Archiwum

ROK 2013/2014

KONKURS o Juliuszu Słowackim

W bibliotece 05.06.2014 roku odbył się konkurs z " Wiedzy o życiu i twórczości Juliusza Słowackiego". Uczniowie musieli wykazać się wiadomościami dotyczącymi biografii jak też treści utworów pisarza. Poziom był bardzo wyrównany.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Biblioterapia i Dyskusyjny Klub Książki.

W Ośrodku Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego odbył się kurs uzupełniający wiedzę na temat „ Biblioterapii i Dyskusyjnego Klubu Książki” . Kurs poprowadziła kustosz Pani Mariola Góra, która od lat prowadzi tego typu zajęcia w różnych placówkach m.in. w więzieniu, ośrodkach dla dzieci niepełnosprawnych. Uczestnikami byli nauczyciele bibliotekarze oraz nauczyciele różnych przedmiotów.

Wysłuchaliśmy cennych rad dotyczących prowadzenia zajęć biblioterapeutycznych. Była okazja do wymiany doświadczeń . Za jakiś czas odbędzie się drugi etap zajęć zgodnie z życzeniem uczestników kursu.

Stella Dąbroś, Marta Sieroń

Spotkanie z hafciarką Panią Marią Romanowską

W dniu 03.04.2014 r. odbyło się spotkanie z Panią Marią Romanowską, która wykonuje przepiękne hafty. Nasz gość opowiadał o swojej pasji. Mieliśmy możliwość obejrzenia pięknie wykonanych prac, obrazujących kwiaty oraz haftowane serwety. Młodzież miała okazję zapoznać się z materiałami, które są używane do haftowania, oraz różnymi rodzajami haftów.

Spotkania z ciekawymi ludźmi to jedna z najciekawszych form pogłębiania wiedzy o regionie. Nic przecież nie zastąpi żywego kontaktu młodzieży z kimś, kto swoją pracą i zaangażowaniem tworzy dzieła.

Kultura naszej małej ojczyzny to suma działań naszych wybitnych, obdarzonych talentem twórczym ludzi. Mamy nadzieję, że spotkanie z Marią Romanowską uświadomiło młodym ludziom, że warto mieć pasję i ją realizować w życiu. Uczestnikami spotkania była klasa ILOA.

Spotkanie zorganizowały: Stella Dąbroś i Marta Sieroń

Spotkanie z absolwentem.

Najlepszym wsparciem dla uczącej się młodzieży w ich poszukiwaniu celowości nauki jest doświadczenie osób, którzy szkołę ukończyli.

Z myślą o tym zaplanowaliśmy cykl spotkań z absolwentem, gdyż ich osiągnięcia, sukcesy, kariera i piastowane stanowiska są najlepszym drogowskazem dla uczącej się młodzieży. Chcemy, aby nasz absolwent podzielił się swoimi cennymi uwagami, wspomnieniami, refleksjami, rozterkami z czasów nauki w naszej szkole.

Takie spotkanie odbyło się 10.03.2014 roku z Panem Łączyńskim. Jest on absolwentem z 1978 roku. Pan Łączyński Bolesław jest Radnym Sejmiku Małopolskiego. Przy okazji tego spotkania mogliśmy gościć również Pana Marszałka Województwa Małopolskiego Romana Ciepielę, starostę Powiatu Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego, wicestarostę Powiatu Dąbrowskiego Roberta Panterę. Spotkanie prowadziła Anna Rędzińska i Krzysztof Kupiec z klasy III LO/B. Rozpoczynając spotkanie Pan Starosta Tadeusz Kwiatkowski podziękował marszałkowi za przyjęcie zaproszenia oraz wsparcie dla naszej szkoły.

Następnie prowadząca Anna Rędzińska skierowała słowa Jana Pawła II do wszystkich uczestników spotkania „ Człowiek jest wielki nie przez to , co ma, nie przez to kim jest, lecz przez to czym dzieli się z innymi”. Po tych pięknych słowach zostały skierowane pytania do Pana Marszałka, Pana Łączyńskiego Bolesława oraz Pana starosty Tadeusza Kwiatkowskiego. Nasz absolwent podkreślił, że szkoła do której uczęszczał jest dla niego najlepszą szkołą i każdemu ją poleca. Mamy nadzieję, iż cenne uwagi, refleksje przekazane przez naszych gości staną się jednocześnie wskazówką i motywacją dla uczniów obecnie uczących się i być może rozwiążą ich dylematy związane z wyborem drogi życiowej. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach cyklu „ Spotkań z absolwentami”, które prowadzą w szkole pani Stella Dąbroś i Marta Sieroń.

Click to enlarge image start.jpg

To i owo o zachowaniu” Konkurs ze znajomości savoir-vivru rozstrzygnięty!

W zmaganiach wzięli udział uczniowie klas: I LOA, II LOB, III LOB, I TMT, III TMT. Konkurs miał na celu sprawdzenie znajomości dobrych obyczajów wśród młodzieży. Cieszy fakt, że nie zaginęły dobre maniery wśród młodego pokolenia. Poziom konkursu był wysoki i wyrównany; młodzież bardzo dobrze zna zasady dobrego zachowania.

Oto laureaci I m – Anna Ząbek kl. II LOB

II m – Paweł Jarosz kl. I TMT

III m – Aleksander Rybak kl. II LOB,

Barbara Szeliga kl. II LOB,

Karolina Wójtowicz kl. II LOB

Konkurs przeprowadziły : P. Stella Dąbroś

P. Barbara Głód

" KTO DLA MIŁOŚCI WALCZY ZWYCIĘŻA..........."

Pod takim hasłem odbyło się spotkanie karnawałowe w dniu 26.02.2014 r. w SCKiB w Szczucinie. Młodzież naszej szkoły została zaproszona przez Koło Miłośników Bibliotek, w ramach współpracy z naszą biblioteką szkolną. To już kolejna tego typu inicjatywa zaprzyjaźnionych bibliotek.

Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów kl. I LO/A i kl. III LO/A wszystkim bardzo się podobał. Przeważały oczywiście teksty o miłości a piosenki wprowadziły wesoły nastrój, bo porwały do śpiewu „całą salę”. Gospodarze spotkania stanęli na wysokości zadania i nie zabrakło pączków oraz faworków. Tak więc była to uczta i „ dla ducha i dla ciała”.

Pani Marta Marchwicka mile podziękowała młodzieży i ich opiekunom p. Stelli Dąbroś i Marcie Sieroń za wspaniały występ.

RUSZYŁ CYKL SPOTKAŃ Z ABSOLWENTAMI NASZEJ SZKOŁY.

Na dzień 24.02.2014 roku zaproszenie przyjęła pani Ewa Łączyńską-Widz dyrektor BWA w Tarnowie, która jest historykiem sztuki, kuratorką, autorką tekstów o sztuce , stypendystką chińskiej Fundacji ( Marfa, USA). W latach 2009-2011 prowadziła w Tarnowie projekt „ Alfabet polski”, prezentujący najciekawsze zjawiska młodej polskiej sztuki. Współautorka książki „ Tarnów 1000 lat nowoczesności” . Wspólnie z Jadwiga Sarnicką kierowała wystawą „ Sen jest drugim życiem” na tarnowskim Dworcu PKP.

Nasza utalentowana absolwentka z wielka pasją opowiadała o swej pracy. Przekonała, że nawet „ art street” jest sztuką, jeżeli przekazuje pewne wartości. Dziełem współczesnej sztuki architektonicznej mogą być też obiekty użyteczne. Podała przykład nieczynnego dworca PKP w Tarnowie-Mościcach, który z punktu widzenia historyka sztuki ma ciekawą konstrukcję.

Inspiracje współczesnych twórców są różne . Kamień znajdujący się w Parku Strzeleckim w Tarnowie nawiązuje do obrazu renesansowego malarza Durera pt. „ Melancholia”.

O tym i innych ciekawostkach opowiadała pani Łączyńska-Widz . Młodzież owacyjnie podziękowała p. Ewie za piękną prezentację. Kto wie może ktoś pójdzie w jej ślady….

Na koniec sympatyczna p. Dyrektor zaprosiła wszystkich do Tarnowa, aby móc jeszcze więcej dowiedzieć się o specyficznej pracy ludzi kultury.

Na pewno skorzystamy !

Konkurs „ Tuwim na wesoło”.

W dniu 16.12.2013 r. przeprowadzono konkurs „ Tuwim na wesoło”. Został przygotowany przez bibliotekę i czytelnię szkolną, miał na celu propagowanie utworów Juliana Tuwima w związku z przypadającą w tym roku rocznicą jego śmierci.

Konkurs był wesołą powtórką z dzieciństwa, gdyż przypominał treść najbardziej znanych wierszy dla dzieci.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

I miejsce Joanna Golec

II miejsce Natalia Wołoszyn

III miejsce Katarzyna Grzyb

Zakończenie konkursu na projekt sztandaru.

W dniu 13.12.2013 roku został rozstrzygnięty konkurs na „ Projekt sztandaru Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie”. Komisja w składzie : Dyrektor Magdalena Mach-Surowiec, oraz panie Beata Smaś, Stalla Dąbroś oraz Marta Sieroń wyróżniła następujące osoby przyznając im kolejno :

I miejsce Kamil Kilian kl. IV TM/T

II miejsce Wojciech Oracz kl. IV TM/T

III miejsce Łukasz Pawełczyk kl. II LO/B.

Konkurs został zorganizowany przez bibliotekę i czytelnię szkolną. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, a zwycięski projekt ozdobi nowy sztandar szkoły. Gratulujemy uczestnikom !!!

Spotkanie z Panią Lidią Bardan

W dniu 12.12.2013 r. odbyło się spotkanie z instruktorem Samorządowego Centrum Kultury i Bibliotek Panią Lidią Bardan. W spotkaniu uczestniczyła klasa I LO/A i kl. I TM/T wraz z nauczycielami Paniami Danutą Bielaszką, Barbarą Głód oraz księdzem Pawłem Nowakiem. Spotkanie zostało zorganizowane przez Panie bibliotekarki Stellę Dąbroś i Martę Sieroń. Spotkanie otworzyła Pani Dyrektor Magdalena Mach-Surowiec. Celem spotkania było przybliżenie projektu realizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Szczucińskiej pod nazwą „ Warsztaty plastyczne – Edukacja regionalna – pamiątki ze Szczucina”. Podczas spotkania zostały zaprezentowane wykonane pamiątki, zdjęcia , biżuteria, widokówki, sztuczne wianki z bibuły i modeliny. Prace cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów i obecnych nauczycieli. Była to wspaniała lekcja obrazująca nam prace dzieci , młodzieży i dorosłych.

Szlachetna Paczka.

Po raz pierwszy w naszej szkole została zorganizowana zbiórka produktów żywnościowych i chemicznych do Szlachetnej Paczki. Inicjatorami byli uczniowie kl. III LO/B Krzysztof Kupiec i Wojciech Sypek. Opiekę nad uczniami sprawowały nauczycieli Stella Dąbroś i Marta Sieroń. W Szlachetnej Paczce wiemy jak pomagać mądrze – tak aby odpowiadała na konkretne potrzeby , nie uzależniała, ale dawała siłę do działania i przezwyciężała bezradność. Pomagamy w taki sposób, że ta pomoc przynosi radość wszystkim i tak też było w naszej szkole. W inicjatywę zaangażowało się również Koło PCK działające na terenie naszej szkole wraz z opiekunem panią Teresą Domańską.

Dziękujemy uczniom , nauczycielom oraz każdemu Darczyńcy – to wszystko nie działo by się , gdyby nie Wasze Dobre Serce.

SPOTKANIE MIKOŁAJKOWE W BIBLIOTECE .

Dnia 05.12.2013 r. uczennice naszej szkoły : z kl. II LO/B Natalia Grabowska, Karolina Wójtowicz, Alicja Bączek, Aleksandra Kupiec i z kl. III LO/A Aneta Paciorek, Karolina Włodarz, Justyna Soja pod opieką Pani Stelli Dąbroś i Marty Sieroń udały się do Biblioteki Publicznej z przedstawieniem Mikołajkowym. W imprezie zorganizowanej przez Koło Przyjaciół Biblioteki uczestniczyli członkowie koła oraz zaproszeni goście. Uczennice wykonały świąteczne piosenki oraz zapoznały zebranych z historią i tradycjami Mikołajkowymi.

Cała uroczystość przebiegała w bardzo miłej atmosferze. W trakcie trwania imprezy niespodziewanie pojawił się Mikołaj, który obdarował każdego upominkami.

W imieniu zaproszonych Pani Stella Dąbroś złożyła życzenia świąteczne i „ drzewko świąteczne” na ręce wicedyrektorki Marty Marchwickiej.

150 ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO

W związku z obchodami w 2013 roku 150 rocznicy Powstania Styczniowego nasza szkoła upamiętniła to ważne wydarzenie. Zorganizowana została wystawa książek poświęcona walkom oraz osobom związanym z powstaniem szczególnie na naszym terenie.

W bibliotece i czytelni zaprezentowana została wystawa wypożyczona z Samorządowego Centrum Kultury i Bibliotek ze Szczucina. Upamiętniała ona 150 rocznicę Powstania Styczniowego. Przedstawiała archiwalne fotografie, oficjalne dokumenty , rękopisy oraz specjalnie przygotowane zdjęcia stylizowane na rok 1863 a przedstawiające walki powstańcze. Podczas trwania wystawy uczniowie wraz z nauczycielami mogli obejrzeć ekspozycję oraz wysłuchać historii związanych z powstaniem w naszym regionie.

Zakończeniem obchodów rocznicowych będzie quiz przygotowany przez nauczycieli

w którym będzie można sprawdzić wiedzę uczniów na temat powstania.

KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW

W dniu 10.09.2013 roku odbędzie się kiermasz podręczników używanych w godzinach

od 8.00 - 14.00 na sali konferencyjnej.

Zainteresowanych serdecznie zapraszamy !!!

Wystawa

W bibliotece trwa wystawa książek poświęconych Sławomirowi Mrożkowi w związku ze śmiercią poety i pogrzebem , który odbył się w Krakowie w dniu 17.09.2013 r w Krakowie.

WYSTAWY

W miesiącu październiku literatura polska straciła dwoje pisarzy zmarli:

Joanna Chmielewska ( 1932 - 2013)

Edmund Niziurski ( 1925 -2013)

wystawy wspominają twórczość tych postaci.

Zapraszamy !

ROK 2012/2013

UWAGA !

PRZYPOMINAMY O KONIECZNOŚCI ZWROTU

KSIĄŻEK DO BIBLIOTEKI PRZED KOŃCEM

ROKU SZKOLNEGO !!!

Szkolna akcja bookcrossing - uwolnij książkę.

Bookcrossing to praktyka zostawiania książki w publicznym miejscu aby została zabrana

i przeczytana przez innych, którzy potem zrobią tak samo

Biblioteka Szkolna ZSP im. Jana Rutyny w Szczucinie

zaprasza do akcji "Uwolnij książkę"

Czytelniku !

.... szukaj zatem książek i przekazuj je dalej. W bibliotece znajdziesz miejsce w którym można zostawić książkę lub ją wymienić na inną.

Serdecznie zapraszamy !!!

Spotkanie w czytelni szkolnej.

W dniu 16.04.2013 roku w czytelni szkolnej odbyło się spotkanie z Panią Magdaleną Sznajder

Czytaj dalej >>>

GAZETKA

21 marca obchodzić będziemy Światowy Dzień Poezji, ustanowiony z inicjatywy

UNESCO jesienią 1999 r. Święto ma na celu promowanie pisania poezji, publikowania,

czytania i nauczania. Z tej okazji w czytelni przygotowana została specjalna gazetka ścienna .

Zapraszamy do obejrzenia !

Wystawa

W cytelni rorganizowano wystawę zwiazaną z

I rocznicą śmierci poetki Wisławy Szymborskiej , którą

obchodzimy w lutym.

Wystawa przypomina sylwetkę pisarki oraz jej twórczość.

Zapraszamy !!

Walentynki

Dzień ten mocno zakorzenił się w polskiej tradycji. Z tej okazji Koło Przyjaciół Biblioteki Publicznej w Szczucinie zorganizowało spotkanie dla mieszkańców miasta. Imprezę uświetnił występ przygotowany przez uczennice klasy II LO/A pod kierunkiem pani Stelli Dąbroś . Można było dowiedzieć się o historii tego święta oraz usłyszeć piosenki tematycznie związane z Dniem Zakochanych.

Występ Anety Paciorek , Karoliny Włodarz, Agnieszki Łachut i Justyny Soja został owacyjnie przyjęty przez zebranych.

2013 rokiem Juliana Tuwima

ROK 2013 ROKIEM POWSTANIA STYCZNIOWEGO, JULIANA TUWIMA, WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO I JANA CZOCHRALSKIEGO.

Poeta Julian Tuwim, kompozytor Witold Lutosławski i chemik Jan Czochralski będą patronami 2013 r. W 2013 mija 60 lat od śmierci Tuwima - poety dla małych i dużych, autora nieśmiertelnej "Lokomotywy", "Rzepki", "Kwiatów polskich" czy "Balu w operze". W 2013 minie też sto lat od jego poetyckiego debiutu - publikacji wiersza "Prośba" w "Kurierze Warszawskim".

Jak napisano w tekście uchwały sejmowej:

Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia. (...) Poezja Juliana Tuwima jest jedną z najważniejszych w XX wieku propozycji uprawiania sztuki słowa. Bogata i różnorodna twórczość autora "Kwiatów polskich" stanowi żywotną i atrakcyjną propozycję dla odbiorców w każdym wieku. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku poety dla dziedzictwa narodowego, ogłasza rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima

W bibliotece zorganizowano wystawę z tej okazji .

Zapraszamy !!!

Konkurs czytelniczy.

W dniu 10.12.2012 roku odbył się w bibliotece konkurs czytelniczy wśród uczniów klas maturalnych w „ 90 rocznicę urodzin Tadeusza Borowskiego” . Laureatkami konkursu zostały :

Czytaj dalej >>>

Wystawa w czytelni

W czytelni można zobaczyć wystawę zdjęć pt. " Tarnów w starej fotografii".

Zapraszamy!!

Zapraszamy na nową wystawę!

ROCZNICE GRUDNIA

42 rocznica Grudnia 1970 roku

Naród, który traci pamięć, traci sumienie.

Zbigniew Herbert (1924 – 1998)

31 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 1981 roku

OGŁOSZENIE

Zajęcia z zasad sporządzania bibliografii załącznikowej do prezentacji maturalnych odbywają się we wtorki i czwartki od godziny 7.30 -8.00.

11 LISTOPADA

W bibliotece znajduje się wystawa książek oraz gazetka na temat 94 rocznicy obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli.

WYSTAWA KSIĄŻEK

W bibliotece zorganizowano wystawę książek pt. " Najstarsze woluminy w księgozbiorze biblioteki szkolnej" oraz aktualnych broszur i informatorów o kierunkach studiów na różnych uczelniach oraz kryteriach przyjęć.

OGŁOSZENIE !

W dniu 11.09.2012 roku odbędzie się kiermasz podręczników używanych w godzinach

od 8.00 - 14.00 na sali konferencyjnej.

Zainteresowanych serdecznie zapraszamy !!!

ROK 2011/2012

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „ Tęcza”.

Komitet organizacyjny Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „ Tęcza” przesłał wyniki , wyróżnienia i podziękowania za udział konkursie, rozwijanie wrażliwości artystycznej oraz aktywizację młodzieży.

Czytaj dalej>>>

ZESPÓŁ SAMOKSZTAŁCENIOWY.

W dniu 29.03.2012 roku nauczyciele bibliotekarze zorganizowali zespół samokształceniowy dla bibliotekarzy szkół średnich z Powiatu Dąbrowskiego oraz szkoły Podstawowej i Gimnazjum ze Szczucina. Tematem spotkania było:

Czytaj dalej >>>

Zajęcia dla maturzystów z zasad sporządzania bibliografii do prezentacji maturalnych z języka polskiego będą odbywać się w

dniach :

środa 7.00- 7.30

piątek 7.00 - 7.30

ZAPRASZAMY !!!

Konkurs czytelniczy

W dniu 16.03.2012 r. odbył się Konkurs czytelniczy wśród uczniów klas pierwszych szkół średnich. Konkurs został rozegrany w dwóch etapach ...

Czytaj dalej >>>

KIERMASZ KSIĄŻEK

Od 05.03.2012 r. do 16.03.2012 r. odbywać się będzie w bibliotece kiermasz książek z Hurtowni i Księgarni Taniej Książki. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy . W ofercie znajdują się słowniki, encyklopedie, poradniki, przewodniki a nawet kalendarze.

Warto zapoznać się z oferta , zapraszamy !!!

Wisława Szymborska ( 1923 - 2012)

W związku ze śmiercią poetki zorganizowano w czytelni szkolnej wystawę poświęconą jej twórczości.

Wisława Szymborska, poetka, także krytyk literacki, Noblistka za rok 1996. Przyszła na świat w Bninie (Wielkopolska) w roku 1923, zmarła 1.02.2012 r. w Krakowie. Od 1931 mieszkała w Krakowie. W latach 1945 - 1948 była studentką polonistyki oraz socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1953-1981była jednym z redaktorów Życia Literackiego, w którym to zajmowała się przede wszystkim poezją. W roku 1981 znalazła posadę w redakcji periodyku "Pismo" (Kraków).

Jej debiut poetycki nastąpił w czasopiśmie "Dziennik Polski" (1945). We wydanych w tamtym okresie tomikach poezji przeważają treści związane z ówczesna ideologią państwową. Są to: Dlatego żyjemy (1952) i Pytania zadawane sobie (1954). W następnych zaś swych książkach: Wołanie do Yeti (1957), Sól (1962), Sto pociech (1967), Wszelki wypadek (1972), Wielka liczba (1976), Ludzie na moście (1986), Koniec i początek (1993), zaprezentowała już własną, oryginalną wizje poetycką, której pozostaje wierna po dziś dzień.

Poetyka Szymborskiej oscyluje pomiędzy używaną z kunsztem godnym mistrza ironią a niebłahymi i serio traktowanymi wątkami filozoficznymi. Dużo korzysta ona z dorobku światowej i polskiej poezji wytworzonego w dwudziestym wieku.

Szymborska parała się również publicystyką. Jej artykuły i recenzje ukazywały się w Życiu Literackim, Piśmie i Gazecie Wyborczej - ich wydanie książkowe nosi tytuł Lektury nadobowiązkowe (1973, 1981, 1992).

Istnieją także liczne wybory jej wierszy, m.in.: 101 wierszy (1966), Wiersze wybrane (1967), Poezje wybrane (1967), Poezje: Poems (publikacja dwujęzyczna 1989).

W roku 1990 została uhonorowana Nagrodą Fundacji Kościelskich, w 1991 Nagrodą im. Goethego, w 1995 Nagrodą im. Herdera, w 1996 zaś Nagrodą Nobla

W uzasadnieniu przyznania jej literackiej Nagrody Nobla w 1996 czytamy, że otrzymała ją za: "poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości"

11 III 1998 Wisława Szymborska została uhonorowana Honorowym Obywatelstwem Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

08 VI 2001 przyznano jej - Dyplom honorowego członka Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury. Wisława Szymborska zasiada w kapitule członków honorowych owe instytucji (obok Magdaleny Abakanowicz i Krzysztofa Pendereckiego). W laudacji znajdujemy następujące słowa: "Wisława Szymborska jest nie tylko jednym z najbardziej wyrafinowanych poetów żyjących współcześnie, ale także najlepiej rozumianych. W wierszach zadziwiających różnorodnością i głębią, z humorem i przenikliwością opisuje, czym było życie w epoce głębokich przewartościowań intelektualnych. Jej muza jest subtelna, a nawet przewrotna".

"Poezję poznać to poznać inne światy" - Wisława Szymborska

Poezja Szymborskiej ma niezwykle osobisty i intymny charakter, jednakże są w niej poruszane w swoisty sposób kwestie filozoficzne i etyczne. Podmiot liryczny tych wierszy, jego niepowtarzalna egzystencji, toczy nieustanny dialog z historią, jej prawami, oraz z wielkimi narracjami ludzkości, jej mitami. Nie szuka ona jakichś ostatecznych praw rządzących człowiekiem i światem, zresztą nie bardzo w nie wierzy, raczej skupia się na pewnej ułamkowości naszego istnienia, ograniczonego tym, co tu i teraz. Jednakże nie oznacza to w jej przypadku skrajnego sceptycyzmu - "nie wiem nic", ale ostrożność w formułowaniu ostatecznych sądów. Bohaterem jej wierszy jest zawsze człowiek - wszystko co czyni, bądź nie czyni, nigdy w ogóle, ale ten tu konkretny, uwikłany w dziwną grę namiętności, która prowadzi ze swym życiem i innymi ludźmi. Pełno w tej poezji przewrotnej ironii, zgrabnych paradoksów, które odsłaniają przed czytelnikiem nieznane mu dotąd - by tak rzec - połacie istnienia, i niezwykle wyszukanych metafor.

Kiermasz książek

Zakończył się kiermasz książek z hurtowni i księgarni taniej książki, dzięki sprzedaży otrzymaliśmy darmowe pozycje książkowe, które zostaną przeznaczone na nagrody dla najlepszych uczniów na koniec roku szkolnego.

Happening Lizboński

Przedstawicielki Szkolnego Klubu Europejskiego "Zeusy Europy": Małgorzata Fijał, Anna Warzecha i Joanna Warzecha pod opieką P. Stelli Dąbroś 16 grudnia 2011 r. wzięły udział w Happningu Lizbońskim zorganizowanym przez Tarnowską Fundację Kultury w ramach projektu "Aktywni Obywatele - Zmieniamy Europę" Unia Europejska po Traktacie Lizbońskim. Spotkanie odbyło się w auli PWSZ w Tarnowie. Po uroczystym przywitaniu gości i wystąpieniu władz państwowych i samorządowych otwarto wystawę pod hasłem "Traktat Lizboński, Europa przyszłości".

Następnie głos oddano przedstawicielom Szkolnych Klubów Europejskich z terenu Małopolski, którzy zaprezentowali swoją działalność. Największy entuzjazm audytorium wzbudziła prezentacja naszego SKE "Zeusy Europy", która została uznana za najbardziej innowacyjną, oryginalną i pomysłową, gdyż wykonano ją przy pomocy nowoczesnych środków przekazu. W dowód uznania reprezentantki otrzymały kosz słodyczy i gratulacje od Prezes Zarządu Tarnowskiej Fundacji Kultury Pani Lucyny Krupy.

Kolejno zaprezentowano badania ankietowe: "Poziom wiedzy na temat możliwości wpływu obywateli na proces kształtowania prawa europejskiego oraz kierunków rozwoju UE". Specjalne wideopozdrowienia prosto z Brukseli przesłała eurodeputowana Róża Thun. W swoim wystąpieniu wyraziła m.in. wdzięczność za udział młodych ludzi w różnorodnych proeuropejskich przedsięwzięciach.

Członkinie Klubu miały również okazje spotkania i rozmowy z eurodeputowanym Czesławem Siekierskim. P. Stella Dąbroś wystąpiła z inicjatywą zaproszenia europosła do naszej szkoły w celu przedstawienia uczniom informacji na temat funkcjonowania UE i pracy europosła. Propozycja spotkała się z akceptacją i serdecznym przyjęciem.

Gwoździem programu było układanie "Megapuzzli Lizbońskich" o tematyce unijnej, symbolizujące zjednoczoną Europę. W dowód uznania za owocną pracę i całokształt działalności, Szkolny Klub Europejski prowadzony przez dr Marka Jachyma, jako jedyny został nagrodzony planszą z europuzzlami, które wkrótce zawisną w naszej szkole.

Reprezentantki naszej szkoły spotkały się z nadzwyczaj miłym przyjęciem oraz szczególnym docenieniem pracy Klubu.

Małgorzata Fijał

Wyjazd do Kupienina

Dnia 22 listopada 2011 roku uczniowie naszej szkoły z klasy II LOA pod opieką pani Stelli Dąbroś oraz pani Teresy Domańskiej gościli w Domu Radosnej Starości w Kupieninie. Przedstawili krótki występ z okazji 93 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zostali bardzo życzliwie przyjęci przez mieszkańców ośrodka. Mieli okazję, by z nimi porozmawiać oraz skorzystać z ich wyjątkowej gościnności. To bardzo ważne, by w dniu tak ważnym i uroczystym nie zapomnieć o ludziach chorych i opuszczonych.

WYSTAWA W CZYTELNI.

W czytelni zorganizowano wystawę książek związanych ze Świętem Odzyskania Niepodległości. Znalazły się na niej pozycje związane z historią naszego kraju, szczególnie dniem 11 Listopada.

Zainteresowanych serdecznie zapraszamy !

SPOTKANIE Z HALINĄ FRĄCKOWIAK

W dniu 23.10.2011 r. o godzinie 16.00 w Katolickim Centrum Młodzieży"KANA" odbył się koncert gwiazdy polskiej estrady Haliny Frąckowiak pod tytułem "Zostań Aniołem".

Czytaj dalej>>>

Spotkanie osób specjalnej troski.

Dnia 27 listopada 2011 r. w Katolickim Centrum Edukacji Młodzieży KANA w Szczucinie odbyło się spotkanie osób specjalnej troski zorganizowane przez Grupę Wsparcia ze Szczucina.

Czytaj dalej>>>

KIERMASZ KSIĄŻEK

W bibliotece od 19.10.2011 roku trwa kiermasz książek z Hurtowni i Księgarni Taniej Książki.

Czytaj dalej >>>

KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW SZKOLNYCH

W dniu 09.09. 2011 r. od godziny 7.30 - 13.00 odbywał się na sali konferencyjnej kiermasz podręczników używanych. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem. Odwiedzili nas w tym dniu absolwenci szkoły, aby odsprzedać swoje podręczniki oraz spotkać się z młodszymi kolegami.

Czytaj dalej >>>

KALENDARZE EUROPEJSKIE

W dniu 16 września 2011 roku wydano klasom II szkół średnichi zasadniczej szkoły zawodowej darmowe kalendarze europejskie na rok szkolny 2011/2012, które biblioteka otrzymała bezpłatnie w ramach współpracy z Federacja Konsumencką.

WYSTAWA

W czytelni szkolnej zorganizowana została wystawa książkowa związana z 72 rocznica wybuchu II wojny światowej.

ZAPRASZAMY !!!

SPOTKANIE Z WŁOCHEM

W dniu 19.09.2011 r. w czytelni szkolnej odbyło się spotkanie z panem Matteo Rizzim, Włochem, który przyjechał z Magniany in Rivierra.

Czytaj dalej>>>

ROK 2010/2011

Ogłoszenie !!!

Przypominamy o konieczności rozliczenia się z książek wypożyczonych w bibliotece do dnia 06.06.2011 r.

Czesław Miłosz

W związku z rokiem 2011 r. jako rokiem Czesława Miłosza została zorganizowana wystawa zbiorów poezji znajdujących się w posiadaniu biblioteki. W czytelni znajduje się też gazetka ścienna prezentująca sylwetkę poety i najważniejsze wydarzenia w jego życiu i twórczości.

Zainteresowanych serdecznie zapraszamy !!!

WYSTAWA

Książkowe związane z działalnością Unii, najważniejszymi jej traktatami i prawami. Zorganizowana została nowa wystawa książek na temat Unii Europejskiej a przede wszystkim dnia 01.07.2011 r. W tym dniu Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Wystawa pokazuje pozycje

ZAPRASZAMY !!!

Kiermasz książek

Zakończono drugi w tym roku kiermasz z Hurtowni taniej książki. jak i poprzedni cieszył się sporym zainteresowaniem. Dzięki temu otrzymaliśmy z Hurtowni 9 pozycji książkowych na kwotę 220 zł. które zostaną przeznaczone jako nagrody na zakończenie roku szkolnego.

Wystawa

W czytelni została zorganizowana wystawa związana z osobą Jana Pawła II. Znalazły się na niej informacje o życiu Papieża, fotografie jak też pozycje książkowe jakie są w posiadaniu biblioteki.

Kiermasz książek.

Rozpoczął się drugi w tym roku szkolnym kiermasz książek z Hurtowni i Księgarni Taniej Książki. Zapraszamy do biblioteki, aby zapoznać się z nowymi tytułami jakie zaproponowali nam hurtownia. Niskie ceny książek i słowników zachęcają do zakupów !

Konkurs czytelniczy.

W dniu 23.03.2011 r. odbył się finał konkursu czytelniczego klas I szkół średnich. Udział w nim wzięło 12 osób. Konkurs przebiegał w dwóch etapach :

I – „ Z literatura za pan brat „

II – znajomość synonimów i antonimów oraz wyrazów bliskoznacznych.

I miejsce zdobyła - Aldona Liszka kl. I LO/A

II miejsce - Weronika Miklasińska kl. I LO/A

III miejsce - Anna Motyka kl. I LO/B

Zwyciężczynie otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe z rak pani wicedyrektor Magdaleny Mach-Surowiec. Pamiątkowe dyplomy oraz upominki otrzymały też zdobywczynie trzech następnych miejsc tj. Anna Pyszka kl. I LO/B, Karolina Mamuszka kl. I LO/B oraz Aleksandra Prokop kl. I LO/B.

Kiermasz książek zakończony.

Zakończono kiermasz książek z Hurtowni i Księgarni Taniej Książki. Dzięki sprzedaży nasza szkoła otrzymała darmowo 14 pozycji książkowych na kwotę 180 złotych , które zostaną przeznaczone na nagrody dla uczestników konkursów przeprowadzanych w szkole.

SPOTKANIE Z POEZJĄ PANI BARBARY WÓJCIK.

W dniu 15.11.2010 r. odbyło się spotkanie z poetką i malarką panią Barbarą Wójcik dyrektorem Gimnazjum w Oleśnie. Ukończyła Akademie Górniczo Hutniczą, z wykształcenia jest matematykiem, poetką z zamiłowania. Wydała 6 tomików poezji. Pisze o Bogu, prostych ludziach, miłości, przyrodzie a także maluje. Twórczość jej można zobaczyć na stronie internetowej www.barbarawojcik.xt.pl . W najbliższym czasie odbędzie się wystawa jej malarstwa w Dąbrowskim Domu Kultury. W prezentacji twórczości poetki wzięły udział klasy II LO/B, III LO/C, I TM. Spotkanie przygotowała pani Stella Dąbroś i Marta Sieroń.

NOWA WYSTAWA KSIĄŻEK

W bibliotece zorganizowana została nowa wystawa. Znalazły się na niej podręczniki szkolne wydane w latach 1900 – 1937 oraz stare czasopisma z lat 1940. Są to bardzo dobrze zachowane egzemplarze. Zachęcamy do obejrzenia wystawy a w szczególności do zobaczenia zadań z matematyki jakie musieli rozwiązywać uczniowie w roku 1907.

Konkursy czytelnicze.

W listopadzie przeprowadzono konkursy czytelnicze wśród uczniów klas II liceum ogólnokształcącego. Musieli oni wykazać się znajomością zasad poprawności językowej a w szczególności poprawnej polszczyzny.

Najlepszymi okazali się:

W klasie II LO/A

Aleksandra Wilk

Lidia Strycharz

Katarzyna Gadziała

Martyna Kliś

W klasie II LO/B

Karol Dzięgiel

Anna Jabłońska

Anna Piłat

Paulina Faltyn

WYSTAWA KSIĄŻEK

W bibliotece zorganizowana została wystawa starodruków tj. książek wydanych po 1800 roku, czy tuż po II wojnie światowej. Są to książki wydrukowane przez jedne z najstarszych wydawnictw w Polsce takich jak : M. Arct, Gebethner i Woolf, S. Orgelbrand.

Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i obejrzenia wystawy !!

Spotkanie z Siostrą z Włoch

W dniu 22.10.2010 r. odbyło się spotkanie młodzieży uczącej się języka włoskiego z siostrą zakonną z Rzymu. Młodzież zadawała pytania dotyczące życia codziennego siostry, celu jej pobytu w Polsce. Siostra Predifa opowiedziała o pracy w Domu Spokojnej Starości w Kupieninie. Przybliżyła młodzieży życie oraz obyczaje Włochów. Podczas spotkania młodzież przedstawiała się w języku włoskim, nawiązała rozmowę z siostrą. Uczniowie podziękowali za spotkanie wręczając siostrze kwiaty. Zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie. Siostra wręczyła pamiątki uczestnikom spotkania.

KIERMASZ KSIĄŻEK

Od dnia 27.10.2010 roku w bibliotece przez dwa tygodnie będzie trwał kiermasz książek z hurtowni „Tania książka”. Będzie można w cenach promocyjnych nabyć książki popularno-naukowe, słowniki, atlasy, poradniki.

Zainteresowanych serdecznie zapraszamy do odwiedzenia biblioteki !

KALENDARZE EUROPEJSKIE

W dniu 15 września 2010 roku wydano klasom II szkół średnich darmowe kalendarze europejskie na rok szkolny 2010/2011, które biblioteka otrzymała bezpłatnie w ramach współpracy z Federacja Konsumencką.

NOWE POZYCJE KSIĄŻKOWE W BIBLIOTECE

Księgozbiór biblioteki powiększył się o dary książkowe przekazane przez Bibliotekę Parafialną w Szczucinie dla Biblioteki Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych . Są to głównie lektury, ale znalazły się tam też encyklopedie, albumy malarskie, biografie, literatura piękna. Cieszą nas też „białe kruki „ jakie są obecnie na stanie biblioteki szkolnej. Są to książki wydane przez najstarsze wydawnictwa w Polsce miedzy innymi : Gebethnera i Wolffa, Arcta, Orgelbranda czy Drukarnię Polską. W posiadaniu biblioteki będą więc książki od roku 1883r. – 2010 r. Te najstarsze książki będą w niedługim czasie umieszczone na wystawce w bibliotece.

Współpraca z wydawnictwem "Longman"

Dzięki współpracy Szkoły za pośrednictwem biblioteki z Wydawnictwem Pearson Longman i jej przedstawicielem Panią Beatą Kozioł szkoła wzbogaciła się o nowe pozycje słownikowe, materiały do nauczania języka angielskiego technicznego oraz program do tablicy interaktywnej na łączna kwotę 1. 444 złotych .

Składamy serdeczne podziękowania Pani Beacie Kozioł i Wydawnictwu Pearson Longan za okazana nam pomoc i liczymy na dalsza współprace.!

Dystrybucja podręczników

Trwa dystrybucja podręczników używanych i sprzedaż nowych z wydawnictwa OPERON i LONGMAN. Zainteresowanych zapraszamy do biblioteki !!!