Tworzenie jednocześnie wielu folderów w Windows

Tworzenie dużej ilości nowych folderów i podfolderów jest dość czasochłonne, jeśli chcemy organizować i zarządzać plikami w systemie Windows. Aby ułatwić sobie pracę, możemy utworzyć wiele folderów jednocześnie, korzystając z wiersza polecenia, programu PowerShell lub pliku wsadowego. Aplikacje te oszczędzą sporo czasu i klikania myszką prawym przyciskiem myszy i wybieranie z menu kontekstowego, czy też wstążki zadań w Eksploratorze Windows opcji "Nowy folder" lub użycia skrótu klawiaturowego "Ctrl + Shift + N". Poniżej przedstawiam Wam sposoby jak zaoszczędzić czas i tego uniknąć.

Tworzenie wielu folderów za pomocą folderów za pomocą Wiersza Polecenia (CMD)


Zabawę zaczynamy od otwarcia "Wiersza Polecenia", najlepiej jako administrator. To możemy zrobić na kilka sposobów Windows. Jeden to klikniecie pola wyszukiwania w Windows na pasku zadań i wpisanie w pole szukania "CMD", potem wybieramy w oknie wyszukiwania uruchomienie "Wiersza Poleceń" jako administrator. Jeśli pracujemy w systemie na koncie administratora, to nie musimy uruchamiać "CMD" z uprawnieniami administratora.

Po otwarciu "Wiersza Poleceń" musimy teraz przejść w nim do katalogu, gdzie mamy zamiar utworzyć foldery. Dokonamy tego przez komendę "cd". W moim przykładzie będzie to "Pulpit", który znajduje się na dysku "D". Zaczniemy od utworzenia dwunastu folderów z nazwami miesięcy. Musimy w tym celu użyć polecenia "md":

md Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Teraz zamykamy "Wiersz Poleceń" i sprawdzamy, czy utworzyły się nasze foldery.

Utworzone foldery

Jeśli chcemy szybciej i prościej od razu uruchomić daną ścieżkę, folder w "CMD", gdzie chcemy utworzyć wiele folderów, to możemy zrobić to przez wejście do żądanej lokalizacji przez "Eklplorator Windows". Dla przykładu wchodzę w katalog "Downloads", teraz w pasku ścieżki w Eksploratorze wpisujemy "cmd" i zatwierdzamy "Enterem" na klawiaturze. Od razu otworzy się nam "Wiersz Poleceń" z lokalizacją "Pobrane".

Tworzenie wielu folderów za pomocą programu "PowerShell"

Drugą metodą umożliwiającą zbiorcze tworzenie folderów jest użycie programu "Windows PowerShell". Dla przykładu posłużymy się ta samą nazwą tworzonych folderów, utworzymy je tylko teraz w katalogu Downloads". Tutaj też "PowerShell" możemy w systemie Windows otworzyć na kilka sposobów. Pierwszym tak jak w przypadku "CMD" jest otwarcie przez wyszukiwarkę na pasku systemowym, czy ogólnie przez wyszukiwarkę Windows, jeśli mamy starszy system niż Windows 10. I tu tak samo, jeśli pracujemy na koncie administratora, nie musimy wybierać tej opcji z listy do uruchomienia aplikacji. Drugim sposobem jest, klikniecie prawym przyciskiem myszki na"Start" w pasku systemu Windows 10 i wybranie z menu komp tekstowego "PowerShell". Trzecim sposobem jest tak jak w przypadku "CMD" uruchomienie "PowerShell" od razu w wybranym katalogu przez "Eksplorator Plików Windows. Różnica jest taka, że zamiast "CMD" wpisujemy "PowerShell".

Jeśli otworzyliśmy "PowerShell" w domyślnym katalogu użytkownika lub innym, to tak samo jak w przypadku "CMD", przechodzimy do żądanej ścieżki katalogu za pomocą komendy "cd". Tworzenie katalogów wygląda inaczej niż w przykładzie "Wiersza Poleceń", tutaj wpisujemy nawy folderów w cudzysłowie, do tego oddzielamy je przecinkami:

"Styczeń", "Luty", "Marzec", "Kwiecień", "Maj", "Czerwiec", "Lipiec", "Sierpień", "Wrzesień", "Październik", "Listopad", "Grudzień" | % {New-Item -Name "$_" -ItemType "Directory"}

Ważne jest zastosowanie na końcu komendy:

| % {New-Item -Name "$_" -ItemType "Directory"}

Komendę zatwierdzamy klawiszem "Enter".

Po utworzeniu katalogów sprawdzamy w "Eksploratorze Plików" efekt naszej pracy.

Tworzenie folderów i podfolderów za pomocą skryptu wsadowego

Korzystanie z "CMD"czy "PowerShell" jest uciążliwe, gdy trzeba dodać strukturę folderów do tworzenia podfolderów. Wtedy polecenie wyglądałoby dość skomplikowanie:

md folder 1 \ podfolder 1 \ rzeczywisty folder 1 folder 2 \ subfolder 2 \ rzeczywisty folder 2

Aby ułatwić sobie zadanie, wykorzystamy do tego celu "Notatnik" w Windows. Wpisujemy nazwy folderów i podfolderów ze strukturą folderów. Tutaj dla przykładu utworzymy foldery dla tygodni i dni w każdym tygodniu maja. Wpisujemy odpowiednią strukturę folderów dla każdej nazwy i pozostaw spację pomiędzy nazwą dnia a miesiącem:

Następnie wpisujemy wpisać komendę:

@echo off

Aczkolwiek nie musimy, bo i skrypt działa bez niej. Nie mniej w razie problemów możemy ja odać. Wpisujemy ją na samej górze komendy. Ważne jest też wpisanie "md" przed każdą strukturą folderów, jeśli znajdują się w oddzielnych wierszu, lub tylko raz, jeśli struktury folderów zawierają przestrzeń między nimi jak w przykładzie wyżej. Tak utworzony plik wsadowy kopiujemy do folderu, gdzie chcemy tworzyć kolejne foldery lub od razu tworzymy w miejscu docelowym. U mnie w przykładzie jest to pulpit. Przykład komendy naszego pliku wykonywalnego wygląda tak:


@ECHO OFF

md Maj\Tydzień_1\Poniedziałek Maj\Tydzień_1\Wtorek Maj\Tydzień_1\Środa Maj\Tydzień_1\Czwartek Maj\Tydzień_1\Piątek Maj\Tydzień_1\Sobota Maj\Tydzień_1\Niedziela Maj\Tydzień_1\Poniedziałek Maj\Tydzień_2\Wtorek Maj\Tydzień_2\Środa Maj\Tydzień_2\Czwartek Maj\Tydzień_2\Piątek Maj\Tydzień_2\Sobota Maj\Tydzień_2\Niedziela Maj\Tydzień_2\Poniedziałek Maj \Tydzień_3\Wtorek_Maj\Tydzień_3\Środa Maj\Tydzień_3\Czwartek_Maj\Tydzień_3\Piątek Maj\Tydzień_3\Sobota Maj\Tydzień_3\Niedziela Maj\Tydzień_3\Poniedziałek Maj\Tydzień_4\Wtorek Maj\Tydzień_4\Środa Maj\Tydzień_4\Czwartek Maj\Tydzień_4\Piątek Maj\Tydzień_4\Sobota Maj\Tydzień_4\Niedziela Maj\Tydzień_4


Na koniec w "Notatniku klikamy na "Zapisz jako..." i zapisujemy nasz plik z rozszerzeniem ".BAT". Tak utworzony plik możemy skopiować teraz do folderu, gdzie chcemy utworzyć nowe foldery i uruchamiamy nasz plik. Mozemy jeśli chcemy, użyć pełnej ścieżki do docelowego folderu gdzie mają powstać nasze foldery, dzięki temu plik wsadowy możemy uruchomić z dowolnej lokalizacji. Czyli na przykład:

md D:\Users\andrz\Desktop

Czyli:

md D:\Users\andrz\Desktop\Maj\Tydzień_1\Poniedziałek Maj\Tydzień_1\Wtorek Maj\Tydzień_1\Środa Maj\Tydzień_1\Czwartek Maj\Tydzień_1\Piątek Maj\Tydzień_1\Sobota Maj\Tydzień_1\Niedziela Maj\Tydzień_1\Poniedziałek Maj\Tydzień_2\Wtorek Maj\Tydzień_2\Środa Maj\Tydzień_2\Czwartek Maj\Tydzień_2\Piątek Maj\Tydzień_2\Sobota Maj\Tydzień_2\Niedziela Maj\Tydzień_2\Poniedziałek Maj \Tydzień_3\Wtorek_Maj\Tydzień_3\Środa Maj\Tydzień_3\Czwartek_Maj\Tydzień_3\Piątek Maj\Tydzień_3\Sobota Maj\Tydzień_3\Niedziela Maj\Tydzień_3\Poniedziałek Maj\Tydzień_4\Wtorek Maj\Tydzień_4\Środa Maj\Tydzień_4\Czwartek Maj\Tydzień_4\Piątek Maj\Tydzień_4\Sobota Maj\Tydzień_4\Niedziela Maj\Tydzień_4

Możemy też wstawić nowy wiersz na początku partii i "CD" do folderu głównego, czyli np.:

CD D:\Users\andrz\Desktop

Czyli:


CD D:\Users\andrz\Desktop

md Maj\Tydzień_1\Poniedziałek Maj\Tydzień_1\Wtorek Maj\Tydzień_1\Środa Maj\Tydzień_1\Czwartek Maj\Tydzień_1\Piątek Maj\Tydzień_1\Sobota Maj\Tydzień_1\Niedziela Maj\Tydzień_1\Poniedziałek Maj\Tydzień_2\Wtorek Maj\Tydzień_2\Środa Maj\Tydzień_2\Czwartek Maj\Tydzień_2\Piątek Maj\Tydzień_2\Sobota Maj\Tydzień_2\Niedziela Maj\Tydzień_2\Poniedziałek Maj \Tydzień_3\Wtorek_Maj\Tydzień_3\Środa Maj\Tydzień_3\Czwartek_Maj\Tydzień_3\Piątek Maj\Tydzień_3\Sobota Maj\Tydzień_3\Niedziela Maj\Tydzień_3\Poniedziałek Maj\Tydzień_4\Wtorek Maj\Tydzień_4\Środa Maj\Tydzień_4\Czwartek Maj\Tydzień_4\Piątek Maj\Tydzień_4\Sobota Maj\Tydzień_4\Niedziela Maj\Tydzień_4

Dzięki temu foldery też utworzą się w miejscu docelowym, czyli na pulpicie Windows w naszym przykładzie.

Ważne!

Gdy nazwy folderów zawierają dwa słowa lub znaki specjalne, należy ująć każdą nazwę folderu, w tym ich podfoldery, w cudzysłów.

Program ten ma jedną zasadniczą wadę, co też widać na zdjęciach w naszym przykładzie. Podczas tworzenia nazw folderów są nieprawidłowo interpretowane polskie znaki, w miejsce znaków diakrytycznych, czyli naszych "ogonków", pojawią się znaki zastępcze. Dlatego ten sposób nie polecam, chyba że będziecie tworzyć foldery bez polskich nazw.

Tutaj jeszcze przykład na stworzenie wielu folderów z nazwą miesięcy roku na Pulpicie. Otwieramy "Notatnik" w systemie, wpisujemy nazwy:


md Styczeń

md Luty

md Marzec

md Kwiecień

md Maj

md Czerwiec

md Lipiec

md Sierpień

md Wrzesień

md Październik

md Listopad

md Grudzień

Klikamy w notatniku znowu na "Zapisz jako...", Nadajemy nazwę plikowi z rozszerzeniem ".BAT". Ponownie przenosimy plik do folderu docelowego, llub jeśli utworzyliśmy go w docelowym folderze, to uruchamiamy. Gotowe.

No i tutaj znowu, jeśli nazwy folderów są dwuczłonowe, to zapisujmy nazwy w cudzysłowie:

md "Styczeń 2021"

md "Luty 2021"

md "Marzec 2021"

Czyli:

md "Styczeń 2021'

md "Luty 2021"

md "Marzec 2021"

md "Kwiecień 2021"

md "Maj 2021"

md "Czerwiec 2021"

md "Lipiec 2021"

md "Sierpień 2021"

md "Wrzesień 2021"

md "Październik 2021"

md "Listopad 2021"

md "Grudzień 2021"

Niestety, w przykładzie popełniłem błąd i zastosowałem nasze znaki diakrytyczne, co widać na zdjęciach, "ogonki" zostały zastąpione losowymi znakami.

Utworzone foldery w przykładzie z miesiącami

Tworzenie wielu folderów naraz za pomocą dodatkowej aplikacji "New Folder Wizard"

" New Folder Wizard" to aplikacja do tworzenia folderów. Całość operacji tworzenia wielu folderów jak widać na przykładach wyżej, nie jest prosta, do tego ograniczenia jak brak polskich liter, trudność przygotowania pliku wsadowego, czy odpowiednie ułożenie odpowiednich komend do "CMD" aby wszystko wyszło, tak jak należy szybko i od razu. "Folder Wizard" to aplikacja, która pozwoli nam utworzyć szybko wiele folderów w Windows, korzystając z odpowiednich, zdefiniowanych wcześniej filtrów. Programik zorganizuje wszystkie dane, wykorzystując tekst, liczby lub plik. Inną opcją jest użycie określonego pliku tekstowego dla nazw folderów, któremu może towarzyszyć prefiks, sufiks, komentarze, a także tabulator dla podkatalogów. Za pomocą tej apki możemy organizować pliki w nowych folderach. Cechy apki to:

  1. Umożliwia utworzenie do 20,000 XNUMX folderów jednocześnie.

  2. Nie wymaga instalacji.

  3. Wbudowany podgląd.

  4. Wypełnianie zera automatycznie lub do 16 cyfr.

  5. Używanie przedrostków i niestandardowych przyrostków wraz z nazwą folderów.

Aby rozpocząć korzystanie z "New Folder Wizard" musimy ją pobrać, aplikacja jest darmowa. To aplikacja przenośna, więc nie wymaga instalacji, aplikacja nie waży dużo, jej waga nie przekracza 200 kb i chociaż prawdopodobnie nie jest już rozwijana i wspierana, nadal działa dobrze w systemie Windows 10. Można ją uruchomić na systemach 32 i 64-bitowych. Do jej uruchomienia jest wymagany "NetFramework 2.0". Aplikacje pobierzemy z:

Gdy uruchomimy "New Folder Wizard", pojawi się okno z kreatorem, niestety interfejs programu jest w języku angielskim, ale nie jest skomplikowany. W oknie programu będziemy mieli dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji aplikacji, potrzebnych do wykonywania i automatyzacji tworzenia folderów. Aplikacja ma też podgląd, dzięki czemu będziemy mogli poprawić błędy, które znajdziemy na liście, którą tworzymy.

Pracę z aplikacją zaczynamy od wybrania folderu docelowego za pomocą "Folder Target" na górze okna aplikacji. Poniżej mamy właściwości folderu, w którym możemy wybrać Prefiks (Prefiks folderu) i Sufiks (Sufiks folderu), które określają początek i koniec nazwy, którą będą nosić tworzone foldery. W sekcji numeru zakończenia (liczba końcowa) możemy ustalić zakres od 0 do 20,000 XNUMX.

Po wprowadzeniu danych folderu docelowego, prefiksu, sufiksu i numerów folderów, które mają zostać utworzone, użyjemy okna podglądu, aby sprawdzić, jak będą one się prezentować i w razie potrzeby możemy naprawić ewentualne błędy, które popełniliśmy. W tym celu klikamy na opcję "Preview". Mamy tutaj również opcję skopiowania listy do schowka Windows, naciskając "Copy List" jeśli sprawdziliśmy, że wszystko jest ok, ewentualnie poprawiliśmy błędy, to przystępujemy do tworzenia folderów przyciskiem "Create!"

Tworzenie wielu folderów z jednego pliku tekstowego w "New Folder Wizard"

Aplikacja "New Folder Wizard" oferuje nam też drugą możliwość tworzenia folderów, gdybyśmy chcieli użyć pliku tekstowego, jako źródło nazw folderów. W tym celu użyjemy opcji "Text File". Ta funkcja pozwala nam także oznaczać prefiksy (Use use prefix), sufiksy (Use use suffix), użycia w komentarza (Use Comment Characters), a także tabulacji dla podfolderów (Use [TAB] For Sub-folders).

Wadą programu jest to ze tez nie obsługuje polskich znaków, co widać na zdjęciu powyżej, ciężko tez w aplikacji stworzyć zaawansowaną strukturę katalogów z podfolderami, ale do tworzenia dużej ilości naraz w danym miejscu katalogów nada się idealnie.

Tworzenie wielu folderów w aplikacji "Text2Folders"

"Text2Folders", to prosta aplikacja, której również nie instalujemy, a tylko uruchamiamy w Windows. Aplikacja, pozwala tworzyć foldery z pliku, jak również bezpośrednio z programu. Daje możliwość tworzenie wielopoziomowego drzewa katalogów. Wystarczy, że po nazwie folderu umieścimy Backslash „\” i wpiszemy kolejną nazwę folderu. Konfiguracja przewiduje wpisanie ścieżki do zapisania "Root Folder", oraz sposobu tworzenia. Czyli opcja "Text File", gdzie wskazujemy na gotowy plik tekstowy ze strukturą naszych katalogów. Opcja "Manual" to tworzenie katalogów bezpośrednio w oknie programu. Foldery tworzymy opcją "Create Folders".

Zaczynamy w naszym przykładzie od wybrania katalogu docelowego, w naszym przykładzie to "Pulpit". Tworzymy też w notatniku strukturę naszych katalogów. Po utworzeniu wczytujemy do aplikacji opcją "Browse" gdzie wskazujemy nasz plik tekstowy ze stuktóra katalogów. Zawartość naszego pliku tekstowego to:


Maj\Tydzień_1\Poniedziałek

Maj\Tydzień_1\Wtorek

Maj\Tydzień_1\Środa

Maj\Tydzień_1\Czwartek

Maj\Tydzień_1\Piątek

Maj\Tydzień_1\Sobota

Maj\Tydzień_1\Niedziela

Maj\Tydzień_2\Poniedziałek

Maj\Tydzień_2\Wtorek

Maj\Tydzień_2\Środa

Maj\Tydzień_2\Czwartek

Maj\Tydzień_2\Piątek

Maj\Tydzień_2\Sobota

Maj\Tydzień_2\Niedziela

Maj\Tydzień_3\Poniedziałek

Maj\Tydzień_3\Wtorek

Maj\Tydzień_3\Środa

Maj\Tydzień_3\Czwartek

Maj\Tydzień_3\Piątek

Maj\Tydzień_3\Sobota

Maj\Tydzień_3\Niedziela

Maj\Tydzień_4\Poniedziałek

Maj\Tydzień_4\Wtorek

Maj\Tydzień_4\Środa

Maj\Tydzień_4\Czwartek

Maj\Tydzień_4\Piątek

Maj\Tydzień_4\Sobota

Maj\Tydzień_4\Niedziela


Tworzymy foldery klikając na opcję "Create Folders".

Foldery możemy też tworzyć bezpośrednio w programie, jak to widać poniżej.

Polecam ten program, jest prosty, łatwo się tworzy w nim katalogi i nie ma problemów z polskimi znakami. Testowany w Windows 10, działa bez problemu. Programik pobierzecie ze strony Autora lub z działu "Pliki" na tej stronie.

To wszystko. Miłej zabawy życzę w tworzeniu dużej ilości folderów w Windows.

Poradnik opracowany przez Andrzej Świech (Illidan) ©® 03.06.2021

Artykuł na licencji Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA 3.0 PL)