Betlejem - miasto narodzenia Jezusa

Wszystko wydarzyło się tutaj...

W miejscu, gdzie kiedyś była Grota Pasterzy, dzisiaj stoi Bazylika Narodzenia Pańskiego, w której można zobaczyć miejsce przyjścia na świat Jezusa - syna Maryi.

Zwiedzanie Bazyliki Narodzenia Pańskiego z Wojciechem Cejrowskim

W jednym z odcinków "Boso przez świat" Wojciech Cejrowski odwiedza miejsce narodzenia Chrystusa. Warto zobaczyć tę relację...

Kilka podstawowych informacji o Bazylice Narodzenia w Betlejem

Bazylika Narodzenia Pańskiego z zewnątrz

Jak widać na fotografii Bazylika Narodzenia Pańskiego nie przypomina z zewnątrz kościołów, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Wynika to stąd, że Ziemia Święta to miejsce spotkania i jednocześnie rywalizacji trzech wielkich religii — judaistycznej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej. Władzom państwowym niespecjalnie zależy na ochronie zabytków chrześcijańskich.

Model Bazyliki Narodzenia Pańskiego.

Jest to klasyczna budowla z czasów rzymskich. Bazylika to przede wszystkim hala targowa w której tętniło życie ówczesnego świata.

Wejście do Groty Narodzenia Pańskiego.

Miejsce to jest bardzo oblegane przez turystów. Aby wejść, trzeba trochę poczekać.

Nasze wyobrażenie stajenki betlejemskiej niekoniecznie przekłada się na rzeczywistość Ziemi Świętej. Tam pomieszczenie dla bydła to była przeważnie grota skalna. Ze względu na to, że pasterze przemieszczali się ze stadami bydła w poszukiwaniu nowych pastwisk, nie budowano zewnętrznych stajenek . Wykorzystywano za to dostępne w różnych miejscach naturalne schronienia.

Taką skalną grotą jest również słynna Stajenka Betlejemska.

Wejście do bazyliki — prawdziwe "Drzwi Pokory".

Wejście do bazyliki stopniowo zmiejszano.

Na fasadzie budynku widać ślady poprzednich drzwi oraz stopniowe zmniejszanie otworu służącego do wejścia. Miało to znaczenie strategiczne. Chodziło o to, by najeźdźcy nie mogli wejść do środka i zrabować cennego wnętrza.

Aby wejść na miejsce narodzenia Chrystusa trzeba się schylić.

Tajemnicy Boga, który stał się tak pokornym, że narodził się jako człowiek i został przez niego nie przyjęty nie zrozumie ten, kto wysoko nosi głowę. Tutaj trzeba prawdziwej pokory, to znaczy prawdy o sobie!

Miejsce narodzenia Chrystusa

Jest oznaczone specjalną gwiazdą. Nieopodal jest żłóbek - miejsce pasienia zwierząt.

Co jednak znaczy Słowo BETLEJEM?

"BETH-LECHEM" - to inaczej "DOM CHLEBA"

Już sama nazwa miejscowości stanowi niewątpliwie nawiązanie do największej tajemnicy Narodzenia Chrystusa. Bóg przychodząc na świat uniża się schodząc do poziomu człowieka. Tym bardziej, że nie jest przez mieszkańców Betlejem przyjęty, jak człowiek któremu należy się szacunek. Podobnej sytuacji nie znajdziemy w żadnej innej religii poza chrześcijaństwem.

Jednak to uniżenie przy narodzeniu nie jest wcale największe. Jeszcze większym jest oddanie życia na krzyżu, a szczytem uniżenia jest wydanie się człowiekowi do rąk pod postacią chleba i wina w tajemnicy Eucharystii. Stąd każda Eucharystia jest Bethlehem — i my również powinniśmy nim być!