Поради 

Поведінка під час бомбардування, артобстрілів житлових масивів

На вулиці

 Падайте на землю, ногами від вибуху, голову закрийте руками, якщо почули свист снаряду (звук схожий на шелест).  Не панікуйте: якщо ви почули звук польоту снаряду, значить, він пролетів достатньо далеко. Секунди перед вибухом підтверджують достатньо безпечну для вас відстань. Політ наступного снаряду може бути ближче до місця вашого розташування. Швидко та уважно озирніться навколо: з’ясуйте, де можна надійно сховатися від обстрілу.

–Лягайте на землю, обираючи відносно безпечне місце: канава, будь-яке заглиблення у ґрунті, послугують природним захистом. При наявності поблизу бетонної конструкції, розташуйтесь поруч із нею. Лягайте на землю з метою зниження  можливості бути ураженим уламками снаряду.Однак, зазначені заходи не допоможуть при прямому попаданні снаряду, але зможуть знизити ризик  поранень. Уламки  летять уверх, а далі – по траєкторії. Якщо людина стоїть – у неї більше шансів бути враженою, ніж коли вона лежить на землі. 

У транспорті  – 

Якщо перші вибухи застали вас в дорозі на власному авто,  не розраховуйте, що  зможете швидко втекти від артобстрілу. Не можливо заздалегідь прорахувати, в який бік буде спрямовано  вогонь, чи відбудеться подальший обстріл. Стережіться небезпек: імовірне потрапляння снаряду до бензобаку авто додає ризику обгоріти та загинути. Негайно залиште автомобіль, якомога швидше відбіжіть на безпечну відстань,  відшукайте для себе будь-яке укриття.   

– У випадку, якщо обстріл застав вас у громадському транспорті (маршрутне таксі, тролейбус, трамвай) – негайно залиште  транспортний засіб! Відбіжить від дороги у напрямку «від будинків та споруд» і лягайте на землю. Озирніться, очима пошукайте більш надійне укриття. Рухайтесь короткими перебіжками протягом перших хвилин та після кожного наступного вибуху. Під час обстрілу не залишайтесь та не розташовуйтесь поряд із транспортним засобом . Якщо буде обстріл, то вдарять по транспортному засобу. При потраплянні снаряду, він вибухне.  Рухатись потрібно у протилежний від обстрілу бік, впасти на землю та відповзати подалі, потім залягти у відносно безпечному місті. 

– Під’їзди будь-яких будівель, невеликі прибудови. Уникайте перебування поряд із багатоповерхівками, від них слід відбігти хоча б на 30-50 метрів. Місця поряд із різними видами  автотранспорту. Підвали панельних будинків, адже вони абсолютно не пристосовані для укриття.

Порядок  дій при   виявленні підозрілого предмета

-Якщо  ви помітили незнайому особу  з підозрілою поведінкою: -часто озирається, має при собі підозрілий вантаж (коробки, валізи); -виявляє зацікавленість щодо роботи об’єктів газо-,водо-,тепло-, енерго-забезпечення, інших важливих підприємств; -знаходиться із підозрілими предметами без явних на те причин біля залізничних мостів, автодоріг, шляхопроводів та інших об’єктів;  -запам’ятайте прикмети, особливі риси підозрілих людей!

-Звертайте увагу на підозрілі предмети:

•  у громадському транспорті;

•  у місцях з масовим перебуванням  людей;

•  біля житлових будинків, у під’їздах, на стоянках автотранспорту.

 

 -Якщо знайшли покинуті речі (сумки, валізи, коробки тощо): негайно повідомьте  співробітників екстрених служб!

 

      ТЕЛЕФОНИ ЕКСТРЕНИХ СЛУЖБ

 

  БУДЬТЕ  ПИЛЬНИМИ ТА УВАЖНИМИ!

       НЕ ЗАЛИШАЙТЕСЯ БАЙДУЖИМИ!


Профорієнтація  підлітків та старшокласників

Початок професійного шляху. Як обрати напрямок?  Якісна профорієнтація – запорука вдалого обрання професії! Кого в дитинстві не питали, ким хочемо стати, коли виростимо?  

Захоплення і бажання змінюються під час дорослішання постійно. Діти хочуть бути героями комп’ютерних ігор, юристами, моделями, стюардесами, пожежниками  ….. І замислюватися більш серйозно про майбутню професію звичайно ж потрібно ще в школі.  Є люди, які з дитинства розпізнають свої унікальні здібності, своє покликання, і тоді їх мрії, прагнення і захоплення знаходять чіткий напрямок розвитку ще в школі. Для цих людей вибір професії очевидний, простий і, як правило, безпомилковий.  А буває й так, що, закінчивши школу, випускник пов’язує свій шлях  зовсім з іншою спеціальністю. Більшість  орієнтовані батьками на певну діяльність, або роблять свій вибір, зважаючи на престижність професії і її прибутковість.

Але якщо при виборі професії не враховувалися унікальні здібності конкретної людини, є великий ризик стати посереднім фахівцем. Як наслідок – особистісна нереалізованість і довічна пригніченість, іноді – навіть на тлі фінансової стабільності. Іноді протягом життя людина кілька разів кардинально змінює спеціальність.

Правильний вибір професії – одна зі складових успіху сучасної людини.

Ситуація на ринку праці  України динамічно змінюється. Щоб реалізувати себе і досягти бажаних висот у трудовій діяльності, необхідно заздалегідь приділити належну увагу профорієнтації.

Профорієнтація  допомагає:                                                                                                            

Виявити схильності і здібності дитини до різних видів діяльності;

Визначити професійну сферу, в якій ви  зможите максимально реалізувати свій творчий хист, домогтися максимальної ефективності і задоволення від майбутньої професійної діяльності;

Мотивувати старшокласника самостійно зробити вибір освіти, тобто самостійно прийняти своє, можливе перше, життєво важливе рішення;

Побудувати стратегію підготовки до вступу в ВНЗ, спрямувавши свої знання на конкретні предмети, розвиваючи конкретні здібності … на підставі результатів тестування;

Досягти взаєморозуміння між батьками і підлітком в його виборі подальшої освіти.

Профорієнтація включає три етапи:

Необхідно окремо відзначити, що бесіди, тести, консультації  допомагають підлітку  зорієнтуватися в середовищі професій,   що дає можливість оцінити свої знання, навички та здібності, .та своєчасно скласти план першочергових дій.

За результатами тестуваннь учень\учениця та  батьки отримають  інформацію, яка максимально допоможе визначитись з майбутьною професією.

БАЖАЄМО УСПІХУ У САМОРЕАЛІЗАЦІЇ    ТА ДОСЯГНЕННІ СВОЄЇ МЕТИ


Пам'ятка попередження отруєнь грибами


Розпочався осінній грибний сезон. Зараз з'явилася величезна кількість самих різних грибів, як їстівних, так і отруйних. Гриби - це дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може привести до отруєння, а іноді й смерті. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах. .

Основні причини отруєнь:

 вживання отруйних грибів; 

неправильне приготування умовно їстівних грибів; 

вживання старих або зіпсованих їстівних грибів; 

                        вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби і підберезники мають своїх небезпечних двійників).

Щоб запобігти отруєння грибами,  рекомендуємо Вам дотримуватись таких заходів та правил, які необхідні для виконання кожній людині.

Збирайте  тільки ті гриби, про які вам відомо, що вони їстівні.

Не збирайте гриби: якщо ви не впевнені, що знаєте їх - якими б апетитними вони не здавалися; поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно-небезпечних зонах; невідомі, особливо з циліндричною ніжкою, у основі якої є потовщення "бульба", оточене оболонкою;         з ушкодженою ніжкою, старих, в'ялих, червивих або ослизлих; ніколи не збирайте пластинчаті гриби, отруйні гриби маскуються під них.

Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках,  вони не завжди відповідають дійсності.

Не куштуйте сирі гриби на смак. Ще раз перевірте вдома гриби. Усі сумнівні -викиньте. Гриби підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється   трупна отрута. При обробці кип'ятіть гриби двічі по  7-10 хвилин у воді,  відвар зливаючи. Лише тоді гриби можна варити або смажити. Не пригощайте ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.

Значна кількість грибів, які досі вважались їстівними, містять мікродози отруйних речовин. Якщо вживати їх декілька днів підряд - також може статись отруєння. Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання - ботулізм.

Первинні ознаки отруєння (нудота, блювота, біль у животі, пронос) - з'являються через 1-4 години після вживання грибів, в залежності від виду гриба, віку та стану здоров'я потерпілого, кількості з’їдених грибів. Біль та нападки нудоти повторюються декілька разів через 6-8 годин, а смерть настає через 5-10 днів після отруєння.

Забороняється:

Вживати будь-які ліки та їжу, а надто ж алкогольні напої, молоко, - це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику. Займатися будь-якими іншими видами самолікування.

Запам'ятайте: Отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню.

При найменшій підозрі на отруєння грибами, необхідно терміново звернутися до лікаря чи в медичну установу, попередньо викликавши швидку допомогу за тел.103

Настійно радимо всім бути обережними при вживанні та збиранні грибів!


Корисні поради для батьків та дітей під час онлайн навчання


Якщо ваша дитина навчається онлайн, то під час можливої евакуації чи спуску до укриття, вона братиме з собою наплічник (тривожний рюкзачок). 

Подбайте, щоб у наплічнику вашої дитини були:

 - пляшка чистої води; 

- поживні горішки, батончики, печиво; 

 - нотатка , у якій вказано ПІБ дитини, контактні дані батьків та ближніх родичів копії документів (імена, телефони, адреси. Інформація про хворобу, н-д цукровий діабет, алергічні реакції...);

 - телефон (за можливості) + зарядний пристрій + павербанк;

- індивідуальний набір необхідних ліків (запас на кілька днів); 

- комплект змінної білизни та одягу; 

- ліхтарик; 

- улюблена іграшка або річ.

Поговоріть з дітьми, як діяти під час тривоги та евакуації.

 Зберігати спокій.

 Діяти швидко та впевнено. 

До закінчення тривоги не покидати укриття.

 Без необхідності не користуватися телефоном, щоб зберегти заряд.

 Батькам необхідно обладнати укриття чистою питною водою на декілька днів. 

Необхідними речами ( стільчики, лавки чи ліжка, теплі речі та ковдри...). 

На період тривалого перебування в укритті (запас питної води, ліків та продуктів харчування обов'язковий).

 На випадок завалу в укритті мають бути інструменти (сокира, лопата, тощо).

Джерело: Патрульна поліція України

Дотримуйтесь   правил поведінки ! 

Захистіть себе, своїх рідних та близьких!

 


Профілактика укусів кліщами

Профілактика укусів кліщами


Щороку перші травневі виходи на природу для багатьох мешканців міста та району приносять не тільки приємні емоції, а нажаль, водночас спричиняють і проблеми.

Річна динаміка захворюваності на іксодово-кліщовий бореліоз (ІКБ) характеризується вираженою сезонністю, пов’язаною з періодом активності переносників. Оскільки сезонна активність I.ricinus в Україні має два виражених піки – в квітні-травні і серпні-вересні, переважна кількість (81,7%) “нових” випадків захворювання на ІКБ реєструється у травні-вересні, тобто припадає на весняно-літньо-осінній період. 

Як у людей, так і тварин у весняно-літньо-осінній період з’являється один маленький ворог - кліщ. Укус цього павучка фактично не відчувається, адже його слина містить своєрідну анестезію, проте проблеми від такої атаки можуть бути величезні. 

Найбільш небезпечним на території міста та району залишається іксодовий кліщ, що розносить хворобу Лайма (бореліоз), яка вражає різні органи і системи людини. Щороку це захворювання реєструється серед жителів нашого міста та району, які зазнали нападів кліщів під час відпочинку в Броварському лісі, під час прогулянки в парку «Перемога» та під час відпочинку на природі в інших місцях району.

Якщо до тіла присмоктався кліщ, слід зняти його якомога швидше. Найкраще звернутися за наданням допомоги до медичної установи. При відсутності можливості звернутись до лікаря, видалення проводять самостійно. При укусі кліщ виділяє слину, перша порція якої діє як цемент і його хоботок міцно приклеюється всередині рани. Тому спочатку варто з півхвилини-хвилину похитати кліща з боку в бік, а потім плавно його вийняти. Ні в якому разі не використовуйте гострі щипці для цієї справи, дуже великий шанс відкусити голівку. Просто візьміть пальцями/нігтями за черевце, якомога ближче до голови і плавно потягніть вгору. Ще можна використовувати нитку. Затягніть петельку навколо хоботка кліща, якомога ближче до шкіри, а потім тягніть. Не варто змащувати кліща олією, спиртом або посипати сіллю, те, що він від цього вилізе - міф.

У семи з десяти випадків кліща вдається вилучити повністю. Але якщо в шкірі залишився хоботок, не потрібно намагатися виколупати його. Шкіра швидко регенерує і виштовхує сторонні тіла назовні, тому досить двічі на день обробляти місце укусу зеленкою. Через 4-5 днів залишки кліща самі вилізуть назовні.

Спостерігайте за місцем укусу. Протягом 2-3 днів навколо нього буде рожева пляма, це нормальна реакція на укус комахи. Якщо пляма пропаде - то все добре, якщо ж збережеться і буде рости, то по прибуттю додому обов'язково зверніться до інфекціоніста. Аналізи Вам не завадять. І незалежно від їх результатів потрібно звертати увагу на будь-які висипи на шкірі. Особливо якщо рожеві плями постійно збільшуються і змінюють форму.

Через три тижні можна здати кров для аналізу на енцефаліт й кліщовий системний бореліоз, тоді Ви вже точно дізнаєтеся чи заражені. Ймовірність захворювання на кліщовий бореліоз, кліщовий енцефаліт та інших інфекцій, в першу чергу залежить від кількості вірусу, який проникає під час «укусу» кліща (тобто часу, на протязі якого кліщ знаходиться в тілі жертви) і чим скоріше ви позбавитесь паразита - тим краще для вас.

У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості, відчуття ломоти в тілі, слабкість необхідно негайно звертатись до лікаря-інфекціоніста в поліклініку, адже це ознаки хвороби Лайма. Зазвичай температура тримається декілька днів, а потім нормалізується. Почервоніння ж шкіри в місці укусу триває значно довше.

Щоб попередити захворювання, головне — не допустити потрапляння кліща на тіло людини та Ваших улюбленців.

При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується:

- одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову слід покривати головним убором;

- проводити під час прогулянки само- та взаємо- огляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, вкриті волоссям;

- звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м місце для привалів, нічного сну на природі;

- вдома одразу змінити одяг, білизну, потрібно ретельно його оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;

- якщо разом з вами на природі перебував ваш пес – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.

- використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів), які слід купувати в аптечної мережі. 

У Броварському районі розроблений та прийнятий «Комплексний план заходів щодо попередження захворювань, спільних для людей і тварин, захворювань на іксодові кліщові бореліози (хворобу Лайма) серед населення Броварського району у 2023 – 2028 роки»  (протокол №7 від 23.08.2023 року позачергового засідання Броварської районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій).   

Якщо поруч ліс або при виході на прогулянку та відпочинку в парку, небезпека реальна і велика. І краще заздалегідь подбати про своє здоров’я і здоров’я своїх близьких.

 

Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини, державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Броварського району ГУ Держпродспоживслужби в Київській області