Razer Cortex - Optymalizacja i przyspieszanie komputera

Spis treści:

Omówienie aplikacji i optymalizacji Windows na czas grania

Aplikacja "Razer Cortex" to darmowe narzędzie do optymalizacji i przyspieszania komputera głównie na czas grania. Można wykorzystać taką optymalizację komputera z Windows i do innych celów. Dzięki aplikacji mamy możliwość dokonania ustawień systemu, które pozwolą uzyskać jak największą wydajność komputera w grach, czyli inaczej możemy na czas grania wyłączyć zbędne oprogramowanie i usługi systemu. Aplikacja posiada dwa tryby przyśpieszania, optymalizacji systemu - automatyczny i ręczny, gdzie sami decydujemy, co chcemy wyłączyć. Apka daje nam możliwość wyłączenia usług w systemie jak: usługi użytkowania i zarządzania aplikacjami, inteligentnego transferu w tle, zasad diagnostyki, plików w trybie offline, odnajdywania SSDP itp. Wyłączenie zbędnych programów i usług w systemie dzięki aplikacji nie jest procesem stałym, wystarczy po skończonej grze czy pracy wyjść z trybu gry za pomocą jednego kliknięcia myszy i przywrócić z powrotem wszystkie wyłączone programy i usługi w Windows. Przydatną funkcją jest też opcja defragmentowania katalogów z grami, co przyspiesza ich uruchamianie. Ma to znaczenie szczególnie gdy gry mamy na dysku HDD. To główne i najważniejsze cechy "Razer Cortex", są jeszcze inne możliwości aplikacji m.in. wyświetlanie oferowanych zniżek na gry w popularnych serwisach, informowania o "Giveaway" itp. Dodatkowe możliwości apki opisze na samym końcu, na razie zacznę od omówienia jej głównej funkcji, jaka jest optymalizacja systemu na czas grania. Aplikacje uruchomimy w takich systemach jak Windows 7/9/8.1/10. W tym artykule skupiłem się głównie na opisaniu aplikacji na PC z Windows. Jest też aplikacja "Razer Cortex na Androida, o podobnej funkcjonalności. Linka do jej pobrania podaję w części artykułu dotyczącego zakładania konta w "Razer Cortex" i jakie są dzięki temu korzyści.

Zaczynamy od jej poorania, pobrać możemy z oficjalnej strony, z "Microsoft Store" lub z jakiegoś serwisu z oprogramowaniem jak np. "Instalki.pl", pobierając spoza oficjalnej strony, musimy uważać na tzw. "Downloadery", które proponują nam często instalacje niechcianego oprogramowania. Także musimy tu zachować ostrożność, czytać co pisze na ekranie instalacji i nie klikać bezmyślnie na "Dalej".


Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji uruchamiamy ją. Po otwarciu aplikacji zobaczymy jej okno "My Libelary" w opcji "Game Booster", czyli naszą bibliotekę gier, które są zainstalowane w Windows i które wykryła apka. Jeśli nie ma tutaj wszystkich gier, to możemy je dodać do biblioteki manualnie przez przycisk "+" w oknie programu, możemy też ponownie odświeżyć bibliotekę, czy też zsynchronizować z klientami gier, jak np. "Steam", "Origin", "Uplay". Możemy też przełączyć widok biblioteki gier na listę z kafelek, czy przełączyć widok na pokazywanie gier faworytów, ewentualnie na grane gry w ostatnim tygodniu.

Optymalizujemy teraz system na czas gry. W tym celu przechodzimy do sekcji "Boost" w zakładce "Game Booster". Tutaj mamy kilka istotnych opcji. Przede wszystkim mamy podział procesów i usług na odpowiednie kategorie (4): Specjalne, Procesy, Usługi, Usługi niesystemowe. Jest tu też opcja "Auto-Boost" (1), po jej włączeniu optymalizacja systemu rozpocznie się po wykryciu uruchomienia gry z biblioteki aplikacji. Są tu też ustawienia rekomendowane optymalizacji systemu (3), które już od razu możemy zastosować. Na końcu znajdziemy w tym oknie skróty klawiaturowe (2), dają one możliwość włączenia optymalizacji skrótem klawiaturowym, powrót do normalnego trybu Windows, wyjście z gry do Pulpitu Systemu.

Osobiście nie zalecam stosowania optymalizacji automatycznej, najlepiej sobie samemu wszystko skonfigurować w każdej liście z usługami i procesami. Na każdej liście znajdziemy nazwę usługi, procesu z jej opisem. Procesy czy usługi wyłączamy, zaznaczając je na liście " v". Zaczynamy od listy "Specjals", tutaj znajdziemy specjalne funkcje Windows, które na czas grania są wyłączone. Są to m.in. Czyszczenie RAM, schowka systemowego, czy wyłączenie usypiania rdzeni procesora, aby wykorzystać wszystkie grze. Tu dodatkowo jeśli chcemy, możemy jeśli chcemy na czas grania wyłączyć "Eksplorator Windows" i Zapewnienie maksymalnej mocy przetwarzania dla gry bez żadnych przerw (ostatnia opcja na zdjęciu). Na liście "Procesy", wyłączamy procesy aplikacji, w moim przypadku są to różne aplikacje działające w Windows, takie jak apki do pobierania danych z sieci, apka do oglądania telewizji "ActSoft" itp. Tutaj każdy sam musi przejrzeć wszystkie procesy aplikacji i zadecydować co dodatkowo wyłączyć. Tak samo jest z pozostałymi listami. Z kolei na liście "Serwices", znajdziemy usługi systemowe, tutaj poza rekomendowanymi ustawieniami możemy jeszcze wyłączyć usługę "Themes", czyli kompozycje systemu czy usługę" Bluetooth" (bthserv). Oczywiście to wszystko jeśli coś w trybie gry nie jest nam potrzebne. Lista "Usługi niesystemowe" to wszystkie usługi aplikacji, które zostały zainstalowane w Windows. Tutaj każdy musi przejrzeć usługi i zdecydować co wyłączyć. Ja wyłączyłem u siebie usługi jak "TeamViever" czy usługi programu "Nero Media home" itp. Jeśli wyłączyły coś, co okaże się potrzebne, to nic nie przeszkodzi na przeszkodzie, by potem opcje ponownie włączyć. Może się tak zdarzyć, że przez eksperymentowanie będziemy musieli czasem zresetować system i ponownie skonfigurować jakąś listę w aplikacji. Jak tak miałem, jak przez przypadek wyłączyłem usług programów Ggigabyte płyty głównej, związane z rozruchem komputera i monitorowania aktywności, co powodowało, że miałem planszę z monitem, że za 30 s. wyłączy się komputer i nic z tym nie mogłem zrobić. Nie mniej nie bójcie się eksperymentować. Wszelkie zmiany wprowadzone na listach omyłkowo po restarcie w razie problemów komputera są odwracalne i możemy je potem wyłączyć na listach procesów i usług by było już wszystko OK.

To jeszcze nie koniec naszej optymalizacji Windows. Warto jeszcze przejść na zakładkę w aplikacji zwana "System Booster". Znajdziemy tutaj trzy pod zakładki z opcjami:

  • "System Clean" - tu przed graniem możemy wyczyścić pliki tymczasowe w systemie. Aplikacja pokazuje nam, ile zostanie zwolnionego miejsca.
  • Speed UP - tu zostanie przeprowadzona optymalizacja w celu przyśpieszenia samego Windows jak m.in.: Skrócenie czasu oczekiwania na brak odpowiedzi myszy i klawiatury spowodowanych przez błędy oprogramowania, Zoptymalizowanie komponentów interfejsu użytkownika. Automatyczne odświeżanie, gdy wystąpi błąd, aby uniknąć awarii systemu, Włącznie automatycznej regulacji bufora jednostki transportowej, aby skrócić czas reakcji sieci itp.
  • Defrag Games - mozemy przeprowadzić defragmentacje plików gier, w celu przyspieszenia ich uruchamiania.

W tych zakładkach zalecam zachować ustawienia rekomendowane, ale jak ktoś chce poeksperymentować i włączyć coś dodatkowego, czy coś wyłączyć to nie widze przeszkód, możemy włączyć dla przykładu, usuniecie plików tymczasowych "Origin, "Uplay". Chociaż otrzymamy tutaj ostrzeżenie, że nie jest to opcja rekomendowana. Ja w swoim przypadku zostawiłem tutaj opcje rekomendowane, jedynie zahaczyłem do defragmentacji wszystkie gry w bibliotece, które i tak mam na HDD. Widok szczegółowy zakładek rozwijamy na samym dole okna apki opcją "View Scan Results".

Optymalizację całą przeprowadzamy po naszej konfiguracji opcją "Optymize". Za każdym razem po otwarciu okna w zakładce "System Booster" zaczynamy wpierw od "Skanowania" plików do usunięcia i opcji przyśpieszenia. Optymalizujemy po skanowaniu opcją "Optymalizuj".

Pozostałe funkcje aplikacji

Poza optymalizacja Windows na czas grania "Razer Coortex" ma jeszcze wiele ciekawych funkcji i możliwości. Może zacznę od przedstawienia zakładki"FPS", która znajduje się w głównej zakładce "Game Booster". W niej możemy włączyć pokazywanie ilości FPS\ów w grze na monitorze, możemy wybrać miejsce, w którym rogu monitora mają być one wyświetlane. Możemy też użyć domyślnego skrótu klawiaturowego, który pokazuje i ukrywa licznik FPS na monitorze. Jest możliwość tez skonfigurowania go po swojemu. Dodatkowo tutaj możemy ustawić jeszcze:

  • Monitor FPS and generałe chart when a game ends (Monitoruj liczbę klatek na sekundę i generalne wykresy po zakończeniu gry),
  • Show a desktop message with my maximum FPS after playing a game (Pokaż wiadomość na pulpicie z maksymalnym FPS po zagraniu w grę).

Z kolei w zakładce głównej "System Booster" znajdziemy jeszcze zakładkę "My Rig". Tutaj w oknie zobaczymy podstawowe informacje o procesorze, karcie grafiki, ilości pamięci RAM, rozdzielczości monitora, wersji sterownika graficznego i o wersji systemu Windows. Jest jeszcze opcja "Generate Diagnostic raport" dzięki, której uzyskamy szczegółowy raport na temat komputera.

W zakładce "DEALS" czyli "Oferty" znajdziemy oferty na różnego rodzaju gry. Wszystkie oferty zostały pogrupowane na poszczególne zakładki:

  • Dicovery - czyli odkrywanie, tutaj są zgrupowane wszystkie oferty w jednym oknie.
  • Giveawey - czyli tak zwane prezenty, tutaj znajdziemy gry oferowane za darmo, zazwyczaj przez określony czas.
  • Bundles - to oferty na gry w tak zwanych pakietach, ilość otrzymanych gier w paczce zależy od kwoty, jaką wyłożymy w danej ofercie. Minimalna kwota za kilka gier to przeważnie 1 USD lub 1 EUR. Takie oferty są limitowane czasowo.
  • Games- tu znajdziemy oferty kupna gier w różnych serwisach. Po prawej stronie okna znajdziemy filtry, według których możemy filtrować gry, czyli m.in. ceny, gatunku, dystrybutora, platformy, czasu wygaśnięcia ofert itp.
  • Wishlist - to tak zwana lista życzeń, gdzie możemy dodawać gry, które nas interesują na później. Jeśli cena gier na liście spadnie, to otrzymamy o tym powiadomienie e-mail. Do tej listy zostają też dodane gry z list życzeń na Steam, Origin, Uplay jeśli wcześniej zsynchronizujemy konta na w tych serwisach z "Razer Cortex".

Po wybraniu danej oferty zostaniemy przeniesieni na stronę internetową, gdzie możemy dokonać zakupu.

Zakładka "Rewards", znajdziemy tutaj nagrody otrzymane za różne akcje lojalnościowe w "Razer Cortex", wymagane jest też założenie darmowego konta w aplikacji. Możemy np. otrzymac 50 zSilver (monety) za synchronizację "Razer Cortex" ze platformą Steam i naszym kontem w niej. Monety możemy też zdobywać, grając w wybrane gry. Monety te możemy wydawać na gry lub na zakup niektórych gier, lub sprzętu od firmy Razer.

Konto w "Razer Cortex"

Założenie konta w aplikacji jest darmowe, dzięki kontu możemy zarabiać monety "zSilver", kupić monety Razer Gold, które możecie wydawać na zakupy w grach, kupować za nie gry czy sprzęty marki Razer. Konto pozwoli też zarabiać monety "zSilver" w grach, które potem możemy na coś wydać. Monety też możemy zdobywać, instalując dodatkową aplikację "Razer SoftMiner", która działa wykorzystując nieużywaną w danej chwili moc obliczeniową GPU komputerów do rozwiązywania w tle skomplikowanych puzzli blockchainowych. Aplikacja dział na zasadzie "minera", który kopie np. inne wirtualne waluty. Otrzymujemy za to "zSilver", ich liczba uzależniona jest od czasu działania "SoftMiner" oraz mocy obliczeniowej naszego komputera. Jeśli interesuje nas dalsze zdobywanie monet, to możemy zainstalować jeszcze "Razer Cortex na urządzenia mobilne, i tam na podobnej zasadzie zdobywać monety grając w gry. Podaje linka do aplikacji na Androida:

Apka jest całkowicie spolszczona, więc polecam, chociaż sprawdzić na smartfonie, jeśli dużo na mim gramy w gry. To tyje jeśli chodzi w zasadzie o korzyści z założenia konta w aplikacji, teraz przejdę do tego z czym, się to wiąże i jak to wygląda w aplikacji. Do opcji konta wejdziemy, klikając na ikonkę twarzy w górnym prawym logu aplikacji, wtedy będziemy mogli zarejestrować się lub jeśli już posiadamy konto zalogować się do niego. Co ciekawe w apce możemy logować się kontem Google, kontem w Facebook czy Twitch. To samo tyczy się odpowiednika Adroidowego. Po utworzeniu konta, czy też zalogowaniu się w niej do ustawień konta dostajemy się przez wspomnianą ikonkę w prawym górnym rogu aplikacji.

W opcjach konta mamy następujące możliwości:

  • View Profile - Tutaj zobaczymy wszystkie podstawowe dane na temat naszego profilu, czyli login, adres e-mail, sposób logowania, możemy ustawić weryfikację dwuetapową. Jest możliwość ustawienia pomocniczego adresu odzyskiwania, czy też możliwość usunięcia konta.
  • Change Password - Opcja zmiany hasła do konta.
  • Log Out - Wylogowanie się z konta.
  • Feedback - Napisanie i wysłanie wiadomości do producenta aplikacji.

Ustawienia aplikacji

Do ustawień aplikacji dostaniemy się, klikając na koło zębate w prawym górnym oknie apki. Znajdziemy tutaj kilka zakładek opcji:

  • General - To główne ustawienia aplikacji. Znajdziemy tutaj możliwość ustawienia

- wybór motywu jasnego lub ciemnego,

- wybór języka aplikacji,

- ustawienie uruchamiana apki wraz z Windows jeśli chcemy i czy po uruchomieniu ma ona minimalizować się do zasobnika systemowego.

  • Clean - czyszczenie systemu, czyli ustawienie opcji wyboru co ma być oczyszczone, jak usuniecie plików w koszu systemowym, plików tymczasowych systemu i przeglądarek internetowych. Jest też możliwość ustawienia harmonogramu oczyszczania. Możemy też dodać domeny, z których nie mają być usuwane ciasteczka. Jest też możliwość pokazania znalezionych śmieci przed usunięciem lub od razu ustawienia ich usuwania.
  • Deals - Tutaj możemy połączyć Razer Cortex z platformami z grami jak Steam, Origin, GOG, Humble Bundle i synchronizowanie bibliotek gier i list życzeń. Możemy także ustawić opcje powiadomień dla "Listy życzeń", czyli otrzymywanie powiadomień gdy cena gier z list ulegnie obniżce, gdy kończy się promocja, czy gra z "Listy życzeń" została już wydana. Możemy wybrać też opcję powiadomienia natychmiastowego o zdarzeniu e-mailem lub by był on wysłany do nas raz dziennie.
  • Notifications - Włączenie lub wyłączenie opcji powiadamiania związanych z "Razer Silver".
  • About - Tutaj znajdziemy informację o "Razer Cortex", czyli wersję oprogramowania, możliwość aktualizacji. Są tutaj też takie informacje jak FAQ, warunki licencji I Informacja o oprogramowaniu Open Source, warunki usługi i polityka prywatności. Jest możliwość śledzenia konta firmy Razer na Facebook, Twitter, YouTube. Jest też możliwość dołączenia do klubu Insider, czyli do testowania i rozwoju aplikacji.

Booster Prime

To stosunkowo nowa opcja. Pozwala ona optymalizować komputer pod takie gry jak "Fortnite" i "PUG". Jest tutaj wykorzystywana technologia "AI" i uczenie maszynowe, aby poprawiać komfort rozgrywki w wymienionych wyżej grach. Algorytm uczenia maszynowego "Booster Prime" pozwala uruchomić sprawdzanie liczby klatek na sekundę, które daje dokładne przewidywanie "FPS" na podstawie konfiguracji sprzętu. Poprawia ustawienia, w celu uzyskania pożądanego "FPS" w grze. Za pomocą jednego kliknięcia "Razer Cortex" oceni nasz system i komputer, aby obliczyć najlepsze wyniki dla ustawień i konfiguracji, dzięki czemu poprawimy wydajność grafiki w każdej obsługiwanej grze. Na chwilę obecną są wspierane tylko wymienione wyżej gry.

Artykuł opracowany przez Andrzej Świech (Illidan) ©® 08.06.2020

Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody zabronione. Możliwe linkowanie do artykułu.