«Як  сміється Ваша дитина, так ніхто не сміється!

Як вона їсть, говорить, бігає, бешкетує,

так  ніхто ніколи цього не робив!

І навіть, якщо вона «як дві краплини»

схожа на маму, тата, прадідуся:

або когось із близьких, або деяких по крові

-        ВАША ДИТИНА УНІКАЛЬНА!

      Вона індивідуальна у всьому, у своїх бажаннях,

        мотивах, які визначають її поведінку»

 

                                                                                             Олена Нікітіна 

Витяг з річного плану КЗДО №43 КМР.docx

На допомогу батькам:

1. Дидактичні ігри “Який малюнок наступний”

https://childdevelop.com.ua/worksheets/1950/

2. Математика для дошкільнят

https://learning.ua/matematyka/doshkilniata/

3. Скоромовки для дітей

https://www.moirebenok.ua/materialy-na-ukrainskom-yazyke/rozvivayemo-diktsiyu-45-skoromovok-dlya-ditej-vid-2-rokiv/

4. Незвичні способи малювання

https://shotam.info/chym-zayniatysia-z-dit-my-pid-chas-karantynu-top-5-veselykh-rozvah/

5. Вчимося читати по складах

https://youtu.be/znorI0PNMCA

6. Пори року та назви місяців розвиваючі мультфільми

https://youtu.be/fbE5kmaCWOE

7. Розвиваючі мультфільми для дітей

https://youtu.be/0DmKf3plNyc,

https://m.youtube.com/watch?v=RmErh04ndGs&fbclid=IwAR1VCPN173nRGF51ikyQ74Ym6Fw0flFTJqd_9QOdAyiFkHg5WLl9aJWtuS8


БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ДІТЕЙ

ПОРАДИ БАТЬКАМ!!!


 БЕЗПЕКА ДИТИНИ

 

Один на вулиці: принципи безпеки

До повсякденних батьківських турбот додається ще одна – сама головна і найважливіша: як забезпечити безпеку сина чи доньки? Ця проблема не виникає раптово, вона існує завжди. Адже ми всі знаємо, які небезпеки можуть стерегти наших дітей на вулиці.

Батьки повинні пам’ятати, що головний захист дитини від усіляких неприємностей – це батьківська та материнська любов. Але не сліпа, а усвідомлена та діяльна. Теплі, довірливі відносини і ваш авторитет – той фундамент, на якому можна побудувати міцну будівлю безпеки. А цеглинами цьому хай служать наші поради.

 

Дитина йде гуляти

З перших самостійних прогулянок вчіть дитину: перед тим, як вийти з квартири, потрібно подивитись у віконце дверей. Якщо на східцях є хтось незнайомий – не слід відкривати дверей, потрібно дочекатись поки незнайома людина піде. Цього правила треба дотримуватись і тоді, коли дитина, наприклад, виносить сміття.

 

Ліфт

Ліфт не можна назвати безпечним місцем. По-перше, в ньому можна застрянути, із-за чого дитина може злякатися. По-друге, поїздки в ліфті з незнайомими супутниками часом дуже погано закінчуються. Поясніть дитині, що їздити в ліфті потрібно тільки із знайомими людьми. А взагалі радимо дитині краще не користуватись ліфтом, а ходити пішки.

Дитина також повинна знати: якщо у під’їзді пахне паленим, то краще відправитись до квартири пішки. Адже користування ліфтом під час пожежі є небезпечним.

 

Горища, підвали, будівельні майданчики

Як свідчить аналіз нещасних випадків з дітьми, небезпека може чекати навіть у вашому дворі. Краще всього, щоб ви пояснили дитині, що найбільш небезпечні місця: люки, підвали, горища, будівельні майданчики. Потрібно також пояснити, чому ви забороняєте туди ходити.

 

Автомобілі

Велику небезпеку можуть мати навіть припарковані біля будинку автомобілі. Як правило, діти ще з дитячого садка або школи знають, що з машиною, яка рухається, потрібно бути вкрай обережним, в той час як авто, яке стоїть, не викликає в них відчуття небезпеки. Поясніть, що автомобіль може раптово поїхати, а водій – не помітити дитини, яка, граючи в схованки, сховалась за автомобілем.

Якщо під машину закотився м’яч – потрібно звернутись за допомогою до когось із дорослих.

 

Рослини

Поясніть дитині, що ніякі рослини, ягідки, зернятка, зібрані на вулиці, не можна класти до рота.

Для гри краще використовувати знайомі дітям рослини.

 

Дитячі майданчики

Добре, що в окремих дворах є дитячі майданчики з гойдалками. І як погано, що вони є! Оскільки гойдалки мають велику рушійну силу, то якщо на великій швидкості вони вдарять дитину – це може закінчитися трагічно. Тут часом навіть школярі не можуть правильно оцінити безпечну відстань.

Сідати і злазити з гойдалки слід тільки тоді, коли вона повністю зупиниться. Ні в якому разі не можна стрибати з гойдалки. Розкажіть дитині до чого можуть призвести ці порушення.

 

Бійки

Бійки – часта причина серйозних травм у дітей. Частіше це стосується хлопчиків, але зустрічаються і задиристі дівчатка, які здатні з’ясовувати стосунки «на кулаках». Але що ще страшніше кулаків – у запалі в хід ідуть підручні засоби: палки, залізяки, каміння тощо. Втрачається розуміння того, настільки важку травму можна нанести супротивнику. Часом спрацьовує стереотип кіно: героя вдарили по голові залізним прутом, а він не тільки живий, але й повністю здоровий, продовжує сутичку. Саме сцени насилля з фільмів викривляють у дітей уявлення про реальну силу удару, про сильний біль, про те, наскільки крихке та незахищене буває людське життя.

 

Тварини

Ще одна небезпека – наші великі і маленькі четвероногі, причому не тільки бродячі, але й домашні. Мова не тільки про небезпечні захворювання, які можуть переноситися тваринами, але й про собачу агресію, жертвами якої не так рідко стають саме діти.

Потрібно пояснити дитині, що не можна розмахувати палицею або руками біля собаки, це небезпечно. Дитина повинна знати як себе поводити при нападі собаки, і якщо поруч немає схованки – не потрібно втікати, бо собака все рівно дожене. Поясніть як захистити обличчя та шию, притиснувши підборіддя до грудей та закрившись стиснутими у ліктях руками. Дорослі обов’язково прийдуть на допомогу.

Не слід брати на руки або гратися з чужими, тим більше з бродячими тваринами, навіть якщо вони здаються надто лагідними. Поведінка будь-якої тварини є непередбачуваною.

Перебуваючи на відпочинку в лісі, в парку, в місцях зелених насаджень – будьте самі обережними і слідкуйте за дітьми, не залишайте їх одних – в таких місцях можуть водитися змії.

 

Обережно, незнайомець!

З раннього віку дитина повинна чітко знати наступні правила:

ніколи не вступати в розмову з незнайомими людьми і нічого не брати у них без присутності батьків; ніколи не сідати в автомашину до незнайомої людини і нікуди з ним не ходити.

У незнайомого не можна брати нічого: ні цукерок, ні подарунків ні грошей, ні чогось іншого, що «потрібно передати мамі».

У ситуації, коли дитині пропонують піти, чи поїхати куди-небудь, дитина повинна відповісти: «Зараз я піду і спитаю дозволу», а батькам необхідно терміново з’ясувати особистість незнайомця.

Поясніть дитині, у разі якщо незнайомець схопив її за руку і кудись тягне, або намагається запхнути в автомашину, дозволені абсолютно всі методи самозахисту: грубощі, укуси, удари, крики тощо. До речі, кричати в подібній ситуації потрібно не «Допоможіть!», а «Це не мій (моя) тато (мама)!», «Мене звати так-то, зателефонуйте моїм батькам за номером ……».

Прищепіть дитині тверде правило: ви ніколи не пришлете за нею у дитячий садок (школу) незнайому людину. Якщо таке трапиться – дитина не повинна йти з незнайомцем.

Нагадуйте про все це дітям частіше! Адже діти так легко забувають все, чому ми їх вчимо, вони такі довірливі…

 

Батьки, увага!

Не такі вже й рідкі ситуації, коли батьки, самі того не підозрюючи, провокують злочинця по відношенню до їх дитини.

Добре подумайте: чи слід відпускати гуляти саму дитину в дорогому вбранні чи в коштовностях?

Ще одна типова помилка батьків у тому, що вони дають дітям ключі від квартири і при цьому вішають їх на шию дитині. Для досвідченого злочинця дуже просто відслідкувати таку самостійну дитину. Найкраще в подібних ситуаціях залишати ключі у надійних сусідів. В крайньому випадку – пришийте дитині потаємну кишеньку, куди вона зможе покласти ключі.

І ще пам’ятайте: надзвичайно важко вимагати від дитини дотримання правил дорожнього руху, чи якихось інших правил, якщо тато або мама самі поспіхом перебігають вулицю на червоне світло, ніколи не дивляться у дверне віконце перед тим, як відчинити двері. Пам’ятайте: діти у всьому намагаються копіювати дорослих.

Дитяча безпека починається з нас самих: з нашого здорового глузду, позитивного прикладу, нашої здатності передбачати вчинки дитини. І, звичайно, з нашої безумовної і щирої батьківської любові!

 


Сенсорний розвиток у вихованні дитини

Що таке сенсорика  і чому так важливо її розвивати

Розвиток органів чуття у дітей 0-3 років проходить дуже інтенсивно. Головною складовою повноцінного розвитку дітей раннього віку є сенсорне виховання.

Сенсорний розвиток дошкільника вигагає дві взаємопов’язані сторони:

Сенсорний розвиток, спрямовуваний на формування повноцінного сприйняття оточуючої дійсності, слугує основою пізнання світу, першою сходинкою якого є чуттевий досвід.  Пізнання навколишнього світу починається  з відчуттів і сприймань, чим багатші вони будуть, тим ширшими і багатограннішими будуть здобуті відомості про навколишій світ. Таким чином, сенсорна культура дитини, рівень розвитку її відчуттів і сприймань є важливою передумовою успішної пізнавальної діяльності. Сенсорний розвиток здійснюється в різних видах діяльності: образотворчої, конструктивної, музично – рухової і т. і.

Значення сенсорного виховання складається в тому, що воно:

Зміст сенсорного виховання

Дитину дошкільного віку вчать розрізняти і називати кольори, формують уявлення про відтінки, а також порівнювати предмети за кольором. Діти засвоюють просторові уявлення « вперед – назад», « далеко – близько» та інші і керуються ними в життєвих ситуаціях, розрізняють форму предметів, розміри, порівнюють їх. До змісту сенсорного виховання входить розвиток слухової чутливості, вміння вслуховуватись і розрізняти звуки в навколишній обстановці, розвиток мовного слуху. Сенсорне виховання охоплює також розвиток тактильної чутливості – вміння визначати на дотик якості предметів і правильно називати їх; гладенький, пухнастий, шершавий, холодни  і т. і. важливою стороною сенсорного виховання є розвиток нюхових і смакових відчуттів. В кожному віці перед сенсорним вихованням стоять свої завдання. В ранньому віці накоплюються уявлення о кольорах, формах і розмірах. Важливо, щоб ці уявлення були різноманітними.  Вагомим завданням сенсорного виховання є формування  в дітей уявлень про сенсорні еталони – зразки, вироблені в процесі суспільно – історичного досвіду. Такими  еталонами є основні кольори, геометричні фігури, різна висота музичних звуків, виражена в нотах. Якщо дитина ознайомлена з еталонами та їх словесними позначеннями, їй легше орієнтуватись в навколишньому світі: вона співвідносить предмети, що трапляються на її шляху, з певним еталоном і називає колір, форму, величину, просторове розміщення деталей предмета.

  Що таке дрібна моторика  і чому так важливо її розвивати?

Останнім часом сучасні батьки  часто чують о дрібной моторике і об необхідності її розвивати. Що ж це таке?  Вчені довели, що з анатомічної точки зору, приблизно третина кори головного мозку займає проекція  кисті руки, розташована дуже близько від мовленнєвої зони. Величина проекції кисті руки і її близість до моторної зони дає засади розглядати кисть руки як « орган мовлення», такий же, як  артикуляційний апарат. Тому було висунуто припущення о впливі тонких рухів пальців на формування  і розвиток мовленнєвої функції дитини. Тому, щоб навчити  малюка розмовляти, потрібно  не лише тренувати його артикуляційний апарат, але й розвивати  рухи пальців рук, або дрібну моторику.

  Дрібна моторика рук взаємодіє з такими висшими якостями свідомості, як увага, мислення, уява, спостережливість, зорова і рухова пам’ять, мовлення. Розвиток навичків дрібної моторики важливо ще й тому, що все подальше життя дитини потребує використання точних, координованих рухів кистей і пальців, які необхідні, щоб одягатись, малювати і писати, а також виконувати різні учбові дії.  Як же найкраще розвивати дрібну моторику? Можно робити масаж пальчиків і кистей рук дитини, давати перебирати йому великі, а потім дрібні предмети – гудзики, крупи і т. і. Добрим помічником стануть різні розвивальні іграшки, які баьки зможуть виготовити самі.


     Хай живе ДОБРО!

      Доброта, чуйність, чесність, порядність, працьовитість - хто з батьків не хотів, б виховати у своєї дитини ці прекрасні людські якості.

    У дитини повинен бути сформований такий внутрішній стержень, який допомагав би йому робити правильний моральний вибір, поступати відповідно до моральною нормою.

Для нормальної, благополучній сім'ї характерні атмосфера родинних зв'язків, насиченість, безпосередність і відкритість проявів ними любові, турботи, співпереживання. Найбільш великий вплив цієї атмосфери на дитину в дошкільному віці.

   Любов батьків до дитини, їх турбота про нього викликає в малюка відповідний відгук, роблять його особливо чутливим до моральних настанов і вимогам матері і батька.


Анкета "Способи виховання у Вашій родині»

1. Чи часто ваша дитина змушує вас переживати через свою погану поведінку?

А. Так, часто (3)

Б. Ні, інколи (2)

В. Ніколи (1)

2. Чи використовує ваша дитина фізичну силу, образи під час сварки з іншими дітьми?

А. Так, часто (1)

Б. Буває, але в крайніх ситуаціях (2)

В. Не знаю про такі ситуації (3)

3. Як ваша дитина реагує на зауваження дорослих?

А. Ніяк не реагує (3)

Б. Намагається виправити ситуацію (2)

В. Агресивно (1)

4. Чи вміє ваша дитина співпереживати тваринам, казковим персонажам?

А. Так (2)

Б. Іноді (1)

В. Ні (0)

5. Під впливом яких виховних заходів ваша дитина змінює свою поведінку?

А. Загрози фізичного покарання (1)

Б. Бесіди про погану поведінку (2)

В. Обіцянка подарунків за гарну поведінку (3)

6. Які методи виховання з перерахованих нижче ви вважаєте найбільш ефективними?

А. Фізичне покарання (1)

Б. Виховання на позитивних прикладах (2)

В. Позбавлення розваг і подарунків (3)

7. Виберіть твердження, з яким ви згодні:

А. Дитина ніколи не повинен забувати, що дорослі старше, розумніші за нього (3)

Б. Насильницькі методи виховання підсилюють небажані прояви поведінки дитини, викликають почуття протесту (2)

В. Негативні реакції треба гальмувати  для її ж користі (1)

                                                                  

(В дужках написані бали, які ви можете підрахувати)

Від 6 до 10 балів - у родині переважає авторитарний тип виховання, який характеризується жорсткою батьківського позицією, застосуванням непедагогічних методів виховання.


Від 11 до 17 балів - у родині переважає демократичний тип виховання, який характеризується наданням дитині розумної свободи дій, реалізацією особистісно-орієнтованої моделі виховання.


Від 18 до 21 бала - в сім'ї переважає ліберальний тип виховання, який характеризується відсутністю в діях батьків системи виховних впливів, вихованням від випадку до випадку.