Twórczość

Karol Wojtyła jako poeta był najpierw zafascynowany Biblią i renesansem, o czym świadczy młodzieńczy zbiór wierszy (wydany po latach) Renesansowy psałterz , nawiązujący do Jana Kochanowskiego. Potem przedmiotem trwałej fascynacji stał się romantyzm, zwłaszcza Juliusz Słowacki oraz Cyprian Kamil Norwid. Wczesne utwory publikował od roku 1950 w prasie katolickiej pod pseudonimami literackimi Andrzej Jawień, AJ i Piotr Jasień, a po 1961 roku - Stanisław Andrzej Gruda. Współpracował z Tygodnikiem Powszechnym. Wojtyła uprawiał lirykę refleksyjną, precyzyjną i powściągliwą stylistycznie, często wizyjną. Dwa nieduże poematy Pieśń o Bogu ukrytym oraz Pieśń o blasku wody skupiają się wokół doświadczeń wewnętrznych człowieka w jego obcowaniu z naturą, tajemnicą bytu, a w końcu z Bogiem. Utwór Myśl jest przestrzenią dziwną to niemal filozoficzna analiza ludzkich aktów poznawczych, w tym fenomenu intelektu jako daru (po latach temat powróci w encyklice Fides et ratio). Poemat "Kamieniołom" rozważa moc osoby ludzkiej, jej pracę, budowanie wspólnoty z naturą i ludźmi (temat niewątpliwie nawiązuje do Norwida, a później podejmie go książka Osoba i czyn). Rozwija te myśli obszerny, z pogranicza poezji i prozy poetyckiej, utwór Wigilia wielkanocna 1966, z mistycznym motywem rozmowy z Bogiem, z tematem cierpienia i natury, wreszcie z finalną wizją ziemi jako świętej więzi człowieka i przyrody, co jest obrzędem ukazującym światło Boga. Działalność artystyczna (wcześniej aktorstwo, później twórczość literacka) zakończyła się z chwilą jego wyboru na papieża. Wyjątkiem jest jednak wydany 6 marca 2003 Tryptyk rzymski, który sygnował już jako Jan Paweł II.

W roku 1999 z udziałem Jana Pawła II ukazała się płyta kompaktowa Abba Pater, z fragmentami recytowanymi i śpiewanymi przez Jana Pawła II w muzycznym opracowaniu Leonarda de Amicis oraz Stefano Mainettiego. To wydawnictwo muzyczne powstało dla uczczenia oficjalnych obchodów 2000-lecia chrześcijaństwa oraz jubileuszu dwudziestolecia pontyfikatu. Jest ono pierwszym w historii wydawnictwem muzycznym z udziałem papieża. Powstało przy udziale Radia Watykańskiego i pod patronatem nuncjatur apostolskich w kilku krajach. Utwór Pater Noster pochodzący z płyty, ukazał się również w wersji wideo. Interpretacje poezji Wojtyły, nagrane też na płycie, dała aktorka Danuta Michałowska, zaprzyjaźniona z nim w czasach Teatru Rapsodycznego.

Św. Jan Paweł II podziwia widok górski w Pra Sec Val Ferret, u podnóża Mont Blanc, podczas wakacji letnich w Valle d'Aosta, w północnych Włoszech, 16 lipca 2004. Zdjęcie: REUTERS/Osservatore Romano/Pool MR/SM/DBP

Do Encyklik Jana Pawła II należą:

  • Redemptor Hominis; ogłoszona w roku 1979
  • Dives in Misericordia; ogłoszona w roku 1980
  • Laborem Exercens; ogłoszona w roku 1981
  • Slavorum Apostoli; ogłoszona w roku 1985
  • Dominum et Vivificantem; ogłoszona w roku 1986
  • Redemptoris Mater; ogłoszona w roku 1987
  • Sollicitudo Rei Socialis; ogłoszona w roku 1987
  • Redemptoris Missio; ogłoszona w roku1990
  • Centesimus Annus; ogłoszona w roku 1991
  • Veritatis Splendor; ogłoszona w roku 1993
  • Evangelium Vitae; ogłoszona w roku 1995
  • Ut Unum Sint; ogłoszona w roku 1995
  • Fides et ratio; ogłoszona w roku 1998
  • Ecclesia de Eucharystia; ogłoszona w roku 2003

Opracował: Daniel Jenerowicz, kl. I a gimnazjum

Źródła :

http://www.bryk.pl/teksty/liceum/pozosta%C5%82e/religia/14323-jan_pawe%C5%82_ii_i_jego_t

w%C3%B3rczo%C5%9B%C4%87.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Pawe%C5%82_II

http://daleszycemisje.wordpress.com/jan-pawel-ii/nasze-wiersze-o-patronie

http://www.kolobrzeg24.pl/Wiadomosci/Aktualnosci/jan-pawe-ii-w-poezji-koobrzeskich-poetow.html/