2021-2022 навчальний рік

День Незалежності

24 серпня 2021 року наша держава святкувала 30 річницю з дня проголошення незалежності. День Незалежності це нагода згадати всі найяскравіші та найвизначніші періоди становлення молодої держави. 30 років Незалежності продемонстрували світу, що Україна відбулася як суверенна держава, здатна утверджувати демократичні цінності та захищати свободу.

Та не тільки цим славиться наша ненька Україна. Багата вона красотами, природними та архітектурними пам’ятками, своєю мовою.

Кожен громадянин нашої держави любить її та пишається нею.

Учні та вчителі нашого закладу теж не є винятком. З великою любов’ю вони говорять про Україну.

Саме в цей день старшокласники разом з бібліотекарем створили виставку літератури «30 років незалежності», підібрав найцікавіші книжки, які стосуються історії нашої країни.

Вітаємо всіх з Днем Незалежності України!


Перший дзвоник

1 вересня 2021 року урочисто і святково пролунав перший дзвоник для школярів Оріхівського ЗЗСО ім. О.П. Малінова.

Початок нового навчального року для кожної людини є одним із найбільших свят, які пов’язані з надіями та сподіваннями, адже практично у кожній родині були, є і будуть дошкільнята, учні або студенти.

На святковій лінійці, присвяченій Дню знань, крім учителів, учнів, батьків побували й гості: староста села Оріхівка – Волкова І. С., начальник територіального сервісного центра МВС України в Одеській області – Пейчев М.І. та ветерани педагогічної праці.

Першовересневе свято пройшло урочисто і хвилююче. Цього року вперше за парти сіли 9 першокласників села.

Свято першого дзвоника сповістило про початок нового 2021 – 2022 навчального року. Хай він буде мирним і спокійним, хай збудуться дитячі мрії й батьківські надії.

Щасливої дороги тобі, новий навчальний рік!


Олімпійський тиждень

З метою популяризації спорту, здорового способу життя та розвиток олімпійського руху в Україні з 07 по 13 вересня 2021 року в Оріхівському закладі пройшов олімпійський тиждень серед учнів 1-11 класів. В рамках тижня було проведено:

- Виставка літератури «Олімпійськими шляхами до мирного майбутнього»;

- Засідання комісії спорту та здоров’я учнівського самоврядування «Олімпійській рух сучасності»;

- Інформаційні повідомлення про підсумки Параолімпійських змагань у Токіо в 5-11 класах;

- Фанові руханки з учнями 5-11 класів;

- Відкриття шкільної спартакіади 2021-2022 н.р.;

- Змагання з піонерболу та футболу серед учнів 6-7 класів;

- Змагання з волейболу та баскетболу серед учнів 10-11 класів ;

- Змагання з легкої атлетики «Брильянтова п’ятниця» серед учнів 5-11 класів.

Діти із задоволенням брали участь у всіх змаганнях. Переможцями стали:

- піонербол – 7 кл.;

- волейбол – 11 кл.;

- мініфутбол – 8 кл.;

- баскетбол – 11 кл.


Декада ціннісного ставлення до себе

З 09.09. по 20.09.2021 в Оріхівському ЗЗСО ім. О. П. Малінова пройшла Декада ціннісного ставлення до себе. В рамках декади було проведено такі заходи:

- гра – тренінг «Я про себе і мій клас про мене» (1-4 кл.);

- школа етикету «Школа ввічливих наук. Уміння вести бесіду» (5-6 кл.);

- посвята в старшокласники (8-11кл);

- вибори президента учнівського самоврядування «Імпульс».

На посаду президента було двоє кандидатів: Іванов Костянтин (учень 11класу) та Станков Юрій (учень 10 класу). Обидва кандидати є прикладом для інших учнів закладу. Вони гарно навчаються, мають успіхи у спорті, постійно беруть участь у предметних олімпіадах різного рівня. У запеклій боротьбі переміг учень 10 класу Станков Юрій. Вітаємо нового президента закладу!


Акція «Милосердя»

На початку жовтня в Оріхівському закладі освіти почався І етап акції «Милосердя». Під час проведення акції учнями та працівниками закладу було надано гуманітарну допомогу сім’ї Сакали, яка потрапила у скрутну життєву ситуацію.


В рамках акції учні старших класів привітали ветеранів педагогічної праці із Днем вчителя та подарували листівки.

Молодші школярі теж взяли участь у акції «Милосердя», зробив фото колаж до «Дня людей похилого віку» на тему: «Бабусині і дідусеві помічники».


День миру

Міжнародний день миру відзначають у всьому світі з 1981 року за ініціативи Генеральної Асамблеї ООН як день всесвітньої відмови від насильства та вогню.

В Україні День миру відзначається щорічно 21 вересня.

Найбільше у світі щастя – це мир, коли люди живуть дружно та спокійно, земля не здригається від страшних вибухів, не ллються сльози горя та втрат. Цей день присвячений ідеалам миру як у відносинах усередині держав, так і у відносинах між усіма державами, народами та покликаний змусити всіх не тільки задуматись, але й зробити щось заради спокою на Землі.

З метою формування глибокого розуміння питань, пов’язаних із миром, розширення знань учнів про важливість миру на землі, виховання гуманізму, патріотизму, любові до свого народу та поваги до людей різних національностей в Оріхівському ЗЗСО ім. О.П.Малінова було проведено такі заходи:

- ранкові зустрічі «День миру»(1-4 кл.);

- виховні години: «Хай буде мир на всій землі», «Мир на землі – радість у родині», «Дружньо за мир стояти – війні не бувати», «Діти проти війни» та ін.(5-9 кл.);

- конкурс віршів до Дня миру(10-11 кл).


Виставка «Щедрість рідної землі»

З метою сприяння розвитку пріоритетних напрямків еколого-натуралістичної освіти 28 вересня 2021 року пройшов шкільний етап виставки досягнень юних натуралістів «Щедрість рідної землі».

У виставці взяли участь учні 1-9, 11 класів, гурток «Умілі рученята» та вчителі. Було представлено більше 70 експонатів 6 розділів: «Практична природоохоронна робота», «Продуктивна праця і дослідно-експериментальна робота», «Участь у Всеукраїнських та міжнародних науково-освітніх проектах, конкурсах та конференціях», «Практичні навички роботи з природним матеріалом», «Робота куточка та музею хліба», «Інноваційна діяльність та передовий досвід».

Більшість класів надали багато робіт з природного матеріалу у вигляді аранжування, мозаїчного пано, аплікацій. Було також надано натуральні експонати з різних видів та сортів овочевих та польових культур, вишивки, м’які іграшки.

Кращі роботи було відібрано журі для участі у подальших етапах.


Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек

З 01 по 31 жовтня в навчальних закладах країни проходить Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек «Краєзнавство в шкільній бібліотеці: нові традиції та цінності». В рамках місячника в Оріхівському ЗЗСО ім. О. П. Малінова проводяться різноманітні заходи, а саме:

- конкурс малюнків «Яким я бачу своє село»;

- турнір краєзнавців «Знай свій край»;

- фотоконкурс «Барви рідного краю»;

- конкурс віршів «Я виріс тут, і край мені цей дорогий»;

- перегляд презентацій та відео «Рідний край – Бессарабія»;

- день бібліотворчості «Веселі ідеї» (майстер клас – виготовлення закладок);

12 жовтня пройшла зустріч з бессарабським поетом Іваном Дерменжи.

Під час зустрічі автор і учні закладу читали вірші та спілкувалися. Багато учнів отримали в подарунок збірки віршів, які підписав сам Іван Дерменжи. Також декілька збірок автор подарував шкільній та сільській бібліотекам.


14 жовтня, у християнське свято Покрови Пресвятої Богородиці, українці святкують День захисників і захисниць України та День козацтва. З нагоди відзначення цього свята в Оріхівському закладі освіти пройшли такі заходи:

- спортивне свято «Ми роду козацького діти» (3-4 кл.);

- гра-квест «Джура - помічник козака» (5-8 кл.);

- змагання «Ну-мо,захисники та захисниці!»(9-11кл.).

Бібліотекарем закладу було оформлено виставку літератури «Україна – більше за життя».


День української писемності та мови

З нагоди Дня української писемності та мови, який щорічно відзначається 9 листопада, в Оріхівському закладі ім. О.П. Малінова

було проведено ряд заходів.

Учні початкових класів у складі двох команд «Солов’ї» та «Калина» змагалися у вікторині «Мова моя рідна, мова солов’їна». Перемогу отримала команда «Калина».

Деякі учні старших класів взяли участь у традиційному радіо диктанті національної єдності.

Бібліотекарем закладу було оформлено виставку літератури «Плекаймо нашу мову українську».


Декада ціннісного ставлення до праці в Оріхівському закладі ім. О.П. Малінова

З метою формування понять та уявлень про важливість праці в житті людини, про типи професій, розвиток вмінь і навичок самообслуговування, виховання поваги до людини праці, почуття відповідальності, вимогливості до себе з 01 по 12 листопада 2021 року в закладі пройшла декада ціннісного ставлення до праці серед учнів 1-11 класів.

В рамках декади було проведено:

- Виставка літератури «Усі професії важливі, обирай свою»;

- Оновлення стенду «Обирай свій шлях»;

- Тематичні класні години ;

- Тестування професійних схильностей учнів 9, 11 класів (ДДО);

- Тренінгове заняття «Початок професійного самовизначення» для учнів 10-11 класів;

- Діагностування професійних здібностей учнів 8 класу за допомогою «Карти інтересів - 174»;

- Конкурс «Ну-мо, господарочки»!;

- Усний журнал «Світ професій»;

- Участь батьків у допрофільній підготовці учнів. Батьківсько-учнівський тренінг

Учні закладу із задоволенням взяли участь у всіх заходах. Тестування та тренінги допомогли старшокласникам визначитись із вибором майбутньої професії, тематичні класні години познайомили дітей із різновидами професій, а розважальні програми надихнули учнів більше допомагати своїм батькам.


Тиждень безпеки дорожнього руху.


З метою вивчення та дотримання дітьми Правил дорожнього руху, безпечної поведінки на вулицях міста, села, у транспорті з 13 по 19 листопада в Оріхівському ЗЗСО ім. О.П. Малінова пройшов Тиждень безпеки дорожнього руху.

В рамках Тижня були проведені різноманітні тематичні заходи відповідно до розробленого плану: конкурс дитячих малюнків «Мій кращий друг – безпечний рух» (5-6 кл.); єдиний національний урок у загальноосвітніх навчальних закладах на тему «Безпечна дорога до дому» в рамках національного проекту «Безпечна країна» (1-11кл.); селфі - марафон «Збережи життя, Стань помітним на дорозі»; флешмоб «А чи пам’ятаєте ви правила дорожнього руху?»; HELP-консультації для батьків «Знаю, вмію, врятую!».

Бібліотекарем закладу було оформлено виставку літератури «Безпека на дорозі – безпека життя».

Проведені заходи були цікавими, змістовними і сприяли повторенню, вивченню та закріпленню знань Правил дорожнього руху.


Акція «16 днів проти насильства»

Щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня включно проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства». Мета акції – привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.

В Оріхівському ЗЗСО ім. О.П. Малінова у цей період було проведено ряд заходів:

- конкурс малюнків «Щаслива сім’я без насильства»;

- тематичні класні години ;

- профілактичні бесіди та роз`яснювальна робота в неблагополучних сім`ях, у сім’ях, де виховуються діти під опікою, багатодітних та малозабезпечених сім`ях на теми «Конфлікти в сім’ї та їх розв’язання», «Попередження домашнього насильства»;

- виховна година «Скажи – Ні булінгу»;

- перегляд фільму «Запобігання торгівлі людьми та експлуатації дітей»;

- створення плакату «Ми проти!»;

- час-спілкування "Розкажи дорослому, якому довіряєш";

- тренінгові заняття «Цінність життя і здоров’я» ;

- виховні бесіди, інформаційні хвилинки з нагоди: міжнародного дня боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок, всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, міжнародного дня боротьби за скасування рабства;

- інформаційна хвилинка «Дізнавайся про свої права в цифровому середовищі».



Ми проти СНІДу

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Не залишились осторонь цієї проблеми педагоги і учні Оріхівського ЗЗСО ім. О.П. Малінова. В закладі було проведено акцію «Ми проти СНІДу», яка включала в себе флешмоб «СНІДу - НІ»; вправу «Чорнильна пляма»; тренінг «Передбачити, уникнути, не захворіти». Усі заходи направлені на виховування почуття толерантного ставлення до ВІЛ – інфікованих, солідарності з ними, виховування моральних цінностей та принципів.


Відзначення Дня Соборності України в Оріхівській школі

З метою розуміння тривалого шляху боротьби за незалежність країни, цінності для українців ідеї власності державності, з нагоди Дня Соборності України 22 січня 2022 року в Оріхівській школі було проведено різноманітні заходи.

Учні школи із захопленням взяли участь у конкурсі малюнків «Моя чарівна Україна». У кожному класі було проведено тематичні класні години, на яких учні дізналися про українські традиції та звичаї.

У шкільній бібліотеці було оформлено виставку літератури « Єдина Україна – сильна Україна ».

Заходи, проведені до Дня Соборності України, подарували розуміння того, що лише в єдності дій та соборності душ можемо досягти величної мети – побудови духовно багатої, вільної та демократичної України, якою пишатимуться наші нащадки. Навіть зараз, в нелегкі часи для нашої Батьківщини, ми не перестанемо вірити, що територіальна цілісність України, навіки залишиться непорушною.


Тиждень психології

З 01.02.22 по 04.02.22 в Оріхівському ЗЗСО ім. О.П.Малінова було проведено тиждень психології за темою: «Ми різні – в цьому наше багатство, ми разом – в цьому наша сила». В рамках тижня учні разом з психологом закладу подивилися відео притчу «Про людські стосунки», побували на занятті з елементами тренінгу «Щастя – це…» та взяли участь у пошуково – пізнавальній грі «Слідопит». Переможцями гри стали учні 6-го класу. Старшокласники побували на тренінговому занятті «Цінність людського життя».

Також з учнями старших класів та вчителями було проведено анкетування «Вчитель очима учня» та «Учень очима вчителя». В кожному класі пройшли тематичні класні години.

Бібліотекарем закладу було оформлено виставку – презентацію психологічної літератури на тему: «Доторкнись до світу психології».


15 лютого в Україні відзначається День вшанування учасників бойових дій на територіях інших держав та 33-я річниця виведення військ з Афганістану.

Оріхівський ЗЗСО ім. О.П. Малінова відзначив цей день проведенням таких заходів:

Конференція серед учнів старших класів на тему «Афганістан - болить в моїй душі» ( 9 -10 кл.);

Уроки мужності (5 -9 кл.);

У шкільній бібліотеці було оформлено виставку літератури «День виводу військ з республіки Афганістан – «Ти вічний біль – Афганістан».

Під час конференції учні розповідали про початок та наслідки цієї жахливої війни, дивились та обговорювали документальний фільм «Афганістан болить в моїй душі» та слухали пісні, написані воїнами-афганцями.


М А Н

Національний центр «Мала академія наук України» – середовище для талановитих дітей. Унікальна освітня система забезпечує організацію і координацію науково-дослідницької діяльності учнів, створює умови для їх інтелектуального, духовного, творчого розвитку та професійного самовизначення, сприяє нарощуванню наукового потенціалу країни. Діяльність МАН спрямована на виявлення, розвиток і підтримку обдарованих, здібних до науки учнів.

Кожного року учні Оріхівського ЗЗСО ім. О.П. Малінова беруть участь у Всеукраїнському конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України. Цей учбовий рік не став виключенням.

В грудні 2021 року було проведено шкільний етап конкурсу, у якому було представлено 4 роботи в різних секціях. Усі роботи набрали потрібну кількість балів для представлення на етапі рівня ОТГ. У ІІ (обласний) етап конкурсу пройшли 3 роботи:

1. «Олександр Малінов – бессарабський джентльмен болгарської політики» Волкової Анастасії (11 клас). Керівник:Ілієв В.Г., вчитель географії та історії;

2. «Весільна обрядовість болгар (на прикладі села Оріхівка)» Волкової Анастасії (11клас). Керівник: Станкова Н.Г., вчитель російської мови та зарубіжної літератури;

3. «Прогнозування курсу валют на міжнародному ринку FOREX, застосовуючи математичний індикатор Stochastic Oscillator» Іванова Костянтина (11клас). Керівник: Пейчева Н.І., вчитель математики.

Іванов Костянтин достойно представив свою роботу, вміло керуючись матеріалом та впевнено відповідаючи на запитання.

Обидві роботи Волкової Анастасії посіли ІІІ призове місце в обласному етапі, з чим ми її вітаємо та бажаємо успіхів!

День єднання

День пам'яті Небесної Сотні

З метою увічнення великої людської, громадянської, національної відваги, самовідданості, сили духу і стійкості громадян; гідного вшанування Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції гідності (листопад 2013 р.-лютий 2014 р.) в Оріхівському ЗЗСО ім. О.П. Малінова було проведено такі заходи:

- Перегляд презентації «До Дня вшанування Небесної Сотні»;

- Урок пам’яті «Герої не вмирають»;

- Ознайомлення з виставкою літератури «Герої Небесної Сотні».

На уроці пам’яті учні подивилися презентацію «Революція гідності», слухали пісні « Мамо, не плач, я повернусь весною…» та «Пливе кача», робили колаж «Герої не вмирають» та вчилися робити фігурки ангелів з паперу.


Тиждень англійської мови

З метою удосконалення знань, вмінь та навичок, отриманих на уроках англійської мови, розширення світогляду та ерудиції учнів; розвитку їх творчих здібностей, самостійності, естетичних смаків; формування вміння концентрувати увагу, логічно викладати думки, заохочування учнів до роботи над собою; виховування інтересу до вивчення англійської мови з 14 по 18 лютого 2022 року в закладі пройшов тиждень англійської мови серед учнів 1-11 класів.

В рамках тижня було проведено:

- Виставка літератури «Вивчаємо англійську разом»;

- Перегляд мультфільму «Tom and Jerry» з учнями 1-2 класів;

- Урок-вікторина «Нарру English» в 3-4 класах;

- Турнір «I Love Ukraine» серед учнів 5-6 класів, переможцем якого стала команда 6 класу;

- Гра «English Battle» з учнями 7-8 класів. Найкращими граками були визнані учні 8 класу;

- Гра-подорож «Екскурсія Лондоном» з учнями 9 класу. Краще всіх знає Лондон Мамедова Л.

- Урок «Природні катастрофи» в 10 класі.


Рідна мова

З метою удосконалення знань, вмінь та навичок, отриманих на уроках рідної мови, розширення світогляду та ерудиції учнів; розвитку їх творчих здібностей, самостійності, естетичних смаків; формування вміння концентрувати увагу, логічно викладати думки, заохочування учнів до роботи над собою; виховування інтересу до вивчення рідної мови в Оріхівському ЗЗСО ім. О.П.Малінова з 21.02 – 25.02. 2022 було проведено тиждень рідної мови.

В рамках тижня було проведено такі заходи:

- Інтелектуальний баттл «Ігри патріотів» між учнями 6 та 7 класів. У баттлі одержала перемогу команда 7 класу;

- Конкурс творів на тему «Рідна мова моя». Переможницею стала Генова Катерина – учениця 2 класу;

- Конкурс авторських віршів рідною мовою на тему «Ми за мир на всій Землі»! Найкращими роботами визнані вірші учениці 7 класу Анастасії Яценко.


Ми за мир на всій Землі!

Не шукаємо роздолі!

Ми не хочемо війни!

Ми за кращу долю!

Скільки сліз уже пролито?!

Скільки вже страждань?!

Ми читаємо молитви,

В нас багато сподівань...

Кожен з українців знає,

Скільки сліз він проливає,

Скільки мук і горя в ній -

У безглуздій цій війні!


Мир - єдина наша мрія!

Мир для нас, людей, - надія!

"Ні" скажімо всім стражданням -

Ось єдине лиш бажання!

"Ні" скажімо довгій муці,

Досить жити нам в розлуці!

Все, що зараз дуже треба:

Миру й чистого нам неба!

Треба жовтого нам поля,

Щоб здоров'я було й воля!

Хочуть всі вкраїнці миру,

Зберегти щоб Україну!


Війна - страшна це дуже доля!

Її симптомом є неволя.

Війна - це горе, ще й розлука,

Нестерпна і тяжка це мука...

Антонім до війни - це мир,

Це спокій, лад и добрий вир,

В якому люди всі сміються,

А на війні всі люди б'ються.

Багато крові вже пролито,

Усе навколо нею вкрито.

Я миру прагну, хочу щастя!

Я - учениця, просто Настя...

Усі завмерли, бо стомились:

Всі хочуть, щоб війна спинилась!

Тому і прагнуть щиро миру

Без прийняття тяжкої міри...


ПОЖЕЖАМ - НІ!!!

З метою вдосконалення та посилення безпеки, захисту життя та здоров’я учасників освітнього процесу, поглиблення знань про пожежну безпеку, навичок обережного поводження з вогнем, правильної поведінки під час пожежі, виховання в учасників освітнього процесу, розуміння важких наслідків з причин порушення Правил пожежної безпеки в Оріхівському ЗЗСО ім. О.П. Малінова було проведено місячник пожежної безпеки «ПОЖЕЖАМ - НІ!!!» (з 07.02. по 25.02.2022 року).

В рамках місячника було проведено такі заходи:

- Виставка-огляд спеціальної літератури з протипожежної тематики «Вогонь-друг, вогонь-ворог»;

- Оформлення стенду «Правила пожежної безпеки»;

- Виховні години на тему: «Причини пожеж та правила пожежної безпеки»;

- Перегляд мультфільмів: «Мудрі казки. Приборкувач вогню», «Тривога в лісу»;

- Перегляд документальних фільмів безпеку: «Служба 101". Поради від рятувальників щодо дотримання правил пожежної безпеки», «Надзвичайні ситуації. Пожежі», «Правила поводження при пожежі в школі»;

- Конкурс тематичних малюнків «Вогонь не іграшка»;

- Конкурс віршів, ребусів та загадок про пожежну безпеку.


1 квітня – Міжнародний День птахів (День зустрічі птахів) (International Birds Day) проходить щороку в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера». В Оріхівській школі ім. О.П.Малінова теж відзначають це свято. До нього ми готуємось заздалегідь. На протязі березня було проведено акції «День зустрічі птахів» та «Годівничка». В рамках акцій ми провели дистанційно ряд заходів:

- Вікторина «Птахи прилетіли - на крилах весну принесли» ( 5-7 класи дистанційно);

- Конкурс малюнків «Весняна пташечка» (1-11кл.);

- Конкурс авторських віршів, оповідань, казок та ін. (1-11кл.);

- Конкурс на кращу годівничку або шпаківню (1-11кл.).

Саме сьогодні, в День птахів, ми підбиваємо підсумки наших конкурсів:

- Переможець вікторини - Желяскова Вікторія (6 кл.);

- Краща шпаківня - Пенкова Анастасія (1кл.);

- Краща годівничка – Стоянова Софія (4 кл.);

- Кращий авторський вірш – Желяскова Вікторія (6 кл.);

- Художнє читання вірша – Пенкова Анастасія (1кл.).

Щодо конкурсу малюнків. Усі дітки молодці. Кожен малюнок гарний. Дякуємо за участь: Пенковій Анастасії (1кл.);

Брудар Тамарі (3кл.);

Поповій Евеліні (4кл.);

Рачковській Ксенії (4кл.);

Пенчевій Тетяні (7кл.);

Станкову Віталію (7кл.);

Яценко Анастасії (7кл.).


П А М ' Я Т К И

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ

В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ПАМ’ЯТКА

щодо йодної профілактики у разі виникнення радіаційної аварії

Йодна профілактика здійснюється лише після офіційного оповіщення в ЗМІ і полягає у введенні в організм людини препаратів стабільного йоду в разі радіаційної аварії та за умови впливу на людину радіоактивних ізотопів йоду.

Йодна профілактика застосовується до моменту впливу радіоізотопів йоду або протягом перших 6 годин після поглинання радіації щитоподібною залозою.

У надзвичайних ситуаціях, за відсутності таблетованої форми калій йодиду, як виняток (!), можуть бути використані інші препарати, що містять йод: спиртовий розчин йоду та розчин Люголя.

Оптимальний ефект йодної профілактики досягається при прийомі препарату за 6 і менше годин до надходження радіації. Прийом препарату одночасно з надходженням «хмари» залишається ефективним та через 6 годин після інгаляційного надходження приводить до 2-х кратного зниження дози.

Регламентом проведення йодної профілактики у разі виникнення радіаційної аварії встановлено такі вікові групи та дозування препарату стабільного йоду (калій йодид):

діти до 1 місяця (немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні) – 16 мг,

діти від 1 місяця до 3 років – 32 мг,

діти від 3 до 12 років – 62,5 мг,

підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують груддю – 125 мг. Рекомендовано споживати калій йодид після споживання їжі.

Важливо! Калій йодид приймається лише після офіційного оповіщення в ЗМІ про радіаційну аварію та необхідність проведення йодної профілактики. Дорослому населенню старше 40 років йодна профілактика не проводиться.

Можливе застосування для йодної профілактики розчину Люголя та спиртового розчину йоду, однак це повинно розглядатися, як виняток, а не рівноцінна заміна таблетованої форми калію йодиду.

Спиртовий розчин йоду 5% застосовується для дорослих і дітей старших 12 років по 1 мл (44 краплі) в 1/2 склянки молока або води.

Дітям від 2 до 5 років можливе застосування 2,5 % спиртового розчину з розрахунку 20-22 краплі 1 раз або по 10-11 крапель 2 рази в один день на 1/2 склянки молока або води.

Розчин Люголя (водний розчин, містить 5% йоду та 10% йодиду калію). Застосовується для дорослих і дітей старших 12 років по 22 краплі, або 1 мл розчину в 1/2 склянки молока або води. Для дітей від 5 до 12 років по 10-11 крапель 1 раз або по 5-6 крапель 2 рази в день на 1/2 склянки молока або води. Іншим віковим групам не призначається.

Важливо! Отже, йодна профілактика здійснюється одноразово (!) шляхом прийому йодовмісних препаратів. Звертаємо увагу, що нераціональне приймання препаратів йоду може призвести також до негативних наслідків. Приймати лише у разі радіаційних аварій та одноразово і відповідно вищезазначених рекомендацій.

Дотримання таких простих правил може врятувати здоров»я та життя цивільного населення та військових від радіаційного ураження.


ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ

В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ПАМ’ЯТКА

щодо правил збору продуктів харчування

та приготування їжі для гуманітарних потреб та для військових

Звертаємо увагу на основні рекомендації для роботи гуманітарних штабів із збору продуктів харчування, з метою профілактики харчових отруєнь та харчових токсикоінфекцій.

Дотримання таких простих правил може врятувати цивільне та військове населення від харчових отруєнь та харчових токсикоінфекцій:

Ø Залучати до роботи (збору, розвантаження, транспортування харчових продуктів) лише здоровий персонал (без підвищеної температури, кашлю, без ознак діареї, витікання з носа, очей, без висипань на шкірі). Обов’язковою є гігієна рук відповідальних осіб та відсторонення від такої роботи осіб, які мають ознаки кишкових інфекцій.

Ø Сировину та готові харчові продукти приймати, зберігати, транспортувати максимально окремо! Забезпечуйте умови зберігання харчових продуктів; за відсутності холодильника доцільно передбачити склад за межами приміщення.

Ø Оцінюйте цілісність і герметичність пакування харчових продуктів та строки придатності.

Ø При розфасуванні продукції безпосередньо волонтерами бажано перевірити термін придатності і умови зберігання. Це допоможе правильно розподілити продукти й продумати меню на місці.

Ø Про отриманні сировини (м’ясо, риба тощо) з метою зменшення ризиків, піддавати її максимально можливій термічній обробці. Переконайтеся, що м’ясо або риба повністю просмажені, проварені або протушковане.

Ø Особливу увагу приділіть прийому продукції, яка швидко псується. Якщо такі продукти наявні, то важливо перевіряти їх на органолептичні показники якості – яка їжа на вигляд, на запах та на смак.

Ø Дотримуйтесь гігієнічних вимог та технології приготування їжі.


ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ

В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ


ПАМ’ЯТКА

ЩОДО ПОПЕРЕДЖЕННЯ ГОСТРИХ КИШКОВИХ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ СЕРЕД НАСЕЛЕННЯ, ПОВ'ЯЗАНИХ З ВОДНИМ ФАКТОРОМ

В зв’язку з можливістю відключення систем централізованого водопостачання для уникнення дефіциту питної води, місцеві органи влади разом з підприємствами, установами, організаціями зобов'язані вжити невідкладних заходів щодо створення стратегічного запасу питної води гарантованої якості на відповідній території.

· Заборонити використання колодязної та водопровідної питної води без лабораторного підтвердження її якості, навіть для господарських потреб, у зв'язку з ймовірним хімічним та мікробним її забрудненням.

· Організувати пункти підвезення та розливу питної води.

· Для транспортування та зберігання питної води використовувати автоцистерни та резервуари, а також тимчасово підведені водогони з артезіанських свердловин.

· Експлуатація свердловин можлива за умов лабораторного контролю якості води територіальними центрами контролю та профілактики хвороб.

· Забезпечити санацію шахтних колодязів (каптажів) та знезараження води в них.

· Через засоби масової інформації, інтернет мережу безперервно проводити інформування населення щодо небезпеки використання води з неперевірених децентралізованих і централізованих систем водопостачання для питних та інших потреб.

Поки органи місцевої влади працюють над забезпеченням питної води в регіонах, населенню важливо відстежувати місця та графік підвезення питної води.

До того, як ви впевнені у якості питної води, можна користуватися тільки добре прокип'яченою водою.

Для приготування їжі обов'язково використовуйте перевірену питну воду, застосовуйте термообробку (варіння, смаження, запікання). Овочі та фрукти ретельно мийте кип'яченою водою, потім обдавайте окропом.

У разі підозри щодо розвитку ознак інфекційних захворювань (підвищення температури тіла, лихоманка, запамарочення, головний біль, болі у животі, нудота, пронос, нежить, кашель, пожовтіння шкіри, склер очей, висипи на тілі, поява гнойників і т.д.) терміново зверніться за медичною допомогою, не допускайте самолікування тому, що перебіг багатьох інфекційних хвороб змінний і може бути незвичним.


ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ

В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ


ПАМ’ЯТКА

ЩО РОБИТИ У РАЗІ ХІМІЧНОЇ НЕБЕЗПЕКИ?

В умовах війни з РФ та бомбардування російською армією режимних об’єктів та об’єктів інфраструктури може трапитися хімічна аварія. Важливо розуміти алгоритм дій у разі надзвичайної ситуації.

Хімічна аварія — це порушення технологічних процесів на виробництві, пошкодження трубопроводів, ємностей, сховищ, транспортних засобів при здійсненні перевезень і т.п., що призводять до викиду або протоки аварійно-хімічно небезпечних речовин (АХНВ) в атмосферу в кількостях, що становлять небезпеку масового ураження людей та тварин.

Важливо слідувати вказівкам місцевої влади та ДСНС.

Тож одразу ж після оголошення тривоги внаслідок надзвичайної ситуації відкрийте офіційні повідомлення установ та виконуйте те, що вказано в їхніх алгоритмах.

Як зрозуміти, що ви потрапили під вплив небезпечних речовин?

Хімічні сполуки можуть подразнювати очі, слизові оболонки, шкіру та дихальні шляхи. У людини може виникати утруднення дихання, кашель, виділення мокротиння, іноді і з домішками крові, нежить, відчуття сухості в горлі, осиплість голосу, нежить, носова кровотеча, біль у грудях.

При подразненні слизової оболонки очей серед симптомів почервоніння, запалення, набряклість, помутніння рогівки, ураження райдужної оболонки очей. При гострих отруєннях — головний біль, запаморочення, загальна слабкість.

Хімічне забруднення також може ускладнити хронічні захворювання легенів, такі як астма та емфізема.

При отруєнні хлором у людини може спостерігатися різкий біль у грудях, різь в очах, сльозотеча, задишка, сухий кашель, блювання, порушення координації рухів та поява бульбашок на шкірі.

При отруєнні аміаком серцебиття та пульс у людини прискорюються, можливі судоми, ядуха, різь в очах, сльозотеча, нежить, кашель, почервоніння і свербіж шкіри.

Як захиститися від впливу небезпечних речовин?

Якщо існує небезпека отруєння АХНВ, вам необхідно швидко вийти з району зараження поперек повітряного потоку (вітру). У разі ураження аміаком спуститися на нижні поверхи будівлі, у разі ураження хлором — піднятися на верхні.

Використовуйте протигази всіх типів, за їх відсутності — ватно-марлеві пов’язки, змочені водою або 2-5% розчинами питної соди (при ураженні хлором), оцтової або лимонної кислоти (при ураженні аміаком).

В приміщеннях:

— провести герметизацію приміщення: щільно закрити вікна і двері, димоходи, вентиляційні люки;

— вхідні двері «зашторити», використовуючи будь-яку щільну тканину;

— заклеїти щілини у вікнах і стиках рам плівкою, лейкопластиром;

— при появі запаху використовувати засоби захисту органів дихання - можна використати ватно-марлеву повʼязку змочену 2%-м розчином питної соди.

Поза приміщенням:

— при необхідності (наявність запаху) захистити органи дихання засобами індивідуального захисту;

— не перебувати в понижених ділянках місцевості - долинах, ярах, тощо;

— не перебувати довго в підвалах і в напівпідвальних приміщеннях;

— намагатись знаходитись на підвищеннях;

— слідкувати за напрямком вітру.

При ускладнені ситуації (при зміні напрямку вітру) визначити маршрут виходу із зони потенційної хімічної небезпеки (виходити в сторону, перпендикулярну напрямку вітру) та якнайшвидше покинути цю зону.

При сприятливій зміні вітру після виходу із зони забруднення або отриманні сигналу про закінчення хімічної небезпеки:

— відкрити вікна і двері, провітрити приміщення;

— змінити верхній одяг;

— прийняти душ або вимити відкриті частини тіла з милом;

— виключити будь-які фізичні навантаження.

Продукти харчування (овочі та фрукти) промити слабким (2%) мильно-содовим розчином.

Перша медична допомога при хімічній небезпеці

При ураженні хлором:

— Постраждалого необхідно негайно вивести на свіже повітря, щільніше вкрити і дати подихати парами води або аерозолем 0,5% розчину питної соди протягом 15 хвилин. Не дозволяйте потерпілому пересуватися самостійно.

— Транспортувати постраждалого можна лише у лежачому положенні. У разі необхідності — зробити штучне дихання способом «рот в рот».

— Основним засобом боротьби з хлором є вода.

При ураженні аміаком:

— Постраждалого слід негайно винести на свіже повітря.

— Транспортувати потерпілого необхідно у лежачому положенні. Забезпечити тепло та спокій, дати зволожений кисень.


День захисту дітей

В Україні та світі 1 червня відзначають День захисту дітей. В Оріхівському ЗЗСО ім. О.П. Малінова було проведено ряд заходів, присвячених цьому святі. Учні початкової школи взяли участь у конкурсах, флешмобі та дивилися мультфільм про правила поведінки під час літніх канікул. Також діти подивилися каскад гімнастичних вправ, які виконала маленька майбутня гімнастка, мешканка с. Оріхівка - Пейчева Антоніна. Учням середньої та старшої школи було запропоновано переглянути цікавий фільм «Східний вітер» у шкільному кінотеатрі «Світ кіно».

Кожен захід починався з хвилини мовчання за загиблими під час війни дітьми.