Поради батькам

ДОМАШНЄ НАСИЛЛЯ

Пам'ятка для батьків

* Пам'ятайте, що першим університетом життя для дитини є та сім`я у якій дитина народилася. Завдання обох батьків полягає в тому, щоб створити в сім`ї атмосферу любові, довіри, духовного настрою та комфорту.

* Не дивіться на дитину як на особисту власність. Ви дали дитині фізичне тіло, а душа її належить їй. Сприймайте дитину як особистість єдину, унікальну та неповторну.

* Не виражайте часто свого незадоволення, критика лише породжує антагонізм у стосунках дітей і батьків.

* Давайте дітям можливість відчувати ваше визнання і схвалення.

* Ніколи не намагайтеся запевнити дитину в тому, що вона погана.

* Будьте тактовними в стосунках з дітьми.

* Давайте приклад емоційного самоконтролю і витримки.

* Показуйте приклад позитивних дій та вчинків дітям не на словах, а в конкретних справах.

* Насильство над дітьми - це протиприродний акт, який забороняється законом. Так, у Сімейному кодексі сказано таке: «Забороняються фізичні покарання дітей батьками та інші види покарань, які принижують людську гідність. Дитина має право на належне батьківське виховання».

* Завжди давайте дитині шанс бути кращою.

* Пам'ятайте, що в сім'ї дитина пізнає, як взаємодіяти з іншими людьми, як ставитися до себе і до оточення, як упоратися з труднощами і, за великим рахунком, що таке життя.


Команда #stop_sexтинг ніколи не втомиться нагадувати вам, що онлайн-безпека так само важлива, як і офлайн. В інтернеті нас оточує безліч інформації, контенту та користувачів і всюди може критись небезпека ☝️

В такі часи, коли війна 24/7 транслюється онлайн, важливо подбати про створення свого та дитячого безпечного онлайн-простору!

1) Не забувайте оновлювати налаштування батьківського контролю. Та пам‘ятайте, хоч батьківський контроль і фільтрація інформації важливі - це має бути у міру дорослішання. Встановлення таких програм має здійснюватися разом у діалозі та обговоренні;

2) Розкажіть дітям про те, що їм потрібно переглянути налаштування приватності на всіх сайтах, сторінках, девайсах та облікових записах. Заохочуйте змінювати паролі час від часу та постійно нагадуйте про те, що не потрібно повідомляти приватну інформацію про себе, сім’ю та друзів у месенджерах незнайомим особам;

3) Утримайтеся від користування незахищеними wi-fi у кафе/ресторанах/громадських місцях, але якщо користуєтесь, то перевірте, чи коректно налаштована приватність на гаджеті, щоб зловмисники не могли викрасти приватну інформацію про дитину;

4) Навчіть дітей відстежувати кількість часу, що вони проводять онлайн (за допомогою спеціальних додатків або у налаштуваннях у самому телефоні), разом проговорюйте, чим це може бути небезпечно і допомагайте дитині менше часу бути в цифровому вимірі.

Пам’ятайте, важливо, щоб ви так само слідували тим правилам, яких навчаєте дітей, бо вони в першу чергу беруть приклад з дорослих. Користуймося гаджетами свідомо 🙏

#stop_sexтинг #за_підтримки_DTInstitute 

Боюсь ядерного удару. Що робити?

   Відчувати страх та тривогу стосовно можливої загрози життю — нормально й природно. До цих почуттів додаються невизначеність та безпорадність. Адже ніхто не може гарантувати, коли, куди й чи дійсно відбудеться ця ядерна атака.

  Визнання неможливості на щось вплинути також посилює тривогу. Тож у цей час важливо подбати про себе.

Якщо тривога накриває раптово, то впоратися допоможуть:

Дихальні техніки

Займіть зручне положення в місці, де ніхто вас не турбуватиме. Закрийте очі та намагайтеся зосередитися на диханні. Корисною буде техніка за прямокутником: вдих на три рахунки й видих — на шість. Ви навіть можете уявляти перед собою цю фігуру. Пам’ятайте: дихання — це перше, що вам під силу контролювати в безконтрольній ситуації.

Техніка стабілізації за сенсорними відчуттями

Давайте собі завдання. Наприклад, знайдіть очима п'ять предметів синього кольору. Доторкніться до чотирьох речей, які мають різну текстуру. Назвіть три звуки, які чуєте прямо зараз. Якщо поруч парфум або кава, понюхайте їх. Або спробуйте уявити запах, який вас заспокоює. З’їжте щось яскраве на смак, наприклад цукерку. Це допоможе перемкнути увагу.

Змініть діяльність

Подивіться фільм, позаймайтеся спортом або помалюйте. Зробіть щось приємне для себе тут і зараз. Але не придушуйте в собі емоцію. Ви маєте чітко розуміти її, але ви обираєте не тонути в ній, а зайнятися чимось корисним та ефективним.

Якщо тривога виникає час від часу, але доволі часто:

  У цьому може допомогти щоденник самоспостережень. На аркуші паперу зробіть чотири колонки: "Думки, які виникли стосовно ситуації", "Яку емоцію відчуваю?", "Що мені хочеться зробити?", "А що вже зробив для цього?".

  Наприклад, ви прочитали новину про ядерну небезпеку. У думках — паніка та розгубленість. Емоція — тривога та страх. Вам хочеться бігти в магазин та аптеку, купуючи все, що попадає під руку. Але що ви вже зробили? Можливо, у вас уже зібрана тривожна валізка. Тож бігти зараз за продуктами — імпульсивна думка.

  Знаходьте те, на що можете вплинути. Це антидот до безсилля.

 Ви не можете вплинути на рішення росії та ймовірність застосування ядерної зброї. Проте можете зараз потурбуватися про себе та родину. Приготувати теплий чай або вечерю, обійняти дитину, вигуляти собаку тощо.

Джерело: Liga. net

Психологічна підтримка

Як допомогти дитині, яка шокована від пережитого під час війни – поради психологів ДСНС 

   Психологи Державної служби з надзвичайних ситуацій дали поради, як допомогти дитині, яка почула чи побачила щось, що її шокувало і налякало.

Їх опублікували на сайті ДСНС.

         “Країна-терорист і далі обстрілює мирні міста України. Особливо зараз, коли рашисти не можуть протистояти нашим героїчним ЗСУ на фронті, тікають чи здаються в полон, вони мстяться нам – підло гатять ракетами по мирному населенню. Прагнуть посіяти страх і паніку, створити надзвичайну ситуацію, спробувати залишити людей без світла, тепла, води чи їжі. Чи зможе це нас зламати? Аж ніяк.

      Але, на жаль, наші діти теж бачать страшне обличчя війни, нарівні із дорослими переживають це жахіття й можуть стати свідками подій, що шокують. Ми повинні їм допомогти впоратися з цим”, – зазначають у службі.

Ось поради психологів ДСНС:

1.     У жодному разі не сваріть і не соромте дитину за її переляк. Страх – природне й нормальне почуття, частина інстинктивної програми самозбереження. Він не піддається контролю в дітей, проявляється на фізичному рівні – здригання, плаксивість, порушення сну й апетиту, нервові тіки, затинання.

2.     Якщо ви побачили, що дитина сильно налякана, заспокоюйте її, міцно-міцно обіймайте, зігрівайте своїм тілом, гладьте по спинці – це допоможе зняти напруження.

3.     Нехай дитина плаче, якщо їй це потрібно. Не зупиняйте, не заговорюйте, дайте виплакатися, просто будьте поруч і показуйте свою любов.

4.     Обговорюйте з дитиною те, що вона побачила. Проговоріть за дитину те, що вона не може сформулювати сама: “Ти так сильно злякався, коли побачив…”. Так ви допоможете їй випустити страх назовні. Як і будь-яка сильна емоція, яка залишається всередині, страх “тисне” на дитину, створює постійне напруження. А якщо випустити його назовні, як повітря з кульки, він втрачає свою силу.

5.     Під час розмови з дитиною спробуйте створити безпечну і спокійну обстановку, обіймайте її, якщо вона не проти. Говоріть повільно й неодмінно робіть паузи, щоби дитина мала час зрозуміти, а ви – тримати почуття під контролем.

6.     Здебільшого, однієї розмови недостатньо й доводиться повторювати багато разів різними словами, згадуючи подробиці того, що сталося. Це варто робити до моменту, поки ви не відчуєте, що страх дитини поступово зменшується. І головне – підтримуйте дитину щоразу, коли вона згадує те, що трапилося, і хоче поговорити про це (“А пам’ятаєш, мамо, як я злякалася вибуху?”).

7.     Розповідайте дитині про свої почуття і страхи: “Мені теж було страшно”. Дозвольте собі й дитині боятися – не намагайтеся переконати її в тому, що насправді вона не боїться, що в неї не було приводу боятися, або в тому, що насправді все це не страшно.

8.     Запропонуйте намалювати свій страх або те, що злякало, – це допоможе впоратися з емоціями. Дитина сама обере, у який спосіб це зробити. Деякі діти малюють або ліплять сцену, якої злякалися, з точністю до найдрібніших деталей. Деякі покривають листи чорною або червоною фарбою, до дірок черкають на папері ручкою. Не варто спрямовувати дитину до якогось “правильного” шляху вираження або оцінювати художній рівень результату, адже основне – виплеснути назовні те, що гнітить дитину всередині.

9.     Пам’ятайте: дитина не вміє керувати своїми почуттями та емоціями. Та й не всім дорослим це добре вдається. Тому головне завдання – допомогти дитині в цьому.

Будьте поруч, тримайтеся й не здавайтеся самі. Ми переможемо!

Матеріал уз'ято з сайту:

https://nus.org.ua/news/40-igor-v-temryavi-yaki-mozhna-graty-z-ditmy-dlya-vidnovlennya-vidchuttya-bezpeky-blyzkosti-ta-zapobigannya-travmatyzatsiyi/

40 ігор в темряві, які можна грати з дітьми для відновлення відчуття безпеки, близькості та запобігання травматизації

ЮНІСЕФ спільно з дитячою на сімейною психологинею Світланою Ройз зробили добірку із 40 ігор, в які можуть грати з дітьми батьки.

Добірку розмістили на сайті фонду. Нижче публікуємо добірку.

Страх темряви – це, з одного боку, віковий страх у дітей. З іншого – один із наслідків хронічного стресу та травматизації.  Для того, щоб підтримати дитину, щоб не допустити загострення її стану – ми можемо запропонувати ігри. Гра – найпростіший спосіб трансформувати напругу.

Важливо пам’ятати: 

Ідеї ігор у темряві для дітей різного віку


Аудіальні ігри та ігри зі словами:

1.Співати хором;

2.Грати на музичних інструментах;

3.Грати на уявних музичних інструментах. Видавати звуки, наче стукаємо в литаври, б’ємо в барабани, граємо на скрипці;

4.“Тарабарська мова”. Говорити один з  одним “тарабарською мовою”, тобто вигаданою, намагаючись за інтонацією вгадати, про що говорить кожен;

5. Разом промовляти скоромовки;

6. Грати в “білі вихваляйки”. Як-от, кричати: “А я…!!!” і розповідати про те, що насправді вміємо та що  вдалося;

7.“Alias”. Вгадувати слово за описом. Однак важливо не називати саме слово;

8.Розповідати історії на задану тему;

9.Розповідати щось, аби вкластися в одну хвилину;

10. “Голоси тварин”. Хтось видає звук —інші вгадують. Хто вгадав перший, стає ведучим;

11.Гра в слова. Наступний гравець називає слово на останню букву слова попереднього гравця;

12.“На щастя, на жаль”. Хтось вигадує ситуацію, а гравці по черзі пропонують продовження, починаючи зі слів “на жаль”, а наступний гравець — “на щастя”;

13.“Спотворений телефон”. Пошепки передавати слово один одному. Наприкінці дізнаємося, що почув останній гравець;

14.“Казка”. Скласти казку, коли кожен говорить по реченню;

15.“Навспак”. Говорити слова навпаки, не записуючи їх. Наприклад, “чайник” — “кинйач”, “стіна” — “анітс”;

16.“Я загадав”. Розказати про загадане слово, не називаючи його. Наприклад, “Я загадав — білий, холодний, скрипить під ногами, тане…”;

17. Загадати предмет. Усі інші мають його вгадати, ставлячи запитання, на які ведучий може відповісти лише “так” чи “ні”;

18.Рима. Назвати чотири (або два) випадкових слова, до яких треба віднайти риму або вигадати вірш на 4 рядки;

19.“Буква”. Назвати слова тільки на задану букву. Варіант для дорослих: назвати слова на загадану букву, які можна покласти в трилітрову банку;

20.Шукаємо схожість. Назвати два випадкових слова, а інші мають відгадати, чим вони можуть бути схожі.

21.“Чарівна мова”. Для дітей, які вчаться розбирати слова на склади, можна говорити слова, додаючи додатковий склад “жи”, “ма”, чи “хрю”4

22.“Дурниці”. Вигадувати початок речення, до якого потрібно придумати абсолютно “пришелепкувате” й нереальне продовження;

23.Знайти асоціації. Один гравець називає слово, наступний — свою асоціацію до цього слова. Дітям можна пояснити  так: “Перше, що спадає на думку, коли чуєш це слово”;

24. “Це слово вміє…”. Описати слово його “вміннями”;

25.“Слово, якого немає”. Вигадувати слова, яких не існує та що вони могли б означати мовою іншопланетян. 

Важливо торкатися до дитини, тільки попереджуючи її та коли отримаєте дозвіл. Пам’ятайте, що в темряві відчуття доторків буде сприйматися посилено.

Для контакту із тілом можуть бути потрібні пледи, щоби накритися і відчувати більшу безпеку, льодяники, які можна розсмоктувати, щоби відчувати смак, жувальні гумки, вода, а також іграшки, які можна стискати в руках, “поп-іти”.

Тілесні ігри можуть бути такі:

2. “Круг любові”. Взятися за руки, гравці мають обережно стиснути долоню тому, хто сидить за ними за годинниковою стрілкою;

3.“Чарівні доторки”. Уявити, що тіло — це музичний інструмент. І кожна частина тіла виконує певний звук. Тоді торкатися до  дитини долонею, щоби вона співала, мугикала, кукурікала тощо;

4. Відбивати ритм разом. Це може бути знайома пісня, також можна створювати загальний ритм (наприклад, дощу), пропонувати стукати ритм зубами, клацати язиком, відбивати долонею, ногами абощо;

5. Обіймати один одного та цілувати різними обіймами та поцілунками (для батьків та дітей). Як-от, помаранчевими, полуничними, веселковими, квадратними тощо.

6. Танцювати під уявну мелодію чи під спів пісень;

7.Передавати предмет у колі, коли в гравців заплющені очі. Тоді — торкатися його і вгадувати, що це, чи пропонувати, як його можна використовувати;

8.“Доторки — незнайомці”. Торкатися долонь ведучого тільки приємними доторками, щоби ведучий вгадав, хто торкається;

9.Уявити, що потрапив на нову планету, на якій немає звичного світла. А потім — уявити, як на ній можна адаптуватися;

10. Зробити собі хатинку із подушок і ковдр;

11Якщо простір знайомий та безпечний, грати в “бабу куцю”. Тоді ведучий має зловити гравців, які плескають у долоні. Якщо є ліхтарик:

1.Грати в тіньовий театр руками. Створювати руками різні фігурки;

2.Грати в тіньовий театр, використовуючи іграшки. Треба підсвічувати їх, аби була тінь;

3.Зробити проєктор зі стаканчика та плівки;

4.Дивитися крізь друшляк на “зірки”.

Матеріал уз'ято з сайту:

https://nus.org.ua/news/40-igor-v-temryavi-yaki-mozhna-graty-z-ditmy-dlya-vidnovlennya-vidchuttya-bezpeky-blyzkosti-ta-zapobigannya-travmatyzatsiyi/

Поради для батьків майбутніх першокласників

Як підготувати дитину до школи в умовах війни

Всеукраїнський громадський Центр "Волонтер"

В умовах війни у батьків та дітей виникає чимало питань щодо продовження освітнього процесу: чи будуть зміни у звичному освітньому процесі й які? Діти відвідуватимуть школу чи навчання відбуватиметься онлайн? Як допомогти дитині навчатися в умовах війни?

Найбільше клопоту і занепокоєнь – у батьків першокласників. Тому ділимося порадами психологів, як підготувати дитину, яка йде в перший клас, до навчального року в умовах війни.

Про те, як дорослі можуть допомогти дитині у підготовці до школи в буклеті, який доступний за лінком: https://bit.ly/3ds7oUs

Матеріал підготовлено спільно з UNICEF Ukraine

Дякуємо за підготовку тексту Natalya Pashko та Anny Kozlova

Скоро до школи. Допомога в адаптації. Для різних форм навчання. 

Скоро до школи. Допомога в адаптації. Для різних форм навчання. Зовсім практичне. Школа зараз - це одна із часток нашого відчуття стабільності. Діти в вересні кожного року йдуть до школи. Так було, так є, так, напевно, буде. Саме відчуття - повернення до школи, нагадує "повернення" до стану "нормальності", звичності.

Я зібрала теми, які зараз частіше звучать:

Режим. Вже важливо починати прокидатись раніше. Зараз сил на адаптацію до новому режиму теж замало. Але режим - дотримання рутин - додають стабільності

При будь-якій формі навчання - важливо, при можливості, в квартирі означити місце, яке було б "шкільним", робочим. Хоч маленька поличка, стіл, де буде позначка - прапорець чи наклейка. Нам потрібні "переходи" із простора в простір.  Це буде прискорювати процес налаштування на роботу.

При онлайн навчанні - важливо все ж таки  намагатись виходити в ефір не з ліжка.

Я дітей так і питаю - як буде позначене твоє "робоче місце"

Домовитись про сніданки, щоб не витрачати час та сили на вибір та супротив (мюслі, каші?)

Підготувати можливий одяг, щоб дитина сама торкнулась того, що буде одягати.

Якщо в молодшій школі система навчання не схожа на ту, що була раніше, наприклад, різні предмети ведуть різні вчителі - важливо дитину попередити про це. Прекрасно, якщо є можливість побачити фото вчителів, чи ще встигнути зробити збори, щоб діти могли познайомитись.

 Якщо дитина навчатиметься онлайн - домовитися, що робити вдома під час сирени.

Нагадати, як вмикаються додатки - які використовують в навчанні.

По можливості, зустрітись із класом чи однокласниками в зумі

Якщо дитина навчається офлайн і буде ходити до школи сама - пройти кілька разів дорогою до школи.

Обов'язково продивитись, де по дорозі є укриття, домовитись про те, що дитина має робити під час сирени, якщо йде, якщо їде в транспорті, як обов'язково дитина виходить на зв'язок.

Підготувати рюкзачок: Що із собою потрібно мати (зарядка для телефону, печиво, вода, ліхтарик, список телефонів близьких, бейджик із ім'ям та прізвищем та телефоном рідних, необхідні ліки, вологі та сухі серветки, можливо, свисток)

(Як мені тривожно про все це писати!)

Якщо є така можливість, пройтися по школі. Дітям важливо "тілом відчути" місце, де вони будуть знаходитись. Торкнутись парти, піти до туалету, побачити їдальню.

Питання від дітей (звичайно, не про навчання).

Перший етап в шкільному житті - відновлення стосунків, можливість відчути та зайняти своє місце. Близькість - зцілює, створює простір безпеки.

Багато дітей йдуть в нові школи, в Україні та за кордоном:

- А я знайду друзів? (Звичайно!!)

- А це не буде зрадою моїх друзів і моєї школи (точно ні, ти можеш продовжувати дружити із дітьми з твоєї старої школи, зможеш познайомитися з новими, а згодом, всі зустрінетеся)

- А я точно там буду потрібен, всі місця в класі зайняті (нам точно є завжди місце, ти займеш своє)

- А я зможу звикнути? (Ти точно з часом звикнеш)

- а мені сподобається вчителька? (в молодшій школі) - сподіваюсь, так, ви сподобаєтесь один одному)

Для дітей, які будуть навчатись в школі одразу незнайомою мовою - можливо, підготувати картки, де б було написано - туалет, вода, допоможіть, будь ласка - найголовніше

Що ми нагадуємо:

- Перепитувати, коли не зрозуміло.

- Обов'язково знати, де туалет, де вода.

- Вітатись, просити про допомогу, просити вибачення, дякувати - пережитий стрес, зміни в житті та оточенні у багатьох дітей ці навички приглушили.

- Узнавати правила нового середовища - вони можуть відрізнятися.

- Обов'язково пам'ятати: не виходити із школи, не попередивши вчителя та батьків.

- Нічого на вулиці не чіпати!!! Не підіймати з землі предмети, не залазити на дерева.

Знаєте, з кількома із вчительок ми домовились, що вони напишуть листи дітям, яких навчали в минулому році, дітям, що зараз навчатимуться в інших країнах і інших школах. Цей лист про те, що ми не втрачаємо зв'язок, про те, що ми пам'ятаємо один про одного і зустрінемося. І ще - він має стати дозволом на те, щоб дитина заводила нових друзів, це підтвердження того, що адаптація до нового - не зрада того, що нам важливо. Це розширення. І ще в листі прохання - занотовувати все, що подобається в новому середовищі.

І з однією вчителькою ми створювали листа для нових учнів. Привітання, розповідь про правила, фото класа, побажання від себе та фото вчителів .

Це ще той виклик. Але ми впораємося!!!!

(Картинка - улюблена ілюстрація Марії Рудик з моєї книжки "Першокласна книжка для майже школярів".)

Перша частина тут: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=5839727506060806&id=100000708430176


Під час війни багато сімей знаходяться в розлуці, жінки були вимушені покинути рідні домівки, доставляючи дітей в безпечне місце, чоловіки залишились допомагати боротися з агресором, діти без татусів, дружини без чоловіків.

Цю розлуку не просто переживати як жінкам, так і чоловікам. Робоча група психологічної підтримки вагітних, молодих мам та жінок які страждають від домашнього насильства НПА підготувала декілька важливих принципів, спираючись на які, вдасться підтримувати близькі стосунки між батьками та дітьми, які опинились в розлуці.

Перший принцип - виходити на зв'язок кожного дня

Щоб зберегти тепло стосунків на відстані та відчувати підтримку у непрості періоди розлуки, спробуйте, за можливості, тримати зв’язок з чоловіком кожного дня. Краще відеозв’язок. В ідеалі варто мати конкретний “закріплений час” кожного дня та робити ще спонтанні зідзвони протягом іншого часу. Незалежно від того якого віку дитина - бачити знайоме обличчя, слухати рідний голос - корисно для ментального здоров'я. А для тата це можливість спостерігати за тим, як змінюється та росте дитина, приймати участь у її вихованні. Таким чином буде відчуття взаємної участі у житті родини навіть на відстані. Якщо у тата немає можливості бути постійно у доступі, він може записати невелику казку для молодшої дитини або свої роздуми із порадами по літературі та фільмам для старших, які вони зможуть прочитати чи переглянути самостійно. Коли з’явиться нагода зможете обговорити ці твори.

Другий принцип - пам'ятати про причини

В кризові моменти перебування далеко від чоловіка, жінкам варто пам’ятати і фокусуватись на основній причині свого від’їзду: перебування дітей у безпеці. Також розуміти, що і чоловіку спокійніше, розуміючи, дружина з дітьми знаходяться в безпечному місці і нічого їм не загрожує.

Третій принцип - бути продуктивними у спілкуванні

Намагайтесь обговорювати один з одним не лише якісь крупні події, а й маленькі історії з повсякденного життя, невеличні радості та цікавинки. У цьому допоможуть навідні питання, уточнення, звернення до почуттів та емоцій, а не лише до фактів. Також, корисним буде проводити дзвінки у час активності дитини, а не тоді коли вона зморена або голодна (зідзвонюватись перед вечірнім сном часта помилка), оскільки батько на тому кінці телефону має стимулювати дитину до виконання якихось звичних справ (це може бути обговорення та виконання уроків зі старшими дітьми або просто віддалена участь у грі з іграшками у молодших дітей чи, навіть, з брязкальцем у немовлят. Дитина має бути не просто пасивним спостерігачем або мовчазним учасником бесіди дорослих, а має налагоджувати контакт із батьком. Таким чином батько приймає безпосередню участь у вихованні, у спільно-розділеній діяльності, а мати може трішки відпочити (наскільки це можливо). Також із молодшими дітьми можна грати у хованки онлайн, зі старшими - у спільні онлайн ігри.

Четвертий принцип - спільне планування

Як би не було важко - мати і батько повинні планувати більшість подій разом. Звісно, інколи на заваді стає необхідність швидкого прийняття рішення, або, навіть різниця у часі, але намагайтесь все що можливо планувати заздалегідь. Наприклад, похід дитини на огляд лікаря, якісь поїздки, спільні зідзвони з іншими родичами. Тоді у всіх є відчуття знаходження у спільному сімейному просторі незалежно від кількості кілометрів що вас розділяють. Також важливо під час спільних бесід мріяти про майбутнє. Це створює горизонт подій та дарує відчуття ясності та впевненості.

П’ятий принцип - час для кожного

Варто також виокремлювати час на окреме спілкування для батька та дитини, та для батька й матері. Завдяки цьому ситуація виглядає більш буденою та звичною, оскільки у мирному житті всі члени родини взаємодіють між собою у різний спосіб та тривалість. Також по мірі можливості проводьте спільні (заплановані разом) зідзвони з іншими родичами та друзями сім'ї. Не забувайте й про слова підтримки один одного (жінки і чоловіка) при кожній розмові.

Шостий принцип - спільне виховання

Як ми вже зазначали, важливо всіма способами залишатись паритетними у вихованні дітей. Цьому допоможе - злагодженість позиції, яку батько й мати виробили спільно; відсутність гри у “поганого” та “гарного” копа, оскільки спілкування, підтримка або жура мають відбуватись у присутності обох батьків; передача подарунків від тата - батьки можуть обирати подарунки разом, а мама купляти та презентувати дитині під час зідзвону. Ви разом можете обрати якусь покупку або невеличний ремонт у дитячій кімнаті або квартирі загалом і тато зможе підготуватись до повернення сім’ї.

Яким би важким і виснажливим не був цей час, спробуйте знаходити час і один для одного. Матері, які самі опинились у новому середовищі далеко від дому із дітьми потребують уваги та підтримки. Чоловіки, які відправили своїх дружин у незнайоме місце, яким самотньо також потребують уваги та підтримки. А діти потребують їх завжди, але якщо поряд із ними будуть обоє батьків, які підтримують один одного, то їх дитинство буде щасливим незалежно від обставин.


Психологічна допомога

Експерти Міністерства охорони здоров’я разом з дитячою та сімейною психологинею Світланою Ройз підготували поради, як допомогти дітям не боятися сповіщень про повітряну тривогу та поводитися у ситуаціях, коли чутно вибухи.

Дорослим рекомендується діяти за таким алгоритмом:

Можна запропонувати дитині пограти в терапевтичну «гру»: розтерти вуха і уявити, що з них «висипається» в долоню чи на землю те, що їм заважає, або уявити себе собакою, який щойно вийшов з води і струшує з себе всю воду. Після цього запитати у дитини про те, що їй би хотілося робити після того, як вона вийде з укриття.

Зняти напругу, коли лунають неприємні гучні звуки, допоможуть такі практики:

Нагадаємо, педагоги та дитячі психологи за підтримки МОН створили телеграм-канал «Підтримай дитину».


pryvatnist.pdf

Інформаційні ресурси по темі: "Психологічної допомоги в часі війни"

Як підтримувати наших дітей у зіткненні з викликами війни

Poradnyk-dlya-batkiv_pidtrymaty-ditey-u-zitknenni-z-vyklykamy-viyny (1).pdf

Підтримка дітей під час військових дій 

Щоб підтримати дітей під час військових дій та надати їм швидку психологічну допомогу, МОН та психолог Світлана Ройз підготували серію відео.


Вони доступні за посиланнями:

Сайт МОН: https://mon.gov.ua/ua/psihologichna-turbota-vid-svitlani-rojz

YouTube МОН: https://youtube.com/playlist?list=PLFVSJgZgf7h8rXg9TTyevxZkdfxAQXodS



В Україні запустили проєкт психологічної підтримки «Поруч» для підлітків і батьків, чиє звичне життя зламала війна.

Участь у проєкті передбачає роботу груп психологічної підтримки, у яких психологи будуть допомагати офлайн і онлайн, щоб досвід громадян України не залишився непереборною травмою на все життя.

Під час зустрічей підлітки зможуть поділитися переживаннями про події, відчути підтримку інших учасників групи та фахівців, а також знайти способи, як підтримувати себе та близьких у складні часи, побути в спільноті людей, які розуміють і підтримують одне одного.

Дорослі учасники обговорюватимуть, зокрема, як підтримати себе та близьких, як керувати емоціями в складні часи, як вгамувати біль і знайти себе в нових життєвих умовах, як планувати в часи невизначеності та де знайти ресурси для цього.

Онлайн-зустрічі груп відбуватимуться в ZOOM. У кожній із них буде не більш як 10 учасників і ведучий-психолог.

Участь у групах безоплатна. Час зустрічей буде узгоджено з кожним учасником.

Організатори проєкту також закликали професійних психологів долучатись до проєкту. Переглянути вимоги та заповнити заявку на участь можна за посиланням.


Поради, які допоможуть зберегти спокій, діяти тверезо і заспокоїти дітей.

Шановні батьки!

Пам'ятайте - паніку сіють стривожені ДОРОСЛІ. Чим спокійніші ви, тим впевненіше почуваються діти і найближче оточення поряд із вами. Тривожитися, метушитися, непокоїтися — все це цілком нормально в умовах небезпеки з великою кількістю невідомих. У кожного свої способи реагування і власна здатність до того, як витримати напруження. Важливо лише її не вичерпати.

Якщо дорослі нервують, то й діти це відчувають. Важливо заспокоїтися самим і поговорити із дітьми про надзвичайні ситуації так, щоб вони відчували себе захищеними, а не переляканими. 

Психологиня Світлана Ройз підготувала поради, які допоможуть зберегти спокій, діяти тверезо і заспокоїти дітей. 


*Як упоратися з тривогою та занепокоєнням, що природно виникають на тлі останніх новин:* https://bit.ly/3ByqeB9

*Як допомогти дітям впоратися з емоційним перевантаженням цього періоду та підготувати їх до надзвичайних ситуацій, не лякаючи:* https://bit.ly/миготові-продітей


Супергерої безпеки. З дітьми важливо говорити про надзвичайні ситуації зокрема для того, щоб інформація, яку вони можуть отримати під час самої НС, не шокувала й не травмувала їх. Підготовка робить стрес дитини “експертним”, виводить її та дорослого зі стану травматичної безпорадності та вразливості. Пояснюючи, ми протиставляємо тривозі продуктивні дії.

Ми розмовляємо про безпеку не тому, що має статися щось небезпечне, а щоби «натренувати “м'яз безпеки”». Це треба, щоби відчувати свою силу в будь-якій складній ситуації й почуватися захищеними. Як безпечно говорити з дітьми про надзвичайні ситуації, щоби вони відчували себе захищеними; чому про це важливо розмовляти; з чого почати; чим відрізнятиметься розмова залежно від віку.

Ілюстрована Методичка для перегляду та завантаження https://bit.ly/миготові-продітей (вдячні McCann Kyiv за допомогу)

В тексті буде уточнення - виправляємо - ванна кімната в наших умовах - безпечніше в квартирі місце Текст для дорослих, де докладніше про вікові особливості (сайт НУШ) https://bit.ly/33Cektt

Хай це все ніколи не знадобиться Валерій Пекар вдячна за те, що робите #миготові


Готуємо дітей до школи

Для батьків "25 запитань, відповіді на які повинен знати майбутній першокласник"


Правила безпечної поведінки дітей з інтелектуальними порушеннями в мережі:

Встановіть чіткі правила про те, що саме дозволено дитині робити в інтернеті, в який час доби та яку тривалість.

Домовтесь з дитиною про те, що якщо на екрані будуть виникати будь-які вікна чи повідомлення, син чи донька покличуть вас.

Заохочуйте свою дитину використовувати псевдонім (замість справжнього ім’я) і повідомляти вас, коли хтось з незнайомих онлайн друзів запитує справжнє ім‘я або інформацію про місце проживання чи навчання.

Нагадуйте дитині про те, що перед тим, як комусь щось відправити, наприклад, фотографію чи адресу проживання, варто запитати у батьків про дозвіл поширення такої інформації.

Не під'єднуйте банківські та кредитні картки до смартфона, до якого має доступ дитина.

Проговорюйте з дитиною те, що ні з ким в інтернеті не можна ділитись такою інформацією:

- О котрій годині вони повертаються додому зі школи чи занять.

- О котрій годині батьки повертаються додому з роботи.

- В якому районі міста, на якій вулиці вони живуть.

- Місце роботи батьків.

- Логін та паролі до акаунтів на будь-яких ресурсах.

- Номер телефону власний та родичів.

- Номер банківської картки батьків.

Детальніше про безпеку дітей з особливими потребами в інтернеті можна дізнатися в освітньому буклеті для батьків https://stop-sexting.in.ua/informaczijnyj-buklet-dity-z.../

та в буклеті для спеціалістів https://stop-sexting.in.ua/dity-z-invalidnistyu-v-onlajn.../

#stop_sexтинг #не_ведись

#britishembassykyiv



pamʼyatka-dlya-batkiv-1-1.pdf

Питання дитині, альтернативні «Як справи у школі?»

      «Як справи у школі?», «Що ви сьогодні вивчали?» - найпоширеніші питання, які задають батьки, коли їх дитина повертається додому зі школи. Напевно, ви й самі вважаєте ці фрази невдалими. Але щоразу ви їх вимовляєте.

   Можливо, ви питаєте дитину трохи по-іншому: «Що нового ти дізнався сьогодні у школі?». Але і ця фраза не набагато краща. І ось чому.

   По-перше, такі фрази показують вашу відстороненість. Ви просто не знаєте, що дитина вчить у школі. Ви залишаєте весь процес навчання дитини на розсуд школи (адже для цього школа й існує, правильно?). Якщо це так, ви маєте занадто туманне уявлення про те, наскільки ваша дитина розуміє навколишній світ. І ви можете говорити про це з дитиною тільки в загальних рисах, ґрунтуючись на тому, що вона знає зі школи.

   По-друге, такі загальні питання не дають дитині можливість говорити про свої почуття - про те, що її вразило або зачепило. Ви можете дізнатися про це тільки в тому випадку, коли дитина сама захоче цим поділитися.

  Важливе й саме формулювання питання. Дитина ще не усвідомлює, як проходить її навчання - що вона дізнається і наскільки це важливо. І якщо ви питаєте її: «Що нового ти дізнався сьогодні у школі?», вона буде відповідати вам що завгодно, аби ви не подумали, що вона не дізналася нічого нового.

  Так що ж робити батькам? Не акцентуйте увагу на результатах навчання - запитуйте дитину про її враження, зусилля і почуття. Розглянемо кілька альтернативних питань, які ви можете задавати дитині, коли вона повертається зі школи.

  

Питання, які можна задати дитині замість 

«Що ви вивчали сьогодні у школі?»

1. Що сьогодні було для тебе найбільш цікавим?

2. Чи був сьогодні момент, коли ти відчув себе спантеличеним? Що ти зробив у цій ситуації?

3. Що тебе сьогодні найбільше здивувало? Не спантеличило, а саме здивувало.

4. Якби ти сьогодні був більш зібраним (активним, уважним), що було б сьогодні по-іншому?

5. Коли ти сьогодні найбільше виявив творчі здібності?

6. Розкажи один кумедний, один корисний і один незвичайний факт, який ти сьогодні дізнався.

7. Що для тебе означає, що день у школі пройшов вдало? Як ти це відчуваєш?

8. Чому твої друзі ходять до школи? Що їм цікаво?

9. Хто сьогодні більше і краще працював на уроці - учитель чи учні?

10. Звідки ще ти міг дізнатися те, що сьогодні розповідав учитель на уроці?

11. Як учитель піклується про учнів на уроці?

12. Що ти сьогодні дізнався нового і звідки?

13. Про що б ти хотів дізнатися більше?

14. Що для тебе найважливіше з того, що ти сьогодні дізнався? Що ти не вважаєш важливим?

15. Чи був сьогодні момент, коли ти зважився на щось? Чим це закінчилося?

16. Що ти сьогодні дізнався з книг?

17. Що ти сьогодні дізнався від друзів?

18. Що ти сьогодні дізнався від учителя?

19. Що для тебе досі залишається незрозумілим?

20. Що з того, що ти сьогодні почув, тобі особливо запам'яталося?

21. Як ти думаєш, що ви будете завтра вивчати з математики (історії, географії)?

22. Як ти думаєш, як можна застосувати у житті те, що ти сьогодні дізнався?

23. Що тобі найбільше заважає в навчанні?

24. Яке відкриття ти для себе зробив сьогодні?

25. Як ти думаєш, навіщо потрібно вчити те, що ви сьогодні вчили?

«Статеве виховання дитини»

ЯК ТРЕБА ПОВОДИТИСЯ 

батькам, коли вони відповідають на запитання:

• Намагатися в жодному разі не демонструвати дитині свою розгубленість або що вам соромно.

• Будь-яким способом дати зрозуміти дитині, що її несподіване запитання нічим не відрізняється від багатьох інших.

• Не принижувати та не соромити дитину за те, що вона зачепила цю тему.

• Не вважати цю тему - з подвійним дном. Бути готовим до таких запитань і чекати на них, розуміючи, що вони необхідні, і що це наступна сходинка розвитку вашого малюка.

• Прагнути, щоб ваша дитина брала інформацію на такі теми у вас та вдома, а не на вулиці серед чужих людей, особливо ровесників.

Коли малюк не ставить подібних запитань, штучно створювати для нього такі умови.

• Давати відповіді на запитання, спираючись на вік та інтелект дитини.

• Не треба версій про капусту та лелеку!

• Не плутайте зумисне дитину!

• Не потрібно, щоб малюк відчув, що батьки з ним нещирі, коли підросте, і про все дізнався від сторонніх.

• Краще розкажіть йому про кохання!

ЯК НЕ ТРЕБА ПОВОДИТИСЯ 

батькам, коли вони відповідають дитині на запитання:

• Дати зрозуміти, що це запитання чомусь завело вас у глухий кут.

• Натякати, що запитання дитини - якесь заборонене, непристойне.

• Переривати всі такі запитання заборонами та соромити малюка за них.

• Ставити у куток, сварити, обурюватися тим, що дитина насмілилася питати про таке.

• Уникати відповідей, провокуючи дитину на пошук забороненої інформації поза межами дому, у старших дітей та підлітків.

• Відповідати занадто туманно, так, що дитина мимовільно захоче уточнень, роз'яснень.

• Смакувати цю тему.

• Необхідно пам'ятати про те, що заборонений плід - солодкий!

ЯК ТРЕБА ПОВОДИТИСЯ 

батькам при статевому вихованні:

• Прагнути допомогти дитині усвідомити її справжнє статеве «Я».

• Вчити хлопчика бути хлопчиком, дівчинку - дівчинкою.

• Не забувати, що відкриття фізіологічних відмінностей між хлопчиком та дівчинкою - шокуючі для дитини. Тому необхідно пояснити, що це норма, і хлопчики відрізняються від дівчаток так само, як мама від тата, бабуся від дідуся.

• Підкреслювати у потрібних ситуаціях природність фізіологічних відмінностей.

• У жодному разі не лякати дитину її тілесними відмінностями від малюків іншої статі.

• Не культивувати страх у дитини перед цими відмінностями.

• У жодному разі не вдягати хлопчика як дівчинку, а дівчинку - як хлопчика. Ніколи не забувайте про «дуалізм статевого потягу дитини»,

• Не пропагувати безстатеве виховання дитини і не перегинати палицю в інший бік, торкаючись цієї делікатної теми.

• Неправильне статеве виховання - шлях до різноманітних комплексів неповноцінності у вашої дитини.


ЯК НЕ ТРЕБА ПОВОДИТИСЯ 

батькам при статевому вихованні:

• Не надавати належного значення статевому вихованню дитини, відпускати це питання на самоплин.

• Робити статеве виховання безстатевим.

• Акцентувати найгостріші кути цієї проблеми, щоразу підкреслюючи її непристойність.

• Лякати малюка тілесними відмінностями між хлопчиком та дівчинкою та навіювати йому страх перед ними.

• Робити вигляд, що несхожість із малюком іншої статі -- це розплата за непослух.

• Наряджати дітей в одяг дітей протилежної статі.

• Провокувати, свідомо чи мимоволі, «дуалізм статевого потягу дитини».

• Намагатися виховувати хлопчика як дівчинку, а дівчинку - як хлопчика.


Дитяча  агресивність

Якщо дитина демонструє  агресивні   реакції,  це ще не  значить,  що  вона негативний учинок.

Агресія: за  і проти ( на  думку Генріха Перенса)

1. За

Агресія – самозахисна поведінка, наполеглива, неворожа, направлена на  досягнення  мети і  тренування.

Дитина в  цьому   випадку  поводиться  агресивно,  щоб  самоствердитися,  взяти гору в якійсь  ситуації,  а  також удосконалити  свій досвід.

Дитина  хоче щось  зробити, але в неї не виходить. Нормально. що  в цій ситуації  вона може розсердитися. Не треба  в цей момент сварити дитину.  Краще дати можливість  дитині «посердитися».

Наприклад покричати,  побити  боксерську  грушу або подушку,  порвати газету. А  потім  навчати, що  можна розсердитися і  сказати собі(Я все одно  зроблю це!). Тоді  обов'язково все  вийде. і  тоді  не  треба буде сердитися

2.Проти

Агресія   ворожа.  тобто злостива, неприємна  поведінка, така, що завдає болю оточенню. Ненависть, лють, задиркуватість,  бажання помститися  теж можуть  бути формою захисту погоджують  багато  особистих  проблем   і  змушують   страждати  оточення.

Окрім того. ворожа   агресивність може  викликатися   відвертим бажанням  завдати комусь болю  та  отримати від  цього особисте  задоволення.

Оскільки  агресивність  неоднорідна -  в різних  ситуаціях  треба  діяти по різному.  в одних  випадках треба  підтримувати  дитину, в  інших захистити  від  агресивності.

Наше  завдання -  навчитися  розбиратися   в  психологічних  особливостях дитячої  поведінки   та  допомогти дітям адаптуватися до  навколишнього світу

Що  в  наших   діях  може  викликати  агресивні  почуття  й  дії наших  дітей (На думку  відомого  психолога Ю.Б. Гіппенрейтер)

1.  Накази, команди

 «Припини негайно!» «Винеси  сміття!» «Швидко в  ліжко», !Щоб більше я цього не  чув» «Замовкни».

У цих категоричних висловах  дитина   відчуває не  повноту себе. Такі  слова викликають почуття   безправ'я  та  покинутості.

2. Попередження, застереження,  погрози

 «Якщо ти не  перестанеш  плакати я  піду», «Дивися щоб не стало гірше»,»Ще раз  це  повториться  я  візьму пасок»,»Не  прийдеш вчасно, тримайся…»

Погрози  і  попередження погані тим , за  частого повторювання діти до них звикають і перестають на них реагувати. Тоді  батьки  вид  слів  переходять до  діла і  швидко проходять шлях  від слабких   покарання  до сильніших,  а   часом  до жорстких!

3. Мораль,  повчання, проповіді.

 «Ти зобов'язаний поводитися так, як належить», «Кожна  людина повинна працювати»,  «Ти повинен  поважати  дорослих» Звичайно діти, з  подібних  фраз  не дізнаються  нічого нового.

4. Постійні  поради, намагання все вирішити за  дитину.

 «А  візьми і скажи…», «По-моєму  треба…», «Я б  на  твоєму місті..»,

Діти не  схильні  прислухуватися  до наших порад. А інколи взагалі  відверто  говорять «Без тебе знаю»

В кожній  дитині є  бажання  буди  незалежною, приймати  самостійні рішення. Кожного разу , коли ми радимо щось,ми ніби ми даємо їй зрозуміти, що  вона ще  мала  і  не досвідчена, а  ми розумніші  від неї, і  знаємо  все на перед.

5.  Докази, нотації, «лекції»

 «Варто мати на увазі що перед їжею потрібно мити руки», «Все через тебе», «Завжди ти ..»

Це викликає у дітей або активний захист (напади у відповідь, тощо), або нудьгу,розчарованість у собі, у своїх стосунках з батьками.

Спробуйте звертати увагу не тільки на негативні, а і на позитивні сторони,поведінки дитини .

Не  бійтеся , що похвальні слова, на її адресу зіпсують її.

6. Лайка,  висміювання.

 «Плакса-вакса», «Ну  просто бовдур»…

І  справді  хто з нас  любить щоб їх «виводили на  чисту воду»?За цим може  настати бажання уникнути  контакту. Утримуватися в розмові від запитань дуже важко. і  все таки  потрібно постаратися і  змінити  питальні  речення  на  стверджувальні.

8. Співчуття  на  словах,  вмовляння

Звичайно  дитина  потребує співчуття ю І все таки є  ризик, що слова « я  тебе  розумію…»,  прозвучать надто  формально. Може, замість цього  промовчати, притиснувши дитину   до себе.

9.  Ігнорування

 «Відчепися!» «Не до тебе..», тощо

Як   ми можемо допомогти дитині

Поведінка-це  ще  не проблема. це  тільки  ключ до  неї.

Якщо дитина  поводиться  агресивно-це означає, що загорілося  червоне  світло. Так  само я  і  при переході  вулиці, вам  варто зупинитися,  і  поміркувати, що дитина переживає таке, що змушує її  діяти  агресивно

Коли  дитина поводиться агресивно

1.   З'ясуйте  для себе у яких  ситуаціях, дитина поводить  себе агресивно.

2.   Навчайте  дитину висловлювати свої почуття відкрито. Гнів  та агресивність-це нормальні природні почуття , головне  як ми  їх сприймаємо та виражаємо

3. Установіть  чіткі  та незмінні межі  поведінки. Переконайтеся, що дитина розуміє:ворожі,агресивні, неприпустимі дії .

4.   Пам'ятайте, що  ваші дії - головний взірець для наслідування!!!

 

 



Пам'ятка для батьків

1.     Не порівнюйте дитину з іншими дітьми , особливо якщо вона є менш успішною, ніж інші діти.

2.     Частіше використовуйте тілесний контакт.

3.     Сприяйте підвищенню самооцінки дитини, частіше хваліть її, але так, щоб вона знала, за що.

4.     Частіше звертайтеся до дитини на ім’я.

5.     Демонструйте зразки впевненої поведінки, будьте в усьому прикладом дитині.

6.     Не ставте до дитини завищених вимог.

7.     Будьте послідовні у вихованні дитини.

8.     Намагайтеся робити дитині якнайменше зауважень.

9.     Використовуйте покарання лише в крайніх випадках.

10.   Не принижуйте дитини, караючи її.



Десять заповідей для мами і тата майбутнього першокласника 

• Починайте «забувати» про те, що ваша дитина маленька. Давайте їй посильну роботу дома, визначте коло її обов’язків. Зробіть це м’яко: «Який ти в нас уже великий, ми навіть можемо довірити тобі помити посуд». 

• Визначте загальні інтереси. Це можуть бути пізнавальні інтереси (улюблені мультфільми, казки, ігри), так і життєві (обговорення сімейних проблем). 

• Залучайте дитину до економічних проблем родини. Поступово привчайте порівнювати ціни, орієнтуватися в сімейному бюджеті (наприклад, дайте гроші на хліб і на морозиво, коментуючи суму на той й на інший продукт). 

• Не лайте, а тим більше – не ображайте дитини в присутності сторонніх. Поважайте почуття й думки дитини. На скарги з боку навколишніх, навіть учителя або вихователя, відповідайте: «Спасибі, ми обов’язково поговоримо на цю тему». 

• Навчіть дитину ділитися своїми проблемами. Обговорюйте з нею конфліктні ситуації, що виникли з однолітками і дорослими. Щиро цікавтеся її думкою, тільки так ви зможете сформувати в неї правильну життєву позицію.

• Постійно говоріть з дитиною. Розвиток мовлення – запорука гарного навчання. Були в театрі (цирку, кіно) – нехай розповість, що більше всього сподобалося. Слухайте уважно, ставте запитання, щоб дитина почувала, що вам це цікаво.

• Відповідайте на кожне запитання дитини. Тільки в цьому випадку її пізнавальний інтерес ніколи не згасне. 

• Постарайтеся хоч іноді дивитися на світ очима вашої дитини. Бачачи світ очима іншого – основа для взаєморозуміння.

• Частіше хваліть вашу дитину. На скарги про те, що щось не виходить, відповідайте: «Обов’язково вийде, тільки потрібно ще раз спробувати». Формуйте високий рівень домагань. І самі вірте, що ваша дитина може все, потрібно тільки допомогти. Хваліть словом, усмішкою, ласкою й ніжністю. 

• Не будуй те ваші взаємини з дитиною на заборонах. Погодьтеся, що вони не завжди розумні. Завжди пояснюйте причини ваших вимог, якщо можливо, запропонуйте альтернативу. Повага до дитини зараз – фундамент шанобливого ставлення до вас тепер і в майбутньому.

   Методичний порадник для батьків "Вчимося розумiти #темперамент дитини" Всі ми народжуємося з унікальною сумішшю рис, що складають наш темперамент. Важливо навчитися розуміти відмінності й опанувати уміння краще пристосовувати свій #темперамент до темпераменту наших дітей. Ми можемо також навчити своїх дітей, як працювати над власним темпераментом, аби допомогти їм жити у злагоді з іншими людьми. (Всеукраїнський фонд "Крок за кроком").