Діяльність

Освітня діяльність в ЗДО будується на відповідному програмно-методичному забезпеченні та представляє єдиний комплекс освітніх компонентів для досягнення вихованцями результатів навчання. Визначених Базовим компонентом дошкільної освіти, чинними освітніми програмами, рекомендаціями МОНУ. Згідно з рішенням педагогічної ради (протокол №1 від 31.08.2022 р) освітній процес здійснюється у закладі здійснюється за наступними програмами:

- освітня програма для дітей від 2 до 7 років «Дитина» (науковий керівник проекту В.О.Огнев’юк, авторський колектив Г.В. Біленька О.Л.Богініч, В.Вертугіна);

- освітня програма розвитку дитини від народження до шести років «Я у світі» (науковий керівник О.Кононко, авторський колектив О.П.Аксьонова, Л.В.Артемова, Н.Гавриш, А.Гончаренко, О.Дронова);

- регіональна парціальна програма розвитку дітей старшого дошкільного віку «Я - киянин» (авторський колектив Большакова І.О., Войцеховський М.Ф., Гончаренко А,М. та ін).

- освітня програма "Корекційне навчання з розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку із ЗНМ" (Трофіменко Л.І.)

Головною метою закладу є забезпечення реалізації права громадян на здобуття дошкільної освіти, задоволення потреб громадян у нагляді, догляді та оздоровленні дітей, створення умов для їх фізичного, розумового і духовного розвитку, максимальна реалізація здібностей і потенційних можливостей дошкільників, втілення в практику нової моделі закладу дошкільної освіти, спрямованої на поглиблений інтелектуальний розвиток дитини.

Пріоритетні завдання:

Одним із напрямків дошкільного закладу є екологічне виховання підростаючого покоління.

- формування екологічної компетентності дітей через екологічну свідомість, екологічне мислення, екологічні цінності;

- формування системи знань про основні чинники розвитку природи;

- розвиток пізнавальних інтересів та емоційної сфери дітей;

- розвиток інтересу до природного оточення, виховує екологічну культуру.

Також колектив закладу поглиблено працює над патріотичним вихованням дітей дошкільного віку, а саме:

- формування патріотичної свідомості, любові до рідної землі, свого народу;

- виховання любові і поваги до своїх національних особливостей;

- формування ціннісного ставлення до культури українського народу його історичного минулого, мови, звичаїв, традицій;.

- виховання духовної культури особистості;

- формування особистісних рис громадянина України: національної свідомості, розвинутої духовності, художньо-естетичної, правової, трудової, фізичної, екологічної культури, розвиток індивідуальних здібностей, таланту;

- виховання національного характеру особистості: гостинності, щедрості, свободолюбності, доброти, милосердя, людяності.

Ще одним пріоритетним напрямком роботи є фізкультурно-оздоровчий напрямок. Завданням якого є:

- спрямування роботи на забезпечення охорони та зміцнення здоров’я дітей

- забезпечення усвідомлення дітьми значення рухової діяльності, загартовуючих заходів, засобів оздоровлення для збереження власного здоров’я.

- підтримування бажання дітей виявляти рухову активність у різних видах самостійної діяльності.


Умови доступності закладу дошкільної освіти для навчання та виховання дітей з особливими освітніми потребами

Право на рівний доступ до якісної дошкільної освіти за місцем проживання в умовах закладу – це право всіх дітей.

Концепція інклюзивної освіти відображає одну з головних демократичних ідей – усі діти є цінними й активними членами суспільства.

ЗАКОН УКРАЇНИ «ПРО ОСВІТУ» від 28.09.2017 року:

Стаття 19. Освіта осіб з особливими освітніми потребами

1. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування створюють умови для забезпечення прав і можливостей осіб з особливими освітніми потребами для здобуття ними освіти на всіх рівнях освіти з урахуванням їхніх індивідуальних потреб, можливостей, здібностей та інтересів.

2. Держава забезпечує підготовку фахівців для роботи з особами з особливими освітніми потребами на всіх рівнях освіти.

3. Особам з особливими освітніми потребами освіта надається на рівні з іншими особами, у тому числі шляхом створення належного фінансового, кадрового, матеріально-технічного забезпечення та забезпечення розумного пристосування, що враховує індивідуальні потреби таких осіб, визначені в індивідуальній програмі розвитку.

4. Для навчання, професійної підготовки або перепідготовки осіб з особливими освітніми потребами застосовуються види та форми здобуття освіти, що враховують їхні потреби та індивідуальні можливості.

5. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування та заклади освіти створюють умови для здобуття освіти особами з особливими освітніми потребами шляхом забезпечення розумного пристосування та універсального дизайну.

6. Навчання та виховання осіб з особливими освітніми потребами, зокрема тими, що спричинені порушенням розвитку та інвалідністю, у закладах дошкільної, позашкільної та середньої освіти здійснюються за рахунок коштів освітніх субвенцій, державного та місцевих бюджетів, інших джерел, не заборонених законодавством, у тому числі з урахуванням потреб дитини, визначених в індивідуальній програмі розвитку.

7. Зарахування осіб з особливими освітніми потребами до спеціальних закладів освіти, переведення з одного типу закладу до іншого та відрахування таких осіб здійснюються у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

8. Категорії осіб з особливими освітніми потребами визначаються актами Кабінету Міністрів України.

Стаття 20. Інклюзивне навчання

1. Заклади освіти за потреби утворюють інклюзивні та/або спеціальні групи і класи для навчання осіб з особливими освітніми потребами. У разі звернення особи з особливими освітніми потребами або її батьків така група або клас утворюється в обов’язковому порядку.

2. Заклади освіти зі спеціальними та інклюзивними групами і класами створюють умови для навчання осіб з особливими освітніми потребами відповідно до індивідуальної програми розвитку та з урахуванням їхніх індивідуальних потреб і можливостей.

3. Особи з порушеннями фізичного, психічного, інтелектуального розвитку і сенсорними порушеннями забезпечуються у закладах освіти допоміжними засобами для навчання.

4. Особам з особливими освітніми потребами надаються психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Психолого-педагогічні послуги – це комплексна система заходів з організації освітнього процесу та розвитку особи з особливими освітніми потребами, що передбачені індивідуальною програмою розвитку та надаються педагогічними працівниками закладів освіти, реабілітаційних установ системи охорони здоров’я, соціального захисту, фахівцями інклюзивно-ресурсного центру.

Корекційно-розвиткові послуги (допомога) – це комплексна система заходів супроводження особи з особливими освітніми потребами у процесі навчання, що спрямовані на корекцію порушень шляхом розвитку особистості, її пізнавальної діяльності, емоційно-вольової сфери та мовлення.

5. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування утворюють інклюзивно-ресурсні центри з метою забезпечення реалізації права на освіту та психолого-педагогічний супровід дітей з особливими освітніми потребами. Психолого-педагогічний супровід – це комплексна система заходів з організації освітнього процесу та розвитку дитини, передбачена індивідуальною програмою розвитку.

6. Будівлі, споруди і приміщення закладів освіти повинні відповідати вимогам доступності згідно з державними будівельними нормами і стандартами.

7. Проектування, будівництво та реконструкція будівель, споруд, приміщень закладів освіти здійснюються з урахуванням принципів універсального дизайну та/або розумного пристосування.

В нашому закладі діти з особливими освітніми потребами мають можливість здобути освіту відповідно до своїх індивідуальних здібностей і вільно спілкуватися та займатися спільними справами зі своїми однолітками. Адже наш садок – це заклад освіти, який відкритий для всіх дітей, незалежно від їхніх фізичних, соціальних чи інших особливостей.

Особливістю нашого закладу є залучення батьків до співпраці з фахівцями для надання спеціальних послуг відповідно до різних освітніх потреб дітей. Завдання закладу – надання рівних можливостей для навчання та розвитку усім дітям. Тому створення інклюзивних груп – найбільш ефективний засіб, що гарантує солідарність, взаємоповагу та розуміння між дітьми з особливими освітніми потребами та їхніми однолітками.

Організація інклюзивного освітнього середовища здійснюється фахівцями, які постійно працюють над підвищенням своєї кваліфікації для роботи з дітьми з особливими освітніми потребами, проходять курсову підготовку, відвідують спеціалізовані тренінги для працівників освітньої сфери, займаються самоосвітою та діляться досвідом з колегами.

Під час здійснення освітнього процесу педагоги, які працюють в інклюзивних групах, застосовують особистісно-орієнтовані методи навчання, організовують освітній процес з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності таких дітей; налагоджена співпраця з батьками, які беруть активну участь у вихованні дітей.

Зарахування дітей з особливими освітніми потребами до груп з інклюзивною освітою відбувається в установленому порядку відповідно до висновку ІРЦ та на підставі заяви батьків.

Освітній процес дітей з ООП здійснює команда психолого-педагогічного супроводу – група фахівців, що складається з адміністрації закладу, вихователів, асистентів вихователя, логопеда, практичного психолога, які виконують різноманітні функції з організації освітнього процесу, психолого - педагогічного супроводу, надання допоміжних послуг, що має відображення в індивідуальних програмах розвитку дитини.

В закладі створені доступні умови для навчання та виховання дітей з особливими освітніми потребами:

§ забезпечений безперешкодний доступ до всіх приміщень закладу дітям з особливими потребами;

§ створене безбар’єрне розвивальне середовище.

§ є адаптовані навчальні програми та плани.

Матеріально-технічна база:

Кабінет психолога, вчителів – логопедів, музична і фізкультурна зала, медичний кабінет.