Особливості технології наплавлення різними металами

Ручне дугове наплавлення застосовують при відновленні зношених поверхонь, відновлення дефектів лиття і для наплавлення поверхонь зі спеціальними властивостями.

Ручне дугове наплавлення виконують покритим електродом, плавким і неплавким електродами. Перед наплавленням поверхня деталі повинна бути ретельно зачищена, після чого приступають до наплавлення металу окремими валиками. При цьому кожний наступний валик повинен розплавляти попередній на 1/3 - 1/2 ширини. Електроди вибирають, виходячи з умов експлуатації наплавлюваної поверхні.

Порошкові суміші наплавляють вугільним (графітовим) електродом постійним струмом прямої полярності. На очищену від забруднень поверхню насипають тонкий шар флюсу (02-03 мм), найчастіше прокалену буру, потім шар шихти заввишки 3-5 мм і шириною 20-60 мм. Дугу збуджують на основному металі, потім переносять на шихту, шихта розплавляється з мінімальним проплавленням основного металу.

Можна проводити наплавлення в інертних газах. Однак застосування тієї ж технології, що і для зварювання, веде до підвищеного вмісту основного металу в наплавленні. Тому потрібно використовувати додатково присадний дріт. Цей спосіб широко використовують при наплавленні високолегованих хромонікелевих сталей і сплавів.

Плазмова наплавка здійснюється декількома способами:

- плазмою прямої дії з подачею присадного наплавочного дроту;

- з подачею присадного порошку в плазмовий струмінь;

- по шару легуючого матеріалу, нанесеного на поверхню виробу;

- з струмоведучим присадним дротом;

- з двома плавкими електродами.

Електрошлакове наплавлення проводиться на плоскі і циліндричні поверхні для створення поверхневих шарів з особливими властивостями і для створення проміжних шарів на крайках заготовок для подальшого зварювання. Техніка електрошлакового наплавлення принципово не відрізняється від техніки зварювання.

Вібродугову наплавку застосовують в основному як засіб відновлення швидкозношуваних деталей верстатного, металургійного, сільськогосподарського обладнання. Цьому виду наплавлення можуть піддаватися деталі діаметром 8-10 мм і вище. Сутність вібродугового наплавлення полягає в тому, що наплавку здійснюють за допомогою спеціальної голівки, що забезпечує подачу і вібрацію електродного дроту. Вібрація електрода полегшує збудження дуги і підвищує стабільність процесу. При наплавленні електричні розряди чергуються з короткими замиканнями. У зону наплавлення і дуги подається лужна емульсія, яка в деякій мірі захищає метал від впливу повітря в процесі наплавлення і охолоджує деталі, в зв'язку з чим зменшується зона термічного впливу і зварювальні деформації і підвищується твердість наплавленого шару.

Наплавлення газокисневим полум'ям застосовують рідко через відносно великі деформації деталей, що наплавляються. Газокисневе полум'я використовують головним чином для наплавлення литими твердими сплавами.