Kopia zapasowa z historii plików w Windows 10 i 11

Spis treści:

Uruchomienie i konfiguracja "Historii plików"

Historia plików Windows to jedno z narzędzi do tworzenia kopii zapasowych w Windows obok narzędzia "Kopia zapasowa i przywracanie (Windows 7). Wprowadzone zostało w Windows 8. Pomimo nazwy "Historia plików" nie jest tylko sposobem na przywrócenie poprzednich wersji plików, jest to w pełni funkcjonalne narzędzie do tworzenia kopii zapasowych w systemie. Po skonfigurowaniu "Historii plików" można po prostu podłączyć zewnętrzny dysk do komputera, a system Windows automatycznie utworzy kopię zapasową plików.

"Historię Plików" włączamy przez:

Start >> Ustawienia >> Aktualizacja i zabezpieczenia >> Kopia zapasowa.

Można też uruchomić przez wpisanie na pasku wyszukiwania w systemie "kopia", następnie z listy wyszukiwania uruchamiamy opcję "Ustawienia kopii zapasowej". Jest też jeszcze możliwość uruchomienia z "Panelu sterowania", po jego otwarciu przechodzimy w nim do "Historia plików". Jeśli nie możemy znaleźć opcji, to w górnym prawym rogu okna widoku klikamy na opcję "Kategoria", dalej wybieramy widok "Małe ikony" lub "Duże ikony", pokaże się nam lista szczegółowa opcji Panelu Sterowania. Szybko przejść do "Panel Sterowania" możemy także przez pole wyszukiwania na "Pasku narzędziowym" Windows, wpisując w pole wyszukiwarki słowo "panel" i następnie wybierając z listy wyszukiwania "Panel Sterownia".

Do wykonania kopii możemy wybrać dyski lokalne w komputerze, dyski sieciowe, jak i nośniki podłączone do komputera przez port "USB". Po dokonaniu wyboru dysku pojawi się opcja "Automatycznie wykonuj kopię zapasową moich plików", włącza się ona automatycznie. Dzięki niej system Windows automatycznie tworzy kopie zapasowe plików na dysk za każdym razem, gdy zostanie podłączony do komputera.

Teraz należy skonfigurować opcję naszej kopii zapasowej. W tym celu wybieramy "Więcej opcji" widoczne pod opcją "Automatycznie wykonuj kopię zapasową moich plików". W kolejnym oknie zobaczymy jakie foldery są z automatu zawarte w kopii zapasowej, możemy je tutaj dodawać lub wykluczać. Możemy też wykonać od razu "Backup" Ustawiamy tutaj też harmonogram wykonywania "Backupu". Jest też możliwość przywrócenia kopii plików i przejście do opcji bardziej zaawansowanych. jest też możliwość zaprzestania używania bieżącego dysku dla kopii, gdy mamy zamiar wykonywać ją na innym dysku twardym. W moim przykładzie po konfiguracji wygląda to tak jak na zdjęciu zamieszczonym niżej.

Domyślna konfiguracja "Historii plików" jest ustawiona do tworzenia kopii zapasowych ważnych folderów w folderze twojego konta użytkownika. Obejmuje głównie foldery "Pulpit", "Dokumenty", "Downloads", "Muzyka", "Obrazy", "Wideo", OneDrive". Tworzy też kopie folderu Roaming, w którym wiele programów przechowuje dane aplikacji, folder OneDrive i inne foldery. Ustawiania domyślne wykonywania backupu, będą przechowywać wykonane kopie na bez kasowania starszych wersji, aż do wyczerpania się miejsca na dysku twardym, także z czasem trzeba usunąć starsze, niepotrzebne wersje w celu odzyskania miejsca na dysku twardym. Jest też możliwość ustawiania automatycznego usuwania starszych wersji według określonego harmonogramu, o tym więcej za chwilę.

WAŻNA UWAGA: W systemie Windows 8 nie ma możliwości dodawania folderów do "historii plików" przez opcje "Dodaj folder" ,zamiast tego należy dodać foldery do biblioteki w systemie, żeby były one uwzględnione w kopii.

Opcja "Zobacz ustawienia zaawansowane" przenosi nas od razu do "Panelu sterowania" w Windows, za pomocą którego możemy skonfigurować "Historię plików". Znajdziemy tu kilka dodatkowych opcji konfiguracji jak możliwość wyświetlania ostatnich błędów w "Podglądzie zdarzeń" systemu, czyszczenia starych wersji plików kopii zapasowych i zezwalania innym komputerom należącym do grupy domowej na tworzenie kopii zapasowych. W głównym oknie znajdziemy możliwość zatrzymania wykonywanej kopii czy jej wyłączenia. Możemy tutaj też dokonać wyboru dysku twardego i wykluczać foldery, przywracać pliki osobiste, czyli nasze backupy. Zaawansowane ustawienia konfiguracji znajdziemy pod opcją "Ustawiania zaawansowane", po kliknięciu nią otworzy się okno, gdzie będziemy mogli zdecydować, jak często chcemy wykonywać backup. Do wyboru mamy takie możliwości jak wykonywanie backupu co kilka minut, godzin czy codziennie. Dalej znajdziemy możliwość skonfigurowania, jak mają być zachowywane nasze kopie zapasowe. Możemy tutaj ustawić możliwość usuwania najstarszych kopii gdy zacznie brakować miejsca na dysku, określić czas ich przechowywania, np. 6 miesięcy, czy też ustawić by były zachowane wszystkie kopie. W systuacji gdy nie ustawimy automatycznego kasowania starszych wersji, zostawimy opcję, aby zawsze były przechowywane, to gdy braknie miejsca na dysku na kolejne backupy, sami będziemy musieli usunąć te kopie, które nie są nam już potrzebne, lub skonfigurować kolejny dysk na ich wykonywanie. Następnie jest możliwość polecenia dysku członkom grupy domowej, o czym wspomniałem wyżej już, dzięki czemu będą mogli też wykonywać na nim backupy. Z opcji tej nie skorzystamy już w Windows 10, gdyż została ona usunięta z tego systemu, nie została natomiast jeszcze usunięta opcja zaproszenia i przyłączenia w "Historii plików". Jest ona widoczna, ale nie działa.

Opcja "Oczyść wersję" daje nam możliwość ręcznego usunięcia starszych wersji kopii.



Przywracanie plików z kopii zapasowej

Żeby przywrócić pliki z kopii zapasowej, musimy wpierw podłączyć do komputera dysk, na którym się ona znajduje, jeśli została wykonana na dysku zewnętrznym, który nie jest na stałe podłączony do komputera. Dalej należy przejść do:

  • Ustawienia >> Aktualizacja i zabezpieczenia >> Kopia zapasowa >> Więcej Opcji >> "Przywróć pliki z bieżącej kopii zapasowej.

  • Wpisać w pole szukania w wyszukiwarce systemowej "kopia", z listy w polu szukania wybrać "Przejdź do ustawień kopii zapasowej", następnie do "Więcej opcji" i "Przywróć pliki z bieżącej kopii zapasowej".

  • Przejść do "Panel sterowania", wybrać w nim "Historia Plików" i "Przywróć pliki osobiste".

Jeżeli chcemy z backupu przywrócić pliki, które zostały dodane do backupu na innym komputerze, to musimy wpierw skonfigurować "Historię plików" by użyć dysku z żądaną kopia zapasową w "Historii plików na docelowym komputerze. To samo tyczy się z dyskiem ze starszymi backupami z tego samego komputera na innym dysku. Po skonfigurowaniu dysku, kopie plików pojawią się na liście do przywracania plików. Na liście do przywracania kopii zapasowych możemy przeglądać dostępne pliki i foldery i zaznaczać te, które chcemy przywrócić zielonym przyciskiem.

Przywracanie plików z kopii zapasowej przy pomocy eksploratora plików w Windows

Jest też opcja, aby szybko przywrócić backup lub pojedyncze pliki za pomocą "Eksploratora Windows". Otwieramy w tym celu "Eksplorator Plików", przechodzimy do pliku, który chcemy przywrócić, klikamy na nim. p. przyciskiem myszki i menu kontekstowego Windows wybieramy opcję "Przywróć poprzednie wersje". Można też kliknąć "Właściwości" i dalej "Poprzednie wersje". Wszystkie dostępne wcześniejsze wersje danego pliku z "Historii plików" będą dostępne tutaj. Możemy je wyświetlić, przywrócić do pierwotnej lokalizacji lub przywrócić poprzednią wersję do innej lokalizacji na komputerze. Można też wyświetlić poprzednie wersje i usunięte pliki, które znajdowały się w określonym folderze. Aby to zrobić, przechodzimy do folderu w Eksploratorze plików, klikamy kartę "Narzędzia główne" na pasku wstążki w górnej części okna i dalej"Historia". Zostanie wyświetlona lista plików, które można przywrócić, które kiedyś znajdowały się w danym folderze. Jest to ten sam interfejs, który występuje podczas normalnego przywracania plików. "Eksplorator plików" pozwala nam rozpocząć od określonego folderu, aby przyspieszyć działanie.

W powyższym przykładzie przywracam save'y gry "DeadSpace". Przywracanie rozpoczynamy od kliknięcia przycisk zielonej strajki. Następnie decydujemy o sposobie przywracania. Mamy do wyboru zamianę plików w miejscu docelowym, możliwość pominięcia plików czy też możliwość decydowania o każdym pliku. Ja wybrałem zamianę pliku w miejscu docelowym. Po wybraniu sposobu rozpoczyna się przywracanie.

Strzałkami w oknie przywracania możemy przewijać dostępne kopie w celu wyboru tej, która nas interesuje.

W celu przywrócenia kopii plików i przejrzenia jej możemy też przejść do "Panelu Sterowania", w nim do opcji "System i zabezpieczenia", wybrać dalej "Historia Plików" i "Przywróć pliki osobiste". "Panel Sterowania" otworzymy najprościej przez wyszukiwarkę na pasku systemowym, wystarczy, że wpiszemy "Panel", lub "Panel Sterowania" i z pokazanej listy uruchomimy. Przywracanie rozpoczynamy przez opcję "Przywróć pliki osobiste".

Pokaże się nam folder z kopią wszystkich zdefiniowanych plików, które możemy przeglądać i przywracać. Przywracamy tak jak w przykładzie z save'ami "Dead Space".

To wszystko. Udanych kopii zapasowych plików i przywracania. Mnie nie raz już przydał się taki backup. Powiem jeszcze tylko, że "Historia plików" jest prostą i użyteczną i pomocną opcją tworzenia kopii zapasowych, jest bezpłatna. Jest dostępna bezpośrednio w Windows i nie trzeba instalować do innego oprogramowania do backupów. System Windows 10/11 umożliwia również tworzenie kopii zapasowej obrazu systemu, jeśli chcemy utworzyć pełną kopię zapasową systemu operacyjnego. O tym pisałem w osobnym artykule, do którego podam linka na końcu tego artykułu.

WAŻNA UWAGA: Historia plików nie diała jeśli mamy wyłączone indeksowanie plików w Windows, usługę, wtedy przy wyborze dysku do backupu otrzymamy błąd. Opcje indeksowania przeważnie wyłączamy, aby oszczędzić na żywotności dysków SSD, wtedy musimy albo zaryzykować włączenie ponownie indeksowanie plików, by z opcji skorzystać, lub poszukać alternatywnego oprogramowania w tym celu jak np." EaseUs Todo Backup", który też opisałem w osobnym artykule, odnośnik do niego na końcu tego artykułu lub skorzystać z opcji "Opia zapasowa i przywracanie (Windows 7).

Poradnik opracowany przez Andrzej Świech (Illidan) ©® 03.11.2021

Artykuł na licencji Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA 3.0 PL)