війни від неї залишилися тільки два експонати.

У повоєнні роки орнітологічна колекція формувалась безпосередньо з об'єктів, добутих на території Полтавської області. Чучела птахів були виготовлені таксидермістами музею Є. І. Мячіним, Н. С. Ляхович, С. П. Кравченком, О. А. Джепою, Г. А. Андрієць, а також таксидермістом музею природи Харківського державного університету М. Я. Ружинським. Частина чучел птахів, виготовлених на Ростовській таксидермічній фабриці, була придбана в магазині наочних приладь.

Останні надходження – 13 тушок птахів, виготовлених О. М. Руденком, 10 з яких добуті на Житомирщині.

На сьогодні орнітологічна колекція нараховує 446 одиниць збереження. До її складу входять 434 чучела та 30 тушок 200 видів птахів, які належать до 49 родин.

178 чучел і 9 тушок птахів представлено в експозиції, решта зберігається у фондосховищі.

Колекція включає чучела і тушки рідкісних і зникаючих видів, що занесені до Червоної книги Міжнародного Союзу охорони природи, Червоної книги України та Європейського червоного переліку (32), та 35 видів, які є рідкісними або тимчасово перебувають під загрозою зникнення в природних умовах на території Полтавської області (згідно з рішенням Полтавської облради від 23.03.2005 р.)

Гербарій Полтавського краєзнавчого музею нараховує близько 10000 гербарних аркушів, що включають 1520 видів вищих судинних рослин. Формування його розпочалося з 1891 року. Гербарій збирався різними колекторами переважно на території історичної Полтавщини. Найстаріші гербарні зразки датуються 1849–1853 роками (колектор невідомий). Збереглися також збори видатних ботаніків: Г. С. Оголевця, С. О. Іллічевського, В. Ф. Ніколаєва, в невеликій кількості – А. М. Краснова. Ботанічна колекція музею складається із систематичного гербарію «Флора Полтавщини», згрупованого за родинами, і тематичних гербаріїв («Червонокнижні рослини», «Регіонально рідкісні види», «Ефемероїди», «Гербарій рослин із перспективних та існуючих заповідних територій», «Дендрологічний гербарій», «Лікарські рослини» тощо).

Методист РМО Гришко В.Я.

15 березня на базі Полтавського національного педагогічного університету ім. В. Г.Короленка в Малій актовій залі відбувся науково – методичний семінар «Біологічна освіта в сучасній українській школі».

На семінар були запрошені декан природничого факультету Гриньова Марина Вікторівна, Бур'ян В.І., методист хімії відділу природничо-математичних дисциплін ПОІППО , Шиян Н.І.,викладач кафедри хімії,вчителі шкіл Полтавської області. Проводив семінар директор з науково-методичної роботи Творчого об'єднання «Соняшник» кандидат біологічних наук,заслужений вчитель України,голова Методичної комісії Міжнародної природознавчої гри «Геліантус» Шаламов Р.В.

Методичне об'єднання вчителів біології начолі з методистом відділу освіти Полтавської РДА Гришко В.Я. взяло активну участь у роботі семінару.

Увазі учасників було запропоновано поняття компетентнісного підходу при вивченні біології, розглянуті запитання ЗНО , Всеукраїнської гри «Геліантус» для вчителів та учнів та детально проаналізовані . Шаламов Р.В. представив підручник з біології для 9 класу як підручник нового покоління ,ознайомив присутніх із його структурою, дизайнерським оформленням,науковістю, типовими запитаннями, завданнями, новизною, підтримкою в мережі Інтернет.


14.03.17 на базі Абазівської ЗОШ І-ІІІ ст. відбулося чергове засідання "Школи молодого вчителя біології, хімії, основ здоров'я".

В ході роботи відвідано та проаналізовано урок біології у 6 класі. Вчитель Кабак Я.О. провела урок на задовільному методичному і науковому рівні. В присутності адміністрації школи урок було проаналізовано, молодим вчителям були надані відповідні методичні рекомендації. Також були розглянуті питання підготовки та проведення ДПА з біології, обговорені питання ведення шкільної документації. Молоді вчителі поділилися своїми проблемами, обмінялися досвідом роботи. На всі питання, які виникали в ході роботи молоді педагоги отримали методичні поради та рекомендації.

Валентина Гришко

14.02.2017р. відбулося засідання творчої групи вчителів біології Полтавського району. Творча група відвідала Полтавську обласну універсальну наукову бібліотеку імені Івана Петровича Котляревського. Найбільша наукова бібліотека Полтавщини. Заснована 1894 року як Громадська Бібліотека. У 1949 році на честь 150-річчя виходу в світ «Енеїди» бібліотека отримала ім'я Івана Петровича Котляревського. З 1966 року — державна обласна універсальна наукова бібліотека.

Вчителі біології разом з методистом Полтавського РМК Гришко В.Я. відвідали виставки, які проходили в бібліотеці.

Книжково-ілюстративна виставка «Не зривайте первоцвіти»

У лютому та березні 2017 р. в Україні проводиться загальнодержавна акція «Первоцвіт-2017», метою якої є збереження рідкісних весняних квітуючих рослин.

Тематична книжкова виставка «Мова – ім’я народу, візитка нації»

Відділ обслуговування користувачів пропонує переглянути книжкову виставку «Мова – ім’я народу, візитка нації», яка підготовлена до Міжнародного дня рідної мови, який відзначається щороку 21 лютого.

Виставка-інформація «Збережи тепло – збережиУкраїну»

Споживання тепла в українських будинках удвічі вище, ніж у Білорусії і в три-п’ятьразів, ніж в європейських країнах зі схожим кліматом. Майже 50% тепла надмірно витрачається через поганее утеплення і відсутність систем управління теплом. Неефективне споживання ресурсів призводить до надмірних витрат бюджету на закупівлю газу, субсидії сім’ям та дотації підприємствам ЖКГ. Інвестувати в енергозбереження більш прибутково, ніж виплачувати субсидії чи купувати газ в імпортерів, інвестуючи в економіки інших країн.

Рекомендуємо вчителям Полтавського району ознайомитись з матеріалами виставок, та взяти участь у проведенні загальнодержавної акції «Первоцвіт-2017» та провести виховні заходи по темі: «Збережи тепло – збережиУкраїну». Також тут можна відвідати уроки по даних темах разом з учнями.

Методист РМК Гришко В.Я.

Результати конкурсу "Осінній колосок -2016"

У листопаді 2016 року відбувся Міжнародний природничий інтерактивний конкурс «Колосок-осінній-2016»

Полтавський район уже який рік поспіль є активним учасником даного конкурсу і цей рік не виняток. 11 шкіл району взяли участь, вікова категорія дітей різноманітна починаючи з наймолодших – 1клас і закінчуючи випускниками – 11 класники. Найактивнішими виявилися учні 3-4 класів. Найбільша кількість учасників була в таких школах, як: Терешківська ЗОШ; Мачухівський НВК; Супрунівський НВК; Вацівська ЗОШ.

У лютому 2017 року всі учасники отримали позитивний результат, за що були нагороджені сертифікатами та цінними призами.

Нові підручники – нові підходи до навчання

Автори: Методист РМК Гришко В.Я., керівник методоб'єднанння вчителів біології Полтавського району Васюкова Н.М.

Суспільно – політичні зміни в Україні, орієнтація на європейські стандарти у різних галузях, в тому числі й в освіті, сприяє переходу до демократичного процесу навчання. У зв’язку з цим й прийняті нові Державні стандарти загальної середньої освіти, зазнали змін навчальні плани та програми і, звичайно, шкільні підручники й навчально-методичні посібники.

Особлива роль у побудові навчання належить шкільним підручникам– моделі навчального процесу. Вони можуть актуалізувати суб’єктивні проблеми учнів, перетворити їх на пізнавальні та навчити вирішувати їх. Розроблення підручників, зорієнтованих на формування компетентностей, потребує принципової перебудови їхньої структури і змісту, наповнення їх відповідними засобами організаціїнавчальної діяльності; переорієнтації з виконання інформаційно-репродуктивноїфункції на діяльнісну, вмотивовану на ініціативу та самостійність учнів.

Підручник — це книга, в якій викладено основи знань із навчального предмета на рівні сучасних наукових досягнень. Підручник має відпо­відати програмам і завданням навчальних закладів, для яких видається, віковим та іншим особливостям тих, хто навчається.Наразі існує великий вибіршкільних підручників. 17 січня 2017 року у Полтавському обласному інституті післядипломної освіти вчителів відбулася презентація підручника «Біологія. 8 клас» автором Задорожним Костянтином Миколайовичем, доцентом кафедри інженерної екології міст Харківського національного університету міського господарства ім. О.М. Бекетова, кандидатом біологічних наук, головним редактором журналу «Біологія» ВГ «Основа», автором підручника з біології для 8 класу, науковим редактором підручника з біології для 7 класу – переможців Всеукраїнських конкурсів рукописів підручників; автором робочих зошитів з біології для 6-8 класів видавництва «Ранок». Слухачами й активними учасниками зібрання стали також вчителі біології Полтавського району.

Автор наголосив, що основна ідея підручника “Біологія. 8 кл.” — реалізація змісту нової навчальної програми й закладених у Державному освітньому стандарті (2011 р.) підходів до навчання: особистісно орієнтованого, діяльнісного та компетентнісного. Підручник має забезпечувати формування в учнів предметної (біологічної) компетентності, яка охоплює складники: когнітивний — опанування знаннями про організм людини як цілісну, відкриту, саморегулюючу біологічну систему, розуміння біосоціальної сутності людини; культурно-ціннісний — формування в учнів розуміння цінності життя людини, її здоров’я, необхідності дотримання способів збереження здоров’я; діяльнісний — розвиток умінь володіння різними способами діяльності: інтелектуальними (наприклад, порівняння, узагальнення тощо), практичними (наприклад, вимірювання пульсу, надання першої медичної допомоги тощо) і творчими (наприклад, виконання проектів).

Костянтин Миколайовичзвернув увагу на те, що відбір навчального матеріалу здійснювався з урахуванням вікових особливостей учнів та оптимального рівня його складності. Даний підручник надає можливість: — організації різнорівневого навчання; — організації допрофільного навчання; — самостійного опанування матеріалу; — створення умов для формування основних груп компетентностей учнями. Підручник є особистісно орієнтованим, його зміст дає можливість організувати творче співробітництво всіх учасників навчального процесу. Підручник базується на традиційних принципах навчання (науковості та доступності, диференціації, гуманізації, наочності тощо) та відповідає сучасним підходам до навчання, основними серед яких є компетентнісний та діяльнісний підходи.

Кожен параграф закінчується висновками «Запам’ятайте найважливіше», які підсумовують і нагадують у скороченому вигляді зміст параграфа. Після висновків діти знайдуть різнорівневі запитання й завдання в рубриці «Перевірте свої знання».Лабораторні дослідження, лабораторні і практичні роботи, для них детально прописаний порядок дій, що допоможе максимально точно виконати всі роботи, передбачені програмою. До цих робіт на певній сторінці Інтернету подано відеофрагменти та презентації. Додаткова інформація, що міститься в підручнику, сприяє підвищенню мотивації до вивчення біології та розширенню ерудиції. Також до підручника єІнтернет-додаток.

Цікавий і змістовний відбувся обмін думками, побажання вчителі автор обіцяв проаналізувати, на окремі питання можна отримати відповіді на вебінарах, які проводить автор відповідно до тем підручника.

Як зазначила Л.Ващенко, автори підручника зробили вдалу спробу по-єднати інформаційний та діяльнісний компоненти змісту, репродуктивні та продуктивні складові апарату засвоєння навчального матеріалу. Позитивних результатів у формуванні компетентностей можна досягти лише поєднуючи різноманітні засоби навчання, найбільш поширеним серед яких є шкільний підручник.

Презентація підручника з біології

17.01.2017 року в ПОІППО відбулася презентація підручника з біології для 9 класу автором Задорожним Костянтином Миколайовичем. Були розглянуті питання створення проектів до тем програми, а також наведені приклади використання матеріалу для формування критичного мислення. Вчителі Полтавського району стали активними учасниками дискусії щодо доцільності по-дання окремих тем підручника та завдань перевірки знань до тем. Зустріч була актуальною, доступною для сприйняття та співпраці.


«Учитель року - 2016»

30 листопада 2016 року на базі Терешківської ЗОШ 1-3-ступенів відбувся конкурс «Учитель року - 2016», номінація «Біологія». Учасники конкурсу змагалися по трьох конкурсних випробовуваннях: урок; фахова майстерність та презентація досвіду. В конкурсі приймали участь вчителі біології та хімії Тахтаулівського НВК Купченко Ольга Миколаївната та Сім'янівського НВК Окара Світлана Михайлівна. На святі були присутні Методист РМК Гришко В.Я., директор школи Пилипенко К.О. та вчителі біології Полтавського району.

Фрагмент уроку в учнів 7 класу проводить Купченко О.М.- переможець конкурсу «Учитель року - 2016»



Досвід роботи презентує Окара С.М. – призер конкурсу «Учитель року - 2016»

Переможця та призера конкурсу привітали завідуюча методкабінетом Полтавського районного відділу освіти Сідокур Світлана Іванівна, методист РМК Гришко Валентина Яківна, голова профспілки Олена Василівна

Поїздка у місто Харків до Фельдман Еко Парку

Засідання методичного об’єднання вчителів біології Полтавського району 24 вересня 2016 року стане незабутнім для всіх його учасників, адже це була поїздка у місто Харків до Фельдман Еко Парку. Парк вражає з першого погляду багатством ландшафтних композицій: гірок, рокаріїв, водойм. Ліхтарі оздоблені фігурками звірів, цікаві скульптури представників живої природи (коней, їжачків, баранців та ін.). Зачаровують своєю красою прекрасні квіткові композиції хризантем, троянд, петуній, сальвій, жоржин. Квіти привертають увагу різноманітністю кольорів та форм. У вольєрах—тварини, доглянуті та гарні: вовки, ведмеді, мавпи, котячі (тигри, леви, рись, пума та ін); безліч копитних та птахів. Парк надає можливість відвідувачам у контактних вольєрах ближче поспостерігати за тваринами, погодувати їх. Деякі тварини вільно гуляють по території парку, приносячи неабияку радість відвідувачам.

За ці незабутні враження та цікаву екскурсію ми вдячні народному депутату України Бублику Юрію Васильовичу, сільському голові села Ковалівки Бублику Олександру Васильовичу, водію Скоблі Олександру Володимировичу. Особлива подяка методисту районного методичного кабінету Гришко Валентині Яківні за творчий та нестандартний підхід до організації роботи методичного об’єднання.

Ця поїздка стане поштовхом для подальшої творчої діяльності вчителів біології Полтавського району. Запрошуємо всіх відвідати цей диво-парк.