Аналіз стану стану виховної роботи ліцею

Аналіз виховної роботи за 2018-2019н.р.

АНАЛІЗ ВИХОВНОЇ РОБОТИ ЗА 2018-19Н.Р.

Виховна робота у школі протягом 2018 - 2019н.р. була спрямована на виконання завдань, поставлених Національною доктриною розвитку освіти в Україні, законів України „Про освіту”, „Про охорону дитинства”, на виконання наказу Міністерства освіти і науки України № 641 від 16 червня 2015 року «Про затвердження Концепції національно-патріотичноговиховання дітей і молоді, Заходів щодо реалізаціїКонцепції національно-патріотичного виховання дітейі молоді та методичних рекомендацій щодо національно-патріотичного виховання yзагальноосвітніх навчальних закладах», загальнодержавними та обласними програмами з питань формування здорового способу життя, профілактики ВІЛ – інфікування.

Виховна робота у 2018 – 2019 н.р. здійснювалася відповідно до програми «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів», затвердженої наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 31.10.2011 №1243 та методичних рекомендації з питань організації виховної роботи у навчальних закладах у 2016-2017н.р.

Педагогічний колектив працював над проблемним питанням з виховної роботи: «Використання передових технологій виховного процесу як умови для повноцінного розвитку учнів, становлення творчої особистості».

Виховна робота в школі проходила через систему цінностей і якостей особистості, що розвивається і виявляється через її власні ставлення Школа старалась дати можливість всім учням відчути себе потрібними суспільству, виявити здібності та розвинути їх, створюючи виховний простір для самореалізації. Виховання учнів реалізується у процесі організації:

- навчально-виховної діяльності;

- позаурочної та позакласної діяльності;

- позашкільної освіти;

- роботи органів учнівського самоврядування;

- взаємодії з батьками, громадськими організаціями, державними установами.

Нами передбачалося залучення учнів до різних форм творчої та суспільно-корисної діяльності, зокрема: пізнавальної, оздоровчої, трудової, художньо-естетичної, спортивної, пропагандистської, ігрової, культурної, рекреаційної, екологічної, що організовуються у години дозвілля, тобто у позакласний час. У практиці роботи школи впроваджувалися такі виховні технології, як інтерактивні методи та форми діяльності, які ставлять за мету не нав’язування правил і норм та примусове їх виконання, а створення умов для осмислення суті моральних правил і норм, їх доцільності, добровільного сприйняття, творчого застосування, набуття досвіду морально-ціннісного ставлення до самого себе, до людей, до навколишнього світу. Найголовнішою ланкою виховної роботи є робота класоводів та класних керівників, яка була спрямована на розвиток ціннісних ставлень через проектну діяльність

Проблема школи , її головне завдання формувати цільові мотиви, що дають змогу прищеплювати навички , завдяки , яким людина самостійно керується своєю пізнавальною активністю .

Виховна робота проводилася згідно з планом виховної роботи школи.

Згідно методичних рекомендацій щодо реалізації концепції у виховному плані роботи школи та планах роботи класних керівників було виокремлено як один з найголовніших напрямів виховної роботи – це національно-патріотичне виховання.

Згідно плану роботи (відповідно концепції), робота була направлена на здійснення системних заходів, спрямованих на посилення патріотичного виховання дітей та молоді – формування українця, що діє на основі національних та європейських цінностей:

1. Утвердження в свідомості і почуттях особистості патріотичних цінностей, переконань і поваги до рідної мови, культури та історичного минулого України.

Було проведено:

· перші уроки «Ми - єдина нація»(1-11кл)

· фото виставка «Моя країна - Україна»(6,7,8кл)

· виставки малюнків: до Дня художника «Вітчизна, як мати, у світі одна», та до Дня Миру «Ми -діти планети Земля»;

· класні години ,,Козацькому роду нема переводу “

· до Дня визволення України від фашистсько-німецьких загарбників Урок Миру «Тих днів у пам’яті не стерти і сьогодні»;

· екскурсія в історико-краєзнавчий музей школи;

· тематична лінійка до Дня пам’яті жертв голодомору:«Історію переписати не можна»та виставка ілюстрацій « Трагічні 1932-1933рр.»;

· відзначення Дня української писемності та мови « Розвивайся, звеселяйся, моя рідна мово, у барвінки зодягайся, моє щире слово»

· інсценізація української народної пісні.

· Свято «Миколай, Миколай ти до нас завітай!»

· патріотично-військово-спортивна гра «Козацькому роду – нема переводу»

2. Підвищення престижу військової служби, а звідси – культивування ставлення до солдата як до захисника вітчизни, героя

Було проведено:

· зустрічі учнів з учасниками антитерористичної операції

· Привітання із Днем Збройних Сил України учасників АТО

· До дня Примирення, Дня Перемоги (уроки мужності, участь у мітингу)

· Учні 10-11 класів взяли участь у районних військово-спортивних зборах

· Уроки мужності, екскурсії, класні години «Україна - єдина країна», зустрічі з військовослужбовцями АТО, організовувались акції на підтримку військовим АТО, діти малювали малюнки, писали листи

· акції на підтримку військовополонених моряків «Ми з вами!», «Ангели надії»

3. Усвідомлення взаємозв’язку між індивідуальною свободою, правами людини

Було проведено :

12.11-16.11 Тиждень правових знань

10.12-16.12 Тиждень «Закон і ми»

В рамках тижнів проводився тренінг «Ми відповідальні за свої вчинки», інформаційні години на правову тематику(соціальний педагог, психолог Бурдейна Д.М., Кудрявцева О.М) та 10.12.2016р. Всеукраїнський урок прав людини(класні керівники 1-11класів, Лехенко Є.В., Рабенюк С.Д., Балинська С.В., Лехенко Р.В., Рабенюк К.В., Замула Л.М., Бойко С.П., Черняк О.В., Стародуб Т.О., Рабенюк С.М., Яремчук О.Л.)

4. Формування толерантного ставлення до інших народів, культур і традицій;(проведено у травні День Європи Рабенюк К.В.)

5. Культивування кращих рис - працелюбності, свободи, справедливості, доброти, чесності, та формування мовленнєвої культури;

Щоденно педагогічний колектив спрямовує роботу на формування у дітей та молоді духовності, моральної культури, толерантної поведінки, уміння жити в громадянському суспільстві.

Активізовано волонтерський рух (5-9кл.педагог-організатор Тищук Р.В.)

6. Сприяння спортивній і фізичній підготовці, спрямованій на утвердження здорового способу життя молодих громадян України.

(Участь у туристичних змаганнях та зльотах,військово-спортивних патріотичних іграх,спортивних змаганнях )

Було проведено :

1.Декадник «Здоровим будеш-все здобудеш»(1-11 класи)

В рамках якого проходив олімпійський тиждень під час якого проводились змагання із футболу, волейболу, «Веселі старти»(Браславська Г.О., Рабенюк С.М., Яремчук О.Л.)

2. Спортивно-туристичні змагання до Дня Туризму 27 вересня (Рабенюк К.В., Яремчук О.Л., Тищук Р.В.)

3. Неодноразово збірні команди хлопців та дівчат з волейболу приймали участь у районних змаганнях та здобували призові місця. Були учасниками зональних змагань з волейболу.

4. Збірна команда школи «Покров» учнів 5-6 класів були учасниками ІІ етапу Всеукраїнської спортивно-патріотичної гри «Сокіл» (Джура) та зайняли ІV місце , а також у випробуваннях: І місце –звіт про добре діло; ІІ місце – Таборування.

Формування ціннісного ставлення особистості до суспільства і держави здійснювалося через :

Цикл заходів, спрямованих на виховання поваги до національної символіки, Конституції України, законів Української держави:

· Випуск стіннівок, буклетів, колажів «Я-громадянин України» ;

· Тематичні уроки та виховні години «Історія Державного Прапора

України», «Творення нашої незалежності»

· Круглий стіл «Незалежна Україна – історія і сьогодення»

Цикл заходів, присвячених Дню пам’яті жертв голодомору та політичних репресій:

· Класні години «День пам’яті жертв голодомору та політичних репресій» (1-11 кл.)

· Лінійка «Пам’яті», присвячена Дню пам’яті жертв голодомору та політичних репресій.

Заходи до Дня вшанування учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС:

· Класні години «У Чорнобиля немає часу» (1-11 кл.);

· Тематична виставка в шкільній бібліотеці;

· Лінійка приурочена трагічним сторінкам аварії на ЧАЕС

Заходи щодо відзначення Дня Соборності України 22.01.2019:

· Класні години, присвячені Дню Соборності України на тему:«Прийди до серця, Україно, благослови добром мене».

· Конкурс на кращого читця віршів про Україну

· Конкурс дитячої творчості «Моя соборна Україна» (вірші, оповідання, малюнки, комп’ютерна графіка)

Домінуюча роль в її організації виховної роботи належить класному керівнику, який є передусім організатором позакласних виховних заходів, діє у співдружності з іншими педагогічними працівниками школи. В своїй діяльності класні керівники використовують проектну діяльність, яка дає можливість дітям розкрити свої здібності, навички пошуку інформації, вміння самостійно та колективно працювати. Такий вид роботи охоплює весь класний колектив. Протягом року було реалізовано проекти: «Рости, ялиночко, рости!»(6кл.), «Традиції моєї родини»(7клас), «Звичаї і традиції нашого села» (8кл.) загальношкільний проект «Розцвітай, Україно, в любові й добрі!»

З метою профілактики правопорушень та злочинності серед дітей та підлітків, уникнення будь – яких проявів девіантної поведінки у школі велика увага приділяється профілактичній роботі. Для вирішення цього питання впроваджено різноманітні форми роботи: від загальношкільних до індивідуальних. Педагогічний колектив тримає на постійному контролі відвідування учнями занять. По кожному випадку пропусків уроків без поважної причини проводиться індивідуальна робота з учнями та їх батьками. Для попередження пропусків уроків без поважної причини та бродяжництва учнів у школі розроблена певна система роботи:щоденний контроль відвідування учнями школи через класні щоденники, «Сигнальний журнал», «Урок», «Перерва», «Дозвілля»; розгляд питань відвідування уроків та поведінки учнів на засіданнях Ради профілактики правопорушень; розгляд даного питання на засіданнях органів шкільного самоврядування та адміністративних нарадах;співпраця з відділом у справах сім'їта молоді, ДСЦ СССМ.

Робота з соціального захисту учнів у 2018-2019 н.р. знайшла відображення в ряді проведених заходів. Систематично здійснювалось оновлення банку даних на дітей пільгового контингенту, зміни до якого вносилися кожного разу після зміни у соціальному статусі учнів. Діти пільгових категорій : сироти, малозабезпечені, учасників АТО були забезпечені безкоштовним гарячим харчуванням, отримали подарунки на новорічні свята, відпочивали в пришкільному таборі «Веселка». Протягом року з дітьми всіх категорій проводилась профілактична робота, залучення до участі в позаурочній діяльності(гурткова робота), соціальним педагогом здійснювалась патронажна робота сімей, які опинились в складних життєвих умовах.

З метою виховання у дітей моральної свідомості та поведінки заведенні щоденники «Відповідальність починається із мене». Результати щоденника аналізуються щотижня та визначається клас, який набирає найбільший показник.

Проводився моніторинг формування морально-духовної особистості. За допомогою моніторингу виявляються діти схильних до негативних проявів. З даними дітьми проводиться психолого-корекційна робота. З дітьми в яких виявлено негативні прояви формуванню характеру проводяться заходи на корекцію негативних рис . Класними керівниками на постійному контролі взаємостосунки дітей з однолітками, при перших підозрах на конфліктні ситуації проводилися бесіди із залученням адміністрації школи. Згідно плану роботи школи у грудні, березні проведені правові тижні «Закон та ми» в рамках тижня проведено класні години: «Що означає: «Жити посовісті»,«Відповідальність учнів за свої вчинки»,«Життя людини неповторна цінність»,«Відповідальність неповнолітніх», «Право людини на життя, свободу, недоторканність», «Права дитини- мої права»,

«Злочин, як їх уникнути та їх наслідки», «Як поводитись на випадок нападу», « Відповідальність неповнолітніх. Напад. Шантаж», «Право людини на життя, свободу, недоторканість», «Участь у злочинах»,«Володіння собою», «Право людини на життя, свободу, недоторканість» .

Членами учнівського шкільного об'єднання випущено буклет «Закон та ми», який щорічно друкується із поновленням та розповсюджується серед учнівської молоді. Як результат впливу цієї роботи - 100% охоплення дітейнавчанням. За останні роки не було випадків невідвідування учнями школи, які призвели б до припинення навчання у школі.

Класні керівники приділяють велике значення індивідуальної роботи з учнями, схильними до правопорушень та злочинності, залучали їх до участіу шкільних заходах та учнівського самоврядування. У школі працює Рада профілактики, яка постійно веде контроль за відвідуванням учнів школи та вчасно проводили роботу з дітьми, які часто пропускали школу без поважних причин та проводяться бесіди із дітьми ризику та їх батьками із залученням до співпраці у цьому напрямку директора СЦСССДМ Барабанчук К.І..

Учні, які перебувають на обліку в кримінальній міліції у справах дітей, стояла на обліку в службі у справах дітей в навчальному закладі -1.(випускниця 11класу Наріжна Я.) на даний час немає.

На обліку в районному наркологічному кабінеті учні школи не перебувають.

Проводилися профілактичні рейди в рамках всеукраїнської кампанії «Рейд «Урок» з метою попередження злочинності, запобігання бездоглядності, вивчення умов проживання дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах. Учнів, які були затримані упродовж 2018-2019н.р під час проведення профілактичних рейдів, в закладі освіти немає. Станом на 28.08.2019р. на внутрішкільному обліку школи стоять 2 учні.

Щомісяця проводяться рейди «Вулиця», «Дозвілля» під час поведених рейдів не було виявлено дітей з адміністративними порушеннями.

Питання правової освіти населення, попередження злочинності серед неповнолітніх, запобігання дитячій бездоглядності профілактики негативних проявів в учнівському середовищі розглядалися під час проведення батьківських зборів («Дозвілля вашої дитини», «Права та обов’язки вашої дитини», «Кримінальна відповідальність неповнолітніх», «Покарання чи похвала»

Серед учнів проводиться просвітницька робота щодо здорового способу життя. Формуванню в учнів навичок здорового способу життя сприяє проведення тижня безпеки дорожнього руху, Всеукраїнської акції « Молодь за здоровий спосіб життя»,«16 днів проти насильства» ,декади до Всесвітнього дняборотьби зі СНІДом, просвітницька акція з морально – статевого виховання дівчат. В школі введений спецкурс для старшокласників «Школа проти СНІДу».

Профорієнтаційна підготовка молоді починається ще у шкільні роки. Завдання школи – підготувати підростаюче покоління до свідомого вибору професії. Профорієнтаційна робота в школі здійснюється під час навчально-виховного процессу, а саме:

- розширення знань про професії на уроках, з мережі Інтернет;- зустрічі з представниками вузів, технікумів та училищ;проводилося анкетування з вибору професії.

У школі є профорієнтаційний термінал, з яким із великим задоволенням працюють не лише старшокласники, а й молодші учні та батьки.

Також є профорієнтаційний куточок, який містить цікаві інформаційні матеріали.

З метою профілактики дорожньо-транспортного травматизму та травматизму пов’язаного з безпекою у побуті в школі створено загін Юних інспекторів руху та загін Юних друзів пожежних. Оформлено інформаційно - оглядові куточки з основ безпеки життєдіяльності, протипожежної безпеки, куточок здоров’я. Проведено п’ять тижнів безпеки життєдіяльності, під час яких проводились різноманітні творчі конкурси(малюнків, творів, віршів,складання ребусів, кросвордів), вікторини, бесіди щодо дотримання правил безпеки .

Щотижня проводяться засідання класних керівників, на яких обговорюється план роботи на тиждень та підводяться підсумки минулого тижня. Відслідковується зайнятість дітей в позаурочний час.

Підвищення громадянської активності українського народу в період оновлення суспільства вимагає всеосяжних демократичних перетворень. Зараз особливо гостро постає питання залучення до виховного процесу дорослих і дітей як рівноправних суб’єктів, демократизації шкільного життя. Саме для забезпечення ділового ритму життя, дисципліни і порядку, організації дозвілля в школі працює шкільне дитяче об’єднання «Світанок». Учнівське урядування забезпечує комплексний виховний вплив на учнів шляхом їх залучення до усвідомленої й систематичної участі у вирішенні важливих питань життя класу та школи.

Діяльність шкільного дитячого об’єднання «Світанок» спрямована на прояв громадської активності. Саме волонтерство серед учнів свідчить про позитивний вплив та результативність громадянського напрямку виховання. Волонтерством охоплений учні 5-9класів. Учням школи не чуже почуттямилосердя, співчуття ближньому, тому постійно підтримується зв`язок зі старшим поколінням, а також здійснюється підтримка однолітків, які потрапили у складні життєві ситуації.

Учнівське врядуванням має інформаційний цент, який займається випуском інформаційних буклетів та шкільної газети «Дивосвіт». Так було випущено інформаційні буклети:«Увага! Небезпека на дорозі», «Закон і ми»,«Безпека у побуті», «Стоп стрес», «Біле рабство», «Стоп насильству. Протягом року діяв «Сонячний банк»,наповненість «промінчиків» показав високу активність класних колективів у позаурочній діяльності. В цьому навчальному році за результатами «Сонячного банку» перемогу в номінації «Супер - клас» отримали учні 11 класу(класний керівник О.В.Черняк), ІІ місце- 10 клас(класний керівник С.П.Бойко), ІІІ місце – 6 клас(класний керівник Яремчук О.Л.). У такій же номінації серед учнів початкових класів стали переможцями учні 3 класу(класний керівник Лехенко Е.В.). В номінації «Найвідповідальніший клас» за результатами щоденників «Відповідальність починається із мене» стали учні 5класу(класний керівник Стародуб Т.О.)

Школа співпрацювала з батьківським комітетом та громадськістю. Під час батьківських зборів проводились лекторії для батьків щодо поліпшення емоційного клімату в родині та попередження дитячого суїциду.

На базі школи працювали гуртки від ЦДЮТ: «Квітникарів-аранжувальників», та військово-патріотичгного спрямування «Захисник Батьківщини»

Працювали гуртки на ініціативі учителів - предметників: «Поетичні струни»(керівник Л.М.Замула) , «Музична капель» (керівник А.Ф.Марченко) , спортивна секція з волейболу(керівник О.Л.Яремчук) , технічного моделювання(керівник Ю.Б.Грудзінський). Учні школи відвідують гуртки СБК : «Гра на духових інструментах», «вокального співу», «хореографії», «літературного читання», а також 9 учнів займаються у музичній школі в пгт Завалля , ДЗЮДО-1, карате-1, хореографічний гурток в смт Завалля-3,

м. Гайворон- 1. Всього гуртковою роботою охоплено 82% дітей школи. Це високий показник для сільської школи . Гуртківці брали участь у шкільних заходах згідно їх напрямку та показали непогані результати своєї роботи. Деякі заходи у зимовий період не були проведені у зв'язку із погодними умовами.На базі школи було організовано роботу пришкільного табору денного перебування «Веселка» під час якого було оздоровлено 70дітей.

План виховної роботи школи за 2018-2019н.р. виконаний на 93%.

ІІ. МЕТА ТА ЗАВДАННЯ виховної роботи школи на 2019-20 н.р.

Мета виховної роботи школи: набуття учнями соціального досвіду, успадкування духовних надбань нашого народу, досягнення високої культури міжнаціональних взаємин, формування в учнів особистісних ознак громадян української держави, розвиненої духовності, фізичної досконалості, моральності, художньо – естетичної, трудової та екологічної культури, формування здорового способу життя, сприяння творчому розвитку особистості.

Враховуючи результати аналізу виховної роботи школи за 2019-20 н.р. та виходячи з мети у виховному плані роботи школи на наступний рік передбачено розв’язати такі завдання:

· Виховувати свідоме ставлення до навчання , розвивати пізнавальну активність і культуру розумової праці;

· Реалізовувати концепцію громадянського виховання в умовах розвитку української державності;

· Формувати особистісні риси громадян України , сприяти розвитку духовної , фізичної досконалості , моральної , художньо–естетичної , правової , трудової , екологічної культури;

· Створити умови для творчого розвитку природних обдарувань дитини , залучити учнів до різноманітної діяльності відповідно до інтересів та потреб;

· Виховувати в учнів свідоме ставлення до свого здоров’я та здоров’я інших громадян , формування гігієнічних навичок;

· Зберігати національні родинні традиції , вивчати народні звичаї;

· Створювати умови для соціального захисту дітей , особливо дітей – сиріт та дітей , що залишилися без батьківського піклування;

· Удосконалювати систему організації учнівського самоврядування;

· Формувати здоровий спосіб життя ;

· Сприяти творчому розвитку особистості;

· Здійснювати всебічний розвиток та виховання особистості.

· Продовжувати роботу у навчальному закладі з національно-патріотичного виховання.

· Системно здійснювати виховання громадянської позиції; вивчення та популяризації історії українського козацтва, збереження і пропаганду історико-культурної спадщини українського народу; поліпшення військово-патріотичного виховання молоді, формування готовності до захисту Вітчизни.

· Серед специфічних принципів патріотичного виховання: принцип національної спрямованості, самоактивності й саморегуляції, полікультурності, самовідповідності, історичної та соціальної пам’яті, міжпоколінної наступності.

· Під час організації роботи взяти за основу положення Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді від 30.03.2015 року.

· Указ Президента України від 01.06.2013 № 312 «Про додаткові заходи із забезпечення гарантій реалізації прав та законних інтересів дітей»;

· Концепція національно-патріотичного виховання дітей та молоді(наказ МОНУ № 641 від 16.06.2015 року);

· Методичні рекомендації МОНУ щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах від 25.07.2016 року;

· Заходи щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді, затверджені наказом МОНУ №641 від 16.06.2015 р;

· Методичні рекомендації щодо організації деяких питань з виховної роботи в навчальних закладах України на 2019-2020н.р.


Аналіз виховної роботи за 2019-2020н.р.

АНАЛІЗ ВИХОВНОЇ РОБОТИ ЗА 2019-20Н.Р.

Виховна робота у школі протягом 2019 - 2020н.р. була спрямована на виконання завдань, поставлених Національною доктриною розвитку освіти в Україні, законів України „Про освіту”, „Про охорону дитинства”, на виконання наказу Міністерства освіти і науки України № 641 від 16 червня 2015 року «Про затвердження Концепції національно-патріотичноговиховання дітей і молоді, Заходів щодо реалізаціїКонцепції національно-патріотичного виховання дітейі молоді та методичних рекомендацій щодо національно-патріотичного виховання yзагальноосвітніх навчальних закладах», загальнодержавними та обласними програмами з питань формування здорового способу життя, профілактики ВІЛ – інфікування.

Виховна робота у 2019 – 2020 н.р. здійснювалася відповідно до програми «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів», затвердженої наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 31.10.2011 №1243 та методичних рекомендації з питань організації виховної роботи у навчальних закладах у 2016-2017н.р.

Педагогічний колектив працював над проблемним питанням з виховної роботи: «Використання передових технологій виховного процесу як умови для повноцінного розвитку учнів, становлення творчої особистості».

Виховна робота в школі проходила через систему цінностей і якостей особистості, що розвивається і виявляється через її власні ставлення Школа старалась дати можливість всім учням відчути себе потрібними суспільству, виявити здібності та розвинути їх, створюючи виховний простір для самореалізації. Виховання учнів реалізується у процесі організації:

- навчально-виховної діяльності;

- позаурочної та позакласної діяльності;

- позашкільної освіти;

- роботи органів учнівського самоврядування;

- взаємодії з батьками, громадськими організаціями, державними установами.

Нами передбачалося залучення учнів до різних форм творчої та суспільно-корисної діяльності, зокрема: пізнавальної, оздоровчої, трудової, художньо-естетичної, спортивної, пропагандистської, ігрової, культурної, рекреаційної, екологічної, що організовуються у години дозвілля, тобто у позакласний час. У практиці роботи школи впроваджувалися такі виховні технології, як інтерактивні методи та форми діяльності, які ставлять за мету не нав’язування правил і норм та примусове їх виконання, а створення умов для осмислення суті моральних правил і норм, їх доцільності, добровільного сприйняття, творчого застосування, набуття досвіду морально-ціннісного ставлення до самого себе, до людей, до навколишнього світу. Найголовнішою ланкою виховної роботи є робота класоводів та класних керівників, яка була спрямована на розвиток ціннісних ставлень через проектну діяльність

Проблема школи , її головне завдання формувати цільові мотиви, що дають змогу прищеплювати навички , завдяки , яким людина самостійно керується своєю пізнавальною активністю .

Виховна робота проводилася згідно з планом виховної роботи школи.

Згідно методичних рекомендацій щодо реалізації концепції у виховному плані роботи школи та планах роботи класних керівників було виокремлено як один з найголовніших напрямів виховної роботи – це національно-патріотичне виховання.

Згідно плану роботи (відповідно концепції), робота була направлена на здійснення системних заходів, спрямованих на посилення патріотичного виховання дітей та молоді – формування українця, що діє на основі національних та європейських цінностей:

1. Утвердження в свідомості і почуттях особистості патріотичних цінностей, переконань і поваги до рідної мови, культури та історичного минулого України.

Було проведено:

· перші уроки «Ми - єдина нація»(1-11кл)

· фото виставка «Моя країна - Україна»(6,7,8кл)

· виставки малюнків: до Дня художника «Вітчизна, як мати, у світі одна», та до Дня Миру «Ми -діти планети Земля»;

· класні години ,,Козацькому роду нема переводу “

· до Дня визволення України від фашистсько-німецьких загарбників Урок Миру «Тих днів у пам’яті не стерти і сьогодні»;

· екскурсія в історико-краєзнавчий музей школи;

· тематична лінійка до Дня пам’яті жертв голодомору:«Історію переписати не можна»та виставка ілюстрацій « Трагічні 1932-1933рр.»;

· відзначення Дня української писемності та мови « Розвивайся, звеселяйся, моя рідна мово, у барвінки зодягайся, моє щире слово»

· інсценізація української народної пісні.

· Свято «Миколай, Миколай ти до нас завітай!»

· патріотично-військово-спортивна гра «Козацькому роду – нема переводу»

2. Підвищення престижу військової служби, а звідси – культивування ставлення до солдата як до захисника вітчизни, героя

Було проведено:

· зустрічі учнів з учасниками антитерористичної операції

· Привітання із Днем Збройних Сил України учасників АТО

· До дня Примирення, Дня Перемоги ( он-лайн уроки мужності).

· Уроки мужності, екскурсії, класні години «Україна - єдина країна», зустрічі з військовослужбовцями АТО, організовувались акції на підтримку військовим АТО, діти малювали малюнки, писали листи

3. Усвідомлення взаємозв’язку між індивідуальною свободою, правами людини

Було проведено :

12.11-16.11 Тиждень правових знань

10.12-16.12 Тиждень «Закон і ми»

В рамках тижнів Соціальний педагог ліцею провела тренінг «Ми відповідальні за свої вчинки», інформаційні години на правову тематику 10.12.2019р. Всеукраїнський урок прав людини(класні керівники 1-11класів, Лехенко Є.В., Рабенюк С.Д., Лехенко Р.В., Рабенюк К.В., Замула Л.М., Бойко С.П., Стародуб Т.О.,Браславська Г.О.., Яремчук О.Л.)

4. Культивування кращих рис - працелюбності, свободи, справедливості, доброти, чесності, та формування мовленнєвої культури;

Щоденно педагогічний колектив спрямовує роботу на формування у дітей та молоді духовності, моральної культури, толерантної поведінки, уміння жити в громадянському суспільстві.

Активізовано волонтерський рух (5-9кл.педагог-організатор Тищук Р.В.)

5. Сприяння спортивній і фізичній підготовці, спрямованій на утвердження здорового способу життя молодих громадян України.

(Участь у туристичних змаганнях та зльотах,військово-спортивних патріотичних іграх,спортивних змаганнях )

Було проведено :

1.Декадник «Здоровим будеш-все здобудеш»(1-11 класи)

В рамках якого проходив олімпійський тиждень під час якого проводились змагання із футболу, волейболу, «Веселі старти»(Браславська Г.О., Яремчук О.Л.)

2. Спортивно-туристичні змагання до Дня Туризму 27 вересня (Рабенюк К.В., Яремчук О.Л., Тищук Р.В.)

3. Неодноразово збірні команди хлопців та дівчат з волейболу приймали участь у районних змаганнях та здобували призові місця. Були учасниками зональних змагань з волейболу.

4. Збірна команда школи «Покров» учнів 7-8 класів були учасниками обласного етапу Всеукраїнської спортивно-патріотичної гри «Сокіл» (Джура) та зайняли ІІІ місце , а також І місце – звіт про Добре діло

Формування ціннісного ставлення особистості до суспільства і держави здійснювалося через :

Цикл заходів, спрямованих на виховання поваги до національної символіки, Конституції України, законів Української держави:

· Випуск стіннівок, буклетів, колажів «Я-громадянин України» ;

· Тематичні уроки та виховні години «Історія Державного Прапора

України», «Творення нашої незалежності»

· Круглий стіл «Незалежна Україна – історія і сьогодення»

Цикл заходів, присвячених Дню пам’яті жертв голодомору та політичних репресій:

· Класні години «День пам’яті жертв голодомору та політичних репресій» (1-11 кл.)

· Лінійка «Пам’яті», присвячена Дню пам’яті жертв голодомору та політичних репресій.

Заходи до Дня вшанування учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС:

· Класні години «У Чорнобиля немає часу» (1-11 кл.);

· Тематична виставка в шкільній бібліотеці;

· Лінійка приурочена трагічним сторінкам аварії на ЧАЕС

Заходи щодо відзначення Дня Соборності України 22.01.2020:

· Класні години, присвячені Дню Соборності України на тему:«Прийди до серця, Україно, благослови добром мене».

· Конкурс на кращого читця віршів про Україну

· Конкурс дитячої творчості «Моя соборна Україна» (вірші, оповідання, малюнки, комп’ютерна графіка)

Формуванню ціннісного ставлення до сім`ї, родини, людей була проведена велика робота. Виховним досягненням у цьому є знання та розуміння особистих, родинних, громадянських, національних та загальнолюдських цінностей, уміння співпрацювати з іншими, працювати в групі та колективі, уміння прощати та просити пробачення, єдність моральної свідомості та поведінки, єдність слова і діла. У зв’язку з цим протягом цього періоду класними керівниками 1-11 класів були проведені форми виховної діяльності, які були направлені на формування педагогічної культури сучасної сім’ї, вшанування жінки-матері, виховання шанобливого ставлення до найдорожчої людини: відверта розмова «Рідну матір бережіть» у 9-11 класах; година духовності «Мати – жінка неповторна і свята» у 5 -8 класи; поетична вітальня «Мамо, матінко, матусю…» у 1-4 класи.

У цьому періоді проводилися форми виховної діяльності присвячені відзначенню «Шевченківських днів», які сприяли поглибленню знань учнів про творчість Великого Кобзаря, його вплив на сьогодення.

26.04.2020 у День трагедії на Чорнобильській АЕС учні 1-11 класів переглянули документальну кінострічку та проаналізували в онлайн режимі. Шкільним бібліотекарем Хитрук О.П. була підготовлена онлайн виставка літератури присвячена вшануванню пам`яті ліквідаторів Чорнобильської аварії та подіям, що пов`язані з цією трагедією.

Період «Пам'ять серця» (02.05. – 09.05.2020) був присвячений відзначенню Дня пам'яті та примирення і Дню перемоги над нацизмом у Другій Світовій війні. Учні, батьки та вчителі, за традицією, брали участь в заходах, які спрямовані на виховання поваги до героїчного минулого українського народу, до ветеранів Другої Світової війни. 08.05.2019 До Дня пам`яті та примирення відбулося покладання квітів до меморіалу "Загиблим воїнам".

Протягом 2019/2020 навчального року учні школи брали участь у спортивних змаганнях місцевого та районного рівнів.

Усвідомлення учнями себе як невід’ємної частини природи, виховання в учнях бережливого ставлення до природи є виховними досягненнями роботи школи щодо формування ціннісного ставлення до природи. У зв'язку з цим у жовтні 2019 проведено виставку осінніх букетів, малюнків та поробок з природнього матеріалу «Осінні фантазії» учнів 1-11 класів, провели загальношкільні акції «Допоможи птахам взимку» з виготовлення годівничок та «Нагодуй птаха». Учні 1-11 класів брали участь у прибиранні та роботі з благоустрою пришкільної території в рамках Всеукраїнської акції «За чисте довкілля». Проведені заходи сприяли формуванню любові до оточуючої природи, вихованню духовної та екологічної особистості, гармонії стосунків з природою.

Однією із задач виховної роботи школи є формування ціннісного ставлення до себе (вміння цінувати себе як унікальну та неповторну особистість, знати наслідки негативного впливу шкідливих звичок на здоров'я, прагнення бути фізично здоровою людиною). У зв’язку з цим протягом 2019/2020 навчального року з учнями у ліцеї проводилась робота щодо безпеки життєдіяльності та запобігання дитячого травматизму: Тиждень безпеки дорожнього руху, Тиждень безпеки життєдіяльності, Тиждень профілактики правопорушень, Тиждень пожежної безпеки, Підсумковий тиждень із знань безпеки життєдіяльності, бесіди, ігри, усні журнали (1-8 класи), диспути, «круглі столи», дискусії (9-11 класи) присвячені правилам збереження здоров’я та життя, пропаганді здорового способу життя та правомірної поведінки дітей та молоді.

24 квітня 2020 року був проведений День Цивільного захисту, в рамках якого класні керівники 1-11 класів провели виховні години присвячені перегляду та обговоренню відеофільмів, відеосюжетів з питань цивільного захисту та безпеки життєдіяльності, відпрацьовувались дії учасників навчального процесу у разі оповіщення сигналу «Увага всім» в онлайн режимі.

Протягом 2019/2020 навчального року робота класних керівників з учнями щодо безпеки життєдіяльності та запобігання дитячого травматизму мала систематичний характер (двічі на місяць): проводились заплановані бесіди та інструктажі з безпеки життєдіяльності.

Перед канікулами проводились єдині онлайн уроки з безпеки життєдіяльності учнів, під час яких діти записували пам’ятки і вклеювали їх до своїх щоденників, робилися записи в класних журналах на сторінці «Бесіди щодо запобігання дитячого травматизму». Проводились додаткові бесіди за фактами нещасних випадків, які сталися з учнями району, області, які фіксувалися в класних журналах та щоденниках учнів.

Класні журнали та щоденники учнів систематично перевірялись на наявність записів бесід з попередження дитячого травматизму та пам’яток для дітей. Перевірка журналів показала, що в кожному класному журналі відведені сторінки по попередженню дитячого травматизму. Так, з 1 по 11 класи записи ведуться вірно, вчасно і охайно. Всі класні керівники оперативно реагують на необхідність проведення додаткових бесід з учнями та пильнують за наявністю пам’яток в щоденниках дітей.

Питання щодо запобігання дитячого травматизму розглядалися на нарадах при директорові, засіданнях методичного об’єднання класних керівників. До роботи з попередження всіх видів дитячого травматизму залучалася й батьківська громадськість. На батьківських зборах розглядалися питання з профілактики травматизму та інфекційних захворювань серед дітей.

Перед кожною екскурсією, змаганням, перед проведенням трудових десантів, з учнями проводились цільові інструктажі з техніки безпеки життєдіяльності та видавалися відповідні накази.

.

Домінуюча роль в її організації виховної роботи належить класному керівнику, який є передусім організатором позакласних виховних заходів, діє у співдружності з іншими педагогічними працівниками школи. В своїй діяльності класні керівники використовують проектну діяльність, яка дає можливість дітям розкрити свої здібності, навички пошуку інформації, вміння самостійно та колективно працювати. Такий вид роботи охоплює весь класний колектив. Протягом року було реалізовано проекти: «Рости, ялиночко, рости!»(6кл.), «Традиції моєї родини»(7клас), «Звичаї і традиції нашого села» (8кл.) загальношкільний проект «Розцвітай, Україно, в любові й добрі!»

Протягом 2019/2020 навчального року проводилися профілактичні бесіди шкільної медсестри з попередження розповсюдженню інфекційних захворювань, профілактики дитячого травматизму та проявів негативних явищ в учнівському середовищі.

Класні керівники проводили додаткові профілактичні бесіди з учнями про негативний вплив нікотину та вживання алкоголю, наркотичних речовин на організм людини.

З метою профілактики правопорушень та злочинності серед дітей та підлітків, уникнення будь – яких проявів девіантної поведінки у школі велика увага приділяється профілактичній роботі. Для вирішення цього питання впроваджено різноманітні форми роботи: від загальношкільних до індивідуальних. Педагогічний колектив тримає на постійному контролі відвідування учнями занять. По кожному випадку пропусків уроків без поважної причини проводиться індивідуальна робота з учнями та їх батьками. Для попередження пропусків уроків без поважної причини та бродяжництва учнів у школі розроблена певна система роботи:щоденний контроль відвідування учнями школи через класні щоденники, «Сигнальний журнал», «Урок», «Перерва», «Дозвілля»; розгляд питань відвідування уроків та поведінки учнів на засіданнях Ради профілактики правопорушень; розгляд даного питання на засіданнях органів шкільного самоврядування та адміністративних нарадах;співпраця з відділом у справах сім'їта молоді, ДСЦ СССМ.

Робота з соціального захисту учнів у 2019-2020 н.р. знайшла відображення в ряді проведених заходів. Систематично здійснювалось оновлення банку даних на дітей пільгового контингенту, зміни до якого вносилися кожного разу після зміни у соціальному статусі учнів. Діти пільгових категорій : сироти, малозабезпечені, учасників АТО були забезпечені безкоштовним гарячим харчуванням, отримали подарунки на новорічні свята, відпочивали в пришкільному таборі «Веселка». Протягом року з дітьми всіх категорій проводилась профілактична робота, залучення до участі в позаурочній діяльності(гурткова робота), соціальним педагогом здійснювалась патронажна робота сімей, які опинились в складних життєвих умовах.

З метою виховання у дітей моральної свідомості та поведінки заведенні щоденники «Відповідальність починається із мене». Результати щоденника аналізуються щотижня та визначається клас, який набирає найбільший показник.

Проводився моніторинг формування морально-духовної особистості. За допомогою моніторингу виявляються діти схильних до негативних проявів. З даними дітьми проводиться психолого-корекційна робота. З дітьми в яких виявлено негативні прояви формуванню характеру проводяться заходи на корекцію негативних рис . Класними керівниками на постійному контролі взаємостосунки дітей з однолітками, при перших підозрах на конфліктні ситуації проводилися бесіди із залученням адміністрації школи. Згідно плану роботи школи у грудні, березні проведені правові тижні «Закон та ми» в рамках тижня проведено класні години: «Що означає: «Жити посовісті»,«Відповідальність учнів за свої вчинки»,«Життя людини неповторна цінність»,«Відповідальність неповнолітніх», «Право людини на життя, свободу, недоторканність», «Права дитини- мої права»,

«Злочин, як їх уникнути та їх наслідки», «Як поводитись на випадок нападу», « Відповідальність неповнолітніх. Напад. Шантаж», «Право людини на життя, свободу, недоторканість», «Участь у злочинах»,«Володіння собою», «Право людини на життя, свободу, недоторканість» .

Членами учнівського шкільного об'єднання випущено буклет «Закон та ми», який щорічно друкується із поновленням та розповсюджується серед учнівської молоді. Як результат впливу цієї роботи - 100% охоплення дітейнавчанням. За останні роки не було випадків невідвідування учнями школи, які призвели б до припинення навчання у школі.

Класні керівники приділяють велике значення індивідуальної роботи з учнями, схильними до правопорушень та злочинності, залучали їх до участіу шкільних заходах та учнівського самоврядування. У школі працює Рада профілактики, яка постійно веде контроль за відвідуванням учнів школи та вчасно проводили роботу з дітьми, які часто пропускали школу без поважних причин та проводяться бесіди із дітьми ризику та їх батьками із залученням до співпраці у цьому напрямку директора СЦСССДМ Барабанчук К.І..

Учні, які перебувають на обліку в кримінальній міліції у справах дітей, стояла на обліку в службі у справах дітей в навчальному закладі на даний час немає.

На обліку в районному наркологічному кабінеті учні школи не перебувають.

Проводилися профілактичні рейди в рамках всеукраїнської кампанії «Рейд «Урок» з метою попередження злочинності, запобігання бездоглядності, вивчення умов проживання дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах. Учнів, які були затримані упродовж 2019-2020н.р під час проведення профілактичних рейдів, в закладі освіти немає. Станом на 28.08.2020р. на внутрішкільному обліку школи учнів з девіантною поведінкою не перебувають.

Щомісяця проводяться рейди «Вулиця», «Дозвілля» під час поведених рейдів не було виявлено дітей з адміністративними порушеннями.

Питання правової освіти населення, попередження злочинності серед неповнолітніх, запобігання дитячій бездоглядності профілактики негативних проявів в учнівському середовищі розглядалися під час проведення батьківських зборів («Дозвілля вашої дитини», «Права та обов’язки вашої дитини», «Кримінальна відповідальність неповнолітніх», «Покарання чи похвала»

Серед учнів проводиться просвітницька робота щодо здорового способу життя. Формуванню в учнів навичок здорового способу життя сприяє проведення тижня безпеки дорожнього руху, Всеукраїнської акції « Молодь за здоровий спосіб життя»,«16 днів проти насильства» ,декади до Всесвітнього дняборотьби зі СНІДом, просвітницька акція з морально – статевого виховання дівчат. В школі введений спецкурс для старшокласників «Школа проти СНІДу».

Профорієнтаційна підготовка молоді починається ще у шкільні роки. Завдання школи – підготувати підростаюче покоління до свідомого вибору професії. Профорієнтаційна робота в школі здійснюється під час навчально-виховного процессу, а саме:

- розширення знань про професії на уроках, з мережі Інтернет;- зустрічі з представниками вузів, технікумів та училищ;проводилося анкетування з вибору професії.

У школі є профорієнтаційний термінал, з яким із великим задоволенням працюють не лише старшокласники, а й молодші учні та батьки.

Також є профорієнтаційний куточок, який містить цікаві інформаційні матеріали.

З метою профілактики дорожньо-транспортного травматизму та травматизму пов’язаного з безпекою у побуті в школі створено загін Юних інспекторів руху та загін Юних друзів пожежних. Оформлено інформаційно - оглядові куточки з основ безпеки життєдіяльності, протипожежної безпеки, куточок здоров’я. Проведено п’ять тижнів безпеки життєдіяльності, під час яких проводились різноманітні творчі конкурси(малюнків, творів, віршів,складання ребусів, кросвордів), вікторини, бесіди щодо дотримання правил безпеки .

Щотижня проводяться засідання класних керівників, на яких обговорюється план роботи на тиждень та підводяться підсумки минулого тижня. Відслідковується зайнятість дітей в позаурочний час.

Підвищення громадянської активності українського народу в період оновлення суспільства вимагає всеосяжних демократичних перетворень. Зараз особливо гостро постає питання залучення до виховного процесу дорослих і дітей як рівноправних суб’єктів, демократизації шкільного життя. Саме для забезпечення ділового ритму життя, дисципліни і порядку, організації дозвілля в школі працює шкільне дитяче об’єднання «Світанок». Учнівське урядування забезпечує комплексний виховний вплив на учнів шляхом їх залучення до усвідомленої й систематичної участі у вирішенні важливих питань життя класу та школи.

На початку 2019/2020 навчального року у ліцеї відбулися вибори президента школи і оновлення складу міністерств президентсько – парламентської республіки «Надія», куди ввійшли учні, що мають лідерські здібності для того, щоб їх очолити. Згідно плану роботи Ради учнів відбувались засідання членів Ради, де розглядалися питання, які стосувалися громадянської позиція дітей і дорослих, що виявляється в їхньому прагненні брати участь в обговоренні та розв'язанні спільних проблем; вирішувались питання, щодо організації та проведення шкільних конкурсів та свят, випуску інформаційних, вітальних листівок, участі ліцею в благодійних акціях.

У діяльності республіки слід відзначити роботу членів міністерств культури та спорту. З метою виховання ініціативності, творчості, організованості, самостійності вони залучають інших учнів школи до проведення та оформлення загальношкільних свят, відзначення пам’ятних дат. Так, свята Першого дзвоника, Останнього дзвоника, День учителя, свято весни були насичені яскравими масовими художніми номерами 1-11 класів. Достатньо цікаві та музичні новорічні ранки, відбулися серед дитячих колективів 1-4 класів. Свято «Новорічні пригоди» для 5 - 11 класів відрізнялося своєю сучасністю та згуртованістю учнів, які брали участь у його проведенні.

Діяльність шкільного дитячого об’єднання «Світанок» спрямована на прояв громадської активності. Саме волонтерство серед учнів свідчить про позитивний вплив та результативність громадянського напрямку виховання. Волонтерством охоплений учні 5-9класів. Учням школи не чуже почуття милосердя, співчуття ближньому, тому постійно підтримується зв`язок зі старшим поколінням, а також здійснюється підтримка однолітків, які потрапили у складні життєві ситуації.

Учнівське врядуванням має інформаційний цент, який займається випуском інформаційних буклетів та шкільної газети «Дивосвіт». Так було випущено інформаційні буклети:«Увага! Небезпека на дорозі», «Закон і ми»,«Безпека у побуті», «Стоп стрес», «Біле рабство», «Стоп насильству. Протягом року діяв «Сонячний банк»,наповненість «промінчиків» показав високу активність класних колективів у позаурочній діяльності. В цьому навчальному році за результатами «Сонячного банку» перемогу в номінації «Супер - клас» отримали учні 8 класу(класний керівник Рабенюк К.В.), ІІ місце- 11 клас(класний керівник С.П.Бойко), ІІІ місце – 7 клас(класний керівник Яремчук О.Л.). В номінації «Найвідповідальніший клас» за результатами щоденників «Відповідальність починається із мене» стали учні 6класу(класний керівник Стародуб Т.О.)

Школа співпрацювала з батьківським комітетом та громадськістю. Під час батьківських зборів проводились лекторії для батьків щодо поліпшення емоційного клімату в родині та попередження дитячого суїциду.

На базі школи працювали гуртки від ЦДЮТ: «Квітникарів-аранжувальників», та військово-патріотичгного спрямування «Захисник Батьківщини»

Працювали гуртки на ініціативі учителів - предметників: «Поетичні струни»(керівник Л.М.Замула) , спортивна секція з волейболу(керівник О.Л.Яремчук) , технічного моделювання(керівник Ю.Б.Грудзінський). Учні школи відвідують гуртки СБК : «Гра на духових інструментах», «вокального співу», «хореографії», «літературного читання», а також 9 учнів займаються у музичній школі в пгт Завалля , ДЗЮДО-1, карате-1, хореографічний гурток в смт Завалля-3,

м. Гайворон- 1. Всього гуртковою роботою було охоплено 82% дітей школи. Це високий показник для сільської школи . Гуртківці брали участь у шкільних заходах згідно їх напрямку та показали непогані результати своєї роботи. Більшість заходів на час карантину через пандемію COVID-19 з 12 березня не було проведені , а також не працював пришкільний табір денного перебування «Веселка»

План виховної роботи школи за 2019-2020н.р. виконаний на 83%.

ІІ. МЕТА ТА ЗАВДАННЯ виховної роботи школи на 2019-20 н.р.

Мета виховної роботи школи: набуття учнями соціального досвіду, успадкування духовних надбань нашого народу, досягнення високої культури міжнаціональних взаємин, формування в учнів особистісних ознак громадян української держави, розвиненої духовності, фізичної досконалості, моральності, художньо – естетичної, трудової та екологічної культури, формування здорового способу життя, сприяння творчому розвитку особистості.

Враховуючи результати аналізу виховної роботи школи за 2019-20 н.р. та виходячи з мети у виховному плані роботи школи на наступний рік передбачено розв’язати такі завдання:

· Виховувати свідоме ставлення до навчання , розвивати пізнавальну активність і культуру розумової праці;

· Реалізовувати концепцію громадянського виховання в умовах розвитку української державності;

· Формувати особистісні риси громадян України , сприяти розвитку духовної , фізичної досконалості , моральної , художньо–естетичної , правової , трудової , екологічної культури;

· Створити умови для творчого розвитку природних обдарувань дитини , залучити учнів до різноманітної діяльності відповідно до інтересів та потреб;

· Виховувати в учнів свідоме ставлення до свого здоров’я та здоров’я інших громадян , формування гігієнічних навичок;

· Зберігати національні родинні традиції , вивчати народні звичаї;

· Створювати умови для соціального захисту дітей , особливо дітей – сиріт та дітей , що залишилися без батьківського піклування;

· Удосконалювати систему організації учнівського самоврядування;

· Формувати здоровий спосіб життя ;

· Сприяти творчому розвитку особистості;

· Здійснювати всебічний розвиток та виховання особистості.

· Продовжувати роботу у навчальному закладі з національно-патріотичного виховання.

· Системно здійснювати виховання громадянської позиції; вивчення та популяризації історії українського козацтва, збереження і пропаганду історико-культурної спадщини українського народу; поліпшення військово-патріотичного виховання молоді, формування готовності до захисту Вітчизни.

· Серед специфічних принципів патріотичного виховання: принцип національної спрямованості, самоактивності й саморегуляції, полікультурності, самовідповідності, історичної та соціальної пам’яті, міжпоколінної наступності.

· Під час організації роботи взяти за основу положення Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді від 30.03.2015 року.

· Указ Президента України від 01.06.2013 № 312 «Про додаткові заходи із забезпечення гарантій реалізації прав та законних інтересів дітей»;

· Концепція національно-патріотичного виховання дітей та молоді(наказ МОНУ № 641 від 16.06.2015 року);

· Методичні рекомендації МОНУ щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах від 25.07.2016 року;

· Заходи щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді, затверджені наказом МОНУ №641 від 16.06.2015 р;

· Методичні рекомендації щодо організації деяких питань з виховної роботи в навчальних закладах України на 2019-2020н.р.

· Лист ІМЗО від 27.07.2020 № 22.1/10-1495 “Про пріоритетні напрями роботи психологічної служби у системі освіти на 2020/2021 н. р.”

· Постанова МОЗ № №42 від 30.07.2020р. “Тимчасові рекомендації щодо організації та протиепідемічних заходів у закладах освіти в період карантину в зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)”