Харчування

ВПРОВАДЖЕННЯ СИСТЕМИ НАССР У ЗДО

Система НАССР- це міжнародна система аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (англ. HACCP) — система, яка ідентифікує, оцінює та контролює небезпечні фактори, що є визначальними для безпечності харчових продуктів. Іншими словами — це аналіз ризиків і контролю критичних точок.

СИСТЕМА НАССР:

1. Стосується лише безпечності харчових продуктів і не стосується їх якості.

2. Запобіжний інструмент контролю за небезпечними факторами.

3. Не гарантує безпечності харчових продуктів, а лише зменшує ризик виникнення випадків щодо загрози їх безпечності.

4. Не автономна програма. Її основа — це система заходів контролю, що складається з програм-передумов, які потрібно запровадити й належно підтримувати.

Контроль за реалізацією вимог чинного законодавства щодо впровадження постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР, покладено на Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Вимоги щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР, затвердило Мінагрополітики наказом від 01.10.2012 № 590.

Реалізація згаданої концепції дозволяє домогтися наступних позитивних моментів

*В обов’язковому порядку контролюється сировина, що поставляється в ЗДО для приготування їжі для дітей;

*Існує можливість документального контролю, які проби проходила сировина, перед тим, як потрапити на стіл до дитини;

* Здійснюється жорсткий контроль за умовами її приготування в частині дотримання вимог санітарії та гігієни;

*Своєчасна і якісна дезінфекція інвентарю, приміщення їдальні і кухні;

*Особиста гігієна персоналу;

*Правильне прибирання відходів і сміття;

*Відсутність комах;

*Продукти, які не відповідають за якістю тим, з яких дозволено готувати їжу дітям, повертаються постачальникам або утилізуються;

*Жорсткий контроль за зберіганням продуктів і напівфабрикатів. Комплекс цих заходів допомагає захистити дитину від різних захворювань, включаючи харчові та алергічні отруєння.

Комплекс цих заходів допомагає захистити дитину від різних захворювань, включаючи харчові та алергічні отруєння.

Головним завданням системи HACCP є аналіз небезпек і проведення поетапного контролю над усіма етапами приготування страв і продуктів харчування, починаючи від прийому продуктів на склад і до моменту подачі готової страви.

Контроль, що реалізується в рамках створеної системи менеджменту, передбачає відпрацювання пакету документів і їх неухильного виконання.

Сюди входять:

* Вимоги, яким повинні відповідати наявні в харчоблоці ЗДО посуд, кухонний інвентар і обладнання;

* Вимоги, які пред’являються до кулінарних виробів і харчових продуктів на етапах споживання, приготування, зберігання;

* Вимоги, які регламентують безпеку на етапах приготування їжі (за видами харчової продукції).

Перелік ККТ (критичних контрольних точок) на етапах виготовлення харчової продукції:

* Придбання харчової сировини;

* Контролю упаковки, в якій знаходяться продукти;

* Порядок контролю ККТ на етапі приготування їжі;

* Алгоритм дії посадової особи при виявленні відхилень фактичних параметрів від встановлених.


  Нормативні документи    

Н_76.PDF
N_133.pdf
N.-menyu_zyma.pdf

            Здорове харчування для дітей 

(поради батькам)

Здорове харчування для дітей: корисні правила і звички

Здорове харчування для дітей закладає фундамент їх повноцінного життя, забезпечує їх ріст, фізичний і розумовий розвиток. Тому вкрай важливо, щоб воно було збалансованим і відповідало всім запитам дитини з урахуванням її віку та потреб.

Здорове харчування для дітей відіграє значну роль в їх розвитку. Воно багато в чому відрізняється від харчування дорослих, так як у дитини набагато вища потреба в натуральних продуктах і поживних речовинах, особливо тих, які задіяні в її рості і розвитку. До того ж метаболізм дитини в 1,5-2 рази вище, ніж у дорослих, тому енергетична цінність її добового раціону повинна відсотків на 10 перевищувати її енергетичні витрати - для того, щоб вона продовжувала рости, розвиватися, нарощувати м'язову масу і т.д .

Раціон здорового харчування для дітей повинен бути збалансований таким чином, щоб в нього входили продукти з вмістом таких речовин:

·         Білок: є будівельним матеріалом для тканин і клітин організму. Білок в достатній кількості міститься в м'ясі, молочних продуктах, бобових, цільних крупах, горіхах, насінні і ін.

·         Вуглеводи: постачають енергію організму. Вибір слід зупинити на повільних вуглеводах, що містяться в сирих овочах і фруктах, цільнозернових продуктах. Перенасичення швидкими вуглеводами (кондитерські вироби, солодощі, відварні картопля і кукурудза, білий хліб) призводить до ожиріння, зниження імунітету, підвищенню стомлюваності.

·         Жири: постачають дитячому організму незамінні жирні кислоти, є джерелом жиророзчинних вітамінів A, E і D, відповідають за імунітет і ріст дитини. Містяться в вершках, вершковому маслі, олії, рибі.

·         Клітковина: не перетравлюється організмом, але бере активну участь в процесі травлення. Міститься в сирих овочах і фруктах, висівках, в перловій і вівсяній крупі.

·         Кальцій: впливає на ріст кісток, формує зубну емаль, нормалізує серцевий ритм, забезпечує згортання крові і т.д. Міститься в молочних продуктах, м'ясі, рибі, яйцях, бобових, збагачених продуктах - наприклад, в сухих сніданках, соєвих продуктах, брокколі, соняшниковому насінні, мигдалі і т.д.

·      Залізо: відіграє важливу роль в розумовому розвитку і кровотворенні. Міститься в м'ясі і морепродуктах. Джерелами заліза також є шпинат, бобові, сухофрукти, зелені листові овочі, буряк, волоський горіх і фундук, насіння та ін.

Необов'язково вираховувати кількість корисних речовин в грамах. Досить дотримуватися співвідношення білків в вуглеводів і жирів в пропорції 1: 1: 4 і стежити за тим, щоб в раціоні дитини завжди були присутні м'ясо, молочні продукти, яйця, цільнозернові продукти, овочі, фрукти і жири.

Здорове харчування для дітей - це не тільки збалансованість, а й певні звички, прищеплені з самого дитинства:

·         Введіть дробовий режим харчування. Рекомендується 4-5 прийомів їжі в день невеликими порціями - 3 основних і 2 додаткових. Дитині, втім, як і дорослому, шкідливі калорійні і рясні прийоми їжі, що складаються з декількох повноцінних страв.

·         жа повинна виглядати привабливо. Експериментуйте з оформленням і рішенням страв, використовуйте яскраві і корисні інгредієнти, залучайте дітей до участі в процесі приготування їжі.

·         Їжте разом з дітьми. Найкращий приклад - ваш власний. Найчастіше ми схожі на своїх батьків статурою не тому, що у нас «така конституція», а тому що нам з дитинства прищеплюються в родині певні харчові звички. Якщо ви будете харчуватися правильною і корисною їжею, то, швидше за все, ваші діти «підуть вашими стопами».

·         Не змушуйте дітей їсти те, що їм не подобається. Насильно примушуючи сина або дочку їсти здорові продукти, які здаються їм несмачними, ви мимоволі створюєте в їхній свідомості асоціацію - все, що корисно, несмачно. Цінність одного продукту в більшості випадків можна замінити іншим.

Пам'ятайте, що, забезпечивши здорове харчування для дітей, ви забезпечуєте їх повноцінний всебічний розвиток, зміцнюєте імунітет, захищаєте від хвороб і в цілому покращуєте якість їх життя.

 


Анкета для батьків "Організація харчування дошкільників"