Інклюзивна робота
Наказ
Про розподіл та затвердження годин для проведення корекційно-розвиткових занять для дітей з ООП на 2024/2025 н. р.
Наказ
Про укладання цивільно-правових договорів з фахівцями для проведення з фахівцями для проведення психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових занять на 2024/2025 н.р
Засідання команд супроводу
В ЗДО “Калинонька” пройшли перші засідання команд супроводу для дітей з ООП у 2024/2025 н.р. Для кожної дитини, спеціалісти разом з батьками, обговорили завдання на рік, графіки корекційно-розвиткової роботи, спеціалісти надали рекомендації для вихователів груп, у яких виховуються діти. У всіх є щира віра і бажання допомогти дітям і батькам справитись з проблемою заради здорового і щасливого майбутнього.
Наказ
Про організацію інклюзивного навчання в ЗДО у 2024/2025 н.р
Графік роботи асистентів вихователя
План роботи асистента вихователя на 2024/2025 н.р.
Поради батькам щодо розвитку навичок взаємодії дитини з однолітками
Якомога частіше спостерігайте за поведінкою дитини під час спілкування з іншими дітьми, спільних ігор.
Розмовляйте з дитиною про її перебування в дитячому садку, на прогулянці ( Із ким грається? Хто є твоїм другом? Чому? Про що розмовляє з іншими дітьми?). Будьте уважним співрозмовником, разом із дитиною з’ясуйте причини та правильність її поведінки щодо інших дітей.
Проводьте бесіди з дитиною про її однолітків із групи, сусідських дітей. Спонукайте, щоб дитина сказала щось позитивне про них, про риси характеру, таланти, вміння, а не про зовнішність.
Разом з дитиною намалюйте її друзів, виготовте подарунки для них до дня народження, інших свят.
Привчайте дитину бути відповідальною перед іншими, дотримуйтеся правил поведінки, завжди замислюватись над своїми вчинками та вчинками інших дітей, дорослих, знаходити правильне розв’язання складної ситуації.
Пограйте у гру «Добре-погано» (дорослий запитує – дитина відповідає, пояснює свою відповідь), у рольові ігри «Сім’я, «Дитячий садок», доручайте дитині різні доручення, стимулюйте їх самостійність.
Підтримуйте та підбадьорюйте дитину, радійте за неї, хваліть за хорошу поведінку. Станьте прикладом для наслідування, демонструйте бажану поведінку, пояснюйте свої вчинки.
Розвиваючі властивості настільних ігор
Всі батьки мріють про те, щоб їхня дитина росла розумною, творчою і кмітливою. Всі ми хочемо пишатися своїм малюком, ставити його в приклад іншим, і просто любити його і поважати. Можливо, саме тому ми, як розсудливі батьки, які бажають своїй дитині лише добра, прагнемо записати її на всілякі секції, гуртки, а в дошкільному віці - на розвиваючі заняття.
Ми хочемо заманити дитину безліччю розвиваючих настільних ігор, дати малюку знання з усіляких галузей та сфер життя. І це правильно. Адже дитину потрібно стимулювати до знань, розповідати їй про різних тварин, про рослини, про життя в цілому. Адже малюк – маленька особистість, яка прагне знати все і про все. А замовчувати, не відповідати на питання кумедного сина чи доньки - справжній злочин.
Ось тільки дитина дошкільного віку не зможе довго висидіти уроки або заняття, які ви йому пропонуєте. Вона непосидюча і не здатна вислухати повноцінно вашу тематичну бесіду. До цього питання потрібно підійти творчо. Адже найцікавіший і найефективніший шлях до розвитку дитини - це гра. І розвиваючі настільні ігри - найкраща альтернатива у цьому плані.
Сучасні навчальні та розвиваючі ігри здатні не тільки зайняти малюка на деякий час, але і розвивати його здібності до творчості. Дитина сама тягнеться до того, що їй подобається: вона може збирати пазли, конструктори, будувати містечко, грати в доктора або перукаря. У кожному разі, це безліч корисних навичок, цікаве проведення часу.
Якщо батьки зуміють правильно вибрати гру - це стане поштовхом для інтелектуального та творчого розвитку, для розвитку уваги, мислення, дрібної моторики. Фахівці стверджують, що для правильного розвитку дитини необхідно як мінімум п'ять розвиваючих настільних ігор. Плюс цих ігор також полягає в тому, що дитина в процесі гри спілкується з дорослими або однолітками, так чи інакше прислухається до їхньої думки, що важливо для спілкування в колективі в майбутньому.
У наш час вибір дитячих настільних ігор просто величезний - логічні, головоломки, карткові; на розвиток уваги, кмітливості, логіки; на навчання рахунку, письму і більш складним наукам, а також на отримання самих різних навичок. Серед усього цього розмаїття ви вже точно знайдете те, що буде цікаво вашому малюкові.
У нашому закладі використовуємо різноманітні настільні ігри для розвитку дітей з особливо освітніми потребами, а саме: пазли, лото, доміно, кубики Кооса, втулки, фігурки-вкладки, логічні блоки Дьєнеша, багатофункціональ гра «Нумікон» та багато іншого.
Грайте всією сім'єю і розвивайте дитину цікаво і весело!
Вправи для визначення кольору, форми, величини
Показується якась фігурка з кольорової геометричної мозаїки (ромб, круг, трикутник). Дитина повинна вибрати таку ж за формою (по кольору).
Показується певна фігурка (з тієї ж мозаїки), а потім вона прибирається. Дитина по пам'яті повинна підібрати таку ж.
Розкладання різнокольорових кульок, кружечків, паличок в кучки по кольору.
Складання різних пірамідок.
Складання мотрійок.
Будування ланцюжком кубиків однакового розміру і одного кольору. Будування кубиків різної величини в ряд за принципом поступового зменшення розміру кожного наступного кубика.
Виставляють однорідні предмети різного розміру (грибочки, човники, ляльки і т.д.), дитині пропонують показати найбільшу – найменшу.
Розкладаються різні предмети контрастних кольорів. Дитині пропонують відокремити предмети одного кольору від предметів іншого кольору. Потім вчать правильно називати ці кольори; поступово вводять нові. Шляхом вправ на різних предметах, групуючи їх і називаючи колір, дитина навчається правильно розпізнавати і називати кольори. Можна використовувати намистинки, кульки, мотки ниток, смужки паперу, палички, прапорці, ґудзики, предмети, зроблені з пластиліну (кульки, ковбаски, яблучка) і т.д.
У нашому закладі для проведення індивідуальних занять з дітьми з особливими освітніми потребами ми використовуємо такий наочно дидактичний матеріал.
Ігри з будівельним матеріалом
· Дитина будує за показом або по словесній інструкції. За показом. Дорослий кладе кубик. Дитина повинна зробити те ж саме. На цей кубик кладеться інший. Дитина виконує цю ж саму дію. По словесній інструкції. Дорослий мовою регулює дії дитини. «Візьми червоний кубик, біля нього постав такий же» і т.д. Деякі діти добре підпорядковують свої дії словесній регуляції і таким чином вчаться виконувати багато завдань. Діти краще будують за показом, наслідуючи кожну дію дорослого. У них добре розвинені наслідувальні уміння.
· Дитина будує за зразком. Цей вид діяльності більш складний. Далеко не всі глибоко розумово відсталі можуть його виконати. Подається нескладний зразок і пропонується: «Побудуй таку ж саму лавку» («хатинку», «садок» і т.д.). Якщо дитина не може виконати завдання самостійно, слід їй в цьому допомогти.
· Дитина будує за власним задумом. Якщо дитину навчити будувати декілька «об'єктів», вони з цікавістю будуть це робити в подальшому по пам'яті самостійно і отримувати задоволення від гри.
Вправи та ігри для розвитку моторики і уваги
Вправа «Повтори за мною»
Дитина повинна по інструкції:протягнути руки вгору, вниз, направо, наліво (якщо не знає «направо», «наліво», то «на вікно», «на двері»);показати витягнутою рукою на названий предмет (вікно, стіл, книга і т.д.); в) намалювати крейдою (олівцем) круг (паличку, хрестик) вгорі, внизу, праворуч, ліворуч дошки (зошита).
Вправа «Який я сильний»
Вправа для пальців рук:
розчепірити пальці, стиснути кулак – розтиснути; з стиснутого кулака по черзі випрямляти пальці.
Скачувати з пластиліну кульки, змійки, ланцюжки
Вправа «Допоможи»
Перекладати дрібні предмети (кульки) із однієї коробки в іншу. Зібрати розсипані на підлозі дрібні предмети в коробку.
Вправа «Я майстер»
Проколювати товстою голкою дірочки в товстому папері.
Вправа «З'єднай»
Крейдою на дошці або олівцем на аркуші паперу ставлять дві крапки, дитина повинна пальцем провести лінію, що їх сполучає (крапки даються в різних напрямках).
Вправа на рівновагу
Дитина повинна:
пройти по накресленій лінії (пряма, круг, хвиляста);
пробігти по дошці, несучи який-небудь предмет.
Графік роботи асистентів вихователя
План роботи асистента вихователя на 2022/2023 рік