Czarna lista zasilaczy komputerowych, czyli jakich marek nie należy kupować do komputera

Masz problemy z działaniem komputera?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważnym elementem komputera jest jego zasilacz.. To od zasilacza zależy, czy wszystkie podzespoły komputera dostaną odpowiednie napięcia i od niego zależy stabilność całego naszego komputera.

Jeśli kupiłeś, czy posiadasz jeden z wymienionych zasilaczy niżej na liście, to czeka Cię jego wymiana. Zdarzają się oczywiście  przypadki właściwej i wieloletniej pracy systemu na jednym z urządzeń z czarnej listy. Czasem nawet jego awaria nie powoduje żadnego uszkodzenia podzespołów komputera. Warto jednak samemu ocenić, czy istnieje uzasadniona przyczyna, aby aż tak ryzykować z takim zasilaczem w komputerze. Zasilacze z czarnej listy pomimo tabliczek znamionowych, gdzie wyglądają na sprzęt wysokiej klasy i mocy, w rzeczywistości nie spanieją tych opisów i norm. Całkowicie nie zaleca się użytkowanie zasilaczy, które nawet nie posiadają takiej tabliczki znamionowej! Podczas awarii takiego zasilacza najczęściej ulega uszkodzeniu jeszcze parę innych podzespołów naszego komputera np.: dysk twardy, płyta główna, procesor, czy też w najgorszej z możliwych opcji cały komputer!  Zasilacze te często są powodem niestabilności całego komputera. Jeśli musimy kupić zasilacz, nie kupujmy żadnego z poniższej listy. Poniżej tylko kilka przykładowych zdjęć pokazujących awarię zasilacza w komputerze:

http://i68.tinypic.com/2w1vae0.jpg

Czarna lista zasilaczy komputerowych:

Tutaj przedstawiam marki zasilaczy renomowanych producentów, które możemy kupić i raczej się nie zawiedziemy, wiadomo, że awaria zasilacza może zdarzyć się i w tych markach, jednak prawdopodobieństwo takiej sytuacji jest o wiele mniejsze i ryzyko awarii całego komputera, który zostanie pociągnięty przez zasilacz z sobą.

Aerocool,

Antec, 

Amacrox,

Antec, 

Astec, 

BeQuiet, 

Chieftec, 

CoolerMaster,

Corsair,

Delta, 

Enermax, 

Enlight, 

EVGA,

Modecom (MC, Volcano),

PCPower&Cooling,

Thermaltake, 

Chieftec, 

XFX, 

BeQuiet, 

OCZ, 

CoolerMaster, 

EVGA, 

Seasonic,

Silverstone,

Silver Power,

Pentagram,

FPS/Fortron, 

Tacens, 

Tagan,

Topower,

Xilence (tylko nowe modele produkowane od 2012 roku),

Yesico, 

Zalman,

Nowe Produkty SPC,

Lista zasilaczy będzie uaktualniana na bieżąco jeśli coś się w niej zmieni. 

Źródło opracowania internet i własne doświadczenie.

Artykuł opracowany przez Andrzej Świech ( Illidan ) ©® 15.07.2018. 

Aktualizacja: 17.10.2023

Artykuł na licencji Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA 3.0 PL)