PŘÍRODOPIS

20.4. Dobrý den, dnes vás v učebně čeká písemka na měkkýše a kroužkovce a dále úvod do kapitoly vzdušnicovci. Podívejte se na videopřednášku a podle instrukcí si z ní vypracujte zápis do sešitu.

15.4. Dobrý den, dnes nás čeká další skupina kmene členovců - korýši. Podívejte se nejprve na videopřednášku. V učebnici si projděte str. 70-73. Do sešitu si vypracujte zápis. Podívejte se na videa o jednotlivých zástupcích (v učebně). Příští hodinu vás v učebně bude čekat písemka na měkkýše a kroužkovce.

KORÝŠI moje zápis.docx

8.4. Dobrý den, dnešní učivo najdete zadané v učebně.

6.4. Krásný poprázdninový den! V dnešní hodině se začneme zabývat první třídou kmene členovců - jsou to PAVOUKOVCI, patří sem řády pavouci, sekáči, roztoči a štíři. Dnes se budeme zabývat pavouky. Podívejte se na velmi zajímavou přednášku, projděte si prezentaci a udělejte si zápis do sešitu. V učebnici si pročtěte strany 67-69. Také si prohlédněte obrázky s vnitřní a vnější stavbou pavoukovců.

16b. Členovci pavoukovci pavouci.ppt
PAVOUKOVCI pavouci zápis

30.3. Dobrý den, dnes začneme velkou skupinu bezobratlých živočichů - členovce. Přečtěte si v učebnici kapitolu na str. 66-67. Projděte si prezentaci a z ní si vypracujte do sešitu zápis. Pro shrnutí a zopakování učiva si pusťte video.

16a. Členovci úvod.ppt

25.3. Dobrý dnes, dnes nás čekají mořští kroužkovci, kteří patří mezi tzv. mnohoštětinatce. Přečtěte si text na straně 63 v učebnici i se zeleným okrajem, kde se píše o slavnostech v Tichomoří související s palolem zeleným. Podívejte se na video a do sešitu vypracujte zápis. Připomeňte si rozmnožování žížal.

MNOHOŠTĚTINATCI

23.3. Dobrý den, dnes se tedy začneme zabývat stavbou těla kroužkovců. Podívejte se na výklad pana Curka. Projděte si prezentaci a do sešitu vypracujte zápis.

KROUŽKOVCI.docx
Kopie souboru KROUŽKOVCI.ppt

17.3. Dobrý den, dnes nás čeká předposlední kmen bezobratlých živočichů - kroužkovci. Všichni znáte žížalu, ale patří sem celá řada dalších, dokonce i mořských, živočichů.


Je čas založit si ŽÍŽALIŠTĚ. Venku už se pomalu plíží jaro, takže vyražte na lov žížal, které pak můžete pozorovat, případně si vyzkoušet nějaké experimenty! Návod na založení žížaliště i nápady na to, co s nimi, krásně zpracovala paní učitelka Tereza Strupková a vkládám vám jej sem. Takže si návod pročtěte a podle něj si založte žížaliště doma. Pěkný nápad je také fotogalerie žížališť, takže mi můžete posílat fotky vašich žížališť (i s vámi) a já je zde v učebně rovněž zveřejním :-)

žížaliště - pokusy.docx

11.3. Dobrý den, příští hodinu vám v učebně připravím písemku na žahavce, ploštěnce a hlístice. Proto se dnes budeme ještě věnovat opakování těchto skupin. Projděte si všechna přiložená cvičení a testy v učebně.

9.3. Dobrý den, v rámci opakování měkkýšů máte dnes přiřazeny čtyři testy v Alfovi, které si povinně během dneška vypracujte.

4.3. Dobrý den, dnes si zopakujete učivo o kmeni měkkýši pomocí pracovního listu, který máte vložený v učebně. V něm vypracujte úkoly 1 a 4 (vyplňte přímo do dokumentu nebo si jej vytiskněte, vypracujte a vyfoťte nebo vypracujte do sešitu, vyfoťte a vložte). Ostatní úkoly si můžete vypracovat dobrovolně.

2.3. Dobrý den, dnes dokončíme kapitolu o měkkýších poslední skupinou - hlavonožci. Vypracujte si zápis do sešitu a podívejte se na video.

Zápis třída: Hlavonožci

23.2. Dobrý den, dnes pokračujeme s další třídou kmene měkkýšů, jsou to mlži. Řada z vás má doma spoustu ulit mlžů, které jste si dovezli od moře. Podívejte se na video s výkladem a do sešitu si vypracujte zápis. Příští hodinu (ve čtvrtek) zde budete mít v učebně připravený test na sinice, řasy a prvoky. Už je to nějaká doba, co jsme učivo probírali, takže si je dobře pročtěte, naučte se, bude to první písemka tohoto poletí. Bude dostupná pouze během naší čtvrteční hodiny podle rozvrhu (8:55-9:40).

Zápis mlži.doc

18.2. Dobrý den, dnes začneme s další, velkou a velmi zajímavou skupinou mnohobuněčných živočichů - jsou to měkkýši. Podívejte se na video s povídáním o měkkýších a prohlédněte si prezentaci, naučte se poznávat jednotlivé druhy. Do sešitu si vypracujte zápis. Když vám zbyde čas, podívejte se na další videa.

14. Měkkýši-plži.ppt
Plži - zápis do sešitu.docx

16.2. Dobrý den po prázdninách, dnes nás čeká další skupina bezobratlých živočichů - hlísti. V učebnici je o nich povídání s obrázky na str. 56-57, tam se tedy podívejte nejprve. Pak si projděte prezentaci, do sešitu opište zápis a na závěr si učivo zopakujte pomocí výkladu ve videu.

HLÍSTI.ppt
9._hlisti.docx

4.2. Dobrý den, dnes v 10:00 online hodina, připojte se před odkaz, který vám přišel do emailu, nechoďte přes učebnu.

9._hlisti.docx

2.2. Dobrý den, dnes nás čeká další skupina mnohobuněčných živočichů - ploštěnci. V učebnici se o nich dočtete na str. 52-53. Podívejte se na video s povídáním a projděte si prezentaci, ze které si do sešitu vypracujte zápis. Vzhledem k tomu, že pokračujeme distanční výukou i v druhém pololetí, začnu i v přírodopisu alespoň jednou týdně vysílat online. Na první společnou hodinu přírodopisu se tedy budu těšit ve čtvrtek v čase naší hodiny podle rozvrhu. Odkaz na Meet vám přijde do emailu, nechoďte přes odkaz v učebně, ten je jiný. Po prázdninách se také domluvíme na písemku z přírodopisu.

28.1. Dobrý den, dnes si zopakujte učivo pomocí pracovního listu, který máte zadaný v učebně.

26.1. Dobrý den, dnes si dokončete zápis o medúzách a korálech, použijte k tomu učebnici na str. 50-51 a sami si udělejte výpisek z kapitoly. Pak se podívejte na dokument a odpočívejte :-)

21.1. Dobrý den, dnes nás čeká první skupina mnohobuněčných živočichů - žahavci. Proč se jim tak říká a řadu dalších zajímavých informací o nich se dozvíte nejprve v učebnici na str. 48-49. Podívejte se na video s výkladem. Projděte si prezentaci s obrázky a do sešitu si vypracujte zápis. Odpovězte na otázku v dnešním úkolu, který máte zadaný v Google učebně.

10a. Žahavci 1.ppt
Zápis žahavci

14.1. Dobrý den, počínaje dnešní hodinou se budeme zabývat jednotlivými skupinami živočichů od těch nejjednodušších, kterými jsou mikroskopičtí jednobuněční prvoci. Přečtěte si o nich nejprve v učebnici na str. 44-47. Projděte si prezentaci, do sešitu si napište nebo vlepte zápis a prohlédněte si videa s některými zástupci.

10. PRVOCI.pptx
Zápis prvoci.docx

12.1. Dobrý den, dnes si zopakujte učivo o houbách a řasách. V Alfovi máte přiřazeny dva testy, vaším dnešním úkolem je oba vypracovat. V rámci opakování můžete k tomu využít také sešit a učebnici.

7.1. Dobrý den, dnes nás čeká skupina jednoduchých rostlinných organismů - řasy. Dobře je znáte třeba vy, kteří máte doma akvárium a nánosy řas musíte pravidelně odstraňovat. Řasy mohou ale být i prospěšné a dokonce mají praktické využití. Přečtěte si o nich nejprve kapitolu v učebnici na str. 42-43. Podívejte se na prezentaci, prohlédněte si v ní obrázky jednotlivých zástupců. Do sešitu si opište nebo vlepte zápis. Podívejte se na video s opakováním lišejníků a také na video o řasách.

Zápis řasy

5.1. Dobrý den, dnes dokončíme učivo o houbách skupinou organismů, které jsou houbám velmi blízké - jsou to lišejníky. Přečtěte si o nich nejprve v učebnici na str. 40-41, potom se podívejte na video a z něj si dnes vypracujte zápis do sešitu.

AKTUALIZACE 19.11. CHYBĚJÍCÍ ÚKOLY V GOOGLE CLASS:

Adam Adamec - chybí 3. úkol

Kateřina Kadlecová - chybí 2. a 3. úkol

Lukáš Vařeka - chybí 2. úkol

Jakub Louvar - chybí 3. úkol

Amálie Nosková - chybí 2. úkol

Zdeněk Paloušek - chybí 3. úkol

Anna Supíková - chybí 3. úkol

Pokud máte nějaký problém úkol najít, vyplnit, odeslat, cokoliv, pište na můj email unzeitigova@zsmlynska.cz

15.12. Dobrý den, dnes si z učebnice str. 37-39 vypište do sešitu zástupce hub s plodnicemi. Následně si projděte poznávačku na vloženém odkazu, nejprve si projděte zástupce s popisem (naučit), pak si vyzkoušejte (přezkoušet). Poznávačka bude později součástí písemky na houby.

https://testy.zsvsechovice.cz/subdom/testy/pozn/seznam

3.12. Dobrý den, dnes pokračujeme s mnohobuněčnými houbami, tzv. nižšími, které se označují jako plísně. Spusťte a projděte si prezentaci a udělejte si z ní zápis. Přiřazování pojmů na poslední stránce prezentace bude váš dnešní úkol z hodiny v Google Class.

8b. Houby - plísně.ppt

1.12. Dobrý den, dnes se začneme zabývat větší skupinou organismů - houbami. Pomalu končí jejich období, ale spousta z vás ještě nedávno vyrážela do lesa s košíkem. Víte ale, že houby nejsou jenom ty, co rostou v lese? Setkáváme se s nimi každodenně i v běžném životě, dokonce mohou být obsaženy i v našem těle. Pojďme se dnes podívat na první skupinu, jsou to mikroskopické houby - kvasinky. Podívejte se nejprve na video - výklad o kvasinkách od pana Curka. Projděte si prezentaci s obrázky a text si opište jako zápis do sešitu (zkontroluji už ve škole). Na závěr se podívejte na jednoduchý pokus s kvasnicemi. Můžete si jej doma také vyzkoušet, nafotit a jako dobrovolný úkol mi fotku poslat v Google Class, budu odměňovat jedničkou ;-)

8a. Houby - kvasinky.ppt

26.11. Dobrý den, po bakteriích nás dnes čeká další skupina mikroorganismů - sinice. Mnozí jste se s nimi setkali v horkém létě někde v rybníce, kde "kvetla voda". Přečtěte si nejprve v učebnici kapitolku na straně 32-33. Projděte si prezentaci s obrázky a podívejte se na krátká videjka a do sešitu vypracujte zápis. Máte zadán také úkol. Odpovězte na otázku a vložte také fotku zápisu.

7. Sinice.ppt
Zápis sinice

24.11. Dobrý den, dnes pokračujeme další skupinou organismů. Kromě virů způsobují nemoci také bakterie. Mohou však mít i pozitivní přínos, dozvíme se jaký :-). Podívejte se na povídání o bakteriích v přiloženém videu. Projděte si kapitolu v učebnici str. 30-31. Do sešitu si vypracujte zápis a odpovězte na otázku v dnešním úkolu v Google Class.

Zápis bakterie

19.11. Dobrý den, dnes máte v Google Class připravenou 2. písemku: Vztahy mezi organismy, mikroskop.

12.11. Dobré ránko, dnes si dáme opáčko na buňku. V Alfovi máte přiřazené dva testíky, které jsou vaším dnešním povinným úkolem. Příští hodinu vám v Google Class připravím další krátkou písemečku na známky. Bude to od kapitoly Vztahy mezi organismy (producenti, konzumenti, symbióza...) po mikroskop, pozorování a pokus.

10.11. Dobré ráno, dnes se budeme zabývat tématem, které hýbe světem už bezmála rok - dozvíte se něco o virech. Všichni teď denně posloucháme o koronaviru, ale to je jen jeden z představitelů této skupiny. Přečtěte si o nich kapitolu v učebnici na str. 28-29. Podívejte se na video se zajímavým a poutavým výkladem na toto téma. Prohlédněte si přiloženou prezentaci a do sešitu si vypracujte zápis.

5. Viry.pptx
5. Zápis VIRY.docx

5.11. Dobrý den, už víme, co je to buňka, z čeho se skládá a jak se od sebe liší buňky rostlin a živočichů. Dnes se dozvíte, že existují organismy, které jsou tvořeny pouze jedinou buňkou a organismy tvořené mnoha miliony buněk. Pustťe si video s výkladem pana Curka a připravte si také sešit a propisku. Podle pokynů v přednášce si do sešitu vypracujte zápis, vyfoťte ho a pošlete mi ho do úkolu z dnešní hodiny v učebně.

3.11. Dobrý den, doufám, že jste po prázdninách odpočatí a načerpali jste spoustu sil do další výuky. Dnes nás čeká opáčko. Projděte si v sešitě, co jste se dozvěděli o buňce a rozdílu mezi rostlinnou a živočišnou buňkou před prázdninami. Potom si v Google Class otevřete dokument Buňka - opakování, vypracujte odpovědi a dejte vpravo nahoře odeslat. To je váš úkol z dnešní hodiny.

22.10. Dobrý den, dnes máte v Google Class zadanou písemku a také novou látku.

3. Rozdíl rostlinná živočišná buňka.ppt

19.10. Dobrý den, dnes nás čeká nová kapitola, ve které se dozvíme mnoho zajímavostí o buňkách. Kapitolu o buňkách najdete v učebnici na str. 20-21. Podívejte se na video s povídáním o buňce. Projděte si prezentaci s obrázky a do sešitu si vypracujte přepište nebo vytiskněte zápis, nakreslete a popište buňku a její jednotlivé části. Učivo si zopakujte pomocí online cvičení. Vypracujte a odešlete úkol z dnešní hodiny (Co pozoroval Robert Hooke zdokonaleným mikroskopem a nazval pak tyto komůrky buňkami? (Odpověď najdeš v učebnici): ). Kdo bude mít odpoledne čas, může se podívat na první díl z cyklu Byl jednou jeden život o buňce. Je toho dneska dost, ale příště toho zase bude méně. Na příští hodinu (pátek) vám sem zadám písemku. Bude dostupná pouze tento den od 8 do 14 hod. Každý jí povinně vypracujete. Bude to na látku od začátku školního roku po projevy a podmínky života, tak se připravte, ať vám to dobře dopadne :-)


2. Buňka

16.10. Dobrý den, dnes se dozvíme o tom, jak je možné provádět pozorování přírody a také, k čemu slouží mikroskop a z čeho se skládá. Jakmile se vrátíme do školy, určitě společně mikroskopy také vyzkoušíme. Nejprve si pusťte video a poslechněte a shlédněte zajímavé povídání. Podívejte se na přiloženou prezentaci a do sešitu si přepište nebo vlepte zápis včetně obrázku s popisem mikroskopu. Zkuste si online cvičení ze skolasnadhledem.cz (odkaz dole). A vypracujte úkol: Kde všude se využívá mikroskop? Zkuste vymyslet, kde všude se využívají mikroskopy. Odpovědi vpište přímo do dokumentu, nakonec klikněte vpravo nahoře na tlačítko ODESLAT.

2. Mikroskop