projekt SU 27

Na začiatku tohoto projektu ma Robo T. z Brezna požiadal o zväčšenie obrázkov Su-27 (troj pohľadový výkres). Chystá sa postaviť tento model s pohonom Vasa EDF 2x90mm. Výkres bol rozdelený na štyri časti a pri skladaní som zistil dosť závažné nepresnosti a absenciu osí. Čo ma dosť odradilo. Pohľadal som na nete a našiel o čosi lepší výkres s všetkým čo som potreboval. Rezy však boli na kope tak som sa pustil do ich prekreslenia.

Už dávnejšie som rozmýšľal o podobnom stroji Mig 29. Stavbu som však nedokončil a neviem či sa do toho ešte tým štýlom pustím. Aký štýl? Nuž vytlačil som si výkres z netu a potom čistá improvizácia s depronom. Strihanie šablón mudrovanie atď.....

Su 27 je krásny stroj a možno ho postavím na dve EDF 64mm, preto a aj kôli zdokonaľovaniu začal som viac mudrovať nad výkresom. Ako reklamný grafik a strojár nemám problém pracovať s 2D ( illustrátor, Coreldraw a pod. ). 3D je však pre mňa výzvou.

Začal som klasicky 2D. Prekreslil som rezy s osami, tvar krídla, tvar Vop a tvar Sop. Normálne to stačí. No keď si uvedomíme, že aj ten výkres už niekto kreslil a pridáme tlač a ostatné chybové elementy stále si nemôžeme byť istý výsledkom. Potom sa poľahky môže stať, že pracne vyrobené šablóny na rezanie sú nepresné a nám neostáva nič iné len brúsiť a brúsiť. Malý model - malá nepresnosť, väčší model ... Riešením je porovnať výšky a šírky rezov s bokorysom a nárysom. Tu si však zabezpečíme zhodu len v šírke a výške ostatné je ponechané na presnosti, alebo skôr náhode podľa podkladov.

Tu sa priam ponúkajú možnosti 3D programov. Asi najjednoduchšia možnosť je Google SketchUp. Pre úplneho začiatočníka sú na nete rôzne návody: Ing.Ivo Mikač Libor Kolman . Ako čítam fóra dá sa tento program zvládnuť za hodinku. No to nechám na posúdenie iným. Jedno je isté je primitívny, intuitívny. No na účel overenia rezov mi plne postačuje.

Importom som si vložil rezy, pomocné roviny a náhľady. Jednoducho som ich rozmiestnil do priestoru a začal premeriavať. S výsledkom som zatiaľ plne spokojný. Samozrejme sú tam odchýlky, ale nejako to prispôsobím.

Po čase premeriavania som si nevedel poradiť s nepresnosťami a začal som rozoberať modely nájdené na nete. Nevyhovujú mojim potrebám, ale odkukávam techniku kreslenia.

Rozhodol som sa, že to idem celé nakresliť akoby nanovo z objektov. Ako prvé som sa rozhodol vyriešiť najdôležitejšiu časť nasávanie a výfuk. Neskutočne ma pri tom brzdí moja nevedomosť. Program už ovládam, ale potrebujem chytiť takú 3D rutinu, jednoducho prax a myslenie v priestore. Neskutočne dobrou pomôckou pri návrhu nasávania a výfuku je rátanie plôch. Ak bude treba dostane táto mašinka pomocné nasávanie z vnútornej strany.

Mal som problém nakresliť objekt s jednou podstavou obdĺžnik s zaoblenými hranami a druhou podstavou kruh (nasávanie) Tak som začal študovať a pýtať sa na fóre mám sa čo ešte učiť, ale je to primitívne...

Aj keď predbieham, trocha som sa pohral s rezmi a plochami. Predný kužeľ som si celý vymodeloval. Krásne sa zvýraznila chyba tvaru rezu.

Za zhruba dva dni som hlboko nazrel do problematiky kreslenia. Opäť som prešiel do 2D programu a prerobil všetky rezy ...

Perfektne som si to zoradil, došteloval a ...

...nevydržal musel som si skúšobne spraviť model...Páni ja som sa zamiloval SU 27 má neskutočné božské krivky...

No dosť bolo hrajkania... Tu som naťahoval plochy len tak ledabolo.

Nasledovalo pár debát s Robom a začal som modelovať finálnu verziu modelu. Vyriešili sme pofil a začal som modelovať model z jednotlivých jednotlivých objektov...výsledkom je vinikajúco prepracovaný súmerný model.

Všetko išlo ako po masle a postupne som dokreslil komplet model. Samozrejme len polovičku druhá polka sa len nakopíruje a obráti. Nešlo to závratnou rýchlosťou ale každý deň bol badateľný postup. Niektoré diely som mal už nakreslené v pôvodnej "skici" tie som pre úsporu času len kopíroval.

Nastal čas dorobiť polku, už bola neskorá noc skopíroval som model otočil priložil dve polky a šiel späť. Na druhý deň zoberiem pôvodný predný kužeľ prikladám k modelu premeriavam nič.. Nechcelo mi to pasovať. Preto som nakreslil nový a tak isto nesedí. Čo to? Začal som premeriavať model samozrejme som tú druhú polku spravil na výšku dobre, ale nesedela mi šírka. Už mi nič nebránilo model dokresliť. A takto sa tvári finál s logom a tieňom.

Zhodnotenie kreslenia: Google SketchUp je zaujímavý free 3D nástroj. Samozrejme je aj platená profi verzia, no kto čítal Mikačov návod vie, že sa dá fajn fungovať aj na free verzii. Samozrejme si treba program nastaviť a využiť pár doplňujúcich pluginov. Vinikajúci je na kreslenie domčekov a podobných hranatých objektov. Pri Su 27 som ako začiatočník rúbal samozrejme vysoko. Model nie je spravený detajlne, ale tvarovo správne a hlavne mi umožní narezať si ho ako potrebujem.

Pevne verím, že Robovi budú výrezy perfektne sedieť a nebude musieť pracne zabrusovať poprípade doliepať nejaké časti.

Teraz ma čaká dostať to opäť do 2D a dať nakresliť plotru výkres...

Výkres som nakoniec vytlačil a bol to pekný obor.

Neskôr som ho zmenšil na mini SU 27 a možno si ho aj ja raz postavím.

S pozdravom Bohdan.