Warszawa

Dnia 21 listopada 2016r. uczniowie klasy VI szkoły podstawowej i gimnazjaliści Zespołu Szkół w Kraszewie wraz z opiekunami uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Warszawy.

Pierwszą atrakcją przewidzianą w harmonogramie wycieczki był Stadion Narodowy. Supernowoczesny, największy stadion w Polsce. Najwyższa kategoria w klasyfikacji UEFA.

Zwycięzca konkursu CEEQA 2012 Industry Awards w kategoriach „Budynek Roku w Europie Środkowo-Wschodnie. Obiekt ten wywarł na uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie. Plan zwiedzania przewidywał nie tylko punkt widokowy i trybuny, ale także Trasę Piłkarza. Uczniowie podobnie jak… Robert Lewandowski poczuli przedmeczową atmosferę w piłkarskiej szatni, zasiedli wygodnie na ławce zawodników w szatni, by za chwilę wyjść na płytę Stadionu Narodowego, a potem odwiedzić salę pomeczowych konferencji.

Ważnym przeżyciem dla uczestników wycieczki była wizyta w Teatrze Studio Buffo na musicalu „Mały Książę”- przepełnionym poezją, refleksją o przyjaźni, miłości i życiu. Historia przybysza z malutkiej planety, który swobodnie przekracza granice miedzy światem realnym, a sferą niezwykłości. Mały Książę uzmysłowił uczestnikom widowiska, że to opowieść o chłopcu, który istnieje w każdym z nas. Zaczarowany świat kostiumów, muzyki, wokalu i sztuki aktorskiej pozwoliły poznać „Małego Księcia” nie tylko jako lekturę szkolną, ale również jako chwile wspomnień, które pozostaną na długi czas.

Kolejnym punktem wycieczki był Pałac w Wilanowie - jeden z najcenniejszych zabytków polskiego baroku. Zbudowany dla króla Jana III Sobieskiego w końcu XVII wieku i rozbudowany przez kolejnych właścicieli, reprezentuje charakterystyczne założenie przestrzenne łączące tradycję polskiego dworu z włoską willą wiejską i francuskim pałacem.

Wnętrza pałacowe z oryginalnym wystrojem plastycznym i bogatym wyposażeniem reprezentują trzy epoki stylowe. Uczestnicy wycieczki zwiedzili Galerię Obrazów zwaną Muzeum, Gabinet Etruski, Lapidarium i Gabinet przed Galerią, które są częścią historycznego muzeum powstałego w 1805 roku.

Na piętrze obejrzano Galerię Portretów z wizerunkami monarchów, przedstawicieli wielkich rodów magnackich, Polaków zasłużonych dla kraju oraz animatorów życia kulturalnego. Wśród prezentowanych dzieł znalazły się m.in. typowe dla rodzimego malarstwa portrety sarmackie, w tym bardzo charakterystyczne portrety trumienne. Warto podkreślić, że Muzeum wilanowskie jest miejscem pamięci o wydarzeniach, które składają się na historię Rzeczypospolitej, a podróż do Wilanowa pozwala dotknąć tego, co w naszej tradycji istotne i co jest częścią wspólnej kultury europejskie

Po tak wielu przeżyciach czas na posiłek, który zaplanowano w centrum handlowym Arkadia.

W drodze powrotnej uczniowie dzielili się wrażeniami minionego dnia, co jest potwierdzeniem atrakcyjności tego wyjazdu.