Kontroverzní části Radlické Radiály

Kde jsou problematická místa a jaká řešení jsou ve hře?

Téměř 70 procent délky trasy RR je bezproblémových a nebude dotčeno jakoukoliv z variant zlepšujících návrhů, jejichž projednávání probíhalo na úrovni MČ Praha 5 souběžně s územním řízením. V současné době tak existují vedle základní varianty z roku 2016 (var. D) tři další, lišící se zejména mírou zakrytí RR, resp. jejího vedení tunely v oblasti Botanica, a řešením křižovatky Řeporyjská (někdy označovaná jako MUK Butovice). 


Úsek Botanica: délka úseku RR cca 660m 

Na tento úsek jsou rozpracovány prozatím 3 varianty

Var.A - je v souladu s dokumentací pro probíhající ÚR. Částečné konzolovité překrytí zahloubené trasy RR formou čtyř rozšířených mostů (každý max.100 m) umožňující prostup mezi Botanikou a obytnými domy JZM Nové Butovice + jeden široký prostup. Vyžaduje tech. zabezpečení jen jako pro„krátké tunely“. Nejlevnější varianta (680 mil. v cenách 2018 bez DPH). Nevyžaduje změnu ÚP.

Var. B – širší mostní překlenutí RR (5x 30-100 m) vystřídané 100 m otevřenými úseky. Výhledově možnost vzniku komerčních budov a občanské vybavenosti mezi RR a ulicí Bucharova i mezi Bucharovou a stávajícím sídlištěm. Tech. zabezpečení jen jako pro „krátké tunely“. Z urbanistického hlediska skytá více dalších rozvojových možností podmíněných změnou ÚP. Varianta středně finančně nákladná (1,010 mld.).

Var. C – Plnohodnotný tunel délky 660 m vyžadující vznik objektu vzduchotechniku, únikové cesty, propojovací chodby mezi dvěma tubusy tunelu, požární vodovod a nádrž, nástupní plochy IZS a heliport, technologické a bezpečnostní centrum. Na tunelu parková úprava, hřiště apod. s možností částečné bytové výstavby. Varianta výrazně nejdražší jak stavebně (1,700 mil.), tak  provozními náklady (cca 30 mil/rok). Vyžaduje změnu ÚP s ohledem na využití prostoru podél Bucharovy ulice a užití prostoru nad a kolem tunelu (m.j. i pro technologické centrum tunelu).


Úsek MUK Řeporyjská

Proč se nám to tak vleče?

Přestože v pracovní skupině při MHMP hráli zástupci části obyvatel (Spolek Jinonice z.s.) roli konstruktivní, současně od roku 2018 napadali opakovanými námitkami probíhající UR ve snaze jejzastavit resp. ukončit. V dubnu 2019 podal Spolek Jinonice z.s. vč. dalších deseti občanů svou poslední námitku tzv. systémové podjatosti všech pracovníků Úřadu MČ Praha 5. Územní řízení tak bylo po dobu odvolacího řízení proti zamítnutí na několika instančních stupních (do nabytí právní moci finálního verdiktu v září 2022) zastaveno. To způsobilo nejen více než tříleté zpoždění procesu územního řízení, ale zapříčinilo mezitím i expiraci řady souhlasných stanovisek (vč. např. vyjádření dotčených orgánu státní správy). Tato stanoviska je podle Výzvy stavebního úřadu MČ Praha 5 z února t.r. znovu třeba získat. V lednu t.r. se zástupci Spolku Jinonice z.s. vyjádřili zcela jasně. Jejich cílem je aby probíhající UR bylo ukončeno a aby byla zpracována nová projektová dokumentace pro územní rozhodnutí (DÚR) zohledňující variantu tunelového řešení RR v úseku Botanica (varianta C) a variantu BC v oblasti MUK Řeporyjská (vč. již dříve Radou HMP odsouhlaseného spojení Butovického a Jinonického tunelu). Na takto zpracované dokumentaci by mělo být zahájeno nové územním řízení. Tento požadavek byl zopakován na setkání starosty a ostatních radních za Praha 5 sobě s obyvateli dne 13.4. t.r. V případě, že dojde k vydání ÚR podle původního, spolek a zastupitelé za Praha 5 sobě budou ÚR napadat soudní cestou. Z dosavadního přístupu Spolku vč. odmítání diskuze a hledání možností jak zabezpečit, že budou naplněna výše uvedená usnesení Rady HMP z roku 2019 a 2022 jsme nabyli jasného dojmu, že snaha po dalším a dalším zlepšování projektu (snížení negativních dopadů na životní prostředí a obyvatele) je jen zastíráním konečného cíle, jimž je nerealizace stavby RR. 


Je třeba si uvědomit následující:

1. Nové územního řízení by představovalo dalších minimálně 10-12 let zpoždění (liniová stavba na extrémně komplikovaném území města, odvolací řízení, účelová napadání, projektová dokumentace, několikastupňová výběrová řízení a odškodňování)

2. Za celou dobu zpoždění bude postupně narůstat výše celospolečenské újmy, kterou bude neexistence RR generovat (čas strávený v kolonách, dopad na životní prostředí, nehodovost atd.)