2019/2020

"Dziękujemy za odwagę"

Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy zachęcili swoje pociechy do wykonania laurek dla pracowników służby zdrowia. To bardzo miły gest, który niewątpliwie wyraża naszą ogromną wdzięczność za ich poświęcenie i determinację. Kształtowanie u najmłodszych empatii oraz wrażliwości to zadanie bardzo trudne. Wierzymy jednak, iż ten MAŁY-WIELKI gest stanie się jedną z cegiełek, która stworzy mocne podstawy dla rozwoju tychże wartości.

Drodzy lekarze, pielęgniarze, pracownicy służby zdrowia, farmaceuci!

Nasze dzielne Przedszkolaki z Uścia Gorlickiego, dzięki waszej odwadze i wytrwałości uczą się pięknych postaw i wartości. Odkrywają prawdę o tym, jak bezcenne jest ludzkie życie i czym jest prawdziwe pomaganie. Z serca dziękujemy za tę wzbogacającą lekcję!

Praca zdalna "Pszczółek"

Osiągnięcia "Pszczółek"

Dzień Kobiet w przedszkolu

W naszym przedszkolu, w każdej grupie wiekowej obchodzony był Dzień Kobiet. To wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. Przygotowania trwały już od piątku. 9 marca radosna atmosfera panowała już od samego rana.

W najmłodszej grupie ,,Pszczółek’’ dziewczynki jak prawdziwe księżniczki otrzymały korony i piękne tulipany. Wszystkie dzieci wykonały dla swoich mam laurki i korony.

W grupie „Bystrzaków”, mali mężczyźni obdarowali swoje koleżanki uśmiechem, drobnymi upominkami i kwiatami. Mamy otrzymały wachlarz kwiatów.

Natomiast w najstarszej grupie „Biedronek”, chłopcy dla mam i koleżanek przygotowali papierowe bukieciki.

Oczywiście w każdej grupie miał miejsce słodki poczęstunek. Chłopcy starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Wyręczali dziewczynki w codziennych obowiązkach. Wiele radości sprawiły dzieciom przygotowane z tej okazji zabawy i konkurencje. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków, a zwłaszcza dziewczynek świadczyły o miło spędzonym czasie. Dziękujemy!!!!

Bystrzaki poszukują wiosennej aury

Przedszkolaki z grupy Bystrzaków, postanowiły poszukać oznak zbliżającej się wiosny. Korzystając ze słonecznej pogody, dzieci wyruszyły na spacer, podczas którego miały okazję podziwiać zmiany, jakie następują w otaczającej nas przyrodzie. Uszy małych wędrowców rozpieszczał śpiew radosnych ptaszków, a zazieleniona przyroda działała kojąco na wzrok. Bez wątpienia był to czas sprzyjający relaksacji i wyciszeniu - krótki marsz, został zaś zwieńczony zabawami na przedszkolnym placu zabaw.

Tłusty czwartek

Z okazji zbliżającego się Wielkiego Postu, każdy ostatni czwartek karnawału to „Zapusty”, wedle tradycji każdy w ten dzień powinien zjeść pączka. Tak też było w naszym przedszkolu.

Z wielkim apetytem dzieci zajadały się pączkami z dżemem. To była niecodzienna „rozkosz dla podniebienia”.

Sukces Michałka

Nasz sześciolatek Michałek zdobył wyróżnienie w konkursie plastycznym „Mój Przyjaciel Miś Uszatek”. Razem z tatą pojechał na uroczystą galę rozdania nagród. Było to wspaniałe wydarzenie, które z pewnością pozostanie w jego pamięci. Wszyscy jesteśmy bardzo dumni i życzymy mu dalszych sukcesów.

Zabawa karnawałowa

Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni i przynoszący bardzo wiele emocji i przeżyć, chociażby z powodu wyboru odpowiedniej kreacji. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wiele radości. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. W salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, strażaków, Batmana itp. Niemałym zaskoczeniem dla dzieci i niecodzienną atrakcją okazały się przebrane Panie. Zabawa była świetna, przyniosła mnóstwo uśmiechu, a przy okazji zmęczenie.

Zabawy z figurami

W grupie sześciolatków odbyły się zajęcia o tematyce „Figury Geometryczne”. Zajęcia miały na celu utrwalenie kształtów i nazw figur geometrycznych, a przy okazji również kolorów, oraz rozwijanie umiejętności przeliczania. Na początku zajęć rozwiązywaliśmy zagadki o figurach geometrycznych. Następnie wspólnie segregowaliśmy figury ze względu na ich kształt, kolor, liczbę kątów itp., przeliczaliśmy elementy utworzone w zbiorach oraz poznaliśmy ich cechy charakterystyczne. Niemniej jednak „Biedroneczki” nie były usatysfakcjonowane taką dawką wiedzy i zadawały niezliczone pytania na temat „innych, dziwnych” figur. Dużo radości sprawiła dzieciom praca plastyczna, która pozwoliła na puszczenie wodzów fantazji. Kolejną atrakcją dla przedszkolaków, która wywoła u nich wiele uśmiechu była zabawa w małych grupkach i tworzenie własnych ciekawych konstrukcji.

Walentynki w przedszkolu

14 lutego w przedszkolu zapanowała walentynkowa atmosfera. Tegoż dnia, dzieci przybyły do przedszkola ubrane na czerwono, otrzymały także walentynkowe serduszka. Najbardziej oczekiwanym momentem, stała się jednak wizyta przedstawicieli poczty walentynkowej, rozdanie przygotowanych kartek, a także pysznych lizaków. Dzień ten niewątpliwie dostarczył Pszczółkom, Bystrzakom oraz Biedronkom wielu wrażeń.

Zabawy na śniegu

Zima to piękna pora roku i bardzo lubiana przez dzieci, zwłaszcza, gdy plac przykryje warstwa białego puchu, a podczas zabaw towarzyszą nam promienie słońca. Biedroneczki korzystając z tych właśnie uroków z niebywałą radością uczestniczyły w zabawach śniegowych. Z racji szczypiącego mrozika wykonaliśmy kilka podskoków i od razu daliśmy się ponieść zimowemu szaleństwu.

Wspólny seans filmowy

Urozmaicając zajęcia korzystamy z naszego „małego kina”. Dzieci bardzo lubią taki klimat, gdy żaluzje zostają zasłonięte, światło zgaszone, a na ekranie pojawia się film. Tym razem oglądaliśmy wybrane Polskie Legendy, a przy tejże okazji również piękną bajkę o „Dwunastu braciach”. Przypomnieliśmy dzięki temu kolejność miesięcy i ich nazwy. Przedszkolaki były zaciekawione i chętnie odpowiadały na zadawane pytania.

"Czyste powietrze wokół nas"

Bystrzaki i Biedroneczki nigdy się nie nudzą - są bowiem bardzo ciekawe świata i z wielką dbałością podchodzą do profilaktyki chorob oraz codziennego dbania o zdrowie i higienę. Kolejnym krokiem w zdobywaniu nowych wiadomości jest udział w projekcie edukacyjnym "Czyste powietrze wokół nas". Warto zaznaczyć, iż ma on na celu:

  1. wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów;
  2. wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego;
  3. zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego;
  4. zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
  5. zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym.

Wszystkie te cele z chęcią realizujemy i bez wątpienia więcej i więcej wiedzieć chcemy!

"Mamo, Tato, wolę wodę"

Nasze przedszkolaki biorą udział w programie edukacyjnym pt. „Mamo, tato, wolę wodę!”. Został on zainicjowany przez Żywiec Zdrój, w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych. Jego celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie, zwrócenie uwagi na zagadnienie ochrony środowiska oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych i postawy proekologicznej u dzieci. Zachęcamy do odwiedzania serwisu internetowego https://wolewode.pl/ i poznanie Zdrojka oraz jego przyjaciół. Dla rodziców umieszczone zostały ciekawe artykuły i ciekawostki, które z pewnością będą stanowiły cenną wiedzę.

Warsztaty stomatologiczne

W grupie „Biedroneczek”, „Bystrzaków” i „Pszczółek” odbyły się warsztaty edukacyjne z zakresu profilaktyki i higieny jamy ustnej. Podczas spotkania przedszkolaki poznały zasady prawidłowego szczotkowania zębów i zdrowego odżywiania, mogły poznać wyposażenie gabinetu stomatologicznego i zobaczyć jak wygląda leczenie chorego ząbka. Przyjacielem dzieci okazał się również odważny Smok Bartek, dzięki któremu dzieci zrozumiały, że wizyta u dentysty nie jest taka straszna. Mogły także zobaczyć na ekranie, przy pomocy nowoczesnego sprzętu, jak wygląda „chory” ząb. Po prelekcji każdy przedszkolak mógł poczuć się jak prawdziwy stomatolog. Na modelu szczęki ćwiczył szczotkowanie zębów oraz

samodzielnie szukał próchnicy w zębach, a także zakładał prawdziwe plomby. Po takiej zabawie w „małego dentystę” być może każdy będzie marzył, aby zostać w przyszłości stomatologiem. Natomiast po zaliczeniu praktycznego treningu wszystkie przedszkolaki w nagrodę otrzymały dyplomy i niespodzianki, które mają im przypominać o systematycznych wizytach kontrolnych u dentysty oraz o codziennym dbaniu o swoje zęby. Serdecznie dziękujemy Pani Dianie z Profi-dental.

Projekt edukacyjny - "Skąd się biorą produkty ekologiczne?"

Biedroneczki wraz z Bystrzakami uczestniczyły w pilotażowym programie edukacyjnym pt. „Skąd się biorą produkty ekologiczne”. Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Przedszkolaki podczas zajęć dowiedziały się skąd się biorą produkty ekologiczne, dlaczego warto je wybierać, jakie są zalecenia zdrowego stylu życia oraz jak przestrzegać zasad higieny. Zarówno 5-latki, jak i 6-latki wspólnie wykonały piramidy zdrowego stylu życia i zapamiętały mnóstwo cennych wskazówek.

"Kolczasta przyjaźń"

Przedszkolaki wraz z uczniami klas I – III miały możliwość obejrzenia spektaklu profilaktycznego pt. „Kolczasta przyjaźń”. Było to widowisko, którego celem była nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim nauczenie dzieci podstawowych zasad tolerancji, akceptacji i przyjaźni. Bohaterowie zaprezentowali w ciekawy sposób ważne problemy, z którymi spotykamy się codziennie. Spektakl ukazał problem wykluczenia z grupy, co w pierwszym rzędzie prowadzi do silnych negatywnych emocji – smutku, samotności, poczucia krzywdy, poczucia winy i zazdrości. Historia jeżyka, który z powodu swojego odmiennego wyglądu bywa wyśmiewany przez innych i nie może się z nikim zaprzyjaźnić i przemądrzałego, „pyszałkowatego” tygryska poruszyła małych widzów. Przedstawienie pozwoliło na swego rodzaju empatię, a przez to przybliżenie problemu tolerancji wobec inności. W przypadku naszej widowni dotyczy to głównie pozornie błahej odmienności w wyglądzie czy ubiorze, która nierzadko staje się przyczyną dziecięcych problemów, wyśmiewania, dokuczania, czy wręcz wykluczenia z grupy rówieśniczej. Z czasem jednak pozorne błahostki mogą prowadzić do wzmagania się tych problemów, stąd tak istotna pozostaje profilaktyka w tym zakresie.

W pracowni komputerowej

14 stycznia 2020 roku dzieci z grup „Pszczółek” udały się do szkolnej pracowni komputerowej. Nauczyciel informatyki pan Zygmunt Wcisły zaprezentował przedszkolakom wyposażenie sali. Zapoznał przedszkolaki z podstawowym słownictwem tj. klawiatura, monitor, mysz, komputer. Dzieci poznały regulamin oraz zasady obsługi komputera. Miały okazję poćwiczyć umiejętności obsługi komputera podczas gry edukacyjnej. Dziękujemy za ciekawe zajęcia!

„Pszczółki” z wizytą u „Bystrzaków” i „Biedronek”

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” słusznie stwierdził Janusz Korczak. W tych kilku krótkich pięknych słowach można podsumować wizytę przedszkolaków w grupie „Bystrzaków” i „Biedronek”. Swoją obecnością maluchy wniosły mnóstwo radości. Wszystkie dzieciaki świetnie się bawiły. „Pszczółki” zaprosiły pięciolatki i sześciolatki do swojego królestwa zabaw.

Świąteczny apel

Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, który pozwala na uściślenie więzi rodzinnych, a szkoła czy przedszkole to przecież drugi dom. Świąteczne przedstawienie oraz dekoracja były dodatkowym elementem wprowadzenia magicznej atmosfery. Bardzo ważną częścią tegoż apelu było wspólne śpiewanie kolęd. Na zakończenie swój występ zaprezentowały przedszkolaki, które pięknie zaśpiewały kolędę pt. „Świeć, gwiazdeczko, świeć” (Arki Noego). Wzbudziło to wiele uśmiechu, a zarazem łez wzruszenia wśród uczestników akademii.

Świąteczne życzenia od "Biedronek"

Biedroneczki z talerzami wypełnionymi upieczonymi i ozdobionymi przez siebie pierniczkami, wyruszyły do swoich młodszych i starszych kolegów i koleżanek oraz ich Pań, a także Pani Dyrektor oraz personelu przedszkola, by złożyć świąteczne życzenia i poczęstować swoimi wypiekami. Wszyscy byli nie lada zaskoczeni, ale ucieszyli się z naszych odwiedzin. Pamiętajmy, że w świętach wystarczy czasem drobny gest, który może oznaczać więcej niż tysiąc słów, a obdarowywanym da sporą dawkę szczerego uśmiechu.

Świąteczny seans

W grupie „Biedroneczek” pozwoliliśmy sobie, na chwilowy odpoczynek od świątecznych przygotowań. Wspólnie oglądnęliśmy bajkę pt. „Rudolf Czerwononosy Renifer”, ale przy okazji zmusiliśmy się do pewnych refleksji i wyciągnięcia wniosków. Bo przecież „każdy z nas jest inny na zewnątrz, a to co się liczy, kryje się głęboko w naszych sercach”. Ten młody renifer, który różni się od innych tym, że w momentach uniesienia jego nos świeci na czerwono jest doskonałym przykładem. Niby nic, ale okazuje się, że to powód do kpin, wyśmiewania i wstydu. „To straszne być innym” — mówi Rudolf i rozumieją go wszyscy ci, którzy kiedykolwiek doświadczyli tego samego, bo np. nosili okulary, byli niscy albo wysocy, grubi albo chudzi. Wyliczać można tak długo, jak dużo jest odmienności między nami.

Dlatego tak istotne było zwrócenie uwagi na akceptowanie siebie nawzajem oraz tolerancję, ale nie od święta tylko w każdej sytuacji. Zaprezentowanie jak w pewnych wadach czy niedoskonałościach znaleźć można coś pozytywnego czy też nauczyć się dystansu do siebie, umieć śmiać się nawet z siebie samego. Była to interesująca lekcja w trochę innej oprawie.

Wspólne kolędowanie

W naszym przedszkolu odbyło się wspólne kolędowanie wprowadzające wszystkich w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci z wszystkich grup spotkały się, aby przy choince zaśpiewać kolędy oraz pastorałki. Porozmawialiśmy o potrawach wigilijnych oraz tradycjach bożonarodzeniowych. Złożyliśmy sobie wzajemnie świąteczne życzenia. Staliśmy się przez to bogatsi o wspaniałe wartości: dobro, miłość i szacunek.

Warsztaty świąteczne u Bystrzaków

W grupie Bystrzaków przed świętami nie brakowało wrażeń. Dzieci włożyły bowiem wiele swoich sił i starań, aby nadchodzące święta były wyjątkowe. Czas wspólnego oczekiwania, wypełniły różnorodne zajęcia manualne, mające na celu przywołanie atmosfery nadchodzących świąt. Wspólnie wykonaliśmy bowiem szyszkowe choineczki, pachnące pierniczki, bożonarodzeniowe lampiony oraz gipsowe aniołki. Bez wątpienia, przygotowania do Bożego Narodzenia szły pełną parą!

Święta za pasem w grupie „Pszczółek”

Święta Bożego Narodzenia są szczególnie ważne dla dzieci. Maluszki wykonywały kartki świąteczne, uczyły się składania życzeń. Robiły ozdoby choinkowe z masy solnej, gipsu, łańcuchy z pasków papieru. Malowały gipsowe aniołki. Piekły i ozdabiały pierniczki. Poznały zwyczaje i tradycje świąteczne. Uczyły się nakryć do stołu. Dowiedziały się, co powinno znaleźć się na wigilijnym stole, dlaczego w wigilię kładzie się dodatkowe nakrycie. Śpiewały kolędy. Piosenkę „Świeć, gwiazdeczko, świeć” słychać było na całe przedszkole.

Zajęcia kulinarne w grupie "Pszczółek"

16 grudnia dla dzieci z grupy „Pszczółek” był bardzo pracowity, bowiem tego dnia piekły one pierniczki. Przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy. Wałkowały ciasto, wykrawały foremkami ciasteczka. Efektem naszej pracy były pełne blaszki pierniczków. Pod czujnym okiem naszych pań kucharek pierniki nabierały koloru piekąc się w piekarniku. Po wystygnięciu wypieków dzieci zabrały się do dekorowania. Pierniczki pięknie wyglądały i pysznie smakowały.

Bardzo dziękujemy pani Teresie Wolak i pani Marii Łukasik za nieocenioną pomoc przy przeprowadzeniu warsztatów kulinarnych.

"Biedroneczki" pieką i zdobią pierniczki

Święta bez pierniczków to Święta stracone. Biedroneczki zgodnie z przedświąteczną tradycją upiekły pyszne świąteczne pierniczki. Z pomocą pań praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Dzieci mieszały składniki, wygniatały i wałkowały ciasto według przygotowanych wcześniej przepisów. Czyż to nie wspaniale, w przedszkolu zabawić się w prawdziwego cukiernika, piekarza? Wspólne wykrawanie różnych kształtów dzięki niezliczonej ilości foremek to dopiero była zabawa. Pełne blaszki gotowych do upieczenia ciasteczek dzieci zanosiły do naszej przedszkolnej kuchni, gdzie pod czujnym okiem pań kucharek nabierały złocistej barwy. Gdy tylko pierwsze wypieki zostały wyciągnięte z piekarnika po przedszkolu zaczął się unosić wspaniały aromat, który wprawił wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój. Zabawa była naprawdę świetna, a zachwycone dzieci nie mogły doczekać się ozdabiania, które zostało zaplanowane na kolejny dzień. Następnego dnia sześciolatki z dużym zaangażowaniem dekorowały pierniczki różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami. Nie zabrakło również super pisaków. Oczywiście trudno się było oprzeć kolorowym cukiereczkom i słodkiemu lukrowi i nie skosztować choćby odrobinki. Ozdobionymi piernikami poczęstowaliśmy personel przedszkola, Panią Dyrektor, Panie nauczycielki oraz starszych i młodszych kolegów i koleżanki, a częściowo zostały zjedzone przez nas.

Święta pachną pierniczkami

W grupie Bystrzaków przygotowania do świąt idą pełną parą. Tradycje bożonarodzeniowe to niewątpliwie bardzo ważna część polskiej kultury. W duchu tejże idei, postanowiliśmy przenieść czar świątecznych przygotowań do naszej sali. Kwintesencją smaku i zapachu Bożego Narodzenia od lat są bez wątpienia pyszne pierniczki. Dzięki uprzejmości naszych wspaniałych rodziców, mieliśmy szansę ozdabiania ich w miłej atmosferze, otulonej wzajemną życzliwością i szczerą dziecięcą radością. Przedszkolaki na pewno zapamiętają te wspaniałe momenty i z miłą chęcią podzielą się z najbliższymi swoimi autorskimi smakołykami. Oficjalnie rozpoczęliśmy przygotowania do świąt!

Kiermasz Świąteczny

Okazanie wdzięczności jest najprostsząoraz najpotężniejszą rzeczą,jaką człowiek może zrobić dla drugiego człowieka.[Randy Pausch]

Czas pełen dobroci…

12 i 13 grudnia to były niesamowite dni. W naszej szkole odbył się po raz kolejny Kiermasz Świąteczny. Jest to okazja do zatrzymania się w przedświątecznej krzątaninie i spędzenia kilku miłych chwil w towarzystwie przyjaciół, w pięknym otoczeniu, przy muzyce. Społeczność szkolna z przyjemnością gościła tego dnia mieszkańców Uścia Gorlickiego i nie tylko. Na specjalnie przygotowanych stoiskach znalazły się własnoręcznie wykonane przez uczniów i rodziców bożonarodzeniowe dekoracje, m.in. cudowne choinki, wspaniałe stroiki, piękne bombki, aniołki, a nawet krasnale. Każda praca była bardzo pomysłowa i kolorowa. Wspaniali rodzice przygotowali pyszne wypieki: chleb, ciasta, ciasteczka, które po prostu znikały ze stołów. To niezwykłe przedsięwzięcie wzbudziło ogromne zainteresowanie. Już pierwszego dnia sprzedaliśmy wiele prac. Dzięki hojności i zaangażowaniu przybyłych gości udało nam się zebrać ogromną kwotę (4706,57 zł), która zostanie przeznaczona na aranżację sal lekcyjnych w naszej szkole.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w naszej akcji. Wierzymy, że dobro powraca…

Konkurs "Świat baśni H. Ch. Andersena"

Biblioteka zaprosiła przedszkolaki do udziału w konkursie czytelniczo-plastycznym. Celem konkursu było rozbudzenie wyobraźni i kreatywności dziecięcej. Baśnie Hansa Christiana Andersena należą do największych skarbów literatury dziecięcej. "Księżniczka na ziarnku grochu", "Brzydkie kaczątko", "Mała Syrenka", "Królowa Śniegu" - lista arcydzieł jest bardzo długa. "Pszczółki", "Bystrzaki", "Biedroneczki" słuchały baśni czytanych w przedszkolu i wykonywały ilustracje. Panie bibliotekarki każdemu uczestnikowi wręczyły dyplom, zakładkę i długopis.

Dzień Guzika

12 grudnia w naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzień Guzika. Chcąc podkreślić charakter tego niezwykłego dnia, podopieczni z grupy Bystrzaków, postanowili zaangażować do swoich zabaw oraz zajęć kolorowe guziki. Efektem finalnym tychże aktywności stały się natomiast guziczkowe choinki. Emocjom nie było końca!

Spotkanie z Mikołajem

Nasze przedszkole nawiedził wyczekiwany Święty Mikołaj - ah! Cóż to były za emocje! Każda z przedszkolnych grup, przygotowała dla strudzonego gościa wierszyk oraz piosenkę. Całemu wydarzeniu towarzyszyły ogromne emocje i wiele radości. Najmłodsi otrzymali wspaniałe upominki - zarówno dla siebie, jak również do sal przedszkolnych. Kochany Mikołaju, czekamy na Ciebie za rok!

Występ utalentowanych dzieci z Ukrainy

Do naszego przedszkola i szkoły przyjechały dzieci z Ukrainy (Odessy), aby zaprezentować swoje talenty, a przy okazji przybliżyć nam chociaż trochę swoją kulturę. Miało to duże znaczenie dla nas, by zwrócić uwagę na pewne różnice, ale także podobieństwa pomiędzy naszymi krajami. Występy były niesamowite, tańce przeplatane grą na instrumentach, prezentacja małej galerii spowodowały, że widzowie z zaciekawieniem wyczekiwali kolejnego występu.

Andrzejki

"Hokus-pokus, czary-mary,

niech się spełnią andrzejkowe czary.”

W całym przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. W Naszym Przedszkolu to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość itp. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Zabawę uświetniła wizyta animatorów „Zwariowani”, których program był dla dzieci dużą niespodzianką. Wiele emocji wzbudziła wizyta Olafa z Krainy Lodu, ale także czary z ogniem. Dzieci raczyły się słodkim poczęstunkiem. Zabawa była przednia, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada 2020r. przedszkolaki z grup: Biedronek, Bystrzaków oraz Pszczółek uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem - misiem. Każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia przyniesionych pluszaków. Dzieci poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach, zabawach ruchowych, plastycznych, konkursach, quizach, zgadywankach oraz misiowych tańcach. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Misiowy nastrój jaki się nam udzielił trwał przez cały tydzień. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

Ogólnopolska akcja "Dzieci Uczą Rodziców"

Celem akcji jest wsparcie procesu edukacji najmłodszych, a także zachęcenie ich do rozmowy z rodzicami na tematy będące przedmiotem lekcji przeprowadzonych podczas akcji "Dzieci uczą rodziców". W ramach akcji wszystkie zgłoszone przedszkola i szkoły w każdym miesiącu będą otrzymywać drogą elektroniczną materiały do przeprowadzenia lekcji na tematy związane z ekologią, historią, sportem i promocją zdrowego trybu życia czy astronomią. "Pszczółki", "Bystrzaki" i "Biedroneczki" zgłosiły swój udział w akcji.

Dzień Kredki

22 listopada w naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzień Kredki. Był to niewątpliwie bardzo kolorowy dzień, podczas którego każda z grup na nowo odkrywała ogromny potencjał, jaki tkwi w kredce. W grupie Bystrzaków nie obyło się bez eksperymentów z kolorami. Wspólnie sprawdziliśmy, w jaki sposób z odpowiednio zmieszanych barw podstawowych powstają barwy pochodne. Podejmowaliśmy również udane próby klasyfikacji przedmiotów według kolorów. Ekscytacja dzieci nie miała końca, zaaranżowane gry i zabawy, niejednokrotnie wywoływały uśmiech na twarzach najmłodszych . Zwieńczeniem wspólnej podróży z barwami było grupowe wykonanie pamiątkowej kredki. Podczas tego rodzaju aktywności, dzieci mogły przedstawić różnorakie projekty kredek i puścić wodze swojej fantazji. Była to dla nich bardzo ciekawa i rozwijająca zabawa. Wspólnie świętowanie tego niezwykłego dnia, niewątpliwie na długo pozostanie w pamięci każdego przedszkolaka.

"Pszczółki" z wizytą w Ośrodku Pomocy Społecznej

Dzieci z grupy „Pszczółek” odwiedziły Ośrodek Pomocy Społecznej w Uściu Gorlickim. Panie opowiedziały o swojej pracy. Przedszkolaki dowiedział się, że ich głównym zadaniem jest pomoc osobom i rodzinom w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach życiowych, jakich nie mogą one same pokonać. Dzieci podziękowały za miłe przyjęcie.

Czytanie w grupie "Biedroneczek"

Na czytanie każdy czas jest odpowiedni, ale ten w przedszkolu to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Dlaczego? Bo właśnie nasze zabiegi, aby zachęcić dzieci do kontaktu z książką będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce szkolnej i uczestnictwie w kulturze. Z tego względu najlepszy przykład w tej kwestii stanowią rodzice. To pierwszy wzorzec dla dzieci. Do naszej grupy zawitało już kilku z nich, z własnymi książeczkami, ale chcemy więcej! Dlatego zapraszamy!

Czyste powietrze. Zdrowe płuca

Warto wiedzieć, iż 21 listopada, grupa Bystrzaków poruszała tematykę związaną z powietrzem oraz jego ogromną rolą w życiu każdego człowieka. Nasi podopieczni, wykazali się tego dnia ogromną świadomością ekologiczną oraz wrażliwością na bezrefleksyjne działania ludzi, które doprowadzają do dewastacji naszej planety. Podczas wspólnych aktywności, poznaliśmy rolę, jaką odgrywa powietrze w życiu każdego z nas (najmłodsi podawali wiele adekwatnych przykładów takich sytuacji).

Dyskutowaliśmy również na temat niewłaściwych zachowań ludzi, które przyczyniają się do gwałtownego obniżania stopnia czystości powietrza, a także sposobach dbania o jego wysoką jakość. Wiele uwagi poświęciliśmy również tematyce palenia papierosów oraz skutków, jakie niesie ono dla zdrowia i życia. Bystrzaki mogły oglądać ilustracje zdrowych płuc, a także wykonać pracę plastyczną utrwalającą ich uproszczony model anatomiczny. Dzień ten był niewątpliwie pełen wrażeń, wierzymy w to, iż dzięki tego rodzaju aktywnościom, nasi najmłodsi unikną w przyszłości problemów z uzależnienieniami od tego rodzaju substancji.

Ocean przygód - kino 3D w przedszkolu

12 listopada 2019 r. do naszego przedszkola przybyło kino 3D z seansem pod tytułem „Ocean Przygód”. To wyjątkowa okazja dla dzieci, by wyruszyć w głąb pięknego i nieznanego oceanu. Dzieci to bardzo wdzięczna widownia. Sala podczas seansu była pełna nieskrywanych emocji i żywiołowych reakcji na świat roślin i zwierząt w głębinach morskich. Zabawne, zadziwiające, a czasem nawet zatrważające istoty zapierały dech w piersiach. Świadomość, że przedstawione gatunki są zagrożone wyginięciem z powodu ludzkiej działalności daje do myślenia, dlatego tuż po seansie rozmawialiśmy, w jaki sposób możemy pomóc tak pięknym stworzeniom.

Polska w naszych rękach

11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe - Święto Niepodległości. Chcąc ułatwić zrozumienie tegoż jakże trudnego dla dzieci tematu, w tym tygodniu rozmawialiśmy o Polsce, jej sąsiadach, wybranych miastach oraz symbolach narodowych: kolorowaliśmy godło, odśpiewaliśmy Hymn oraz wspólnie stworzyliśmy flagę Polski. Było to dla dzieci ciekawe doświadczenie, które sprawiło im mnóstwo radości. Dłonie służyły za pędzle stąd też wielki format pozwolił na ekspresje twórczą.

Apel z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości

11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości.

8 listopada 2019 roku „Pszczółki”, „Bystrzaki”, „Biedroneczki” wzięły udział w uroczystym apelu. Ubrane w galowe stroje, z przypiętymi kotylionami przyłączyliśmy się również do bicia "Rekordu dla Niepodległej". O godzinie 11:11 wszystkie przedszkolaki wraz z kolegami i koleżankami ze starszych klas odśpiewały hymn narodowy. Udział w apelu miał na celu wzmocnienie postaw patriotycznych, kształtowanie miłości i szacunku do kraju ojczystego, rozbudzanie zainteresowań historią naszego kraju.

W bibliotece

7 listopada 2019 roku „Pszczółki”, „Bystrzaki”, „Biedroneczki” wraz z opiekunami, odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Uściu Gorlickim. Niektóre dzieci były wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Pani Alicja Sula, bibliotekarka, powitała wszystkich bardzo serdecznie. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach. Szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. W ramach promocji czytelnictwa pani bibliotekarka pokazała Teatrzyk Kamishibai. Dzieci zastanawiały się, w jaki sposób drewniana skrzynka stanie się teatrzykiem. Wszystko wyjaśniło się w momencie, gdy wspólnie wypowiedziały zaklęcie: „Abrakadabra, hokus pokus, teatrzyku otwórz się!”. Obejrzały i wysłuchały bajki: „Trzy świnki oraz „ O wilku i siedmiu koźlątkach”. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy i z obietnicą, że wróci tutaj ponownie, aby móc korzystać z bogatej oferty dla dzieci.

Pasowanie na Przedszkolaka

Dnia 29 października 2019r. w naszym przedszkolu miała miejsce niezwykle ważna uroczystość – Pasowanie na Przedszkolaka. Galowy strój, birety na głowach dzieci, wystrój naszej sali podkreśliły doniosłość tego wydarzenia. Pani Dyrektor Izabela Sęk powitała wszystkich bardzo serdecznie. Dzieci podczas części artystycznej zaprezentowały swoje umiejętności – śpiewały piosenki, recytowały wiersze, tańczyły. Następnie ślubowały być dzielnymi i grzecznymi przedszkolakami. Pani Dyrektor za pomocą „czarodziejskiego ołówka” dokonała uroczystego „Aktu pasowania” oraz wręczyła maluszkom i starszakom dyplomy. Dzieci z grupy „Biedroneczek” i „Bystrzaków ” przygotowały słodkie upominki.

Dzień postaci z bajek

„Witajcie w naszej bajce,słoń zagra na fujarce,Pinokio nam zaśpiewa, zatańczą wkoło drzewa,Tu wszystko jest możliwe, zwierzęta są szczęśliwe,A dzieci wiem coś o tym latają samolotem … „

Tą piosenką rozpoczęliśmy obchody Ogólnopolskiego Dnia Postaci z Bajek. 5 listopada przedszkolaki wcieliły się w różne postacie bajkowe. To właśnie bardzo często postacie z bajek stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci i towarzyszą przez wiele lat kolejnym pokoleniom. Bardzo często animowani bohaterowie uczą oraz pomagają w przezwyciężaniu dziecięcych lęków, słabości. Niejednokrotnie my, dorośli wspominamy ulubione przez nas bajki z dzieciństwa i opowiadamy naszym pociechom. Dlatego w przedszkolu wspólna zabawa pozwoliła na przypomnienie wielu bajek, baśni, filmów animowanych oraz opowieści fantastycznych.Każde dziecko miało możliwość zaprezentowania swojego stroju. Nie zabrakło spidermanów, księżniczek czy też strażaków. Próbowaliśmy rozpoznać muzykę z bajek oraz postaciom przyporządkować tytuły. Radości z bycia bohaterem nie było końca. To był wyjątkowy dzień.

Wizyta na cmentarzu wojskowym

W ubiegłym tygodniu najmłodszym nie brakowało wrażeń. Nasze przedszkolaki jak co roku, postanowiły bowiem uczcić pamięć żołnierzy spoczywających na pobliskim cmentarzu wojskowym. Dzieci z ogromnym przejęciem rozkładały znicze na mogiłach poległych. Z wielką uważnością, podeszły również do poznawania miejsca upamiętniającego ważne wydarzenia z przeszłości. Odbyta wyprawa, zrodziła w głowach milusińskich wielką ciekawość, stała się także okazją do zadawania wielu ważnych pytań.

Polska Moja Ojczyzna

Przedszkolaki oraz uczniowie z klas I-III uczestniczyli w kolejnej edycji zajęć w ramach edukacyjnego programu „Polska- moja ojczyzna” prowadzonego przez przedstawicieli agencji szkolno-przedszkolnej LUPUS. Dzieci przypomniały podstawowe informacje o Polsce, jej położeniu, sąsiadach, a także większych miastach, rzekach, symbolach narodowych. Nasze dzieci były bardzo aktywne i chętnie uczestniczyły w dyskusji. Następnie została przybliżona osoba Józefa Piłsudskiego, jego życie oraz udział w Odzyskaniu Niepodległości.

Celem zajęć było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji, utrwalenie wiadomości na temat Polski oraz poznanie historii Józefa Piłsudskiego. Ostatnim etapem było wykonanie każdemu dziecku zdjęcia w mundurze legionisty.

#CodeWeek - Europejski Tydzień Kodowania w naszym przedszkolu

Przedszkolaki z Uścia Gorlickiego, podobnie jak ich starsi koledzy ze szkoły podstawowej, wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania.

Bystrzaki bawiły się na macie do kodowania z figurami geometrycznymi, przeliczaniem obiektów, identyfikowaniem liter, kolorami i wielkościami. Ponadto, porządkowały sekwencje czynności, układały obrazkowe sudoku oraz kolorowały ilustracje według określonego kodu.

Pszczółki podczas zabaw z ilustracjami układały je w logiczny ciąg. Kolorowały ilustracje według określonego kodu. Grając w gry planszowe „Kolory” i „Las” odbierały informacje zakodowane w postaci konkretnie oznakowanych pól Start, Meta oraz pól-wyzwań.

W ramach zajęć z języka angielskiego, Biedroneczki i Bystrzaki pomagały robotowi Photon w zbieraniu jesiennych owoców, a Pszczółki powtarzały z Photonem nazwy kolorów.

Wizyta w Ogrodzie Rodzinnym Mazurówka

15 października przedszkolaki z grupy „Pszczółek”, „Bystrzaków” i „Biedroneczek” postanowiły poobcować z przyrodą i pięknem otaczającego krajobrazu. Wspaniałą okazją do tego rodzaju aktywności była wizyta w pobliskim Ogrodzie Rodzinnym „Mazurówka” (położonym w niedalekim sąsiedztwie przedszkola). Dzięki uprzejmości gospodarzy tegoż cudownego miejsca, nasi podopieczni mogli poznać przepiękne gatunki roślin oraz nasycić wzrok niezwykłymi widokami. Miejsce to momentami przypominało zaczarowaną krainę, a zielone alejki wciąż zaskakiwały nas bogactwem skrywanych tajemnic. Zwieńczeniem zorganizowanego wyjścia była zabawa na świeżym powietrzu, której towarzyszyła miła atmosfera oraz aura wzajemnej integracji między grupami. Wiemy jedno, na pewno wrócimy w to niesamowite miejsce!

W urzędzie pocztowym

Przedszkolaki z grupy Biedroneczek, Bystrzaków i Pszczółek odwiedziły kolejne ciekawe miejsca na planie naszej miejscowości. Tym razem zagościły w Urzędzie Pocztowym. Panie pracujące w tymże miejscu, przywitały wędrowców bardzo ciepło i serdecznie. Jakież było ich zdziwienie, kiedy przy pocztowym "okienku" stanął tłum uśmiechniętych milusińskich. Ekscytacji nie było końca! Najmłodsi zostali zapoznani z głównymi obowiązkami pracownika poczty, mieli możliwość oglądania kopert, znaczków i wszelkich akcesoriów wchodzących w skład niezbędnika każdego Urzędu Pocztowego. Wielką niespodzianką okazała się słodka przesyłka przekazana kolejnego dnia w mury przedszkola przez pana listonosza. Za okazaną nam gościnność i tenże cudowny gest z serca dziękujemy!

Podróże jeża ze Zgierza - projekt edukacyjny - pokazujemy piękno naszej miejscowości

Celem projektu jest kształtowanie więzi z krajem ojczystym i świadomości obywatelskiej, promowanie własnego regionu i placówki w całej Polsce (wzmacnianie wśród dzieci patriotyzmu lokalnego), nawiązanie ogólnopolskiej współpracy między przedszkolami, a także poznawanie innych miejscowości, oraz kultury i tradycji ich mieszkańców.

Udział w akademii z okazji Dnia Nauczyciela

Dnia 14 października 2019 r. dzieci, uczniowie oraz nauczyciele uczcili uroczystą akademią Święto Edukacji Narodowej. To dzień szczególnie ważny dla pracowników szkoły. W związku z tym odbywały się zajęcia wychowawcze. Przedszkolaki i uczniowie klas I-III oglądali teatrzyk kukiełkowy pt. „Strażak Maciuś”. Następnie wszyscy uczestniczyli w spotkaniu z panem policjantem, który wygłosił krótką prelekcję na temat dopingu i kibicowania, a także zagrożeń wynikających z zażywania narkotyków.

Kolejno głos zabrała pani Dyrektor i złożyła wszystkim pracownikom życzenia. W tej części apelu władze szkoły wraz z panem Wójtem wręczyli wyróżnionym nauczycielom i pracownikom szkoły Nagrodę Dyrektora, a Nagrodę Wójta otrzymała pani Dyrektor. Następnie zaprezentowano część artystyczną przy wtórach szkolnego chóru. W ten sposób okazano pracownikom wdzięczność za pracę dydaktyczną i wychowawczą. W imieniu nauczycieli - emerytów głos zabrał pan Jan Okarma. Okazał on wdzięczność za zaproszenie oraz docenił wkład pracy nauczycieli w wychowanie młodego pokolenia. Na zakończenie dzieci, uczniowie i rodzice złożyli nauczycielom życzenia i wręczyli kwiaty.

Teatrzyk kukiełkowy "Strażak Maciuś"

W naszych murach gościliśmy 14 października 2019 r. teatr lalek Art.Cinema z Nowego Sącza ze swoją profilaktyczną inscenizacją pt. "Strażak Maciuś". Celem przedstawienia było zwrócenie uwagi na zawód strażaka. Spektakl opowiadał historię chłopca, którego marzeniem było zostać strażakiem, który nie wiedział jak tego dokonać. Przedszkolaki z uwagą i dużym zainteresowaniem oglądały przedstawienie. Przypomniały również numery telefonów alarmowych. Po skończonym spektaklu lalkarz porozmawiał z dziećmi na temat obejrzanej sztuki, zadawał pytania dotyczące treści. Następnie każdy przedszkolak mógł poczuć się jak prawdziwy strażak przymierzając strój i kask. Po wspólnym zdjęciu dzieci wróciły do sal i dzieliły się swoimi wrażeniami.

Spotkanie z panią pielęgniarką

11 października 2019 r. do naszego przedszkola przybyła pani pielęgniarka. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać trudny zawód pielęgniarki, ale także wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani Kinga przypomniała również, aby ubierać się odpowiednio do pogody i zachowywać zasady higieny i zdrowego stylu życia. Zademonstrowała również mierzenie ciśnienia czy też założenie opatrunku. Przedszkolaki miały możliwość użycia stetoskopu, wysłuchania bicia swojego serca oraz obejrzenia strzykawek różnej wielkości, igieł i innych akcesoriów. Wizyta pani pielęgniarki zakończyła się pamiątkowym zdjęciem.

Bal warzyw

Bystrzaki się nie nudzą! Dzięki pomocy kochanych rodziców, zajęcia zaplanowane w minionym tygodniu były zarówno ciekawe, jak i smaczne. Cóż to była za uczta! Nasze podniebienia rozpieszczały smaki najróżniejszych warzyw. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a także rozszerzyć gamę warzywnych ulubieńców. Zanim jednak zorganizowaliśmy test smaków, w którym zgadywaliśmy, jakie warzywo trafiło do naszych ust (bez pomocy oczu), musieliśmy zgłębić wiedzę dotyczącą uprawy jarzyn. Bystrzaki bardzo chętnie oglądały ziarenka pod lupą i porównywały ich wygląd. Była to bardzo ciekawa zabawa badawcza, której zwieńczeniem stało się smakowanie warzyw. Ekscytacji nie było końca!

Wizyta w ośrodku zdrowia

Przedszkolaki z Uścia Gorlickiego są bardzo ciekawe świata i najbliższego otoczenia. Mając na uwadze tenże fakt, 8 października wyruszyliśmy do Ośrodka Zdrowia. Choć jesienny wietrzyk łaskotał nasze policzki to każdy przedszkolak dotarł do celu z poczuciem sukcesu i ciekawością dalszych wydarzeń. Działo się wiele, najmłodsi mieli bowiem okazję poznać personel medyczny i zwiedzić poszczególne pomieszczenia w budynku. Odwiedziliśmy gabinet zabiegowy, jak również miejsce pracy lekarza. Bardzo gościnna okazała się pani stomatolog, która uraczyła najmłodszych możliwością wypróbowania specjalistycznego fotela oraz zaprezentowała im swoje narzędzia. Zwieńczeniem wyprawy, okazał się przystanek w aptece. Tam właśnie przedszkolaki mogły ustawić się w kolejce i zamienić kilka słów ze specjalistą od lekarstw. Chociaż wrażeń nie brakowało, każdy milusiński dotarł do przedszkola z uśmiechem na twarzy i nowa wiedzą. Na koniec pani farmaceutka wręczyła dzieciom smaczne i zdrowe - witaminowe lizaki.

Spotkanie z Przewodniczącą Rady Gminy Uście Gorlickie

1 października 2019 roku przedszkolaki z grupy „Pszczółek”, „Bystrzaków”, „Biedroneczek” miały możliwość spotkać się z Panią Jolantą Dobek - Przewodniczącą Rady Gminy Uście Gorlickie. Dzieci zwiedziły gabinet i salę posiedzeń. Pani przewodnicząca opowiedziała o swojej jakże odpowiedzialnej pracy. Maluchy zadawały mnóstwo pytań. Na zakończenie spotkania każdy przedszkolak otrzymał słodką niespodziankę.

My jesteśmy Czyścioszkami!

Bystrzaki o siebie dbają, czyste zęby i ciała mają! Kolejnym przystankiem w Naszej przedszkolnej podróży ku nowej wiedzy stał się temat higieny. Przedszkolaki mogły więc utrwalić i zdobyć nowe wiadomości, związaną z dbaniem o higienę jamy ustnej oraz czystość całego ciała. Sposobów na to było wiele! Nie da się jednak ukryć, iż największym powodzeniem cieszyło się szczotkowanie dużego modelu zębów oraz pokaz różnorodnych typów mydła. Nie obyło się też bez mydlanych eksperymentów. Był to niewątpliwie cudowny czas!

W parku

Jesienna pogoda dopisuje nam, więc chętnie korzystamy ze spacerów. 1 października 2019 roku przedszkolaki z grupy „Pszczółek”, „Bystrzaków”, „Biedroneczek” wybrały się do parku. Podziwiały piękno przyrody w jesiennej szacie. Dzieci rozpoznawały gatunki drzew, owoców, zbierały liście. Bawiły się na placu zabaw. Był to aktywnie spędzony czas na świeżym powietrzu, który sprawił dzieciom wiele radości.

Dzień Chłopaka

30 września 2019 roku obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Chłopaka. Z racji święta dziewczynki zaśpiewały chłopcom uroczyste „Sto lat”. Było wiele zabaw i konkursów. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. Zdecydowanie był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy. Bardzo dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie prezentów.

W warzywniaku

30 września 2019 roku „Pszczółki” były na wycieczce w sklepie warzywnym. Pani ekspedientka powitała dzieci bardzo serdecznie i opowiedziała o swojej pracy. Maluchy obserwowały jak pani obsługuję klientów. Dzieci przypomniały sobie zwroty grzecznościowe używane podczas robienia zakupów. „Pszczółki” otrzymały pyszne lizaki. Dziękujemy!!!!

Smaki jesieni

W grupie Bystrzaków na dobre rozgościła się jesień! Dama piękna, kolorowa i pełna niepowtarzalnych smaków! Zawitała ona w mury przedszkola z koszem pełnym wspaniałości, które rozpieściły podniebienia najmłodszych. Cóż to była za uczta! 5-lati miały okazję posmakować powideł, dżemów, soków, kompotów i innych przetworów, które zostały przygotowane przez pomocników jesieni – wspaniałych rodziców. Celebracji zorganizowanej degustacji, towarzyszyła bardzo miła atmosfera i zaangażowanie najmłodszych. Bystrzaki miały szansę posmakować przetworów, których nigdy wcześniej nie próbowały. Okoliczności te stworzyły więc grunt do wywiązania się bardzo interesującej dyskusji, dotyczącej smaku przyniesionych wspaniałości, ale również preferencji żywieniowych samych podopiecznych. Każdy przedszkolak napełnił swój brzuch witaminami, a w ferworze wspólnego ucztowania,udało się wykonać kilka pamiątkowych fotografii.

Powitanie jesieni

23 września 2019 roku powitaliśmy w przedszkolu Panią Jesień. Studentka Maria Dubec wcieliła się w rolę Pani Jesieni. Przyniosła ze sobą wspaniałe dary: owoce, warzywa, kolorowe liście, kasztany, żołędzie, orzechy, grzyby. Niezwykły gość zaprosił „Pszczółki”, „Bystrzaki”, „Biedroneczki” do wspólnych zabaw i pląsów. Nie zabrakło zdrowego, pysznego poczęstunku. Na zakończenie wszyscy udaliśmy się na pierwszy, jesienny spacer.

Dzień Przedszkolaka

„Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 wrzesień zbliża się, od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

20 września - to ważny dzień dla każdego dziecka, ponieważ właśnie wtedy obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Tego dnia dzieci z grup: Biedroneczki, Bystrzaki i Pszczółki zostały zaproszone do wspólnego świętowania. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie.

Urodziny w przedszkolu

Urodziny to dla każdego malucha wielkie wydarzenie. Większość najmłodszych z zapałem odlicza czas do kolejnej rocznicy swojego przyjścia na świat. To szczególna okoliczność, która wśród dzieci wywołuje same pozytywne skojarzenia. Celebrowanie dnia narodzin dzieci na dobre wpisało się w tradycję naszego przedszkola. Pragniemy, aby dla dziecka ten dzień był wyjątkowy. Jubilat siada w środku kółeczka, dzieci wspólnie z paniami śpiewają „Sto lat!” i składają życzenia. Z niecierpliwością czekamy na kolejne urodziny w przedszkolu.

Poznajemy instrumenty muzyczne

Do świata muzyki wprowadziła dzieci z grupy „Pszczółek” studentka Marysia. Nasze maluchy na zajęciach poznawały instrumenty muzyczne. Wykazały się wielkim talentem. Na całe przedszkole brzmiały wesołe dźwięki.

Spotkanie z policjantem

w ubiegłym tygodniu w naszym przedszkolu, gościliśmy funkcjonariusza miejscowej policji. Dzięki tego rodzaju wizycie, wszystkie grupy wiekowe uczęszczające do naszej placówki - Pszczółki, Bystrzaki i Biedroneczki, miały możliwość poznania i utrwalenia zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Nasi podopieczni, zostali również uwrażliwieni na potrzebę zapinania pasów podczas jazdy, konieczność noszenia odblasków oraz obowiązek korzystania z chodnika. Pan policjant, dołożył także wszelkich starań, aby zaszczepić u dzieci nawyk prawidłowego przechodzenia przez jezdnię – z uwzględnieniem wcześniejszego rozglądania się. Przedszkolaki usystematyzowały również wiedzę dotyczącą znaczenie kolorów świateł na sygnalizatorze, a także poznały specyfikę zawodu policjanta. Drugą częścią planowanego spotkania była wycieczka mająca na celu zaprezentowanie prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Przedszkolaki wyruszyły na nią w odblaskowych kamizelkach. Zorganizowanej prelekcji towarzyszyła miła atmosfera, podopieczni wykazywali duże zainteresowanie poruszaną tematyką. Pan policjant miał także okazję usłyszeć jedną z piosenek repertuaru dziecięcego o tematyce bezpieczeństwa na drodze „Dzieci i światła”.

Poznajemy pracę ratownika medycznego

Przedszkolaki poznały pracę ratowników medycznych. Najpierw miały okazję obejrzeć strój ratownika i wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Panowie objaśnili przedszkolakom na czym polega ich jakże odpowiedzialna praca. Maluchy mogły wejść do karetki pogotowia ratunkowego. Dowiedziały się, że podczas akcji ambulans jest pojazdem uprzywilejowanym w ruchu drogowym.

Zajęcia z rytmiki

Zajęcia z rytmiki pełnią rolę ogólnorozwojowego stymulatora, wzbogacają umysł o podstawowe wiadomości. Głównym ich celem jest uczynienie młodego człowieka aktywnym, myślącym, wrażliwym, twórczym i otwartym. Rytmika jest przede wszystkim nauką interpretacji muzyki, wartościowania jej i odczuwania jej piękna.

Zajęcia rytmiczne opierają się na różnych formach aktywności:

  • Śpiew – kształci słuch, poczucie rytmu, pamięć muzyczną, rozwija aparat głosowy, uwagę, wyobraźnię, dostarcza wiedzy
  • o świecie, sprzyja rozwojowi prawidłowej wymowy,
  • słuchanie muzyki - kształcenie zdolności percepcyjnych ma ogromne znaczenie dla rozwoju mowy i myślenia; głównym zadaniem kontaktów dziecka z muzyką, jest obudzenie uwagi słuchowej, przygotowanie dziecka do słuchania i stworzenie ku temu najlepszych warunków,
  • ruch przy muzyce – jest to gimnastyka ciała, która poprawia krążenie, dotlenia organizm, stanowi źródło radości
  • i odprężenia; wyrabia zdolności koncentracji i uwagi, kształci szybką orientacją, refleks, pobudza aktywność i rozwija spostrzegawczość, wyobraźnię i pamięć,
  • gra na instrumentach – nauka ta sprawia dzieciom radość, zadowolenie, rozwija muzykalność, zdolności estetycznego
  • i emocjonalnego przeżywania muzyki,
  • tworzenie prostych melodii – wszelkiego rodzaju improwizacje wpływają na aktywność twórczą dziecka.

Na zajęciach dzieci: uczą się piosenek, tańców, wykonują ćwiczenia i zabawy muzyczno – ruchowe wyrabiające poczucie rytmu i tempa, zabawy rozwijające inwencję twórczą dziecka, a także ćwiczenia słowno – głosowe. Muzykują na instrumentach perkusyjnych, aktywnie słuchają muzyki.

Projekt czytelniczy "Z Książką na start"

Projekt jest skierowany do dzieci w wieku od 0 do 6 lat i ma na celu promocję czytelnictwa oraz zapraszanie Rodziców do spędzania czasu wspólnie z dzieckiem - w doborowym towarzystwie książki.

Podczas pierwszej wizyty w Bibliotece, Mały Czytelnik otrzyma Pakiet Startowy, a w nim Paszport Biblioteczny, do którego Bibliotekarz wbije pieczątkę po każdorazowej wizycie zakończonej wypożyczeniem minimum jednej książki.

Po uzbieraniu 10 pieczątek na Małego Czytelnika czeka nagroda w postaci imiennego dyplomu potwierdzającego jego czytelnicze zainteresowania.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego i przedszkolnego 2019/2020