Učna pot Gimnazije Nova Gorica na Cerju

Ustvarjalci učne poti

Učno pot smo pripravili dijaki in dijakinje Gimnazije Nova Gorica pod mentorstvom likovnih pedagogov in profesorice biologije, z e-podporo profesorja informatike ter z ogromno pomoči šolskih hišnikov in vzdrževalcev. Za začetek smo določili temo in izbrali rastline. Posvetovali smo se z Zavodom Republike Slovenije za varstvo narave. Potem smo določili pot na terenu. Na natečaju smo izbrali verzijo znakov za kategorije rastlin. Oblikovali smo izgled tabel, jih izdelali, polakirali in namestili na Cerju. Upamo, da vam je naša učna pot lepa, zanimiva in poučna.

Spletna stran učne poti je še zelo nebogljena, ker je v nastajanju od začetka tega šolskega leta. Obljubljamo, da bo vsak teden malo boljša.

Cilji učne poti

Vsi obiskovalci Cerja zagotovo prepoznate ruj, ki je na fotografiji. Naša želja je, da bi spoznali še kakšno drugo rastlinsko vrsto Krasa in da bi ločevali med tistimi, ki so tukaj res doma in tistimi, ki so tako imenovani "vsiljivci". Hkrati bi vas radi opozorili, kakšno grožnjo predstavljajo invazivne vrste naravnemu okolju in kako nevarne so lahko strupene vrste za ljudi.

Domorodna vrsta

Vrsta organizma, ki ima v določenem okolju svoje naravno bivališče. Mogoče je prišla z vetrom, vodo, mogoče so jo prinesle kakšne živali... lahko je priletela, pritekla, priskakljala... sama. Vsekakor je ni prinesel človek.



Domorodne vrste na učni poti

mali jesen

črni gaber

rešeljika

navadni brin

puhasti hrast



Tujerodna vrsta

Vrsta organizma, ki je bila v določeno okolje prinešena s strani človeka. Od nekje tako zelo daleč, da je nemogoče, da bi prišla sama po naravni poti. Mogoče bo prav kmalu tudi spet izginila, ker ji pogoji tukaj ne ustrezajo. Mogoče pa ji novo okolje tako odgovarja, da bo ostala.


Tujerodne vrste na učni poti

črni bor

navadna robinija

veliki pajesen

navadna barvilnica

raznozobi grint

Invazivna vrsta

Tujerodna vrsta, ki ji novo okolje tako zelo ustreza, da se v njem prekomerno namnožuje in začne izpodrivati domorodne vrste. Populacije domorodnih vrst se lahko samo zmanjšajo, lahko pa kakšna vrsta tudi popolnoma izgine iz okolja.

Vsekakor invazivke spreminjajo ekosistem.

Invazivne vrste na učni poti

navadna robinija

veliki pajesen

navadna barvilnica

raznozobi grint

Strupena invazivna vrsta

Invazivna vrsta, ki vsebuje za živali in človeka škodljive snovi. Lahko povzroča alergije, vnetne reakcije na koži ob direktnem stiku, zastrupitve ob zaužitju... Lahko pa ima celo strupen pelod, ki ga čebele pridno vnesejo v zdaj strupen med.



Strupene invazivne vrste na učni poti

navadna robinija

veliki pajesen

navadna barvilnica

raznozobi grint

Tinkara Govekar

avtorica znakov za kategorije rastlin

Trasa učne poti

Od parkirišča se po asfaltirani cesti napotite proti Pomniku miru na Cerju. Malo naprej od lesene klopice na levi strani ob cesti, boste opazili prvo tablo učne poti. Pot nadaljujete po asfaltirani poti mimo druge table in malo naprej, pri kamnitem obeležju (spomeniku) na levi strani ob cesti, izberete stezo, ki se desno odcepi od ceste. Že s ceste je na tej stezi vidna uvodna tabla naše učne poti. Nadaljuje se po stezi proti oljčnikom ob križišču, ki asfaltirano cesto vodi v Lokvico. Zadnji dve tabli sta postavljeni ob asfaltirani poti, ki vodi spet proti Pomniku miru na Cerju. Naša učna pot se trenutno zaključi pri križišču, v katerem lahko izberete Pomnik ali parkirišče.

Naša želja je, da bi se pot z leti daljšala. Zato tudi ni urejena krožno.

Janina Žorž

profesorica biologije

Bogdan Vrčon

profesor risanja in slikanja

Marko Krumberger

profesor likovne teorije

Igor Brecelj

profesor informatike

Miloš Ferfolja


Anej Bavdaž