Дейности

чрез които да се проследи напредък по СЕК

Дискусии

През разговор или дискусия с конкретен ученик/чка учителят може да задълбочи като потърси повече примери от опита на съответния ученик/чка. Такава употреба на критериите дава възможност на учителя да задава конкретни въпроси от отделните скали на ученика, с който разговаря и да вземе обективно решение каква оценка точно да постави. Например: Ученикът показва добро разбиране и опит, отговарящ на скала 2 и частично отговаряне на скала 3, може да се постави усреднена оценка 2.5.

Наблюдение

Наблюдението на поведенията на учениците е един ненатрапчив начин за събиране на информация за справянето им в реални ситуации. Учителят може да го изпозлва в най-различни моменти и да отбелязва какви проявления вижда. Например - наблюдава двама ученици, между които е възникнал спор за начина, по който да се справят с конкретна задача - вижда, че единият от тях се опитва да предложи две стратегии, с които да стигнат до решение, докато другият не реагира и не използва такива стратегии. В такъв случай учителят може да отбележи различни резултати на двамата ученици спрямо това, което наблюдава.

Ролеви игри

Голяма част от директни оценявания на СЕК използват игровизирани сценарии, които поставят учениците в реална ситуация. Такива примери са използване на картини/снимки, от които учениците да разпознаят емоциите, които са представени или намеренията, които хората излъчват. Трябва да се има предвид, че често такъв тип готови примери могат да не са подходящи за съответната възраст или културен контекст, тъй като не са адаптирани.

Самооценка

Самооценките, които могат да използват ученици от трети клас нагоре дават възможност на учениците да осмислят своите умения през конкретни въпроси и поведения. Често предизвикателство е социалната желателност на отговорите. Учениците могат да се опитат да дадат отговор, който смятат, че учителят иска да чуе. Затова е ценно и самият учител да се опита да оцени учениците по същите въпроси, така че да се направи реално сравнение между двете оценки. От друга страна обаче оценката от външен човек като учителя е предизвикателство за умения като емпатията, която е свързана с осъзнаване на собствени чувства. Друго предизвикателство е свързано с различните мисловни модели и сравниетлни степени, които учениците използват, когато поставят оценки на съответните умения. Трета често срещана трудност е тенденцията някои ученици да отбелязват консистентно само средната оценка в скалата или само най-високата, например.

Генерирани от учениците оценявания

Генерираните от учениците оценявания са един от най-силните и ефективни начини за измерване на направък по развиването на конкретни умения. В такива ситуации ученикът следва да обясни на учителя през какви поведения ще се опита да достигне по-високо ниво на скалата и да представи доказателства за това в презентация/видео материал или друга форма, генерирана от него. Освен това дава възможност на учениците да генерират различни реални ситуации, през които да упражняват и развиват своите умения.