"Sztuka na przestrzeni wieków"

"Być jak Picasso"

Postaci Picassa nie trzeba przybliżać. To nazwisko jest znane wszystkim pasjonatom sztuki. Jego osoba była tak barwna i niesamowita, jak jego obrazy. Dlatego, w ramach projektu "Zdolni z Czechowic-Dziedzic", uczennice klasy 3b, inspirując się dziełami mistrza, stworzyły autorskie, oryginalne i barwne portrety. Te zajęcia przyniosły im wiele radości, a efekt końcowy ich ciężkiej pracy jest niesamowity.

/Joanna Szendzielarz-Rączka/

"Sztuka średniowiecza oraz renesansu"

Uczennice klasy 3b, w ramach projektu edukacyjnego „Zdolni z Czechowic- Dziedzic”, tym razem przeniosły się w podróż do średniowiecza, a następnie renesansu.

Jak zawsze podczas naszych zajęć, najpierw zaczynamy od teorii. No dobrze… Od ciekawostek, bo to brzmi zdecydowanie lepiej. Dziewczęta dowiedziały się, jaką funkcję pełniła sztuka w czasach tak demonizowanego średniowiecza, nazywanego niejednokrotnie czasem ciemności, „ciemnej nocy”, a nawet zacofania. Przekonałyśmy się, że sztuka w tym okresie była niesłychanie bogata. Szeroko pojęta kultura była ściśle związana z rozwojem chrześcijaństwa. Stąd motyw religijny przyświecał naszym zajęciom. Dziewczyny próbowały odtworzyć fragmenty dzieła „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Zmierzenie się z tym dziełem okazało się nie lada wyzwaniem.

Ze średniowiecza w odrodzenie. Podczas zajęć poświęconych renesansowi uczennice zapoznały się z postacią Leonarda da Vinci, jego wynalazkami, a raczej szkicami jego wynalazków oraz jego najbardziej znanymi obrazami. I tu pora na wyzwanie i zmierzenie się z … „Mona Lisą”. Łatwo nie było, ale efekt końcowy był zadowalający.

/Joanna Szendzielarz-Rączka/

"Sztuka nie tylko na płótnie!"

Uczennice klasy 3 b, biorące udział w projekcie edukacyjnym „Zdolni z Czechowic-Dziedzic”, tym razem wykonały piękne greckie wazy oraz fragmenty rzymskich mozaik.

Dziewczynki przekonały się, że sztuką nie nazywamy tylko malarstwa wykonanego tradycyjną techniką, na płótnie. Jest nią również piękne malarstwo wazowe, tak charakterystyczne dla czasów antycznej Grecji. Uczennice wykonały własne wazy, wykorzystując do tego celu glinę oraz farby. Nie zapomniały o uwzględnieniu kanonów tego malarstwa.

Kolejną pracą, której podjęły się dziewczynki, były fragmenty rzymskich mozaik. Justyna Moryto, Nadia Szczotka oraz Eliza Szwed miały możliwość powrotu pamięcią do wycieczki, którą odbyły rok temu do Muzeum Archeologicznego. Tam, na własne oczy zobaczyły fragmenty oryginalnych rzymskich mozaik. Jak jednak wiadomo, pamięć ludzka bywa zawodna, dlatego wychowawczyni przypomniała im, czym są owe dzieła, jakie pełniły funkcje, gdzie je kładziono. Po teoretycznym wstępie dziewczynki przystąpiły do działania i samodzielnie stworzyły własne mozaiki. Efekty końcowe obu prac są przepiękne.

/Joanna Szendzielarz-Rączka/

Sztuka starożytności, cz. 1

W ramach projektu „Zdolni z Czechowic- Dziedzic…”, uczennice klasy 3b: Justyna Moryto, Nadia Szczotka i Eliza Szwed, wraz w wychowawcą, p. Joanną Szendzielarz-Rączką, przeniosły się do starożytnego Egiptu, gdzie malarstwo było jednym z ulubionych środków dekoracyjnych. Poznały kanony tego malarstwa, jak również zapoznały się z wybranymi dziełami.

Należy zauważyć, że nieodłącznym elementem tego rodzaju sztuki jest ścisły związek z hieroglifami. Po zapoznaniu się z teorią, dziewczęta miały możliwość wczuć się w rolę egipskiego malarza, a może raczej rzemieślnika. Zabawa kolorem, linią i perspektywą przyniosła im wiele radości.

/Joanna Szendzielarz-Rączka/

"Malarstwo jaskiniowe"