Jubileusz 100-lecia

naszej szkoły

9 września 2018 roku odbyły się uroczyste obchody 100 – lecie Szkoły Podstawowej w Kraszewie połączone ze 100 – leciem Niepodległości Polski i Dożynkami Gminno – Parafialnymi. To wyjątkowe święto zgromadziło nie tylko uczniów, nauczycieli i rodziców, ale również absolwentów i emerytowanych nauczycieli. Uroczystość rozpoczął Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kraszewie – Stanisław Studziński, który powitał w imieniu Wójta Gminy Ojrzeń – Pana Zdzisława Mierzejewskiego i Proboszcza Parafii ks. Józefa Deptuły zaproszonych gości oraz wszystkich zgromadzonych.

Uroczysta Msza św. polowa rozpoczęła się o godz. 1130. Podczas nabożeństwa nastąpiło uroczyste przekazanie przez starostów chleba dożynkowego Wójtowi Gminy Ojrzeń i wniesienie wieńca dożynkowego oraz wieńców przygotowanych własnoręcznie przez seniorów z Dziennego Domu Senior+. Piękną oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił zespół Moja Rodzina– Państwo Aldona i Artur Wiśniewscy i ich dzieci.

W dalszej części uroczystości głos zabrała Pani Natalia Januszkiewicz z Delegatury Kuratorium Oświaty w Ciechanowie, która podziękowała za zaproszenie do udziału w obchodach tak istotnej dla Szkoły i Gminy uroczystości.

100 lat funkcjonowania szkoły to doskonały czas do wspomnień i refleksji. W ten nastrój wprowadził zebranych gości Dyrektor Szkoły – Pan Stanisław Studziński. Następnie Pani Monika Grzymkowska zaprezentowała historię placówki, a o szkole słowem, piosenką i układami choreograficznymi „opowiedzieli” uczniowie w programie artystycznym zatytułowanym Czas najlepszym nauczycielem. Uczestników spotkania na symboliczną podróż w czasie zaprosili prowadzący uroczystość – P. Zagórska, K. Gawlińska i K. Świtalski. Do wspomnień skłaniała również scenografia: zegar wyznaczający ważne daty ze 100- letniej historii szkoły, wystawa kronik szkolnych oraz tablica ze zdjęciami uczniów i nauczycieli. Zaprezentowane wiersze i utwory muzyczne pozwoliły wszystkim przenieść się w szkolne mury, do lat młodości.

Uczniowie w swoim programie pamiętali również o setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Występujący podkreślili, że Bóg, honor i Ojczyzna od zawsze stanowiły i stanowią fundament nauczania i wychowania w szkole. Radość oraz wdzięczność dla tych, którzy walczyli o wolność oraz tworzyli naszą szkołę, pięknie wyrazili uczniowie kl. IV i V w układzie choreograficznym z flagami. Podczas części artystycznej wszyscy zgromadzeni mogli również posłuchać niezwykłej recytacji wiersza K. I. Gałczyńskiego Rozmowa liryczna, a także obejrzeć pokaz kwiatów połączony z recytacją, który przygotowali najmłodsi uczniowie szkoły. Podsumowaniem tej wędrówki w czasie był utwór A. Wyszkoni Biegnij przed siebie w wykonaniu uczennicy klasy III gimnazjum. Słowa piosenki utwierdzają w przekonaniu, że należy szanować przeszłość, ale również z optymizmem patrzeć w przyszłość.