Кам'янка

Місто на скелястих берегах Тясмину

Місто Кам'янка розтелилося на скелястих берегах річки Тясмин, що своїми камянистими берегами і дало назву містечку. Місцеві жителі пишаються його історичними пам'ятками, на базі яких створено державний історико-культурний заповідник. На території заповідника розташовані чотири пам'ятки архітектури: флігель садиби Давидових, водяний млин, парк ім. Декабристів та архітектурна прикраса цього парку - грот. Також до складу заповідника входять п'ять пам'яток монументального мистецтва: пам'ятник декабристам, О.С.Пушкіну, П.І.Чайковському, стела декабристів, пам'ятний знак при в'їзді в місто. Три пам'ятки природи: Тясминський каньйон, урочище Тростянка, Пушкінська скеля. До складу заповідника входять літературно-меморіальний музей О.С.Пушкіна і П.І.Чайковського, історичний музей та картинна галерея.

Герб і прапор міста затверджено VIII сесією 4 скликання Кам'янської міської ради 16 травня 2003 року.

В основу герба покладено щит зеленого кольору, обрамлений золотою каймою. По центру щита розміщений сніп жита, символ достатку та багатства, перев'язаний чорно-червоною стрічкою- знак крові, перемішаної з чорноземом.

Сніп органічно переплітається з лірою - символом культурного та духовного начала і разом з тим вказує на багатовікові традиції міста.

Над снопом - хрестоподібна зірка мрій, що символізує надії мешканців на багатовікові традиції міста.

Кольори герба символізують: зелений - символ життя; жовтий - символ сонця; пурпуровий - символ козацької влади; блакитний - знак земної благодаті; білий - символ чистоти.

Загальні відомості. Кам'янка - районний центр Черкаської області. Заснована на початку ХVІІ століття, статус міста має з 1956 року.

Населення - 14,4 тис. жителів (2006).

Через місто проходить залізнична магістраль Київ - Одеса та автотраса Київ - Донецьк.

Місто розташоване в південно-східній частині Черкаської області на річці Тясмин - правій притоці Дніпра за 62 кілометри від обласного центру. Місцевість - хвиляста рівнина з перевищенням висот до 30 метрів, розчленованій балками і невеликими водотоками.

Пересічна температура на території міста: січня - 5,7*; липня + 20,3*. Опадів впродовж року випадає 488 мм.

Площа зелених насаджень міста 353,4 га, у тому числі пам'ятка садово-паркового мистецтва національного значення - парк Декабристів, пам'ятки природи місцевого значення - скеля Пушкіна, урочище Тростянка та Тясминський каньйон.

Перші відомості про Кам'янку

На території сучасної Кам'янки існувало стародавнє поселення. Археологічні розкопки, проведені дореволюційними, радянськими та сучасними археологами, переконливо стверджують, що територія Кам'янки, взагалі Притясминщини, була заселена праслов'янськими племенами. Населення тут займалося хліборобством, ремеслом, скотарством, полюванням, рибальством, торгівлею із сусідніми племенами та жителями іноземних країн.

У часи існування давньоруської слов'янської держави Київської Русі тут було слов'янське поселення, яке входило до складу Київського князівства. В середині XIV століття Придніпров'я було захоплено литовським князівством, а в XV столітті цю територію загарбали польські шляхтичі, які тут встановили тяжкий кріпосницький гніт, жорстоко насаджуючи церковну унію, провадили політику насильницького ополячування українців.

У XVI столітті населення Притясминшиии відіграло значну роль у формуванні українського козацтва. Це були вихідці з утікачів селян-кріпаків та міської бідноти, які розпочали героїчну боротьбу проти кримських татар, турків і польської шляхти.

З цим періодом і пов'язують виникнення поселення на берегах річки Тясмин під назвою Кам'янка. В історичних джерелах не зустрічається точна дата виникнення нашого поселення. Але з переказів, які поширились серед населення, можна дізнатись, що заснування села під назвою Кам'янка відноситься до початку XVII століття.

Селяни з Поділля, Київщини, Полтавщини, тікаючи від панської сваволі, оселялися в тутешніх лісах окремими родинами. Згодом за дозволом магната князя Любомирського, ці селяни-втікачі починають оселятись по кам'янистих берегах невеличкої річки Тясмин, а саме поселення від кам'янистих берегів одержує назву Кам'янка.

А в цьому дійсно щось є... природа, тиша, спокій, години плавно переходять в добу, провінція вона завжди кликала в свої обійми великих людей. От і невелике містечко Кам'янка на річці Тясмин, що своїми кам'янистими берегами і дало назву містечку, знавало відомих людей таких як О.С.Пушкін, сюди до сестри дружини декабриста Давидова, приїжджав гостювати П.І.Чайковський. Саме тут композитор написав оперу "Євгеній Онєгін" та балет "Лебедине озеро".

"ФАКТИ" запрошують побачити місця, де Чайковський творив свої шедеври (25 листопада 2011 року)

В Кам'янку таємно приїжджали декабриси і в старому млині проводили засідання П.Пестель, С.Муравьов-Апостол, М.Бестужев-Рюмін.

Місто відвідало багато відомих людей таких як О.С.Пушкін, сюда, до сестри дружини декабріста Давидова, приїзджав гостювати П.І. Чайковський. Саме тут композитор написав оперу "Євген Онєгін" та балет "Лебедине озеро". На початку XIX століття Кам'янка стала одним із центрів декабристського руху на Україні. В.Л.Давидов віддав у розпорядження декабристів свою садибу. В Камянку таємно приїжджали декабристи і в старому млині проводили засідання П.Пестель, С.Муравьов-Апостол, М.Бестужев-Рюмін.

Приємно прогулятися старовинним парком, відвідати музей ім.Пушкіна та Чайковського, неподалік від парку через мостик в тіні дерев мальовничо розташувався водяний млин, де збиралися декабристи. В парку, по іншу сторону млина, знаходиться могила Марії Давидової, памятник декабристам та Пушкінський грот.

На Черкащині відбувся Міжнародний дитячий конкурс пам'яті Петра Чайковського (7 листопада 2011 року)

http://1tv.com.ua/uk/news/2011/11/07/10877

Промисловість міста представлена підприємствами по переробці сільськогосподарської сировини, виробництва устаткування для текстильної і хімічної промисловості. Приватний бізнес розвивається переважно у сфері торгівлі, громадського харчування.

В місті діють районний будинок культури, районна бібліотека та бібліотека для дітей, Кам'янський еколого-економічний ліцей, три школи, будинок творчості та юнацтва, станція юних техніків, ДЮСШ, міжшкільний навчально-виробничий комбінат.

У 1995 році на базі Кам'янського літературно-меморіального музею О. С. Пушкіна і П. І Чайковського та комплексу пам'яток історії, культури і природи на площі майже 75 га створено Кам'янський державний історико-культурний заповідник.

Медичне обслуговування жителів міста здійснює районна центральна лікарня та поліклінічне відділення.

Свою історію Кам'янка бере з поселення селян-втікачів. Потім в 1649р ці землі король Казимир ларує Богданові Хмельницькому.

До 1787р Кам'янка налеала магнату Любомирському, який продав місцевість Потьомкіну Г.О. Згодом останній дарує Кам'янку вдові М.С. Раєвського, яка потім вийшла заміж за Л.Д. Давидова.

Приємно прогулятися старовинним парком, відвідати музей Пушкіна та Чайковського, неподалік від парку через мостик в тіні дерев мальовничо розташувався водяний млин, де збиралися декабристи. В парку по іншу сторону млина, знаходиться могила Марії Давидової, памятник декабристам та Пушкінський грот. Цікаво буде за допомогою місцевих знайти скелю Пушкіна.

Даний сайт - призер Всеукраїнського чемпіонату з інформаційних технологій "Екософт 2012"