Кафедра теорії та методики виховання

Міністерство освіти і науки України надає інформацію щодо організації освітньої діяльності в закладах позашкільної освіти у 2022/2023 навчальному році.

Позашкільна освіта є важливою складовою системи освіти, метою і завданням якої є розвиток здібностей дітей та молоді у сфері освіти, науки, культури, фізичної культури і спорту, технічної та іншої творчості, національно-патріотичне виховання, формування моральних цінностей, здобуття первинних професійних знань, вмінь і навичок, необхідних для соціалізації, подальшої самореалізації та професійної діяльності.

Також в МОН надали рекомендації щодо організації освітнього процесу за основними напрямами позашкільної освіти:

 • еколого-натуралістичний напрям позашкільної освіти;

 • дослідницько-експериментальний напрям позашкільної освіти;

 • національно-патріотичне виховання та туристсько-краєзначий напрями позашкільної освіти;

 • науково-технічний напрям позашкільної освіти;

 • художньо-естетичний напрям позашкільної освіти.

Ознайомитись з листом

Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет звернувся до українців на честь Дня молоді.

Наперекір жорстокій війні в нашій державі, молоді українці активно продовжують дарувати всьому світу свою творчість, натхнення, енергію, самоствердження та любов до життя.

В умовах війни молодь не лише постійно навчається та розвивається, ще й усіляко допомагає захищати фронт. Молоді люди – це відважні захисники і захисниці, волонтери, лікарі, освітяни та науковці, які щодня наближають Україну до перемоги.

Сьогодні, 12 серпня 2022 року, ми відзначаємо День молоді. Дата святкування була змінена та запроваджена Указом Президента України Володимира Зеленського у 2021 році з урахуванням ініціативи молодіжних рухів і організацій України, щоб підтримати інтеграцію української молоді до європейської спільноти.

Щиро бажаю молоді України і світу залишатися юними в душі та наполегливими у своїх професійних цілях. Адже завдяки ініціативам та молодим політикам наша країна показує гідний результат непохитності української нації та держави.

Упевнений, після перемоги кожен юний українець та українка реалізують свої мрії та професійні плани!

Тримаємося!

Ми – сильні!

Ми – Україна!

Міністерство освіти і науки надсилає для практичного використання інформаційні матеріали щодо організації виховного процесу в закладах освіти у 2022/2023 навчальному році.

Зміст листа прохання довести до відома керівників органів управління освітою різного рівня, керівників закладів освіти з метою об’єднання зусиль педагогічної та громадської спільнот на засадах взаєморозуміння та співробітництва щодо захисту прав і свобод, формування у дітей ціннісних життєвих навичок та моделей поведінки.

Лист містить наступну інформацію:

 • Інформаційні матеріали щодо організації виховного процесу в закладах освіти у 2022/2023 навчальному році

 • Права дитини

 • Національно-патріотичне виховання

 • Протидія булінгу

 • Запобігання домашньому насильству

 • Запобігання та протидія торгівлі людьми

 • Профілактика шкідливих звичок та девіантної поведінки

 • Сприяння розвитку учнівського самоврядування

 • Сімейне виховання

 • Психологічна підтримка учасників освітнього процесу під час війни

Ознайомитись детальніше

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов закликає у час війни робити цифрові копії документів про освіту за першої можливості

 • Як тільки отримали якісь документи, зокрема про освіту, НЕГАЙНО, буквально у той же день зробіть кілька копій, а також відскануйте та завантажте їх у будь-яке хмарне сховище.

 • Папку у хмарному сховищі варто архівувати та поставити пароль. Пароль не має бути занадто простим (“12345…” чи “пароль”), але і занадто складним його теж не варто робити – адже важливо, щоби ви легко його запам’ятали. Наприклад, це може бути українське слово (чи кілька слів), які вводяться, коли ввімкнена англійська розкладка клавіатури, а також цифри, які мають для вас особливе значення.

 • Назва папки не повинна бути пов’язана із документами. Тобто вона не повинна називатися “документи”, “паспорти” тощо. Найкраща назва – нейтральна, але зрозуміла для вас і ваших близьких.

 • Розташовуватися папка має не одразу за прямим посиланням хмарного сховища: варто створити папку з нейтральною назвою, в яку можна накидати декілька зображень та файлів, а в ній створити ще одну папку, в яку вже завантажити ваші документи.

 • Можна і варто надати доступ до папки та пароль тим людям, яким ви довіряєте. Це дуже корисно і, крім того, дозволяє набагато швидше розв’язувати проблеми з відновленням документів.

Також освітній омбудсмен рекомендує добірку довідок з відновлення документів про освіту:

Відновлення документа про базову та повну загальну

середню освіту в разі втрати чи пошкодження (отримання дубліката);

Відновлення документа про професійну освіту;

Відновлення документа про вищу освіту (дублікат);

Відновлення трудових книжок;

Відновлення документів про атестацію.

Картки сили для дітей: завантажуйте й через гру допомагайте дітям ставати міцнішими

Сімейна й дитяча психологиня Світлана Ройз, ГО “Смарт освіта” за підтримки ЮНІСЕФ розробили картки сили зі зображеннями тварин, що допоможуть дитині відчути свою силу та відчувати менше стресу.

Завантажити їх можна за цим посиланням. Також дивіться інструкцію.

Картки містять зображенням тварин, птахів, риб, комах та різних об’єктів і явищ природи. На звороті є невеличкий опис із пропозицією до дії.

Команда проєкту «Твій сімейний лікар» презентувала серію роликів, покликаних допомогти українцям і українкам у стресових ситуаціях.

«Подбати про себе» – це психологічно-анімаційний серіал, у якому експерти й експертки пояснюють розповсюджені проблемні стани та діляться порадами, як зменшити стрес та відновити психічну рівновагу.

Глядачі й глядачки почують відповіді на щоденні питання: «як упоратись із почуттям провини за те, що я в безпеці?», «що робити, коли втрачаєш контроль?», «як заспокоїти стурбованого малюка?» тощо.

У першій серії "Що робити, коли не можеш нічого робити?" психотерапевтка Тетяна Вегера розповідає, що таке дисоціація, та радить прості вправи, які за кілька хвилин допоможуть відновити контроль над тілом і емоціями.

Режисерка проєкту Анастасія Фалілеєва засновує сюжети роликів на реальних подіях, а прототипом головної героїні обрала себе: зокрема саме в цьому одязі дівчина вирвалась із 11-денної окупації в Ірпені.

Дивитись відео

ГО “Смарт освіта” запрошує вчительок на безплатний відкритий вебінар “Як вчителю працювати з дитиною, яка пережила травматичні події?”

Коли: 12 серпня о 13.00

Де: у зумі за цим посиланням (до 300 учасників)

на фб-сторінках Нової української школи та ГО “Смарт освіта”

Попередня реєстрація не потрібна.

Проведуть зустріч Наталія Подоляк й Олена Божор, тренерки і травматерапевтки, сертифіковані за міжнародною програмою “Діти і війна. Техніки зцілення”.

Вебінар є частиною навчальної програми для вчительок з удосконалення навичок психологічної самодопомоги та роботи з травмою, яку організовує ГО “Смарт Освіта” та Фонд ООН у галузі народонаселення в Україні, UNFPA.

Навчальна програма містить техніки зцілення для роботи з посттравматичними стресовими реакціями у дітей, які створені і апробовані міжнародною фундацією “Children And War Foundation” у низці країн, що були охоплені війною чи постраждали від природних стихійних лих (Сирія, Косово, Туреччина та інші). Обов’язковою умовою участі у програмі є наявність педагогічної пари, яка допомагатиме працювати з дітьми і батьками в малих групах.

Зареєструватись для участі у програмі можна тут.

Експерти підготували 15 порад, як розвинути школу, чутливу до психічного здоров’я, та 29 тем для розмов із дітьми

Під час дослідження “Психічне здоров’я дітей шкільного віку в Україні” у 2017–2018 роках понад половина підлітків скаржилися на нервозність, роздратування чи поганий настрій раз на тиждень або частіше.

38% опитаних розповіли, що стали жертвами залякування, приниження та поганого поводження впродовж попередніх двох місяців. А кожний п’ятий опитаний повідомив про кібербулінг.

Усе це впливає на психічний стан дітей, а отже, на можливість навчатися та добре засвоювати інформацію, розвиватися та бути здоровим. До того ж ці цифри під час війни та онлайн-навчання невпинно зростають.

Такі дані навели британська докторка й наукова керівниця Асоціації молодих людей з охорони здоров’я Енн Хагелл та керівниця неприбуткової організації з покращення психічного здоров’я “Implemental Worldwide” (UK) Трейсі Пауер під час вебінару “Діалоги про психічне здоров’я. Розвиток школи, чутливої до психічного здоров’я” від проєкту “Психічне здоровʼя для України”.

“Нова українська школа” зафіксувала основні тези діалогу та законспектувала найцікавіше з інформаційно-довідкового звіту 2022 року “Психічне здоров’я в школах”.

Текст стане в пригоді школам, які планують працювати очно та готові надати підтримку дітям, аби натренувати їхню стресостійкість та покращити психічне здоров’я.

Читати далі

Шановні освітяни! Маємо приємну новину напередодні нового навчального року. Сьогодні вийшов із друку науково-методичний посібник «Здобутки освітян Запорізького регіону. Антологія перспективного педагогічного досвіду закладів освіти Запорізької області в контексті реалізації Концепції «Нова українська школа», випуск 23.

Сорок п'ять освітян Запорізької області презентували освітянській спільноті власні здобутки. Антологія перспективного педагогічного досвіду закладів освіти Запорізької області висвітлює педагогічні ідеї, проблематику, технології, результати впровадження актуального досвіду в контексті реалізації Концепції «Нова українська школа». Матеріали узагальнено викладачами та методистами КЗ «ЗОІППО» ЗОР.

Науково-методичний посібник

У серпні 2022 р. відповідно до плану роботи на 2022 рік КЗ «ЗОІППО» ЗОР проводитиме навчання педагогічних працівників та керівників закладів освіти Запорізької області на тренінгах з метою підготовки до впровадження Нового Державного стандарту початкової та базової середньої освіти, реалізації Концепції «Нова українська школа».

Просимо керівників та педагогічних працівників закладів освіти, яким потрібно пройти навчання на зазначених тренінгах, до 10.08.2022 зареєструватися за посиланнями у Додатку до листа. Листи-запрошення будуть надіслані учасникам тренінгів на електронні скриньки, вказані при реєстрації (рекомендуємо перевіряти й теку «Спам»).

У додатку наведено перелік тем, за якими буде здійснюватися навчання, та категорії учасників, які запрошуються. Особливо звертаємо увагу на тренінги для вчителів 5-6 класів: курс 1 – розглядаються організаційні та нормативні питання впровадження НУШ, курс 2 – педагогічні та методичні акценти освітнього процесу в 5-6 класах.

Контактні особи:

Задорожкіна Яна Сергіївна, завідувач навчально-методичного центру, nnc.zoippo@gmail.com, 0964236136 (вайбер);

Чернікова Людмила Антонівна, проректор з навчально-методичної роботи, 0977356575 (вайбер).

Детальніше

Психологи та педагоги телеграм-каналу «Подбай про себе» розповіли про етапи переживання психологічної травми під час війни. Проєкт реалізується в межах ініціативи першої леді Олени Зеленської зі створення Національної програми психічного здоров'я та психосоціальної підтримки.

Війна – постійний стресовий фактор. Людина перебуває в напрузі від події, що тримає психіку в тонусі, внаслідок чого ми не можемо розслабитися.

Війна – те, до чого не можна бути готовим. Вона передбачає горе, біль, жах, лють. Відчувати емоції – це нормально.

Не застигайте, говоріть про відчуття, плачте. Не ставте внутрішній світ на паузу. Якщо є можливість – говоріть про те, що відбувається та лякає найбільше. Шукайте підтримку та розуміння серед близьких людей і фахівців. Читати далі

У межах ініціативи першої леді Олени Зеленської зі створення Національної програми психічного здоров'я та психосоціальної підтримки, експерти телеграм-каналу «Підтримай дитину» продовжують надавати рекомендації.

Підлітковий вік – складний час для молодих людей, у яких в організмі відбувається безліч змін. Вони прагнуть незалежності від батьків і відчувають, що ніщо не може їм зашкодити. Вони також можуть відчувати сильні емоції від інформації про людей, які постраждали від катастрофи, що підтверджує бажання дізнатися причини події.

Читати про типові реакції дітей у віці від 12 до 18 років...

ГО “Смарт Освіта” та студія онлайн-освіти EdEra за підтримки Представництва “Фонду Фрідріха Науманна за Свободу” в Україні організували третій із серії вебінарів для освітян «Розкриття індивідуальності: як розвивати сильні сторони дитини». В рамках семінару очільниця комунікацій, викладачка та менторка початкової школи Unique School Єлизавета Борисенко поділилася досвідом менторства та розповіла про те, як виявити й розвивати сильні сторони учнів.

На вебінарі були розглянуті наступні питання:

 • роль школи в розвитку індивідуальності;

 • вимоги до педагогів, які працюють для розвитку сильних сторін учнів;

 • методичні засади розвитку сильних сторін дитини;

 • практичний аспект роботи в розвитку індивідуальності;

 • роль учителів як менторів та кураторів.

Текстова версія

Дивитись відео

Для дітей, які постраждали від онлайн-ризиків, та їхніх батьків запустили безплатну психологічну лінію підтримки.

Про це “Новій український школі” повідомили в проєкті #stop_sexтинг.

Діти та батьки можуть звернутися за допомогою на сайті, заповнивши анкету знизу головної сторінки.

Команда проєкту зв’яжеться з вами, щоби разом обрати зручний час для психологічної консультації. Консультація триватиме 30-60 хвилин, ці розмови є конфіденційними.

Звернутися по консультацію варто, якщо:

 • дитина зіштовхнулась в інтернеті з погрозами чи шантажем;

 • вимаганням інтимних фото;

 • розповсюдженням приватних фото та відео неповнолітніх іншими користувачами;

 • кібербулінгом.

ГО «Смарт Освіта» і студія онлайн-освіти EdEra за підтримки Представництва «Фонду Фрідріха Науманна за Свободу» в Україні провели весемінар «Стратегія школи – як розробляти й що в ній має бути». Спікером виступила директорка школи №5 Печерського району м. Києва Світлана Олексюк.

Директорка поділилася інсайтами своєї роботи над стратегією, яку вважає наріжним каменем для успіху школи. Планомірний розвиток без стратегії неможливий. Навчальний заклад не є винятком із цього правила. Саме тому стратегія – це найважливіший документ школи, але він буде дієвим лише тоді, коли всі учасники освітнього процесу докладуть зусиль до його створення.

В рамках вебсемінару були розглянуті такі питання:

 • що таке стратегія?

 • для чого оновлювати стратегію й чи варто робити це саме зараз?

 • чи потрібно змінити вектори?

 • як рухатися далі?

Читати текстову версію семінару

Дивитись відео

ГО “Смарт Освіта” та Фонд ООН у галузі народонаселення в Україні (UNFPA) оголосили набір учительок на другу частину навчальної програми з удосконалення навичок психологічної самодопомоги та роботи з травмою.

Навчання розпочинається 17 серпня, зареєструватися можна в цій формі.

Заповнювати реєстраційну анкету необхідно разом із вашою педагогічною парою, із якою ви разом пройдете тренінг і проведете групові заняття з дітьми й батьками.

Програма передбачає:

 • Серпень. Дводенний тренінг навичок індивідуального та групового спілкування з дітьми, які зазнали травми, за методикою “Діти і війна. Техніки зцілення”.

 • Вересень. Учасниці відпрацьовуватимуть навички та вміння психологічної допомоги за підтримки тренерок.

Читати детальніше

Започаткований у Запоріжжі проєкт «Дітям про Україну» націлений ознайомити дітей з історичними фактами та культурними пам’ятками країни. Малеча може подорожувати віртуальною мапою, щоб ознайомитися з красою, героїчністю та неповторністю нашої славетної держави.

Реальну мапу України розміщено в холі ЗДО №100 «Гармонія» Запорізької міської ради з супроводом QR-кодів, за допомогою яких можна здійснити віртуальну мандрівку в будь-яку область України за допомогою смартфону чи планшету.

Інтерактивну мапу розміщено на сайті закладу дошкільної освіти №100 «Гармонія» та кафедри дошкільної освіти ЗОІППО. Для здійснення мандрівки необхідно натиснути на зображення або перейти за посиланням, збільшити зображення (натиснути клавішу «+») та за допомогою курсору переміщатися по мапі. При натисканні на блакитну мітку на екрані з’являється відео подорожі з коментарями екскурсовода, при натисканні на жовту – презентація для використання на занятті.

ГО “Смарт Освіта” та студія онлайн-освіти EdEra за підтримки Представництва “Фонду Фрідріха Науманна за Свободу” в Україні представили п’ятий семінар із серії освітніх подій для вчителів – вебсемінар “Сучасний погляд на патріотичне виховання”. Спікером віступив Дмитро Сиротюк, заступник керівника Київського осередку Української Академії Лідерства, чинний пластун, організатор літніх таборів для дітей “Space camp”.

Під час вебсемінару були розглянуті наступні теми:

 • компоненти сучасного національно-патріотичного виховання українців;

 • як якісно формувати програму національно-патріотичного виховання й доносити її молоді;

 • як шкільне середовище може впливати на формування світогляду учнів;

 • про успішні кейси та ефективні інструменти роботи.

Читати текстову версію вебсемінару

Дивитись запис

Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) разом із Всеукраїнським громадським центром «Волонтер» і за підтримки МОН запустили індивідуальні консультації для дітей, батьків і опікунів у межах проєкту психологічної підтримки «Поруч».

Індивідуальні зустрічі зі психологами стануть у пригоді дорослим, які прагнуть впоратися з тривогами, шукають способи справитися з нав’язливими думками або намагаються опанувати інструменти підтримки дітей. Вони будуть корисні й дітям, які шукають підтримки, хвилюються через невідомість і невизначеність, відчувають труднощі з адаптацією в новому середовищі чи намагаються пережити втрату.

На сайті проєкту «Поруч» розміщено форму реєстрації для отримання безоплатної психологічної онлайн-консультації. Охочі мають заповнити анкету, що допоможе організаторам проєкту краще зрозуміти запит і підібрати фахівця. Дані залишаються конфіденційними, доступ до них отримує лише психолог, який проводитиме зустрічі. У межах проєкту працюють фахівці, які пройшли спеціальне навчання та мають досвід роботи з людьми, що пережили війну. Також на сайті проєкту розміщено інформацію про групові зустрічі підтримки. Вони проводяться з березня 2022 року.

Програма «Демократична школа» підготувала безкоштовний онлайн-курс для управлінців, який допоможе керівництву шкіл ефективно запровадити у школі демократичне врядування, краще згуртувати колектив, побудувати партнерські відносини з батьками й загалом вдосконалити свої управлінські навички. Втіливши на практиці авторські поради та напрацювання, ви зможете перетворити вашу школу на демократичну інституцію, яка навчає учнів самостійності та відповідальності.

Курс створений для керівників закладів загальної середньої освіти та їхніх заступників. Він також може зацікавити вчителів, які прагнуть виховати активних відповідальних школярів; батьків, які хочуть розуміти, що відбувається в сучасній школі; і всіх, хто дбає про розбудову ефективної шкільної спільноти.

Читати докладніше

Команда освітнього проєкту #stop_sexтинг пропонує поради щодо захисту дітей від небезпечних челенджів у інтернеті. В інтернеті щодня з’являється велика кількість челенджів. Наприклад, нещодавно активно просувався челендж у інстаграмі, у межах якого треба було додати фото свого міста в сторіс із відміткою. Також існують різноманітні інтерактивні тести, як-от «Який ти герой фільму?».

Завдання на перший погляд нічим не відрізняються від тих, що ми та наші діти робимо щодня в інтернеті. Проте поруч із цим криється небезпека, особливо під час війни.

Завдання дорослих – навчити дітей дбати про власну безпеку та безпеку інших. Це також стосується прийняття дитиною переживань інших або оцінка контенту, який дитина планує оприлюднити.

Читати далі

Поки ситуація в країні лишається небезпечною, освітянам варто бути готовими до різного розвитку подій у новому навчальному році – від традиційних уроків у школі до продовження дистанційного формату навчання. Кілька попередніх років пандемії “допомогли” освітній системі налагодити цей процес, проте нарікань лишається чимало.

Методистка студії онлайн-освіти EdEra, академічна директорка Unique School Яніна Хіжінська запропонувала практичні поради з організації структурованого та ефективного онлайн-навчання на першому із серії вебсемінарів для освітян, організованих студією онлайн-освіти EdEra та ГО “Смарт Освіта” за підтримки Представництва “Фонду Фрідріха Науманна за Свободу” в Україні.

Спікерка говорила про:

 • стратегію та операційний план організації онлайн-навчання;

 • алгоритм проведення уроків;

 • методики для зацікавлення учнів;

 • вправи для стабілізації емоційного стану дітей та згуртування дитячого колективу.

Дивитись запис вебсемінару

Сьогодні у День хрещення Київської Русі Україна вперше відзначає День своєї державності. Свято встановлено Указом Президента України Володимира Зеленського для вшанування видатного державотворця Київського князя Володимира Великого, а також як засвідчення поваги до видатних українців – Тараса Шевченка, Миколи Костомарова, Володимира Антоновича, Михайла Драгоманова, Івана Франка, Лесі Українки, Михайла Грушевського та інших знаменитих представників і представниць національної еліти, відданих борців за державність та незалежність України.

Незламну українську єдність – ось що утверджує сьогоднішнє свято. Шостий місяць триває протистояння жорстокій агресії рф, вісім років окуповані наш Крим і частина Донбасу. Ціль ворога – знищити Україну. Та сильне і згуртоване українське суспільство ніколи не дасть цього зробити. Бо у наших душах живе історична пам‘ять: український ген сильніший за будь-який вірус цивілізації. Ми вистоїмо, переможемо і все відновимо.

Тримаймося! Ми – сильні! Ми – Україна!

У межах ініціативи першої леді Олени Зеленської зі створення Національної програми психічного здоров'я та психосоціальної підтримки, педагоги та психологи телеграм-каналу «Подбай про себе» розповідають про виникнення та вплив злості на стан людини під час війни.

Злість – базова емоція, що виникає у хвилини небезпеки. Вона мобілізує наші ресурси та спонукає діяти. Попри те, що злість інколи вважається мотиваційним фактором і механізмом захисту, страх мотивує зовсім інакше, адже уповільнює процеси обробки інформації. Агресія ж активно спонукає нас змінювати те, на що спрямоване невдоволення, без неї ми були б пасивними спостерігачами.

Лауреат Нобелівської премії Кайлаш Сатьяртхі зауважив, що всі його великі ідеї народилися завдяки гніву, а також визначив, що гнів – це сила та енергія, а закон природи полягає в тому, що енергія ніколи не зникне та не руйнується. Тому рекомендуємо спрямовувати зусилля на приборкання агресії та використовувати на користь собі та рідним енергію, що виникає внаслідок злості та гніву.

Шановні колеги-освітяни, всі ті, хто небайдужий до ствердження й захисту державної мови!

Скористайтеся унікальною можливістю ОПАНУВАТИ РІДНУ МОВУ, розширити мовну компетентність.

Сьогодні наша країна стикнулася із життєво необхідною потребою захищати незалежність України, її громадян, цінності й, безперечно, нашу солов’їну мову.

Повідомляємо, що серед закладів вищої освіти Запорізької області тільки наш – КЗ «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» ЗОР пропонує безкоштовний онлайн-курс для вивчення або вдосконалення розмовної української мови.

Про це оприлюднено інформацію на Державному сайті України Уповноваженого із захисту державної мови https://mova-ombudsman.gov.ua/kursy про безкоштовні курси, розмовні клуби, інтернет-ресурси для опанування та підвищення рівня володіння українською мовою.

ЗАПРОШУЄМО – ДОЛУЧАЙТЕСЯ!

Усі, хто мають ідеї, як доопрацювати й відкоригувати План відновлення України, який Прем’єр-міністр Денис Шмигаль презентував під час Міжнародної конференції в Лугано (Швейцарія), можуть долучитися за посиланням.

Про це йдеться на сайті МОН.

За словами міністра освіти і науки Сергія Шкарлета, у відбудовчий період планують продовжувати розпочаті реформи, що спрямовані на розвиток і посилення людського потенціалу країни: реформа НУШ, розбудова мережі сучасних закладів освіти, реалізація стратегії розвитку вищої освіти, підготовка кваліфікованих фахівців тощо. Також обіцяють створювати необхідні умови для інноваторів і науковців, що сприятиме розвитку інноваційної економіки країни.

У МОН стверджують, що план відновлення враховує досвід європейських країн і пропонує використовувати принципи, підходи, інструментарій і практики Європейського Союзу.

Освітній проєкт #stop_sexтинг презентує буклет для освітян і батьків: «Дезінформація та правила реагування на неї». Експерти фокусують увагу на тому, що в нашій країні тривають не тільки активні бойові дії, але й інформаційна війна. Пересічні українці натрапляють в інтернеті на фейкові новини та деструктивні заклики. Головна загроза гібридної війни – громадяни можуть піддаватися впливу дезінформації та сумніватись в правді, що грає на руку злочинців.

У буклеті зібрані практичні поради, як українцям вберегти себе під час гібридної війни та захистити дітей, що довгий час проводять в мережі. Зокрема, батьки та педагоги знайдуть відповіді на такі питання:

 • як оцінити інформацію, яку дитина хоче поширити;

 • як навчити дитину правильно поводитися з дезінформацією;

 • як побудувати бесіду з дитиною стосовно контенту, який вона бачить в інтернеті.

Ознайомитися з буклетом можна за посиланням.

Експерти звертають увагу дорослих на деякі ймовірні причини того, чому діти не розповідають про свої почуття, та дають поради, як створити середовище, у якому малеча буде почуватися добре.

Експерти проєкту «Підтримай дитину» наголошують на таких проблемах:

 • у багатьох дітей може бракувати досвіду говорити про себе, адже вони часто не знають слів, якими могли б описати, як і що відчувають;

 • дітям, які зазнали тяжких випробувань, зазвичай важко про це говорити, оскільки є страх, що з деякими почуттями вони не впораються;

 • діти, які гостро відчули ворожнечу, можуть бути підозріливими, не бажають спілкуватися через побоювання, що їх за це сваритимуть;

 • деякі діти можуть відчувати сором через певні ситуації, які трапилися; у такому випадку варто тактовно запрошувати малечу до діалогу.

Діти почуваються краще, коли їхнє спілкування з дорослим вибудовується на принципах взаємоповаги. Якщо дорослий послідовний у своїх стосунках з дитиною, то поступово дитина йому довірятиме. Це важлива умова для того, щоб вона напрацювала позитивні почуття щодо до свого оточення та майбутнього. Інколи найпростіший шлях допомогти дитині розкритися – уважно її вислухати.

КЗ «ЗОІППО» Запорізької обласної ради у травні-червні 2022 року проводилось опитування педагогів щодо проходження підвищення кваліфікації під час війни. Взяли участь 1038 респондентів. Практично всі вони - слухачі курсів підвищення кваліфікації, працюють у закладах освіти Запорізької області. Серед них значна кількість педагогів, які зараз знаходяться в окупації.

За результатами опитування можна прослідкувати проживання війни кожним педагогом. Відмічається єднання перед загрозою та небезпекою, вмотивованість та бажання розвиватися, навіть у таких складних умовах, коли над головою літають снаряди, коли потрібно влізти на дерево, щоб знайти Інтернет, коли по вулицям ходять окупанти з автоматами. Найбільш розповсюджений вислів - «Курси - це ковток мирного життя під час війни». Наші педагоги дійсно солдати освітнього фронту. 💙💛

Усі співробітники Інституту увесь цей час підтримували та супроводжували наших педагогів у такий складний період їх професійного життя.

Кому цікаво - ось такі думки та сподівання наших педагогів під час навчання у воєнний час.

Дивитись відео

З метою допомогти дітям пережити війну та її страшні наслідки, а батькам – навчитися правильно реагувати на стресові ситуації та залишатися сильними створено спеціальний курс «Як підтримати дитину під час війни?»

Проєкт допоможе батькам знайти відповіді на такі запитання:

 • Як допомогти дитині та собі у складні часи?

 • Як говорити з дитиною про війну?

 • Як подолати страхи та тривоги?

 • Як боротися з панічними атаками та реагувати на істерики дитини?

Курс містить лекції та практичні блоки з іграми. Порадами та практиками подолання дитячих страхів поділилася дитяча психологиня Світлана Ройз.

Курс розроблено в межах програми «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади» (EGAP), що реалізується Фондом Східна Європа, а також Фондом Innovabridge в партнерстві з Міністерством цифрової трансформації за підтримки Швейцарії.

Під час Міжнародної конференції в Лугано (Швейцарія) Прем'єр-міністр Денис Шмигаль презентував План відновлення України.

«План містить окремий розділ щодо відновлення сфери освіти і науки. Над запропонованими проєктами та заходами спільно працювали представники МОН, Офісу Президента, Комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій, понад 170 українських, а також близько 80 іноземних експертів і партнерів», – зазначив Сергій Шкарлет.

За його словами, у відбудовчий період планується продовження розпочатих реформ, спрямованих на розвиток і посилення людського потенціалу країни (продовження реформи НУШ, розбудова мережі сучасних закладів освіти, реалізація стратегії розвитку вищої освіти, підготовка кваліфікованих фахівців тощо). Крім того, особливу увагу буде приділено створенню необхідних умов для інноваторів і науковців, що сприятиме розвитку інноваційної економіки країни. Читати далі

Експерти ЮНІСЕФ адаптували поради для дорослих, які доглядають за дітьми у зв’язку з війною та вимушеним переміщенням. Інформацію розроблено у Манчестерському університеті в 2014 році. Поради стануть у пригоді тим, кому довелося самостійно піклуватися про власних дітей або про дітей, розлучених із батьками внаслідок збройної агресії.

У посібнику міститься корисна інформація про те, що відбувається з дорослими під час війни, а також корисні поради та приклади простих вправ, які допоможуть відновити емоційний та фізичний стан. Експерти пропонують детальну інформацію про те, що відбувається з дітьми внаслідок реагування на стресові обставини, а також діляться порадами, як допомогти дитині пережити стрес та зміну умов життя, зокрема:

 • забезпечити дитині базову безпеку;

 • оточити її теплом та підтримкою, хвалити за незначні досягнення;

 • займатися спільними справами та розмовляти з дитиною;

 • грати з дітьми;

 • намагатися підтримувати звичний ритм життя.

Завантажуйте повну версію посібника за посиланням.

Протидія залучення дітей російськими військовими до протиправної діяльності через інтернет – це ще одна задача, яка зараз стоїть перед кожним дорослим, поруч з яким є дитина. Адже все частіше ми стаємо спостерігачами ситуацій, коли діти готові виконувати злочинні дії по різним причинам. Тож, як відбувається цей процес комунікації і як дорослі можуть не допустити залучення дітей російськими військовими до протиправної діяльності через інтернет?

Відповідь на це питання шукайте у завантаженому буклеті «Протидія залученню дітей російськими військовими до протиправної діяльності через інтернет» від #stop_sexтинг

Експерти ЮНІСЕФ адаптували поради для дорослих, які доглядають за дітьми у зв’язку з війною та вимушеним переміщенням. Інформацію розроблено у Манчестерському університеті в 2014 році. Поради стануть у пригоді тим, кому довелося самостійно піклуватися про власних дітей або про дітей, розлучених із батьками внаслідок збройної агресії.

У посібнику міститься корисна інформація про те, що відбувається з дорослими під час війни, а також корисні поради та приклади простих вправ, які допоможуть відновити емоційний та фізичний стан. Експерти пропонують детальну інформацію про те, що відбувається з дітьми внаслідок реагування на стресові обставини, а також діляться порадами, як допомогти дитині пережити стрес та зміну умов життя, зокрема:

 • забезпечити дитині базову безпеку;

 • оточити її теплом та підтримкою, хвалити за незначні досягнення;

 • займатися спільними справами та розмовляти з дитиною;

 • грати з дітьми;

 • намагатися підтримувати звичний ритм життя.

Завантажуйте повну версію посібника за посиланням.

Програма підтримки освітніх реформ в Україні Демократична школа запустила безкоштовний онлайн-курс “Шкільне життя онлайн”.

Онлайн-курс дає поради практикам від практиків, щоденно задіяних у роботу школи. Він на “живих” прикладах демонструє, як зацікавити навчанням сучасних дітей. Курс допоможе учителям зорієнтуватися й виробити власний стиль, спираючись на ідеї колег, а також забезпечить професійний розвиток і впевненість у власних силах. Також курс пропонує знайомство з кращими практиками і надає учасникам та учасницям поради до дії для використання в їхньому унікальному освітньому середовищі.

Мета курсу - підготувати педагогів до реалізації положень концепції “Нової української школи” на рівні середньої освіти, зокрема, до компетентнісного навчання й розвитку ключових громадянських і соціальних компетентностей на всіх предметах та під час позакласної роботи. Детальніше

Верховна Рада повернула тривалість відпусток для педагогічних і науково-педагогічних працівників.

Про це повідомив голова Комітету освіти, науки та інновацій Сергій Бабак.

“Проєкт закону 7251 ухвалено в цілому і буде підписано спікером сьогодні”, – повідомив він.

Оновлено: У тексті законопроєкту запропоновано змінити першу частину статті 12 закону №Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” на таку:

“У період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 календарних дні за поточний робочий рік”.

Отже, тривалість відпусток педагогів після підписання закону Президентом України може становити 56 днів, як і раніше. Проте роботодавець може ухвалити рішення про 24-денну відпустку.

Шановні освітяни! Програма «Демократична школа» представляє четвертий курс циклу «30 кроків до нової української школи: навчаємо громадянина - «Школа та громада для дитини».

Безкоштовний онлайн-курс розкриває переваги учнівської участі у громадському житті, розповідає про реальний досвід взаємовигідної співпраці, успішного втілення громадських ініціатив та впливу на формування місцевої політики.

Метою курсу є допомогти адміністраціям шкіл творити єдину спільноту з місцевою громадою і бути здатними до співпраці та взаємної підтримки. А вчителям – допомогти в розширенні освітнього простору для формування соціальних та громадянських компетентностей завдяки співпраці з громадою.

Курс створений для шкільних адміністрацій, педагогів-організаторів, вчителів, яким цікаво впроваджувати навчальні проєкти в громаді. Також курс може зацікавити батьків та представників громадських організацій, які працюють в сфері освіти й зацікавлені налагодити співпрацю із закладами освіти. Детальніше

Команда проєкту #stop_sexтинг створила буклет «Приватність дитини в інтернеті», який стане у пригоді батькам та освітянам.

Ми постійно висвітлюємо інформацію про власне життя, робочі моменти, роздуми та вподобання. Також щодня спілкуємось з друзями, рідними чи колегами у соціальних мережах. Такі, на перший погляд, звичні речі можуть стати причиною викрадення приватних даних. Ознайомитись з буклетом

Освітян запрошують пройти безкоштовний онлайн-курс «Стартуємо до успішної школи».

Як діяти, щоб ваша школа стала успішною? Що робити, щоб діти із задоволенням йшли на ваші уроки, а батьки були по-справжньому залученими до життя школи? Цей курс пропонує низку практичних вправ і дієвих порад, як цього досягти.

Курс створений для вчителів і директорів, які прагнуть виховати активних сучасних школярів; для батьків, які хочуть розуміти, що відбувається в сучасній школі; для всіх, хто дбає про розбудову сильної шкільної громади.

Мета курсу - запропонувати шляхи практичної реалізації нововведень Нової української школи з фокусом на розвиток громадянських компетентностей учнів та розбудову якісного, безпечного і комфортного шкільного середовища. Детальніше

ГО “Смарт Освіта” та студія онлайн-освіти EdEra за підтримки Представництва “Фонду Фрідріха Науманна за Свободу” в Україні представляють другий вебcемінар із серії освітніх подій для вчителів “Дизайн для освітян. Оформлюємо ідеї в цифрові продукти”.

Кожен учитель та вчителька хочуть, аби їхні уроки були сучасними та цікавими для дітей. Важливу роль у сприйнятті матеріалу відіграє візуальний складник. Зробити інформацію доступною та захопливою допомагають знання інструментів та принципів дизайну.

Під час трансляції ви дізнаєтеся про:

🔸Алгоритми оформлення демонстраційних (роздаткових та цифрових) матеріалів

🔸 Принципи композиції та колористики

🔸 Ресурси для пошуку шрифтів, зображень та інших складників успішного дизайну

🔸 Оформлення матеріалу

🔸 Переваги використання правильно оформлених демонстраційних матеріалів

Дивитись відео

Ознайомитись з текст-конспектом вебсемінару.

Шановні науковці! 6 та 20 липня 2022 р. Research4Life спільно з організаціями-партнерами проведуть два вебінари із серії безкоштовних англомовних вебінарів, під час яких науковці зможуть дізнатися про видавничу етику, збільшення шансів на публікацію результатів досліджень в наукових журналах та максимізацію впливу власної наукової публікації на наукову спільноту тощо.

Для реєстрації необхідно заповнити анкету, а також обрати в переліку один або декілька вебінарів, у яких ви плануєте взяти участь. Реєстрація завершується за день до проведення вебінару.

У зв’язку зі складною ситуацією в Україні, провідні видавці наукової літератури в межах проєкту Research4Life безкоштовно відкрили електронні ресурси для установ з України до кінця 2022 року. Вченим доступні повнотекстові ресурси великих видавництв наукової літератури (Elsevier, Springer Nature, John Wiley & Sons, Taylor & Francis, Emerald, Sage Publications, Oxford University Press, Cambridge University Press, IOP Publishing і багатьох інших).

Співробітники КЗ «ЗОІППО» ЗОР, які планують використовувати ресурси платформи Research4Life., можуть звернутися до наукового відділу Інституту для отримання необхідного логіну та пароля.

Детальніше

Війна – потужний чинник стресу, тож цілком природно, що багато людей зараз відчувають тривожність, пригніченість, не можуть знайти в собі сили на буденні справи тощо. Учителям загрожує емоційне виснаження та професійне вигорання, не кажучи вже про погіршення фізичного здоров’я та негативний вплив на стосунки з іншими людьми.

З якими симптомами стресу можна впоратися самостійно, а коли варто звернутися до фахівців? Як можна допомогти собі, аби не поглибити стресовий стан? Про це “Новій українській школі” розповіла психологиня, травматерапевтка Ольга Уралова, яка разом із супервізоркою ЕМДР Тетяною Тимошенко стали тренерками навчальної програми з психологічної самодопомоги для учительства, яку запустили ГО “Смарт освіта” й Фонд ООН у галузі народонаселення в Україні. Читати далі

30 червня 2022 р. об 11:00 відбудеться вебінар «Використання хмарних сервісів Microsoft Teams для організації освітнього процесу в закладах освіти», який допоможе закладам освіти обрати найсучасніші та ефективніші технології дистанційного навчання на базі рішень Microsoft. Приєднуйтесь, щоб дізнатися, як використання хмарних рішень Microsoft здатне прискорити виконання завдань цифровізації освітніх процесів. Також протягом онлайн-заходу продемонструють покрокову інструкцію щодо організації освітнього процесу в закладі освіти (для адміністраторів, педагогічних працівників та керівників закладів освіти) із використанням платформи «Microsoft Teams».

Вебінар буде корисний для:

 • керівників закладів загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти;

 • педагогічних працівників закладів загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти;

 • працівників закладів загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти, які відповідають за впровадження інформаційно-комунікаційних технологій в освітній процес.

Реєстрація відкрита за посиланням

Детальніше

Психологи проєкту "Підтримай дитину" розробили спеціальні поради для педагогів "Як говорити з учнями на складні теми". В умовах війни малеча потребує підвищеної уваги та підтримки дорослих. Як правильно розмовляти з дітьми на складні теми та що робити, щоб не травмувати дитячу психіку? Що важливо зробити, відповідаючи на складні запитання? Шукайте відповідь у матеріалі психологів ініціативи «Підтримай дитину». Читати далі

Програма підтримки освітніх реформ в Україні “Демократична школа” запустила безплатний онлайн-курс “Шкільне життя онлайн”. Цей курс створено для підтримки шкільної спільноти у впровадженні та використанні цифрових технологій”.

Проходячи цей курс, ви:

 • дізнаєтеся, що таке цифрове громадянство;

 • зрозумієте взаємозв’язок цифрової й громадянської компетентностей ;

 • довідаєтеся, як проводити цікаві онлайн-уроки;

 • ознайомитеся з деякими техніками оцінювання (зокрема, формувального) та їх застосуванням в цифровому форматі;

 • з’ясуєте основні ознаки фейкової та маніпулятивної інформації в цифровому просторі;

 • дізнаєтеся, як правильно розподіляти цифрове навантаження;

 • навчитеся формувати й підтримувати власну цифрову репутацію;

 • засвоїте базові правила кібербезпеки;

 • опануєте сучасні педагогічні практики та навчитеся створювати цифрове освітнє середовище закладу.

Зареєструватися і пройти навчання можна на платформі Prometheus за цим посиланням.

З нагоди Дня Конституції Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет звернувся до українців.

Україна – суверенна і незалежна, демократична, соціальна і правова держава. Територія України – цілісна і недоторканна, а людина, її життя і здоров’я у цій країні мають найвищу соціальну цінність.

Три перші статті Конституції України нині набули значно більшого сенсу, ніж юридичний документ, – вони стали щоденними заповідями кожного українця. І записуються вже не чорнилом, як у 1996, а кров’ю українських воїнів і мирних людей.

Російським окупантам, які з 2014 року посягають на чуже і порушують найголовніше «не вбий!», ніколи не зрозуміти, що таке вільний стан громадянського суспільства, вільний стан єдиного народу, якого ніколи і нікому не знищити і не зламати.

Ми отримали статус кандидата у члени Європейського Союзу. До захисту нашого суверенітету і територіальної цілісності долучився не лише весь український народ, а й увесь цивілізований світ. Ми поборемо всесвітнє зло. Побудуємо потужну та заможну європейську державу, бо ми – українці, а цим усе сказано.

Тримаймося! Ми – сильні! Ми – переможемо!

Міністерство освіти і науки України, спільно з ДНУ «Інститутом модернізації змісту освіти» та Асоціацією інноваційної та цифрової освіти розробили курс підвищення кваліфікації освітян «Перша психологічна допомога учасникам освітнього процесу під час та після завершення воєнних дій»

Курс розроблено за моделлю змішаного навчання (blended learning). Він містить 10 мультимедійних уроків у міжнародному форматі SCORM, найкращі міжнародні кейси та практичні тренінги. Після успішного проходження навчання освітянам зараховується 1 кредит ЄКТС).

Над створенням курсу працювали провідні експерти у галузі психології із США та Ізраїлю, а також методисти ДНУ «Інституту модернізації змісту освіти» та тренери з розвитку емоційного інтелекту Асоціації інноваційної та цифрової освіти.

Якщо діти чи підлітки будуть потребувати більш глибокої психологічної допомоги, їхнім батькам/опікунам буде запропоновано безкоштовно звернутися до партнерів курсу – команди «Words Help та CETA Global» (США), аби отримати лікування психосоціального та психічного здоров’я. Детальніше

ГО “Смарт освіта” та студія онлайн-освіти EdEra проводять вебсемінар “Сучасний погляд на патріотичне виховання”.

Вебінар відбудеться 29 червня о 18:00. Захід вестиме Дмитро Сиротюк, заступник керівника Київського осередку Української Академії Лідерства.

Під час трансляції ми:

 • розглянемо компоненти сучасного національно-патріотичного виховання українців;

 • обговоримо, як якісно формувати програму національно-патріотичного виховання й доносити її словами молоді;

 • визначимо вектори й теми, в яких шкільне середовище може впливати на формування світогляду учнів;

 • розглянемо успішні кейси та ефективні інструменти роботи.

Долучитися до перегляду: ютуб-канали НУШ і EdEra, або фейсбук-сторінки nus.org.ua, ГО “Смарт освіта” і EdEra.

Експерти ЮНІСЕФ розробили посібник із порадами, що допоможуть дорослим підтримати дитину та разом пережити душевний біль.

Навіть для дорослих смерть близької людини є стресовою подією, а в дітей, які вперше в житті стикаються з втратою, вона може викликати травму, спричинити тривогу і страх. Посібник містить інформацію про втрату близької людини, а також психологічні реакції дітей різного віку, підлітків і молоді.

Ознайомитися з посібником можна за посиланням.

Педагогів запрошують узяти участь в онлайн-тренінгу «Можливості YouTube для освіти».

Тренінг буде присвячений можливостям використання платформи YouTube в освітньому процесі. Учасники заходу ознайомляться з головними функціями та принципами роботи YouTube, а також перевагами його застосування в онлайн-викладанні. Крім вищезазначеного педагоги дізнаються про основи роботи з платформою, особливості пошуку навчального матеріалу в YouTube, використання YouTube для синхронного та асинхронного онлайн-викладання та інтеграції платформи до освітнього процесу.

Захід відбудеться в межах співпраці Міносвіти та Google Україна 29 червня 2022 року о 14:00.

Детальна програма тренінгу доступна за посиланням.

Для участі необхідна попередня реєстрація.

Команда проєкту #stop_sexтинг розповідає про процес комунікації, а також як не допустити залучення дітей російськими військовими до протиправної діяльності. Обов'язком дорослих є не лише офлайн-безпека, а й онлайн-безпека дітей. Останнім часом у мережі активно поширюються новини про виявлення правоохоронцями випадків залучення дітей російськими військовими до протиправної діяльності через інтернет. Діти можуть виконувати злочинні дії за різних обставин.

Як злочинці знаходять потенційних постраждалих, Чому діти спілкуються зі злочинцями, чим це небезпечно та як дорослі можуть протидіяти залученню дітей до протиправної діяльності російськими військовими через інтернет? Читати далі

Онлайн-платформа для оцінювання знань та прогресу учнів дистанційно і в класі Classtime відкрила безплатний доступ до всіх функцій для українських учителів до кінця війни.

Платформа надає можливість:

 • проводити контрольні та самостійні роботи з налаштуваннями антисписування;

 • впроваджувати формувальне оцінювання й мотивувати учнів завдяки гейміфікації;

 • використовувати понад 50 000 готових запитань за шкільними предметами й не тільки;

 • створювати авторські завдання в зручному конструкторі завдань;

 • організовувати роботу з учнями через Класи платформи чи в поєднанні з Google Classroom.

Підключити Classtime можна за цим посиланням.

ГО “Смарт освіта” та студія онлайн-освіти EdEra проводять вебсемінар “Стратегія школи: як оновити план та змінити вектор у нових умовах?”

Семінар відбудеться 25 червня о 13.00. Вестиме захід Світлана Олексюк, директорка школи № 5 Печерського району м. Києва.

На семінарі ви дізнаєтесь:

 • що таке “Стратегія закладу освіти”;

 • для чого оновлювати стратегію;

 • чому потрібно змінювати вектори та які напрями розвитку варто розробити вже цього літа;

 • як рухатися далі: маленький план великих змін.

Долучитися до перегляду: ютуб-канали НУШ і EdEra, або фейсбук-сторінки nus.org.ua, ГО “Смарт освіта” і EdEra.

Шановні освітяни! Міністерство освіти і науки України надсилає для використання в роботі «Рекомендації щодо усунення ризиків торгівлі людьми у зв’язку з війною в Україні та гуманітарною кризою», які розроблено групою експертів Ради Європи з протидії торгівлі людьми (ГРЕТА).

Зміст листа МОН просимо довести до відома керівників органів управління освітою різного рівня, керівників і педагогічних працівників закладів освіти та інших учасників освітнього процесу, а також передбачити у планах роботи закладів освіти у 2022/2023 навчальному році заходи щодо запобігання торгівлі людьми.

Рекомендації ГРЕТА

Довідково: лист МОН від 25.03.2022 №1/3663-22 «Щодо запобігання торгівлі людьми в умовах воєнної агресії»

ГО “Смарт освіта” й сімейна та дитяча психологиня Світлана Ройз запрошують учительство на практикум “Відновлення”.

Нашій нервовій системі потрібен ресурс, щоби вона могла впоратися з навантаженням. Нам потрібні конкретні дії, які можуть допомогти відновитися після стресу та витримати невизначеність.

На практикумі учаснки будуть досліджувати та пригадувати, що для нас є тим, що дає сили. Що конкретно ми можемо зробити для себе, щоби почати відновлюватись.

Практикум відбудеться 23 червня о 16:00. Зареєструватися можна за цим посиланням.

Директорат дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти інформує, що Міністерство освіти і науки України спільно з Громадською організацією «Український науково-дослідний та освітній центр вивчення Голодомору» (HREC in Ukraine), за підтримки і сприяння Інституту історії України НАН України, Науково-освітнього консорціуму з вивчення Голодомору (HREC) при Канадському інституті українських студій Альбертського університету оголошують VII Міжнародний міждисциплінарний конкурс наукових і мистецьких робіт імені Володимира Маняка та Лідії Коваленко. Спеціальна тема конкурсу в 2022 році – «Я, моя родина, моя країна: пам’ять про Голодомор і погляд на сучасну війну росії проти України крізь призму особистого досвіду». Ознайомитись з умовами конкурсу

Шановні освітяни!

Запрошуємо Вас взяти участь в обласній виставці "Освіта Запорізького краю - 2022".

Засновники виставки: Департамент освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації, КЗ "Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти"

ЗОР.

Організовує та проводить Виставку КЗ "Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти" ЗОР на виконання пріоритетних завдань Програми розвитку освіти до 2022 року в Запорізькій області.

З умовами участі та інформацією про перебіг подій Виставки можна ознайомитися на сайті «Виставкова діяльність» у вкладці Обласна виставка «Освіта Запорізького краю – 2022»

За більш детальною інформацією звертайтесь до методиста методичного відділу КЗ «ЗОІППО» ЗОР Божко Ганни, тел. (050) 245-49-60.

22 червня о 18:00 відбудеться спільний вебсемінар сайту НУШ і ГО "Смарт освіта" https://bit.ly/3zPxtFO

Тема: Сильні сторони дитини: як розвивати унікальність

Ви дізнаєтеся про:

 • роль школи в розвитку індивідуальності

 • вимоги до педагогів, які працюють у напрямі розвитку сильних сторін учнів

 • методичні засади розвитку сильних сторін дитини

 • практичний аспект роботи в розвитку індивідуальності

 • роль учителів як менторів

 • роль класного керівника в розвитку сильних сторін учнів

Посілання для перегляду:

ютуб-канал НУШ https://youtu.be/2q8HEOC8JOE

ютуб-каналі EdEra https://youtu.be/3E7SRvqR6vc

фейсбук-сторінки: nus.org.ua (https://www.facebook.com/nus.org.ua), ГО "Смарт Освіта" (https://www.facebook.com/smartosvita) і EdEra (https://www.facebook.com/EdEraUa)

Експерти ЮНІСЕФ створили довідник із порадами, як батьки можуть підтримати та втішити дітей, які через війну часто відчувають страх, смуток, гнів і тривогу.

Психологи наголошують, що дітям украй потрібне відчуття безпеки та захищеності, яке вони знаходять у своїх батьках, особливо під час кризових подій. Спеціалісти діляться порадами, як правильно провести розмову з дитиною:

 • дізнатися, що вже знає та відчуває дитина;

 • зберігати спокій під час розмови;

 • плекати співчуття, а не упереджене ставлення;

 • вчити дитину допомагати іншим, розповідати їй про приклади взаємопідтримки;

 • завершити розмову з турботою, щоб дитина була у стані спокою;

 • надалі регулярно дізнаватися, як дитина почувається;

 • обмежити для дитини доступ негативних новин;

 • дбати про себе, щоб почуватися спокійно і бути для дитини взірцем

ГО “Смарт освіта” та Фонд ООН у галузі народонаселення в Україні, UNFPA запустили навчальну програму з психологічної самодопомоги для учительок. Адже всі учасники освітнього процесу зазнали психологічних травм і перебувають у стресовому стані різної важкості.

Так, психологічні проблеми заважають повернутися до нормального навчального процесу. Водночас у більшості вчителів в Україні немає навичок психологічної самодопомоги та не знають, як допомогти дітям впоратися з викликами війни. Як учительству впоратися з травматичними розладами? Розповідають психологині. Читати далі

ГО “Смарт освіта”, nus.org.ua і студія онлайн-освіти EdEra за підтримки Представництва “Фонду Фрідріха Науманна за Свободу” в Україні запускають серію безплатних вебінарів для вчителів із провідними експертами галузі.

Перший вебінар “Принципи та методи організації онлайн-навчання” відбудеться вже 15 червня о 18:00. Подивитися його можна на ютуб-каналах НУШ, EdEra, а також на фейсбук-сторінках НУШ, Смарт освіта і EdEra.

На вебінарі “Принципи та методи організації онлайн-навчання” йтиметься про те, як спланувати ефективну роботу та зацікавити дітей:

 • стратегію та операційний план організації онлайн-навчання;

 • алгоритм проведення уроку;

 • вправи для стабілізації емоційного стану дітей і дорослих;

 • інструменти для інтерактивної групової онлайн-роботи;

 • корисні онлайн-ресурси, які можна використати в навчальній програмі.

Які існують методи лікування постравматичного стресового розладу сьогодні розповідають психологи Telegram-каналу «Подбай про себе».

Основними методами допомоги є психотерапія, ліки або їх поєднання. ПТСР впливає на людей по-різному, тому допомога, яка працює для однієї людини, може не працювати для іншої.

Якщо у вас ПТРС, вам потрібно проконсультуватися з фахівцем. Разом ви зможете обрати той підхід, який допоможе саме вам. У тому числі існує не один вид психотерапії, а антидепресанти, які має право призначати фахівець, допоможуть впоратися з симптомами ПТРС. Антидепресанти можуть допомогти контролювати такі симптоми, як смуток, занепокоєння, гнів і відчуття оніміння. Інші ліки можуть допомогти при проблемах зі сном і кошмарах. Але не в якому разі не займайтесь самолікуванням. Звертайтесь до лікаря. Чи можна запобігти ПТСР? Читати далі

Як діагностувати посттравматичний стресовий розлад в умовах воєнних дій розповідають психологи Telegram-каналу «Подбай про себе».

Діагностувати посттравматичний стресовий розлад може лише фахівець, який має досвід надання допомоги людям. Він проведе обстеження психічного здоров’я, а також може провести фізичний огляд.

Щоб поставити діагноз ПТСР, у вас повинні бути всі ці симптоми протягом щонайменше одного місяця:

 • принаймні один симптом повторного переживання;

 • принаймні один симптом уникнення;

 • принаймні два симптоми збудження та реактивності;

 • принаймні два симптоми пізнання та настрою.

При підготовці матеріалу використано інформацію National Institute of Mental Health і medlineplus.gov.

Нагадаємо, про симптоми посттравматичний стресовий розлад в умовах воєнних дій

Шановні колеги! Міністерство освіти і науки України (далі-МОН) зосереджує увагу на тому, що в умовах воєнної агресії Російської Федерації в Україні національно- патріотичне виховання є одним із пріоритетних напрямів діяльності держави та суспільства щодо розвитку національної свідомості на основі суспільно- державних (національних) цінностей (самобутність, воля, соборність, гідність), формування у громадян почуття патріотизму, поваги до Конституції і законів України, соціальної активності та відповідальності за доручені державні та громадські справи, готовності до виконання обов'язку із захисту незалежності та територіальної цілісності України. Онайомитись зі змістом листа

Відповідно до плану роботи Інституту, 16 червня 2022 року о 16-00 обласний науково-методичний центр інформатизації освіти проводитиме вебінар «Безпечне цифрове середовище закладу загальної середньої освіти». На вебінарі будуть розглянуті питання створення умов для безпечного цифрового освітнього середовища закладу загальної середньої освіти: методичний та технічний аспект.

До участі в заході запрошуються педагогічні працівники, зацікавлені особи. Реєстрація учасників відбувається до

14 червня 2022 року за посиланням. Покликання для приєднання до веб-конференції буде надіслане 15.06.2022 на електронні адреси, які будуть вказані при реєстрації.

Контактні особи: Здоровець Олексій Федорович, завідувач обласного науково-методичного центру інформатизації освіти, onmcio.zoippo@gmail.com, 066-28-93-303, Коваленко Тетяна Михайлівна, методист обласного науково-методичного центру інформатизації освіти, onmcio.zoippo@gmail.com, 067-49-28-028

Детальніше

7 червня 2022 року Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет взяв участь у нараді, яка відбувалася під головуванням Прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля.

Під час наради обговорили питання підготовки закладів освіти до початку 2022/23 навчального року, створення безпечних умов перебування дітей, учнів, студентів і працівників у них з урахуванням збройної агресії рф.

Сергій Шкарлет детально розповів про вжиті МОН заходи з підготування дитячих садочків, шкіл, закладів професійно-технічної освіти, фахової передвищої та вищої освіти до початку навчання з 1 вересня. Стисла інформація з кожного напряму.

Експерти Українського інституту розвитку освіти разом з ЮНІСЕФ підготували збірку ігор, що стане в пригоді батькам і педагогам при роботі з підлітками та дітьми молодшого шкільного віку.

«Тихі» ігри допоможуть налагодити спілкування між учасниками та сприятимуть проживанню позитивних емоцій і реакцій. Ігри можна легко адаптувати до різної аудиторії, змінювати образи та теми.

«Тихі» ігри спрямовані на:

 • формування образного мислення, розвиток усного мовлення, уміння виділяти істотні ознаки об’єктів;

 • зняття емоційного напруження та вміння працювати в команді;

 • контроль власних емоцій і структурування висловлювань;

 • формування позитивного настрою, запам’ятовування важливої інформації;

 • розвиток навичок усного та писемного мовлення;

 • формування символічного та критичного мислення.

«Тихі» вправи можна завантажити за посиланням.

Команда Telegram-каналу «Подбай про себе» продовжує розповідати про посттравматичний стресовий розлад в умовах війни. На цей раз експерти проєкту "Подбай про себе" розповіли про симптоми посттравматичного стресового розладу в умовах війни.

Існує 4 групи симптомів ПТСР. Варто зауважити, що вони не є однаковими для всіх, адже кожен переживає стресові події по-своєму.

Симптоми зазвичай виникають одразу після травматичної події, але інколи можуть з’явитися та повторюватися через місяці чи роки.

Якщо симптоми тривають більше чотирьох тижнів, викликають дискомфорт, заважають роботі чи домашньому життю, це може свідчити про посттравматичний стресовий розлад. Детальніше

6 червня 2022 року, Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет розповів про початок тринадцятого тижня навчання в умовах воєнного стану.

«За даними департаментів освіти і науки обласних військових адміністрацій, частина ЗЗСО 14 областей України продовжує освітній процес у дистанційній формі, частина завершила навчання. У 4-х областях освітній процес завершено повністю. У 7-ми областях України навчання організовано в дистанційній формі, частково призупинено або завершено освітній процес», – зазначив Сергій Шкарлет.

Міністр повідомив, що кількість тимчасово внутрішньо переміщених дітей, які долучилися до навчання з інших областей, сягає понад 79 тис. осіб.

Станом на 2 червня 2022 року майже 5 тис. шкіл завершили освітній процес. Майже 1 млн 650 тис. дітей закінчили 2021-2022 навчальний рік.

Європейська комісія опублікувала рекомендації щодо визнання українських освітніх кваліфікацій за

кордоном. Про це повідомило МОН.

Документ розроблений, аби надати підтримку вишам та національним центрам визнання освітніх кваліфікацій під час оцінювання українських документів про освіту.

Рекомендації містять опис системи освіти України на всіх рівнях – від шкільної до вищої, а також докладну інформацію про різновиди українських освітніх кваліфікацій. Значну увагу приділено опису цифрових інструментів для верифікації українських документів про освіту, які здійснює Єдина державна електронна база з питань освіти.

Окрім того, документ містить рекомендації для перекладу документів про освіту та опис методів перевірки автентичності кваліфікацій.

Експерти Українського інституту розвитку освіти спільно з ЮНІСЕФ запустили проєкт «Наші улюблені книжки», у межах якого батьки та педагоги можуть безоплатно завантажити для дітей різних вікових категорій українські аудіокнижки (зокрема й ті, що входять до шкільної програми).

За посиланням можна ознайомитися зі збіркою віршів сучасного письменника Сашка Дерманського в авторському виконанні, а також варіантами творчих завдань і рухливих ігор, які можна виконати з малечею після прослуховування.

Проєкт «Наші улюблені книжки» реалізується у партнерстві з першою українською аудіокнигарнею ABUK і має на меті повернути дітей до звичного способу життя. Усі книжки можна прослухати онлайн за допомогою планшета чи смартфона, а також завантажити та прослухати пізніше в безпечному місці.

Психологи Telegram-каналу «Подбай про себе» надали роз'яснення щодо посттравматичного стресового розладу і груп ризику.

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) – це розлад психічного здоров’я, що розвивається після пережитої або побаченої травматичної події. Такою подією може стати бій, побачена загибель людини, ракетний обстріл, сексуальне насильство тощо. Проте безпечні для життя події, як-от раптова смерть близької людини, також можуть стати причиною посттравматичного стресу.

Під час травмуючої події або після неї людина відчуває страх, що викликає реакцію боротьби або втечі, у такий спосіб організм захищається. Наше тіло реагує вивільненням гормонів і підвищенням пильності, артеріального тиску, частоти серцевих скорочень і дихання.

Більшість людей із ПТРС відчувають стрес і страх після пережитого, інколи симптоми можуть виникати згодом, приходити і зникати. Дізнатись хто знаходиться в групі ризику

Розпочав роботу хаб Нової української школи (nushub.org) – безкоштовний централізований ресурс, що збирає освітні технології та навчальні матеріали для підтримки українських біженців, де б вони не знаходились. Хаб розпочав роботу 1 червня 2022 року, в Міжнародний день захисту дітей, що було оголошено європейським комісаром з питань інновацій, досліджень, культури, освіти та молоді Марією Габріель.

Координований European Edtech Alliance (Європейський Альянс освітніх технологій) та проєктом «Навчаємось разом», хаб є централізованим ресурсом для освітніх технологій, заснованих на базі навчальної програми, допоміжних ресурсів, інструментів, а також доступу до українських освітніх онлайн-платформ. Крім того, хаб містить інформацію про доступ до освіти у конкретній країні.

Мета хабу – забезпечити учнів, сім’ї, викладачів, а також тих, хто їх підтримує, можливістю швидко знаходити інструменти для навчання незалежно від того, де вони опиняться протягом найближчих тижнів і місяців. Хаб також сприяє інтеграції українських ресурсів та українських учнів і вчителів у місцеві або регіональні екосистеми в країнах Європи. Детальніше

Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет провів онлайн-зустріч із представниками компанії Hewlett Packard (НР) доктором Маркусом Швертелем, керівником відділу зв'язків з урядом, Маянком Дінгрою, керівником з питань освіти компанії НР на Близькому Сході, в Африці та Східній Європі та іншими представниками.

Під час зустрічі експерти поділилися досвідом щодо дистанційної форми навчання. Зокрема, презентували е-платформи для студентів та учнів, а також програми та курси для навчання вчителів.

Також Сергій Шкарлет зазначив, що наразі розроблено 6 проєктів із високим пріоритетом і горизонтом імплементації до початку нового навчального року або навіть швидше. До них належать:

 • цифрові девайси для освіти;

 • вступна кампанія 2022 року;

 • видання підручників і посібників для Нової української школи;

 • відкриття освітніх хабів за кордоном;

 • розширення парку шкільних автобусів;

 • розвиток STEM-освіти у Новій українській школі.

7 червня 2022 року о 11.00 в режимі онлайн відбудеться круглий стіл «Військово-патріотичне виховання учнівської та студентської молоді в умовах боротьби за Україну».

До участі у круглому столі запрошуються наукові, науково-педагогічні працівники, відповідальні за патріотичне виховання в закладах післядипломної педагогічної освіти, аспіранти і здобувачі, працівники наукових лабораторій, керівники освітніх установ і закладів освіти, педагогічні працівники тощо. Для участі з виступом на круглому столі необхідно до 5 червня 2022 р. надіслати тему виступу, ПІБ та посаду на електронну адресу fizroz@ukr.net

Долучитися до круглого столу можна на платформі ZOOM за покликанням: https://us06web.zoom.us/j/89792869981?pwd=U0lra0VXWDczcEZiM2kzdldvdD crUT09

Ідентифікатор: 897 9286 9981

Пароль: 015858

Детальну інформацію щодо заходу можна отримати за контактними телефонами: +38050-384-43-40 (Журба Катерина Олександрівна); +38095-316-27-45 (Остапенко Олександр Іванович); Технічні питання: +38093-508-03-81 (Морін Олег Леонідович).

1 червня, у перший день літа, щорічно відзначаємо День захисту дітей. З нагоди свята в Україні і світі проводять різноманітні заходи для нагадування суспільству про необхідність захисту прав дитини, аби діти могли навчатися, рости щасливими і займалися улюбленою справою.

Команда МОН підготувала для вашої уваги план заходів, які проводять заклади позашкільної освіти до Дня захисту дітей в різних куточках України. Ознайомитись

1 червня, в Міжнародний день захисту дітей, Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет звернувся до маленьких українців.

Дорогі наші діти! Вітаю вас із Днем захисту дітей – святом, яке затверджено на державному рівні Указом Президента України і щорічно відзначається 1 червня. Діти – майбутнє нашої держави. І тому питання захисту їхніх прав на життя, розумового, духовного, морального і соціального розвитку, а також права на освіту є пріоритетним для держави. Адже права людини починаються з прав дитини – це загальноприйнята норма для всіх цивілізованих країн.

На жаль, широкомасштабна військова агресія російської федерації проти України назавжди змінила життя українських дітей. Та я вірю, що наші діти, наше майбутнє – це покоління сильних, незламних, міцних духом і вірних за покликом серця! Саме вони будуть творити нову Україну і вже сьогодні є складовою героїчної нації. Ми пишаємося українськими дітьми, які в умовах жорстокої війни не тільки вчаться в закладах освіти, активно займаються в гуртках і секціях, а ще й перемагають у міжнародних змаганнях! Дорогі діти, наполегливо здобувайте знання, творіть, розвивайте свої здібності, будьте щасливими і здоровими!

Жорстока війна росіян на українській землі забирає життя наших дітей. Це невимовний біль. Ми ніколи не забудемо і не пробачимо російським окупантам за злочини проти людства. Світла і вічна пам'ять ангелам України!

Будь-які потрясіння в суспільстві, особливо такі серйозні, як війна, коли багато громадян України втратили рідних та близьких людей, житло, роботу, звичний стиль життя і продовжують перебувати у стані невизначеності сприяють збільшенню випадків домашнього насильства. У зв'язку з цим постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 129 внесено зміни до Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. № 658, і Порядку реалізації експериментального проекту із створення “єдиного входу” опрацювання звернень громадян та запитів на публічну інформацію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2019 р. № 972. Детальніше

30 травня 2022 року, Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет розповів про початок дванадцятого тижня навчання в умовах воєнного стану.

«На дванадцятий тиждень навчання в умовах воєнного стану в більшості закладів загальної середньої освіти завершується навчальний рік. За даними департаментів освіти і науки обласних військових адміністрацій, ЗЗСО 17 областей України продовжують освітній процес у дистанційній формі. У 3-х областях освітній процес триває дистанційно, частково змішано та очно. У 4-х областях України навчання організовано в дистанційній формі, частково канікули, призупинено або завершено освітній процес. В одному регіоні України навчання триває в дистанційній формі або змішано, частково призупинено освітній процес», – зазначив Сергій Шкарлет.

Міністр повідомив, що кількість тимчасово внутрішньо переміщених дітей, які долучилися до навчання з інших областей, сягає майже 88 тис. осіб. Станом на 30 травня 2022 року 2 тис. 285 шкіл завершили навчання. Понад 430 тис. дітей закінчили 2021-2022 навчальний рік.

Четвертий місяць поспіль українці адаптуються до нових реалій в умовах жорстокого вторгнення рф. Наразі значна частка українців працює без вихідних, шукає роботу чи можливості для допомоги іншим. Втома, роздратування та збудження може погіршити стосунки в колективі, родині та навіть призвести до хвороб.

Педагоги та освітяни від перших днів війни надають поради та рекомендації для підтримки психічного здоров’я дітей і дорослих. Емоційне вигорання – синдром постійної втоми та емоційного виснаження. Синдром притаманний людям, робота яких пов’язана зі спілкуванням. Наразі ситуація ніби інша, проте спілкування стало в рази більше. В умовах сьогодення зросла необхідність бути на зв’язку, вислуховувати інших, говорити, стежити за актуальними новинами та перевіряти їх.

У зв’язку з цим психологи Telegram-каналу «Подбай про себе» поділилися ефективними порадами, що допоможуть врятуватися від емоційного вигорання. Ознайомитись

Під час Національного EdCamp для радості “Тримай п’ять, освіто!” відбулась презентація програми СЕЕН.

СЕЕН – це комплексна рамкова структура й навчальна програма, що ґрунтуються на науці співпереживання та створені для сприяння соціальному, емоційному та етичному навчанню учеів усіх класів у всьому світі. Метою програми є соціально-емоційне й етичне навчання, тобто виховання в людях, зокрема дітях, співпереживання та системного мислення.

У часи війни програма Соціально-емоційного та етичного навчання особливо актуальна. Адже вона допомагає учнівству опанувати навчки співпереживання собі та іншим, стабілізації емоцій і вміння бути щасливими. Детальніше

Складні ситуації в роботі вчителя чи вчительки – це майже правило, а війна загострила емоції та поглибила проблеми. Проте з проблемами потрібно давати собі раду й допомогти з цим можуть психологи.

Під час Національного EdCamp для радості “Тримай п’ять, освіто!” три психологині відповіли на запитання вчителів і порадили, як краще вийти з тої чи іншої ситуації. Якісь із цих запитань актуальні прямо зараз. Деякі можуть стати нагальними зовсім скоро, після закінчення війни.

“Нова українська школа” пропонує добірку відповідей із виступів психологинь. Ознайомитись

Шановні колеги! "Шкільний портал" пропонує педагогам області долучитися до VІ щорічного Всеукраїнського конкурсу «Педагог – новатор».

Учасниками можуть бути: окремі педагогічні працівники, колективи педагогів чи педагогів та учнів.

Заявку потрібно подати до кінця доби 20 червня.

Вартість участі у конкурсі для учасника коштує 100 грн. За ці кошти учасник отримує 2 електронних сертифікати: за участь (чи перемогу) та за публікацію матеріалу на сторінках сайту. Також з частини цих коштів формується призовий фонд, який буде залежати від кількості учасників.

Детальніше про умови можна дізнатись, перейшовши на сторінку сайту за посиланням:

http://testportal.ucoz.com/index/konkurs_quot_pedagog_novator_quot/0-50

Бланк заявки можна завантажити за посиланням: http://testportal.ucoz.com/load/0-0-0-72-20

За підтримки Міністерства освіти і науки України «Освіторія» у партнерстві з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) створили платформу про навчання під час війни osvitanow.org. За словами Міністра освіти і науки Сергія Шкарлета ресурс, створений «Освіторія» та ЮНІСЕФ, стане корисним для дітей і вчителів, які вимушено перемістилися в Україні та за її межі. На платформі, окрім освітнього компонента, вчителі зможуть знайти перелік професійних можливостей і вакансії, а також поставити запитання юристу. Ресурс є безкоштовним і регулярно оновлюється. На платформі можна знайти таку інформацію:

 • особливості трудових відносин під час воєнного стану;

 • як працювати вчителям на тимчасово окупованих територіях;

 • інструменти для організації навчання під час війни;

 • актуальні вакансії;

 • перелік можливостей щодо дистанційного навчання.

За пітримки МОН педагоги та дитячі психологи створили телеграм-канал «Підтримай дитину», в якому розміщують матеріали для дітей та поради для батьків. До проєкту долучилася креативна освітня онлайн-платформа Creative Practice, яка створила анімаційний ролик «Як говорити з дитиною про війну» – 7 порад від психологів.

Ролик зроблений у зручному форматі та не вимагає тривалого часу для перегляду, проте містить прості та дієві поради, як говорити з дітьми про війну, як відповідати на їхні складні питання, як разом із дитиною реагувати на тривоги тощо.

Більше відповідей та порад можна знайти на телеграм-каналі «Підтримай дитину». Усі матеріали (ігри, вправи, завдання, аудіоказки, словесні ігри, завдання для артикуляційної гімнастики тощо) розміщують щоденно, вони є безкоштовними і не вимагають підписки.

20 травня 2022 року під час засідання Уряду Міністр освіти і науки України розповів про організацію освітнього процесу на тимчасово окупованих територіях.

«Кожен учень отримає документ про загальну освіту за українськими стандартами. Це можна зробити офлайн у будь-якому закладі освіти на підконтрольній території, повідомивши департамент освіти і науки за місцем розташування, а також онлайн на платформах «Атмосферна школа», «Оптіма» тощо. Повний перелік розміщено на сайті Міністерства освіти і науки», – зазначив Сергій Шкарлет.

Міністр зауважив, що важливим елементом є продовження навчання за українськими стандартами на тимчасово окупованих територіях. Такі алгоритми розроблені та розміщені на сайті МОН і в чат-ботах областей.

Крім того, в Міністерстві освіти і науки України працює «гаряча лінія», що консультує працівників закладів освіти на тимчасово окупованих територіях. Для батьків і випускників розміщено контактні дані осіб, які надають допомогу. Детальніше

24-25 травня 2022 р. Благодійний фонд «Живи, Україно!» спільно з Державним закладом вищої освіти «Університет менеджменту освіти», Всеукраїнським благодійним фондом «Східноєвропейська гуманітарна місія» за підтримки Громадської ради з питань співпраці з церквами і релігійними організаціями при МОН України планують проведення дводенного семінару «Презентація модельної навчальної програми «Духовність і мораль в житті людини і суспільства» для учнів 5-6 класів закладів освіти».

Посилання на трансляцію та програма будуть розміщені на сайті БО БФ «Живи, Україно!» https://liveukraine.com.ua/ Початок о 16.00.

Участь у семінарі безкоштовна. Учасники отримають сертифікати.

Деталі за телефонами 067-177-20-30, 067-177-42-90. Контактна особа – Василь Володимирович Бербека.

Група волонтерів-психологів, що реалізує проєкти для дітей і дорослих, продовжує розповідати про контроль емоційного стану. На ей раз есперти розповіли я контролювати емоційний стан під час воєнного стану.

Досягти внутрішнього спокою допомагають не тільки психологічні засоби, афірмації, візуалізація, йога та медитації. До внутрішнього балансу наближають навіть прості поради:

 • Будьте активними. Рух допоможе відчути легкість і надасть енергії.

 • Вчіться пробачати. Несприятливі ситуації необхідно забувати, а відпустивши минуле ви відчуєте полегшення.

 • Домашні справи відволікають. Якщо ви хочете навести порядок у своєму розумі – почніть із дому.

 • Вчіться віддавати. Допомагаючи іншим ми стаємо більш гармонійними. Читати далі...

Відповідно до розпорядження голови Запорізької обласної військової адміністрації від 29.03.2022 № 137 повідомляємо, що курси підвищення кваліфікації, які відповідно до наказу Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації від 17.12.2021 № 560 були заплановані з 30.05.2022 в очному та дистанційному форматі, будуть проводитися у терміни з 30.05.2022 по 15.06.2022 у дистанційному форматі (додаток).

Дистанційна платформа працює в штатному режимі і слухачі зазначених курсів мають повний доступ до навчальних матеріалів, можливість самостійно їх опановувати та виконувати залікові роботи. Викладачі інституту, куратори курсів проводитимуть навчальні вебінари та он-лайн консультації, надаватимуть підтримку та допомогу слухачам, здійснюватимуть перевірку наданих залікових робіт.

Такий формат організації освітнього процесу дозволить пройти навчання тим слухачам, у яких на даний період є відповідна технічна і часова можливість. Для слухачів, які у визначений період не матимуть змоги проходити навчання, освітній процес буде організований після завершення воєнного стану, про що буде повідомлено окремо.

В травні 2022 року на базі КЗ «ЗОІППО» ЗОР вібувся дистанційний тренінг «Нова українська школа: адаптаційний цикл базової середньої освіти» (соціальна і здоров’язбережувальна галузь), в якому взяли участь 18 вчителів, що наступного навчального року будуть викладати етику у 5-х класах. Це вже третя група, заняття для двох перших відбулися у листопаді 2021 року. Тренер: Світлана Гура, ст. викладач кафедри теорії та методики виховання.

Учасники тренінгу в ігровій формі познайомилися, розглянули ключові компетентності та загальні підходи НУШ, визначилися з вибором модельної програми, опанували три сервіси, у яких виконали залікові завдання.

Щира вдячність усім без винятку учасникам тренінгу за сумлінну працю, глибоку зацікавленість, креативність та гарний настрій! Ви – найкращі!

23 травня 2022 року, Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет розповів про початок одинадцятого тижня навчання в умовах воєнного стану.

«За даними департаментів освіти і науки обласних військових адміністрацій, усі ЗЗСО 15 областей України продовжують освітній процес у дистанційній формі. У 5-ти областях освітній процес триває дистанційно, частково змішано та очно. У 5-ти областях України навчання організовано в дистанційній або змішаній формі, частково канікули або призупинено», – зазначив Сергій Шкарлет. Подробиці

У найскладніший для України час кожен переживає зміни настрою та поведінки під час спричинених воєнними діями подій. Група волонтерів-психологів, що реалізує проєкти для дітей і дорослих, продовжує надавати рекомендації для підтримки психічного здоров’я українців.

У психології здатність людини зосереджуватися на важливому та контролювати думки говорить про внутрішню гармонію, завдяки якій емоційний стан не залежить від зовнішніх умов і обставин. Внутрішня гармонія усуває тривоги та страхи, вона здатна побороти негативні думки, стрес, відсутність задоволення та нещастя, а також надає впевненості й внутрішньої сили. Не кожен усвідомлює актуальність внутрішньої гармонії, а ще менша кількість людей знає, що цю навичку можна здобувати. Детальніше

Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет провів нараду з керівниками департаментів освіти і науки обласних та Київської міської державних адміністрацій.

Міністр акцентував увагу й на ролі працівників освіти у повоєнній відбудові країни. Заступниця Міністра Віра Рогова в свою чергу порушила нагальні питання щодо завершення навчального року, підготовки випускників до складання національного мультипредметного тесту, психологічної та матеріальної підтримки усіх учасників освітнього процесу. Віра Рогова наголосила, що організація нового навчального року має бути у центрі уваги керівників усіх рівнів.

За результатами наради кожен з регіонів готуватиме власну модель оновленої освіти, яку захищатиме за кілька тижнів перед керівництвом Міністерства, а після Перемоги – втілюватиме в життя. Детальніше

Зі святом, з Днем вишиванки!

19 травня в Україні - День вишиванки. Це особлива подія для українського народу, тому фахівці ОРЦПІО Тетяна Волошина та Наталія Марко провели віртуальний флешмоб архівних фото інклюзивно-ресурсних центрів Запорізької області з цього свята.

Кожного року до Дня вишиванки фахівці ІРЦ готували різноманітні заходи для дітей з особливими освітніми потребами та їх батьків, на яких розповідали про українські обереги, українську символіку. Завдяки таким заходам зберігаються, поширюються і передаються нащадкам найкрасивіші у світі українські традиції.

Відеоролик

Світлини

Сімейна й дитяча психологиня Світлана Ройз спільно з ГО “Смарт освіта” і ЮНІСЕФ створили і виклали у відкритий доступ книжку-практикум для дітей і підлітків із 22-ма практиками для відновлення психологічної стійкості. Усі 22 практики можна робити у своєму темпі подумки, а також працювати в самій книжці – зокрема, вирізати запропоновані шаблони, розмальовувати та працювати з ними. До кожного завдання є просте пояснення.

Використовувати книжку діти можуть як самостійно, так і на уроках. Також її можна пропонувати для опрацювання з психологом.

Завантажити практикум можна за цим посиланням.

18 травня – День боротьби за права кримськотатарського народу, ми вшановуємо пам’ять жертв цього злочину. Біль кримськотатарського народу – це наш спільний біль, біль десятків тисяч кримських татар, які ніколи так і не повернулися до рідного Криму.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 12.11.2015 №792-VIII «Про визнання геноциду кримськотатарського народу» рекомендуємо протягом травня 2022 р. провести в закладах освіти відповідні заходи до дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Проведення таких заходів сприятиме формуванню патріотичного, державницького світогляду, реалізації Стратегії деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, затвердженої Указом Президента України №117/2021 від 24 березня 2021 року.

Детальніше

Матеріали

Шановні колеги-освітяни! З 16 по 23 травня 2022 р. у межах Тижня науки-2022 фахівцями КЗ «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» ЗОР будуть проведені онлайн-заходи (фестиваль, майстер-клас, вебінари), присвячені актуальним питанням сучасної освіти. Учасники отримають відповідні сертифікати.

З нагоди Тижня науки-2022 планується видання випуску №48 Електронного збірника наукових праць ЗОІППО, у якому можна безкоштовно оприлюднити наукові тези з широкої тематики педагогічних досліджень. Тези необхідно надсилати до 23 травня 2022 р. на адресу nauk@zoippo.net.ua. Вимоги щодо їхнього оформлення розміщено на сайті наукового збірника. Запрошуємо до участі!

Детальніше

16 травня 2022 року, Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет розповів про початок десятого тижня навчання в умовах воєнного стану.

«За даними департаментів освіти і науки обласних військових адміністрацій, усі ЗЗСО 15 областей України продовжують освітній процес у дистанційній формі. У 5-ти областях освітній процес триває дистанційно, частково змішано та очно. У 5-ти областях України навчання організовано в дистанційній або змішаній формі, частково канікули або призупинено», – зазначив Сергій Шкарлет. Детальніше

Група волонтерів-психологів, що реалізує проєкти для дітей і дорослих, продовжує надавати рекомендації для підтримки психічного здоров’я українців. На цей раз психологи розробили рекомендації як пережити горе та втрату.

Наразі вкрай важливо дбати про власне фізичне та ментальне здоров'я. Як зазначають експерти, у такий час не варто говорити, що треба бути сильними та триматися, варто дозволити собі відчути емоції, з якими супроводжуються зміни. У пригніченому стані важко відпустити втрату, особливо якщо почуття не прожиті. Не забороняйте собі сумувати, душевні рани не затягуються у такий спосіб. Що можна зробити? Читати детальніше

Шановні слухачі КПК, звертаємось до вас с проханням взяти участь в опитуванні щодо організації та змісту курсової перепідготовки. Опитування проводиться з метою вивчення якості особливостей надання освітніх послуг під час воєнного стану. Анкета анонімна - тож сподіваємося на вашу об'єктивну оцінку. Дякуємо. https://forms.gle/ux1d1Fd9QY9JdwPx8

Перший заступник Міністра освіти і науки Андрій Вітренко взяв участь у міжнародному семінарі, присвяченому освіті тимчасово вимушено переселених за кордон українцям, політичному діалогу між країнами. Захід відбувся в межах місії солідарності Європейського комітету профспілок освіти з українськими громадянами, які змушено втекли від нападу російського агресора. До складу місії входили представники Бельгії, Франції, Нідерландів, Португалії та інших країн Європи.

Головним завданням семінару стало створення простору, в якому філії Інтернаціоналу освіти можуть мати інформований політичний діалог із представниками відповідних місцевих органів влади для формування спільних стратегій щодо підтримки освіти українців і можливої міжнародної підтримки. Подробиці

9 травня Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет разом із командою МОН презентував проєктні пропозиції для вирішення нагальних проблем української освіти у воєнний та післявоєнний періоди.

«Ми розробили 6 проєктів із високим пріоритетом і горизонтом імплементації до початку нового навчального року або навіть швидше. До них належать цифрові девайси для освіти, вступна кампанія 2022, видання підручників і посібників для Нової української школи, відкриття освітніх хабів за кордоном, розширення парку шкільних автобусів для закладів загальної середньої освіти, розвиток STEM-освіти у Новій українській школі», – розповів Сергій Шкарлет.

Міністр повідомив, що також розроблено ще 5 важливих проєктів, які можуть бути імплементовані впродовж 1-2 років:

 • цифровий освітній паспорт;

 • створення освітніх catch up програм та інструментів;

 • створення навчально-практичних центрів за галузевим спрямуванням;

 • профорієнтація та побудова кар’єри «Обери професію своєї мрії»;

 • навчання вчителів/учнів надавати домедичну допомогу.

Реалізація цих проєктів допоможе уникнути освітніх втрат та забезпечить стійкість української освіти у нелегкий для країни час.

9 травня 2022 року, Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет розповів про початок дев'ятого тижня навчання в умовах воєнного стану.

«За даними департаментів освіти і науки обласних військових адміністрацій, усі ЗЗСО 14 областей України продовжують освітній процес у дистанційній формі. У 4-х областях освітній процес відбувається дистанційно, частково змішано та очно; у 5-ти – в дистанційній формі, частково канікули або призупинено; у 2-х регіонах освітній процес триває в дистанційному форматі, частково змішано або канікули, частково призупинено навчання», – зазначив Сергій Шкарлет. Детальніше

Турбота про дитину неможлива без турботи про дорослих, які з нею поряд. Саме від психологічного стану дорослих людей, їхньої ресурсності, залежить стан дитини (власної чи учнів та вихованців). Група волонтерів-психологів, що реалізує проєкти для дітей, створила телеграм-канал “Подбай про себе”, метою якого є підтримання психічного здоров’я українців.

Щодня тут публікують максимально легкі та користі поради з питань безпеки, психології, цікаві факти та спостереження.

У коментарях учасники можуть спілкуватися з адміністраторами каналу – фаховими психологами. Експерти, які створюють матеріали для проєкту «Подбай про себе», наголошують, що відчувати страх – нормально, адже це природне почуття. Детальніше

Шановні освітяни, прийміть вітання з нагоди Дня Європи! Це свято у черговий раз нагадує нам, що Європа починається не за кордоном України, вона починається у серці кожного українця. І ми – члени європейської спільноти. Це день спільних цінностей, спільної історії всіх націй континенту. День Європи є ще однією чудовою нагодою для українців нагадати іншим і підтвердити, що українці – європейська нація.

Пропонуємо відзначити День Європи у закладах освіти, відповідні методичні матеріали надсилаються.

Детальніше

Методичні рекомендації

Презентація

У День пам’яті та примирення ми з глибокою шаною та скорботою згадуємо всіх, хто загинув у роки Другої світової війни.

Як і 77 років тому, сьогодні ми вчергове незламно відстоюємо свободу та незалежність, героїчно протистоїмо навалі російської орди й обов’язково переможемо.

Ми завжди шануватимемо подвиг українського народу під час Другої світової війни та ніколи не забудемо захисників, які віддали життя внаслідок збройної агресії російської федерації.

Вічна пам’ять захисникам.

Пам’ятаємо. Перемагаємо.

Шановні колеги! В умовах війни, що веде наша країна проти агресора, відбулося об'єднання наукової спільноти України. За цей час завдяки згуртованості вчених видано 80 випусків наукових журналів з різних галузей.

У травні 2022 р. з метою забезпечення безперервності наукової діяльності українським дослідникам надається можливість опублікувати свої статті у запропонованих фахових виданнях:

Кожен, хто опублікує статтю в одному із зазначених видань, матиме можливість один раз упродовж року безкоштовно опублікувати свій доробок у цьому самому журналі. Для вашої зручності авторів було обрано єдину дату подання матеріалів – 27 травня, до якої можна направити свої статті.

Запрошуємо до участі!

Відповідно до розпорядження голови Запорізької обласної військової адміністрації від 29.03.2022 № 137 повідомляємо, що курси підвищення кваліфікації, які відповідно до наказу Департаменту освіти і науки облдержадміністрації від 17.12.2021 № 560 були заплановані з 16.05.2022 в очному форматі, будуть проводитися у терміни з 16.05.2022 по 01.06.2022 у дистанційному форматі (додаток).

Дистанційна платформа працює в штатному режимі і слухачі зазначених курсів мають повний доступ до навчальних матеріалів, можливість самостійно їх опановувати та виконувати залікові роботи. Викладачі інституту, куратори курсів проводитимуть навчальні вебінари та он-лайн консультації, надаватимуть підтримку та допомогу слухачам, здійснюватимуть перевірку наданих залікових робіт.

Такий формат організації освітнього процесу дозволить пройти навчання тим слухачам, у яких на даний період є відповідна технічна і часова можливість. Для слухачів, які у визначений період не матимуть змоги проходити навчання, освітній процес буде організований після завершення воєнного стану, про що буде повідомлено окремо.

Що робити аби в майбутньому кількість дітей з ПТСР була менше? Фахівці вважають, що близько 20–30% дітей потребуватимуть професійної психологічної допомоги після закінчення війни. Такий невеликий порівняно з дорослими відсоток пояснюється тим, що у дітей психіка гнучкіша і здатна пристосовуватися до надзвичайних обставин, а ресурсність набагато вища за будь-якого дорослого. Проте нині надзвичайно важливо дати дитині можливість пережити свої емоції від травматичних подій та водночас отримати якісну підтримку від близьких дорослих та фахівців. Як же можна допомогти дитині “правильно” пережити стрес, розповідають психологині та психотерапевтки Олена Божор, Тетяна Тимошенко й Наталія Подоляк. Читати поради

Шановні колеги-освітяни!

З 16 по 23 травня 2022 р. у межах Тижня науки-2022 фахівцями КЗ «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» ЗОР будуть проведені онлайн-заходи (фестиваль, майстер-клас, вебінари), присвячені актуальним питанням сучасної освіти. Учасники отримають відповідні сертифікати.

З нагоди Тижня науки-2022 планується видання випуску №48 Електронного збірника наукових праць ЗОІППО, у якому можна безкоштовно оприлюднити наукові тези з широкої тематики педагогічних досліджень. Тези необхідно надсилати до 23 травня 2022 р. на адресу nauk@zoippo.net.ua. Вимоги щодо їхнього оформлення розміщено на сайті наукового збірника

Запрошуємо до участі!

Детальніше

Міносвіти просить учительство та батьківство розповісти дітям про недопустимість звʼязків з окупантами (лист МОН).

Зокрема, у МОН пишуть, що СБУ знає про випадки, коли окупанти контактували через соцмережі та месенджери з неповнолітніми з Харкова та Луганської області. Дітям пропонували за гроші передавати інформацію про Збройні сили України.

Міносвіти нагадує, що в нашій країні покарання за подібні злочини застосовуються до осіб від 16 років, у окремих випадках відповідальність передбачена з 14 років”. Для попередження виникнення подібних ситуацій у майбутньому міністерство просить посилити просвітницьку роботу з учнями.

2 травня 2022 року, Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет розповів про початок восьмого тижня навчання в умовах воєнного стану.

«За даними департаментів освіти і науки обласних військових адміністрацій, усі ЗЗСО 14 областей України продовжують освітній процес у дистанційній формі. У 4-х областях освітній процес триває дистанційно, частково змішано та очно. У 5-ти областях України навчання організовано в дистанційній формі, частково канікули або призупинено. У 2-х регіонах освітній процес відбувається в дистанційному форматі, частково змішано або канікули, частково призупинено навчання», – зазначив Сергій Шкарлет.

«Година запитань» – це новий формат спілкування від проєкту DECIDE з управлінцями, головами громад та усіма, кому не байдужа якість освіти в громадах. Раз на місяць ми запрошуємо на фахову розмову народних обранців і державних експертів, щоб з'ясувати як формується освітня політика в державі. Модерує захід Анна Пуцова, експертка проєкту DECIDE.

Права в сфері освіти – тема нового випуску «Години запитань». Разом із Сергієм Горбачовим, освітнім омбудсменом України, обговорюємо, як діяти освітянам в умовах воєнного стану і як захищаються права в учасників освітнього процесу. Передивитись відео

Шановні колеги! Згідно наказу №087 Департаменту освіти і науки України Запорізької обласної держадміністрації, повідомляємо про продовження терміну навчання до 31.05.2022 на курсах підвищення кваліфікації для тих слухачів, які не мали можливості завершити навчання до 20.04.2022, для виконання ними освітньої програми у повному обсязі. Ознайомитись з наказом

Згідно наказу №085 Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації повідомляємо: у травні 2022 року будуть організовані та проведені дистанційні тренінги для вчителів 5-6 класів закладів освіти Запорізької області щодо впровадження нового Державного стандарту базової середньої освіти відповідно до Концепції «Нова українська школа» згідно графіка. Ознайомитись з наказом

Державні центри позашкільної освіти продовжують проводити заняття для учнівської молоді, адже освіта, досконалі знання та вміння – найпотужніша зброя на всі часи.

Із розкладом на тиждень можна ознайомитися тут:

Шановні освітяни! Відповідно до планів роботи на 2022 рік Департаменту освіти і науки облдержадміністрації та комунального закладу «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради, з метою активізації наукової діяльності та наукового міжнародного співробітництва, вшанування наукових традицій і популяризації наукових досліджень в освітній галузі з 16 травня по 23 травня 2022 року відбудеться Тиждень науки. Ознайомитись з планом проведення

Травматичні події останніх двох місяців сильно вплинули й далі впливають на дорослих і дітей, а вчителям та учням за цих умов потрібно налагоджувати навчальний процес.

Про тонкощі навчання дітей у стресі “Нова українська школа” дізналася в травматерапевтки з багаторічним досвідом Олени Божор, яка зі своєю родиною виїхала з Бучі після двох тижнів, проведених під бомбардуваннями. Детальніше

Як допомогти дитині пережити розлуку? Діти дуже чутливі до розлуки з близькими під час серйозних змін – наприклад, зміни місця проживання, хвороби, травматичних подій, свідками або учасниками яких вони стали, втрати значущих зв’язків (наприклад, близьких родичів, друзів, улюбленої вчительки).

У цей час дитина особливо вразлива й може знову мати потребу в тісному та інтенсивному контакті з батьками. Вона може чіплятися за вас, коли ви збираєтеся піти, відчувати страх під час розлуки, хотіти бути з вами завжди і всюди.

Як бути, якщо дитина сильно плаче під час розлуки або не відпускає вас після тривожних подій навіть у магазин? Про те, що робити в таких ситуаціях, розповідає Освітній центр Верховної Ради.

Відповідно до розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 22 квітня 2022 р. №196 "Про завершення 2021/2022 навчального року" повідомляємо, що в м. Запоріжжя та Запорізькому районі навчальній рік у закладах загальної середньої та позашкільної освіти буде завершено виключно за дистанційною формою навчання з використанням доступних технічних можливостей та з урахуванням без пекової ситуації на території у терміни, визначені структурами навчального року. Для освітніх закладів на окупованих територіях оголосити закінчення навчального року 02 травня 2022 р. Ознайомитись з розпорядженням

21.04.2022 для педагогів закладів позашкільної освіти було проведено вебінар на тему "Деякі акценти щодо змістовності навчальних програм з позашкільної освіти". У вебінарі взяло участь 45 осіб. Увага акцентувалася на проблемах визначення змісту 4-х компетентностей-пізнавальної, практичної, соціальної та творчої-що формуються у вихованців гуртків у вільний від навчання час. Було проаналізовано топ-9 помилок, які найчастіше допускають укладачі програм і надано шаблони для формулювання окремих позицій у текстах навчальних програм. Відеозапис

У межах прямого ефіру “Година запитань” освітній омбутсмен Сергій Горбачов обговорив з журналістами проблемні питання освіти в умовах воєнного стану, які найбільше хвилюють учасників освітнього процесу: дистанційне навчання в умовах воєнного стану, отримання документів про освіту, відмова від вивчення російської мови, навчання на окупованих територіях, та багато іншого. “Нова українська школа” повністю публікує ці відповіді. Ознайомитись

В рамках проєкту "Стійкість для стійких" активісти створили короткі анімаційні відео для дітей і дорослих із демонстрацією дуже простих вправ, що допоможуть заспокоїтися і психологічно себе підтримати. Добірка складається з 20 роликів. Практики можуть виконувати як діти, так і дорослі. Окрім того, їх можна використати як вправи для руханок.

До кожної вправи подано просте пояснення, як вона діє на людину, що зможуть зрозуміти навіть діти.

Ролики можна завантажити за цим посиланням або переглянути на ютуб-каналі nus.org.ua.

21 квітня 2022 р., у межах проведення Всесвітнього дня творчості та інноваційної діяльності, кафедра теорії та методики виховання провела розширене засідання кафедри, на якому провели обговорення та сформулювали практичні поради/рекомендації на допомогу батькам та педагогам щодо підтримки дітей в умовах війни.

На жаль, війна стала для нас реальністю, в якій ми сьогодні живемо. Життя кожного з нас різко змінилося. І якщо психіка та життєвий досвід дорослих хоч якось допомагають їм впоратися з цим, то діти набагато вразливіші. Дітям дуже складно зрозуміти те, що зараз відбувається. Сьогодні вони, як ніколи, потребують нашої турботи, уваги, дбайливого ставлення. Зараз нам, дорослим, вкрай важливо, бути зосередженими та зібраними, оскільки кожне наше слово, кожен жест, кожна наша дія мають великий вплив на дитину. І який буде цей вплив, залежить від нас. Як батькам та педагогам поводитися з дітьми під час війни? Як підтримати дитину? Як допомогти дітям пройти крізь виклики війни? На чому необхідно, обов'язково зосередитись, а на чому, можливо, не варто акцентувати увагу.

До обговорення актуальних питань, окрім викладачів кафедри, приєднались наші колеги Стефанюк С.К., доктор філософії, автор книжок з козацької педагогіки та християнського виховання, Германова А.Г., Сердюк Н.В., Скворцова Ю.П., Трояненко С.М., заступники директорів з виховної роботи та педагоги-оранізатори.

Детальніше: https://drive.google.com/file/d/1Sa4dp3axD9MjIdUg-UDYOkOKJ9-krO29/view?usp=sharing

Всесвітній день творчості та інноваційної діяльності має за мету збільшення обізнаності суспільства щодо необхідності творчого підходу до розв’язання проблем та важливості інновацій для всебічного суспільного розвитку, залучення до креативного мислення, генерування творчих ідей і позитиву.

Викладачі ЗОІППО приділяють значну увагу використанню інноваційних і творчих підходів у навчальному процесі. Один із найяскравіших прикладів за останній час — дистанційне навчання. Не дивлячись на складну ситуацію, завдяки спільним злагодженим діям, здійснення безперервного навчального процесу стало можливим.

Український центр оцінювання якості освіти затвердив зміст тесту, орієнтовний розподіл завдань і схему нарахування балів сертифікації педагогічних працівників 2022 року.

Зміст тесту визначає Програма незалежного тестування. Тест міститиме 100 завдань з вибором однієї правильної відповіді, на виконання яких буде відведено 180 хвилин.

Результати незалежного тестування визначатимуться на підставі набраної учасником сертифікації кількості балів за виконання тестових завдань. Максимальна кількість балів, яку можна отримати, правильно виконавши всі завдання тесту незалежного тестування, – 100.

Докладніше про орієнтовний розподіл завдань можна дізнатись за цим посиланням, про схему нарахування балів – за цим.

В ефірі програми «Ранок з Україною» Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет відповів на запитання ведучих і слухачів щодо якості роботи вчителів в умовах воєнного стану та відповідальність за співпрацю з окупантами. Міністр наголосив, що українські вчителі на високому рівні проводять навчальний процес у дистанційній формі і роблять усе можливе, аби діти закінчили цей навчальний рік з мінімальними втратами знань. Випадки, коли вчителі виконують роботу на неналежному рівні, поодинокі.

Також він повідомив, що для педагогів розроблено методичні рекомендації щодо проведення освітнього процесу під час воєнного стану. Дотримання цих рекомендацій дозволить завершити навчальний рік у безстресовому для дітей форматі.

Сергій Шкарлет акцентував увагу і на тому, що є багато випадків, коли проукраїнськи налаштовані директори шкіл звільнилися з роботи, аби не впроваджувати освітній процес за російськими програмами.

20 квітня 2022 року, комплексний онлайн-сервіс для запобігання плагіату Unicheck тимчасово запровадив безоплатний доступ для українських закладів вищої освіти.

Безкоштовно перевіряти академічні тексти на плагіат і неправомірні запозичення заклади вищої освіти можуть протягом цього та наступного навчальних семестрів.

Відповідно до Закону України «Про вищу освіту» науково-педагогічні, наукові та педагогічні працівники закладу вищої освіти зобов'язані дотримуватися в освітньому процесі та науковій (творчій) діяльності академічної доброчесності та гарантувати її дотримання здобувачами вищої освіти.

Крім того, здобувачі освіти зобов'язані виконувати вимоги освітньої (наукової) програми (індивідуального навчального плану (за наявності), дотримуватись академічної доброчесності та досягати визначених для відповідного рівня вищої освіти результатів навчання.

Сьогодні, 19 квітня 2022 року, відбулася зустріч Міністра освіти і науки Сергія Шкарлета з Муратом Шахіном з головою представництва ЮНІСЕФ в Україні. Очільники обговорили проєкти, спрямовані на підтримку освітян, які уже реалізуються та можуть бути ініційовані в Україні за сприяння ЮНІСЕФ. Також в рамках зустрічі були обговорені ключові напрями співпраці у системі освіти в період війни. Спільні проєкти для молоді та підлітків теж не залишили поза увагою. Детальніше

На жаль, війна стала для нас реальністю, в якій ми сьогодні живемо. Характер небезпек щоразу змінюється, тому надзвичайно важливо говорити з дітьми про нові правила поведінки офлайн. Оскільки діти спілкуються і в онлайн-вимірі, ці правила можуть стати в пригоді і для їхніх друзів.

Команда #stop_sexтинг зібрала поради від ВзаємоДії, МОН, UNICEF, додала методики із власного досвіду роботи у сфері безпеки дітей і розробила рекомендацій для батьків, опікунів, педагогів і дорослих, поруч з якими є діти. Експерти надали свої рекомендації щодо того, як дорослим говорити з дітьми про офлайн-поведінку під час війни, що важливо обговорити з дітьми щодо офлайн-поведінки під час війни та ін. Ознайомитися з порадами

Міністерство освіти і науки України, Державна наукова установа «Інститут модернізації змісту освіти» та громадська організація «Маленьке серце з мистецтвом» повідомляють про початок проєкта Прошколу.

Запрошуємо педагогічних працівників взяти участь в супервізійних групах підтримки, які будуть безкоштовно проводити сертифіковані психологи один раз на тиждень на платформі ZOOM.

Cупервізійна підтримка – це надання педагогічним працівникам максимальної можливості впоратися з труднощами. У супервізійних групах учасники зможуть сфокусуватись на своїх труднощах, отримати інформаційну та емоційну підтримку від супервізора та групи.

Тривалість однієї супервізії 1,5 години. Максимальна кількість учасників групи – до 15 педагогічних працівників.

Щоб взяти участь у супервізійній підтримці потрібно зайти на канал в телеграмі, де будуть розміщені оголошення про час та спеціалістів: https://t.me/+CSay1ph6SJxjNDk0

Шановні колеги! Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України «Про організацію освітнього процесу в закладах позашкільної освіти на час воєнного стану» від 18.03.2022 № 1/3544-22 та з метою створення умов для залучення дітей до якісного і змістовного дозвілля, вивчення і популяризації кращого досвіду педагогів закладів позашкільної освіти, Інститут ініціює створення електронної сторінки «Позашкілля: скарбниця досвіду».

Інформаційно-довідкові матеріали будуть доступними на офіційному сайті ІМЗО (https://imzo.gov.ua/osvita/pozashkilna-osvita-ta-vihovna- robota/pozashkillia-skarbnychka-dosvidu/) та періодично оновлюватимуться.

Просимо надіслати матеріали про кращий досвід згідно напрямів роботи закладів позашкільної освіти для формування електронної сторінки «Позашкілля: скарбниця досвіду» (pozashkillya22@gmail.com) до 16 травня 2022 року за формою, що додається. Подробиці

Сьогодні, 18 квітня 2022 року, Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет розповів про початок шостого тижня навчання в умовах воєнного стану.

«За даними департаментів освіти і науки обласних військових адміністрацій, усі ЗЗСО 16 областей України продовжують освітній процес у дистанційній або змішаній формі», - зазначив Сергій Шкарлет.

Міністр повідомив, що в одній області частково організовано дистанційне, змішане та очне навчання. У 8-ми областях України освітній процес організовано або в дистанційній формі, або частково продовжено канікули, або призупинено навчання.

Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет в ефірі ранкового шоу «Сніданок з 1+1» розповів про оплату праці освітян, які перебувають на тимчасово окупованих територіях України.

«Вимушений простій сплачується у розмірі двох третин від заробітної плати, а в сфері освіти ми маємо Галузеву Угоду між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілка працівників освіти і науки на 2021-2025 роки, згідно якої керівники установ і закладів освіти повинні забезпечити виплату середньомісячної заробітної плати працівникам», – повідомив Сергій Шкарлет.

Здійснення оплати праці доручено органам управління у сфері освіти місцевих органів виконавчої влади та органам місцевого самоврядування.

Освітяни, які перейдуть на освітній процес за російськими стандартами, будуть розцінені як колаборанти та нестимуть кримінальну відповідальність.

17 квітня 2022 року команда Міністерства освіти і науки України за підтримки Швейцарії у партнерстві зі Швейцарсько-українським проєктом DECIDE презентувала освітній чат-бот EducationUaBot.

«Попри жорстоку війну росії в Україні та високий рівень небезпеки учасників освітнього процесу, ми продовжуємо створювати нові шляхи для комунікації та допомоги. Нашими головними завданнями є збереження здоров’я та життя учнів, студентів, їхніх батьків, вчителів і науковців, а також створення належних умов для роботи, навчання та саморозвитку», – зазначив Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.

Чат-бот допоможе знайти необхідну інформацію про:

 • пошук садочка, школи або коледжа за кордоном;

 • онлайн-навчання в Україні;

 • відновлення особистих документів про освіту;

 • продовження викладання та роботи під час війни.

Крім того, за допомогою чат-бота можна дізнатися про повернення до навчання (незалежно від місця знаходження).

Фонд народонаселення ООН в Україні створив картки з порадами, як дитині підготуватися до можливої небезпечної ситуації, та що робити, якщо батьків немає поруч. Зберігайте та поширюйте серед знайомих дівчат та хлопців, щоб вони знали основні алгоритми дій! Детальніше

В ефірі ранкового шоу «Сніданок з 1+1» Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет розповів про зруйновані та пошкоджені заклади освіти.

«Від початку російського вторгнення на територію України повністю зруйновано 91 заклад освіти, частково отримали пошкодження 923 заклади», – розповів Сергій Шкарлет.

Варто зазначити, що ця статистика щодня змінюється. За словами Міністра, заклади зазнали різних пошкоджень. У деяких вибито вікна, в інших – зруйновано одну чи дві стіни. Попередня сума збитків, заподіяних закладам освіти внаслідок відвертої російської агресії, становить понад 5 млрд долларів.

«Ми домовилися, що країни ЄС створять окрему програму щодо відбудови та відновлення освітньої інфраструктури. Не тільки щодо будівництва, а й щодо наповнення наших шкіл сучасним обладнанням», – повідомив Міністр. Крім цього, є сподівання на власні сили України. Зокрема, створено декілька гуманітарних рахунків, на які надходять кошти на відбудову країни.

В умовах воєнного стану найголовніше зберегти життя та здоров’я кожного українця. Небезпека може бути там, де її не чекаєш. Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій спільно з видавництвом «Ранок» розмістило у відкритому доступі книжку «Мінна безпека не без ПЕКа», яку важливо прочитати батькам разом із дітьми.

Посібник у форматі коміксу роз‘яснює дитині основні правила поведінки з вибухонебезпечними предметами. Правильні дії головних героїв у ситуаціях, пов’язаних із мінами чи вибухонебезпечними предметами, стануть взірцем для наслідування.

Завантажити видання можна безкоштовно за посиланнями:

Увага! У зв'язку з введеним по Запорізькій області режимом повітряної тривоги семінар Сібіль О.І. "Психолого-педагогічні умови розвитку емоційного інтелекту здобувачів освіти" перенесено на 15 квітня на 18:00.

Вхід на вебінар: https://us05web.zoom.us/j/8014928910?pwd=akF3bVE2TFJtK2Y4cm10am1aWGF6UT09

Всі матеріали до вебінару можна переглянути та скачати за посиланням:

https://drive.google.com/drive/folders/1QrLopKbKhHjs6IWc1El0HI3GfXlowrYk?usp=sharing

Міністерство освіти і науки України повідомило деталі щодо організації роботи закладів позашкільної освіти в умовах збройної агресії російської федерації. Відповідно до Закону України «Про освіту» позашкільна освіта є невід’ємним складником системи освіти, яка створює додаткові можливості для духовного, інтелектуального і фізичного розвитку дітей та підлітків.

В умовах збройної агресії російської федерації заклади позашкільної освіти продовжують активно працювати, організовуючи освітній процес, виховання, розвиток творчих здібностей дітей та учнівської молоді, забезпечуючи їх змістовне дозвілля та психологічну підтримку.

Залежно від безпекової ситуації освітній процес у позашкільних закладах освіти здійснюється за дистанційною та змішаною формами навчання. Детальніше

Шановні колеги! З огляду на існуючу загрозу життю і здоров’ю учасників освітнього процесу внаслідок збройної агресії російської федерації та оголошення в Україні воєнного стану згідно з Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», міграцією населення України до більш безпечних регіонів, Міністерство освіти і науки України надсилає методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу у 2021/2022 навчальному році у початковій школі в умовах воєнного часу.