КОНСУЛЬТАЦІЇ        ДЛЯ БАТЬКІВ ТА ПЕДАГОГІВ

 КОНСУЛЬТАЦІЇ

ДЛЯ ПЕДАГОГІВ ТА БАТЬКІВ ВИХОВАНЦІВ

 

Сьогодні інформаційно-комунікаційним технологіям  (ІКТ) відводиться  величезне місце в освітньому процесі. Ноутбуки, комп’ютери, планшети є звичайним  предметом побуту українських родин. З кожним роком вони все більше входять і в життя дітей дошкільного віку. Це один із засобів інтелектуального розвитку дітей у закладі дошкільної освіти. Результативність цього засобу залежить від професійного підходу вихователів.

В Україні використання інформаційно-комунікаційні технології  (ІКТ) регламентовано нормативно-правовою базою: Базовим компонентом дошкільної освіти, Національною доктриною розвитку освіти. Вимоги до організації занять для дошкільників з  використанням комп’ютерів описані у Санітарному регламенті для дошкільних навчальних закладів.

Використанню комп’ютерних програм у дошкільній освіті присвячені дослідження Ю. Горвиця, Т. Денисової, Л. Марголіса та інших.

Більшість дошкільних закладів мають власні сайти, блоги, Web-сторінки, де накопичуються навчальні матеріали, викладаються новини, підтримується зв'язок з батьками вихованців, беруть участь у педагогічних консультаціях, семінарах, конференціях,  тренінгах.

В наш час не можливо уявити педагогічну раду, без презентацій. Вони полегшують виступи вихователів під час різних форм методичної роботи.

Використання на заняттях комп'ютера, мультимедіа та інших технічних засобів з метою виховання і розвитку творчих здібностей дитини, формування її особистості, збагачення інтелектуальної сфери дошкільника дозволяють розширити можливості педагога.

Запропонований вихователем матеріал має містити елементи надзвичайно цікавої інформації, що повинно викликати у дошкільників  інтерес до освітньо - виховного процесу і допомагати створити позитивну емоційну атмосферу.

Комп’ютер – це хороший помічник вихователя у засвоєнні дітьми матеріалу. Використання ІКТ під час занять зацікавить, заохотить малечу, зробить заняття цікавішим та легше доступнішим.

Заняття з використанням комп’ютерів дозволяється проводити для дітей старшого дошкільного віку два рази на тиждень (не більше одного разу протягом дня). Безперервна тривалість роботи з комп’ютером не повинна перевищувати 10 хвилин. Заняття проводяться у формі спеціальних вправ, ігор дидактичного характеру. Після занять з дітьми проводять зорову гімнастику. Для дітей з хронічними захворюваннями; дітей, що часто хворіють; після перенесених захворювань (протягом 2 тижнів); дітей з порушеннями зору тривалість занять з комп’ютером зменшується до 5-7 хвилин.

Для роботи з комп’ютером необхідно забезпечити раціональну організацію робочого місця: меблі повинні відповідати зросту дитини, верхня горизонталь екрана монітора повинна знаходитися на рівні очей, відстань від очей до екрана - не менше 50 см. У дошкільному навчальному закладі заборонено використання дітьми нетбуків, ноутбуків та подібної комп'ютерної техніки, де клавіатура конструктивно не може бути відокремлена від монітора.

Заняття з використанням електронних технічних засобів навчання (далі - ТЗН) з дітьми молодшого та середнього дошкільного віку проводяться у разі згоди батьків не більше 10 хвилин. Для дітей старшого дошкільного віку безперервна тривалість занять з використанням ТЗН (інтерактивні дошки, відеопроектори) не повинна перевищувати 15 хвилин.

При встановленні у дошкільному навчальному закладі комп’ютерних мереж електромагнітне випромінювання в усіх приміщеннях не повинно перевищувати граничнодопустимі рівні відповідно до Державних санітарних норм і правил захисту населення від впливу електромагнітних випромінювань, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 01 серпня 1996 року № 239, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29 серпня 1996 року за № 488/1513.

Комп’ютерні заняття складаються з 3-х частин: підготовчої, основної та заключної. У першій, підготовчій частині заняття відбувається введення дитини в сюжет заняття. В цій частині проводяться розвиваючі ігри, бесіди, конкурси, змагання, які мають на меті підготовку дитини до роботи з комп’ютером, допомагають їй впоратися з поставленим завданням, проводяться гімнастика для очей та пальчикова гімнастика, а також гімнастика для підготовки зорового, моторного апарата до роботи з комп’ютером.

Наприклад, друге заняття (після першого ознайомлення з комп’ютером) педагог може розпочати з повторення матеріалу попереднього заняття методом запитань-відповідей:

- Що вміє робити комп’ютер?

- З яких частин складається комп’ютер?

- Навіщо потрібні комп’ютери людям? та ін.

Після такої бесіди з дітьми, педагог пропонує дітям відпочити, щоб підготуватися до роботи з комп’ютером, проводить з ними фізкультурну хвилинку. Тривалість цієї частини заняття 10 – 15 хвилин.

Друга, основна частина заняття також триває 10 – 15 хвилин. Вона містить у собі новий матеріал щодо устрою комп’ютера та роботи з ним, закріплення нового матеріалу, самостійну роботу дітей з комп’ютером, індивідуальну роботу педагога з дітьми. Ця частина заняття може бути продовженням підготовчої частини, її доповненням або заохоченням. В цій частині заняття педагог намагається сформувати необхідні дитині навички в роботі з комп’ютером, зокрема з мишею, клавіатурою, меню.

Третя, заключна частина заняття, необхідна для зняття зорової напруги. Проводиться вона в залі релаксації. Саме в цій частині заняття педагог проводить з дітьми гімнастику для очей, комплекс вправ для профілактики зорової втоми, фізкультурні хвилинки, відпочинок під музику.

В заключній частині підводиться підсумок заняття, де педагог має нагоду ще раз закріпити з дітьми новий матеріал, назви, які необхідно запам’ятати, з’ясувати що їм сподобалось, а що давалось важче. Тривалість цієї частини до 5хвилин (2-3 хв. – гімнастика, 2 – підсумок).

Більшість сучасних батьків зайняті роботою, матеріальними проблемами. Це призводить до скорочення часу, який вони повинні приділяти вихованню та освіті своїх дітей. Тому  вихователі змушені шукати нові шляхи взаємодії з сім'ями вихованців. І тоді їм на допомогу знову приходить комп’ютер, ноутбук.

Електронна комунікація в наші дні - це електронна пошта, форуми, чати, електронні ЗМІ, соціальні мережі, сайти дитячих садочків.

«Скайп», «Вайбер»  - це програми для спілкування в Інтернеті. З їх допомогою користувачі можуть обмінюватися миттєвими текстовими повідомленнями, здійснювати дзвінки, в тому числі в відео форматі, незалежно від того, в якій країні світу знаходяться співрозмовники. За допомогою такого виду зв'язку педагог в будь-який момент може донести актуальну інформацію в будь-яку точку земної кулі. Спілкування вихователя з батьками вихованців через електронну пошту дозволяє обмінюватися швидкими повідомленнями. Алгоритм її роботи нагадує діяльність звичайної пошти. Ти пишеш лист, вказуєш адресу свого віртуального абонента, і ... буквально за кілька хвилин він має можливість перечитати твоє послання і відповісти на нього. Перевагами такого зв'язку з батьками є: конфіденційність і адресність інформації; миттєва доставка потрібної інформації батькам; постійний зворотний зв'язок з сім'ями.

Так ви зможете повідомляти батькам про події, які відбуваються в дошкільному закладі, готуватися до певного заходу, розсилати батькам необхідну інформацію, анкети, запрошення.

На сьогоднішній день в рейтингу найпопулярніших ресурсів Інтернету соціальні мережі займають провідні місця. Отже, що ж таке соціальна мережа? Соціальна мережа - це веб-сайт, який дозволяє тим, хто зареєстрований, спілкуватися з обраної групою друзів. До соціальних мереж відносяться Facebook, Instagram та інші.

Одним з видів взаємодії педагогів з батьками може бути сайт навчального закладу, на якому міститься інформація про заклад, зміцнення його матеріально-технічної бази, педагогів, які працюють, життя груп, педагогічні консультації, корисні поради з навчання і виховання дошкільників для батьків.Телекомунікації дозволять сучасним батькам у реальному режимі часу відстежувати освітній, виховний процес своїх дітей.

Отже, інформатизація освіти - це можливість проявити себе, як творчого педагога, пошук ним нових  форм і методів навчання дітей, які сприяють підвищенню інтересів у їх до навчання. Детальнішк можно ознайомитися за посиланнямhttps://vseosvita.ua/library/konsultacia-dla-vihovateliv-misce-informacijno-komunikacijnih-tehnologij-v-roboti-vihovateliv-zakladiv-doskilnoi-osviti-230766.html)