Проблема, над якою працюю

Тема: Використання активних методів навчання в процесі впровадження інноваційних технологій на уроках інформатики».
Завдання:

На уроках інформатики я застосовую різні інноваційні технології.

Поняттям "інновація" позначають нововведення, новизну, зміну, введення чогось нового. Стосовно педагогічного процесу інновація означає введення нового в цілі, зміст, форми і методи навчання та виховання; в організацію спільної діяльності вчителя і учня, вихованця. Інновації самі по собі не виникають, вони є результатом наукових пошуків, передового педагогічного досвіду окремих учителів і цілих колективів.

Співвідношення між поняттями „нововведення” і „інновація” полягає в тому, що нововведення (новація)− це засіб (новий метод, методика, технологія, програма та ін.), а інновація− це процес освоєння цього засобу.
Розвиток інформаційних технологій впливає на постійне розширення сервісів, які охоплюють роботу всіх спектрів інформаційних ресурсів (сервіси зберігання даних, електронної та голосової пошти, відеопослуги, передачі даних). 

 Сьогодні для підготовки сучасного уроку використовую різні сервіси в залежності від етапу уроку. Тому я пропоную розглянути на малюнку  деякі безкоштовні онлайнові сервіси, які можна використовувати як вчителю на уроках, так і учням під час виконання завдань. Їх впровадження у навчання дозволяє розвивати пізнавальні навички учнів, уміння самостійно конструювати свої знання, краще орієнтуватися в інформаційному просторі.

На етапі вивчення та закріплення нового матеріалу я використовую онлайн-дошки. Прикладом однієї з них є дошка Padlet – це зручний та легкий у роботі сервіс для зберігання, організації та спільної роботи з різним контентом. Віртуальна інтерактивна дошка є зручним інструментом при організації проєктної діяльності чи рефлексії.
  Учні, готуючись до тижня Безпечного інтернету, створили в онлайн-дошці свої власні шедеври.

На етапі вивчення нового матеріалу або його закріплення на уроці інформатики я використовую Google Форми  – це зручний інструмент, за допомогою якого можна складати опитування, анкети, тести та вікторини.

Також на етапі актуалізації опорних знань можна використовувати сервіс Learningapps, а саме інтерактивні вправи таких категорій:
- «вибір» (знайти слова, фрагменти зображень);
- «розподіл» (поділ на групи, знайти пару, пазл);
- «послідовності» (просте упорядкування);
- «введення тексту» (заповни пропуски, кросворд).
LearningApps –  конструктор для розробки, зберігання інтерактивних завдань з різних предметних дисциплін, за допомогою яких учні можуть перевірити і закріпити свої знання в ігровій формі.
Мені подобається самій створювати нові завдання на уроки за допомогою цієї програми. 

Часто використовую різнотипні завдання за допомогою програми Wordwall. Учні охоче виконують інтерактивні вправи, які підвищує ефективність навчальної діяльності.

Працюючи над темою, я розробила матеріал та провела майстер-клас на тему "Дистанційне навчання за допомогою найпростіших онлайн-ресурсів".

Онлайн -ресурси
Google Форми
Використання інтерактивної дошки Jamboard.pptx
LearningApps

Під час дистанційного навчання, працюючи в платформі Google Classroom, було проведено заняття під гаслом "Разом для найкращого Інтернету" та переглянуто соціальний ролик до День безпечного Інтернету.

Дуже приємно було отримати подяку за активну участь та якісне проведення конкурсу "Бобер".

Враховуючи складну ситуацію в країні, я все більше впроваджуваю на уроках інформатики сучасні інноваційні технології для досягнення ефективного результату в розвитку особистісних якостей в процесі засвоєння знань, умінь, навичок під час дистанційного навчання.

23 лютого я провела відкритий онлайн-урок у 5-В класі на тему: Лінійні алгоритми.  Моїм завданням було не тільки пояснити новий матеріал, а й навчити спостерігати, порівнювати, міркувати, висловлювати власну думку та робити висновки. А досягти цього можна лише засобами, що активізують пізнавальну діяльність.
До них належать: дидактичні ігри, ігрові ситуації, цікавинки, завдання творчого характеру, нестандартні завдання. Саме такі завдання я підібрала для учнів 5-го класу: Завдання ”Месенджер”, «Селфі», яке ми виконували у додатку Viber; Завдання “Пазли”; Завдання «Кісточка», «Малювання морозива», у інтерактивній дошці Jamboard;  використала хмару слів  "Wordart". За допомогою онлайн-сервісу LearningApps створила інтерактивну вправу "Алгоритм приготування супу", для оцінювання запропонувала учням вправу "5 зірок" у Google - документі, практичне завдання ми виконували в  в середовищі Scratch.
Кожен мій урок містить інтерактивні вправи, прийоми та завдання, оскільки вони дуже різноманітні. Переконалась на практиці, що методи інтерактивного навчання дають змогу швидко активізувати пошуково-пізнавальну діяльність учнів, максимально розкривають їх таланти. 

Дуже насичено і плідно пройшов  Тиждень Безпечного Інтернету.  З учнями 5-6 класів провела тренінг «Безпечний Інтернет». Діти активно брали участь в іграх «Плутанина», «Сонечко», «Анонім», «Хто більше?», «Бабусині казки», «Правила розумного користувача Інтернету», «Ліхтарик», дослідили позитивні і негативні наслідки Інтернету, дізналися про небезпеки, які існують в Інтернеті та про шляхи їх подолання. Такі ігрові технології сприяють згуртуванню учнівського колективу, розвивають критичне мислення, здогадки, уяву.

У 7 класах було проведено урок-гру «Як не втрапити в халепу в інтернеті?» — цікава пригода з вигаданим героєм Гугликом з завданнями на знання правил безпечного користування інтернетом. Ця гра містить 6 різних видів завдань: гра «Так чи ні?», флеш-картки з моделями ситуацій, вікторина, вправа «Щит захисту», визначення правил безпечного користування інтернетом і підбір заголовку до правил нетикету за запропонованими поясненнями. Учням було цікаво! 

У 8-му класі було завдання створити 2-3 ребуси або комп'ютерний малюнок в Google документі на тему "Безпека в Інтернеті" . Гарно справилися із завданням учні 9-10 класів, коли створювали флаєр в програмі Canva. 11 класи створили  інфографіку в програмі Canva до теми "Безпека в Інтернеті".

Із задоволенням наші молодші класи розробили моделі сучасних пристроїв та презентували їх.

 Під час олімпіадних випробувань наші учні мали можливість проявити свої знання та вміння, здобуті під час вивчення предмету - це Борута Ростислав та Труш Назарій, які показали свої здібності у різних турах олімпіади. 

Навчаючи учнів, та, розвиваючи в них пізнавальні інтереси, всю роботу спрямовую у такій послідовності: 

Найбільший активізуючий ефект під час уроку дають ситуації, у яких учні самі повинні: 

Отже, при введенні інноваційних технологій в процес навчання, можна зробити висновок, що 
освітня інноваційна діяльність в школі закладає основи інноваційної діяльності в майбутньому.   
Як результат: учень-випускник не тільки володіє знаннями, уміннями та навичками з предмета, але й уміє формулювати власну точку зору, відстоювати свою позицію, співпрацювати в групі, колективі, мати коло однодумців, бути комунікабельною, толерантною особистістю. А це сприятиме формуванню комунікативної    компетентності, вихованню успішного, конкурентноспроможного громадянина України.