Сторінка  практичного  психолога


"Гармонія в сімї:як порозумітися з дитиною?" 

«Сім'я – це перше джерело, з якого починається велика ріка почуттів і переконань» (В.Сухомлинський). 

Гармонія в сім`ї – це коли всім її членам комфортно, є спільні інтереси, а проблеми вирішуються спільними силами. Порозумітися з дитиною батькам можна лише тоді, коли вони слухають і чують, розуміють і реагують на слова та дії свого малюка. Діти потребують від своїх батьків час і турботу,- це основа її розвитку. Якщо дитина росте в атмосфері дружелюбності, взаєморозуміння і безпеці – то вона вчиться робити навколишній світ кращим. 

А ось і наш результат. Надіємось, що хвилини проведені зі своїми дітьми забезпечать гармонію відносин, розуміння, підтримки та розвитку.

 Всеукраїнський день психолога

Сьогодні святкуємо Всеукраїнський день психолога! Радіємо, що в нашій країні в закладах освіти є такі спеціалісти. Важливою є робота психолога в закладі дошкільної освіти: він сприяє створенню сприятливого психологічного клімату в закладі, забезпечує супровід психічного розвитку дітей відповідно до їх загальних та індивідуальних особливостей, відстежує труднощі та надає своєчасну допомогу дітям, батькам. Постійно проводиться розвивальна робота з усіма учасниками освітнього процесу. Все це сприяє емоційному благополуччю і забезпечує ефективний розвиток здібностей кожної дитини. Чим більше залучений психолог в житті дитини, тим менше він буде необхідний в житті дорослої людини.  

Сприйняття

Дитина вчиться бачити так само, як вчиться ходити і говорити. Зоровий, сенсорний розвиток дітей має величезне значення для формування всіх психічних процесів. Це відточування властивостей сприйняття, завдяки яким дитина вчиться розуміти і відчувати навколишній світ. Таким чином, у малюка формуються перші поняття, які в подальшому він буде використовувати для складання «картини» вцілому. Саме тому, на заняттях з психологом, діти систематично виконують вправи для розвитку сприйняття.

"Картки сили"

У кожної дитини є своя внутрішня сила, особливість, яка допомагає протистояти будь-яким можливим життєвим труднощам. Важливо розгледіти її і допомогти дитині зрозуміти всі переваги її особистої  «суперсили». У цьому процесі помічними стануть «Картки сили» Світлани Ройз. На занятті з психологом кожна дитина мала можливість обрати картку та уявно перевтілитися саме в той об`єкт, особливі риси якого хотілось б наслідувати дитині. При обговоренні діти називали свої цікаві варіанти використання цих рис при вирішенні власних життєвих ситуацій.

Психологічна готовність дошкільника до навчання в НУШ

Психологічна готовність дошкільника до навчання в НУШ є дуже важливою для успішної адаптації у новому середовищі та успішного опанування освітньої діяльності. На батьківських зборах,які відбулися в старшій Б групі була проведена бесіда з батьками про необхідні вміння, навички,знання дитини та мотивацію майбутніх першокласників. Разом із батьками говорили про те, як допомогти дитині підготуватися до школи, а також як вони можуть підтримати її в цьому процесі. На мить батькам повернутися в минуле допомогла   вправа «Квітка дитинства»,під час якої кожен зміг задуматися над тим,що є насправді важливим для  дитини. Візуалізували і аналізували різні методи впливу на дитину в можливих складних ситуаціях та методи виходу дитини з таких ситуацій. 

Радісними, енергійними, зарядженими на позитив - такими мають бути педагоги щодня, працюючи з дітьми. Тому надзвичайно важливим є для педагога емоційне благополуччя, розуміти свій емоційний стан і керувати ним. Управління емоційним станом є навичкою, яку можна розвивати. Є багато цікавих технік його відновлення. Деякі з них, педагоги нашого закладу спробували і обрали для себе найефективніші. Вони вправлялись в досвіді роботи з метафоричними асоціативними та мотиваційними картками, тренувались виконувати дихальні вправи, а також провели захоплюючу нейрографіку. Створили спільний незвичайний малюнок. Ми і надалі будемо продовжувати формувати практичні навички, шукати ресурси для врегулювання емоційного стану педагогів закладу. 

Психологічне здоров'я 

Психічне здоров’я – це стан добробуту, при якому кожна людина може реалізувати свій власний потенціал та впоратися із життєвими стресами, продуктивно і плідно працювати, а також робити внесок у життя своєї спільноти.( за визначенням Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ).

Ментальне здоров`я- це не лише відсутність розладів, а й внутрішні ресурси для того,щоб активно жити, реалізувати свої здібності, працювати,піклуватися про інших,пам `ятаючи про себе.                                                                                                                       

Психологічно здорова людина – це людина, яка почуває себе гармонійно та має певний резерв сил до подолання  складнощів і достатній рівень продуктивності в повсякденному житті.  Вона має наснагу розвиватися та допомагати іншим. Попри труднощі життєвого шляху, має сили до адаптації та гнучкості сприйняття. Гармонія і баланс – одні з найважливіших  критеріїв психологічного здорової людини. Але ми маємо пам’ятати, що гармонія з зовнішнім світом та життям починається з гармонії зі самим собою. Коли ми здатні чути власні потреби та бажання, а також шукати та знаходити шляхи їх вирішення.

Дітям як нікому складно в умовах війни, адже обсяг викликів, переживань і тривоги в цей страшний час зростає в рази. Через свій вік вони не все розуміють, тому беруть приклад із батьків — спостерігають за ними, за їхньою реакцією на ті чи ті події, копіюють поведінку. Тож батьки мають піклуватися також і про себе, пояснювати свої емоції, добирати влучні слова, щоб допомогти дітям зрозуміти, що відбувається. Наприклад, пояснити, що таке страх та чому ми інколи плачемо. Батькам важливо ділитися з дітьми знаннями та розповідати, чому необхідно прислухатися до свого внутрішнього стану.

Психіка дитини дивовижна. З одного боку – вразлива до стресів та подразників. З іншого – неймовірно пластична, легше адаптується до обставин, та швидше відновлюється. Завдання дорослого допомагати дитині постійно підлаштовувати свій ментальний приймач під різні обставини. Якщо робити це правильно та змалку, більш імовірно що дитина виросте стійкою та стабільною особистістю.

Звісно, допомогти дитині дорослий може лише тоді, коли сам уміє давати раду своїм емоціям.

Тому таким важливим є впершу чергу подбати про себе,- тому що якщо «Я» впорядку, то і моя дитина буде впорядку: «Ефект кисневої маски».

https://khoda.gov.ua/https://phc.org.ua/, https://www.unicef.org/

Емоції-це важливо!

Емоційний інтелект — це здатність людини усвідомлювати власні
емоції, керувати ними, а також розпізнавати емоційні стани оточуючих.

На заняттях з практичним психологом щоразу приділяється увага розвитку емоційного інтелекту дитини. Так, саме в дошкільному віці необхідно сформувати знання про емоції,їх види, чому і коли вони виникають. Навчити дитину прислухатися до власних емоцій , керувати ними ,їх виражати та розуміти емоції інших. Особливо важливою робота з емоціями є зараз, коли  війна надмірно тривожить і дорослих, і дітей. Щоб дитина росла здоровою і щасливою завдання практичного психолога розвивати і зміцнювати емоційну сферу дитини. 

Мислення дитини 

Мислення є найважливішою функцією мозку людини. Воно лежить в основі успішного засвоєння нових знань, умінь та навичок. Саме в дошкільному віці важливим є сприяти розвитку мислення дитини. На заняттях з практичним психологом у старших групах,діти з задоволенням виконують цікаві та різноманітні вправи та ігри: «Знайди що зайве», «Назви одним словом», «Що не так», «Кому,що потрібно», «З`єднай предмети» тощо. 


Попередження сексуального насильства над дітьми


Проблема насильства над дітьми є актуальною у всьому світі. Приблизно одна дитина з п`яти стає жертвою сексуального насильства, у тому числі і сексуального розбещення. Сексуальне насильство щодо дитини  - це заняття діяльністю сексуального характеру з дитиною, яка не досягла передбаченого законодавством віку  ( 16 років)                                                                       

Види:

Дорослі  можуть  запобігти тому, щоб це трапилося з дитиною. Навчіть дитину правила «Тут мене не торкайся»: інші не повинні торкатися частин тіла дитини, що, як правило, прикриті спідньою білизною; і діти також не повинні торкатися  до цих частин тіла інших людей.

Тому з метою створення безпечного освітнього середовища у закладі освіти, родині, дитячому колективі та вироблення комплексного компетентнісного підходу до вирішення проблем протидії булінгу у ЗДО 23 було організовано ряд тематичних заходів.

Практичним психологом була проведена групова консультація з педагогами: "Булінг у ЗДО"; з батьками : "Протидія насильству". У молодшій групі проведено тематичне заняття: "Добро, як сонечко гріє!"

З дітьми середніх груп було переглянуто та обговорено анімаційний фільм освітнього характеру "Кіко та рука". Педагогами старшої "А" групи було організовано заняття із зображувальної діяльності: "Кіко - казковий друг". На завершення тематичних заходів у старшій "Б" групі вихователі провели батьківські збори, на яких батькам запропонували для перегляду документальний фільм " Лізо, ходи додому". 


Як підтримати дітей у час невизначеності та стресу



Поради для батьків

Джерело:сайт/ unicef.org