Google Workspace är samlingsnamnet för en rad olika tjänster från Google som du har tillgång till som lärare i Ystads kommun.
Samtliga av Google Workspace tjänster kräver att ditt digitala verktyg har nätverksanslutning.
För åtkomst till Google Workspace loggar du in på Vklass och klickar dig vidare alternativt direkt via Googles appar.
Innehållet i Google Workspace ska användas i pedagogiskt syfte, med fokus på utveckling och lärande. Det kan till exempel handla om planeringar, kollegialt utvecklingsarbete eller elevers inlämningar. Utöver detta så kan dokumentation av mer administrativ art, till exempel mötesanteckningar, reflektioner och protokoll, lagras här.
I Google Workspace får inte känsliga eller extra skyddsvärda personuppgifter hanteras eller lagras.
Google Workspace får sammanfattningsvis aldrig användas till att till exempel dokumentera anledningar till barn och elevers frånvaro eller uppgifter från utvecklingssamtal. Är du osäker så kontakta din rektor eller Utvecklingsenheten.
Förskola
I gamla gränssnittet:
I nya gränssnittet:
Google Workspace-appar finns att hämta i Teacher på iPad.
Vid inloggning på respektive app slussas användare vidare till Vklass inloggninsportal.
Google Drive är en molntjänst för att skapa och dela filer. Du kommer alltid åt Google Drive oavsett från vilken dator eller annan digital enhet du använder. En utav fördelarna med Drive är att du aldrig behöver spara ditt pågående arbete utan det sparas alltid automatiskt i realtid. Här finns kontorsverktygen Dokument, Presentation och Kalkylark samt en rad andra tjänster.
Material som läggs i papperskorgen raderas permanent efter 30 dagar.
I kontorsprogrammen Dokument, Presentation och Kalkylark kan du skapa ordbehandlingsdokument, interaktiva presentationer och göra kalkyler. Du kan välja att ha dem privata eller att dela dem med en person eller flera personer. Programmen gör det möjligt att samarbeta och arbeta ihop i realtid.
Ett verktyg för att skapa formulär, quiz och enkäter. Här kan lärare skapa självrättande prov, elev och lärare göra undersökningar och samla in data för att sedan analysera svaren direkt i diagram eller genom Kalkylark. Går att dela via e-post, länk, bädda in på webbsida eller via Google Classroom.
I Google Classroom skapar lärare digitala klasser, delar ut uppgifter, skickar kursmaterial och lämnar feedback på elevers arbete. Tänk på att den summativa bedömningen av elevers lärande inte ska ligga i Google Classroom, dessa hanteras i Vklass.
Innan du börjar!
Du behöver vara inloggad på Vklass och som lärare. Din ämneskurs behöver vara komplett med information om ämnet och deltagare.
En film på Vklass visar även hur du gör.
I Vklass gå till Mina kurser
Klicka på aktuell kurs du vill skapa ett Google Classroom till
Klicka på Inställningar
Vid ikonen med Google Classroom klicka på Lägg till
Bland alternativen som dyker upp klicka på Skapa en kurs.
En text om att kursen/klassen skapades visas efteråt.
Inne i Google Classroom hittar sedan du det nya klassrummet under klasser.
Nya filer (t.ex. Dokument, Presentation, Kalkylark och Formulär) kan skapas på flera sätt.
Ladda ner aktuell app från Teacher
Öppna appen och logga in med din @edu.ystad.se-adress
Klicka på plustecknet och välj dokumenttyp utifrån uppkomna val
Namnge din fil
eller
Ladda ner Google Drive från Teacher
Öppna appen och logga in med din @edu.ystad.se-adress
Klicka på plustecknet och välj aktuellt program
Namnge din fil
I en webbläsare logga in på Vklass
Klicka på Google Workspace i vänster meny
Klicka på aktuellt program
Skapa en ny fil genom att klicka på plustecknet
eller
I en webbläsare logga in på Vklass
Klicka på Google Workspace i vänster meny
Klicka på Drive
Skapa en ny fil genom att klicka på plustecknet och välj aktuellt program
Du öppnar dina filer, oavsett om det är ett Dokument, Formulär eller Kalkylark etc direkt från Drive genom att klicka på det.
Du kan bli inbjuden till en fil som någon annan har skapat. Det finns olika behörigheter av inbjudan.
En inbjudan till samarbete kan skickas till dig genom e-post med en länk. Alternativt hittar du en delad fil direkt i Drive under Delas med mig/Delad.
Om du har skapat en fil som du vill dela med någon för att den ska kunna skriva i det eller kommentera, måste du dela filen. Detta görs olika beroende på plattform och digitalt verktyg.
Redigerare (mottagaren kan ändra, skriva och radera)
Kommentator (mottagaren kan inte redigera men skriva kommentarer)
Läsbehörig (mottagare kan endast läsa)
I öppen fil klickar du på de tre prickarna
Välj Dela
Sök användare eller fyll i e-postadress till användare att dela fil med
Välj roll till användare som fil delas med
Klicka på skicka
I öppen fil klicka på Dela-symbolen
Sök användare eller fyll i e-postadress till användare att dela fil med
Välj roll till användare som fil delas med
Klicka på skicka (innan du skickar kan du lägga till ett meddelande som kommer med inbjudan)