Pozvani predavači / Keynote speakers 

prof. dr. sc. Snježana Dobrota

Filozofski fakultet u Splitu

Kulturna inteligencija, interkulturna efikasnost i dob kao prediktori glazbenih preferencija studenata – mjesto i uloga interkulturnoga glazbenog obrazovanja 

Snježana Dobrota rođena je 25. listopada 1972. godine u Splitu. Doktorirala je 2008. godine na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Od 1994. do 1997. godine bila je zaposlena u Glazbenoj školi Jakova Gotovca u Sinju, a od 1997. godine na Visokoj učiteljskoj školi Sveučilišta u Splitu (današnji Odsjek za učiteljski studij Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu), u zvanju predavača, višeg predavača, docenta, izvanrednog i redovitog profesora. Bila je mentorica na više od 100 diplomskih radova te na tri doktorska rada.  Njeni istraživački interesi usmjereni su prema glazbenoj pedagogiji, interkulturalnom glazbenom obrazovanju i psihologiji glazbe. Autorica je dvije knjige te velikog broja znanstvenih i stručnih radova. Sudjelovala je na više znanstvenih i stručnih skupova i seminara u zemlji i inozemstvu te je bila suradnica na tri znanstvena projekta. Glavna i odgovorna je urednica časopisa Školski vjesnik: časopis za pedagogijsku teoriju i praksu te članica uredništva časopisa Theoria, Pregled: časopis za društvena pitanja i Glasbenopedagoški zbornik Akademije za glasbo v Ljubljani. Stalni je recenzent brojnih domaćih i međunarodnih časopisa. Članica je Matičnog odbora za interdisciplinarno područje (znanost; umjetnost), Ispitnog povjerenstva za polaganje stručnih ispita te aktivno sudjeluje kao predavač na seminarima u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje.

prof. dr. sc. Smiljana Zrilić

Sveučilište u Zadru, Odjel za izobrazbu učitelja i odgajatelja 

Imam disgrafiju - napisao sam da šetamo kaleralgom i dobio 1

Prof. dr. sc. Smiljana Zrilić redovita je profesorica na Odjelu za izobrazbu učitelja i odgojitelja Sveučilišta u Zadru, gdje predaje kolegije: Inkluzijski odgoj i obrazovanje, Pedagogija djece s posebnim potrebama, Specifične teškoće učenja, Poremećaji u ponašanju djece rane i predškolske dobi, te Daroviti učenici. Područja znanstvenog interesa su joj inkluzija i odgoj i obrazovanje djece s posebnim potrebama. Napisala je oko stotinu znanstvenih i stručnih radova, sveučilišni priručnik Djeca s posebnim potrebama u vrtiću i nižim razredima osnovne škole, sveučilišni udžbenik Djeca s teškoćama u inkluzivnom vrtiću i školi – Suvremeni pristup i metode učenja, te u koautorstvu sveučilišni udžbenik Integralan pristup darovitosti – perspektiva u odgoju i obrazovanju. Izlagala je na više od 50 znanstvenih i stručnih skupova, kako u zemlji tako i u inozemstvu. Kao pročelnica Odjela za izobrazbu učitelja i odgojitelja organizirala je dvije konferencije, te bila glavna urednica dvaju zbornika radova proizišlih s tih konferencija: Suvremeni pristup odgoju i obrazovanju darovite djece i učenika i Indentitet i različitost u odgoju i obrazovanju.

Osim znanstvenih radova piše i stručne vezane za rani i predškolski odgoj. Napisala je slikovnicu za djecu predškolske dobi U šumi žive, pogodi im ime.

prof. dr. sc. Irella Bogut

Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku

Aktivno uključivanje studenata u procesu rehabilitacije djece potpomognute konjima 

Prof. dr. sc. Irella Bogut, predsjednica je Katedre za prirodoslovlje na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku i zamjenica voditeljice poslijediplomskog (doktorskog) studija Obrazovne znanosti i perspektive obrazovanja. Bila je suradnica na 15 međunarodnih i domaćih projekata (Zaštita voda rezervata Kopački rit, Revitalizacija područja Križnice, Pacemaking the education and employment: answers to new shallenges and opportuinites, Fostering use of renewable energy sources and waste to energy concept through targeted actions and raising of environmental awareness i dr.). Sudjelovala je na brojnim skupovima na kojima je održala pozvana, usmena i posterska priopćenja. Objavila je više od 60 znanstvenih i stručnih radova, autorica i suatorica je više od 30 objavljenih obrazovnih materijala. Članica je uredništva časopisa Educatio biologiae i Pannoniana te zborničke periodike Kopački rit – jučer, danas, sutra. Članica je Alumni BiolOs, Hrvatskog udruženja saltkovodnih ekologa (HUSEk) i International Association of Environmental Scientists and Professionals (IASP).

izv. prof. dr. sc. Jerneja Herzog

Sveučilište u Mariboru, Pedagoški fakultet

Likovna umjetnost kao pedagoško-metodički potencijal u školskom i predškolskom okruženju

Jerneja Herzog, University of Maribor, Faculty of Education

Jerneja Herzog PhD is an associate professor of special didactics in the field of fine arts at the Faculty of Education, University of Maribor. As a visiting professor, she has lectured at many universities abroad. She is the author and co-author of numerous scientific and professional articles and monographs. She coordinated several projects. For her achievements in 2019 she received the Rector's Award for Outstanding Scientific Research and Pedagogical Achievements and in the same year as the coordinator of the project group the state award honorary Valvasor Award for research work in the field of blind and partially sighted. Her research interests include the field of artistic creativity and artistic abilities at various stages of development of children, pupils and high school students, artistic appreciation, contemporary fine arts in various curricula, bringing art and cultural heritage closer to vulnerable groups. She is a reviewer in many reputable foreign journals and technical editor of the Journal of Elementary Education.

doc. dr. sc. Marijana Županić Benić

 Sveučilište u Zagrebu, Učiteljski fakultet

Stvaralaštvo djece u mladih integriranjem likovnosti i novih medija

Marijana Županić Benić docentica je na katedri Umjetničkog područja na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, te voditeljica izvanrednog studija Ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. Doktorirala je pedagogiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Umjetničkim i umjetničko- pedagoškim radom bavi se više od dvadeset i pet godina. Bila je izvođač i autor (kreatorica lutka, scenografkinja) u kazališnim predstavama, te je izlagala radove na samostalnim i mnogim međunarodnim i skupnim izložbama. Članica je ULUPUH-a, UNIMA-e i HDLU-a te INSEA-e. Autorica je knjige „O lutkama i lutkarstvu“ (2009) i „Lutka/r/stvo i dijete“(2019). Suosnivačica je međunarodne umjetničko-znanstvene konferencije „Arts and creativity in education“ (ACE Zagreb). 2022. pokrenula je i osnovala Lutkarski festival Učiteljskog fakulteta LUF UF. Uz umjetnički rad aktivno se bavi i znanstvenim radom. Područja njezina znanstvenog interesa su metodika likovne kulture, istraživanja u umjetničkom području, kompetencije učitelja i odgojitelja, lutkarstvo i scenska umjetnost, različiti pedagoški pravci i pristupi u poticanju i razvoju dječjeg likovnog stvaralaštva. Objavila je više od 40 znanstvenih i stručnih članaka u časopisima i zbornicima iz područja pedagogije, te 6 poglavlja u znanstvenim knjigama. Sudjeluje i izlaže znanstvene radove na međunarodnim znanstvenim konferencijama.