Aktualności

Czytanie książek a rozwój naszej wyobraźni

Jak czytanie książek wpływa na naszą wyobraźnię?

Czy czytanie książek faktycznie rozwija naszą wyobraźnie czy jest to tylko pusty wyświechtany slogan? Okazuje się, że jest to jak najbardziej potwierdzona zależność. Czytanie książek uaktywnia w naszej korze mózgowej neurony lustrzane, które są odpowiedzialne za odczuwanie emocji oraz zdolność odczuwania empatii. Dzięki temu czytając uaktywniamy obszary odpowiedzialne za nasze odczucia emocjonalne. Z uwagi na zależności opisane wyżej możemy stwierdzić, że czytając książkę przeżywamy jej fabułę oraz przygody w niej zawarte jakby dotyczyły nas samych. Na dodatek powyższe teorię są potwierdzone przez badania naukowe, które zostały wykonane w USA w dwa tysiące czternastym roku. Na grupie kontrolnej dziewięciu ochotników zostały przeprowadzone badania czynnościowe mózgu (fMRI). Grupa ochotników poprzedniego wieczora miała za zadanie przeczytać trzydzieści stron powieści. Następnego dnia zostały przeprowadzone badania aktywności pracy mózgu, które wykazały, że o poranku osoby biorące udział w badaniu miały podwyższoną aktywność kory skroniowej lewej półkuli odpowiadającej za rozumienie i przetwarzanie komunikatów językowych.Tego typu pobudzenie obserwujemy podczas czytania książek. Badani pomimo tego, że przestali czytać poprzedniego wieczoru nadal przetwarzali w głowie treść książki. Tego typu stan według naukowców może utrzymywać się do pięciu dni po odłożeniu książki.

Czytanie książek to trening mózgu.

Nauka czytania jest jednym z podstawowych procesów jeżeli chodzi o socjalizacje każdego człowiek. Gdy nabędziemy umiejętność czytania otwierają się przed nami nieograniczone możliwości zdobywania wiedzy i poszerzania naszych horyzontów. Musimy wiedzieć o tym, że czytanie nie jest ewolucyjnie zapisaną możliwością w naszym DNA. Czytanie wymaga od nas dużego wysiłku, na który składa się odpowiednia koncentracja, przetwarzanie danych, umiejętność analizy oraz łączenia faktów. Jest to dla naszego umysłu duży wysiłek, których wyciska maksymalne możliwości z naszego ewolucyjnego rozwoju. Czytanie książek jest jak jazda na rowerze. Niećwiczona umiejętność zanika i dokładnie tak samo jest z czytaniem jak i z używaniem danego języka. Połączenia neuronalne odpowiadające za daną umiejętność po prostu zanikają. Dlatego tak ważna jest regularność w każdej czynności,a powiedzenie, że trening czyni mistrza ma głębszy sens w odniesieniu medycznym oraz psychologicznym. Powtarzając daną czynność wielokrotnie trenujemy również funkcje poznawcze mózgu.

Czytanie książek ma wiele zalet .Czytajmy bo to nas wzbogaca i rozwija.

Nauczyciele bibliotekarze PCEiK

UWAGA KIERMASZ!

10 września 2020 r. w czytelni szkolnej od godziny 7:30 będzie można nabyć podręczniki używane od starszych roczników. Zasady sprzedaży w komunikacie szkolnym.

Rok szkolny 2019/2020

Biblioteka propagatorem kultury

Muzea i galerie, jak wszystkie instytucje kultury, zostały zamknięte dla zwiedzających. Ale to nie czas na kulturalną stagnację, bo sztukę można podglądać w Internecie, a galerie i wystawy zwiedzać wirtualnie.

Dlatego polecamy :

§ Wirtualny spacer po Muzeum Narodowym w Krakowie. Które na swoim portalu (www.zbiory.mnk.pl) udostępniło ponad 130 tysięcy dzieł. Dzięki opcji zwiedzania według galerii tematycznych można przeglądać zebrane dzieła wybranego okresu albo artysty, np. Olgi Boznańskiej czy Stanisława Wyspiańskiego. Internetową kolekcję dzieł według popularności otwierają „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, „Szał” Władysława Podkowińskiego i „Pochodnie Nerona” Henryka Siemiradzkiego. Wszystkim publikacjom towarzyszą nie tylko podpisy do dzieł, ale też opisy konkretnego zbioru

§ Wirtualny szlak kultury prowadzi także do Muzeum Fotografii w Krakowie (www.zbiory.mhf.krakow.pl), gdzie w cyfrowym wymiarze wśród wielu innych można obejrzeć fotografie krakowianek wykonane w zakładzie Marya funkcjonującym niegdyś przy ul. Szewskiej 20, zdjęcie Lucjana Rydla z rodziną czy wiejską scenę rodzajową przed podkrakowską chatą z początku XX wieku..

§ Podobne możliwości spaceru daje strona www.artsandculture.google.com, po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy "Muzeum Narodowe w Krakowie" pozwala zobaczyć m.in. do Pałac Biskupa Erazma Ciołka, gdzie znajduje się Galeria Sztuki Dawnej Polski, odwiedzić Dom Jana Matejki, Muzeum Karola Szymanowskiego, Pawilon Józefa Czapskiego oraz kolekcję Muzeum Książąt Czartoryskich.

Zachęcamy do skorzystania z tych ofert!

Pomocne przy nauczaniu języka polskiego.


OGŁOSZENIE

W związku z zamknięciem bibliotek szkolnych i publicznych zachęcamy uczniów do korzystania opracowując lektury ze stron polecanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej tj.

Portal lektury.gov.pl

Biblioteka Cyfrowa Polona

Serwis Telewizji Polskiej

Jak też:

Z Wolnych Lektur - literaturę pobierać można w kilku formach - plikach PDF, MOBI, EPUB oraz MP3. Oznacza to, że poezję i prozę czytać można na ekranie komputera i na czytnikach, słuchać także na telefonach komórkowych. To cyfrowa biblioteka, w której znajduje się już 5571 darmowych utworów i ponad 600 audiobooków.

Zachęcamy do korzystania z ekranizacji klasyki literatury np. na TVP Kultura

Skorzystajcie !!!

"Sleeveface - ubierz sie w książkę"

Konkurs sleeveface dobiegł końca. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do zabawy i stworzyli ciekawe dzieła. Prace są efektowne i różnorodne. Mamy nadzieję, że przy ich tworzeniu dobrze się bawiliście. Po obradach komisja podjęła decyzję o przyznaniu nagród i wyróżnień. Oto lista nagrodzonych prac:

I miejsce:

Julia Banaś kl. II LO/A oraz Wiktoria Ciąbor kl. I LO/A

II miejsce:

Katarzyna Pustuła kl. I z

III miejsce

Oliwia Jastrząb i Wiktoria Kosiba kl. II LO/A

Wyróżnienia:

Karolina Kic kl. I LO/A, Aleksandra Początek kl. II LO/A

Wszystkie wymienione osoby otrzymają nagrody książkowe.

Organizatorzy i komisja: Stella Dąbroś, Marta Sieroń

Ortograficzny Bój o Złote Pióro Starosty

11 marca 2020 roku po raz V w Powiatowym Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie odbył się „ Ortograficzny Bój o Złote Pióro Starosty Powiatu Dąbrowskiego”.

W zmaganiach z ortografią wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu dąbrowskiego. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek.

Do konkursu przystąpili uczniowie z następujących placówek: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słupcu, Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Szczucinie, I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej, Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, Zespółu Szkół w Brniu oraz Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie.

W „ortograficznym boju" zwyciężyła Eliza Szczepanik, uczennica Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie, która wywalczyła „Złote Pióro Starosty".

II miejsce zajęła Beata Cholewa, uczennica Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Szczucinie, która została nagrodzona srebrnym piórem.

III miejsce zajęła Joanna Foszcz, uczennica Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, która otrzymała pióro brązowe.

Nagrody oraz dyplomy, ufundowane przez Zarząd Powiatu w Dąbrowie Tarnowskiej, wręczali Wicestarosta Krzysztof Bryk oraz Magdalena Mach-Surowiec dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie gratulując zwycięzcom i życząc dalszych sukcesów.

Celem konkursu było propagowanie idei poprawnej pisowni oraz dbałość o czystość i piękno języka polskiego.

Organizatorami były nauczycielki bibliotekarki PCEiKZ w Szczucinie pani Stella Dąbroś i Marta Sieroń.

Konkurs językowy

Dnia 22.11.2019 roku został zorganizowany ,,Konkurs językowy” w klasie I w ze znajomości poprawnych form językowych . Wzięło w nim udział 26 uczniów .

Uroczystego wręczenia nagród i dyplomów dokonała wicedyrektor Beata Smaś w bibliotece szkolnej 25.11.2019 roku.

Wyniki konkursu:

I miejsce Kozioł Kinga

II miejsce Bodziony Michał

III miejsce Szajor Karolina

Zwycięzcom gratulujemy!

Organizatorami konkursu byli nauczyciele bibliotekarze: S. Dąbroś, M. Sieroń

Spotkanie z malarzem Piotrem Kuklą

W dniu 20.11.2019 roku na zaproszenie pani Stelli Dąbroś odwiedził Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych pan Piotr Qkla Kuklą .

Jest on absolwentem tarnowskiego „Plastyka” oraz Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Zajmuje się twórczością oraz działalnością związaną z różnymi aspektami aktywności nie tylko plastycznej (malarstwo sztalugowe i ścienne, rysunek, poezja, autorskie projekty edytorskie, happening, opracowania krytyczne, komiks, edukacja). Pracuje w tarnowskim BWA jako kierownik Działu Organizacji Wystaw, zajmuje się aranżacją i realizacją techniczną wystaw sztuki współczesnej. Od połowy lat osiemdziesiątych brał udział w kilkudziesięciu wystawach i projektach zbiorowych, zrealizował liczne prezentacje indywidualne (Polska, Niemcy, Austria). Prowadzi też działalność kuratorską: właściciel i kurator Galerii Baszta oraz kawiarni artystycznej Art Cafe w Tarnowie, kurator piwnicy Ander Pasydż –Tarnów, kurator wielu wystaw realizowanych głównie w BWA.

W spotkaniu z panem Qkla wzięły udział klasy II LO/A, III TM, II Z, II TI wraz z opiekunami. Artysta w ciekawy sposób przedstawił swoje dokonania artystyczne i przybliżył swoja twórczość. Mogliśmy też zobaczyć fragment jego prac.

Całość została zorganizowana przez bibliotekę w ramach „ Spotkań z ciekawymi ludźmi”, cieszymy się, że uczniowie chętnie biorą udział w tego typu spotkaniach.

Stella Dąbroś, Marta Sieroń


Debata w PCEiKZ w Szczucinie

W dniu 14.11.2019 roku odbyła się w naszej szkole debata na temat mediów i książki - ich roli w życiu młodego człowieka.

Do udziału w niej zostali zaproszeni goście: dyrektor Biblioteki Publicznej w Szczucinie pani Dorota Margosiak, wiceburmistrz Miasta i Gminy Szczucin pan Tomasz Bełzowski, redaktor Telewizji Kraków pan Paweł Sroka , przewodniczący Rady Rodziców pan Jacek Czapla , dyrektor PCEiKZ pani Magdalena Mach-Surowiec, wicedyrektor pani Beata Smaś oraz młodzież klas I LO/B, II LO/A, III TM oraz III Z wraz z nauczycielami. Spotkanie poprowadzili Oliwia Jastrząb z kl. II LO/A, Marlena Szarek z III Z, Mariusz Korbaś oraz Filip Kseń III TM. Wprowadzając w debatę wyjaśnili słownikowe znaczenie słów książka i media oraz statystyki czytelnictwa w Polsce. Postawili pytania : Jaki wpływ na młodego człowieka miała książka dawniej a jaki ma obecnie?, Czy warto czytać książki?, Jaki wpływ mają media społecznościowe na młodzież?, Jaka jest rola mediów w dzisiejszych czasach?. Podczas dyskusji padało dużo interesujących poglądów, każdy mógł wyrazić swoją opinię i podzielić się z innymi swoimi przemyśleniami i obserwacjami.

Podsumowując debatę możemy stwierdzić, iż książki dawniej odgrywały wielką rolę w życiu młodzieży, kształciły, rozwijały wyobraźnię, odrywały od rzeczywistości. Obecnie straciły na atrakcyjności i popularności nad czym musimy ubolewać, ponieważ wiąże się to ze spadkiem czytelnictwa. Dominującą rolę odgrywają media społecznościowe, które w błyskawicznym tempie przekazują informacje do nieograniczonej liczby osób na całym świecie.

Debatę zakończono stwierdzeniem iż „ książka była , jest i będzie a media są źródłem informacji z której należy umiejętnie korzystać”.

Spotkanie przygotowały bibliotekarki pani Stella Dąbroś i Marta Sieroń

Sukces naszej uczennicy

w konkursie wokalnym

Zespół Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej zorganizował 14 listopada 2019 r. konkurs wokalno-recytatorski dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z naszego powiatu pod hasłem "Wojna w poezji i piosence". Uczestnicy mieli wyrecytować jeden utwór liryczny polskiego poety o tematyce okupacyjnej, legionowej czy patriotycznej, lub wykonać utwór muzyczny o tej samej tematyce.

Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie reprezentowała uczennica klasy II LO/A Oliwia Jastrząb w kategorii wokalnej. Wykonała utwór Grzegorza Tomczaka „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” i zajęła II miejsce.

Serdecznie gratulujemy!

Opiekun: Marta Sieroń

Wizyta w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie

Już po raz drugi w tym roku 11.10.2019 roku uczniowie Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie odwiedzili BWA w Tarnowie. Tym razem były to klasy I LO/B i I TG wraz z opiekunami: Stellą Dabroś, Ewą Klepacz, Krystyną Wróbel i Martą Sieroń. Uczniowie obejrzeli wystawę współczesnego malarza Tomasza Kręcickiego oraz wzięli udział w warsztatach na temat „sztuki awangardowej” podczas, których zapoznali się z twórczością miedzy innymi Salvadora Dali i Pabla Picassa. Następnie odwiedzili filię BWA , która mieści się w budynku dworca PKP w Tarnowie, gdzie mogli zobaczyć prace Joanny Srebro oraz obejrzeć film poświęcony jej życiu osobistemu i twórczości malarskiej.

Wycieczka miała charakter programowy, poszerzała zakres wiedzy młodzieży na temat sztuki współczesnej oraz uczyła jak ją interpretować i w jaki sposób może być odbierana.

Wycieczka do Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie

24.09.2019 r. uczniowie z klasy I LOA i II LOA odwiedzili Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Wycieczka miała charakter programowy. Jej celem, oprócz doznań estetycznych, było poszerzenie wiedzy na temat sztuki współczesnej, zarówno na potrzeby języka polskiego, historii jak i wiedzy o kulturze. W ramach wycieczki, uczniowie wysłuchali wykładu wzbogaconego prezentacją multimedialną na temat historii budynku BWA. Następnie obejrzeli wystawę obrazów współczesnego twórcy Tomasza Kręcickiego i wzięli udział w warsztatach, doskonaląc umiejętność analizy i interpretacji dzieł sztuki współczesnej. Dopełnieniem wycieczki była wystawa w budynku PKP w Tarnowie (filia ABW) zatytułowana ,,Przeciw wojnie. Joanna Srebro i prace z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej". Wśród prac takich artystów jak: Paweł Książek, Wilhelm Sasnal, Grzegorz Sztwiertnia i Witold Stelmachiewicz, największe wrażenie wywarły na młodzieży obrazy Joanny Srebro, najbardziej znanej i wyrazistej postaci tarnowskiego środowiska artystycznego. Prace, nieżyjącej już artystki, dotyczyły tematu II wojny światowej, Holocaustu oraz osobistych wątków z jej życia.

Wycieczka nie tylko dostarczyła młodzieży wrażeń estetycznych, ale również poszerzyła zakres wiedzy na temat, tak trudnej w odbiorze, sztuki współczesnej. Wywołała również emocje i refleksje związane z istotą człowieczeństwa w najbardziej dramatycznym rozdziale historii XX wieku - II wojny światowej.

Opiekunowie: Marta Sieroń, Stella Dąbroś, Monika Dąbroś, Ewa Szuścik-Radłowska

"PrzerwA na czytanie"

15 maja 2019 roku Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych wzięło udział w akcji pt. Przerwa na czytanie. Wydarzenie odbywało się w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek ph. #biblioteka.

Akcja miała na celu: promowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na wartość czytania, integrację środowiska lokalnego, stworzenie sytuacji dla uczniów, w których książka kojarzy się z przyjemnością, a także zwrócenie uwagi nauczycieli na ich rolę w rozwijaniu czytelnictwa wśród uczniów.

W „Przerwie na czytanie" w naszej szkole wzięło udział 62 uczniów.


„Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów naszej cywilizacji”

ZAPRASZAMY wszystkich uczniów i nauczycieli naszej szkoły do udziału w akcji bicia rekordu w liczbie czytających na przerwie

"Przerwa na czytanie"

Celem akcji jest:

  • promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;

  • integracja środowiska lokalnego;

  • pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;

  • wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi;

  • zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Szkolny wyjazd do Teatru

20 marca 2019 roku uczniowie klas I LO/A, III LO/A, I TI, II TTI, II TM wraz z opiekunami: Anną Róg, Ewą Klepacz i Mariuszem Najduchem uczestniczyli w spektaklu teatralnym pt. " Tango" Sławomira Mrożka. Sztukę obejrzeli w Teatrze Ludowym w Krakowie. Reżyserem spektaklu był Piotr Cyrwus a wystąpili w nim: Piotr Franasowicz, Beata Schimscheiner, Andrzej Franczyk, Jadwiga Lesiak, Stanisław Berny, Tadeusz Łomnicki, Patrycja Durska. Uczniowie będą musieli zmierzyć się z tym dziełem jako lekturą szkolną, śledzili więc z uwagą rozterki bohaterów oraz ich postawy wobec zmian zachodzących w społeczeństwie. Szczególnie podobała im się oprawa muzyczna ( nagrania współczesne i z lat sześćdziesiątych).

Organizatorzy wyjazdu: Stella Dąbroś, Marta Sieroń

ORTOGRAFICZNY BÓJ O PIÓRO STAROSTY

27 lutego 2019 roku po raz IV w Powiatowym Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie odbył się „ Ortograficzny Bój o Złote Pióro Starosty Powiatu Dąbrowskiego”.

W zmaganiach z ortografią wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu dąbrowskiego. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek.

Do konkursu przystąpili uczniowie z następujących placówek: Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mędrzechowie, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Szczucinie, I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. K. K. Baczyńskiego oraz Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie.

W „ortograficznym boju" zwyciężyła Anna Zych, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej, która wywalczyła „Złote Pióro Starosty".

II miejsce zajął , Kamil Topór, uczeń Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie, który został nagrodzona srebrnym piórem.

III miejsce zajęła Julia Rajtar, uczennica Szkoły Podstawowej w Szczucinie która otrzymała pióro brązowe.

Nagrody oraz dyplomy, ufundowane przez Zarząd Powiatu w Dąbrowie Tarnowskiej, wręczali Wicestarosta Krzysztof Bryk oraz Magdalena Mach-Surowiec dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie gratulując zwycięzcom i życząc dalszych sukcesów.

Celem konkursu było propagowanie idei poprawnej pisowni oraz dbałość o czystość i piękno języka polskiego.

Organizatorami były nauczycielki bibliotekarki PCEiKZ w Szczucinie pani Stella Dąbroś i Marta Sieroń.

Regulamin Konkursu

„IV Ortograficzny bój o Złote Pióro Starosty”

I. Organizatorzy i patronat

Organizatorami Dyktanda są bibliotekarze Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie.

Honorowym patronatem dyktando objął:

Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek

II. Cele przedsięwzięcia

  • promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych, interpunkcyjnych i gramatycznych języka polskiego,

  • doskonalenie poprawności pisowni ortograficznej, interpunkcyjnej i gramatycznej,

  • kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych, interpunkcyjnych i gramatycznych,

  • rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego.

III. Zasady uczestnictwa

1. Uczestnikami Dyktanda mogą być uczniowie klas gimnazjalnych, 7 i 8 klas podstawowych i ponadgimnazjalnych.

2. Szkoły zgłaszają do dwóch uczestników wyłonionych spośród swoich uczniów

3. Stopień trudności jest dla wszystkich jednakowy.

4. Warunkiem wzięcia udziału jest zgłoszenie uczestnictwa na adres email: sekretariat@pceikz.pl lub telefonicznie 14 643 64 21 wew. 15.

5. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 22 lutego 2019 r.

IV. Jury

Nad przebiegiem Dyktanda czuwa jury powołane przez Organizatora. Decyzje jury są ostateczne.

V. Przebieg Konkursu

1. DYKTANDO odbędzie się na Sali Konferencyjnej PCEiKZ w Szczucinie 27. 02. 2019 r. o godz. 10.

2. Podczas pisania tekstu nie wolno korzystać z żadnych pomocy naukowych, porozumiewać się z innymi uczestnikami, opuszczać sali przed zebraniem prac, korzystać z wszelkich urządzeń elektronicznych (telefony komórkowe, notesy, laptopy, tablety) oraz ze słowników itp.

3. Niedostosowanie się do zasad regulaminu objętych punktem 2. wpływa na dyskwalifikację piszącego.

4. Nie wolno pisanego tekstu pisać wersalikami, czyli wielkimi literami drukowanymi.

5. Prace nieczytelne nie będą podlegały sprawdzaniu i ocenie.

6 . Dyktando będzie w formie testu do uzupełnienia brakujących znaków, liter bądź wyrazów.

7. Wszelkie nieczytelne i niejednoznaczne zapisy będą interpretowane na niekorzyść piszącego. Ewentualne poprawki należy nanieść przez skreślenie wyrazu bądź znaków błędnych i napisanie powyżej wersji poprawnej. Skreślenia muszą być wyraźnie zaznaczone. Również w poprawkach nie wolno używać wersalików, czyli wielkich liter drukowanych.

8. Przy sprawdzaniu prac obowiązywać będą zasady zawarte w "Słowniku ortograficznym języka polskiego PWN".

VI. Nagrody

1. Nagrodą za zdobycie pierwszego miejsca będzie Złote Pióro Mistrza Ortografii 2019 oraz dyplom.

2. Nagrodami za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca będą Srebrne, Brązowe Pióro oraz dyplomy.

ZAPRASZAMY !!!


Zgłoszenie do konkursu i udział w nim potwierdza :

  • Zgodę na przechowywanie i przetwarzanie danych osobowych umieszczonych w zgłoszeniu, w zakresie prowadzenia i realizacji konkursu, zgodnie z postanowieniami Regulaminu Konkursu.

  • Zgodę na podawanie do wiadomości publicznej imienia i nazwiska uczestnika we wszelkich ogłoszeniach, zapowiedziach i informacjach o tym konkursie i jego wynikach.

  • Wyrażenie zgody jest jednoznaczne z tym, iż fotografie, filmy lub nagrania wykonane podczas spotkań, uroczystości, wycieczek i innych zbiorowych zgromadzeń mogą zostać umieszczone na stronie internetowej oraz wykorzystane w materiałach promocyjnych i publikacjach.

  • Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie na zasadach przewidzianych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)


Konkurs na zakładkę

Zakończono konkurs na zakładkę do książek, który był przeznaczony dla wszystkich uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Szkoły Branżowej.

Komisja konkursowa wybrała najciekawsze prace – Wyniki :

I miejsce Kamil Zamora klasa II z

II miejsce Łukasz Łachut klasa III z

III miejsce Monika Moskal klasa III z

Przyznano też wyróżnienia, które otrzymały: Dominika Dudek, Karolina Różycka oraz Marcelina Rzeźnik.

Nagrodzone prace zostaną powielone i wykorzystane jako zakładki do książek zakupionych dla biblioteki szkolnej z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Organizatorzy: Teresa Domańska, Stella Dąbroś, Marta Sieroń

Ogólnoszkolny konkurs na plakat promujący czytelnictwo!

Głównym celem konkursu jest stworzenie plakatu, który zainspiruje do czytania książek. Plakat powinien zawierać hasło reklamowe promujące czytelnictwo.

I. Organizatorzy:

Biblioteka i Czytelnia Szkolna wraz z panią Monika Dąbroś

II. Cele konkursu:

    • rozbudzanie i kształtowanie wyobraźni uczniów poprzez tworzenie prac plastycznych,

    • promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży,

    • kształcenie umiejętności tworzenia plakatu,

    • rozwijanie zainteresowań, umiejętności plastycznych i kreatywności.

III. Zasady uczestnictwa:

    • Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów ,

    • odbywa się na terenie szkoły do dnia 21 grudnia 2018 roku,

    • prace uczniów ocenia komisja szkolna powołana przez nauczyciela

    • najlepsze prace będzie można zobaczyć na wystawie pokonkursowej

IV. Technika wykonania:

    • przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie i wykonanie plakatu w formacie A3,

    • praca może zostać wykonana dowolną techniką plastyczną, np. rysunek, malarstwo, kolaż, techniki mieszane.

    • do konkursu każdy uczestnik może złożyć tylko jedną pracę.

V. Forma prac:

    • prace powinny być wykonane samodzielnie przez uczniów w dowolnej technice, określonym wymiarze tylko w celach tego konkursu,

    • prace należy opatrzyć metryczką umieszczoną na odwrocie pracy, zawierającą: imię i nazwisko autora, klasę,

    • w przypadku, gdy praca reklamuje konkretny tytuł książki należy dołączyć informację zawierającą imię i nazwisko autora reklamowanej książki, tytuł oraz nazwę wydawnictwa,

    • prace nie podlegają zwrotowi.

VI. Jury:

Oceny prac dokonuje jury powołane przez organizatorów.

VII. Nagrody:

    • laureaci konkursu otrzymują dyplomy oraz nagrody rzeczowe,

VIII. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w Bibliotece Szkolnej.

IX. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych:

Zgłoszenie pracy na konkurs jest równoznaczne z akceptacją treści niniejszego regulaminu i wyrażeniem zgody przez autora pracy na wykorzystanie jej nieodpłatnie przez organizatorów

X. Udział w konkursie jest równoznaczny z akceptacją regulamin.

Ogólnoszkolny konkurs na zakładkę do książki

1. Organizatorem konkursu jest biblioteka i czytelnia szkolna wraz z panią Teresą Domańską

2. Czas przewidziany na realizację jest – do 21 grudnia 2018 r.

3. Konkurs jest przeznaczony dla wszystkich uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Szkoły Branżowej.

4. Uczestnicy konkursu mają za zadanie zaprojektowanie zakładki do książki o wymiarach zakładki 6×21 cm, w dowolnie wybranej przez siebie technice. Temat pracy powinien nawiązywać do wybranej książki, zakupionej do biblioteki szkolnej w tym roku szkolnym.

5.Prace zgłoszone do konkursu oceni komisja szkolna.

6.Wyróżnione prace zostaną wydrukowane i wykorzystane jako zakładki do książek zakupionych dla biblioteki szkolnej z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

7.Zostanie również zorganizowana wystawa wszystkich prac konkursowych/zakładek w bibliotece szkolnej.


SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!


CELE KONKURSU:

· Rozbudzenie zainteresowań czytelniczych.

· Pobudzenie wrażliwości plastycznej i aktywności twórczej młodzieży.

· Dążenie do uzyskania sukcesu poprzez uczestnictwo w konkursie tematycznym.

· Kształtowanie poczucia estetyki.

· Doskonalenie sprawności manualnych.

· Współpraca biblioteki z wychowawcami klas.

· Rozbudzenie świadomości poszanowania książek.

· Warto spróbować swoich sił i pobudzić swoją inwencję twórczą.

· Na prace czekamy do 21 grudnia w bibliotece.


Wytęż swoją wyobraźnię i wykonaj niepowtarzalną zakładkę do książki w dowolnym formacie i dowolną techniką!

"Upoluj swoją książkę"

Nasza szkoła przystąpiła po raz drugi do projektu " Upoluj swoją książkę". W ramach kampanii od 2 do 30 listopada uczniowie będą mogli za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Honorowy patronat nad akcją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Akcja jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com. Projekt ma na celu popularyzację różnych form książek elektronicznych, kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży oraz ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

Plakaty wraz z kodami znajdują się na tablicach informacyjnych w szkole oraz w bibliotece.

Zachęcamy do skorzystania!

Szkolny wyjazd do kina

W dniu 27.09. 2018 roku uczniowie Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie wzięli udział w seansie filmowym w dąbrowskim kinie „ Sokół”. Obejrzeli film „Dywizjon 303” prawdziwą historię polskich asów przestworzy, inspirowaną książką Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stali się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzyli elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie miał sobie równych.

W wyjeździe wzięły udział klasy I LO/A, II LO/A, III LO/A, II Z, I TI, I TM/T, II TT/I, II TM, III TM, III TT, IV TM/T wraz z opiekunami.

Organizatorzy : Monika Dąbroś, Marta Sieroń


Spotkanie z Joanną Mazur Mistrzynią Europy w PCEiKZ

14 września 2018 roku w sali konferencyjnej naszej szkoły zgromadzili się: wicestarosta Powiatu Marek Kopia, naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji i Zdrowia powiatu dąbrowskiego Mariola Smolorz, dyrekcja i społeczność szkoły, lokalny przedsiębiorca Waldemar Gwożdziowski, aby powitać i pogratulować naszej krajance, Pani Joannie Mazur tytułu Mistrza Europy (zdobyła 2 złote medale , 1 srebrny , 1 brązowy na dystansach 100m 200m,400m,1500m) w Lekkiej Atletyce Osób Niepełnosprawnych, na Mistrzostwach Europy w Berlinie. Niewidoma mieszkanka powiatu dąbrowskiego wraz z przewodnikiem Michałem Stawickim, po raz kolejny udowodniła znakomitą formę oraz świetne przygotowanie odnosząc wspaniały sukces.

Spotkanie rozpoczęła dyrektor Magdalena Mach – Surowiec, która powitała wszystkich zgromadzonych, a przede wszystkich bohaterkę spotkania Joannę Mazur, pogratulowała zdobycia mistrzowskiego tytułu i życzyła dalszych sukcesów.

Wiele ciepłych słów do mieszkanki powiatu dąbrowskiego, skierował wicestarosta dąbrowski Marek Kopia który w imieniu samorządu powiatowego oraz własnym złożył serdeczne gratulacje i wyrazy uznania z okazji osiągnięcia tak wspaniałego sukcesu. Jak podkreślił wicestarosta sukces Joanny Mazur to zasługa niezwykle ciężkiej pracy i intensywnych treningów, wiary we własne możliwości niezwykłego uporu w dążeniu do celu.

W imieniu społeczności szkolnej PCEiKZ podziękowania i kwiaty złożyła : Anna Cieciura uczennica kl. II LO/A, dyrektor Magdalena Mach -Surowiec , nauczyciel S.Dąbroś.

Wzruszona mistrzyni ze Szczucina podziękowała za spotkanie i za obecność. Wyraziła wdzięczność za tyle ciepłych słów, nagrody i wsparcie, a także za serdeczność. Opowiedziała również o treningach i przygotowaniach do zawodów. Jak podkreśliła bieganie jest jej ogromną pasją i mimo niepełnosprawności nie poddaje się. Odnosi sukcesy w sporcie, ale kosztuje ją to bardzo dużo pracy oraz ogromnego wysiłku fizycznego.

Warto wspomnieć, że w PCEiKZ w Szczucinie sportowa bohaterka gościła już kilka razy. W ramach szkolnych „Spotkań z ciekawymi ludźmi" -mogła podzielić się z dyrekcją, nauczycielami oraz uczniami swoją historią i osiągniętymi sukcesami.

Organizatorami spotkania byli nauczyciele bibliotekarze oraz nauczyciele WF



Rok szkolny 2017/2018

_________________________________________________________________________________________________

Jak nie czytam jak czytam

Już po raz trzeci zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły do udziału w największej akcji czytelniczej w Polsce pn.: „Jak nie czytam, jak czytam”. Chcieliśmy dać każdemu uczniowi okazję, by spędził miło czas w gronie koleżanek i kolegów oraz z książką . Każdy czytał to, na co ma ochotę, dla rozrywki z radości czytania. Niech czytanie kojarzy się wszystkim pozytywnie : jako relaks, rozrywka. Wydarzenie to miało na celu promowanie czytelnictwo wśród młodzieży i dorosłych.

Przebieg akcji w szkole:

1. Przygotowanie haseł promujących czytanie, plakatów informacyjnych, gazetek.

2. Dokumentacja fotograficzna wydarzenia

3.Wspólne czytanie fragmentu swojej ulubionej książki przez zebranych.

Cieszymy się, że uczniowie jak zwykle nas nie zawiedli. Już dziś zapraszamy na 12 czerwca na Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek (XV edycję).


Biblioteka Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie

ZAPRASZA

do udziału w OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI MASOWEGO CZYTANIA

pod hasłem " JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM"

promującej czytelnictwo i biblioteki.

Akcja jest całkowicie niekomercyjna, apolityczna itd. To zabawa w słusznej sprawie.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, natomiast organizatorami przedsięwzięć w poszczególnych miastach – biblioteki szkolne.

8 czerwca 2017 roku o godzinie 10 .00

W tym dniu będzie pobijany rekord czytania w jednym momencie z 2017 roku wówczas w całej Polsce czytało: 459 tysięcy uczniów z ponad 2300 placówek.

Każdy będzie mógł przynieść swoją ulubioną książkę, aby wspólnie czytać. Jesteśmy już zgłoszeni na mapie uczestników. Liczymy, że akcja będzie się cieszyć dużą popularnością jak w dwóch poprzednich edycjach.

Rozstrzygnięcie konkursu

W dniu 27.04.2018 roku nastąpiło rozstrzygnięcie „ Szkolnego Konkursu na recenzję ulubionej książki CZYTAM –POLECAM. Nadesłano 57 prac z których jury wyłoniło najlepsze . Wyróżnienie otrzymali: Eliza Bednarz, Liwia Soja, , Łukasz Szwajkosz, Mateusz Misiaszek, Mateusz Błaszcz – nagrodzeni zostali dyplomami.

Zwycięzcy to :

I miejsce Kamil Woźniak

II miejsce Aleksandra Margosiak

III miejsce Tomasz Marszałek

Najlepsi zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami a wyróżnione recenzje zostaną opublikowane na stronie internetowej biblioteki.

Wszystkim gratulujemy i cieszymy się z tak licznego udziału uczniów w konkursie!

Organizatorzy: Monika Dąbroś i nauczyciele bibliotekarze


Wystawa plastyczna

W czytelni szkolnej można obejrzeć prace plastyczne uczennicy klasy I z Szkoły Branżowej I stopnia Nadii Lis.

Zachęcamy do przyjścia !!!

Zespół Samokształceniowy w PCEiKZ w Szczucinie

SZKOLNY KONKURS NA RECENZJĘ ULUBIONEJ KSIĄŻKI

Zapraszamy uczniów do udziału w konkursie!

CZYTAM – POLECAM

Nawet jeśli nie jesteś pożeraczem książek, ani też zbieraczem białych kruków ani molem książkowym, ten konkurs jest adresowany właśnie do Ciebie. Każdy ma ulubioną książkę, Ty także!

Co zrobić, by wziąć udział w konkursie?

Wystarczy napisać recenzję ulubionej książki (zgodnie z zawartymi w regulaminie wytycznymi), wysłać pracę do 6 kwietnia 2018 roku e-mailem na adres: si@pceikz.plalbo zostawić wydrukowaną w bibliotece szkolnej.

Co można zyskać?

  • Sławę wybitnego recenzenta.

  • Ocenę za publikację pracy na stronie internetowej biblioteki

Regulamin szkolnego konkursu na recenzję ulubionej książki:

1. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie PCEiKZ w Szczucinie

2. Konkurs polega na napisaniu recenzji ulubionej książki i przesłaniu jej e-mailem na adres: si@pceikz.pl- w temacie e-maila prosimy wpisać : recenzja oraz podać swoje imię, nazwisko i klasę.

3. Recenzję należy podpisać imieniem i nazwiskiem

4. Recenzja musi mieć objętość nie mniejszą niż 1000 znaków (ze spacjami) i nie większą niż 1200 znaków (ze spacjami).

5. Autorzy prac powinni pamiętać o właściwej kompozycji oraz poprawności językowej, ortograficznej i interpunkcyjnej.

6. Pracę należy wysyłać e-mailem w terminie od 6 marca do 6 kwietnia 2018 r. na adres: si@pceikz.pllub w tym samym terminie dostarczyć do szkolnej biblioteki

7. Każdy uczestnik może zgłosić jedną recenzję.

8. Prace konkursowe muszą być napisane przez uczestnika konkursu. Ewentualne plagiaty, czyli prace przepisane zostaną odrzucone.

9. Nadesłane recenzje oceni jury.

10. Nagrodami w konkursie będzie publikacja recenzji na stronie internetowej biblioteki . Za opublikowaną pracę uczeń otrzyma ocenę .

11. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 12 kwietnia 2018 roku

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE!!!


Spotkanie z Joanną Mazur

W dniu 2 marca 2018 roku uczniowie Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniu z Joanną Mazur. Mistrzynią Świata osób niepełnosprawnych w biegu na 1500 metrów w Londynie, z tych mistrzostw przywiozła komplet medali bo oprócz złotego, srebrny i brązowy. Podczas tegorocznej Gali Mistrzów Sportu wraz ze swoim przewodnikiem Michałem Sawickim zostali wyróżnieni statuetką w prestiżowym plebiscycie Przeglądu Sportowego.

Społeczność szkolna powitała ją gromkimi brawami a uczennice Anna Cieciura i Eliza Bednarz wykonaniem utworu „We Are the Champions" zespołu Queen.

Mistrzyni opowiedziała swoją historię i drogę do sukcesu, zainteresowanie młodzieży było ogromne a jak podkreśliła pani dyrektor Magdalena Mach- Surowiec była to wspaniała lekcja wychowawcza dla uczniów. Jesteśmy dumni z jej sukcesów i z tego, iż pochodzi z naszego miasta.

W spotkaniu uczestniczyli też właściciele firm znajdujących się na terenie Szczucina: Barbara Furgał, Waldemar Gwoździowski, Bogdan Chudy, Henryk Kupiec, którzy wsparli czekami panią Joasię.

Spotkanie zakończyło się podziękowaniami skierowanymi do pani Stelli Dąbroś, która wspiera panią Joannę.

Uczniowie brawami i kwiatami pożegnali gościa, wielu było chętnych do wspólnej fotografii.

Organizatorzy spotkania: Nauczyciele wychowania fizycznego i bibliotekarze w ramach cyklu „Spotkań z ciekawymi ludźmi”.

Książki żyją - zobacz

kliknij na link:


Spotkanie z absolwentką PCEiKZ w Szczucinie

W dniu 02 lutego 2018 roku w ramach „ cyklu spotkań z absolwentami szkoły” organizowanych przez bibliotekę odwiedziła naszą placówkę Małgorzata Fijał absolwentka Liceum Ogólnokształcącego. Spotkała się z uczniami klas I LO/A, II LO/A i III LO/A.

Pani Małgosia w 2012 roku ukończyła Liceum Ogólnokształcące naszej szkoły i rozpoczęła naukę w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych w Instytucie Studiów Międzykulturowych. W ramach realizowanych podczas studiów projektów i Erasmus + wyjechała na wymianę na Uniwersytet w Perugi, gdzie studiowała a następnie na Uniwersytecie Padwie otrzymała tytuł magistra. Obecnie jest doktorantką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Zakładzie Polityki i Kultury Krajów Śródziemnomorskich, który powstał nie tak dawno, gdyż 1 grudnia 2016 r.

Podczas swojej prelekcji opowiadała nie tylko o możliwości studiowania za granicą, swoich doświadczeniach, stopniach edukacji ale też o kulturze, zabytkach i ciekawostkach Włoch. O poznanych podczas podróży ludziach, obyczajach i miejscach. Zachęciła do nauki języków obcych i studiowania na UJ.

Podczas spotkania wręczone były też dyplomy przez wicedyrektor Beatę Smaś dla zwycięzców w konkursie języka włoskiego.

Uczniowie podziękowali za przybycie i ciekawą prezentację pan Małgosi kwiatami i brawami.

Spotkanie odbyło się dzięki zaproszeniu nauczycielki języka włoskiego pani Stelli Dąbroś i Marty Sieroń.

Konkurs „Sleeveface„ rozstrzygnięty

Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie. Prace zostały przez was ocenione poprzez głosowanie na facebooku. Największą ilość polubień otrzymały zdjęcia:

I miejsce Liwia Soja kl. I LO/A 207 głosy książka Katarzyny Żak, Nie ma tego złego,

II miejsce Maria Religa klasa II LO/A 142 głosów Demet Altinyeleklioglu, Sułtanka Kosem,

III miejsce Angelika Świąder klasa I LO/A 140 głosów książka Angeliki Kuźniak, Stryjeńska: diabli nadali,

Wszystkim gratulujemy, zdjęcia były na wysokim poziomie !!!

Wkrótce kolejny konkurs.

Dziękujemy za głosy oddawane na facebooku!


ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W AKCJI „Jestem bohaterem książki”

W dniu 13 grudnia biblioteka szkolna podsumuje działania związane z NPRCZ i poprawą czytelnictwa w PCEiKZ. Ten dzień chcemy spędzić na wesoło dlatego zachęcamy do przygotowania stylizacji na bohatera ulubionej książki czy komiksu.

Najciekawsze nagrodzimy !!!

Polecane przez bibliotekarzy, nauczycieli i młodzież dla młodzieży

Rozpoczynamy cykl nagrań, który ma na celu promocję czytelnictwa i pomoc w wyborach czytelniczych nowych pozycji zakupionych do biblioteki i nie tylko poprzez nagranie audio mini-recenzji na jej temat. Pierwsze nagrania już powstały ( linki poniżej). Prezentują je : pani Marta z Biblioteki Publicznej w Szczucinie, pani Agnieszka nauczyciel PCEiKZ, oraz wasza koleżanka Gabrysia.

Pani Agnieszka zachęca do czytania sagi: Lucyny Olejniczak. Kobiety z ulicy Grodzkiej. Matylda

Pani Marta z Biblioteki Publicznej ze Szczucina prezentuje książkę: Ania Macieja Drzewickiego, Grzegorza Kubickiego

Gabrysia uczennica PCEiKZ prezentuje książkę :Christiane Felscherinow . My, dzieci z dworca ZOO


UWAGA KONKURS!

Biblioteka szkolna wraz z nauczycielami Moniką Dąbroś i Krzysztofem Słupkiem zapraszają uczniów całej szkoły do udziału w konkursie fotograficznym

"Sleeveface – ubierz się w książkę”

Sleeveface to zabawa polegająca na dopasowywaniu zdjęć z okładek książek do różnych sytuacji, ludzi i miejsc. To nowoczesny, zabawny sposób na popularyzacje czytelnictwa i reklamę ulubionej książki. W poszukiwaniu interesujących okładek książek zapraszamy do biblioteki i inspirowanie się nowymi tytułami zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wystarczy więc wybrać okładkę ulubionej książki i sprytnie wmontować ją w zdjęcie części swojej twarzy, lub sylwetki i zrobić sleeveface

Na zdjęcia czekamy od 30 listopada 2017 roku do 13 grudnia 2017 roku. Należy je przesłać na adres si@pceikz.pl. Każdy uczestnik (autor zdjęć) może nadesłać maksymalnie 3 prace w formacie JPG. Do nadesłanych prac prosimy dołączyć dane uczestnika konkursu (imię i nazwisko, klasa, tytuł zdjęcia).

Zdjęcia będą umieszczone na stronie facebooka szkolnego i tam będzie można oddać na najlepsze z nich głos.

Na zwycięzców czekają nagrody!


Projekt " Czytanie jest ok!"

Od początku roku szkolnego 2017 w ramach realizacji projektu z NPRCZ realizujemy projekt " Czytanie jest ok!" we wszystkich oddziałach szkolnych podczas zastępstw i na języku polskim przy współpracy nauczycieli polonistów. Ma on na celu popularyzację czytelnictwa , książek zakupionych do biblioteki oraz promocję ulubionych autorów " czytam - polecam". Podczas zajęć Booktalking - gawęd o książkach

uczniowie moją możliwość opowiedzenia o tym co czytają, co ich interesuje. Nauczyciele również polecają ulubione książki " TWÓJ NAUCZYCIEL POLECA".


ORTOGRAFICZNY BÓJ O PIÓRO STAROSTY

22 listopada 2017 roku po raz III w Powiatowym Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie odbył się "Ortograficzny Bój o Złote Pióro Starosty Powiatu".

W zmaganiach z ortografią wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu dąbrowskiego. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Starosta Powiatu Dąbrowskiego Tadeusz Kwiatkowski. Celem konkursu było propagowanie idei poprawnej pisowni oraz dbałość o czystość i piękno języka polskiego.

Do konkursu przystąpili uczniowie z Gimnazjum w Borkach (Zespół Placówek Oświatowych), Gimnazjum w Dąbrowie Tarnowskiej (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika), Gimnazjum w Szczucinie (Zespół Szkół), Gimnazjum w Radwanie, Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Mędrzechowie (Zespół Szkół), Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu, oraz Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie.

W "ortograficznym boju" zwyciężyła Maia Houda, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej, która wywalczyła „Złote Pióro Starosty".

II miejsce zajęła, Aleksandra Gronowska uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej, która została nagrodzona srebrnym piórem.

III miejsce zajął Kamil Topór uczeń Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie, który otrzymał pióro brązowe.

Nagrody oraz dyplomy, ufundowane przez Zarząd Powiatu w Dąbrowie Tarnowskiej, wręczali Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski oraz Magdalena Mach-Surowiec dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie gratulując zwycięzcom i życząc dalszych sukcesów.

Organizatorami były nauczycielki bibliotekarki PCEiKZ w Szczucinie pani Stella Dąbroś i Marta Sieroń przy współpracy nauczycielki języka polskiego pani Moniki Dąbroś


Już niedługo kończymy następny etap realizacji programu.

Ruszamy z kolejnymi zakupami oraz projektami.

Nauczycieli prosimy o wskazanie pomocy metodycznych, a uczniów o ich życzenia czytelnicze.

Niedługo koniec zakupów!


Promujemy czytelnictwo w klasach Zasadniczej Szkoły Zawodowej

Nauczyciel bibliotekarz Marta Sieroń na zaproszenie wychowawcy klasy II z pani Teresy Domańskiej uczestniczyła w lekcji wychowawczej poświęconej czytelnictwu. Tematem zajęć były „Baśnie i bajki mojego dzieciństwa”. Uczniowie przynieśli swoje książki a podczas zajęć czytana była przez uczniów i nauczycieli książka „Urodziny Kubusia Puchatka”

Po lekturze uczniowie mieli za zadanie napisać dlaczego lubią bajki i narysować ilustracje. Cała klasa włączyła się do zabawy .

Zajęcia były przeprowadzone w związku z realizacją projektu „Zapraszam do świata mojej wyobraźni” i aktywizacji czytelniczej uczniów ZSZ.

Wychowawczyni i uczniom dziękujemy za aktywność!


Rozstrzygnięcie konkursu

W dniu 23 października rozstrzygnięty został ogólnoszkolny konkurs plastyczny na ilustrację do książki, komiks lub wiersz w ramach projektu „ Zapraszam do świata mojej wyobraźni…” przeprowadzanego w związku z „ Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3” realizowanym przez bibliotekę. Konkurs został przeprowadzony wraz z panią Moniką Dabroś nauczycielem wiedzy o kulturze w szkole. Ogółem na konkurs zostało zgłoszonych 68 prac. Komisja w składzie: Beata Smaś, Monika Dąbroś, Marta Sieroń wybrała najlepsze prace - wyniki:

I miejsce Bartyzel Artur kl. II TT

Szeliga Nikola kl. I LO/A

II miejsce Gmyrek Weronika kl. I LO/A

Krupa Dominik kl. I LO/A

III miejsce Misiaszek Wiktor kl. II TT

Cieciura Anna kl. I LO/A

Wyróżniono też prace uczniów: Święcha Macieja, Szwajkosza Łukasza, Magdaleny Machaj, Dąbrowskiego Dariusza, Bednarz Elizy, Piłat Klaudii, Soji Liwi, Kiliana Bartosza.

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy a z prac powstała galeria obrazów, można ją oglądać do 17 listopada.

Zapraszamy i dziękujemy za udział!

Monika Dąbroś, Marta Sieroń


Ranking popularności i oceny książek wśród czytelników:

I miejsce - Dmitry Glukhovsky – Metro 2035

II miejsce – Stephen King – Bazar złych snów

III miejsce – Matthew Quick – Poradnik pozytywnego myślenia

Wycieczka edukacyjna

W dniu 24 października klasy I szkoły branżowej oraz II zasadniczej szkoły zawodowej uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej do Tarnowa. W Biurze Wystaw Artystycznych obejrzeli wystawę prac Doroty Bernackiej - „SINGULAR”, oraz pokonkursową 9 edycji Międzynarodowego Biennale Miniatur Częstochowa - 2016. Uczestniczyli w warsztatach przeprowadzonych przez panią Aleksandrę Kubisztal, która ciekawie opowiadała o działalności BWA oraz o sztuce. Później podczas zajęć artystycznych mogli sami wykonać miniatury z których powstała mini wystawa. Sprawiło im to dużo radości !

Następnie grupa udała się na spacer starymi ulicami Tarnowa by trafić do odnowionej w 1987 roku Bimy. Pozostałości po najstarszej murowanej synagodze tarnowskiej, zbudowanej po 1661 roku. Obejrzano też odrestaurowany Rynek renesansowy, Ratusz oraz Bazylikę Katedralną.

Wyjazd został zorganizowany przez nauczycieli bibliotekarzy w ramach „spotkań z kulturą” oraz aktywizacji uczniów ZSZ.

Opiekunowie: panie Stella Dabroś, Teresa Domańska oraz Marta Sieroń


Regulamin Konkursu „Ortograficzny bój o Złote Pióro Starosty”

I. Organizatorzy i patronat

Organizatorami Dyktanda są bibliotekarze Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie.

Honorowym patronatem dyktando objął:

Starosta Powiatu Dąbrowskiego Tadeusz Kwiatkowski


II. Cele przedsięwzięcia

  • promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych, interpunkcyjnych i gramatycznych języka polskiego,

  • doskonalenie poprawności pisowni ortograficznej, interpunkcyjnej i gramatycznej,

  • kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych, interpunkcyjnych i gramatycznych,

  • rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego.


III. Zasady uczestnictwa

1. Uczestnikami Dyktanda mogą być uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

2. Szkoły zgłaszają do dwóch uczestników wyłonionych spośród swoich uczniów

3. Stopień trudności jest dla wszystkich jednakowy.

4. Warunkiem wzięcia udziału jest zgłoszenie uczestnictwa na adres email: sekretariat@pceikz.pl lub telefonicznie 14 643 64 21 wew. 15.

5. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 listopada 2017 r.


IV. Jury

Nad przebiegiem Dyktanda czuwa jury powołane przez Organizatora. Decyzje jury są ostateczne.


V. Przebieg Konkursu

1. DYKTANDO odbędzie się na Sali Konferencyjnej PCEiKZ w Szczucinie 22. 11. 2017 r. o godz. 9.

2. Podczas pisania tekstu nie wolno korzystać z żadnych pomocy naukowych, porozumiewać się z innymi uczestnikami, opuszczać sali przed zebraniem prac, korzystać z wszelkich urządzeń elektronicznych (telefony komórkowe, notesy, laptopy, tablety) oraz ze słowników itp.

3. Niedostosowanie się do zasad regulaminu objętych punktem 2. wpływa na dyskwalifikację piszącego.

4. Nie wolno pisanego tekstu pisać wersalikami, czyli wielkimi literami drukowanymi.

5. Prace nieczytelne nie będą podlegały sprawdzaniu i ocenie.

6 . Dyktando będzie w formie testu do uzupełnienia brakujących znaków, liter bądź wyrazów.

7. Wszelkie nieczytelne i niejednoznaczne zapisy będą interpretowane na niekorzyść piszącego. Ewentualne poprawki należy nanieść przez skreślenie wyrazu bądź znaków błędnych i napisanie powyżej wersji poprawnej. Skreślenia muszą być wyraźnie zaznaczone. Również w poprawkach nie wolno używać wersalików, czyli wielkich liter drukowanych.

8. Przy sprawdzaniu prac obowiązywać będą zasady zawarte w "Słowniku ortograficznym języka polskiego PWN".


VI. Nagrody

1. Nagrodą za zdobycie pierwszego miejsca będzie Złote Pióro Mistrza Ortografii 2017 oraz dyplom.

2. Nagrodami za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca będą Srebrne, Brązowe Pióro oraz dyplomy.

ZAPRASZAMY !!!


"Upoluj swoją książkę"

Nasza szkoła przystąpiła do pierwszej edycji projektu " Upoluj książkę". W ramach projektu, który odbędzie się od 2-30 listopada uczniowie będą mogli za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Honorowy patronat nad akcją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Akcja jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com. Projekt ma na celu popularyzację różnych form książek elektronicznych, kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży oraz ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

W ramach projektu zaplanowano również konkursy, w których do wygrania będą atrakcyjne nagrody dla uczniów i szkół.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w Powiatowym Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych

Nasza przygoda z programem rozpoczęła się w roku ubiegłym od złożenia stosownego wniosku - zostaliśmy zakwalifikowani .

Zdobyliśmy dotację celową w kwocie 15 tys. złotych na zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3”

Program ma na celu wspieranie w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Termin realizacji dotacji: do 31 grudnia 2017 r.

Przeprowadziliśmy konsultację wśród uczniów, rodziców i nauczycieli poprzez ankietę odnośnie zapotrzebowań czytelniczych. Po zaakceptowaniu listy potrzeb zostały wysłane zapytania ofertowe do księgarni o wycenę naszych pozycji z naszej listy. Ostateczne wybrano najdogodniejszą ofertę i właśnie rozpoczęliśmy realizację !!! Pierwsze książki już trafiły do biblioteki i czekają na opracowanie formalne i rzeczowe.

Realizujemy też inne zadania do których zobowiązaliśmy się uczestnicząc w programie:

Ø Przeprowadziliśmy konsultacje z rodzicami podczas spotkań w dniach 10.04.2017 roku, 25.04.2017 roku . Wypowiedzieli się na temat „ Potrzeb czytelniczych uczniów” . A podczas spotkania 18.09.2017 roku zapoznano rodziców z listem Ireny Koźmińskiej „ Wpływ czytelnictwa na rozwój dzieci i młodzieży”

Ø Wszyscy rozliczeni z biblioteką, którzy nie mieli w wakacje egzaminów poprawkowych mogli wypożyczyć książkę sobie, a nawet czytającym rodzicom i wziąć udział a akcji „ Wypożycz książkę na wakacje”

Ø Przeprowadzano też konsultacje z innymi bibliotekami w sprawie wyboru tytułów i zakupu książek

Ø Cała szkoła wzięła udział w czerwcu w Akcjach : „ Jak nie czytam jak czytam” i „ Bookcrossing – uwolnij książkę od kurzu i zapomnienia „

Ø Obecnie realizowany jest projekt „ Zapraszam do świata mojej wyobraźni…” wraz z nauczycielami polonistami

UWAGA KONKURS!

Zachęcamy wszystkich do udziału w projekcie „ Zapraszam do świata mojej wyobraźni…..”. Rozpoczyna go konkurs plastyczny na ilustrację do ulubionej książki , komiksu lub wiersza. Technika prac jest dowolna , format A3, termin składania prac do 20 października u pani Moniki Dąbroś, pana Marka Jachyma lub w bibliotece.

Warto wziąć udział w przedsięwzięciu przewidziane są atrakcyjne nagrody!!!

Rozpoczynamy zakup książek z NPRCZ pragniemy, aby wszyscy czytelnicy włączyli się do oceny zakupionych i przeczytanych książek:

Przy wejściu jest tablica korkowa na której możecie po przeczytaniu książki ocenić ją oznaczając symbolami:

  • WCIĄGAJĄCA

  • DOBRA

  • PRZECIĘTNA

  • SŁABA

OCEŃ KSIĄŻKĘ!

Rok szkolny 2016/2017

_________________________________________________________________________________________________

„Wypożycz książkę na wakacje” Wszyscy rozliczeni z biblioteką, którzy nie będą mieli w wakacje egzaminów poprawkowych mogą wypożyczyć książkę sobie, a nawet czytającym rodzicom i wziąć udział a akcji „Wypożycz książkę na wakacje”.

Zapraszamy !!!

Ogólnopolska Akcja „Jak nie czytam, jak czytam”

W dniu 1 czerwca o godzinie 10.00 Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie po raz drugi przyłączyło się do akcji pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „ Biblioteka w Szkole” natomiast organizatorami przedsięwzięć w poszczególnych miastach – biblioteki szkolne i publiczne. Celem jest promocja czytelnictwa wśród uczniów i inicjowanie mody na czytanie. Rozpropagowaliśmy akcję wśród młodzieży naszej szkoły poprzez informacje w klasach, stronę internetową i facebooka. Do akcji przyłączyły się panie bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Szczucinie i z czego bardzo się cieszymy grupa Gimnazjalistów ze Szczucina wraz z opiekunami. Na nasze zaproszenie odpowiedział też wicestarosta Powiatu Dąbrowskiego Pan Marek Kopia i przybył, aby przyłączyć się do akcji.

Przed budynkiem szkoły zebrali się uczniowie , nauczyciele oraz przybyli goście aby rozpocząć bicie rekordu czytania o jednej godzinie tj. 10.00, następnie stworzyliśmy łańcuch, który łączył osoby trzymanymi w rekach książkami oplatający boisko ORLIKA. Całość filmowana była z drona. Po raz drugi młodzież nas nie zawiodła i przyniesione zostały książki oraz z chęcią wzięli udział w zabawie.

Relacja z akcji kliknij link : https://youtu.be/OtAWkBNVqcg

Akcja jest całkowicie niekomercyjna, apolityczna itd. To zabawa w słusznej sprawie.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, natomiast organizatorami przedsięwzięć w poszczególnych miastach – biblioteki szkolne.

1 czerwca 2017 roku o godzinie 10 .00 przed budynkiem szkoły spotkają się uczniowie PCEiKZ wraz z nauczycielami oraz osobami, którym na sercu leży promowanie czytelnictwa.

W tym dniu będzie pobijany rekord czytania w jednym momencie z 2016 roku wówczas w całej Polsce czytało: 432 608 uczniów

Każdy uczestnik będzie mógł przynieść swoją ulubioną książkę, aby wspólnie czytać.


Wyjazd edukacyjny

W dniu 3 kwietnia 2017 roku trzy klasy PCEiKZ I LO/A, II LO/A oraz I TM wraz z opiekunami Ewą Szuścik- Radłowską, Ewą Klepacz, Stellą Dąbroś i Martą Sieroń uczestniczyły w wyjeździe edukacyjnym do Tarnowa. W Centrum Sztuki Mościce uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych „ Ty też masz wpływ – czyli jak tworzyć kulturalne inicjatywy społeczne„ poprowadziła je pani Dorota Omylska-Bielat. Miały one na celu pokazanie, że inicjatywy oddolne, kulturalne maja wpływ na nasze najbliższe otoczenie – znajomych, rodzinę, osiedle, wieś, miasto. Nauczyć młodzież, która jest na progu dorosłości, że ma realny wpływ na swoje otoczenie.

Następnie obejrzeli film „ Zerwany kłos” o bł. Karolinie Kózkównie w reżyserii Witolda Ludwiga.

Mieli też okazje zobaczyć bibliotekę znajdującą się w Centrum i zapoznać z wystawą „ Moja wymarzona książka” oraz nowościami o jakie powiększył się w ostatnim czasie księgozbiór.

Organizatorzy wyjazdu nauczyciele bibliotekarze: Stella Dąbroś, Marta Sieroń

Teatralne wydarzenie w PCEiKZ w Szczucinie

W dniu 27.03. 2017 roku gdy obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru dla naszej szkoły było to szczególne wydarzenie. Cała szkoła uczestniczyła w monodramie pt. „Inka zachowałam się jak trzeba rzecz o Danusi Siedzikównie” w reżyserii Mileny Tejkowskiej ( dodajmy że absolwentki naszej szkoły), która była też autorką scenariusza w wykonaniu aktorki Jagody Rall absolwentki Szkoły Aktorskiej im. Haliny i Jana Machulskich w Warszawie a od 2013 roku aktorki Teatru Nowego w Rzeszowie. Monodram ten został przedstawiony w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w warszawskim Teatrze Kamienica 28 lutego 2017 roku.

W wydarzeniu tym uczestniczyli również przedstawiciele władz powiatu, gminy jak też zaproszeni goście dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych z nauczycielami bibliotekarzami jak też panie bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Szczucinie.

Monodram został bardzo pozytywnie odebrany przez uczniów i nagrodzony gromkimi brawami.

Spektakl powstał na podstawie książki „ Inka zachowałam się jak trzeba…” Piotra Szubarczyka pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. Autor został zaproszony na spotkanie z uczniami , niestety w tym dniu nie mógł przyjechać do Szczucina. Podzieli się z nami materiałami dotyczącymi postaci Danusi Siedzikówny a na spotkanie przyjedzie w innym terminie. Obecnie będzie przygotowana wystawa poświęcona „ Ince” a książkę jak też płytę DVD ze spektaklem „ Inka 1946” w reżyserii Natalii Koryckiej - Gruz można wypożyczyć w bibliotece.

Całe wydarzenie zostało przygotowane przez nauczycieli bibliotekarzy z PCEiKZ w ramach poprawy czytelnictwa uczniów i współpracy z nauczycielami bibliotekarzami innych szkół jak też biblioteki publicznej.

Organizatorzy : Stella Dąbroś, Marta Sieroń

Nasza biblioteka powiększy swój księgozbiór

W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" Priorytetu 3 biblioteka szkolna w PCEiKZ otrzyma wsparcie finansowe na zakup nowości wydawniczych oraz realizowanie przedsięwzięć związanych z promowaniem i wspieraniem rozwoju czytelnictwa wśród uczniów. Na realizację tego zadania Wojewoda Małopolski udzielił wsparcia finansowego w wysokości 12 tys. zł, a samorząd Powiatu Dąbrowskiego, jako organ prowadzący 3 tys. zł.

Projekt napisany przez nauczycieli bibliotekarzy Stellę Dąbroś i Martę Sieroń z PCEiKZ został pozytywnie zaakceptowany przez komisję, cieszymy się że biblioteka znalazła się wśród tych, które będą mogły skorzystać z dofinansowania.

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim, na lata 2016-2020, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel ten realizowany będzie przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze.

Program składa się z 3 priorytetów, które realizuje MKiDN za pośrednictwem Biblioteki Narodowej i Instytutu Książki oraz MEN.

Priorytet 1- Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych

Priorytet 2 – Infrastruktura bibliotek 2016–2020

Priorytet 3 – Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych

Spotkanie autorskie z Adamem Tomczykiem

W dniu 6 grudnia 2016 roku uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zapoznania się z twórczością Adama Tomczyka.

Jak sam o sobie mówi „ Moje zainteresowania to historia, literatura i etnografia regionu. Zdarza mi się od czasu do czasu coś napisać: wiersz, esej, czy opowiadanie. Okres pisania, powstawania książki, to dla mnie ogromna radość tworzenia. Są to bezcenne chwile kreacji, marzeń i dumy z tego co się ze mnie rodzi. Wydaję przeważnie własnym sumptem i wtedy dopadają mnie wątpliwości, obawy i mnóstwo pytań. Czasem Czytelnik powie miłe słowa i wtedy znowu rosną mi skrzydła i wiem, że warto było. Mam nadzieję, że moje książki, to jakiś ślad czasów i miejsca, w których przyszło mi żyć.”

Spotkanie odbyło się w związku z promowaniem czytelnictwa w szkole jak też spotkań z ciekawymi ludźmi. Autor zapoznał uczniów z najnowszą swoją książką pt. „ Zaraza”. Opowiadał o inspiracjach jak też twórczości rzeźbiarskiej.

W spotkaniu wzięli też udział zaproszeni goście panie bibliotekarki z zaprzyjaźnionych szkół gimnazjalnych.

Jesteśmy wdzięczni gościom za przybycie a Bibliotece Publicznej w Szczucinie i pani Dorocie Margosiak za pomoc w przygotowaniu spotkania.


Ważniejsze publikacje autora:

  • Czytając Tadeusza Nowaka – esej w VIII Roczniku Małopolska – 2006.

  • Żółte znicze nawłoci – 2008.

  • Z pamięci – 2011.

  • Z pamięci – 2012. Wydanie II poszerzone.

  • Cmentarzysko koni - 2012.

  • Pro Patria et memoria – 2013.

  • Przed świtem - 2013.

  • Miejsce – 2014.

Wiersze:

  • Spacer w zimie

  • Modlitwa ucznia gimnazjum im. JP II w Żabnie

  • Szybki

  • Życzenia na nowy wiek – Wiek Złoty - dla Zygmunta Zająca

  • Lament na odejście Stefanii Domańskiej

  • O Anno wróć

  • Życzenia z okazji ślubu Seweryna i Joanny

  • Na rocznicę ślubu Henryki i Jana Ruchwów

  • Kolęda dla Żabna

  • Do Betlejem

  • Świąteczno kulinarne życzenia

  • Rozczarowanie

  • Lament

Organizatorzy: Stella Dąbroś, Marta Sieroń

Spotkanie autorskie Adama Tomczyka

Nauczyciele bibliotekarze uczestniczyli w dniu 10.11.2016 roku w spotkaniu autorskim z panem Adamem Tomczykiem w Dworze Konopków w Brniu.

Adam Tomczyk od 25 lat mieszka w Żabnie. Oprócz pracy zawodowej pasjonuje się historią, rzeźbiarstwem, a także renowacją starych przedmiotów. Jest autorem powieści, esejów, szkiców historycznych oraz opowiadań o czasach II wojny światowej. Jego najnowsza książka pt. „Zaraza”, która była promowana na spotkaniu, to powieść, która przenosi czytelników w czasy, kiedy Galicję nawiedziła epidemia cholery do 1873 roku.

Konkurs „Ortograficzny Bój o Złote Pióro Starosty”

„Błędy ortograficzne to takie literackie

odciski palców człowieka”.

Stephen King

22 listopada 2016 roku w Powiatowym Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie odbył się „II Ortograficzny Bój o Pióro Starosty”. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Starosta Powiatu Dąbrowskiego Tadeusz Kwiatkowski. Organizatorami były nauczycielki bibliotekarki pani Stella Dąbroś i Marta Sieroń. Do rywalizacji zostały zaproszone gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z Powiatu Dąbrowskiego jak też zaprzyjaźnione Gimnazjum z Rataj Słupskich. Cieszymy się, że tak liczna grupa odwiedziła naszą placówkę by zmagać się z ortografią. W konkursie wzięły udział następujące szkoły : Gimnazjum z Radgoszczy, Borek, Mędrzechowa, nr 1 z Dąbrowy Tarnowskiej, Radwana, Bolesławia, Rataj Słupskich oraz ZSP nr 2 z Dąbrowy Tarnowskiej , Liceum Ogólnokształcące z Dąbrowy Tarnowskiej oraz PCEiKZ w Szczucinie.

Najlepiej z tekstem poradził sobie uczeń ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej Kamil Chmura , który wywalczył złote pióro, II miejsce zajęła Anna Zych z I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej a III Natalia Jurek z Zespołu Szkół w Mędrzechowie. Nagrody zostały wręczone przez wicestarostę Marka Kopię, który serdecznie pogratulował zwycięzcom i wyraził nadzieję, że konkurs będzie kontynuowany w następnych latach.

Organizatorzy: Stella Dąbroś, Marta Sieroń

Regulamin Konkursu „Ortograficzny bój o Złote Pióro Starosty”

I. Organizatorzy i patronat

Organizatorami Dyktanda są bibliotekarze Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie.

Honorowym patronatem dyktando objął:

Starosta Powiatu Dąbrowskiego Tadeusz Kwiatkowski


II. Cele przedsięwzięcia

promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych, interpunkcyjnych i gramatycznych języka polskiego,

  • doskonalenie poprawności pisowni ortograficznej, interpunkcyjnej i gramatycznej,

  • kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych, interpunkcyjnych i gramatycznych,

  • rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego.


III. Zasady uczestnictwa

1. Uczestnikami Dyktanda mogą być uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

2. Szkoły zgłaszają do dwóch uczestników wyłonionych spośród swoich uczniów

3. Stopień trudności jest dla wszystkich jednakowy.

4. Warunkiem wzięcia udziału jest zgłoszenie uczestnictwa na adres email: sekretariat@pceikz.pl lub telefonicznie 14 643 64 21 wew. 15.

5. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 18 listopada 2016 r.


IV. Jury

Nad przebiegiem Dyktanda czuwa jury powołane przez Organizatora. Decyzje jury są ostateczne.


V. Przebieg Konkursu

1. DYKTANDO odbędzie się w Salach Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Szczucinie 22. 11. 2016 r. o godz. 9.

2. Podczas pisania tekstu nie wolno korzystać z żadnych pomocy naukowych, porozumiewać się z innymi uczestnikami, opuszczać sali przed zebraniem prac, korzystać z wszelkich urządzeń elektronicznych (telefony komórkowe, notesy, laptopy, tablety) oraz ze słowników itp.

3. Niedostosowanie się do zasad regulaminu objętych punktem 2. wpływa na dyskwalifikację piszącego.

4. Nie wolno pisanego tekstu pisać wersalikami, czyli wielkimi literami drukowanymi.

5. Prace nieczytelne nie będą podlegały sprawdzaniu i ocenie.

6 . Dyktando będzie w formie testu do uzupełnienia brakujących znaków, liter bądź wyrazów.

7. Wszelkie nieczytelne i niejednoznaczne zapisy będą interpretowane na niekorzyść piszącego. Ewentualne poprawki należy nanieść przez skreślenie wyrazu bądź znaków błędnych i napisanie powyżej wersji poprawnej. Skreślenia muszą być wyraźnie zaznaczone. Również w poprawkach nie wolno używać wersalików, czyli wielkich liter drukowanych.

8. Przy sprawdzaniu prac obowiązywać będą zasady zawarte w "Słowniku ortograficznym języka polskiego PWN".


VI. Nagrody

1. Nagrodą za zdobycie pierwszego miejsca będzie Złote Pióro Mistrza Ortografii 2016 oraz dyplom.

2. Nagrodami za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca będą Srebrne, Brązowe Pióro oraz dyplomy.

ZAPRASZAMY!

Rok szkolny 2015/2016

_________________________________________________________________________________________________


10 czerwca - Ogólnopolska akcja "Jak nie czytam jak czytam"

Akcja została rozpropagowana na stronie internetowej szkoły, biblioteki w klasach i na korytarzach. Do akcji przyłączyły się panie bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Szczucinie . O godzinie 9.00 odbyło się spotkanie z dr Marią Żychowską autorką książki „Represje Komunistyczne w Tarnowskiem w latach 1945 – 1956. T.3 Miasto i powiat Dąbrowa Tarnowska”. Następnie o 10.00 na sali gimnastycznej uczniowie wraz z nauczycielami oraz zaproszonymi gośćmi rozpoczęli bicie rekordu . Każdy uczestnik przyniósł swoją ulubioną książkę bądź ostatnio zakupioną. Można było wziąć udział też w konkursie na najśmieszniejszą pozę z książką bądź minę. Przewidziane są nagrody po ocenie przez jury. Później utworzono łańcuch oplatający budynek szkoły połączony z uczniów , nauczycieli, zaproszonych gości oraz książek.

Reakcja uczniów na przeprowadzoną akcję okazała się bardzo pozytywna.

Biblioteka Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie

ZAPRASZA

do udziału w OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI MASOWEGO CZYTANIA

pod hasłem " JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM"

promującej czytelnictwo i biblioteki.

Organizatorem głównym akcji jest redakcja miesięcznika " Biblioteka w Szkole".

10 czerwca 2016 roku o godzinie 10 .00 na sali gimnastycznej i przed budynkiem szkoły spotkają się uczniowie PCEiKZ wraz z nauczycielami oraz osobami, którym na sercu leży promowanie czytelnictwa.

W tym dniu będzie ustanawiany rekord czytania w jednym momencie. Każdy uczestnik będzie mógł przynieść swoją ulubioną książkę, aby wspólnie czytać.


ZAPRASZAMY do włączenia się do akcji - bibliotekarze !!!!

PROGRAM OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI MASOWEGO CZYTANIA

pod hasłem " JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM"

w Powiatowym Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie

9.00 – spotkanie autorskie na Sali gimnastycznej z dr Marią Żychowską „Represje Komunistyczne w Tarnowskiem w latach 1945 – 1956. T.3 Miasto i powiat Dąbrowa Tarnowska”.

10.00 - rozpoczęcie akcji pobijania rekordu masowego czytania w jednym momencie. Każdy uczestnik przyniesie ze sobą swoją ulubioną książkę.

10.30 – konkurs na śmieszną fotografię z książką , zabawnymi pozami ( wszyscy chętni – przewidziane symboliczne nagrody)

10.50 – książkowy łańcuch ( oplecienie szkoły przez uczniów połączonych książkami) – cała szkoła ( uczniowie i nauczyciele)

Podczas akcji „Jak nie czytam jak czytam” zostanie zrobiona fotorelacja, która zostanie przesłana do organizatorów.

Do akcji przyłączą się też przedstawiciele Biblioteki Publicznej w Szczucinie.

Organizatorzy: Stella Dąbroś, Marta Sieroń, przy współpracy nauczycieli polonistów


Ogólna liczba czytelników, która ustanowiła rekord to 432 608 osób z całej Polski. Liczymy, że nasi uczniowie zaangażują się w podobne akcje w tym roku szkolnym. Wszystkim uczestnikom dziękujemy!


Henryk Sienkiewicz patronem 2016 roku

8 grudnia 2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. "Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń – podkreślili senatorowie.

Sejm zdecydował również o ustanowieniu 2016 r. jako Jubileuszu 1050 - lecia Chrztu Polski.


Konkurs „Ortograficzny Bój o Złote Pióro Starosty”

Dnia 03.12.2015 roku w PCEiKZ w Szczucinie odbył się konkurs „ Ortograficzny Bój o Złote Pióro Starosty”. Organizatorami byli nauczyciele bibliotekarze Stella Dąbroś i Marta Sieroń. Patronat nad konkursem i fundatorem nagród był starosta powiatu dąbrowskiego Pan Tadeusz Kwiatkowski.

Celem przedsięwzięcia było promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych, interpunkcyjnych i gramatycznych języka polskiego.

Do konkursu zgłosiły się następujące szkoły : ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej , ZSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej, ZSP w Brniu, Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej, Gimnazjum z Borek, Gimnazjum z Bolesławia, Gimnazjum ze Szczucina, Gimnazjum z Bolesławia oraz PCEiKZ w Szczucinie, które były reprezentowane przez dwóch uczestników. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie : Marta Sieroń , Stella Dąbroś, Wiesława Zamora, Lucyna Szot, Agnieszka Ruta i Monika Dojka. Dyktando zostało odczytane przez panią Stellę Dąbroś , po zakończeniu przystąpiono do poprawy i wyłonienia zwycięzców.

I miejsce Zuzanna Pisarczyk PCEiKZ Szczucin

II miejsce Karolina Łachut PCEiKZ Szczucin

III miejsce Maja Houda Gimnazjum nr 1 Dąbrowa Tarnowska

Nagrody wręczył starosta powiatu dąbrowskiego Tadeusz Kwiatkowski. Były to 3 pióra w kolorach: złotym, srebrnym i czarnym oraz pamiątkowe dyplomy.

Gratulacje uczestnicy otrzymali też od dyrektora PCEiKZ pana Marka Sztylera.

Wszystkim gratulujemy!


Regulamin Konkursu

„Ortograficzny bój o Złote Pióro Starosty”

I. Organizatorzy i patronat

Organizatorami Dyktanda są bibliotekarze Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie.

Honorowym patronatem dyktando objął:

Starosta Powiatu Dąbrowskiego Tadeusz Kwiatkowski

II. Cele przedsięwzięcia

  • promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych, interpunkcyjnych i gramatycznych języka polskiego,

  • doskonalenie poprawności pisowni ortograficznej, interpunkcyjnej i gramatycznej,

  • kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych, interpunkcyjnych i gramatycznych,

  • rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego.

III. Zasady uczestnictwa

1. Uczestnikami Dyktanda mogą być uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

2. Szkoły zgłaszają do dwóch uczestników wyłonionych spośród swoich uczniów

3. Stopień trudności jest dla wszystkich jednakowy.

4. Warunkiem wzięcia udziału jest zgłoszenie uczestnictwa na adres email: sekretariat@pceikz.pl lub telefonicznie 14 643 64 21 wew. 15.

5. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 1 grudnia 2015 r.


IV. Jury

Nad przebiegiem Dyktanda czuwa jury powołane przez Organizatora. Decyzje jury są ostateczne.


V. Przebieg Konkursu

1. DYKTANDO odbędzie się w Sali Konferencyjnej PCEiKZ w Szczucinie 03. 12. 2015 r. o godz. 9.

2. Podczas pisania tekstu nie wolno korzystać z żadnych pomocy naukowych, porozumiewać się z innymi uczestnikami, opuszczać sali przed zebraniem prac, korzystać z wszelkich urządzeń elektronicznych (telefony komórkowe, notesy, laptopy, tablety) oraz ze słowników itp.

3. Niedostosowanie się do zasad regulaminu objętych punktem 2. wpływa na dyskwalifikację piszącego.

4. Nie wolno pisanego tekstu pisać wersalikami, czyli wielkimi literami drukowanymi.

5. Prace nieczytelne nie będą podlegały sprawdzaniu i ocenie.

6. Ocenie podlegać będzie zarówno poprawność ortograficzna, interpunkcyjna, jak i gramatyczna.

7. Wszelkie nieczytelne i niejednoznaczne zapisy wyrazów, grup wyrazowych i znaków interpunkcyjnych będą interpretowane na niekorzyść piszącego. Ewentualne poprawki należy nanieść przez skreślenie wyrazu błędnego i napisanie powyżej wersji poprawnej. Skreślenia muszą być wyraźnie zaznaczone. Również w poprawkach nie wolno używać wersalików, czyli wielkich liter drukowanych.

8. Przy sprawdzaniu prac obowiązywać będą zasady zawarte w "Słowniku ortograficznym języka polskiego PWN".


VI. Nagrody

1. Nagrodą za zdobycie pierwszego miejsca będzie Złote Pióro Mistrza Ortografii 2015 oraz dyplom.

2. Nagrodami za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca będą Srebrne, Brązowe Pióro oraz dyplomy.

ZAPRASZAMY!

Spotkanie z Szymonem Szczęchem

W dniu 29.10.2015 roku uczniowie klasy I LO/A, II LO/A i I TM/T uczestniczyli w spotkaniu z Szymonem Szczechem mieszkańcem Szczucina. Podczas spotkania przedstawił monodram „ Jestem”, który powstał na podstawie autorskiego pomysłu Szymona.

Scenariusz: Szymon Szczęch, Justyna Kapa

Reżyseria: Justyna Kapa, Szymon Szczęch

Czas trwania: 20 minut

Szymon Szczęch od trzech lat jest aktorem amatorskiego Teatru Tuptusie. Współtworzy spektakle wystawiane przez zespół, współreżyseruje, pisze scenariusze, układa choreografie. Uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie. Obecnie student filologii polskiej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie.

Jestem to opowieść o ponadczasowej potrzebie akceptacji i problemie samotności. Bohater zabiera nas w podróż do świata wspomnień, którym musi stawić czoło.

Ta minimalistyczna wizja radzenia sobie z przeszłością zdobyła uznanie na wielu festiwalach w Polsce,m.in.:

II. MIEJSCE na XI Ogólnopolskich Spotkaniach z Monodramem O Złotą Podkowę Pegazaw Suwałkach,

I. MIEJSCE na VIII Tyskim Festiwalu Monodramu MOTYF w Tychach,

NAGRODA za rolę w monodramie Jestem na V Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym Dzieci i Młodzieży KOCIOŁ TEATRALNY (Jury Festiwalowe) w Andrychowie,

LAUREAT 16. Festiwalu Ewentualnych Talentów Aktorskich FETA we Wrocławiu,

I. MIEJSCE na 33. Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych za spektakl Jestem w Łodzi,

GRAND PRIX na eliminacjach wojewódzkich 60. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Turnieju Teatrów Jednego Aktora w Krakowie.

Spotkanie odbyło się w ramach spotkań z ludźmi kultury przygotowane przez panią Stellę Dąbroś i Martę Sieroń.


KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW

W dniu 09.09.2015 roku odbędzie się kiermasz podręczników używanych w godzinach od 8.45 do 12.35 na sali konferencyjnej.

Zainteresowanych serdecznie zapraszamy !!!

ROK 2014/2015

_________________________________________________________________________________________________

Konkurs na projekt folderu reklamującego szkołę.

W dniu 28.01.2015 roku został rozstrzygnięty konkurs na folder reklamujący Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie. Zwycięzcami okazały się dwie drużyny projektantów – grafików z klasy II LO/A:

I miejsce zajęła drużyna w składzie : Kamil Kukuła, Krystian Sekuła

II miejsce drużyna : Ewelina Baran, Anna Nasieniak, Karolina Piernik

Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Konkurs został zorganizowany przez: Panią Stellę Dąbroś i Martę Sieroń


Ogłoszenie

Czytelnia i Biblioteka Szkolna organizują konkurs na folder reklamujący nasze Liceum Ogólnokształcące. Prace mogą być w formie papierowej lub na płycie CD. Prace prosimy składać do 12 stycznia 2015 roku w czytelni szkolnej lub bibliotece. Dla zwycięzców przewidujemy cenne nagrody.

Organizatorzy: Stella Dąbroś, Marta Sieroń

Konkurs dla gimnazjalistów i młodzieży z PCEiKZ w Szczucinie

Wzorując się na programie telewizyjnym telewizji Polsat ogłaszamy konkurs na wcielenie się w rolę artysty, którego utwór będą wykonywać. Wszystkich chętnych zapaszmy do zgłoszenia udziału pod numerem:

14 643 64-21 wew.15 do 12.01.2015 r.

Konkurs odbędzie się w PCEiKZ w dniu 20.01.2015 r. Dla zwycięzców przewidujemy cenne nagrody. Ocenie będzie podlegało:

  • sposób wykonania piosenki;

  • strój

  • makijaż

  • ruch sceniczny,

  • gesty.

Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy: Stella Dąbroś, Marta Sieroń

Spotkanie z Jerzym Palem

W poniedziałek, 17 listopada gościliśmy w naszej szkole aktora, z tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego, Jerzego Pala. Jerzy Pal znany jest widzom Telewizji Polskiej jako twarz kultowych reklam oraz bohater epizodycznych scen z seriali i filmów. Zaproszony gość opowiadał o przygotowaniach do aktorstwa, odbytych studiach w szkole teatralnej oraz o swoich osiągnięciach w różnych dziedzinach filmu. Podczas spotkania młodzież miała możliwość obejrzenia fragmentów filmów z udziałem Jerzego Pala, a także teledyski nagrane w Stanach Zjednoczonych. Na zakończenie gość zaprosił uczniów do dialogu, podczas którego zainteresowani mogli uzyskać więcej informacji na temat aktorstwa, filmu, czy teatru.

Spotkanie zostało przygotowane z cyklu „spotkań z ciekawymi ludźmi” przez Panią Stellę Dąbroś i Martę Sieroń.


Warsztaty nauczycieli bibliotekarzy

W dniu 19.11.2014 odbyły się w Ośrodku Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Szczucinie warsztaty uzupełniające wiedzę dla nauczycieli bibliotekarzy pt.:

„W bibliotecznej krainie zabaw”

Celem warsztatów było przedstawienie różnych form pracy z czytelnikami. Warsztaty poprowadziły panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie Marzena Wołek, Urszula Moskal, Aneta Torza. Uczestnikami były panie z bibliotek szkolnych, publicznych i pedagogicznych.


Zapraszamy do zapoznania się z ofertą konkursową Biblioteki Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej

„Ludzie listy piszą…”

Międzyszkolny konkurs społeczno-literacki

Czy można wyrazić uczucia lepiej niż pięknie dobranymi słowami? Czy można dobitniej wyrazić swoje zdanie, niż jasno sformułowanymi poglądami? To właśnie list daje nam możliwość wyrażenia tego, co tkwi w nas najgłębiej. Na papier przelewamy uczucia, osobiste wyznania, prośby, apele, …

Żyjemy w dobie sms-ów , e-maili i blogów. Sztuka pisania listów powoli zanika. W nawiązaniu do Międzynarodowego Tygodnia Pisania Listów Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie Filia w Dąbrowie Tarnowskiej ogłasza konkurs pt.: „Ludzie listy piszą…” adresowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu dąbrowskiego. Wierzymy, że młodzież szkolna podejmie wyzwanie, czym może wyrazić swój bunt przeciw niesprawiedliwości, nietolerancji i krzywdzie, z którą spotyka się na co dzień, albo też oddać piękno otaczającej rzeczywistości, okazać wrażliwość i wyrazić miłość, która nadaje sens naszemu życiu.

Adresatem listu może być, np. rodzic, nauczyciel, ukochana osoba, przyjaciel, przestępca, człowiek chory bądź żołnierz pełniący misję w odległym zakątku świata oraz każda inna osoba, której uczestnik konkursu chce coś przekazać.

Konkurs będzie rozpatrywany w dwóch kategoriach:

  • literackiej

  • społeczno - psychologicznej

W kategorii literackiej jury będzie brało pod uwagę styl, język i odnośniki do literatury pięknej.

W kategorii społeczno- psychologicznej oceniana będzie tematyka listów, zaangażowanie w sprawy współczesnego świata i problemy nurtujące dzisiejszą młodzież.

Listy mogą być drukowane lub pisane ręcznie. Przewiduje się specjalne wyróżnienie dla autora listu, którego praca będzie estetyczna i ciekawa artystycznie.

Termin składania prac: 31 października 2014 r. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej przy ul. Polnej 13.

Ogłoszenie wyników: 12 listopada 2014 r.

Zapraszamy. Czekają ciekawe nagrody!

Wizyta w Kupieninie

Uczennice kl. I LO/A (Czaja Martyna, Karkocha Aleksandra ,Mietlowska Natalia ,Religa Magdalena) i kl. II LO/A,Łachut Karolina ,Wawrzeniec Martyna) wraz z nauczycielkami Stellą Dąbroś i Martą Sieroń odwiedziły Dom Radosnej Starości w Kupieninie. Uczennice w ramach akcji ,, Narodowe Czytanie” zaprezentowały wybrane utwory Jana Twardowskiego. Podczas występu zaśpiewały kilka piosenek przygotowanych pod kierunkiem Pani Moniki Dąbroś. W spotkaniu uczestniczyli pensjonariusze , pracownicy oraz siostry Benedyktynki prowadzące dom.

Odwiedzając mieszkańców Domu Radosnej Starości młodzież stara się, aby ten wspólnie spędzony czas był radosnym przeżyciem zarówno dla odwiedzających jak i dla nich samych. Magdalena Samozwaniec powiedziała ,,Życie człowieka do pewnego wieku składa się z własnych trosk i własnych przyjemności ,zaś starość –z własnych trosk i cudzych przyjemności .”

"Dobroć jest czymś bardzo prostym ,

być zawsze do dyspozycji drugich,

nigdy nie szuka samego siebie”

Wizyta w Publicznym Przedszkolu w Szczucinie

Młodzież naszej szkoły Karolina Łachut , Martyna Wójcik i Kamil Kukuła z klasy 2 LOA w ramach akcji „Narodowe Czytanie” złożyła wizytę przedszkolakom . Głośne czytanie stało się nie tylko modne , ale przede wszystkim powszechne . Dziś już nikogo nie trzeba przekonywać o korzyściach jakie odnoszą najmłodsi z obcowania z literaturą . Cieszymy się , że możemy to propagować . Było to doskonałą okazja do spotkania naszej młodzieży z maluchami , które może kiedyś wybiorą naszą szkołę do dalszego kształcenia.

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

Jaką sobie ludzkość wymyśliła."

Wisława Szymborska