Światowy Dzień Wody 2021 - Klasy siódme

KLASA 7A

W klasie 7a zagadnieniu znaczenia wody dla przyszłości człowieka i świata poświęcono dwie lekcje wychowawcze.

Na zajęciach dyskutowano jak ważna jest woda, w jaki sposób ją użytkujemy, czy wszyscy potrzebujemy jej tyle samo. Uczniowie po obejrzeniu filmu „Zjedzona woda” tworzyli własne przykładowe śniadanie i obliczali ile wody potrzeba do jego wyprodukowania.

Następnie uczniowie poznali pojęcie praw człowieka, wśród których od 2010 funkcjonuje prawo do wody. Prawo, które zapewnia godność i swobodny rozwój każdemu człowiekowi. Uczniowie poznali kraje z niedoborem wody oraz konsekwencje społeczne jakie niesie brak dostępu do wody. Zastanawiali się jakie są przyczyny zbliżającego się poważnego kryzysu, który będzie dotykał coraz większej liczby ludzi.

Po obejrzeniem filmu „Czy zabraknie nam wody?” rozpoczęła się, niestety niedokończona ze względu na upływ czasu, dyskusja.

/Renata Kopeć/

KLASA 7B

W klasie 7b na godzinie wychowawczej zostały przeprowadzone zajęcia w ramach obchodów Światowego Dnia Wody w ujęciu globalnego spojrzenia na wodę. W trakcie zajęć wykorzystano film „Oszczędzanie wody to za mało” oraz broszurę „Woda w kryzysie klimatycznym”. Uczniowie uświadomili sobie, że nasze postępowanie przyczynia się do wyczerpywania zasobów wodnych nie tylko w Polsce, ale również w krajach Globalnego Południa. Jak ważne jest nie tylko zużycie wody podczas podstawowych czynności w naszych gospodarstwach domowych, ale również wybór produktów, które kupujemy, gdyż każdy z nich ma swój ,,ślad wodny’’.

Klasa obliczyła swój przybliżony „ślad wodny” na podstawie dostępnego w Internecie kalkulatora i zastanawiała się, jak go zmniejszyć. Wykonała doświadczenie obrazujące ile wody wycieka z nieszczelnych kranów. Pod kapiącym kranem zostało umieszczone na 15 minut naczynie z podziałką, a następnie zostały wykonane obliczenia ile zbierze się wody w ciągu godziny i w ciągu doby. W ten sposób została zwrócona uwaga na marnotrawienie wody. Podsumowaniem zajęć było zapisanie „wodnych myśli” w pojedynczych kroplach.

/Lucyna Skrudlik-Augustyniak/