Galeria

Wakacyjna fotorelacja

Lody, lody dla ochłody!

„W dni słonecznie, w dni pogody,
zjadaj lody dla ochłody!”

Korzystając ze słonecznej pogody przedszkolaki wybrały się na lody. 24 czerwca wspólnie świętowaliśmy zakończenie roku w przedszkolu. Każdy łakomczuszek wybrał sobie swój ulubiony smak. Po degustacji spacerkiem wróciliśmy do przedszkola.

„Bezpieczne wakacje” – spotkanie z policjantem

17 czerwca 2021 roku przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z panem policjantem. Wakacje tuż, tuż. Dzieci spędzą lato w miłej atmosferze, jednak bezwzględnie muszą pamiętać o zasadach bezpiecznego wypoczynku. Dzielnicowy asp. szt. Bogusław Król przeprowadził prelekcję na temat bezpieczeństwa. Nasz gość przypomniał dzieciom o zasadach bezpiecznego poruszania się na drodze i właściwego przechodzenia przez jezdnię. Dzieci dowiedziały się jak rozważnie korzystać z kąpielisk w okresie zbliżających się wakacji. Nasze Pszczółki, Biedroneczki i Bystrzaki miały okazję utrwalić numery alarmowe. Radiowóz policyjny wzbudził prawdziwe zainteresowanie maluszków. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Na zakończenie dzieci obiecały stosować się do wskazówek i przepisów podanych przez funkcjonariusza. Pan policjant życzył wszystkim przedszkolakom i paniom bezpiecznych, udanych i słonecznych wakacji.

Bardzo dziękujemy za spotkanie!

„ Rzepka” Juliana Tuwima

16 czerwca 2021 roku przedszkolakom miłą niespodziankę sprawili dziadkowie i rodzice z Brunar. Z okazji Dnia Dziecka przygotowali piękny występ teatralny „Rzepka” Juliana Tuwima. Nasi goście wykazali się ogromnym talentem aktorskim oraz kreatywnością w przygotowywaniu strojów i scenografii. Dzieci były zachwycone niespodzianką. Muzyka, która akompaniowała postaciom występującym na scenie sprawiła, że cały spektakl był świetną zabawą. Serdecznie dziękujemy za cudowny występ.

Dzień Dziecka

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

Były wspólne pląsy i tańce, zawody sportowe, zajęcia rytmiczne, zabawy z chustą animacyjną, rysowanie kredą na asfalcie, wspólny grill, zabawy na placu przedszkolnym. Nie zabrakło piniaty urodzinowej wypełnionej słodkościami. Swoje urodziny obchodził Kubuś z grupy Biedroneczki. Rodzice dla swoich pociech przygotowali prezenty. Panie w przedszkolu życzyły dzieciom wiele radości, słońca i uśmiechu na twarzy, dziecięcej wiary w rzeczy niemożliwe, nieustannie otaczającej miłości najbliższych.

Swoich Rodziców kochamy i życzenia im składamy

Mama i tata to słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Co roku w naszym przedszkolu panie pomagają dzieciom wyrazić ich miłość do rodziców. Są życzenia, wierszyki, piosenki oraz upominki dla mamy i taty.

Skąd się biorą produkty ekologiczne?

Czas spędzony w przedszkolu to najważniejszy czas na kształtowanie się wielu postaw determinujących przyszłe zachowania. Stąd też ważne jest edukowanie dzieci w różnych aspektach życia, w tym również w zakresie prawidłowego żywienia. Biedroneczki brały aktywny udział w programie pt. Skąd się biorą produkty ekologiczne? Dzieci poznały znaczek produktów ekologicznych, oglądnęły film edukacyjny i dowiedziały się wiele na temat rolnictwa ekologicznego, doskonaliły umiejętności wyboru produktów ekologicznych. Wspólnie przeanalizowaliśmy piramidę zdrowego żywienia oraz zasady higieny.

Dzień Dinozaura

26 lutego 2021r. Dzieci z grupy Biedroneczki obchodziły Dzień Dinozaura. Przenieśliśmy się w czasie do ery dinozaurów. Poznaliśmy ich historię oraz hipotezy wyginięcia tych prehistorycznych gadów. Oglądnęliśmy także „Opowieść o dinozaurach”, która była trochę nietypowa, ale bardzo się dzieciom spodobała, przede wszystkim dlatego, że mimo wielu trudnych sytuacji w końcu dobrze się skończyła.

Jak oddychamy?

Oddychanie to nieodłączny proces naszego życia. Wspólnie z przedszkolakami porozmawialiśmy o tym, do czego potrzebujemy powietrza, w jaki sposób oddychamy i jak wygląda nasz układ oddechowy. Każdy przedszkolak miał szansę manipulacji modelem człowieka, wnikliwej analizy i obserwacji poszczególnych organów. Bardzo spodobał się wszystkim film pt. Było sobie życie. Dzieci miały okazję zobaczenia działania naszego organizmu „od środka”. Zwróciły uwagę, że należy szczególnie dbać o to, by do naszej buzi nie trafiały zarazki, wirusy i bakterie, które często przebywają na naszych dłoniach lub po prostu w powietrzu. Przy okazji porozmawialiśmy o tym, jak ważna jest też odpowiednia dieta i higiena. Szczególnie spożywanie warzyw i owoców, które mają mnóstwo składników odżywczych i witamin, a które dodają nam sił i energii. Ważny jest także sposób w jaki oddychamy, zwłaszcza podczas wykonywania ćwiczeń oddechowych. Pamiętamy, że powietrze nabieramy nosem, a wypuszczamy ustami. Prawidłowy sposób oddychania ma także ogromny wpływ na aparat mowy dzieci. To nieodzowny element terapii logopedycznej.

Dzień Kota i Psa

Biedroneczki 17 lutego 2021 r świętowały w przedszkolu Dzień Kota i Psa. Dzieci opowiadały o swoich pupilach oraz utrwaliły wiadomości dotyczące pielęgnacji i żywienia zwierząt. Była to również okazja do poznania pracy weterynarza. Poznaliśmy różne rasy kotów i psów, a na koniec wykonaliśmy prace plastyczne. Teraz dzieci wiedzą, że dzień ten został ustanowiony po to, aby zwrócić naszą uwagę na pomoc bezdomnym zwierzętom.

Zabawa noworoczna

Styczeń to czas bali noworocznych. Tak też było w grupie Biedroneczek. Przedszkolaki przebrane za różne postacie tańczyły, śpiewały i bawiły się przy ulubionych hitach przedszkolnych. Był to wyjątkowy czas, gdyż odwiedziliśmy grupę Bystrzaków, a oni nas, a nic nie sprawia takiej radości jak wspólna zabawa w trochę innym niż zwykle towarzystwie. Na koniec wykonaliśmy zdjęcia na pamiątkę tego wspaniałego wydarzenia.

Walentynki

Walentynki w przedszkolu to czas miłości i przyjaźni. To jeden z dni nietypowych najbardziej lubianych przez dzieci, ale również to czas na udział w różnych zabawach. Dlatego właśnie nie mogło zabraknąć sercowych kolorowanek oraz własnoręcznie zrobionych walentynek. Dowiedzieliśmy się również wiele istotnych faktów, przede wszystkim, że serce to organ niezbędny do życia, którego możemy poczuć i posłuchać. Próbowaliśmy wyjaśnić co to znaczy kogoś kochać.

Tłusty Czwartek

„Był sobie pączek co nie miał rączek…”

11 lutego 2021 r obchodziliśmy w przedszkolu Tłusty Czwartek. To bardzo lubiany przez dzieci dzień. Tak, jak każe tradycja każdy w ten dzień powinien zjeść pączka. Tak też było w naszym przedszkolu.

Każdy ma swój ulubiony sposób na pochłonięcie tego smakołyka. Jedni najpierw zlizują cukier puder, inni pożerają pączka niczym „pączkowy potwór”, jeszcze inni wydłubują palcem marmoladę, ale przecież każdy sposób jest dobry na tak smakowity kąsek.

W kosmosie

W lutym poznawaliśmy kosmos, rozmawialiśmy o planetach, gwiazdach, kometach i galaktykach. Odbyliśmy również kosmiczną podróż rakietą, którą sami stworzyliśmy. Dzieci z dużym zaangażowaniem włączyły się w budowę ogromnej rakiety, przepięknie ją ozdobiły, a następnie każdy mógł na chwilę zostać dzielnym kosmonautą i odbyć „podróż na odległe planety”, a przy okazji spotkać się z ufoludkami.

Tydzień Bajek Polskich

Dzieci uczestniczyły w projekcie pt. Tydzień Bajek Polskich. Był to czas wyjątkowy, gdyż mieliśmy okazję poznać bajki, które oglądali nasi rodzice, a nawet dziadkowie. Mieliśmy okazję wejść w różne role np. prezentera pogody. Towarzyszyła nam przy tym świetna zabawa. Wspólnie napisaliśmy list do Misia Kudłatka.

Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to dzień wyjątkowy, zarówno dla wnucząt, jak i dla dziadków. Z tej okazji, jak co roku w naszym przedszkolu przygotowaliśmy laurki. Przez cały tydzień przygotowywaliśmy się do tego święta. Rozmawialiśmy o naszych babciach i dziadziach, jakie mają imiona, zainteresowania, jak spędzamy z nimi czas. Wykonaliśmy także piękne prace plastyczne. To były naprawdę wspaniałe dni, pełne uśmiechu, radości i dumy.

Dzień Bałwana

Wszyscy wiemy, że z zimą i ze śniegiem kojarzy nam się bałwan. 18 stycznia obchodziliśmy jego święto. Uczestniczyliśmy w zabawach na śniegu, kolorowaliśmy bałwanki, dokonywaliśmy prostych obliczeń matematycznych i wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie z Olafem.

Pierwszy Dzień Zimy

21 grudnia 2020 r obchodziliśmy w przedszkolu Pierwszy Dzień Zimy. Tego dnia otrzymaliśmy tajemniczy list, a dotarliśmy do niego po śladach. Okazało się, że list pozostawiła nam Pani Zima. Pomimo niskich temperatur i krótkich dni jest to jedna z ulubionych przez dzieci pór roku, przede wszystkim z powodu padającego śniegu. Niestety w tym roku nie mieliśmy przyjemności go podziwiać, a nawet się na nim bawić. Pani Zima, wyjaśniła nam, dlaczego w tym roku nie możemy cieszyć się śniegiem. Była bardzo zadowolona, że wykonujemy dla niej różne zadania: układamy obrazki z części, zadania matematyczne, układamy bałwanki według wzoru i co najważniejsze, że zrobiliśmy dla Pani Zimy, czapkę, rękawice oraz szalik, na mroźne dni.

Dzień Guzika

12 grudnia wypada bardzo ciekawe święto - Dzień Guzika. My w przedszkolu obchodziliśmy je 14 grudnia. To nietypowe święto zapisało się w naszym przedszkolnym kalendarzu na dobre. Najpierw uczestniczyliśmy w guzikowej zabawie z minkami, później wysłuchaliśmy bajki o niezwykłym guziku, pokazując jej fragmenty, a następnie wykonywaliśmy różne guzikowe karty pracy. Okazało się, że zabawa guzikami może być naprawdę interesująca! Przede wszystkim ćwiczyliśmy nasze umiejętności matematyczne, a oprócz tego układaliśmy przeróżne wzory i kształty wykorzystując wyobraźnię.

Mikołajki

Najbardziej wyczekiwanym dniem w przedszkolu jest dzień wizyty Świetego Mikołaja. Właśnie nadszedł ten dzień i w naszej grupie zawitał wspaniały gość. Czas oczekiwania umiliły tańce, piosenki oraz wesołe zabawy w kole. Święty Mikołaj wyjaśnił, że w tym roku wygląda trochę inaczej niż zwykle, dlatego, że mamy pandemię wstrętnego koronawirusa, ale zawsze pamięta o dzieciach i tym razem nas nie zawiódł i przybył z workiem pełnych prezentów. Zdjęcia zrobione z Mikołajem to będzie wspaniała pamiątka. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków. Mikołaju dziękujemy i zapraszamy do nas za rok! Mamy nadzieję, że już bez maseczki.

Dzieci uczą rodziców

Kolejny rok uczestniczymy w akcji „Dzieci uczą rodziców”, której celem jest wsparcie procesu edukacji najmłodszych, a także zachęcenie ich do rozmowy z rodzicami na tematy będące przedmiotem zajęć. Oglądamy przygotowane prezentacje, rozmawiamy, a także wykonujemy zaplanowane zadania. I co najważniejsze nasze przedszkolaki potrafią opowiedzieć rodzicom, jak spędziły dzień w przedszkolu.

Świąteczna Paczka

Pomimo pandemii po raz trzeci zorganizowaliśmy akcję pomocy osobom potrzebującym z naszej miejscowości przeprowadzając zbiórkę żywności oraz środków czystości. Nasi uczniowie, przedszkolaki, ich rodzice, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół jak zwykle nie zawiedli. Wielkimi paczkami obdarowano 6 rodzin i osób samotnych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i dobre serce!

Cieszymy się, że wywołaliśmy uśmiech na czyjejś twarzy!

Andrzejki

30 listopada 2020 r. obchodziliśmy w przedszkolu andrzejki, które zapewne każdemu kojarzą się z wróżbami. Tego dnia w przedszkolu dzieci mogły zaprezentować swoje przepiękne stroje. Andrzejkowe wróżby rozpoczęliśmy od kubeczkowej zabawy. Dzięki niej dowiedzieliśmy się, co nas czeka w najbliższym czasie. Nie zabrakło tradycyjnego układania w rzędzie bucików. Mieliśmy również inne atrakcje jak taniec z miotłą, który przyniósł „Biedroneczkom” mnóstwo uśmiechu i radości. Nasza „nowa koleżanka” - Miotła była wręcz zachwycona pląsami dzieci. Świetnie bawiliśmy się przy tańcu z balonami, a następnie wykorzystaliśmy je do odczytania znajdujących się w środku przepowiedni. Pękające balony wystrzeliwały wróżbami. Oczywiście dzięki niezawodnym rodzicom przedszkolaki uczestniczyły w wyśmienitym poczęstunku. Na zakończenie tańczyliśmy w kole do przedszkolnych przebojów: „Baby shark”, „Kaczuchy”, „Chu chu ua”, „veo, veo” i wielu wielu innych.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Miękki, puchaty, z klapniętym uszkiem czy wielkimi oczkami. 25 listopada przypada przesympatyczne święto - Światowy Dzień Pluszowego Misia. Trudno zaprzeczyć, że pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego malucha, jedyna przytulanka na otarcie łez i ukochana "podusia" do snu. O tym święcie, nie zapomniały także przedszkolaki z grupy „Biedroneczki”. Tego dnia wszystkie zabawy i zajęcia „kręciły się” wokół misia, były „misiowe puzzle”, quiz o misiach, misiowy masaż itp. W odwiedziny przyszedł też z III klasy, nieco osamotniony, Miś Xawery - uczestnik projektu Misiowe Podróże po Polsce, który również uczestniczył w zabawach i towarzyszył nam w posiłkach.

Zajęcia rozwijające inteligencję, refleks, koncentrację, sprawność ruchową, podzielność uwagi

Bogata i różnorodna stymulacja we wczesnym dzieciństwie ma wpływ na rozwój uzdolnień u dzieci. Wczesne wspomaganie różnych funkcji myślowych i sprawnościowych dzieci, już w początkowej fazie edukacji, czyli edukacji przedszkolnej, jest bardzo ważne. Wszechstronny rozwój osobowości dziecka jest więc priorytetowym zadaniem każdego przedszkola, a wspomagany przez zajęcia dodatkowe pozwala na poszerzenie horyzontów intelektualnych dzieci. Praca w małych grupach wpływa na lepszą koncentrację na różnorodnych zadaniach. Nic jednak nie pozostaje w pamięci dzieci tak, jak świetna zabawa, a one mimowolnie zdobywają wiedzę oraz nowe umiejętności.

Dzień Kredki

W listopadzie obchodziliśmy Dzień Kredki. Dzieci bardzo lubią to święto, gdyż często mają z nimi do czynienia. Przypomnieliśmy sobie różne rodzaje kredek: ołówkowe, świecowe, pastele itp. Wysłuchaliśmy piosenki pt. „Kolorowe kredki” oraz bajki Małgorzaty Musierowicz pt. „Kredki”. Dokonywaliśmy prostych zadań matematycznych przy użyciu kredek: segregowaliśmy według kolorów, długości, grubości, a nawet przeliczaliśmy. Układaliśmy figury oraz obrazki kredkowe. Oczywiście kolorowaliśmy też kredkami.

Listopadowa pogoda

Biedroneczkom nie straszna jest żadna pogoda, ale trzeba przyznać, że chyba słońce nas bardzo polubiło, bo towarzyszy nam przy każdym przedszkolnym spacerze. Tym razem wykorzystaliśmy listopadowe promienie słońca oraz rześkie powietrze do zabaw na placu przedszkolnym. Każda chwila spędzona na powietrzu jest dla nas bardzo cenna.

Dzień Jeża

Jednym z listopadowych świąt, jakie obchodziliśmy w przedszkolu był Dzień Jeża. Dzieci dowiedziały się, że jeż to gatunek chroniony. Przez cały dzień towarzyszyły im sylwety jeży na głowach. Poszerzyły wiadomości o środowisko naturalne w jakim żyją jeże, sposób odżywiania, poruszania się, a także przygotowania do zimy. Bawiliśmy się w ulubioną zabawę jeżową „Na dywanie siedzi jeż”. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania „Tuptuś i Mruczysław” z serii „Najpiękniejsze Bajki o zwierzętach” oraz dokonywały prostych obliczeń matematycznych. Na zakończenie wykonały ziemniaczanego jeżyka.

Dzień postaci z bajek

Biedroneczki uczestniczyły w spotkaniu w Bajkowej Krainie, do której wiodła piosenka „Witajcie w naszej Bajce..”. Przepięknie przebrane przedszkolaki opowiadały o swoich ulubionych bajkach i bohaterach. Oglądnęły bajkę braci Grimm o „Czerwonym Kapturku” i zwróciły uwagę na morał z niej płynący. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to wspaniała okazja do pielęgnowania nawyków czytelniczych, dlatego dzieci wysłuchały i oglądnęły teatrzyk o „Trzech świnkach”. Rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajki po rekwizycie i fragmencie książki. Uczestniczyły w zabawie tanecznej.

Narodowe Święto Niepodległości połączone z akcjami: „Szkoła do Hymnu” i „Dzieci uczą rodziców”

10 listopada o godz. 11:11 Biedroneczki wzięły udział w akcji MEN „Szkoła do Hymnu”. To kolejne wydarzenie, które zaczyna wpisywać się w tradycje naszej placówki. Ma ono jednak duże znaczenie w związku z tym, że już od najmłodszych lat wpajamy dzieciom szacunek do naszej Ojczyzny także tej małej - naszej, w której żyjemy na codzień. Organizacja Centrum Rozwoju Lokalnego tworząca akcję „Dzieci uczą rodziców” przygotowała pierwszą lekcję pod hasłem Młody Patriota złożoną z ciekawej prezentacji dla dzieci, a także kilku zadań do wykonania. Dla nas nie stanowiły one największej trudności, gdyż wiemy, jakie są symbole narodowe, kim był Józef Piłsudski, kto to jest patriota i co to znaczy, że Polska odzyskała niepodległość.

I międzynarodowa edycja V ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie

Już kolejny rok uczestniczymy w akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Niestety w tym roku nie mogliśmy zaprosić do nas wyjątkowego gościa, ale to nie przeszkodziło nam, by aktywnie uczestniczyć w tym wydarzeniu. Sami „czytaliśmy” interesujące nas książki, a następnie wysłuchaliśmy bajki terapeutycznej M.Molickiej „Bajka o pszczółce”. Dzięki historii o małej pszczółce dzieci mogły zauważyć, że każdy z nas ma mocne strony i warto uwierzyć we własne siły, możliwości i predyspozycje.

Dzień Poczty, Listonosza

16 października obchodziliśmy Dzień Poczty Polskiej, jak również Dzień Listonosza. Była to doskonała okazja do poznania zawodu listonosza oraz jego obowiązków. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, chętnie opowiadały o swoich doświadczeniach, wizytach na poczcie. Poznały drogę listu/paczki, zapoznały się z różnymi drukami pocztowymi, strojem listonosza oraz samodzielnie stworzyły kartkę pocztową. Chętnie uczestniczyły w zabawie: mała Poczta wcielając się przy tym w różne role.

Światowy Dzień Mycia Rąk

15 października obchodziliśmy wraz z Małym Misiem Światowy Dzień Mycia Rąk. Celem obchodów było przede wszystkim uświadomienie dzieciom, jak duże znaczenie ma to dla zdrowia, gdyż chroni nas przez wirusami, zarazkami, a co za tym idzie różnymi chorobami. Wspólnie przypomnieliśmy zasady mycia rąk zwłaszcza, że należy pamiętać o każdych zakamarkach.

W związku z sytuacją epidemiczną ten dzień ma szczególne znaczenie dla przedszkolaków, jednak nie zapomnieliśmy przy tym o dobrej zabawie poprzez rozwiązywanie ciekawych zagadek, kolorowanie obrazków oraz ćwiczeń praktycznych.

Biedroneczki „zwiedzają świat”

Korzystając z wolnej chwili, według propozycji dzieci, postanowiliśmy wybrać się w „podróż dookoła świata”. W tej wspaniałej przygodzie towarzyszył nam globus interaktywny. Oglądaliśmy zwierzęta w 3D występujące w różnych częściach świata, wysłuchaliśmy kilku ciekawostek oraz hymnów. Ta pomoc doskonale wpływa na umiejętność logicznego myślenia oraz rozwój obserwacji i pamięci dzieci. Na pewno nie raz będzie nam towarzyszył w poznawaniu kolejnych ciekawych miejsc na naszej Ziemi.

Święto Komisji Edukacji Narodowej

Ten dzień ściśle związany jest z wszystkimi pracownikami oświaty. W tym roku niestety nie mogliśmy uczestniczyć w uroczystej akademii jak dotychczas. Przy użyciu projektora oglądaliśmy nagrane przez naszych starszych kolegów przedstawienie. Mimo tak trudnej sytuacji staraliśmy się, aby to święto było dla wszystkich wyjątkowe i miłe. Dzieci uczestniczyły w różnych zabawach, tańczyliśmy i śmialiśmy się przy tym do łez. Rozmawialiśmy na temat pracy nauczyciela, co niewątpliwie dla niektórych było zaskoczeniem, gdyż dzieci pytały: A Pani w ogóle pracuje? Na prawdę? To było dosyć zabawne spostrzeżenie. Następnie dzieci narysowały porter swojej pani, złożyły piękne życzenia, a ich uśmiech był szczerym i najpiękniejszym prezentem tego dnia. Bardzo dziękuję Rodzicom za przekazywane życzenia i upominek, ale przede wszystkim dobre słowa, dodające otuchy i docenienie wkładu pracy.

Europejski Tydzień Kodowania – #CodeWeek2020

Tydzień Kodowania wchodzi w tradycje naszej placówki. Cała szkoła oraz przedszkole uczestniczyły czynnie w aktywnościach związanych z jego założeniami. Biedroneczki również brały udział w cyklicznych zajęciach dotyczących nauki programowania. Świętowanie polegało przede wszystkim na świetnej zabawie. W codziennej pracy wykorzystywaliśmy różnorodne narzędzia technologii informacyjno-komunikacyjnej. Dzieci dowiedziały się, że naszym życiu funkcjonuje wiele kodów: w codziennych czynnościach, matematyce, muzyce, przyrodzie… Bawiliśmy się wspólnie w kodowanie na dywanie, korzystaliśmy z maty do kodowania oraz wykonywaliśmy proste ścieżki, kolorując ilustracje według określnego kodu. Bawiliśmy się też w detektywów łamiących szyfry. Na j.angielskim dzieciom towarzyszył robot Photon. Zajęcia z programowania to czas aktywności umysłowej, nauki pracy w grupie, rozwoju logicznego myślenia i świetnej zabawy!

Zbieramy liście

Korzystając z ostatnich promieni słońca i uroków jesieni wybraliśmy się na spacer w poszukiwaniu kolorowych liści, z których poźniej powstały piękne wiewiórki. Ogony naszych wiewiórek tworzyły piękne liściaste bukiety, natomiast tułów została pięknie pokolorowana pastelami.

Zabawy

Codziennym rytuałem w przedszkolu są zabawy i to różnego rodzaju: ruchowe, integracyjne, konstrukcyjne, tematyczne itp. Czasami wykorzystujemy ciekawe pomoce dydaktyczne w celu uatrakcyjnienia i urozmaicenia tych zabaw. Chusta oraz mata są rewelacyjne, zawsze wyzwalają u dzieci ogrom energii oraz emocji. Szczególnym powodzeniem cieszą się różnego rodzaju wyścigi. Oto kilka zdjęć z naszych zajęć.

Dzień Drzewa

Ten wyjątkowy dzień poświęcony jest ochronie drzew. U Biedroneczek też to święto nie obeszło się bez echa. Zajęcia dotyczyły leśnej tematyki. Dzieci wykazały się wiedzą na temat różnych gatunków drzew, rozpoznawały je po liściach, owocach. Poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Dowiedziały się jak ogromną wartość ma las dla czystości powietrza oraz jak należy go chronić i co można zrobić, żeby drzew było jak najwięcej. Zamieniliśmy się na chwilę w „szumiące drzewa”, porywane przez wiatr, raz silny i porywisty, a czasem delikatny wietrzyk. Na zakończenie wszystkie dzieci wykonały pracę plastyczną pt. „Jesienne drzewo”. Wyszło rewelacyjnie!

Miejmy nadzieję, że edukacja ekologiczna od najmłodszych lat pozwoli wykształcić dobre nawyki w zakresie ochrony przyrody oraz przyczyni się do szacunku dla środowiska naturalnego.

Dzień Chłopaka

W naszej grupie świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Nasi młodzi mężczyźni otrzymali od dziewczynek życzenia oraz prezenty. Tego dnia było mnóstwo dobrej zabawy. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku dla każdego przedszkolaka!

Dzień głośnego czytania

Czytanie pozytywnie wpływa na wiele funkcji myślowych, wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnie oraz stymuluje wszechstronny rozwój dziecka. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to doskonała okazja do wprowadzenia dzieci w świat bajek. Dlatego zaprosiliśmy Panią praktykantkę Olę, aby przeczytała nam bajkę terapeutyczną M.Molickiej „Bajkę o pajączku”. Była to bardzo wartościowa historia pajączka, który był wyśmiewany, ale ostatecznie dzięki jego wspaniałej pracy cała klasa wygrała konkurs. Dzieci miały okazję do współodczuwania tego, co przeżywał pajączek, wyrażania empatii oraz szacunku i akceptacji wobec odmienności, bo każdy z nas jest inny i wyjątkowy. Po wysłuchaniu i omówieniu bajki przeszliśmy do wykonania pająka z talerzyka papierowego, nadaliśmy im ciekawe imiona. Przy tej okazji bawiliśmy się w Pająka i muchy oraz tworzyliśmy pajęczą sieć. Poznaliśmy także kilka „pajęczych” ciekawostek i wykonaliśmy ćwiczenia grafomotoryczne.

Zajęcia rytmiczne

Podczas zajęć rytmicznych dzieci wykonują ćwiczenia, których celem jest rozwijanie inwencji twórczej. Rytmika jest w pedagogice muzycznej najpełniejszą metodą wychowania przez sztukę. Dzięki zajęciom dzieci potrafią reagować ruchem na zamianę tempa w muzyce, odtwarzać podany rytm, interpretować ruchem treść muzyki, wystukać rytm na instrumentach perkusyjnych, improwizować instrumentalnie i werbalnie. Metoda ta zaspokaja w dziecku potrzeby ruchu i aktywności – wychowuje człowieka nie tylko wrażliwego na sztukę, ale samodzielnego, inteligentnego, aktywnego, sprawnego fizycznie, przyszłego odbiorcę muzyki, a często jej wykonawcę i twórcę. My wykorzystujemy ją również na świeżym powietrzu, co było nie lada zaskoczeniem dla dzieci.

Jesienne zabawy

Jesień w pełni, choć w tym roku bywa kapryśna. Aby dodać koloru dniom postanowiliśmy wykonać kilka ciekawych prac plastycznych. Możliwość kolorowania na podłodze była dla dzieci dużym zaskoczeniem i sprawiła radość nie do opisania. Kolorowe prace upiększały dekoracje w naszej sali.

Spotkanie z panem policjantem

14 września 2020r. nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość - pan dzielnicowy. Pod okiem policjanta mieliśmy okazję do wspólnego utrwalenia przepisów ruchu drogowego, a zwłaszcza prawidłowego i bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. W przedszkolu opowiedzieliśmy również o pracy pana policjanta i zwróciliśmy uwagę na jego strój oraz atrybuty. Dzieci dowiedziały się, iż jest to zawód wyjątkowy, gdyż policjant pełni rolę obowiązku społecznego i czyhają na niego różne, czasem niebezpieczne sytuacje. Dodatkową atrakcją było obejrzenie radiowozu.

Figurowe układanki

Pierwszy tydzień zabaw zaczęliśmy od poznania figur geometrycznych, nazywania, wskazywania różnic i podobieństw. Dzięki zabawom na dywanie każdy przedszkolak miał okazję wykorzystania swoich pomysłów i ułożenia ciekawych obrazów. Dokonywaliśmy wspólnie segregacji, układaliśmy pajace według wzoru oraz kończyliśmy rytm.

Pierwszy dzień jesieni

23 września 2020r. Biedroneczki obchodziły Pierwszy Dzień Jesieni. Tego dnia odwiedził nas nikt inny, jak oczywiście Pani Jesień z koszami pełnymi darów. Dzieci powitały ją serdecznie i od razu zadawały mnóstwo pytań. Braliśmy udział w jesiennych zabawach, wyruszyliśmy na spacer w poszukiwaniu oznak jesieni, a także wykonywaliśmy ciekawe jesienne prace. Dzieci doskonale wiedzą, że Jesień to jedna z pór roku, która właśnie się zaczęła, a my możemy ją zaobserwować podczas spaceru, gdy liście zmieniają barwę, ptaki odlatują, a poranki są coraz chłodniejsze.

Dzień Przedszkolaka

Jak co roku, obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Niestety tegoroczne święto wypadało w niedzielę 20 września, jednak nie stanowiło to dla nas przeszkody i obchodziliśmy je dzień później. Braliśmy udział we wspólnych zabawach, szczególnie wykorzystaliśmy piękną pogodę i dzieci bawiły się na placu zabaw. W ten dzień przede wszystkim spełnialiśmy życzenia naszych przedszkolaków.

Dzień Kropki

15 września 2020r. w naszej grupie obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia wszystkie elementy były kropkowe. Dzieci oglądały historię Vashti, która namalowała wyjątkowy, niepowtarzalny obraz. Dzięki niej dowiedziały się też, że każdy z nas posiada jakiś talent. Wyszukiwaliśmy kropek w każdym możliwym miejscu i okazało się, że jest ich bardzo wiele i towarzyszą nam codziennie m.in. w naszej sali, na korytarzu, na stołówce. Dzieci wykonały piękne prace do muzyki F.Chopina malowane palcami oraz wyklejały tęcze z plasteliny. Był to kolorowy dzień pełen radości i śmiechu.

Witamy w przedszkolu

Po wyjątkowo długim czasie wróciliśmy do przedszkola, wszyscy pełni obaw wobec nowej rzeczywistości. Mimo tegoż czasu dzieci dzielnie i odważnie przekroczyły próg nowej sali przy obecności nowej dla nich pani. Trzeba przyznać, że postawa dzieci zasługuje na uznanie, zwłaszcza, że rozstają się z rodzicami już przy wejściu.

Wspólnych zabaw będzie ciagle mało, ale mamy nadzieję, że odkryjemy nowe zainteresowania, zdobędziemy nowe wiadomości i umiejętności.