Кам'янський район

Загальні відомості

Район утворений у 1923 році у складі Кіровоградської області.

Площа — 725,4 км² (3,47% від площі області). Адміністративний центр — місто Кам'янка. У районі налічується 30 населених пунктів, які підпорядковані одній міській та 18 сільським радам.

Населення району на 01.09.2011 становить 29,6 тисяч осіб. У тому числі сільського - 16,7 тисяч, міського - 12,9 тисяч.

Район розташований у південно-східній частині області. Межує з Олександрівським, Новомиргородським районами Кіровоградської області та Смілянським, Черкаським і Чигиринським районами Черкаської області.

Пам’ятки Кам’янщини

У краї знаходяться пам'ятки архітектури:

цегляні церкви початку XIX ст. у с. Лебедівці та початку XX ст. у с. Юрчисі;

дерев’яні церкви другої половини XIX ст. у селах Жаботин, Ребедайлівка, Вербівка;

близько 400 пам’яток археології, з них 4 городища доби пізньої бронзи, 25 поселень раннього залізного віку VIIІ-III ст. до н. е., 5 поселень ранньослов’янських часів ІІ-V ст., більше 300 курганів різного періоду.

Голова Кам'янської райдержадміністрації Архип’юк Віталій Васильович

Поверхня району представляє собою плато, порізане балками і ярами. Ґрунти — опідзолені й типові середньогумусні чорноземи. Клімат помірно континентальний з недостатнім і нерівномірним зволоженням. Найбільша річка — права притока Дніпра Тясмин довжиною 67 кілометрів. На території району знаходяться 4 родовища корисних копалин (суглинків і гранітів). Площа земель лісового фонду складає 13,3 тисяч га (18,3% лісистості).

Жаботин, Кам'янський район, Черкащина. Колись давньоруське місто, відоме під назвою Радивонів, вщент зруйноване татарами, згодом козацьке сотенне містечко. Але колишня слава його вже давно минула. Містечко опинилося далеко від транспортних шляхів і поступово занепало, перетворившись на звичайне село, за останнє століття населення зменшилося втричі. Єдиною принадою Жаботина, окрім холодноярських краєвидів, є дерев'яна церква Успіння Пресвятої Богородиці (1851 рік)

Через район проходить автомагістраль Київ — Луганськ — Ізварине, дорога обласного значення Кам’янка – Чигирин. У Кам’янці знаходиться однойменна станція Одеської залізниці, через яку курсують потяги Київського, Донецького, Дніпропетровського, Львівського, Кримського, Московського напрямків.

Історія краю тісно пов’язана із іменем Богдана Хмельницького, Петра Дорошенка, Максима Залізняка, Тараса Шевченка, Олександра Пушкіна, Петра Чайковського. В 20-х роках ХІХ століття в Кам’янці діяло таємне товариство Декабристів. В період Української революції 1917 – 1922 років на території краю впродовж п’яти років діяла Холодноярська повстанська республіка, яка під національним жовто-блакитним прапором вела запеклу боротьбу за незалежну Українську державу.

Не обминули наш край і часи тоталітарного режиму. Більше 15 тис. наших земляків померли голодною мученицькою смертю в період геноциду створеного Сталінською верхівкою – голодомору у 1922-1933 роках. Біля двохсот кам’янчан були репресовані каральними органами у період 1920-1939 років.

Під час другої світової війни майже 12 тисяч наших земляків воювали на різних фронтах і в партизанських загонах. На території району під час німецької окупації діяло два великих партизанських загони під командуванням Петра Дубового та Андрія Куценка. Також на території району в 1942 році діяло підпілля ОУН-УПА.

По закінченні війни біля 6 тис. наших земляків були удостоєні різних державних нагород за мужність і трудову звитягу під час війни. Уродженці Кам’янщини є чотири Герої Радянського Союзу, два повні кавалери Ордена Слави .

Це Герой Радянського Союзу із села Олянине Дриженко І.О., Герой Радянського Союзу Мірошніченко С.Є. із с. Копійчана, Герой Радянського Союзу із с. Райгорода – Чекаль К.Х., Герой Радянського Союзу із с. Грушківки – Конякін О.Ф. Повні кавалери Ордену Слави – Оришечко В.М. із с. Михайлівки та Хижняк В.А. із с. Куликівка.

с.Вербівка, Кам'янський район, Черкащина. Певно всі знають містечко Кам'янка на Черкащині. Декабристи, Пушкін, Чайковський... Всі збиралися в маєтку Давидова. Всі знають, що тут Чайковський прожив близько 13 років, і тут написав свої знамениті твори...

Не зменшуючи слави Кам'янки (в якій в радянські роки вирішено було акумулювати всю славу від декабристів до Чайковського), все ж згадаємо головний маєток Давидових, який містився за 10 км на захід - в с.Вербівка. Подейкують, що оперу до "Євгенія Онєгіна" та "Лебедине озеро" знаменитий композитор написав саме тут.

Від розкішного палацу не лишилося і сліду. Буремні післяреволюційні роки забрали і згадку про нього. Лишилася лише одна атракція - скалічена і напівмертва, непрезентабельна на вигляд, але разом з тим по своєму прекрасна...

Дерев'яна церква Різдва Богородиці. В першу чергу знаменита тим, що тут вінчалися син декабриста В.Л.Давидова Лев Давидов з сестрою П.І.Чайковського Олександрою.

Маленьке село Лебедівка Кам'янського району Черкащини заховалося серед мальовничих пагорбів Придніпровської височини подалі від перевантажених трас та метушливих шляхів. Тут є одна з архітектурних цікавинок Черкащини - церква-ротонда св.Олександри.